mtniHiult (wint. Kunsten en Wetenschannen. Henk en school Stadsnieuws Tijdschriften Hindard twee en dertigste Jaargang. Donderdag 24 April Buitenland Geert vork breuk op Uw' Provinciaal nieuws No. 96 1930 INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. Een dagenlang voorbereid plannetje. Gedurende de Paaschdagen had te Saar- brücken in de juwelierszaak van de firma Brcins Varain in de Bahnhofstrasse een in braak plaats, welke wat vermeteldheid be treft, doet denken aan die in het Berlijnsche filiaal van de Diskontogesellschaft. De inbrekers hebben drie dagen eraan gewerkt om zich over binnenplaatsen en da ken een weg te banen naar de juwelierszaak, waar groote waarden aanwezig waren. Hun buit kon zelfs bij benadering nog niet wor den geschat. De wanden van den winkel en van de achter den winkel gelegen kantoren varen alle versterkt met dikke stalen pant- serplaten. De inbrekers, die de plaatselijke gesteldheid nauwkeurig bestudeerd moeten hebben, zijn van de zijde van de rivier door gedrongen tot op de binnenplaats van het huis. Vandaar wisten zij in een naast het kantoor liggend magazijn te komen door het breken van een gat in een dikken muur. Tus- schen dezen mqur en het juwelierskantoor bevond zich de eerste stalen wand, die den indringers weerstand bood. Een houten deur .wisten zij te forceeren, doch toen stuitten zij op den stalen wand. Zij zochten dus een an deren weg, klommen op een glazen dak en kwamen tenslotte op deze wijze in het kan toor. Door middel van aan elkaar geknoopte doeken lieten zij zich zakken. Zij hebben talrijke fraaie ringen, kettin gen en gouden voorwerpen meegenomen, als mede een hoeveelheid baar geld. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de daders. „MENTAL CRUELTY". Waarom de Engelsche vrouw echtscheiding vraagt. Den Engelschen rechter wordt van tijd tot tijd verzocht, echtscheiding uit te spreken op grond van „mental cruelty", geestelijke mis handeling, zouden wij zeggen. De filmster Betty Compson heeft dezer dagen voor den tweeden keer van den rechter een uitspraak gevraagd op grond van een dergelijk mo tief, ten aanzien van een-en-denzelfden echt genoot. In 1923 trouwde zij met een zekeren 'James Cruze, filmregisseur. Zes jaar daarna vroeg zij en verkreeg zij echtscheiding, om dat, zooals zij verklaarde, Jim 's avonds thuisbleef en zelfs, wanneer er bijeenkomsten van beroepsgenooten waren, of eerste voor stellingen gingen, niet van den haard was weg te krijgen. Nadat de scheiding een week had geduurd, verzoenden zij zich. Thans heeft Betty Compson opnieuw echtscheiding aangevraagd, dezen keer omdat haar echtge noot „gewoon is op alle uren van den dag een groote menigte menschen te ontvangen". ROCKEFELLER BEZUINIGT. Eenigszins ironisch wordt bekend gemaakt, dat de multimillionnair John D. Rockefeller Sr. zich bij andere rijke Amerikanen heeft aangesloten, die in de tegenwoordige benar de omstandigheden bezuinigen. Inplaats van glimmende nieuwe dimes (kwartjes) weg te geven aan vreemde knapen en meisjes, die hem aanstaan, zooals langen tijd zijn ge woonte is geweest, betaalt hij thans zoo wordt gemeld met even glimmende nieu we nickels (ongeveer f 0.12V-). Zondag woonde Rockefeller den kerkdienst bij te Lakewood, in New-Jersey, en deelde bij hei uitgaan van de kerk nickels uit aan verschei dene kinderen, die zich om hem hadden ver zameld. NEGER IN AMERIKA GELYNCHT. Een uit 200 personen bestaande menigte heeft te Rosedale in den staat Mississippi een 40-jarigen neger, die ervan beschuldigd werd, een 17-jarigen arbeider te hebben ver moord, gelyncht. EEN OPEN BRIEF VAN HUGENBERG. De voorzitter der D. Nationale Volkspartij Dr. Hugenberg publiceert een open brief aan zijn partijgenooten in den lande, waarin hij verklaart, dat binnen het kader der D. Na tionale opvattingen alle belangen, inzonder heid die van den zwaar bedreigden land bouw, veilig zijn. De resultaten van de agra rische maatregelen gedurende de laatste we ken hebben dit bevestigd. Zonder de hulp en de pressie, uitgeoefend door de D Nationale Partij zouden zij nooit tot stand zijn gekomen Hugenberg eindigt met een ieder te ver zoeken het zijne te doen, opdat de Partij een steeds hechter wordend block der oppositie zal worden en tevens een strijdmiddel tegep het systeem, dat in het Rijk en Pruisen par tijleven en economie beheerscht. Voor het be reiken van deze doeleinden zal echter ge duld, tijd enk racht noodzakelijk zijn. HANDELAARS IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. De T a g meldt uit Boedapest, dat de poli tie aldaar er in geslaagd is, twee handelaars in blanke slavinnen te arresteeren, die jonge meisjes uit Hongarije naar Duitschland brachten, om ze vandaar over zee te versche pen. In een trein werden 18 meisjes in den leef tijd van 15 tot 19 jaar aangetroffen, die door twee mannen begeleid werden. De meisjes verklaarden, dat de beide man nen haar betrekkingen hadden beloofd te Dresden, München en Darmstadt. De mannen, genaamd Dornfeld en Spoehr, werden gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat beiden beruch te internationale handelaars in blanke sla vinnen zijn. EEN HUWELIJKSSCHOOL IN LONDEN. Hoe men moet trouwen! in Londen blijken instituten te bestaan, waar onderricht wordt gegeven in de cere- m°nifn voor huwelijksplechtigheden. De „Daily Cronicle" vertelt ten minste dat de bondensche „wedding schools" het op 't oogenblik druk hebben met de voorbereidin gen voor het groote aantal deftige huwelij ken, die in de a.s. season zullen worden in gezegend. In deze huwelijksscholen wordt aan de toekomstige bruid, den bruidegom en de bruidsmeisjes onderwezen, hoe een bruid stoet dient te worden gevormd en hoe men zich daarbij behoort te gedragen. Aan de bruid wordt geleerd, hoe ze haar sleep en haar bouquet moet houden. Ook bestaat er een goede en verkeerde manier,- waarop bruid en bruidegom elkaar een arm kunnen geven. De goede wordt geleerd. De geheele plechtigheid wordt in de onder- wijslokalen gerepeteerd op de muziek, die la ter in werkelijkheid zal worden gespeeld. HET HUWELIJK VAN DE DOCHTER VAN MUSSOLINI. In de parochiale kerk San José'op de Via Nomentana nabij Villa Torlonia, waar de familie van den Duce woont, wordt thans het huwelijksceremonieel voor de dochter van Mussolini voorbereid. Tot dusverre heeft de bruid cadeaux ge kregen tot een gezamenlijke waarde van meer dan anderhalf millioen lire. Onder de kost baarste geschenken bevindt zich o.a. een dia manten broche, aangeboden door den koning en de koningin. De fascistische partij bood een hanger aan, uitgevoerd volgens teeke- ning van den algemeenen secretaris Tirati en versierd met paarlen en edelsteenen. Hedenavond zal een receptie worden ge houden op Villa Torlonia. Het huwelijk zal den 24sten April plaats vinden. Na het huwe lijk zal het jonge paar het traditioneele be zoek aan den Si Pieter brengen. Mussolini geeft zijn dochter geen bruidschat mede- Naar verluidt zou de a.s. schoonzoon van Mussolini,die thans reeds in diplomatieken dienst is, worden benoemd tot consul in Japan. Gister is in her Jaarbeursgebouw te Utrecht de Gereformeerde Predikanten Ver gadering gehouden. De heer D. de Wit, kerknieuwsredacteur van „De Rotterdammer", die onlangs een benoeming als lid der Ned. Chr. Perscommis sie aanvaardde, heeft thans om principieel? en practische redenen als lid van genoemde commissie ontslag genomen. Bij het door het onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam gehouden ex amen voor schipper bij de binnenvaart is geslaagd voor stoommotorvaart door Neder land de heer K. Dogger te Texel. De Schoolraad voor Scholen met den Bijbel heeft gisteren te Utrecht zijn Llste jaarlijksche vergadering gehou den. Onder voorzitterschap van den heer J. M. J. Korpershoek is te Arnhem de 68ste algemeene vergadering van de Vereeniging -van leeraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Nederland gehouden. LEERAREN LICHAMELIJKE OPVOEDING. Gisteren werd te Arnhem de 68e alge meene vergadering gehouden van de Ver eeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland. Aan de vergadering ging vooraf een offi cieele ontvangst ten gemeentehuize, waar de burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, in de raadszaal bestuur en afge vaardigden toesprak. De voorzitter, de heer J. M. J. Korpers hoek, dankte. De algemeene vergadering werd gehouden in restaurant Royal. De voorzitter heette ter vergadering welkom talrijke autoriteiten en afgevaardigden van vereenigingen. Spr. deelde mede, dat in de huishoudelijke vergadering het eerelidmaatschap werd toe gekend aan de heeren Van Zuylen te Amster dam, Linsen de Jong te Heerenveen en Chr. Krijn en te Schiedam. Openingsrede. Vervolgens wees, naar het Hbl. meldt, spr er op, dat er verschijnselen zijn die hoopvol stemmen, maar ook die welke strijd en ar beid in en buiten de school nog noodzakelijk maken. Het besef, dat een goed gefundeerde wetenschappelijke lichamelijke opvoeding noodzakelijk is, dringt meer door. Thans is alles nog te fragmentarisch om een allen be vredigende wetenschap te verschaffen. Aan alle zijden wordt gewerkt aan den opbouw der wetenschap lichamelijke opvoeding, die groeiende is. De leeraren moeten oo breede basis van voorbereidende kennis hun diep theoretische studie beginnen. In dit opzicht is een beweging merkbaar in voortgaande lijn. Spr. constateert, dat de vereeniging steeds werkzaam was en zal blijven in de richting tot verbetering van de examen-pro gramma's. Ten aanzien van de bezoldiging der gymnastiekleraren wees spr. er op, dat deze gelijkwaardig behooren te worden be schouwd met andere leeraren. De regeering heeft dit nog niet ingezien en werkt door het Bezoldigingsbesluit remmend. Op wijziging van dit besluit zal men blijven aandringen. Spr. bracht hulde aan B. en W. van Am sterdam voor de invoering van een derde les uur in lichamelijke opvoeding op de lesroos ter bij het L. O. Ook buiten de school ontmoet men proble men; de sport heeft voordeden en gevaren en verheugend is de oprichting van medische bureaux voor sportkeuring. Dr. F. C. Unger, leeraar aan het gymna sium, sprak vervolgens over „de toekomstige taak van den gymnastiekleraar aan Gym nasia, H. B. S. en overeenkomstige inrichtin gen van onderwijs". Vervolgens sprak dr. H. G. Hamaker, privaat-docent in de empirische paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht, over „De docent in lichamelijke oefening als opvoeder" Bij het debat heeft wethouder Bakker (Arnhem) gewezen op het feit, dat ook voor schoolbioscoop, schoolbad, handenarbeid tijd moet worden gevonden. Komt daarbij nog meer tijd voor lichamelijke opvoeding dan schiet tijd tekort voor andere vakken. Dr. Hamaker antwoordde, dat men de uren voor schoolbioscoop zou kunnen bestem men voor lichamelijke oefening. Spr. is over tuigd dat indien onder goede leiding onder wijs in lich. oefening werd gegeven zou blij ken dat de leerstof beter en sneller zou wor den verwerkt. PRAKTIJK-EXAMENT Het 23e Praktijk-examen in Boekhou den, Handelscorrespondentie en Steno grafie. afgenomen vanwege de Vereeni ging ,,Het Nederlandsche Handels-In stituut" zal gehouden worden op 7, 8 en 9 Juni a.s., in de plaatsen in het prospec tus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de leeraars-examens in handelscorrespondentie en stenogra fie, alsmede de examens privaat-docent boekhouden (vakleeraar), fabrieks-boek- houden, rekening-eourant-boekhouden en voorbereidend praktijk-examen in talen en boekhouden. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 26sten Juni a.s. „IMMANUEL" Het concert in de Kapel kerk (gisteravond) door de christelijke Zangvereeniging, direc teur de heer W. Keizer, werd door den eere voorzitter der vereeniging Ds. Verwaal ge opend met het verzoek aan de aanwezigen te willen zingen het eerste vers van Psalm 138. Daarna sprak de predikant een gebed uit, dat gevolgd werd door een kort inleidings woord. Hierna zong het gemengd koor een viertal nummers waarvan de uitvoering be wees dat men ook op het gebied van voor dracht, vergeleken bij het concert van ver leden jaar, vooruitgegaan is. In „Avond lied" van J. W. Onck, bijv. in het laatste couplet de woorden: „Ze fluist'ren: Goeden Nacht" en verder „Tot weer de morgen lacht"; in „Lenteavond" van D. Posthuma, „Avond" van Wettig-Weissenborn, het twee de vers van „Sneeuwklokjes" van H. W. de Wolff (tekst van mevr. G. Smallenbroek Dermer, en Jo van der Stap) waren op dat gebied goede dingen te hooren. Een goed bezet kinderkoor (51 meisjes en 13 jongens) gaf verschillende liederen van mej. Dyserinck, J. J. Viotta, mej. van Tussenbroek, van Ramshorst. De heer Klaas Pieket-Weeserik speelde daarbij de klavier partij. Heel erg accoord gingen de kinderen daar niet mee; de goede toonhoogte wisten ze niet te behouden, hoe Pieket daar ook z'n best voor deed. Tenslotte liet men ze zon der begeleiding zingen en toen ging het beter. Maar later toen de begeleiding er weer bij was, kwam het minder gewenschte weer te voorschijn. Het best hielden de kinderen zich in Psalm 8 van F. Pijlman gedicht van J. J. L. ten Kate. Dit nummer is geschre ven voor gemengd-, voor kinderkoor bariton solo en klavierbegeleiding. Het gemengde koor was hierin zeer goed (het slotkoor, voor allen, liet de directeur tweemaal zingen) en de baritonsolist, lid van het koor, zong ver dienstelijk. De hr. Pieket liet zich ook als organist doen hooren in een praeludium van Bach en in het eerste en tweede gedeelte der eerste sona te van Mendelssohn. Wij kennen hem als een goed organist; in genoemde werken gaf hij ook nu weer mooi orgelspel. Ds. Verwaal sprak een dankwoord tot alle medewerkenden en spoorde aan tot toe treden als werkend lid bij het gemengde- en bij het kinderkoor, ging voor in gebed en liet tot sluiting van den. avond Gezang 96 „Hal- lelujah, eeuwig «lank en eere", zingen. A. K. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. In het gebouw „de Unie" hield de afd. Alk maar van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies haar jaarl ijksche ledenvergadering. Nadat dr. K o r t e w e g, die de vergade ring presideerde, geopend had, werden de no tulen onveranderd vastgesteld en werd over gegaan tot punt 2 van de agenda: De bestuursverkiezing. De voorzitter betreurde het heengaan van den heer Kerdel als bestuurslid, deze verdient zeker wel een woord van dank voor het vele werk dat hij voor de afdeeling heeft verricht. Spr. stelde voor den heer Kerdel schriftelijk den dank van het bestuur over te brengen, het geen zal geschieden. In de vacature-Kerdel werd door het bestuur aanbevolen de heer P. Köhne. Periodiek waren aftredend mevr. van Dam, mevr. Hak en de heeren dr. Degenaar en dr. Korteweg. Mevr. van Dam, de heeren dr. Degenaar en dr. Korteweg verwierven 6 stemmen, de heer Köhne 5 en mevr. Hak 4 terwijl de heeren Blaauw en Buys resp. 2 en 1 stem op zich vereenigden. De aftredende bestuursleden wa ren dus herkozen, terwijl de heer Köhne in de vacature Kerdel benoemd werd verklaard. De voorzitter verwelkomde den heer Köhne als bestuurslid en hoopte dat hij vele jaren werken mocht ten bate van de vereeniging. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den secr., den heer K. Bos, bleek, dat het aantal leden op 31 Dec. j.1. 397 bedroeg tegen 307 op 31 Dec. 1928. Uitgezonden werden 18 kinderen (v. j. 23) met 985 (v. j. 1025) verpleegdagen. Aan 6 kinderen werd verlengd verblijf toegestaan. De verpleegkosten bedroegen 1272.20, dat is 70.67 per kind. De buitenge vone ontvangsten bedroegen 752.62, de opbrengst aan contributie was 670.55 (v. j. 538.50). Nog werd in het verslag de wensch uitge stoken, dat de winterverpleging meer in gang mocht vinden. In den zomer zijn de ko loniën overbelast, terwijl in den winter slechts twee koloniehuizen met moeite geopend kunnen blijven. Vooralsnog bestaat er voor de winterverpleging weinig animo. Ook de z.g. B-verpleging (de meer indivi- dueele verpleging van zieke kinderen), welke kostbaarder is dan de gewone A-verpleging heeft de volle aandacht van het nestuur. Het jaarverslag werd onveranderd goed gekeurd en den secretaris werd dank ge bracht. Vervolgens controleerde de kascommissie, bestaande uit de heeren Blaauw en Köhne het beheer van de penningmeesteresse, het geen volkomen in orde werd bevonden, zoodat deze met dank gedechargeerd werd. Door de gunstige kaspositie is het thans mogelijk geworden om aan - het Schreuder- fonds 311.90 te restitueeren. Het huidige saldo van dit fonds bedraagt 1102.86. Bij punt 5 van de agenda, vaststelling van de begrooting voer 1931, werd deze begroo ting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1815. Van de gemeente zal 500 subsidie worden aangevraagd. Voor de algemeene vergadering, waarvan een beschrijvingsbrief was ingekomen, en welke gehouden zal worden op 3 Mei a.s. te Leiden, werd de heer K. Bos bij acclamatie als afgevaardigde aangewezen. Na de rondvraag, welke weinig opleverde, sloot de voorzitter met dankzegging de ver gadering. VERTROKKEN PERSONEN. H. J. Huting, R.K., timmerman, van St. Josephstraat 25 naar Wieringen. J. Homma, N.H., metselaar, van 2c Tuindwars straat 21 naar Heiloo. F. C. van Leeu wen, N.H., spoorwegbeambte, van Van reijlingenstraat 4 naar Velsen. M. Ru- ber, R.K., zonder, van Emmastraat 101 naar Velsen. W. F. de JongHofkes, N.H., zonder, en kinderen, van Leliestraat 1 inw., naar Leiden. C. F. Kolf, E.L., on derwijzeres, van Prins Hendrikstraat 48 naar N. O. Indië. J. Heidstra, geen, kap persbediende, van Payglop 23 naar Hoorn. Tr. Goed, N.H., dienstbode, van Kenne- merstraatweg 82 naar Den Helder. H. J. Rijks, N.H., kantoorbediende, van Cabel- joustraat 5 naar Hilversum. M. J. Lan- gerhorst, N.H., zonder, van Karl Marxstraat 6 naar Amsterdam A. H, Thiele, E.L., huishoudster, van Costerstraat 10 naar Amsterdam. J. A. Boesen, N.H., boeren arbeider, van Westdijk 10 naar Dalen. D. H. van Daalen, R.K., boekhouder, en gezin, van Kenn. Straatweg 152 naar Bergen (N.H.). G. Duif, geen, electricien, van Bleekerslaan 6 naar Eindhoven. M. C. Dolle, R.K., zonder, van Nieuwesloot 27 naar Wognum. J. Hessels, R.K., ambt. belastingen, van Oudegracht 117a naar Winschoten. R. P. J. Wortel, N.H., zon der, van Vondelstraat 5a naar Eindhoven. M. A. W. van Dosselaar, R.K., dienstb., van Stationstraat 10 naar Amsterdam. M. Latuner, N.H., kraamverzorgster, van Spoorstraat 41 naar Amsterdam. A. P. Leegwater, N.H., fabrieksarbeider, van Raaksje 5 naar Venhuizen. J. de Roos, N.H., kappersbediende, van St. Anthonius- straat 13 naar Zaandam. J. Meluzin, R.K., loodgieter en koperslager, van Oude gracht 119 naar Hilversum. H. B. Okkes, N.H., granietwerker, van Tuinstraat 41 naar Amsterdam. J. Frankfort, N.H., fabrieks arbeider, van Stuarstraat 44 naar Bergen (N.H.). K. Visser, N.H., monteur, van Heiligland 44 naar Heiloo. J. Verhage, N.H., serveerjuffrouw, van Ridderstraat 4a naar Amsterdam. C. Th. van Dijk, R.K., zonder, van C. W. Bruinvisstr. 39 naar Lei den. M. E. J. van Rijn, Rem., zonder, van Oudegracht 283 naar Utrecht. D. Visser, N.H., winkelier, van Stuartstraat 46 naar Heiloo. J. Bruijn, G.K., kantoorbediende, van Ropjeskuil 64 naar 's Gravenhage. INGEKOMEN PERSONEN. R. Ph. K. Diehl, R.K., ijzerwerker, en vrouw, van Oudorp naar Tulpstraat 2a, W. K. F. Frehn, geen, ijzerwerker, van Oudorp naar Tulpstraat 2a. J. W. Plomp, ger., smid, en gezin, van Oudorp naar Fo- restusstr. 37. H. B. L. Stikvoort, R.K., zonder, van 's Gravenhage naar Achterdam 8. J. van Duin, R.K., timmerman, van Hoorn naar Laat 34. Jac. Korver, reizi ger, van Amsterdam naar Tulpstraat 13. H. Wever, N.H., leerl.mach. N. S., van Am sterdam naar Snaarmanslaan 17. H. J. Scheeper, H. Ap., van Meppel naar Eike lenbergstraat 43. J. Stolk, N.H., timmer man, met echtg. en 2 kinderen, van Velsen naar Karnemelksbuurt 11 inw. J. Ooms, N.H., arbeider, van Diemen naar Omval 46 inw. P. de Rover, Rem., kantoorbedien de, en echtgenoote, N.H., van Heiloo naar Houtenkade 20. R.Bakker, N.H., schoen maker, en gezin, van Akersloot naar Groot Nieuwland 20. P. Schagen, N.H., kan toorbediende, van Oudkarspel naar Ka naalkade 29. A. Davids, N.H.. zonder, van Hoogwoud naar Omval 1. W. Geerts, van Hoogwoud naar Omval 1. W. Geerts, N.H., timmerman, van Anna Paulowna naar Eikelenbergstraat 28. B. Wit, bouwk. teekenaar, van Nieuwe Niedorp naar Paardenmarkt 6a. E. R. ,J. Frank, geen, zonder, van Brussel naar Prins Hendrik straat 38. De Waterkampioen. Dit tijdschrift is deze week versche nen met een buitengewoon geslaagd voorjaarsnummer. De fraaie frontpa gina trekt al bijzonder de aandacht. Verder vele interessante artikelen en mooie foto's. Over de motorbootsport sport noemen wij nog het artikel met de verschillende niotorfiguren. Ook Oxford- Cambridge wordt besproken. Er breekt voor de liefhebbers van de zeil-, motor- en watersport een mooie tijd aan en daarom is het weekblad De Waterkampioen een mooie gids, die zij niet gaarne zouden missen. Het Tooneel Het Aprilnummer van het Tooneel geeft op de frontpagina natuurlijk het portret van Cees Laseur en verder het portret van Mevr. MannBouwmeester bij haar 80en verjaardag. „De laatste ronde" is de titel van een artikel over den Amst. Stadsschouw burg. Verder Kroniek van de Maand. Dramatisch Overzicht, Artikel over Bernard Shaw, over de Tooneelkwesties in de Eerste Kamer, terwijl P. Verdoes behandelt „Nebo" het derde deel van de Trilogie van Dr. Gerversman. De fraaie tooneelkieken van verschil lende nieuwe stukken trekken ten zeer ste de aandacht. Een welverzorgd nummer. Van de belangwekkende April-afleve- ring van liet maandblad der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zij aller eerst de aandacht gevestigd op de uit eenzetting „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed". Vervolgens is een artikel gewijd aan het ontstaan van de Utrechtsche Jaar beurs, waaruit duidelijk blijkt, dat in dezen het initiatief is uitgegaan van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Daarna wordt melding gemaakt van een voorgenomen nieuwe uitgave van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", in vervolg op de uitgave van het kinderspel „Een reis door Nederland", dat door de vereeniging verleden jaar is uitgegeven en dat zulk een buitengewoon groot succes heeft gehad. „De Nederlandsch Indische Jaarbeurs" geeft verschillende belangwekkende bij zonderheden over de Bandoengsche Jaarbeurs, terwijl verscheidene afbeel dingen, bij dit artikel opgenomen, een denkbeeld van dit tropisch Neder landsch Jaarbeurs Instituut gegeven. „Nieuwtjes uit de Nederlandsche In dustrie" geeft als naar gewoonte een aantal korte belangwekkende biizonder- heden uit het Nederlandsch industrieel bedrijfsleven. Vervolgens wordt in deze aflevering de beschouwing „Verdwenen Indus trieën" vervolgd. Ditmaal wordt op bij zonder aantrekkelijke wijze een en an der verteld over de verdwenen Neder landsche zijde- en kantindustrieën. Tenslotte zij nog de aandacht geves tigd op een uitgebreid artikel omtrent de Machinefabriek Gonnermann en Co. te Haarlem, verlucht met talrijke afbeel dingen, terwijl verder nog een en ander wordt medegedeeld omtrent het onlangs gevierde vijfentwintig jarig bestaan van Ringer's Chocoladefabrieken te Rotter dam en Alkmaar. Panorama heeft een aardig verhaal, geïllustreerd door Herman Moerkerk getiteld „Vreemde ideeën over bloem bollen". Maarten Dijk schrijft hij vele afbeeldingen over een unieke munten verzameling. De tooneelcriticus schrijft over Siegfried en Jo Ooms laat in woord en beeld nieuwe voorjaarstoiletjes te voorschijn komen. Bij aardige kieken wordt verteld over het bad in Indië. In dit nummer begint een nieuwe roman „Hugo krijgt bezoek". Er zijn novellen van Alan Kemp en Nicolaas R. Klein. Van de illustraties noemen wij die over de belangstelling bij de Engelsche roei- wedstrijden, van bloeiende hyacinten- velden, van mooie beelden uit de film „Liefdesparade", van de gebeurtenissen bij het overlijden van de Koningin van Zweden, van volksgebruiken bij het groeten en eenige aardige opnamen, die betrekking hebben op het Paaschfeest. (N1 e t-0 f f i c i e e I). 453e STAATSLOTERIJ. v Trekking van Donderdag 24 April 1930. 3e Klasse, 3e Lijst. Prijzen van 45. 30 486 605 710 887 1019 1086 1294 1409 1560 2417 2457 2523 2575 3219 3351 3441 3650 3777 3827 3878 3938 4084 4650 4786 4869 4880 5124 5353 5549 5586 5879 5937 6376 6397 6470 6472 6687 6718 7287 7605 7955 8524 8667 8702 9121 9188 9520 9992 10192 10518 10718 11067 11586 11898 11917 12120 12392 12562 12585 12698 12815 12884 12889 13477 13754 13811 13816 14462 14609 15285 15486 15579 15718 16276 16365 16587 16631 16769 16849 17301 17482 17592 19747 18768 18881 19062 19080 19168 19177 19731 19871 20114 20195 20233 20594 20894 20942 20948 HEILOO. Motorongeluk met doodelijken afloop. Woensdagmiddag had op den Rijksstraat weg bij „Blockhove" een ernstig motor ongeluk plaats. De 34-jarige C. Dekker uit Uitgeest reed met een gewonen gang, toeri er blijkbaar aan zijn motor iets haperde Volgens ooggetuigen reed hij, gebogen over zijn stuur, plot seling over den weg en kwam rakelings tegen een boom terecht. De aanrijding was ernstig, want enkele meters verder bleef hij dood liggen met den motor op zich. De ongelukkige was danig verminkt. Men hoopte aanvankelijk dat het leven nog niet geweken zou zijn en verzocht hulp aan het Centrale ziekenhuis. Een paar zusters kwamen terstond, maar hare hulp was niet meer noodig. Per lijkwagen werd het slachtoffer toen ónder geleide van de politie naar de Algemeene begraafplaats vervoerd. De politie stelde zich telefonisch in ver binding met den burgemeester van Uitgeest. De politie wist door het rijbewijs wie de on gelukkige was. D. was gehuwd en laat een vrouw met 2 kinderen na. Door B. en W. is aan de afd. van den Nationalen Oranjebond toestemming ver leend om op den verjaardag van prinses Juliana een concert te geven van het bordes van het raadhuis. WINKEL. Door een aantal ingezetenen dezer ge meente, voornamelijk hoofden van zaken en bedrijven, is een adres aan den Raad ge zonden. waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, welke tot bespoedi ging der electrificatie kunnen leiden. UITGEEST. Bij beschikking van den minister van de fensie is aan de dienstplichtige P. C. van den Kommer, uit deze gemeente, voor goed vrij stelling van den militairen dienstplicht ver leend. GRAFT. Bij vonnis van den krijgsraad voor landmacht is de dienstplichtige J. B., uit de ze gemeente, wegens opzettelijke ongehoor zaamheid veroordeeld tot eene gevangenis- traf van 10 maanden, met ontslag uit den inilitairendienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, en met aftrek van den tijd, door hem in voorloonige hechtenis doorgebracht

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9