Ingezonden stukken Binnenland jeit gold nog 0.60 per kist, doch mindere ïwaliteit liep terug tot 0.30, soms nog min der, doch de mooie kwaliteit was en is in trek net neiging tot verhoogde prijzen. De aanvoer van postelein wordt steeds jrooter, hoewel het nog gezien de tijd van iet jaar kleine partijen zijn. Wat de prij :cn betreft, deze waren noog, n.1. 2—2.20 oer kist en het ziet er naar uit, dat de goede ;raag nog wel eenige dagen aanblijft, al 's t rijsverlaging niet uitgesloten. De aanvoer ;an rabarber was vrij groot en de kwaliteit vrij goed, hoewel er meer aanvoer van 2e soort dan le soort was. Prima kwaliteit gold f 1013, 2e soort slechts 4—7.50, ■>er 100 bos. Nog altijd is er aanvoer van orei, die, gezien de tijd van het jaar, nog vrij goed was, met prijzen van 712 per 100 bos. Trots de grootere aanvoer bleef de prijs van radijs en raapstelen op peil met lichte nei ging tot verhooging en bijzonder vlugge handel. We noteerden voor radijs 6.50 f 9 en voor raapstelen 35 per 100 bos. De betrekkelijk kleine aanvoer van witlof gaf een vlugger handel te zien met prijzen zooals we in geen langen tijd gewoon zijn. De noteering was voor le soort 1421 en voor 2e soort 611 per 100 K.G. De „laatste" aanvoer van selderie (knol len) had niet veel om het lijf en de handel was lui, de prijzen slechts 1.50—2.50 per 100 stuks. Bloemkool werd in beperkte kwantums aangevoerd, alleen de straatveiling had nog iets van beteekenis. Bloemkool was duur, le soort gold 20—28, 2e soort 11—18 per 100 stuks. De restanten gele en roode kool waren niet duur, de prijs bewoog zich tusschen 6.5010 per 1Ó0 stuks. De handel in uien en wortelen stond op het doode punt, de prijzen waren 0.75—2 per 100 K.G. De kasaardbeien waren nog steeds duur. Een doosje aardbeien, inhoud 8 a 12 stuks gold 0.30—0.40, prima kwaliteit tot 0.45, doch als het weer zoo blijft, zal er spoedig een daling intreden. De eerste kasboonen zijn aangevoerd, de prijs was hoog, n.1. 1.201.45 per K.G. Ook zijn reeds perziken aangevoerd met een prijs van 0.30 per stuk. De aanvoer van aardappelen was beperkt en bepaalde zich tot aanvoer van de straat handel. De prijzen bleven onverr :r.lerd, slechts 1.25—1.75 per 70 K.G. W ARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht van 14—19 'April. De week voor de Paaschdagen is voor den bewaarder van diverse koolsoorten geen goede week geweest. Al herstelde de markt voor de roode kool zich, de daatste dagen kon men toch niet het ver lies inhalen van de laatste drie weken. .Tot Vrijdag liep de kleine roode op tot [f 9 toe, maar Zaterdag waren deze weer heneden 9, hoogstens 8.20 uer 100 K.G. Donderdag is wel de beste dag van deze week voor de roode kool, toen werden de groote niet beneden 5 ver kocht en de kleine tot 9 toe, 2e soort 'kwam toen boven de 6.50 per 100 K.G. 'Het koude weer van de laatste dagen was er wel mee de oorzaak van. Zater dag was er één aanvoer van ongeveer lo Vagons roode, 6 ponds roode kwam boven de ƒ4, vierponds tot 6.50 en het kilo's goed tot 8.20 per 100 K.G., 2e soort was naar verhouding minder in prijs. Deze kwam niet boven de 5 en soms jiets beneden de 3. Als men den prijs van de le soort vergelijkt met dien van 20 April 1929 komt men tot de ontdek king dat dit nog niet eens de helft is van toen. De groote werden toen niet minder vei'kocht dan 12 en de kleine kwamen tot 20 per 100 K.G. Misschien als het nu nog een paar weken koud blijft dat het wat beter wordt. De Deensche kool bleef op denzelfden prijs. Eerste soort groote vanaf 1 en de 2 en 3 ponds tot 2 toe. Tweede soort bleef beneden de 1 per 100 kilo. Gele kool was iets beter. In het midden der week kwam de eerste soort van 6 tot bijna 10 toe. Zaterdag was het weer iets minder. Toen kwam de groote weer beneden de 6 en de kleine gele kool niet veel boven de 8, 2e soort ging van 3.50 tot 4. De weinig uien, die nog worden aan gevoerd brengen gemiddeld hoogstens 2 op. Peen komt niet aan de veiling. Die kan voor 1 per 100 K.G. evengoed bewaard blijven tot betere tijden. Blauwe aardappelen brengen 2.50 p. 100 kilo op. Vcorts zijn aller oogen en gedachten gevestigd op de komende vier weken in welken tijd de stapel- groenten hetzij voor veel hetzij voor niets moeten opgeruimd zijn. Binten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de -edaetie er mede instemt.) ONZE V. S. V. (Volksonderwijs schoolreisjes verblijven) Deze bij het onderwijzend personeel in ons land in te leiden, is niet meer noodig; uit ervaring zijn onze eenvou dig, maar goed ingerichte dag- en nacht verblijven, met ochtend-, middag- en avondmaaltijden voor meerdaagsche schoolreisjes reeds aan honderden scho len bekend. Ook voor 1930 zijn ze weer ingericht: te Amsterdam (adres mej. A. Tuininga, Da Costakade 81), op Vlieland (adres G. Donia, aldaar), te Ede (adres A. van Dis, Klinbergerweg 9, aldaar) en te Rotter dam (adres W. van Etten, Rodenrijsehe- straat 81). Toch moesten we hiervoor nog een bescheiden plaatsje in Uw blad vragen, om er even op te wijzen, dat het met het oog op het binnenkomen van steeds meerdere aanvragen er zijn er al in Februari-Maart ingekomen en in op de gevraagde data, van belang is, verband daarmee moeilijker plaatsing eventueele plannen tot het gebruik ma ken van de verblijven zoo spoedig mo gelijk aan de hierboven aangegeven adressen kenbaar te maken. Ook is het, om teleurstelling te voor komen, van belang, dat ook van de maanden Mei en September gebruik wordt gemaakt, omdat Juni-Juli vé&k overvuld zijn. Het is in de vroege maanden van het zomerseizoen en ook in de late maand er van, zoo mooi op het eiland, de hei en in de groote steden, te water en te land. Maar hoe dit zij, om nadere inlichtin gen wende U zich alvast tot de opge geven adressen. Moge onze schooljeugd onder lei ding van hun onderwijzers(essen) over het geheele land ook in '30 van onze instelling ter bevordering van het mooie instituut der meerdaagsche schoolreisjes weer ten volle profiteeren! Met beleefden dank voor de plaatsing, geachte redactie, KLAAS DE VRIES, Ged. lid v. h. Hoofdbestuur van Volksonderwijs. Alkmaar, 22 April 1930. Geachte Redactie. Vriendelijk verzoekt ondergeteekende plaatsing van onderstaand stukje. Het woordje „grens" heeft reeds vele moeilijkheden en onaangenaamheden veroorzaakt. Zoo ook te Alkmaar, waar wij een Grensstraat bezitten. Deze is wel wat afgelegen maar staat toch op de kaart aangegeven, ten westen van onze gemeente. Mocht deze straat echter vergeten zijn door onze autoriteiten dan geef ik hun in overweging deze straat eens te gaan bezien. Dan zullen zij tot de conclusie komen dat het hoog noodig is dat er eens een straatmaker met zijn zoetvijl komt om de straat wat gelijk te vijlen, want bij regen moeten wij hooge laarzen dragen, aangezien de waterloo- water dus blijft staan. Bij goed weer zing boven de straten uitsteekt en het hebben we huilende kinderen met ge blesseerde knieën en kapotte kousen, waardoor moeder steeds kan blijven stoppen en koopen, „Men" zegt dat op de verhooging van ongeveer 2 meter bij 3 meter, welke men kan vinden vlak voor de v. d. Woude straat, een standbeeld moet komen van den uitvinder van het „veilig verkeer". Dat lijkt mij .och ongehoord, zoo midden in die straat. Ik zou den directeur van P. W. willen vragen of hier de grens niet schromelijk overdreven wordt, om een straat zoo te laten verwaarloozen. En waarachtig wij betalen ook be lasting. Met beleefden dank. Een bewoner van de Grensstraat, HET BLOEMENFONDS. Vaak zien wij, dat, wanneer personen ten grave gedragen worden, die in het leven in eenig opzicht van groote beteekenis waren of die zich een uitgebreidën kring van vrienden en kennissen verworven hadden, een berg van bloemen en kransen de lijkbaar dekt. Het is nu eenmaal gewoonte om bij sterfge vallen gevoelens van piëteit jegens den ge liefden of hooggeachten doode te uiten door een bloemengave. Ongetwijfeld is het een schoon gebaar en voor de nabestaanden is het in zekeren zin eene vertroosting, wan neer zoovelen blijk geven den doode mee te betreuren. Toch moet menigeen wel eens het gevoel bekruipen, dat in deze geen maat ge houden wordt en dat eene gewoonte, die in den grond mooi en sympathiek is, door over drijving wordt geschaad. De bloemenhulde zal zeker nimmer ver dwijnen en zal ook altijd recht van bestaan blijven houden als de mooiste en meest be schaafde vorm, waarin aan teedere en sub tiele gevoelens uiting kan worden gegeven. Het is allerminst 'het doel van de vereeni- ging om op het geven van bloemen in het al gemeen aanmerking te maken; wel wenscht zij echter op te komen tegen de groote over drijving die op dit gebied al meer en meer gaat heerschen. Niet alleen bij begrafenis sen, doch ook bij, sommige jubilea. Deze over drijving heeft ten gevolge, dat de oorspron kelijke schoone gedachte verloren gaat en ge voelens van wrevel worden gewekt, die ge heel in disharmonie zijn met hetgeen de gevers bedoelen. Geeft ook niet de zoo vaak geuite wensch „Geen bloemen" in deze niet te denken en pleit ook dit niet voor de juist heid van bovenstaande opvatting? Wij' hebben ons nu echter afgevraagd: zou de behoefte, uiting te geven aan gevoe lens van piëteit en deelneming, niet in an dere bannen kunnen worden geleid? Indien de mogelijkheid bestond tevens een deel der in de wereld bestaande ellende te lenigen, zouden dan velen deze gelegenheid niet dankbaar aangrijpen? Gestéld, de zeden brachten het mede, dat de nagedachtenis van een overledene werd geëerd of een jubileum gevierd door een daad van altruïsme van vrienden en verwanten, zou er dan ook maar één stem opgaan om met dat mooie gebruik te breken en er een bloemenhulde voor in de plaats te stellen? Een noodkreet zou in den lande opgaan om het gevaar te weren, dat deze „moderniteit" zou opleveren voor de velen, die van de voordeelen van het oude ge bruik genoten. Uit voorbeelden uit het buitenland blijkt, dat ook daar dezelfde bezwaren zijn gevoeld en dat men daar een zeer bruikbaren weg heeft gevonden om aan deze tegemoet te ko men. In Zweden werd in 1921 het „Blomster- fonden" (Bloemcnfonds) opgericht, eene stichting, die thans reeds blijken geeft van groote levenskracht en die ontzaglijk veel goeds tot stand heeft gebracht; deze stich ting heeft een groot tehuis voor Ouden van Dagen voor meer dan 100 personen opge richt en in exploitatie, terwijl er al plannen bestaan voor de oprichting van een tweede dergelijke inrichting, wel een bewijs, dat de sympathie van zeer velen hier aan de zijde der oprichters staat Onze vereeniging stelt zich voor de gelden die, naar zij hoopt, haar in ruime mate zul len toevloeien, te bestemmen tot verbetering van het lot van Ouden van Dagen, in het bij zonder de invaliden onder hen. Voor deze categorie wordt in Nederland nog bitter wei nig gedaan; zeer vaak toch luidt het crite rium, dat voor opneming van een ouden man of vrouw gesteld wordt, arm en oud doch ook gezond en zonder hinderlijke lichaamsgebre ken. En hoe velen zijn er niet, die zoodanig invalide zijn, dat thuisverpleging bezwaar lijk, haast ondoenlijk is, terwijl de ziekte of kwaal toch ook weer niet zoodanig is, om op neming in een ziekenhuis te wettigen? Voor deze behoeftigen, dubbel ongelukkig door armoede en lichaamsgebreken, blijven de deuren van velé inrichingen, die zich met de verzorging van Ouden van Dagen bezighou den, gesloten. Voorwaar, een dubbel ongeluk voor hen, doch ook een dubbele vreugde voor degenen, die iets doen kunnen om dit vele, dikwijls in stilte gedragen leed, te verzach ten. Aan de eene zijde: groote sommen, uitge geven aan bloemen die, hoe schoon ook, sleëhts voor een enkel kort oogenblik ons troosten of verblijden; aan de andere zijde, een hunkerend uitzien naar de allernoodig- ste hulp, terwijl voor de bedragen, bij één be grafenis of bij één jubileum aan bloemen uit gegeven, meerdere behoeftigen maanden, ja jaren verzorgd zouden kunnen worden. Kan men een doode dan beter eeren, een jubilaris schooner huldigen dan door, inplaats van bloemen te strooien, geluk te zaaien? De vereeniging „Bloemenfond's" stelt zich ten doel voor de velen, die met het boven staande sympathiseeren, de mogelijkheid te bieden daaraan uiting te geven. Hij, die een doode eeren of een jubilaris huldigen wil, kan aan het „Bloemenfonds" een gift doen toekomen, waarna de vereeni ging, als bewijs van medeleven van den gever, aan het opgegeven adres een passend en artistiek uitgevoerd album zendt, voorzien van diens naam, zonder vermelding van het bedrag der gift. Bovendien opent Art. 5 van het huishoudelijk reglement de mogelijkheid, dat aan de gelden aan de vereeniging ge schonken, door den schenker eene bepaalde bestemming wordt gegeven, in welk geval eveneens een album of kaart wordt gezon den. Denkt dus bij een voorkomende gelegen heid' aan onze vereeniging. U bereikt daar mede voor Uzelf het bewusztijn een goed doel te hebben bevorderd; degeen, aan wien het herinneringsalbum gezonden wordt, krijgt daarmede een blijvend aandenken aan die gewichtige gebeurtenis, het moge dan het heengaan van een geliefden doodë betreffen, het moge dan betrekking hebben op een feit, dat tot blijde dankbaarheid stemt. In ieder geval voorkomt U op deze wijze, dat Uw bloemengave, hoe goed ook bedoeld en hoe kostbaar dikwijls ook, tengevolge van den grooten overdaad op dit gebied, alseen waardelos stuk bij den grooten hoop wordt gelegd of gezet, zonder dat eenige andere tastbare herinnering daarvan overblijft dan, in het gunstigste geval, Uw visitekaartje. Geeft ons echter in ieder geval Uw moree- len steun door lid te worden onzer vereeni ging; ook daarmede steunt U ons werk. Het bestuur: D. W. H. PATIJN, Voorzitter, Lid firma Patijn v. Notten Co., Baarn. H. J. BERGiHEOE, Secretaris, Jac. Obrechtstraat 23 bv., Am sterdam. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing van het volgende. Zondag, 2e Paaschdag, was ik één der velen, die de groote drukte voor den ingang Zandersloot gadesloegen. Wat mij ten zeerste verbaasde was, dat van overheidswege in 't geheel geen moeite ge daan werd 'n queue te formeeren. Het duurae dan ook niet lang of de loketten werden tij delijk gesloten. De politie verzocht toen in rijen van vier te gaan staan, eerder kon de verkoop niet doorgaan. Begrijpelijkerwijs was dit niet zoo eenvoudig, de menschen stonden als haringen in een ton en konden zich nauwelijks bewegen. De verontwaardi ging was dan ook zeer groot. Nu is mijn vraag deze. Indien het niet mogelijk is het publiek bij aankomst in een rij te plaatsen, kan er dan niet voor gezorgd worden dat er één of meer ingangen bij1 ge maakt worden, daar dan de verkoop een orde lijk verloop neemt? Een herhaling van 1.1. Zondag lijkt mij niet aanbevelenswaardig. Waar moest het heen wanneer het bij 't Stadion zoo ging als hier? Met beleefden dank, EEN ABONNEE. OHRISTELIJK-HiISTOKISCHE UNIE. Algemeene vergadering. Gisterochtend heeft, zooals reeds kort ge meld, de Ghr.-Hist. Unie een drukbezochte algemeene jaarvergadering gehouden in het gebouw „Bellevue" te Amsterdam. Afgevaar digden van de afdeelingen uit alle deelen van het land waren op deze vergadering tegen woordig. Nadat de vergadering met het zingen van psalm 68. het uitspreken van gebed en Schriftlezing was geopend, hield de voorzit ter der Unie, dr. J. Schokking, de openings rede, waarin hij er op wees, dat de alg. ver gadering ditmaal niet samenhangt met een op handen zijnde verkiezing. Toch behoeft de stemming niet gedrukt te zijn, want ook ver houdingsgewijs zijn de c.-h. in stemmen-aan- tal vooruitgegaan, al is het getal zetels het zelfde gebleven. De uitkomst der verkiezingen was gunsti ger, dan werd' verwacht, zulks in verband met een verwarrende actie in eigen kring. Het voornaamste op politiek gebied', aldus spr., achten wij thans: te waken voor het be houd van ons constitutionneele regeerings- stelsel, de meest juiste toepassing daarvan te helpen bevorderen en ertoe mee te werken, dat in de snelle ontwikkeling der verhoudin gen de voortdurende aanpassing niet wordt gemist. Spr. wilde niet ontkennen, dat het ministe rie wat eenzijdig in r.-k. richting is samen gesteld. Deze opmerking verliest echter aan kracht, als men bedenkt, dat de duidelijke be doeling is geweest, een kabinet van rechtsche signatuur samen te stellen en ook hier de evenredigheidsgedachte heeft doorgewerkt. In elk geval vinden de c.h. hierin géén reden tot een onwelwillende houding tegenover het ministerie, tenzij' zij met enkele kleine recht sche groepen zich op anti-papistisch stand- punt zouden stellen, hetgeen in strijd zou komen met den eerbied voor het wettig ge zag. Wellicht zou de handhaving van dit ge zag van linksche mannen óók verwacht kun nen worden, doch de houding der sociaal democraten. die thans weigeren, de openijig der Staten-Generaal door de koningin en de opening van de sluizen te IJmuiden in haar tegenwoordigheid bij te wonen, geeft te den ken en bewijst wel, dat de S.D.A.P. in ons land' geheel iets anders is dan de Labour partij in Engeland. En de resolutie op het koloniaal congres van de S.D.A.P. ten op zichte van het Indische vraagstuk is een ver klaring, waarmee aan ons gezag in Indié zijn basis is ontnomen. Spr. bestreed vervolgens de gedachte van den „alvermogenden Staat", dien men meent, met de verzorging van alle levensterreinen te kunnen belasten. Voor de regeering zelf ligt hier de groote taak, het volk als geheel te dienen, niet afhankelijk te worden van be paalde groepen des volks. Een beginsel-politiek verdient de voorkeur; anders zou het beter zijn, in belangen-groe- pen uiteen te gaan of zich op te lossen in de partijen, die ontkennen, dat het christelijk beginsel als zoodanig van beteekenis zou zijn voor politieke opvatting en practijk. Ziet men echter in, dat ons politieke leven in zijn historische ontwikkeling om vereeni ging roept, dan doet zich het feit voor van de toenemende verdeeldheid tusschen partijen, die een beginsel-politiek op chr. grondslag voorstaan. De scheiding tusschen r.-k. en chr.-prot. is natuurlijk onoverbrugbaar. Ten aanzien van die tusschen chr. hist. en chr. prot. en a.-r. is het echter de vraag, of voor deze verdeeling voldoende grond bestaat en of het noodig is, dat theologische strijdpunten hun weerslag krijgen op politiek gebied. Telegrammen van hulde. Vervolgens werd op voorstel van het be stuur en onder krachtig applaus der verga dering besloten, een telegram van hulde te zenden aan de koningin. Onder applaus werd voorts ook besloten, den voorzitter van het Comité inzake het mo nument voor Juliana van Stolberg, luite nant-generaal Weber, een telegram van ge- lukwensch te zenden; en ook aan den door ernstige ziekte afwezigen mr. Verkouteren. Rekening en verantwoording Goedgekeurd werd hierna het financieel verslag van den penningmeester, dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Uit dit verslag blijkt, dat de ontvangsten over 1929 29.670 bedroegen; het voordeelig saldo is 1178. Voorstellen. De afgevaardigde van Nootdorp bepleitte een wijziging van artikel 2 van het program van Beginselen. De voorzitter wees erop, dat een voorstel als dit te gewichtig is om op deze vergade ring in stemming "te worden gebracht. Dit werd door prof. De Savornin Lohman onder steund. Het voorstel werd ingetrokken; het zal in de afdeelingen verder worden besproken. De vergadering te Amsterdam. Een voorstel Amersfoort tot zoodanige wij ziging van art. 18 van het program van be ginselen, dat daarin zal worden opgenomen; verbetering van den misdadiger zal door het hoofdbestuur ernstig bekeken worden, opdat op de volgende vergadering een goed voor bereid voorstel ter zake in behandeling zal kunnen komen. Twee voorstellen, bedoelend, dat het lid- maatchap van de Staten Generaal onver- eenigbaar zal zijn met het stemhebbend lid maatschap van het hoofdbestuur der Unie, werden met overgroote meerderheid verwor pen. De gedachte van het voorstel-Uithuizer- meeden, dat zoo spoedig mogelijk door wets wijziging de gelegenheid geopend zal worden tot deelneming in de ouderdoms- en invalidi teitsverzekering voor de velen, die daaraan behoefte hebben en die tot heden van deze deelneming zijn uitgesloten, werd zoowel door het hoofdbestuur als door de vergade ring aanvaard, waarbij het Tweede Kamerlid, de heer Snoeck Henkemans, secretaris der Unie er aan herinnerde, dat de minister van arbeid een ontwerp inzake de bedoelde wets wijziging tegen 1 Jan. 1932 in uitzicht heeft gesteld. Een breede discussie is voorts gevoerd naar aanleiding van het voorstel-Loosdrecht, dat de algemeene vergadering haar instem ming zou betuigen met de door de regeering aangekondigde handelspolitiek, met name in zake het streven naar vaststelling van een onderhandelingstarief en dat het hoofdbe stuur in deze richting krachtig zal medewer ken. De voorzitter, de discussies besluitend, zeide, dat de regeering nu maatregelen heeft toegezegd en de C.-H., die geen doctrinaire vrijhandelaars zijn, zullen die maatregelen ernstig bezien en hun standpunt bepalen. Medegedeeld werd nog, dat de aftredende hoofdbestuursleden, de heeren J. R Snoeck Henkemans en H. W. Tilanus herkozen zijn en dat gekozen is in de vacature-dr. J Th de Visser dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De vergadering is hierna ruim 6 uur met dankgebed gesloten. DE „VONDEL" VERTROKKEN. De „Vondel' heeft, zooals Zaterdag reeds werd verwacht, de Paaschdagen nog in Amsterdam doorgebracht. Het schip heeft tot gistermiddag bij de Oos- terdokspoorbrug gewacht. Tusschen één en tw ee uur is van een kalm oogenblik in den treinenloop gebruik gemaakt om de brug te openen. De sleepbooten zetten kracht: de goe de oude „Vondel" voer het dok uit en voor de laatste maal het IJ op, als een aftandsch paard, dat ter slachtbank wordt gevoerd. Na een kort zeereisje de sloopers staan reeds gereed BURGEMEESTER DE VLUGT'S BEZOEK AAN LONDEN Het programma voor het bezoek van den Amsterdamschen burgemeester De Vlugt en zijn familie is naar de Telegr. meldt nu vast gesteld. De burgemeester, mevrouw De Vlugt, hun dochter en schoonzoon, de heer en mevrouw Hymans, zullen Woensda-r jn Londen aankomen, waar zij de gasten zullen zijn van den Lord Mayor in zijn ambtswo ning, het Mansion House. Woensdagavond zullen zij aanzitten bij het groote Paasch- djner van den Lord Mayor en den volgen den dag zal de burgemeester een bijeenkomst van de Corporation of London bijwonen In de Guild Hall, .waarna de Nederlandsche Kamer van Koophandel hem een lunch aan biedt. Des middags zal de burgemeester den End. De Nederlandsche uuo biedt daarna den burgemeester een thee aan in haar club- lokaal, terwijl de Amsterdamsche gasten 's avonds aanwezig zullen zijn op de recep tie van den Mayor van St. Mai^lebone, een der Londensche gemeenten. Op Vrijdag geeft de Lord Mayor een lunch in het Man sion House ter eere van zijn gasten, terwijl een diner bij den Nederlandschen gezant de reeks feestmaaltijden zal besluiten. Zater dag vertrekt de burgemeester en zijn familie war naar het vaderland. DE UTRECHTSCHE JEUGDHERBERG. Door B. en W. van Utrecht is aan den raad dier gemeente dat de onlangs in deze gemeente opgerichte stichting De Utrechtsche Jeugdherberg, waarin een groot aantal organisaties en jeugdver- eenigCigen van verschillende richting samenwerken, zich tot hen heeft gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de raad aan de genoemde stichting een niet in gebruik zijnd schoolgebouw ten gebruike zal afstaan, teneinde daar in een jeugdherberg in te richten. B. en W. zijn van oordeel, dat het streven der Stichting toejuiching verdient en de ge- meente, indien dit zonder belangrijke offers harerzijds mogelijk is, de ge vraagde medewerking behoort te ver- leenen. Voor dit doel kan worden aangewezen het ledig staande fröbelschoolgebouw aan de Minstraat, dat zoowel wegens zijn ligging als wegens zijn inrichting daartoe bijzonder geschikt is. B. en W. stellen zich voor, dat een nader door hen te bepalen aantal lokalen van dit schoolgebouw kosteloos aan de stichting in gebruik zal worden gegeven, met dien verstande dat de school weer on middellijk zal worden verlaten als het gebouw voor onderwijsdoeleinden zou noodig blijken te zijn. Er zullen boven dien eenige geringe kosten moeten wor den gemaakt o.m. voor het bijverven van lokalen en gangen en het aanleggen van waterleidingen. KANKERVERWEKKENDE TEER- BESTANDDEELEN. Sedert de opzienbarende ontdekking van een „teerkanker" ioor Japansche onderzoekers is het proefondervindelijk kankeronderzoek pas goed mogelijk ge worden en belangrijk gevorderd. Het zoeken naar den aard der kankerver wekkende bestanddeelen in teer en mi nerale oliën had echter nog een ander practisch perspectief dan het vergemak kelijken van dat onderzoek n.1. de vraag of het niet mogelijk was door met uit schakeling van die kankerverwekkende bestanddeelen een minerale smeerolie te vinden die voor de duizenden daarmede in aanraking komende arbeiders in dit opzicht veiliger was. Twee groote smeer olie firma's hebben voor dit doel de laatste jaren samengewerkt met de Manchestersche kankercommissie waar bij met name de invloed van de tempe ratuur op de kankerverwekkende eigen schappen van teer en petroleumdistilla- ten werd nagegaan. De bij de bereiding gebruikelijke temperaturen wisselen tusschen 500° C. en 950° C. Bij onder zoek bleek dat de vorming van kanker verwekkende bestanddeelen bij tempe raturen tusschen 500° C. en 600° C. be gint en een hoogtepunt bereikt bij tem peraturen tusschen 800° C. en 900° C. Men slaagde er in een zuivere synthe tische teer te bereiden die in 5 pet. op lossing sterker kankerverwekkend werkte dan de gevaarlijkste gebruike lijke commercieele teersoorten. Verder bleek dat de snelheid waarmede na te ren van proefdieren kwaadaardige ge zwelvorming optreedt in hooge mate van de veelvuldigheid van het applicee- ren der teer afhankelijk is van de aanwezigheid of afwezigheid van de na tuurlijke vetlaag op de huid die een be schermende werking bezit. Ten slotte werd begonnen met een nader onder zoek naar de methoden om de verschil lende teersoorten van kankerverwek kende eigenschappen te ontdoen. Dit is met name tot op zekere hoogte mogelijk door vermenging met een kleine hoe veelheid zwavelzuur. De bruikbaarheid van deze methode is afhankelijk van de vraag of die hoeveelheden klein ge noeg zullen kunnen zijn om de olie niet onbruikbaar te maken. Dat wordt thans nader onderzocht. N. R. Ct. KOSTELOOZE VERVOLGING VAN DEBITEUREN IN HET BUITENLAND. Aan het sinds 1900 bestaande Aussen- handelsverband (Handelsvertragsverein) E. V. te Berlijn is het ua langdurige onderhan delingen gelukt met zijn rechtskundige ver trouwenspersonen een overeenkomst aan (e gaan, volgens welke liet mogelijk is debi teuren in verschillende landen, in het alge- meen zonder kosten voor den crediteur, ge rechtelijk te vervolgen. Blijkt in zulk een ge- val de mogelijkheid het schuldbedrag inclu sief de kosten te incasseeren, dan worden in het algemeen in het geheel geen onkosten in rekening gebracht. Heeft daarentegen de ge rechtelijke vervolging en uitwinning van den debiteur hoegenaamd geen succes, zoodat niet eens de proceskosten gedekt worden, dan worden aan den opdrachtgever slechts de werkelijke voorschotten (zooals porto, re gistratie-en dagvaardingskosten, enz.) be rekend. Deze regeling is voorloopig voor de volgende landen getroffen: Tsjecho-Slowa- kije, Oostenrijk, Hongarije, Polen, Joego- olavie), (uitgezonderd enkele kantons van Oud-Servië), Nieuw Roemenië, Nieuw-Italié en Konstantinopcl. Ook voor Hollandsche firma s bestaat de gelegenheid om van deze mogelijkheid, debiteuren in het buitenland zonder hooge kosten te doen vervolgen, g®* bruiK te maken. Iedere exportfirma, die wet de rechtstoestanden in bovengenoemde lan den eenigszins bekend is, zal deze regeling naar waarde weten te schatten. Nadere in lichtingen worden gaarne verstrekt door den vertegenwoordiger voor Nederland (dr. Jur- Walter Sieh) te Rotterdam, Wijnstraat 138-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6