ihüistht Courant. DE VERDWENEN DELORA, Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Mird twee en dertigste Jaargang. Donderdag: 24 April Radio-hoekje Provinciaal nieuws No. 96 1930. Vrijdag 25 April. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.2.30 Hellen Randers„De paedagogische waarde van on- paedagogische boeken". 2.303.Gramo- foonplaten. 3.4.Maak het zelf! cursus. 4.30—5.30 Gramofoonpl. 5.306— Con cert uit Café „Moderne" te Amsterdam. 6. Tijdsein. 6.01 Vervolg concert. 6.30—7.30 Concert. Louise v. Wijngaarden, viool. Elsa Nolthenius, piano. Nita van Os—Pool, zang. 7.30—8.Lezing door Mr. P. Oud. 801 Concert. Cecilia Brenner, alt. Het Holl. In strumentaal Kwintet. 9.9.30 Lezing door den Heer Veraart: „Kunnen menschen in de .wereldruimte reizen". 10— Persber. 10.15 11.Populair concert. 11.— Gramofoonpl. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.30—11— N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30—12.— N. C. R. V. Gods dienstig halfuurtje. 12.151.15 K- R. O. Concert door het "K. R. O.-Trio. 1.152. K. R. O. Gramofoonpl. 2.-3.K. R. O. Gramofoonplaten. 4.5.N. C. R. V. Gra mofoonplaten. 4.5.N. C. R. V. Gramo foonplaten. 5.6.30 N. C. R. V. Concert. Dirk Vos, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. v. d. HorstBleekrode, piano. 6.30 7.K. R. O. L. G. H. Simons: „Internatio nale Eierhandel en Eierencontróle". 7.— 7.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 7.30 V. P. R. O. Persber. 7.40 V. P. R. O. Prof. Dr. iWagenaar: „De Evangelischen". 8.15 V. P. R. O. Concert. 8.50 V. P. R. O. Prof. Dr. H. ij. Jordan: „De beteekenis van Vrijz. Chris tendom of Vrijz. Religie voor het Onderwijs". 9.30 V. P. R. O. Concert. 10.V. P. R. O. 'Herman Rutters: „Het Geestelijk lied". 10-20 ,V. P. R. O. Concert. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Concert. M. Brearley, viool. E. Fisher, piano 11.50 Orgelconcert door W. G. Webber. M. Ingham, sopraan 12.501.50 Gramofoonpl. 3.20 Orkestcon cert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Nieuwsberichten. 6.Piano-recital door Niedzielski. 6.20—6.40 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9.Kamermuziek. 10.2011.20 Dansmuziek. 11.2011.50 Televisie. Langenberg, 473 Ai. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 9.3510.30 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert, Orkest en hobo. 4.505.50 Concert. Piano en bariton. 7.20 „Don Giovanni. Opera in 2 'bedrijven van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Al. 4.20 Kamermuziek. 5.55 Gramofoonplaten. 7.35 Concert. Orkest en zangeres. Parijs „Radio-Paris"1725 Al. 11.20 Gra mofoonpl. 11.50 Gramofoonplaten. 3.05 Orkestconcert en soli. 8.05 Orkcstconcert. 8.50 Concert. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 2.-4.-- Orkestcon eert en voorlezing. 4.5.Kinderuurtje. 7.209.40 „Saul". Oratorium van G. Fr, Handel. 10.11.20 Her-uitz. van buitenl, stations. Zeesen, 1635 Al. 6.1511.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.201 50 Gramofoonplaten. 1.50 2.20 Lezingen. 2.20 Uit Londen: Davis Cup wedstrijd EngelandDuitschland. 3.50— 4.50 Concert. 4 507.20 Lezingen. 7 20 Liederen-voordracht door Corn. Bronsgeest, bariton. 7.50 Lezing. 8.20 Conecrt. Strijk kwartet. 9 50 Bridge-les. DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. Uitzending van de openings plechtigheid. De plechtigheid van de opening der nieuwe sluis te IJmuiden op a.s. Dinsdag zal- door door de A. V. R. O. worden uitgezonden. GROOTSCHERMER. Maandag, den Tweeden Paaschdag, gaf het fanfarecorps „Christiaan de Wet" alhier een openbare uitvoering in de tooneelzaal van het café van den heer H. H. van Truijen De zaal was flink gevuld. Zeer mooie muzieknummers werden op ver dienstelijke wijze vertolkt. Een enkele maal werd wel geconstateerd, dat de jonge krach Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 47) „In de eerste plaats moet je alle groote stationshotels afloopen en van een der por tiers trachten te vernemen, of er iemand een kamer heeft genomen, die hedenavond tus- schen elf uur en middernacht met een vige- lante is komen aanzette nen wiens signale ment overeenkomt met dat van Delora. Ik ver moed, dat daar morgen wel je geheele och tend mee heen zal gaan. Wanneer je daar mee klaar bent, vervoeg je dan bij mij in het Milan Hotel en laat mij hooren, hoe je ge varen bent en wat je hebt ontdekt". „Best", zei Fritz opstaande, „dat is een goed werkje voor morgenochtend. Ik zal het wel te weten komen, ik ken de meesten van hen en zal ze wel uithooren." „Nu, wel te rusten dan", besloot ik, „en veel succes!" HOOFDSTUK XXVII. In den loop van den ochtend keerde ik /rug naar mijn kamers in het Hotel Milan- wel eigenaardig betrad ik het hotel met een gevoel van mismoedigheid, waarvoor ik geen verklaring kon vinden. Ik begaf mij in de eerste plaats naar mijn apartement, om te zien wat de post had gebracht. Daar was mets van belang bij, d.w.z. er was geen brief of boodschap van Felicia. Ik ging toen naar beneden, naar de vijfde verdieping, en klopte ten, die den laatsten tijd in de plaats van meerdere ervaren krachten zijn getreden, nog niet geheel hunne voorgangers konden even aren, maar over het algemeen werd er uit stekend gespeeld. Wanneer de meergenoem de jeugdige medewerkers onder de uitne mende leiding van hunnen directeur, den heer A. Vink van Middenbeemster, er in geslaagd zullen zijn hunne instrumenten volkomen te beheerschen en wat meer zegt, zich te doordringen van de opvatting der componis ten, dan zal „Chr. de Wet" geen moeite meer hebben zich weder te stellen op het hooge peil, waarop deze muziekvereeniging zoovele jaren zich heeft weten te handhaven Een bijzonder woord van lof, komt zonder twijfel toe aan mejuffrouw D. Kan van Sehermerhorn, die belangeloos heeft medege werkt, dezen avond te maken tot een avond van bijzonder kunstgenot. Zij gaf meerdere fraaie liederen en voordrachten ten beste, die in beide genres, ernst en luim, zeer in den smaak van het publiek vielen. Aan een mooie stem, die zij wonderlijk goed beheerschte, paarde zij een voordracht en een mimiek, die maar uiterst zelden bij eene di lettante zullen worden gevonden. Onder ademlooze stilte zong zij o.tn. het gevoelige „Hallo Bandoeng". Het gehoor was zicht baar geroerd. Slaagde de avond over het algemeen goed, de medewerking van mej. Kan maakte er een waar evenement van in de rij onzer uitvoeringen. 'De heer Vink was als steeds een uitne mend accompagnateur. Als gebruikelijk werd de avond met een gezellig bal besloten. NOORESCHARWOUDE. De bazar. Het aantal bezoekers dat den bazar heeft bezocht, heeft de 2000 overschreden. Als men weet dat dit aantal met den vorigen bazar 4000 heeft bedragen, komt wel tot uiting dat het dezen keer niet zoo druk geweest is. Het einde van den bazar was, dat het res tant in z'n geheel door middel van het rad van avontuur verkocht is. Bij de verloting is de eerste prijs gevallen op no. 1157, de tweede op no. 1835, de der de op no. 586. DIRKSHORN. Den tweeden Paaschdag werd ten huize van den heer D. Bruin een concert gegeven door de zangvereeniging „Excelsior" alhier, ;directeur de heer Jb. Hovenier, met medewer king van de solisten mevr. Meinema—Jon ker en de heer Jac. Caro, benevens de pianis te, mej. Marie Dam. Als hoofdnummer werd gegeven: „Sim- son" van J. Haasbroek, waarmede een schit terend succes werd behaald. EGMONDBINNEN. De Dinsdagavond gehouden vergade ring van de land- en tuinarbeiders was slecht bezocht. Medegedeeld werd, dat de afdeeling, die nu in klasse A van den bond en klasse B van de werkloo- zenkas was geplaatst, zou opgenomen kunnen worden respectievelijk in klas se B en C. De aanwezige leden voelden weinig voor de daaraan verbonden con- tributieverhooging van 10 cent. Het ge voelen der andere leden zal gevraagd worden. Gebleken was dat de werkgevers hier niet bereid waren het collectief contract aan te nemen. Dit zal aan het hoofdbe stuur worden medegedeeld. BERGEN. Dinsdagavond gaven de St. Josephg'ezellen een uitvoering in St. Jan, met medewerking van het bekende jongens-muziekclubje. In zijn openingswoord wekte kapelaan Olsthoorn de ouders van de jongens op om vooral toe te zien dat de jongens trouwe be zoekers zijn en blijven van de congregatie. Spreker dankte den heer Haakman voor zijne bemoeiingen in zake het tooneel en het ver- volg-onderwiis en den heer Köhler voor zijn bekwame leiding van de muziekclub. Hierna deed de pastoor uitkomen hoeveel moeite en zorg kapelaan Olsthoorn zich voor de jon genscongregatie getroost. De heer Haakman gaf vervolgens een overzicht van het dezen winter met zooveel vrucht gegeven vervolg onderwijs. Hij bracht dank aan kapelaan Olsthoorn voor zijne medewerking, alsmede aan liet gemeentebestuur dat door het toe staan der noodige gelden het geven van ver volgonderwijs weder mogelijk had gemaakt. Hierna overhandigde spreker aan de cursisten mooie prijsjes. Door de mandolineclub werden daarna, onder leiding van den heer Köhler, eenige aan haar deur. Terwijl ik daar stond te wach ten, kreeg ik de overtuiging, dat er een of an dere verandering was gekomen in haar toe stand en dat dit een hinderpaal zou blijken te zijn voor mijn vrijen omgang met haar. Ik was dan ook volstrekt niet verbaasd, toen de deur omzichtig werd geopend en een vrouw, die mij volkomen onbekend was op den drem pel verscheen met de kruk van de deur in de hand. „Ik zou graag juffrouw1 Delora gesproker, hebben", zeide ik, „ik ben kapitein Rother by". De vrouw schudde het hoofd. I Iet was blijkbaar een burgerjuffrouw van Fransche herkomst. Zij droeg een zwarte japon, had zwarte oogen en zwarte wenkbrauwen, et- was een zweempje van een zwarte snor op haar bovenlip en haar heele verschijning leek mij zeer terugstootend. „Juffrouw Delora kan u niet ontvangen", antwoordde zij met een sterk buitenlandse!: accent. „Wees zoo vriendelijk te informeeren, of 'dit wel juist is? Ik heb een afspraak met juf frouw Delora voor dezen morgen en er staat buiten een auto op haar te wachten". „Juffrouw Delora kan u niet ontvangen", herhaalde de vrouw, alsof zij niet gehoord had wat ik zeide en nu vloog de deur voor mijn neus dicht. Er bleef mij niets anders over dan naar beneden te gaan en bij mijn vriend den por tier poolshoogte te nemen. Ik leidde het ge sprek in met de gewone vraag: „Al wat gehoord van den heer Delora, Ashley?" „Niemendal, kapitein. Juffrouw Delora heeft gezelschap gekregen'. „Ik ben zooeveit ook tot die ontdekking ge komen. Weet je iets van haar af.-' muzieknummers op keurige wijze ten gehoor® gebracht. Hierna werd een tooneeWukie opgevoerd, waarom veel en hartelijk gelachen is. Naar wii vernemen heeft de heer A. de Moei, die reette over den pensioengerechtig den leeftijd is, aan B. en W. ontslag ge vraagd als arbeider bij den gemeentelijken reinigingsdienst. Gaarne gunnen wij den heer de Moei, nog vele jaren van welverdiende rust. Naar wij vernemen zal de burgemees ter, die met zijn echtgenoote eenige weken in het buitenland heeft vertoeft), Donderdag a.s. zijn ambt weder aanvaarden. RUSTENBURG. Den tweeden Paaschdag gaf de too- neelvereeniging „Nieuw Leven", een openbare uitvoering ten huize van den heer J. Kok, voor een volle zaal, onder regie van den heer W. Tromp. Gegeven werd het bekende tooneel- stuk „Edel Metaal" van mr. van Sche- vichaven. Dit stuk stelt ongetwijfeld hooge eischen aan dilettanten, doch de spelers bewezen direct al, dat ze er goed in zaten. Vanaf het eerste tooneel was de aandacht van het publiek geheel in beslag genomen, ademloos werd meege leefd met de handeling. Mej. M. Oud Deun gaf de wat oppervlakkige, egoiste mevrouw van Meerkerken uitstekend weer. De rollen van Max en Leo, hare zoons, waren bij de heeren Jb. Vet en M. Vergaay zeer zeker in goede handen. Vooral Max wist door zijn mooi, doch sterk beheerscht spel te ontroeren, wat eveneens geldt voor mej. A. Broertjes, als Marie, de vrouw van Leo. Zij met hun beiden droegen het stuk, vooral de slotscène was een zich geheel geven, waarbij menige traan tersluiks werd weggevischt. Er waren momenten dat men vergat plattelandsch dilettanten te zien spelen. De rol van de kantoorlooper Brant, gespeeld door den heer J. Hakhof, werd zeer juist opgevat. Deze speler heeft bewezen goed „thuis" te zijn op de planken, tot in de puntjes besteedde hij zorg aan zijn rol. De kleinere rollen wa ren alle goed bezet. Aan het eind van elk bedrijf klonk een hartelijk applaus, ter wijl aan het slot meermalen moest worden „gehaald." In de pauze werd de gebruikelijke ver loting gehouden van taart, sigaren, bon bons enz. De heer Broertjes, voorzitter der ver- eeniging, sprak een kort woord, er op zinspelende wat de vereeniging voor toe komstplannen heeft, als ze de sympathie en medewerking der ingezetenen in ge lijke mate blijft behouden als ze die nu heeft. De muziek van het duo Sneeboer vul de op een aangename man'er de pauzen en hield de danslustigen nog langen tijd bijeen. OTERLEES. De rekening van gem.-electrisch be drijf zal den raad worden aangeboden met een ontv. en uitg. van 10303.93, met een winstcijfer van 108.92. DE LANGENDIJKER GROENTEVEILINGEN. Het houden van buitengewone vergaderin gen door land- en tuinbouworganisaties, ten einde de vraag te bespreken wat er kan wor den gedaan om de moeilijkheden van boeren en tuinders uit den weg te ruimen of te ver zachten; de instelling van een staatscommis sie, aan welke is opgedragen een onderzoek naar de middelen tot verbetering van land en tuinbouw; de verschillende beschouwin gen, gewijd aan de mogelijkheid en noodza kelijkheid tot wederopbloei van deze twee bronnen van bestaan in ons land, dat alles wijst er wel op, dat de toestand van onzen boeren- en tuinaersstand momenteel allesbe halve benijdenswaardig is. De Langendij- ker tuinders ondervinden dit week aan week, en in steeds ernstiger mate. Allerlei midde len worden beproefd, om de moeilijkheden te boven te komenaangedrongen wordt op ver laging der spoorwegtarieven voor het ver voer der groenten, alle zorgen worden be steed aan kwaliteit, sorteering en vei pak king, de outillage van het veilingwezen wordt vervolmaakt, kortom niets wordt nage laten om de concurrentie het hoofd te kun nen bieden. En te midden van den arbeid Ashley schudde ontkennend hef hoofd en antwoordde: „Ze is hier gistermiddag met een koffer gekomen. Zij is onmiddellijk door gegaan naar de kamer van juffrouw Delora en ik heb ze daarna geen van beiden meer ge zien". „Gaan zij wel naar beneden naar het café?" „Tot nog toe hebben zij zich op haar ka mers laten bedienen". Ik keerde naar mijn kamer terug en belde nummer 157 telefonisch op. De stem, die mij antwoordde, was die van de vrouw, die mij den toegang tot Felicia had geweigerd. „Ik wenschte juffrouw Delora aan de tele foon te hebbeu", zeide ik. juffrouw Delora is bezet." „Malligheid!" antwoordde ik. „Ik sta er op haar te spreken. Zeg haar, dat ka pitein Rotherby hier is en zij zal onge twijfeld aan het toestel komen." Ik hoorde eenig gegons maar alles bleef verder stil. De persoon aan den anderen kant had eenvoudig afgebeld. Maar nu begon ik toch nijdig te worden. Na vijf minuten belde ik weer op. De zelfde stem klonk weer door de telefoon. „Hoor eens", verklaarde ik, „als u mij niet in de gelegenheid stelt met juffrouw Delora te spreken, dan hel ik u den gan- schen dag elke vijf minuten op!" „Mijnheer kan doen wat hij wil", was het antwoord. „Ik zal den hoorn op tafel leggen. Dan kunt u geen verbinding meer vragen." „Doe wat je wilt", schamperde ik nu, „maar hoe zal het dan gaan als de heer Delora opbelt!" De vrouw mompelde iets dat, ik niet kon verstaan, maar een oogenblik later klonk het weer van den anderen kant aan al deze maatregelen worden pleidooien geleverd voor een tarievenoorlog, hooge re rechten, sluiting der grenzen. Actieve han delspolitiek acht men van de eene zijde het aangewezen middel om uit de ellende te ge raken, vrijhandel wordt door anderen als het beproefd gebleken middel aangegeven, om het hoofd te bieden aan alle wederwaardig heden. Wij verdiepen ons niet in de pro- en contra-argumentatie, doch stellen als nuch tere werkelijkheid vast, dat in de afgeloopcn week de prijzen der aan de Langendijker groenteveilingen aangevoerde stapelgroen ten van dien aard waren, dat de duizenden tuinbouwers wel reden tot klagen hebben. De roode kool was al weer lager in prijs. Om te beginnen met den meest gunstigen marktdag n.1. Dinsdag, kan worden vermeld, dat voor eerste soort aan de veiling der L.G. C. van 3.50—8.50 werd betaald, voor tweede soort van 2.806,70; aan de Noord Scharwouder veiling werden prijzen besteed van 2.708.60. Gedurende het verdere verloop der veiling bleven de hoog ste prijzen vrij wel gehandhaafd, de laagste konden gelukkig iets verbeteren zoodat voor groote eerste soort ongeveer 5 werd ge maakt. In totaal werden 85 spoorwagens aangevoerd, waarvan rond 20 te Noord- Scharwoude. In afwijking van de algemeene verwach ting liepen de prijzen der gele kool zeer sterk achteruit. Dinsdag werd aan de Broeker vei ling slechts 2.805.90 besteed, aan die te Noord-Scharwoude 4—6.70. Gelukkig gingen deze prijzen nog iets naar boven, zoodat Donderdag aan de eerste veiling 8 10.30 werd betaald, aan de laatste 8.50—9.70, doch volgende marktdagen zakten ze weer danig in, zoodat Zaterdag aan de resp. veilingen 4.80—8.20 en 3.507.40 werd betaald. Vergeleken met een drietal weken geleden is de gele zoowel als de roode kool een 200—300 in prijs achteruit geloopen. De totaal-aan voer gele kool beliep slechts rond 30 spoor wagens, ongetwijfeld mede een gevolg van de zakkende prijzen. Voor Deensche witte kool weken de prij zen niet veel af van die der vorige week. Aan de veiling van den Noordermarktbond waren de laagste prijzen, dus van groote en kleinere van eenigszins afwijkende kwaliteit, genoteerd van 0.60—0.80 per 100 K.G., aan de Broeker veiling 0.60—1.10. Het mooie kleine goed bracht aan deze veiling op van 1.602.20, aan de andere van 2—2.30. Gemiddeld zal dus wel niet meer dan 140 per spoorwagen van 10.000 K.G. zijn gemaakt, welke opbrengst op verre na niet voldoende is tot compenseering der bedrijfsonkosten. Deze week werden in totaal 96 spoorwagens aangevoerd, waarvan rond 75 te Noord-Scharwoude. Voor uien was de stemming wat beter dan de voorafgaande week. De beste dag was Donderdag, toen 1.702.40 werd be taald. Op de andere dagen lagen de prijzen tusschen 0.80 en 2.20. Drielingen daar entegen waren bijna onverkoopbaar: ze kon den slechts 0.100.80 per 100 Kg. op brengen. Voor grove uien werd Maandag van 1.201.60 betaald, Zaterdag 1.60 2.20. De voornaamste aanvoer heeft nog plaats te Noord-Scharwoude, waar nog 3 spoorwagens werden geveild. Zeer bedroevend waren de prijzen van peen. Voor groote werd van 0 30—0.90 betaald, kleine brachten 0.20—0.40 ;per 100 Kg. op. Bieten werden betaald met 'f 0.80—f 1.20 per Kg. Een hoeveelheid blauwe aardappelen bracht 1.80 per 100 Kg. op. Teekenend kan het genoemd worden, dat officieus door een aantal houders van roode kool een inventarisatie naar den voorraad van deze kool wordt gehouden, terwijl allen wordt aangeraden voor 7 Mei niet meer dan 2/3 van zijn tegenwoordigen voorraad te ver- koopen, om op die wijze te trachten nog een behoorlijken prijs voor dit product te maken. Het komt ons voor, dat deze regeling der distributie alleen kans van slagen heeft, als de weersgesteldheid meewerkt. Volgende week krijgen we de eerste voor veiling van rabarber, waar een belangrijke aanbieding wordt verwacht. Moge de inzet der nieuwe campagne een opleving beteeke- nen van den tuinbouw. CURCUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereenigin- gen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke van einde September 1929 tot half vinnig: „Dat gaat u niet aan!" Ik probeerde nu het gesprek voort te zetten, maar liet was vergeefsche moei te. Van den anderen kant werd geen antwoord meer gegeven. Ik bracht eeni- gen tijd door met afdoening van een paar onbelangrijke brieven en ging ver volgens lunchen in het café. Het scheen mij een oogenblik toe, alsof Louis' zelf- beheersching minder volmaakt was dan gewoonlijk. In ieder geval gaf hij blijk van eenige verbazing, toen hij mij zag en hij ging met minder opgewektheid naar mijn tafel. „Louis", zeide ik, „ik zal mijn lunch vandaag maar hij een ander bestellen, niet bij jou". „Heeft u dan uw vertrouwen in mij verloren?" „Niet in je onderscheidingsvermogen, Louis", antwoordde ik. Louis keek mij vlak in het gezicht. Iets wat hij doorgaans niet deed. „Kapitein Rotherby", zeide hij, „waar om neemt u toch niet onze partij op? Dan zou het voor ons niet noodig zijn u in uw plannen te dwarsboomen." Hij keek mij veelbeteekend aan en ik begreep wat hij bedoelde. „Die jufrouw boven heb ik zeker aan jou te danken, Louis?" vroeg ik. „Waarom zoekt u nog steeds naar den heer Delora?" vroc hij schouderopha lend. „Wat gaat die man u aan? Als u blijft, doorzetten, dan komen de gevol gen voor uw rekening." „Als je de moeite wilt nemen mij tot andere gedachten te brengen Louis viel mij in de reden tegen zijn gewoonte in. Een kort gebaar ver ried, dat hij op het punt stond boos te April 1930 vanwege het rijkszuivelconsulent- schap voor Noordholland is gegeven, werd tot het einde gevolgd door 18 leerlingen. Na afgelegd eindexamen, dat werd bijgewoond door den heer D. de Boer Dz. te Stompeto- ren, secretaris van de Zuivelcommissie, ont vingen allen het diploma, n.1. Jb. Broersen te Alkmaar, R. Degeling te Venhuizen, G. P. Dekker te Winkel, C. Eggeraat te Zaan dam, E. Groendijk te Lutjewinkel, P. L. van Iren te Beets, A. J. Kef te Julianadorp, A Koeman te Graf, \V. van Meerveld te Zun- derdorp, S. Meijer te Alkmaar, K. Nieuwe- fcoer te Hem, C. Petiet te Wijde Wormer, IJ. Rijswijk te De Rijp, P. Schouten te Wicrifl- gerwaard, Ida J. ter Schure te Oudendijk, A. Vermeer te Oudendijk, D. Visser Jz. te Berkhout en Mevr. A. D. E. Zandstrar- Broers te Wijde Wormer. h URSEM. Landbouwtelling 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een landbouwtelling zijnde een telling in zake het grondgebruik en den veestapel worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw en dus voor de be hartiging der landbouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den land bouw gelegde lasten. De grondgebrui kers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de in lichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met ver trouwen wordt daarom de medewerking ingeroepen van allee, die het wel mee- nen met onzen landbouw om deze tel ling zoo goed moaelijk te doen slagen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale opper vlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoe veel van het gepacht land van de ouders gepacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; e. hoeveel eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke opper vlakte tuingrond, bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarmde kassen af zonderlijk op te geven; f. hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeente (n) dan waar de bedrijfs gebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt gevraagd naar het aantal paarden beneden en bo ven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laatste in warmbloed-, koud- bloedpaarden en hitten; het aantal run deren en wel afzonderlijk; springstie- ren, melk-„en kalfkoeien, mestkalveren, andere mestvee en jong vee boven en be neden 1 jaar; het aantal heideschapen het aantal andere schapen gesplitst in die hoven en beneden 1 jaar; het aan tal geiten en bokken; het aantal var kens, waarvan afzonderlijk op te geven; biggen beneden 6 weken, fokzeugen, var kens van 6 weken tot 60 K.G., van CO K.G. tot 100 K.G. en boven 100 K.G.; het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk der kuikens en de oudere dieren af zonderlijk. KENNE MER LAND. In ons vorig overzicht hebben we het ver moeden uitgesproken, dat de prijs der spina zie zou kelderen. Nauwelijks was ons over zicht ter perse of de verlaging kwam met rasse schreden. Dank zij de overeenkomst met de veilingsorganisatie werd niets be neden de 0.10 per kist (8 K.G.) verkocht, doch de klad was er in en bleef tot heden ge handhaafd. Wel komen er nog mooie par tijen, die zelfs tot 0.40 per kirt gaan, doch 80 pet. der aanvoer zweeft om de 0.10 a 0.20 per kist. De aanvoer van sla was ook al beduidend groot, eigenlijk veel te groot, daar er veel te veel z.g. onrijp werd aangevoerd, d.wz. sla die niet mooi gesloten was. Mooie kwali- worden. „U schijnt soms uit het oog te verlie zen, mijnheer, dat het ons maar één woord behoeft te kosten, of u voelt de hand van een gendarme op uw schou ders. Wij zouden gaarne van uw hulp ge bruik willen maken, maar dan is het aan ons om voorwaarden te stellen, niet aan U. „Welnu, noem die voorwaarden, Louis." „Ik zal u de volle waarheid zeggen", giug Louis voort. „De gansche zaak zal u duidelijk worden. U zult te weten komen, waarom Delora genoodzaakt is zich hier te Londen te verstoppen, welk doel hij nastreeft. Als u alles weet, mag u nog kiezen, of u een bondgenoot van ons wilt zijn. Daarentegen, als u be zwaar maakt, dan moet u op uw woord van eer beloven, dat geen woord om trent wat u te weten is gekomen over uw lippen zal komen." „Louis", zeide ik. „laat ik eerst lun chen, dan heb ik tijd om de zaak nog eens te overdenken." Louis verwijderde zich met zijn ge wonen glimlach en buiging. Ik bestelde iets van het buffet in de nabijheid, als mede een flesch wijn, die voor mijn oogen werd opengetrokken. Ik koesterde thans vrijwel geen twijfel meer, of ten minste een deel van Delora's zaak, in ieder geval wat Londen betreft, droeg een misdadig karakter. Louis' houding, zijn nadrukkelijke voorwaarde verschaf ten mij nagenoeg zekerheid daarom trent. Én weder werd ik gemarteld door de afschuwelijke gedachte, dat in dit geval Felicia moeilijk volstrekt van niets op de hoogte zou kunnen zijn. Toen Louis mij weer eens voorbij ging. hield ik hem even aan. <w/ordt vervolgd). v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5