Binnenland PUROL mishandeling van vee. p Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer zacht werken. £0.65 pet flacon. ter inleiding van het congres, dat in de vol gende week wordt gehouden een tentoon stelling op het gebied van teekenonclerwijs geopend in het Stedelijk Museum te Amster dam in tegenwoordigheid van autoriteiten. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN HET VAKONDERWIJS IN W.-FRIESLAND. Tentoonstelling te heer hu go waard. Werkstukken, teekerüngen enz. der leerlingen. Eindexamen der teekenscholen 5-jarigen Cursus. De commissie voor het eindexamen der teekenscholen 5-iarigen cursus, was sa mengesteld uit de heeren B. Span, le leeraar teekenschool te Winkel; S. Vis, leeraar vak- teekenen te Oudkarspel; N Boon, leeraar 'hand- en vormteekenen te lioorn; Joh. Hinke ♦e Spierdijk vanwege het hoofdbestuur en D. Saai. directeur. Het volledige einddiploma is aan de vol gende leerlingen toegekend. Timmerlieden: J. Kout, P. Molenaar, KI. Koopman, teekenschool te Langendijk; Jan Doodeman te Wognum; H. Lont te Wierin- gen; P. Groot, Jan Krijgsman, Corn. Bot man te Heer-Hugowaard; P. Rol te West woud; Fl. Kuiper te Hoogwoud; S. Mantel te Grootebroek. Schilders: P. Zijp, teekenschool te Beem ster; G. Baars te Grootebroek. Smeden: J. Halfweg, teekenschool te .Winkel. Metselaars: M. Kuilman, teekenschool te Langendijk. Het einddiploma voor de teekenvakken is aan de volgende leerlingen toegekend: Timmerlieden: H. Engering, J. B. Jaspers Szn., teekenschool te Langendijk; Jac. v. d. 'Zei te Wognum; Joh. Deen, Joh. Groot te i Grootebroek. S. Slikker te Wieringen; KI. Naastepad, P. Klaver te Heer-Hugowaard; 'Ij. Vink te Beemster. Schilders: G. van Straten, teekenschool te Grootebroek; G. Kramer te Langendijk; W. Koomen te West woud. Metselaars: J. Lont, teekenschool te Wie- ringen. Smeden: H. Ott te M. Beemster, teeken school te Beemster. Einddiploma theoretische vakken: Timmer lieden: M. de Haan te Wervershoof; afge wezen 2 leerlingen. Toegekende prijzen voor het practische proefwerk: Schilders: Jury J. Breebaart te Schellink- hout, D, Kuin te Berkhout en H. Bakker te Midwoud. Le leerjaar: Kleerbakje: le pr. J. W. Oudendijk, afd. Langendijk; 2e pr. W. v. Trienen, afd. Winkel; 3e pr. P. v. Straten, afd. Grootebroek. E.V. Theo Breed; afd. Hensbroek te Heer-Hugowaard. Gereedschapbakje: le pr. J. W. Oudendijk, afd. Langendijk; 2e pr. W. v. Trienen, afd. Winkel; 3e pr. P. van Straten, afd. Groote broek; E.V. Jan Glas, afd. Wognum» Bloembak: le pr. W. v. Trienen, afd. Win kel; 2e pr. P. v. Straten, afd. Grootebroek; '3e pr. J. Glas, afd. Wognum, E.V. J. Lake- man, afd. Wervershoof. Kleerrekjes: le pr. J. W. Oudendijk, afd. Langendijk; 2e pr. J. Glas, afd. Wognum; 3e pr. P. v. Straten, afd. Grootebroek. Letterbord: le pr. Theo Breed, afd. .Hensbroek te Heer-Hugowaard; 2e pr. Vin- jcent Breed, afd. Hensbroek-H.-Hugowaard 3e pr. P. van Straten, afd. Grootebroek, E.V. dj. Glas, afd. Wognum. 2e leerjaar: Piëdestal: le pr. W. Wilms, afd. Langendijk; 2e pr. G. Kamp, afd. Hens broek-Heer-Hugowaard; 3e pr. Jac. Blok- dijk, afd. Wognum; E.V. S. v. Rootselaar, afd. Wervershoof. Keukenkastje: le pr. Theo Breed, afd. Hensbroek-Heerhugowaard2e pr. W. j Wilms, afd. Langendijk; E.V. Vincent Breed, 1 afdeeling Hensbroek-Heer-Hugowaard. Letterbord: le pr. W. Wilms, afd. Langen dijk; 2e pr. G.. Kamp, afd. Hensbroek-Heer- Hugowaard3e pr. Theo Breed, afd1 Hens- 'broek-Heer-HugowaardE.V. A. Bakker, afd. Wognum. 3e leerjaar: Letterbord: le pr. Corn. Lont, afd. Wieringen; 2e pr. C. Scholten, afd. Hensbroek-Heer-Hugowaard; 3e pr. Jac. Blokdijk, afd. Wognum. Deur: 1ste pr. Corn. Lont, afd. Wieringen, 2e pr. C. Scholten, afd. Hensbroek-H.Hugo- waard; 3e pr. Jac. Blokdijk, afd. Wognum. Glasplaat: le pr. Corn. Lont, afd. Wierin gen; 2e pr. Jac. Blokdijk, afd. Wognum; 3e 'pr. C. Scholten, afdeeling Hensbroek-Heer- Hugowaard. I Eindexamen, 3 jarigen cursus: Corn. Lont, afd. Wieringen; C. Scholten, afd. Hensbroek Heerhugowaard en Jac. Blokdijk, afd. i Wognum. Timmerlieden. Jury G. Bot te Wesfwoud, A. Groot en A. Kalf te Heerhugowaard. i 1ste leerjaar: Piëdestal, E.V., D.. Wiedijk, afd. Winkel; Voetenbankjes, 1ste pr. D. Wie- dijk, afd. Winkel; 2e pr. P. Blokker, afd. Me demblik; 3e prijs E.V., Corn. Bakker, afd. Wieringen. Vuilnisbakken: 1ste pr. P. Vriend, afd. VHoogwoud; 2e pr. 3e pr. J. Lont, afd. Wieringen, 4e pr. P. Blokker, afd. Medem- blik; E.V. Corn. Bakker, afd. Wieringen. Wervels, lasschen, nagels, verbindingen: lc pr. P. Vriend, afd. Hoogwoud, 2e pr. J. Lont, Wieringen: 3e pr. D. Wiedijk, afd. Winkel; 4e pr. Jac. Berkhout, afd. Hoog woud en E.V. P. Blokker, afd. Medemblik 2de leerjaar. Strijkplanken: 1ste pr. Joh. Sneekes, afd. Langendijk; 2e pr. Jac. Pater, aia. Spierdijk, 3e pr. J. Leegwater afd. Beemster; C. Kuiper afd. Langendijk; E.V.en L. Sikkink, afd. Medemblik; Abr. v. d. Welle, afd. Winkel en J. Vroegop, afd. Langendijk Tafels: 1ste pr. Joh. Eneekers, afd, Lan gendijk; 2e pr. C. Kuiper, afd. Langendijk, 3e pr. J. Vroegop, afd. Langendijk, 4e pr. J[an Leegwater, afd. Beemster; E.V.en L. Sikkink afd. .Medemblik en Abr. v. d. Welle, afd. Winkel. 3e leerjaar. Deuren: lste pr. R. Nol, afd. Westwoud—Hoogkarspel, 2e pr. K. Koop man afd. Langendijk; 3e pr. Th. Kuiper afd. Hoogwoud, 4e pr. J. Burgmeijer afd. Winkel; 5e pr. Joh. Manshande, afd. Hoogwoud; E.V., J. Doodeman, afd. Wognum en Jb. Wijte, afd. Hoogwoud. Kastjes: lste pr. A. P. Hooijboer, afd. Hoogwoud, 2e pr. Jan Vleugel, afd. West woudHoogkarspel, 3e pr. K. Koopman, afd. Langendijk; 4e pr. P. Rol afd. West- WoudHoogkarspel; E.V., Jan Kout, afd. Langendijk; Joh. Manshande, afd. Hoog woud. Einddiploma. Het einddiploma 3-jarigen cursus werd toegekend aan: D. Groot en Soetse Mantel, afd. Grootebroek; A. P. Hooijboer, Fr. Kuiper en Joh. Manshande, afd. Hoogwoud, K. Koopman en Jan Kout, afd. Winkel, D. Kort afd. Hensbroek; H. Hu- gowaard, Jan Vleugel en F. Rol, afd. West woudHoogkarspel; J. Huigmeijer, afd. Winkel; Corn. Lont, afd. Wieringen; J. Doo- i .man, afd. Wognum; S. Kopper, afd. Beemster. Metselaars, lste leerjaar hoekmuur: lste pr. P. Vertelman, afd. Wervershoof; 2e pr. Jan de Groot, afd. Spierdijk; 2e pr. Jac. Bot man. 2e leerjaar. Schoorsteen beëindiging: lste pr. met lof, Jb. de Wit, afd. Wognum; lste pr. W. Deutekom, afd. Hoogwoud; 2e prijzen J. de Koning, afd. Wognum: Jan ter Haar, afd. Grootebroek; G. Langedijk, afd. Hens broek-Heerhugowaard; 3e pr. G. Zwaan, afd. Medemblik. 3e leerjaar. Schoorsteen. 2e prijzen zijn toegekend aan: P. Dekker en A. Dekker, afd. Langendijk en C. Dekker, afd. Hoogwoud. Einddiploma toegekend aan: P. Dekker en A. Dekker, afd. Langendijk en C. Dekker, afd. Hoogwoud. Smeden, lste leerjaar: 2e pr. Ohr. Louw, afd. Hoogwoud, 3e pr. A. J. Versteege, afd. Westwoud1Hoogkarspel; E.V.en Joh. Snee- boer, afd. Grootebroek en T. Woldhuis, afd. Langendijk. 3e leerjaar; lste pi'. Ant. Geertsema, afd. Westwoud'Hoogkarspel; 2e pr. Jan Snes- boer, afd. Grootelroek; E.V.* H. Ott, Beem ster. Eindexamen. Einddiploma is toegekend aan: Jan Sneeboer, afd. Grootebroek; Ant. Geert sema, afd. WestwoudHoogkarspel; F. Kas ten, afd. Langendijk en H. Ott, afd. Beem ster. Wagenmakers, lste leerjaar: lste pr. J. Bruin, afd. HensbroekH.-Hugowaard. 2e leerjaar: 2e pr. Nic. Wijn, afd. Winkel en 2e pr. A. Schrijver, afd. Langendijk. (Wordt vervolgd). CONGRES DER S. D. A. P. Na de openingsrede van den heer J. Oudegeest, die langdurig werd toege juicht, dankte, naar het Hbl. meldt, de afgevaardigde van de Deensche Sociaal Democratische partij, de heer Hedeboll, voor de uitnoodiging tot dit congres en gaf een overzicht van den vooruitgang der Deensche arbeiderspartij. De heer Kupers, vertegenwoordiger van het N.V.V., hield een toespraak waarin hij wees op de volledige samen werking van het N.V.V. met de S.D.A.P. en de hoop uitsprak, dat die banden in de toekomst nog nauwer zullen worden toegehaald. Medegedeeld werd, dat de Duitsche partij verhinderd was een afgevaardig de te zonden, evenals de Zweedsche. De 1' er Lopez Dias, lid van de con gres-commissie stelde namens deze com missie voor de volgende voorstellen ter nader onderzoek naar den Partijraad te verzenden: 5 (Goor), 6 Kampen, 7 Hoofd dorp, 8 Maastricht, 9. Heerlen, 10 Hel mond en 12 Helder (allen betrekking hebbende op het partijbestuur), 21 Alk maar, 22 Bussum, 25 Brunssum, 26 Heer len (allen betrefende propaganda), 75 en 76 Amsterdam V en Rotterdam IX be treffende de statuten, 122127 betreffen de Esperanto 131,132 van Utrecht betref fende de verhouding tot de overheid en reclasseering. De voorstellen betreffen de opdrachten aan de Kamerfractie en wetgeving ten aanzien van de begrafe niswet (crematoria) werden eveneens ter onderzoek aan de Kamerfractie gezon den. De voorzitter bestreed het voorstel Heerlen, strekkende om het Partijbe stuur op te dragen maatregelen te bera men waardoor de eenheid per partij wordt bewaard. Het partijbestuur is niet bang voor een verstoring dier eenheid. Het houdt den toestand van de partij voortdurend in het oog en stelde daar om Heerlen voor het voorstel in te trek ken. De afdeelin? Heerlen voldeed aan dit verzoek. Medegedeeld werd, dat de kas niet toelaat om vergoeding aan de afgevaar digden te geven, zooals Rotterdam IX voorgesteld had. Afgevoerd werden de voorstellen lo. van Utrecht III om een regeling te ont werpen die de bezwaren ondervangt voor de afdeelingen, dat aan vooraan staanden der partij belangrijke vergoe dingen moeten worden betaald voor spreekbeurten. De voorzitter kwam op tegen den blaam, die daarmee op de vooraanstaan den is geworpen. De bewering is onjuist en Utrecht kon op uitdrukkelijke schrif telijke navraag geen namen noemen. 2o. Voorstel Roosendaal om te beslui ten om pondspondsgewijze bij te dragen in de door het N. V. V. te stichten Bu- reaux voor Arbeidsrecht, speciaal in het Zuiden. Het partijbestuur weet niet of het N. V. V. daarvan wel gediend is en stelde voor het voorstel naar den Partijraad te zenden. Aldus werd besloten. 3o. Voorstel van de afd. Utrecht III om het Partijbestuur te verzoeken een permanente steuninzameling. zoo rnoge- ljjk in samenwerking met het N. V. V. X)oorzittoxi lii en met de subsidies van Paiii.i pn Vak beweging te organiseeren en de gelden over te dragen aan de P. N. I- voor haar ontwikkelingswerk. De voorzitter meende dat eerst het werk der commissie ad hoe diende te worden afgewacht. 4o. Voorstel-Drachten om het P. B. op te dragen ook verder al het mogelijke te doen recht te verkrijgen van de^ Re geering voor de mobilisatie Invaliden en hunne nabestaanden. De voorzitter wees er op, dat de be langen der mobilisatie invaliden door de weergegeven en zij twee dagen later een den. Spr. herinnerde o.a. aan het werk van den heer K. ter Laan en stelde voor het voorstel te verzenden naar de Ka merfractie. Na toelichting namens de voorstellen de afdeelingen werd aldus besloten. Het partijbestuur nam over het voor stel van Amsterdam VI, waarin het P. B. wordt verzocht te onderzoeken in hoeverre de afdeelingen in de praktijk met de resoluties betreffende het aan vaarden van wethouderszetels rekening hebben gehouden en te komen met voor stellen welke kunnen leiden tot meer dere eenheid van optreden en vermij ding van Plaatselijke moeilijkheden. In- gelascht werd echter het woord „even tueel" tusschen de woordjes „en" en „te". Verder werd door het P. B. overgeno men het voorstel-Voorburg, dat de vraag of in een bepaalde provincie Gedeputeer den-zetels zullen worden aanvaard, in eerste instantie door de betrokken ge westelijke en stedelijke federatie-verga deringen moet worden beslist. Het voorstel-Voorburg om voor de Statenverkiezingen van 1931 een provin ciaal program vast te stellen, werd ver zonden naar het P. B. ter ondei-zoek. De voorzitter deelde mede, dat het Partijbestuur een Commissie heeft inge steld, die zal onderzoeken de gevolgen der financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs en den grondslag de"r huidige schoolpolitiek. Spr. stelde daarom voor om alle voor stellen betreffende onderwijs naar die commissie te verzenden. Aldus werd besloten, met uitzondei-ing van het voorstel Amsterdam om het Congres als haar meening te laten uit spreken, dat leden der S. D. A. P. den zedelijken plicht hebben hun kinderen to zenden naar de openbare school. Afgevoerd werd de motie van Leeuwar den III, houdende afkeuring van de handelingen der Redactie van het Volk. Daarna kwamen in behandeling de punten betreffende het beleid van het Partijbestuur. Tegelijkertijd werden daarbij behandeld het beleid van de So cialistische arbeiders-Internationale, de Kamerfractie en de Arbeiderspers. Er lieten zich daarvoor dertig spre kers inschrijven. De heer Franken, Amsterdam, besprak de filmkeurings-commissie en achtte het niet wenschelijk dat daarvoor sociaal democraten zitting blijven houden, om dat deze in de minderheid zijn en dus medewerken aan beslissingen dier com missie tegen bun zin. Spr. citeerde de houding van mevr. Ribbius—Peletier, secretaresse van de Soc. Dem. Vrouwen club, aangenomen als vertegenwoordig ster van het Partijbestuur on het Reli gieus Socialistisch Congres. Hij was van oordeel dat de houding der partij tegen over godsdienstigen en ongodsdiensti- gen gelijk moet zijn, omdat de Partij nog altijd staat op het standpunt ^gods dienst is privaatzaak". Mevr. Ribbius—Peletier betoogde dat het verslag haar woorden onjuist had Kamerfractie in het oog worden gehou- rectificatie had gegeven. De heer E. de Jong, Amsterdam, bracht hulde aan de arbeiderspers, maar ver zocht in „Het Volk" wat minder sensa- tioneele berichten op te nemen en aan andere rubrieken wat meer ruimte te geven. Hierna werd het congres verdaagd tot 's avonds. De Zaterdagavondvergadering. Eerste spreker van Zaterdagavond was de heer P. J. Schmidt uit Amsterdam, als ver tegenwoordiger van de linker-vleugel, om de critiek van de oppositie op het beleid van de leiding tot uiting te brengen. De heer Schmidt uit Amsterdam was het niet eens met het partijbestuur, dat de uitslag der verkiezingen bevredigend was. De winst bedroeg één procent, terwijl de S. D. A. P. sedert 1918 slechts twee zetels heeft gewon nen. Vervolgens oefenden verscheiden spre kers critiek uit op de arbeiderspers. Ook de heer De Roode noemde den uitslag der ver kiezingen onbevredigend. Hij sprak voorts over den internationalen economischen toe stand en betoogde, dat een internationale or ganisatie der productie noodig was. De heer J. ter Laan was van meening, dat de strijd voor ontwapening te zeer ver zwakte. Hij bepleitte massa-dienstweigering en een algemeene werkstaking in geval van mobilisatie. Zondagmorgen. Zondagmorgen, bij de heropening van het Congres der S. D. A. P. sprak de voorzitter, de heer J. Oudegeest, zijn gelukwenschen uit voor Troelstra, die zijn zeventigsten verjaar dag herdacht, De heer Ankersmit verdedigde het beleid van de redactie van „Het Volk" en de heer Vliegen verdedigde de houding der Neder- landsche gedelegeerden in de Executieve van de S. A. I. Ir. Albarda voerde het woord over de poli tiek der partij en verdedigde het beleid van de partijleiding. Een motie van een aantal Amsterdamsche afdeelingen, waarin herziening geëischt werd van de politiek der partij en een onderzoek naar die politiek werd gevraagd, wees hij af. De partij moet bereid blijven om in nood zakelijke gevallen met de R.K. Staatspartij samen te regeeren en mag niet uitspreken, dat zij zich voor goed tegen deze partij wendt. Aangezien het volgende congres vermoe delijk in beslag zal worden genomen door het onderwijsvraagstuk, zegde de heer Albaraa toe, dat het Congres van 1932 „dus nog tijdig voor de verkiezingen" gewijd zal worden aan de algemeene politiek der partij. Maandagmorgen. In de Maandagmorgen voortgezette zitting van het Paaschcongres der S. D. A. P. zette de heer Albarda zijn rede voort met de be handeling van het landbouwvraagstuk Spr. wees op de economische crisis, die hij ver wacht en die thans al zeer sterk heerscht m den landbouw. Als eenige oplossing gaf hij aan socialisatie van den grond. In afwach ting daarvan dient echter gestreden te wor den voor belangrijke verbetering van de pachtwet. Een desbetreffende resolutie van het Partij bestuur werd bij acclamatie aangenomen. Behalve de beide aftredende leden, de hee ren Stokvis en mr. J. Duys werden de overige leden van het Partijbestuur herkozen, terwijl in de twee vacatures gekozen werden het Tweede Kamerlid Ir. Ch. G. Cramer en de vertegenwoordiger der linksche oppositie, de heer P. J. Schmidt. Aan de orde was vervolgens het rapport betreffende de cumulatie van functies in de partij en eenige andere punten van meer or- ganiastorischen aard. Te ruim half vier werd het congres gesloten. NIEUWE AANWINSTEN VOOR ARTTS EN AQUARIUM. Zaterdag werd in „Artis" te Amster dam geboren een bastaard van een wisent-vader en een Amerikaansche bison-moeder. Zooals bekend is werd de wisent of Europeesche bison, die al leen nog in Polen en in den Kaukasus in het wild leefde, gedurende en na den grooten oorlog uitgeroeid, met uitzonde ring van nog slechts ruim zestig indivi duen, die op het oogenblik in dierentui nen en particuliere dierenparken leven. Toch hoopt men deze prachtige en interessante diersoort tegen algeheel uitsterven te kunnen behoeden. Het in „Artis" geboren bastaard-wi sentkalfje is een prachtig gezond en krachtig diertje, dat VA uur na de ge boorte reeds door het perk huppelde. Het aquarium van „Artis" ontving Zaterdag van bevriende zijde en wel van den heer J. A. van de Wetering de Rooy ten geschenke 37 zeepaardjes van Port Said en twintig koraalv'sschen plus eenige andei'e visschen uit Nederlandse!) O. Indië. HET MILITAIR HOSPITAAL TE UTRECHT Het „U. D." meldt, dat alle negen pleegzusters, die in het militaire hospi taal te Utrecht werken, zich per request hebben gewend tot den minister van oor log met dringend verzoek, te haren be hoeve een regeling te treffen, waarbij zij niet langex begrepen zullen zijn onder de voeding in dit hospitaal. De pleegzusters, van wie sommigen familie te 'Jtrecht hebben, meenen, dat zij het voor de 600, die hun thans voor huisvesting en voeding gekort wordt voor de hoofdzuster wordt 800 inge houden buiten het hospitaal stellig beter kunnen krijgen. VARKENTJE MET VIER OOREN EN v ACHT POOTEN. DE UTRECHTSCHE RAADSKELDER. Wat er gestolen wordt? Toen voor den politierechter te Utrecht de zaak diende tegen een Amsterdam- schen koffiehuisbediende, die als bezoe ker van den Utrechtschen raadskelder onder zijn jas een antieke bierpul had medegenomen, verklaarde, naar „Hege- disto", orgaan van de Vereeniging Het Gedistilleerd Oi'gaan meldt, de heer Hen- drix, waard van den kelder, dat hij, nu de kelder juist één maand open is, mist: tien antieke aschbakken, zeer veel tafelzilver en een honderd bierpullen. De gapperij nam op het laatst zulk een omvang aan, dat hij aan de kellners van zijn inrichting voor elke betrapping 2.50 beloofde. SCHATGRAVERS TE ZAANDAM. De Zaandamsche correspondent van het Hbl. deelt het volgende mede: Het is geen Aprilgrap en het gebeur de ook niet in de middeleeuwen, maar heden ten dage midden in de beschaaf de wereld. Uit een oud testament moet een inwo ner uit Beieren op een goeden dag tot de vexrassende ontdekking zijn gekomen, dat eigene xn Holland, nader aangeduid xn Zaandam, een oud kasteel of klooster heeft gestaan en dat de laatste bewoner daar een schat zou begraven hebben vaix millioenen waarde. Een helderziende dame uit Berlijn een gravin wier medewei-king werd ingeroepen wist vrij nauwkeurig te zee gen, waar men had te gx-aven om in het bezit van den kostbaren schat te komen Na eerst met burgemeester ter Laan te hebben kennis gemaakt verkreeg de schatgraver, de heer Hans Langhirt uit Wurzburg, verlof tot het doen van on- gravxngen, waarbij de toezegging werrl gedaan, dat de gemeente Zaandam voor de helft xn de opbrengst zou deelen De helderziende dame, die den heer Langhirt vergezelt, begon nadat men had vastgesteld, dat de bewuste nlek was te vinden ten zuiden van de Ned Herv. Kerk van Oostzaandam, welke we* in velband met een wegdoorbraak top^ vallig geheel open ligt, met een wichel roede de juiste plaats te zoeken Toen die gevonden was, werd niet het graven begonnen, waarvoor twee Zaan damsche werklieden door den heer L zijn aangenomen. Het terrein zal tot eenige meters dien worden uitgegraven. 1 Reeds moeten enkele belangrijke vondsten zijn gedaan, zooals een mar meren vloei*, die van een voormalige kapel zou zijn en een deel van een men- schelijken schedel, die het vermoeden zouden wettigen dat men op den goeden weg is. De nasporingen worden voortgezet. De heer W Boomsma te Franeker bezit van een pasgeboren varkentje met één kop vier ooren en acht pooten. Twee ootqi zitten op de gewone plaats de andere twe? zijn in den nek in omgekeerde richting Re ixi-ocid. waaronder in dezelfde richting, oot twee voorpooten, terwijl de andere tw« voorpooten op de normale plaats zitten. Het lichaam is van achteren zoodanig gescheiden, dat het twee achterdeelen bevat, ieder niet twee achterpooten. Door sommigen wordt de meening geopperd dat het twee biggetje, zijn die tijdens den dracht van voren op een eigenaardige manier xn elkander gegroeid zivn Het beestje is bij den landbouwer Th. Schurer te Hebaijum geboren, maar is tijdens de geboorte gestorven. De heer Boomsma heeft het, naar de Tel. meldt, in een groote flesch op sterk water gezet, zoodat men hel thans nog kan bezichtigen. Eenige gevallen van dierenrtiishartdeHnt hebben zich te Akkerswoude (Fr.) voorge daan. Onbekende booswichten, die zich waar schijnlijk op den boer Halbertsma aldaar wilden wreken, hebben een zijner lammeren in de weide den tong afgesneden en een rund den staart geamputeerd. Van de daders geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. LAAG ELECTRICÏTEITSTAR1EF IN DE ZAANSTREEK. Het bestuur der N.V. Electrische Stroom- verkoop Mij. „Zaanland" heeft wederom haar tarieven belangrijk verlaagd, niettegen staande deze reeds tot de laagste in den lande behooren. Bovendien heeft zij een vastrecht- tarief ingevoeld, waarbij het KAV.U. is vast rresteld op het lage bedrag van 3 ets. Telg NIEUWE SPOORWEGR1JTUIGEN -1 DERDE-KLASSE. Naar de Telg. verneemt, zullen over eeni- gen tijd de Ned. Spoorwegen nieuwe derde- klasse coupé-rijtuigen-in gebruik nemen. Vrij dag 25 April a.s. zal met deze rijtuigen voor een aantal genoodigden een proefrit worden gehouden op de lijn Utrecht—Arnhem. VOORBEREIDEND WERK IN DE WIERINGERMEER. Nu aan de heeren ir. F. P. Mesu, ir. S. Smeding en ir. A. L. M. Roebroek opdracht is gegeven, het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder voor te bereiden, zal met de uitvoering der. voorbereidingsplannen zeer spoedig een begin worden gemaakt. Dit werk zal voorloopig alleen bestaan in het draineeren en ontlogen van „drooggevallen'' gronden. In hoeverre het graven van siooten en greppels machinaal of door grondarbei- ders zal geschieden, zal afhangen van den toestand van den bodem. Het is n.1. niet buitengesloten, dat de grond op sommige plaatsen zoo drassig zal zijn, dat plaatsing van machines onmogelijk is. Van den verde ren gang van zaken staat, naar men ons ter bevoegder plaatse verklaarde, nagenoeg nog niets vast, daar hei van de omstandigheden zal afhangen op welke wijze en waarmede de gedraineerde gronden zullen moeten worden bezaaid. Men dient daarbij rekening te hou- den met het feit^dat het zoutgehalte in den Wieringermeerpolder aanmerkelijk hooger is dan dat wat men gewoonlijk aantreft in aan geslibde gronden in Zeeland, Friesland en Groningen, ook over de voorloopige uitgifte der gronden is nog niets beslist. Daarbij doet zich de moeilijkheid voor, dat men eenerzijds niet mag vooruitloopen op he definitieve regeling der uitgifte en dat ander zijds de voorloopige bebouwers van een zeker aantal jaren geen schade mogen lijden, door dat een eventueele definitieve regeling in overeenstemming zou zijn met de tijdelijke. Ook hier dient men, naar men ons mede deelde, rekening té houden met het resultaat der draineering en ontloging. Tel MEISJE TE AMSTERDAM DOOR EEN VRACHTAUTO VERMORZELD. Zaterdagmorgen om kwart voor acht heelt op de brug in de Nassaukade over het Jacob van Lennepkanaal een verschrikkelijk onge val plaats gehad, dat een jong menschenleven heeft gekost. Het was op dat oogenblik zeer druk op dat punt: een file voertuigen bewoog zich, komen de van de Kinkerstraat, in de richting van den Overtoom, 'n 16-jarig meisje, J. Kok ge heet en, bevond zich op haar rijwiel, gevaar lijk genoeg, te midden van deze file. Voor haar reed een handkar met groenten, achter haar een zwaar beladen vrachtauto met bouwmateriaal. Door de gladheid van den weg kwam zij te slippen en viel. Zij kwam te recht tusschen het voor- en achterwiel van den vrachtauto: een der wielen ging over haar hoofd heen, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het ernstig verminkte lijk is per auto brancard van den G.G.D. naar het Wilhel mina Gasthuis vervoerd. MINISTER RUYS IN STRIJD MET HET R.K. KERKELIJK WETBOEK. Men schrijft aan het Hbl.: In het Avondblad van 16 April zijn reeds de redenen aangegeven, die ervoor pleiten om den geestelijke niet verkiesbaar te maken tot lid van den gemeenteraad. Wat in het bijzon der de R.K. geestelijkheid betreft, de code* juris eanonici, het officieele kerkelijk wetboek, herinnert er minister Ruys in tal van bepalin gen aan, dat de geestelijken zich niet mot burg. zaken hebben in te laten. Meb name bepaalt 4 van canon 139, dat zij zonder verlof van den H. Stoel (dit geldt voor Italië) of van den bisschop er zelfs niet naar streven mogen om tot afgevaai'digde in dé politieke lichamen gekozen te worden. Mgr. Nolens is dan ook met verlof van zijn bisschop lid van de Tweede Kamer. En toen er in 1925 een be- weging ontstond om den bekenden pater dr. G. Vrijmoed te Delft candidaat voor de Twee de Kamer te stellen, hebben de bisschoppen, aan wie deze priester-kloosterling overigen8 niet onderworpen is, reeds bij voorbaat, krachtens genoemde bepaling van den Codex, te kennen gegeven, dat zij het verlof niet zou den verleenen. Minister Ruys handelt dus ook in den geest van zijn kerkdijken wetgever, indien hij verkiesbaarheid van geestelijken tot lid van den gemeenteraad terugneemt uit het oflt- wero.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6