Verkrijgbaar bijt N.V. ALKMAARSCH WARENHUIS. Binnenland van de revue, de ontdekkingsreizigers, Co- üumbus en Ko, door een gat de maan op kruipen om vandaar uit met een verredijker een wonderschoon plekje op de aarde te ont dekken, dat Bergen heette en dat zij besloten met een bezoek te gaan vereeren, vergezeld van het liefste maanbewoonstertje. Zoo bracht het 2de bedrijf ons in Bergen, waar de vele reclameborden den eersten in druk leelijk bederven. Ze komen tot de ont dekking dat ze in pension „De philantroop" voor 2.50 per dag terecht kunnen, maar de meerderheid van het drietal vindt dat geen prijs en ze besluiten zich te vestigen in pen sion „De Middenweg" voor 6 per dag. De aardige liedjes in dit bedrijf „een verheer lijking van „De Rus" en 't revue-liedje „Pas maar op", sloegen bijzonder fn en werden ai spoedig door de zaal meegezongen. De clowns, Jan Zonderhuis en Kees Covers, wisten door hun grappen en grollen de lachlust bij het publiek op te wekken, terwijl de liedjeszanger, Jan ólory, die voor een revue heel 'verdienstelijke kwaliteiten schijnt te bezitten, de verschillende tafreelen met een liedje illustreerde. Ook de heer J. V. Vliet als Baron file d'Eccss is iemand, die de noodige kwalitei ten daarvoor bezit; een goed geluid en een zuivere goed verstaanbare uitspraak zijn voor plankenmenschen een eerste eisch. Het derde bedrijf bracht heel het revue ensemble weer op het toon De Vlokkendans (van een dans hebben we niets bespeurd) vormde 'n sprookjesach tig tooneel en verwierf veel applaus. Voor de microfoon werden door Columbus de diverse Bergensche toestanden gehekeld, terwijl Ko een propagandarede hield onder motto: „weg met dien weg", die dreigde een grooten klomp natuurschoon te bederven. Dat deze scène geweldig insloeg en veel bijval oogstte, is te begrijpen. Niet onverdienstelijk nam hierna de baron in aardige bewoordingen afscheid van Ber gen, waarna het geheele ensemble nog eens het „Pas maar Op* in koor zong met bege leiding van het wakkere orkest onder leiding van den heer Gerritsen uit Alkmaar. Het geheel vormde een voor Bergenaren heel vermakelijke avond en laten we hopen voor de Berger-revue vereeniging een blij vend succes. Tenslote nog een goede raad: wil deze ver eeniging in de toekomst wat bereiken er reni- ge beteekenis krijgen, laat zij zich dan stellen onder de bekwame leiding van een kundig regisseur. Het verheugde ons, dat de mededeeling gedaan werd, dat in de herfst een tweede op voering te verwachten is, niet van een revue, doch van een operette, hetgeen ons doet den ken, dat het den goeden kant uitgaat. SCHAGEN. Tot opzichter-teekenaar bij den Provinci alen Waterstaat in Noord-Holland is met Schagen als standplaats benoemd de heer P. J. Gabrielse, werkzaam bij de N. V. Bouw txpl. Mij. te Bergen aan Zee. NIEUWE NIEDORP, De heer J. Spreeuw te Nieuwe Niedorp, foorheen ploegbaas bij de tram Schagen Wognum, wordt geplaatst te Aalten. HENSBROEK. Zondag, le Paaschdag, heeft de afd. .Hensbroek" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies een avond gegeven ten bate van de kas, om zoo noodig weer eenige kinderen te kun nen uitzenden. Om deze avond zoo goed mogelijk te doen slagen, had het hoofd der school, de heer Koppenol met de vier hoogste jklassen, de operette „De Kleermaker en de [Kabouters" in studie genomen. De roep die van de operette uitging had dan ook 'n groot aantal menschen naar de zaal van den heer Mantel doen gaan. Toen het scherm opging ,was de groote zaal bijna geheel gevuld. Aangezien we allen weten wat het zeggen wil, kinderen zoo iets te leeren, kunnen we niet anders zeggen dan dat het een prachtige en succesvolle avond is geweest. We kun nen natuurlijk op kinderen geen critiek uit oefenen, maar een bijzonder goed figuur maakten de kleermaker en de Koning dei- Kabouters en de Elfen-Koningin. Een bijzon der woord van hulde kwam zeker het hoofd der school toe voor zijn geduld en opoffe ring om zoo iets tot stand te brengen. Ook de zang van de kinderen der 3 laagste klas sen onder leiding'van mej. Kok en tot slot een tableau vielen zeer in den smaak van het publiek. De heer Wit sprak een hartelijk woord tot de kinderen voor wat ze dezen avond ge presteerd hadden. Dr. Cohen wekte ieder op om de afd. zooveel mogelijk te steunen daar ze een goed en nuttig werk verricht. Acht stuks fraaie handwerken, gemaakt door de 'dames-bestuursleden, brachten ruim 25 op. '!Het geheel was voor het publiek een genot volle avond en voor de afd. een financieel voordeel. Tot slot zij neg vermeld, dat we gens ernstige familieomstandigheden van den voorzitter, burgemeester Kooiman, de leiding van den avond in zeer goede handen berustte bij den heer den Das. WARMENHUIZEN. (Gemeenteraad. Vervolg.) Het voorstel van B. en W. kwam nu in Stemming en werd aangenomen met de stem men van wethouder de Groot en het raads lid Molenaar tegen. Vervolgens kwamen aan de orde de drie voorgestelde verhoogingen van den gas-di- tecteur. Wethouder de Groot was voor het intrek ken van het raadsbesluit en wilde tevens als Schoorl er bij komt 250 per jaar meer ge ven. Op voorstel van den heer Slot werd ieder punt apart besproken om daarna er over te kunnen stemmen. Het eerst kwam aan de orde het intrekken van genoemd raadsbesluit wat inhield dat voor twee jaar geleden besloten was om den gasdirecteur in 10 jaren 2000 terug te laten betalen, wat volgens den toenmaligen raad de gemeente te kort was gedaan. Hierover voerde de heer Molenaar het woord. Hij meende gegronde reden te heb ben om dat besluit te blijven handhaven, om dat er toen door den gasdirecteur dingen ge daan zijn die hij als hoofd van ceri bedrijf niet had mogen doen. Hij staat nog precies als vroeger daartegenover en meende dat dit niet beschouwd kan worden als een boete, u De heer Slot meende dat men geen oude koeien uit de sloot moest halen en dat het nu het juiste oogenblik was dit voorstel te steunen. Het raadslid Nannes verschilde van mee ning met den heer Slotemaker en was er niet van overtuigd, dat toen de gemeente te kort was gekomen. Toen er volgens den voorzit ter voldoende over was gesproken kwam dit voorstel in stemming en werd aangenomen met de stemmen van de heeren Molenaar en Hof tegen. Daardoor werd den gasdirecteur de nog te betalen som van 1600 kwijtgescholden. Vervolgens was aan de beurt het voorstel om een verhooging te geven aan den gas directeur van 500 per jaar ingaande 1931. Wethouder de Groot zeide hierover, dat, in verband met het intrekken van de pen sioenbijdrage, en terugstorting van 8 jaar lang van 200 en nu dit jaar de directeur reeds 1000 extra verdient voor het toezicht van de aansluiting van Schoorl, hij vermeen de dit voorstel niet te moeten steunen. De voorzitter Swan wees er op, dat een directeur op een kleine plaats een moeilijke werkkring heeft, daar andere collega's soms :n opzichter te hunner beschikking heb ben en hier een zeer lang buizennet is wat veel werk meebrengt. De heer Molenaar zei- de een geheel andere opvatting te hebben over ambtenaren die reeds met bijkomende dingen een salaris van 3600 per jaar heb ben en niet voor den ouden dag behoeven te zorgen. Hij begreep niet dat iemand met zoo'n drukken werkkring nog tijd kan vinden om een nevenbetrekking voor dit jaar te aan vaarden, waarvoor 1000 wordt gegeven. Wethouder Swan zeide, dat hij dit had genomen cm wat bijverdienste te hebben. Den heer Slot betoogde dat het loon van den gasdirecteur aan den lagen kant is. Hij bracht het lange buizennet ook weer ter sprake, een net van 25 tot 30 K.M. Er werd toen over gestemd en het voorstel werd aan genomen met de stemmen van wethouder De Groot en de raadsleden Molenaar en Hof tegen. Nu was aan de beurt de voorgestelde ver hooging van 250 als de gemeente Schoor! er bij zal komen, waarop den heer Hof zich liet ontvallen de woorden „nou nog meer?" Het raadslid Molenaar zeide er niet meer over te spreken, dat het zeker noodig zou wezen. Dit voorstel werd nu verworpen met drie stemmen voor en die van de heeren De Groot, Molenaar, Hof en Van Rijn tegen. Voorgesteld werd den bouw van de ambts woning voor den burgemeester onderhands op te dragen aan de fa. K. Westra volgens het door haar ontworpen plan. Op voorstel van wethouder Groot werd dit in het openbaar besproken omdat hier over volgens hem nogal stof was opgewaaid in de gemeente. Daarop deelde de voorzitter mede dat de aanbesteding op een fiasco was uitgeloopen en toen de beide aannemers Westra en Remper waren gevraagd of zij genègen waren een ontwerp in te dienen met prijs waarop dan de keuze zou kunnen val len. De bedoeling was een ontwerp in te die nen zonder prijsopgave en dan over het goedgekeurde een onderhandsche aanbeste- oing te houden. Hiertoe was de eene aanne mer niet genegen en de andere had dit goed gevonden. Doordat het plan van Westra bij den burgemeester de voorkeur had was door B. en W. besloten dit aan Westra op te dra gen voor de som van 9625. Het plan van Rempes wat niet zoo in de geest viel van den burgemeester had 9700 moeten kosten. De heer Nannes zou de vraag beantwoord willen zien of het wettig :s voor een gemeen te om een aanbesteding zoo te houden. Hij vond h't niet in den haak. Den heer Mole naar ken zich er ook niet mee vereenigen. Men zou daardoor alle aanbestedingen kun nen uitschakelen. Den heer Slot zou er voor stemmen maar keurde deze handelwijze niet goed. Het voorstel werd daarna aangenomen met de stemmen van de heeren Hof, Mole naar en Nannes tegen. De voorzitter deelde vervolgens nog me de dat afwijzend was beschikt op de vraag cm een derde leerkract voor de openbare school door het Rijk te laten betalen. Wet houder de Groot zeide dat er geen kans be staat om deze toch te krijgen en dat al het mogelijke was aangewend. De heer Slot vioeg of er niets op gevonden kon worden, waar deze leerkracht reeds 4 maanden toch vor rekening komt van de gemeente om die andere 8 maanden ook maar voor eigen reke ning te nemen.. Er zal getracht worden overleg te plegen met het schoolbestuur der Bijz. school om een oplossing daarvoor te vinden. De heer Slot zou gaarne weten waar om door den burgemeester op den 2en Paaschdag geweigerd was aan den heer Slikker een uitvoering te geven welke reeds 40 jaar was gegeven op dien dag. Daarop antwoordde de voorzitter dat dit reeds in de vergadering van B. en W. was bespro ken. De burgemeester zeide blij te zijn, dat deze vraag werd gesteld en hij er een ant woord op kon"geven. Het bleek n.1. dat de schuld geheel lag bij de" heer Slikker die wist dat hij minstens 10 dagen te voren moest aanvragen omdat men dan 'n regeling bijtijds zou kunnen treffen met de politie van de gemeente. Omdat de aanvraag 8 dagen te voren inkwam, was er nu afwijzend over beschikt. De heer Jb. Dalenberg, ambtenaar ter se- secretarie van Wormer, doch is na gehouden het alphabetisch tweetal voor ambtenaar ter secrearie van Wormer, doch is na gehouden stemmingen, bij loting uitgevallen. Tot leider van de a.s. algemeene volkstel ling is aangewezen, de heer H. G. Rijs, Ge meentesecretaris, alhier. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan C. Stet en J. N. Kossen, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens opleiding tot geestelijke. WIERINGEN, De schoolkwestie in den Raad van State. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van Bestuur is o.m. het volgende Kon. Besluit voorgelezen: Ongegrond is verklaard het beroep van werd deze motie aangenomen. De voorzitter verklaarde echter, dat de motie niet was aan- benomen. Hierop ontstond een hevig rumoer Er werd geprotesteerd tegen het feit, dat dj voorzitter de motie als niet aangenomen ver. klaarde. De voorzitter sloot daarop de ver. den raad der gemeente Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van het raadsbe sluit is bepaald, dat de door het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs gevraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school te Den Oever aldaar, alsnog behoort te worden ver leend. KOEDIJK. De in den afgeloopen winter door de tooneelverecniging „Ormenio" te Anna Paulowna uitgeschreven tooneelwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door „Door in spanning Uitspanning" te Haarlem, „Wor- merv. tooneelgezelschap" te Wormerveer, „Het Alkmaarsch tooneel' te Alkmaar, „De Roos" te Koedijk, gaf tot uitslag: eerste prijs „Wormerv. gezelschap" te Wormerveer, twee de prijs „De Roos' te Koedijk met een ver schil van 4 punten tegenover den eersten prijswinnaar. Bovendien behaalde „De Roos" den eereprijs voor de beste uitspraak, de eereprijs voor de regie en den eereprijs voor het kapwerk, zoodat de vereeniging in dezen wedstrijd uitmuntend te voorschijn is geko men. EGMOND AAN ZEE. Enkele personen verkeeren in de meening, dat de ver. „Het Witte Kruis" menschen van een bepaalde godsdienstige gezindheid uit sluit. Het bestuur verzocht ons mede te deelen, dat dit geenszins het geval is. De vereeni ging verleent hulp aan allen, die haar van noode hebben, onverschillig tot welke kerk men behoort. De O.K. Damesvereeniging „A.S.V. O.H." zal op Zondag 27 en Maandag 28 April in het* O.K. verenigingsgebouw een bazar houden. Het doel dezer bazar is, steun te verkenen aan het vereenigingsgebouw, zooals de naam der vereeniging ook zegt: A(ls) s(teun) v(oor) o(ns) h(uis). Zaterdagavond 8 uur heeft de opening plaats, alleen toegankelijk voor genoodigden. UITGEEST. Op het oogenblik staan de bloembollen- velden in het dorp in vollen bloei. Overal langs de wegen ziet men velden, groote en kleine, met allerlei prachtige bloemen, het geen vooral bijt zonneschijn een prachtige kleurschakeering geeft. DE WATERVERVUILING IN TWENTE. Standpunt van het Waterschap „De Regge". Reeds geruimen tijd is de verontreiniging der beken en riviertjes door industriewater in Twente een brandende kwestie. Vooral de ge meente Enschede is hierbij betrokken; het fabriekswater van deze industriestad veront reinigt o.m. de wateren van het landgoed Twickel, waardoor ernstige schade wordt veroorzaakt. Vele jaren geleden heeft de graaf van Twickel de gemeente Enschede in rechten aangesproken, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat Enschede werd veroordeeld tot een schadevergoeding, welke jaarlijks vele duizenden bedraagt. Die schadevergoe ding betaalt Enschede reeds sinds jaren, on danks de energieke pogingen welke werden en nog worden aangeWend om het water te zuiveren. Onder Lonneker heeft Enschede een groote zuiveringsinstallatie doen bou wen, welke echter nog steeds geen voldoende resultaten heeft opgeleverd. Voortdurend wordt daar echter voortgegaan met het nemen van nieuwe proeven. Intusschen tracht het Waterschap „De Regge" ook reeds sinds geruimen tijd de waterverontreiniging tegen te gaan. De actie, welke het waterschap ontwikkelt, heeft nog al eenig misnoegen bij de textielindus- trieelen en eenige gemeentebesturen verwekt, daar men getracht heeft zonder meer den af voer van vervuild water te verbieden. Het waterschap stoort zich niet aan technische moeilijkheden, maar het beschouwd de zaak zuiver als een organisatorische kwestie. Ged. Staten van Overijsel hebben echter van het verbod van het waterschap om vuil water op de Twentsche beken af te voeren, geen goed keuring verleend. Nadien heeft mr. Blaupot ten Cate in op dracht van het waterschap een aparte keur ontworpen, welke bij de producenten van het afvalwater evenmin in den smaak viel. Nu heeft dezer dagen het hoofdbestuur van het waterschap „De Regge" een geheime vergadering gehouden waarin men tot de volgende conclusies is gekomen: le. de verontreiniging der wateren in het Reggegebied behoeft bestrijding; 2e. het waterschap heeft den plicht van zijn verordenende taak in dezen gebruik te maken; 3e. het waterschap is tot geen enkele fi- nancieele bijdrage gebonden; 4e. het waterschap wenscht belangheb benden een tegemoetkoming te geven door het tijdstip der tervisielegging van de keur nog eenigen tijd op te schorten. Het dagelijksch bestuur doet thans het voorstel de tervisielegging der keur tot 1 Nov. 1930 uit te stellen waarna de redactie van de keur op de waterverontreiniging na der onder de oogen kan worden gezien. LANDBOUW ONGEVALLEN VERZEKERING. Centrale Landbouw Onderlinge. Te Amsterdam werd in een der zalen van „krasnapolsky" gister onder leiding van den heer K. Czn. de Boer uit Assendelft, de algemeene ledenvergadering gehouden der „Centrale Landbouw Onderlinge", bedrijfs- vereeniging als bedoeld' in artikel 1 der land en tuinbouwongevallenwet. De elf afdeelingen der vereeniging waren alle in deze vergadering vertegenwoordigd, terwijl^van de bedrijven, die als direct aange slotenen deel van de Centrale Landbouw Onderlinge uitmaken .(de Nederlandsche Heide Maatschappij, de N.V. Grondverbete ring en Ontginnings Mij.( de N.V. Ontgin- nings Mij. „de Drie Provinciën", het Kroon domein en het Staatsboschbedrijf) de Neder landsche Heide Maatschappij vertegenwoor digd was. De balans en rekening en verantwoording over het met 31 October 1929 geëindigd boekjaar werden onveranderd goedgekeurd. Aan het ter vergadering behandeld jaar verslag ontleenen wij het volgende: In het verslagjaar dat loopt van 1 No vember 1928 tot 31 October 1929 bleef het aantal aangesloten landbouwers vrijwel onveranderd. De organisatie teld e op 31 October 1929 34057 leden. Het over het ver slagjaar verzekerd loon, met inbegrip van het bedrag, waarvoor patroons en inwonende en in het bedrijf medewerkende kinderen vrij willig verzekerd werden, bedroeg ruim 64 millioen gulden. Van de gelegenheid om zich zeiven tegen ongevallen te vezekeren, werd door 3042 landbouwers gebruik gemaakt, terwijl op 31 October voorts 1588 leden hunne inwonende kinderen in de verzekering hadden genomen De vrijwillige ziekte-regelingen voor in wonende en uitwonende arbeiders breidden zich wederom uit. Voor beide regelingen te zamen waren op 31 October 1928, 11566 deelnemers ingeschreven. In het verslagjaar werden aangegeven 8113 ongevallen, in welk cijfer de niet be drijfsongevallen gelijkgestelde bedrijfsziek- ten zijn begrepen. Van deze 8113 gevallen werden er 293 niet als ongeval of als be- drijfsziekte erkend. De kosten zijn in het ver slagjaar hooger dan in de voorafgaande jaren. Dit komt uitsluitend omdat de onge- vallenkosten door het toenemen van het aan tal ongevallen en in het bijzonder door de stijging van het aantal zeer ernstige onge vallen belangrijk zijn vermeerderd. De bij komende kosten, samengevat onder de bena ming administratiekosten, zijn daarentegen, vergeleken bij het voorafgaande jaar, onver anderd gebleven. Het totaal der ongevallen-administratie- en andere kosten van de Centrale Landbouw Onderlinge heeft bedragen over het verslag jaar 693.341,98 !4. De onkosten der Cen trale Landbouw Onderlinge bedragen over het verslagjaar per 100 loon, 1.06. Behalve bovenvermelde kosten van de Cen trale Landbouw Onderlinge moeten door de leden bovendien nog worden opgebracht de kosten der ongevallen, die korter duurden dan zes weken. De totaalkosten door elk lid alzoo per 100 loon op te brengen loopen uiteen al naar gelang van de afdeeling, bij welke het lid' is aangesloten. Gemiddeld be dragen dëze totaalkosten per 100 loon, thans 1.64. In de vacature, ontstaan door het bedan ken als commissaris van den heer R. P. Dojes te Uithuizen, werd voorzien door be noeming van den heer J. Wuite Jzn. te Leeuwarden. Tot plaatsvervangend commis saris, in de vacature ontstaan door het be danken van den heer J. Huges te Assen, werd benoemd de heer C. S. van Beuningen te Maarsbergen. Tot voorzitter der Commissie van Arbitra ge bedoeld in art. 44 der Statuten werden wederom benoemd prof. mr. W. L. P. A. Moengraaff, tot plaatsvervangend voorzitter dre commissie, prof. mr. C. W. Star Bus- mann. DE ZUIDERZEEFILM IN ROEMENIE. Naar het Hbld. meedeelt, is de bekende Zuiderzeefilm te Boekarest met zeer groot succes vertoond voor een illuster gezelschap, dat vol aandacht zag en luisterde -naar de uiteenzettingen van ir. E. van Konijnenburg, die in Roemenië vertoeft als adviseur van de regeering inzake de indijkingen in de Donau- delta. RECLASSEERINGSINSTELLINGEN. -r rrwu... Vergadering te Utrecht. Ie Utrecht hield de Vereeniging van Re- classeeringsinstellingen Woensdag haar jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van mr. F. Kranenburg Uit het jaarverslag bleek, dat het centraal bureau in het vorige jaar 536 gevallen te be handelen kreeg. Voor 32 gevallen, reeds vroe- ger behandeld, werd opnieuw de hulp van genoemd bureau ingeroepen, zoodat met de 112 gevallen, welke van het vorig jaar waren overgebleven, 680 gevallen dit jaar in be handeling waren. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van minister Deckers, die zich in verband met zijn tegenwoordig ambt genoodzaakt zag te bedanken, benoemd mr. dr. W Fick Het bestuur werd uitgebreid met een lid' prof. dr. Doojeweerd, die zitting nam na' mens de prot. christ. reclasseeringsvereeni- ging. In de middagvergadering leidde de heer S. L. Veenstra, administrateur bij het den-ir tement van Justitie, het onderwerp- Per soonsdossier, in. Ten slotte hield dr. S. van Mesda* een in leiding over „rapperteeren", RUMOER IN DE HAAGSCHE AFDEELING VAN DE NED REISVEREENIGING Woensdagavond is in de groote zaal van den Dierentuin een buitengewone algemeene vergadering van de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Reisvereeniging gehouden wttke vergadering was bijeengeroepen 0p verzoek van een groot aantal leden. Na lezing van de notulen der vorige vergadering, hetgeen zeer geruimen tijd vorderde, deelde de voor zitter, de heer v. Hemerik, mede, dat er een nieuwe wandelcommissie was ingesteld, be staande uit bestuursleden en enkele gewone leden. Dit was evenwel niet de bedoeling van de leden, zoodat uit de vergadering een motie van wantrouwen in het beleid van den voor ^iüer werd ing^L^d. a £ij j&en^en opstauii ^Eenige tientallen leden hebben ^cemgc ui....-..-.- daarop denzelfden avond nog elders een vergade ring belegd, waarin besloten werd opnieuw een" buitengewone algemeene afdeelingsver- gadering door het bestuui tc doen bijeenroe pen- EEN MOLEN DIE BLIJFT. De volmachtenvergadering van het water, schap „De Riedpolder" bij Franeker heeft besloten den laatsten nog in dit waterschap aanwezigen windmolen in stand te houden en te moderniseeren naar het systeem van da vereeniging „De Hollandsche Molen". DOOR HET RAAM GEVALLEN. Woensdagmiddag is aan den Amsteldijk te Amsterdam een dienstbode tengevolge van het omslaan der ladder door het raam der eerste verdieping naar buiten gevallen. Al- hoewel zij in zachten tuingrond terecht kwam, brak zij beide armen, terwijl zij voorts nog een zware hoofdwonde bekwam, door dat zij met haar hoofd een uit de schuttin; stekenden spijker raakte. 0. EEN BRUTALE INBRAAK. Diefstal in een kamer, waar de be woner lag te slapen. Woensdagnacht is te Bolnes ingebroken bij den heer"Bode aan de Boezemkade. Uit de kamer, waar de bewoner sliep, is een bedrag van duizend gulden aan contanten gestolen. Dit is de vijfde inbraak in acht dagen tijd in de gemeente. Van de daders is tot heden nop niets bekend. EEN HISTORISCHE PENHOUDER ZOEK. Een reliquie van Locarno. De Haagsche recherche is op het oogen blik op zoek naar een gouden penhouder, in den vorm van een ganzepen, lezen wij in de „N. R. Ct." Dit is geen gewone penhouder, maar een stuk van historische waarde, n.1. de penhou der, waarmee het verdrag van Locarno is geteekend en dien het comité voor de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling, welke in Februari te 's-Gravenhage is gehouden, met andere op de onderteekening van het verdrag betrekking hebbende voorwerpen, zooals de klok uit de vergaderzaal, een inktkoker met gegraveerde handteekeningen van bekende saaslieden, enz.t enz. van den gemeente raad van Locarno te leen heeft gekregen. De penhouder moet tenminste, blijkens de douaneverklaringn, naar Den Haag zijn af. gezonden, ontvangen heeft men hem echter niet, noch heeft men bij 't uitpakken gemerkt, dat een van de geadviseerde voorwerpen ont brak. De mogelijkheid wordt nog niet uitge sloten geacht, dat men zich te Locarno bij het afzenden van het voor de tentoonstelling bestemde heeft vergist en dat men den pen houder wel op de douane-verklaring vermeld, maar door een verzuim niet afgezonden heeft. Doch evenzeer is het mogelijk, dat de pen houder er wel bij geweest is, maar men hem bij het uitpakken van de klok, die gedemon teerd en in onderdeden verzonden was tus- schen het pakpapier over het hoofd gezien heeft. Is dit laatste het geval, dan is de reli quie verloren, daar het pakpapier in den oven van de centrale verwarming verbrand is. Tenzij een onbevoegde hem gevonden en onder zich gehouden heeft. Men kan zich begrijpen, dat dit voorval voor het comité van de tentoonstelling hoogst onaangenaam is en men er zich niet weinig zenuwachtig over maakt. EEN VALSCHE RIJKSDAALDER. 'Een Bussumsclie winkelier heeft bij de poli tie aldaar gedeponeerd een valschen rijks daalder. Het stuk draagt het jaartal 1871, is goed nagemaakt, hoewel wat loodachtig van kleur, maar vertoont een fout in het rand schrift, waar de letter n op den kop staat. DOOR EEN LOCOMOTIEF OVERREDEN. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is aan den overweg van den Morschweg te Leiden een tweejarig dochtertje van den spoorweg wachter Zandbergen door een losse locomo tief overreden en gedood. KONINKLIJK BEZOEK AAN - AMSTERDAM. 'Naar wij vernemen, zal van Dinsdag 20 Mei tot Maandag 26 Mei H.M. de Koningin haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. In deze week zal o.m. H.M. de Ko ningin een bezoek brengen aan de R.K. In ternationale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes. KORTE BERICHTEN. Te Den Haag is overleden, 79 jaren oud, de oud-kapitein-kwartiermeester van het Nederl. Indische leger W F. H. Schoen maker. Onderstaande berichten zijn reeds een deel onzer vorige oplaai? opgenome*1 geweest. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. De vijfde kamer van de Amsterdamsen rechtbank veroordeelde den los-werkman J. M. wegens diefstal van een auto tot een gevangenisstraf van een jaar. J. v. »-» verdacht van medeplichtigheid, werd vrijge sproken, terwijl het bevel tot invrijheidstel ling van verdachte werd gegeven. UITGEVER VAN „PAN" VOOR DE w. sa recHTBANK. De vijfde kamer van de Amsterdamsen* rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den uitgever van het mondain- en hf" moristisch weekblad „Pan", J. H. E.. dlC terecht had gestaan terzake van het versprei- of doen verspreiden van dit blad, waar- van hij den inhoud kende en dus wist, dat ccfl •mC' ,van de.n *ekst, eenige advertenties eö r>us*f,aEes in verschillende exemplaren van 1! aanstotelijk waren voor de eerbaar heid Overtreding artikel 240 W. v. S. O.A1. had twee weken gevangenisstraf tegen verdachte geëischt. De rechtbank verpordeel- de hem tot een geldboete van 1000 subsi- fljfUr 50 dagen hechtenis.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6