llliMiisrii! Enrait. DE AMATEUR-DETECTIVE. Jaargang. No. 97 Hindard twee en 1930 Vrijdag 25 April HUISNUMMERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigen de aandacht van de eigenaren van huizen op de VERPLICH TING hunne HUIZEN (waaronder ook wor den verstaan PAKHUIZEN, WERKPLAAT SEN, KANTOORGEBOUWEN, SCHOLEN, KERKEN enz.) te doen NUMMEREN. Bij onbekendheic. met het te geven nummer kunnen belanghebbenden dit informeereR bij den Directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht. Voor zoover het gebouw nog niet van een niunmer is voorzien, zal dit tiians vóór 15 MEI a.s. moeten geschieden, na welken datum vanwege de Politie controle op de nummering zal worden gehouden. Bij nalatigheid om vóór genoemden datum het huisnummer te doen aanbrengen, zal in gevolge de artt. 8 en 9 der desbetreffende Verordening (Gemeenteblad nr. 90) tegen de overtreders proces-verbaal kunnen worden ingemaakt. Alkmaar, 25 April 1930. Burgemeester en Wethouders voornoeijid, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. AANGIFTE VOOR HET BEVOLKINGSREGISTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting om mede met het oog op de aanstaande 11e tienjaarlijksche volkstelling - STEEDS TIJDIG ter Gem, secretarie aangifte te doen van: le. VERTREK UIT DE GEMEENTE, in welk geval (mondeling of schrifte lijk) een verhuisbiljet moet worden aangevraagd; 2e. VESTIGING IN DE GEMEENTE, in welk geval een verhuisbiljet moet worden ingeleverd, afgegeven in de vorige woonplaats, uiterlijk binnen 14 dagen na de dagteekening der afgifte; 3e. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE, deze aangifte moet binnen 8 dagen geschieden door het hoofd van het gezin, ook wanneer gezinsleden of dienstpersoneel vertrekken of daarin worden opgenomen. Verzuim van aangifte kan worden gestraft «et hechtenis of geldboete. Alkmaar, 25 April 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. door H. J. P. H. Dr. Hansen van ons gymnasium is een der belachelijkste wezens, die ik ooit ontmoet heb. Ik kan hem niet uitstaan, 't Is ;n malle kerel. Hij verbeeldt zich, dat hij een tweede Sherlock Holmes is. Hij trekt uit de on- noozelste omstandigheden de meest vèr-strek- kende conclusies. Ik heb meermalen den gek met hem gesto ken. Wat deedt nu toch een gymnasium- leeraar voor opsporingsambtenaar te spe len? Had hij de politie al meermalen gewich tige diensten bewezen? Des te erger! Juist zulke amateurs zijn immers het gevaarlijkst, als hun eenmaal iets gelukt is. En toch, op dien ve rs c h r i kk el ijken ochtend, toen mijn vrouw en ik tot de ontdekking kwamen, dat onze dochter Aaltje er vandoor was gegaan, op den morgén nog wel van haar huwelijksdag, wist ik me tot niemand anders te wenden, dan tot hem. De bruigom, Jan Bulker, de zoon vati de weduwe Bulker, de eenige firmante van Bulker Zoon, groothandelaren in granen, lag denkelijk nog rustig te slapen of stond zich hoogstens te scheren, toen wij de kamer van Aaitje doo- delijk geschrokken binnensnelden en daar het briefje vonden met de enkele regels: „Lieve ouders. Ik kan onmogelijk met Jan Bulker trou wen. Ik ben weggevlucht met den man, dien ik liefheb. Vergeef het me. We trouwen morgen. Uw Aaltje." Mijn vrouw en ik stonden verslagen. En we vroegen ons tevergeefs af: Waarom? Met wien is ze weg? Waarheen zijn ze gegaan? We hadden er niet het minste idee van. Een half uur na de vreeselijke ontdekking stond ik al voor de deur van den zoo vaak bespotten Dr. Hansen. Ondanks het vroege uur was hij al op en zat achter zijn schrijftafel. Hij keek me aan met glinsterende oogen. „Zoo, mijnheer Henneman, u komt me zeker vertellen, dat uw dochter er met een onbekende vandoor is gegaan?" „Jadat iszoo", stamelde ik, „maar hoe weet u Hij maakte een afwerende handbeweging „Hoe ik dat weet? Daar zit heusch geen tooverij achter, hoor. Alleen maar opmer kingsgave en redeneering." De doctor wees op een stoel en ik zette me neer. Ik was blij, dat ik kon gaan zitten, want ik kon bijna niet meer op mijn beenen staan van ellende. „Het doet me beslist genoegen, mijnheer Henneman, dat ik u nu eens practisch de waarde van mijn methode bewijzen kan. Uw dochter Aaltje is wegdat hebt u zoo even ontdekt." „Maar hoe. „Hoe ik dat weef? Gisteren heb ik u allen tezamen nog gezien. Vader en moeder zagen er trotsch en tevreden uit, de bruigom keek als een veroveraar in het rond, zeker van zijn zaak, maar de bruid keek bedrukt voor zich uit. Toch had ze een beslisten trek om den mond. Ze wilde niet toegeven. Ze keek, alsof ze zich tot dat huwelijk gedwongen gevoelde. Zooeven zag ik den bruigom hier voorbij gaan. Hij zag er pas geschoren uit, ftisch en monter en vroolijk. Maar u komt hier bij me binnen met een gezicht, waarop uw ontstel tenis duidelijk te lezen staat. Er moet dus iets gebeurd zijn, dat alleen u en uw vrouw aangaat, leid ik af uit het feit, dat u hier zonder das komt, ofschoon uw vrouw als uiterst net bekend staat. Als ze niet vreeselijk overstuur was, zou ze zeker gezien hebben, dat u geen das om hadt en u zoo niet hebben laten gaan. Nu is mijn vraag: Wat kan een vrouw op den bruiloftsmorgen van haar dochter zoozeer in de war gebracht hebben? Alleen een verhindering van het huwelijk. Maar omdat de bruigom nergens van af schijnt te weten, moet het wel alleen aan de bruid liggen. Als juffrouw Aaltje thuis was weldan zoudt u bij haar zitten en trach ten haar te overreden. Maar de bruid is weg daarom komt u naar mij toe om hulp." Voor zooveel logica stond ik sprakeloos. Dr. Hansen ging met me mee naar mijn huis. Hij ging de kamer van Aaltje binnen, sloeg vijf vlijmscherpe blikken door het vertrek heen en mat voor hem alleen lichtbare voet sporen op het glad gewreven zeil. „Hoe dikwijls", vroeg hij aan mijn vrouw, „hoe dikwijls wordt hier in huis de vloer gedaan?" „lederen dag natuurlijk", antwoordde mijn vrouw met een minachtend schouderophalen. „Eerst met een zwabber en daarna met een wrijflap." „Dat is jammer", meende Dr. Hansen, „door zulke overdreven zindelijkheid wordt mijn onderzoek ten zeerste bemoeilijkt!" Hij ging verder op onderzoek uit, bekeek het venster, schoof er de pennen in en uit, draaide de sofa-kussens om en om en roerde in het waschwater, dat grijs met een beetje schuim erop in den waschkom stond. Einde lijk rook hij aan den handdoek. „Wat voor zeep gebruikt uw dochter?" „Leliënmelkzeep", zei mijn vrouw. „Mis, glad mis het ruikt 'hier naar Jockyclub!" We gingen naar den tuin. Onder het ven ster waren indrukken van schoenzolen zicht baar. Dr. Hansen onderzocht ze nauwkeurig, mat de lengte en breedte. Hij vond twee eind jes sigaret en borg die zorgvuldig in zijn portefeuille weg. „Dat brengt ons een heel eind verder", zei hij tevreden en begaf zich naar het tuinhek, waar hij alle wagensporen begon op te meten. „Over een uur kunt u nadere berichten bij me komen halen", zei hij en ging in diep na denken verzonken heen. Een uur later stond ik weer op zijn kamer. Hij keek me rustig en zelfbewust aan, als een vakman, die zeker is van zijn zaak. Ik kreeg een rilling over mijn rug. „Uw dochter is gisteravond om 21.21 met den laatsten trein vertrokken. U dacht, dat ze vroeg was gaan slapen, niet waar? Maar ze is weggegaan met uw Engelschen cor respondent, mijnheer Black, en ze wacht nu in het Maashotel te Rotterdam op een tele gram van u, dat u haar vergeven wilt en geen beletselen aan haar huwelijk met hem in den weg zult leggen". Geslagen en als vernietigd liep ik wanke lend naar huis terug. Ik stuurde een tele gram naar Rotterdam en mijn vrouw ging ei- met den trein van 10.43 heen, dan kon ze er om 13.06 zijn. Dr. Hansen scheen het bij het goede einde gehad te hebben. Om 13.57 had ik een tele gram van mijn vrouw, dat ze in het aangewe zen hotel Aaltje gevonden had. Om twee uur stond ik weer op de kamer van den al- wetenden doctor. „Ze zijn in Rotterdam", zei ik. „We heb ben onze toestemming gegeven wrat kon den we anders doen? Ik ben gewoon schaak mat gezet. Maar vertel me nu eens hoe bent u „O, heel graag," zei hij terstond, „na de voorstelling verklaren goochelaars hun kunsten immers vaak ook? Let u dan maar eens goed op. Op de kamer uwer dochter stond een raam half open ze was dus door het venster gevlucht. Op de kamer was alles netjes in orde, alleen de waschtafel niet. De handdoek rook beslist naar Jockyclub ik had er goed aan geroken terwijl uw dochter nooit anders dan Leliënmelkzeep ge bruikt. Dus moet iemand anders zijn han den gewasschen hebben. Die „iemand" had denkelijk uw pas geverfde tuinhek aange raakt. Het moet een heer geweest zijn, te oor deelen naar de door hem gebruikte odeur. Vóór het venster waren de indrukken van twee soorten schoenen, heerenschoenen, niet percies even groot. En ik vond eindjes siga ret. Twee verschillende soorten. Dus: twee Eeeren. De onbekende en een vriend of hel per. Aaltje kon hier uit Zwolle op z'n laatst om 21.21 weg. Dus moest zc wel vroeger dan gewoonlijk naar haar kamer gegaan zijn. Ze had natuurlijk het mooie voorwend sel. dat ze den volgenden dag heel frisch wilde Wezen. Maar wien had zé boven Jan Bulker geko zen? Ik ben dadelijk na uw vertrek naar uw kantoor gegaan en heb gevraagd, of er soms iemand niet verschenen was. Alleen mijnheer Black was er nog niet. Ik ging dadelijk naai zijn woning. Op zijn kamer heerschte de grootste orde, alleen ontbrak er een hand koffer en hijzelf. Het rook er sterk naar Jockyclub. Toen wist ik genoeg. Ze wilden samen naar Engeland gaan en daar trou wen, als ze geen toestemming van u kregen. Ze konden niet verder dan Rotterdam geko men zijn, want de nachtboot hadden ze niet kunnen halen. Het Maashotel ligt vlak bij het Maasstation en omdat ze daar aankwa men, was het waarschijnlijk, dat ze daarheen gegaan zouden zijn." „Maar hoe wist u dan, dat ze niet met de eerste dagboot vertrokken waren et op een telegram van mij wachtten?" „Ja, ziet u dat zat zoo", zei Dr. Han sen, fijntjes lachend. „Ik zei u toch, dat er twee hèeren geweest waren de uitverko ren echtgenoot en een vriend". „Ja," antwoordde ik flauwtjes, „wat zou dat?" „Die vriend was natuurlijk van al hun plannen op de hoogte, en die vriend ben ikzelf geweest! En en kom man, geef me de hand ik wensch je wel geluk met zoo'n schoonzoon, als je nu gekregen hebt. Ik vind hem een pracht van 'n vent en dat weet je zelf trouwens ook wel. En als <e dochter zich met hem nu wèl gelukkig ge voelt Ik heb nooit meer gelachen om de detec tive-talenten van Dr. Hansen. STORMVOGELTJES, DRAAIHALS EN BIJGELOOF. Wie des winters en in het voorjaar op en bij de zee vertoeft, kan er vogels leeren ken nen, die er des zomers niet zijn, en die elders in het land bijna nimmer voorkomen. Zoo kan men aan het Noordzeestrand ge durig de zwarte Stormvogeltjes, waarover we in het blad van 19 Februari j.1. het een en ander meedeelde, waarnemen en wel in twee soorten. Het eene wordt gewoon Storm- vogeltje (Procellaria pelagica L.) en het andere Vaal Stormvogeltje (Procellaria leu- corrhoa Vieill.) geheeten. Het eerste is roet zwart, het tweede meer grijsachtig zwart. Wanneer men deze vogeltjes voor het eerst ziet, maken ze een eigenaardigen indruk, daar ze met langzame vleugelslagen vlie gen, en op de golven loopen. En bij storm achtig weer kunnen ze meermalen met vele exemplaren bijeen zijn, terwijl ze dan wel de schepen trachten te naderen, misschien wel, om er veiligheid te zoeken. En zoo brachten ze meermalen onrust bij de zeelieden, die de donkere, zwevende schaduwen plotseling voor den dag zagen komen, wanneer het schip het hard te verantwoorden had. Nu eens schenen ze op liet schip toe te snellen, dan weer leek het, of ze den weg wilden wij zen; nu waren ze achter, dan op zij, en steeds gingen ze zonder geruisch voort te midden der verbolgen elementen, waar ze den zeeman den schrik om het hart deden slaan. Wat het waren, wist hij niet, even min van waar zc kwamen of wat ze wilden. Door vele zeelieden werd mede beweerd, dat die zwarte vogeltjes afkomstig waren van een oude dame, die om haar geld door matrozen vermoord was. De kooien, waarin de zwarte vogeltjes verblijf hielden, werden stuk geslagen, en de diertjes vlogen vrij weg. Is nu een zeeman den-dood nabij, dan komen ze hem waarschuwen of ten verderve leiden. De Engelsche zeelieden noemen het stormvogeltje Petrel, afleiding van Petrus. Evenals deze op de golven wandelde, doen ook de zwarte vogeltjes het. Zoo heeft het volksgeloof dikwijls aanlei- ling gegeven voor den plaatselijken en ook wel voor den wetenschappelijken naam van een vogelsoort. Een aardig voorbeeld daarvan zien we ook bij den Draaihals, die in de wetenschap lynx torquilla wordt genoemd. In de godenleer nu lezen we, dat lynx, de dochter van Pan en Echo, de dienares was van Io. lynx nu wist Zeus (Jupiter) tot een minnehandel met Io te verleiden, waardoor de koppelaarster door Hera (Juno) voor straf in een vogel den Draaihals (lynx torquilla) werd veranderd. Aan dezen vogel werden daarom bovennatuurlijke krach ten toegekend, waaruit evenwel martelingen voor het arme dier voortvloeiden. Wilde men iemand verliefd maken, dan werd een Draai hals met pooten en vleugels aan een rad met vier spaken wastgehecht, dat dan onder het uitspreken van een tooverformulier rond gedraaid werd Als zinnebeeld van de lok- taal der liefde komt de lynx torquilla mede voor op vazen en gemmen. De vogel wordt dan meestentijds gedragen door den jonge ling, die zich tot zijn uitverkorene wendt. De Draaihals is maar een kleine vogel en sluit zich vrijwel aan bij de Spechtvogels Veelvuldig komt deze vogelsoort niet bij ons voor, doch ze broedt toch elk jaar in Neder land hofdzakelijk op zandgronden, waar ze haar nest maakt in boomholten. De eieren, die wel tot 8 of 9 gelegd worden, zijn glan zend wit van schaal, doch niet gemakkelijk krijgt men ze te zien, want deze vogel broedt zoo vast, dat hij het nest niet verlaat, al staat men er bij, en meermalen zit het zoo diep, dat men het beest niet weg kan nemen. Wanneer men een Draaihals in de hand houdt, ziet men spoedig, waarnaar hij zijn naam gekregen heeft, want schielijk en ge durig draait hij den kop in andere richting. Mieren jager wordt dit vogeltje dikwijls ge heeten. Zoogenaamde miereneieren, 't zijn evenwel popjes, worden door den Draaihals gaarne genuttigd, doch ook de mieren zelf worden'niet versmaad. Ook als men hem zoo aantreft op den grond, waar hij zijn voedsel zoekt, draait hii gemakkelijk en veel den kop naar achteren. In de bosschen klimt hij niet, zooals de spechten dit doen, maar hij springt van tak op tak, en daarbij komen zijn klim- voeten, twee van de vier teenen naar achte ren gekeerd, hem goed te pas. Zijn lange, kleverige tong komt hem bij het voedselzoe leen. mede zeer goed te stade. De rosachtig, grijs- en bruingeteekende ve deren ziin reeds voldoende tot herkenning van den Draaihals, die alleen des zomers bij ons woont. Het volks- en bijgeloof houdt zich meer met vogels bezig; vogelfiguren op uithangbor den zijn daarvoor een bewijs. Hierover later meer. J. DAALDER Dz. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood P6*13w5Msiaal nieuws ZUID- EN NOORDSGHERMER. Raads vergadering De raad dezer gemeente vergaderde Don derdag, onder voorzitterschap van den bur gemeester. Mede werden vastgesteld eenige supple- toire begrootingen en besluiten tot af- en overschrijving op de begrootingen der ge meente 1929 en 1930, alsmede het primitiief kohier Hondenbelasting 1930. De voorzitter deelde mede, dat het vonken van de transformator te Grootschermer, waaromtrent mevrouw Slootcn-Smit in een vorige vergadering eene vraag had gesteld neen invloed heeft op de aanwijzing det maximale belasting en dat dit vonken, dat zoowat overal wordt gezien, technisch nog niet schijnt te kunnen worden ondervangen. Voorts, dat het G. E. B. over 1929, vol gens de opgemaakte balans en verlies- en winstrekening slechts een verlies heeft opge leverd van 80, terwijl voor verlies 800 was geraamd en het over 1928 nog circa 1100 heeft beloopen. De voorzitter legde ter tafel een tiental aanvragen om aansluiting van ingezetenen, die als antwoord op eene enquête, door B. en W. bij 34 ingezetenen is ingesteld geworden. Fen en ander in verband met het voorstel van het lid C. Molenaar ,om de laagspan ningsnetten naar alle zijden zoo uit te bou wen, dat alle ingezetenen, ook de meest ver- afwonende van stroom zouden kunnen wor den voorzien. Het geringen aantal antwoor den maakt het duidelijk, dat het voorstel-Mo- lenaar niet voor uitvoering vatbaar is. In dien toch alle 34 nog van stroom verstokenen zou aansluiten, dan nog zou dit voor lange jaren naar raming een offer uit de gemeente kas eischen van 1500 's jaars. Het voorstel-Molenaar werd mitsdien ter zijde gelegd met diens goedvinden, nadat alle mogelijkheden, ook van gedeeltelijke uit breiding nog eens onder de oogen zijn ge zien. Een groot aantal ingekomen stukken, waaronder meerdere jaarverslagen, worden voor kennisgeving aangenomen. Deze laatste stukken zullen bij de leden rondgezonden worden. Instemming wordt betuigd met een plan van B. en W., om de school te Grootschermer te voorzien van twee waterclosets en twee urinoirs eveneen« met waterspoeling, waar van de kosten zijn geraamd qp 500, welk bedrag bij eene suppletoire begrooting op den dienst 1930 wordt geraamd. Mede stel den B. en W. voor, op dezelfde wijze te ra men het benoodigde bedrag voor het uitvoe ren van het bekende beschoeiïngswerk om de Noord te Grootschermer, da al naar gelang de wijze va nuitvoering zal bedragen 2000 of 2400. De heer Heinis achtte de hoogte boven polderpeil van het ontworpen schoeiïngswerk te hoog. Spreker zag in een belangrijk lagere schoeiing eene betere op lossing. De heer Smit verdedigde het gekozen plan, waarop de voorzitter voorstelde, hier over vooraf het oordeel van een bevoegd des kundige in te winnen. De heer van der Laan zou vooraf eene ge combineerde vergadering willen zien van alle raadsleden met bestuurderen van Eilands polder, om te onderzoeken, in hoeverre de gemeente, dan wel dat Waterschap tot het uitvoeren van dit werk is aangewezen, met welk voorstel de oude kwestie van de veel be streden straatophooging weder langs een omweg ter tafel komt. In die vergadering zou dan ook kunnen worden besproken, of wellicht deze werken niet voor gemeenschap pelijke rekening kunnen worden uitgevoerd Het voorstel-van der Laan wordt aangeno men met alle stemmen. De zaak wordt mits dien aangehouden tot nader order. De voorzitter memoreerde nog, dat me vrouw Slooten-Smit bij Ged. Staten protest had ingediend tegen het vorige raadsbesluit, om dit beschoeiingswerk uit te voeren en dat van dat Colelge bericht was ingekomen, dat hetzelve over deze zaak niet wenschte te beslissen, vóór dat de betrokken suppletoire begrooting ter goedkeuring was ingezonden. Op verzoek van den wethouder Smit gaf de voorzitter nog een resumé van een onder houd, dat deze met den heer Smit en met twee ingenieurs van den provincialen water staat te Groot-Schermer had gehad. Ter vergadering kwam alsnu de heer D. de Geus, voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur. In afwijking van de agenda wordt punt II het eerst aan de orde gesteld. Eene commissie, door den voorzitter aangewezen en bestaande uit de leden van der Laan en Molenaar houdt zich onder medewerking van den heer de Geus onledig met het nazien der Armenrekening over 1929, terwijl de ver gadering onderwijl geschorst is. Bij opening der zitting, zeide de heer van der Laan, dat de rekening met alle bescheiden in volmaakte orde is bevonden en voor goedkeuring vat baar aldus werd besloten. De rekening sloot met een batig saldo van 158.16. De burgemeester dankte den heer de Geus en zijne medebestuurderen voor het gehou den beheer en hemzelven voor zijn aanwezig heid in deze vergadering. Afwijzend werd, na eenige discussie be schikt op een verzoek van de Ouder-Com- missie der Openbare Lagere School te Groot- Schermer, om het hek aan de Zuid- en West zijde om de speelplaats dier school te ver vangen door een schutting. Men ziet hierin eerder eene verslechtering, dan eene verbete ring. Besloten werd, qp diens request, op*"voor- stel van B. en W., om aan P. Volger Jr. te Driehuizen een strook gemeentegrond in erf pacht te geven, tegen een jaarlijkschen canon van 1 voor het geheel, onder voorwaarde, dat erfpachter dezen grond aan de Zuidzijdp afsluit door een hek, naar goedvinden van B. en W. te maken en te onderhouden enz enz. De termijn werd bepaald op 10 jaar De raad vereenigde zich er mede, dat, inge val gewone verhuur de voorkeur mocht ver dienen, de zaak op die wijze te regelen. Een verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme, om het aantal vergun ningen voor drankverkoop te verminderen vond geen voldoenden steun. Het werd voor kennisgeving aangenomen. In de politieverordening worden nieuwe artikelen opgenomen, inzake de verplichting voor houders van hondenkarren, om ter keu ring te verschijnen met hunne voertuigen, tui gen, honden enz. en inzake de openbare orde enz., op ijsbanen. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen medebetaling van premie te eischen van werknemers in dienst der gemeente en die onder de Ziektewet vallen. Vastgesteld worden verordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektegclden, zulks ter vervanging van de soortgelijke verordeningen van 1922, die door het in werking treden der nieuwe wet or> dit stuk vervallen zijn. Na uitvoerige bespreking werd het verme- nigvuldigcijfer 1930—1931 plaatselijke in komstenbelasting, overeenkomstig het voor stel van B. en W., vastgesteld qp 1.5 (vorig belastingjaar 1.3), zulks met het oog op de te verwachten daling van het belastbaar in komen der ingezetenen. Aangenomen werd een voorstel van B. en W., om voor rekening van en op naam der gemeente een gewoon telefoonabonnement op de telefoon te nemen, onder te brengen bij een gegadigde te Driehuizen, die het dan mede voor het publiek ten gebruik af te staan heeft, tegen vergoeding van 5 cent per ge sprek en die zelf eenig aandeel in de abonne mentskosten zal hebben te vergoeden. Een en ander nader door B. en W. te regelen met belanghebbenden. De heer D. Pascha te Groot-Schermer, heeft als kantoorhouder zich beschikbaar ge steld om eene regeling uit te voeren, waar door alle abonnee's in deze gemeente in drin gende gevallen, 's nachts van de telefoon ge bruik zullen kunnen maken. Zu>k3 behoudens hoogere goedkeuring zijner superieuren. Dit vindt instemming. De burgemeester acht een hartelijk woord van dank aan den heer Fascha en zijne echtge- noote op haar plaats voor dit blijk van medewerking in het algemeen belang, als mede voor hun altijd groote bereidwilligheid het publiek overal in ter wille te zijn. Deze woorden vinden hartelijke Instemming bij alle raadsleden. Mevrouw Slooten zou ook den lijnwerker van het G. E. B. eene telefoonaansluiting willen geven, ten gerieve van de aangeslote nen. Men vond deze idee wel zeer goed, doch wil deze zaak nog ever. aanzien. Na eenige bespreking werd het voorstel van der Laan, geamendeerd door den heer de Boer, en dat wegens staking van stemmen in eene vorige vergadering was aangehouden, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór stemden de voorsteller en de leden Posch, de Boer en Smit. Tegen de overige leden. Dit voorstel bedoelt, alle werkzaamheden der gemeente, die daarvoor naar het oor deel van B. en W. vatbaar zijn, aan te be steden. Aangewezen wordt op voorstel van den heer van der Laan, tot commissie tot het voorloopig nazien der gemeenterekening 1929, de geheele raad, behalve de wethouders. Het rapport schoolvoeding werd vastge steld, als door B. en W. ontworpen. De kosten der melkverstrekking aan veraf- wonend-e leerlingen der O.L. scholen waar het 'hier om gaat, hebben over 1929 bedragen 1. De beer P. de Boer deelde mede, dat hij binnenkort de gemeente metterwoon gaal verlaten en mitsdien ontslag verzoekt als raadslid en mede uit de andere functies, die hij bekleed, krachtens benoeming door het gemeentebestuur. Hij zal dit verzoek alsnog schriftelijk volgens de wet herhalen. De voorzitter zei den heer de Boer dank voor al hetgeen hij in een lange rij van jaren als raadslid en in andere functiën voor de gemeente heeft gedaan, en ook in 'het bijzon der voor- de vriendschap en medewerking, die hij als Burgemeester van hem heeft mogen ondervinden De heer Van der Laan sloot zich namens de fractie van den Vrijheidsbond hierbij gaarne aan, terwijl mevrouw Slooten na mens de fractie van de S. D. A. P. den heer de Boer dank bracht voor diens onpartijdige beoordeeling van voorstellen, ook als die kwamen van anderen dan de partijgenooten van dit scheidende lid. De heer de Boer dankte zichtbaar geroerd de verschillende sprekers voor hunne vriendelijke woorden. Hij hoopt nog vaat met belangstelling en genoegen de beraad slagingen des raads te mogen volgen en wenschte de gemeente en den gemeenteraad onder het bestuur van dezen burgemeester alle goeds toe voor de toekomst. Dè heer van der Laan vroeg, waarom te Driehuizen de kinderen niet meer in de school mogen verblijven in de tusschenuren, o m. om hun boterham te nuttigen. De voorzitter zeide, dat dit op last van B. en W. aan beide scholen onlangs is verboden. Er schuilt hier gevaar in voor de kinderen zelf en voor de school en haar inventaris Het dagelijksch bestuur der gemeente is van oor deel, bovendien, dat de gemeente geen taak heeft voor de kinderen te zorgen, buiten de schooluren. Men moet niet alle verantwoor delijkheid op de overheid willen schuiven. De ouders hebben hier maatregelen te treffen. Verschillende leden zouden toch graag zien, dat de buitenkinderen waar het hierom gaat wel in de school, of althans in het gymnas tieklokaal werden toege'aten en minstens op de speelplaats. De heer Smit zeide, laten we dit dan toe staan alleen als het regent. De voorzitter zeide, dat hij het niet juist achtte, dat de gemeente verantwoordelijkheid draagt voor de kinderen buiten de school uren. Hij wenschte althans terzake niet de minste verantwoordelijkheid te dragen. Na nog veel beschouwingen over het voor en tegen van deze zaak besloot de raad de bui tenkinderen in de tusschenuren toe te laten op de speelplaats en het gymnastieklokaal. De voorzitter herhaalde, dat hij niet ge acht wilde worden eenige verantwoordelijk heid voor dezen maatregel dien hij onjuist achtte, te dragen en dat ook het onderwij zend personeel terzake geen verantwoorde lijkheid, ook zelfs niet in moreelen zin kan worden opgelegd. Eenstemmig is men echter nader van oor deel, dat de zienswijze van het hoofd te Groot-Schermer, dat de kinderen, die vóór de schooltijden, in de buurt van de school rondloopen, binnen het hek moeten komen en dat hij voor die kinderen vóór schooltijd aan sprakelijk zou zijn onjuist is. De kinderen moeten op tijd op school zijn en vóór dien tijd heeft het hoofd daarover geen zeggen schap en dus ook geenerlei verantwoording. De heer van der Laan deed eene opmer king over een straatgedeelte bij den oprit van de brug te Driehuizen. De voorzitter was van oordeel, dat de ge vraagde verbetering aldaar vanzelf, na de herstelling van die brug in orde zal komen, met welke medeeling de heer van der Laan instemt. De raad besloot nu met gesloten deuren te vergaderen. Bij heropening der openbare zitting werd besloten, de herstellingswerken aan de brug te Driehuizen, als door B. en W. voorgesteld, te doen uitvoeren volgens de bestekken a en c. (supplement, met inachtneming van eene ge ringe wijziging van alle leuningen met hun ne vleugels in ijzer). DE WIERINGERMEERPOLDER. Het in cultuur brengen der gronden. Op de vraag van het Eerste Kamerlid, den heer Westerdijk betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en ui£ voering van de werkzaamheden tot het io cultuur brengen van de in den Wieringer- meerpolder drooggevallen gronden, heeft da minister van Waterstaat medegedeeld, roet de ingenieurs Smeding, Mesu en Roebroek tot overeenstemming te zijn gekomen be treffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de I in den Wieringermeerpolder drooggevallen Hoe de minister zich in hoofdlijnen de in- richting van deze dienst heeft £€d<aciK- üc

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9