3332CS RadiMratiscli Weeiberjcht. Kunsten en Wetenschappen, AGiËiDi Stadsnieuws!^ Binnenland Sport Maandag 28 April. 7.30 uur. Cinema Americain: Rio Rita (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: De ko ning der koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: Als New York slaapt (boven 18 jaar). 8 uur, Dancing Harmonie, Gezelle-avofld voor leden van de openbare leeszaal. Dinsdag 29 April. 7.30 uur. Cinema Americain: Rio Rita (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: De ko ning der koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: Als New York slaapt (boven 18 jaar). 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst; spreker de heer J. Sevensma. Lokaal Groen te Akersloot, feestavond coöp. boerenleenbank te Akersloot. Woensdag 30 April. 7.30 uur. Cinema Americain: Rio Rita (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: De ko ning der koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: Als New York slaapt (boven 18 jaar). 8 uur, De Unie, Chr. Oranjevereniging viering verjaardag prinses Juliana. EEN SENSATIONEEL OORLOGSBOEK. Onthullingen over wangedragin- 8, gen aan het front. Wreedheden en dronkenschap. Je „Daily Mail" maakt melding van de a.s. verschijning van een sensationeel boek over den oorlog, getiteld „A Brass-Hat in No Man's Land" (Een stafofficier in Nie- mansland), van de hand van den generaal F. P. Crozier. Dit boek, dat veel stof zal opwerpen, vol gens het Hbld., doet de oorlogvoering, ge lijk deze aan het Britsche front geschiedde, in een niet zeer gunstig licht zien. De schrij ver vertelt n.1. hoe diep het zedelijk peil der troepen was gezonken, hoe er dronken schap heerschte onder de officieren, hoe een soldaat wegens desertie werd geëxecu teerd na eerst dronken te zijn gevoerd, hoe tusschen de beide sexen, betrokken bij het oorlogswerk, in vrije liefde werd geleefd, hoe Roode Kruis-lazaretten voor munitie opslagplaatsen werden gebruikt, enz. Er dient echter rekening mee te worden gehouden dat generaal Crozier, die thans lid der Labour Partij is, naar zijn eigen be schrijving een zeer eigenaardig man moet zijn. In 1915 werd hij naar Frankrijk gedi rigeerd; vóór dien tijd richtte hij man schappen in Ierland af. Ofschoon hij het nuttelooze en de gruwelijkheid van den oorlog steeds voor oogen had, prentte hij naar hij zelf zegt zijn mannen steeds bloeddorstigheid in, teneinde „de beestach tige wreedheid in hen op te wekken, welke zoo noodig is om de overwinning te beha len" Hij deed dit door hun geest te ver giftigen met propaganda-verhalen over Duitsche wreedheden, waaraan hij zelf trouwens twijfelde, door hen op te winden, of door suggestieve krijgsmuziek. Over de dronkenschap aan de frontlijn zegt de generaal, dat weliswaar niet ieder een dronken was, doch dat er te veel ge dronken werd. Hij weet van twee gevallen, waarin de officieren niet in staat waren hun opdrachten uit te voeren-. Indien sterke drank geheel en al uit het leger zou zijn ge weerd, zouden er veel moeilijkheden niet zijn voorgevallen. In zijn conclusie zegt de generaal; Ik ben geheel vóór afschaffing van den oorlog, doch wanneer men mannen in den oorlog stuurt, moet men het aan degenen, die hem moeten voeren, overlaten hoe ze dit zullen doen. De oorlog rechtvaardigt alles wat men doet om de overwinning te verzekeren en de vijandelijkheden ten einde te brengen. Generaal Crozier heeft zijn boek in tien dagen tijd geschreven. Een blad weigert uittreksels te geven. Melding makend van de aanstaande .erschijning van het oorlogsboek „A Brass Hat in No-Man's Land", van de hand van generaal F. P. Crozier, zeiden wij, dat het erop leek, dat het veel stof zou opwerpen. Dit blijkt juist. Het blad de „Daily Chroni- cle" deelt op ostentatieve wijze mede, dat het na lezing van het boek besloten heeft, er geen uittreksels uit te geven. Het blad zegt o.a., dat het boek een tot in bijzonder heden afdalende beschrijving geeft van een executie wegens lafheid, die van het eerste tot het laatste woord walgingwekkend is. Het verklaart, dat het bij niemand achter blijft in afkeer van den oorlog en in vast beslotenheid om alles te doen wat Het kan om oorlog onmogelijk te maken, doch het gelooft niet, dat dit doel wordt bereikt door boeken, die, „de mannen van Engeland, van Schotland, van Wales en van Ierland belas teren." Dergelijke boeken, meent het blad, mogen wat de bijzonderheden aangaat waar zijn, doch de algemeene uitwerking ervan is, dat het geheele Britsche leger onder de beschuldiging komt te staan van beestach tigheid en immoraliteit. Indien dergelijke beschuldigingen worden geuit, en door on gebreidelde beschrijvingen worden aange dikt, is het volgens het blad wenschelijk, dat zij tenminste vrij blijven van de veron derstelling, dat de schrijver er financieel voordeel van geniet. De „Daily Chronicle" meent, dat hel tijd is om een eind te maken aan den banjir van sensationeele en wal- gingwekkende boeken over het Britsche leger. SPOORWEG DOOR DE SAHARA. Initiatiefvoorstel van meer dan een derde der Kamerleden. iSij de Fransche Kamer is een initiatief- /oorstel ingediend, dat gesteund wordt door niet minder dan 241, of meer dan een derde van de Kamerleden, er toe strekkende een spoorweg aan te leggen door de Sahara, die de Middel! andsche Zee met den Niger zou verbinden. In den considerans van het voor stel wordt er op gewezen dat het denkbeeld om eén spoorweg door de Sahara aan te leggen volledig bestudeerd werd door een commissie van advies, door de regeering be noemd en dat deze commissie, voor zij ont bonden werd, de regeering adviseerde het denkbeeld uit te voeren. In het initiatief-voorstel wordt voorgesteld dat er een spoorwegmaatschappij zal wt>rden DOOR WEER EN WIND aile-dag weeraan, is gesn pretje. Zorg: er voortegen kou en vocht gewapend te zijn. Neem L&kerol! Dat warmt van binnen en behoedt tegen verkoudheid en keelaandoe ningen. Lakerol islekkeróók! Let vooral op do groen® doOOl LAKEROL PASTILLE8 50 ot p. d. bij alle Apoth. en Drog gevormd voor den duur van 70 jaar met een kapitaal van 150 millioen francs. De staat en de koloniën zouden een derde van de aan- deelen hebben, het publiek twee derde, met een garantie door den staat van een minimum interest van 4 pCt. De „Temps" dringt er in een artikel krach tig op aan dat dit denkbeeld zal worden ver wezenlijkt. Het blad wijst er op dat alle schakeeringen in de Kamer, ook de socialis tische, zijn vertegenwoordigd onder degenen, die het initiatiefvoorstel steunen. Na de va- cantie moet de regeering een wetsontwerp indienen, meent het blad, tenzij zij het initia tiefvoorstel, waarvan de eerste onderteeke naar de heer Ed. De Warren is, eenvoudig overneemt. En in dit verband herinnert de „Temps" er aan dat Tardieu in 1928 als minister van openbare werken zelf het „studie-organisme" heeft ingesteld dat zich met de zaak heeft beziggehouden. De Kamers van Koophandel van schier alle groote steden hebben zich ten gunste van de Transsaharien uitgesproken. Het ministerie van oorlog kan er geen be zwaar tegen hebben want de hooge raad van landsverdediging heeft reeds in 1923 den aanleg van dien spoorweg bepleit. „Financiën" kan evenmin bezwaar hebben want het betreft hier een productieve uitgave. Het woord is dus aan de regeering, zoo eindigt de „Temps". VOOR HET BIO-VACANTIE-OORD In de verschillende bioscopen over het ge heele land is de vorige week gecollecteerd voor het uitzenden van arme en zieke kinde ren naar het Bio-vacantie-oord, dat opge richt is op initiatief van de bioscoopdirec ties. Te Alkmaar heeft die collecte de vol gende bedragen opgebracht: A.B.T. 64, Cinema Americain 102 en Victoria-thea- ter 153. FAILLISSEMENTEN. (Opgave v. d. Graaf en Co.) Uitgesproken is het failissement van P. J. Smit, hofmeester bij de HollandAfrika-lijn, te Alkmaar, r.-c. mr. W. A. Ubbens, cur. mr M. D. Bosscher. FEESTAVOND A. O. C. Zaterdagavond hield de Alkm. Operette club een vroolijken avond in het Gulden Vlies Nu dé avond was inderdaad vroolijk en vandaar dat het rijke programma met een vermakelijk blijsfelletje geopend werd: De Aardschok. Het in een uitmuntend tempo gespeeld stukje sloeg buitengewoon goed in mede door de vlotte vertolking van alle medespelenden, die zonder uitzondering hun rol goed weer gaven. Er werd herhaaldelijk hartelijk gelachen en aan het slot brak een ware ovatie los. Toen was de stemming er dus heelemaal in. En ze bleef den geheelen avond, ook al werden na de pauze verschillende ernstige stukken voor het voetlicht gebracht. Mej. T. Ankringa en de heer Joh. vjerritsen speelden eenige muzieknummers, de heeren Govers en Schats toonden dat ze allereerste krachten zijn van de A. O. C., de bruidsdans „deed het ook nu weer", en zoo was er van alles en voor iedereen wat te genieten. En het bal waszooals het hoorde. Er heerschte een buitengewone gezelligheid die tot aan het einde bleef, zoodat de A. O. C. op een zeer goed geslaagden feestavond kan terug zien. OOK DE ALKMAAR PACKET VAART NAAR IJMUIDEN. De N.V. Alkmaar Packet verzoekt ons er nog even de aandacht op te willen vestigen, dat er gelegenheid bestaat, in verband met de opening der sluizen te IJmuiden om 10 uur te Amsterdam aan boord van een harer booten te gaan. De boot vaart dan achter de boot waarop zich de koningin bevindt. Te vier uur is men te Amsterdam terug. DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. De N.V. Stoomvaart-maatschappij „Ne derland" heeft een fraai boekje uitgegeven waarin in woord en beeld naar voren ge bracht wordt welk 'n prachtschip en nieuwste aanwinst der maatschappij de ohan van Oldenbarnevelt kan genoemd worden. Alle bijzonderheden betreffende de inrichting van het schip alsmede fraaie afbeeldingen daar van zijn in dat boekje opgenomen. GESLAAGD. Bij het Vrijdag te 's-Gravenhage gehou den examen slaagde o.a. onze stadgenoot den heer P. D. Smit voor 2en stuurman Groote Vaart. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voerutigen te 7.42 uur licht op. EEN AVOND VAN HET NEDER- LANDSCH-INDONESISCH VERBOND. Bovengenoemd Verbond, hetwelk de samenwerking op verschillende levens gebieden wil bevorderen tusschen Ne derland en zijne Koloniën, heeft tot uit gesproken doel de verwezenlijking van „de Rijkseenheidsgedachte". Het wordt daarbij geleid door het „'ge loof in de grootsche roeping van Neder land om de oplossing van het koloniale vraagstuk te zoeken in de richting van idealen, waardoor de Nederlandsche natie in internationalen zin en in het kader van dezen tijd meer vooraan kan staan,n Het Verbond wil in Iödi# zelf de vol keren van het tropische deel van het Rijk het besef bijbrengen van de nood zakelijkheid der saamhoorigheid van het Nederlandsche volk en de volkeren van Nederlandsch-Indlë, tot heil van de beide deelen van het Rijk Gen. Verbond zal dit echter met des te meer klem kunnen doen, indien het zich gerugsteund voelt door de Instem ming en belangstelling van het Neder landsche volk. Ofschoon in het algemeen kan getuigd worden dat Nederland wat de juiste op vatting betreft van de plichten eener natie, aan wier wijze zorg het lot van millioenen-volkeren in het tropische deel van het Rijk is toevertrouwd, onder de koloniale mogendheden zeker niet op de laatste plaats staat, gelijk o.m. blijk, uit het loffelijk oordeel over de door Nederland gevoerde koloniale staatkunde, uitgesproken door vele vooraanstaande buitenlanders, die Indië hebben bezocht, zco kan evenmin wor den ontkend, dat er in de natie zelf nog te weinig belangstelling valt te bespeu ren voor Nederlandsch-Indië en de Nedet-land-Indische toestanden, welker ontwikkelingsgang onze uiterste aan dacht vraagt. Want meer dan ooit is thans de tijd aangebroken, dat de Nederlandsche natie in haar geheel die grootsche, na tionale taak klaar en helder voor oogen moet hebben. Krachtiger toch dan de lof van buitenlanders, dringender dan het besef van hetgeen haar roeping is, klinkt heden ten dage de stem van het bezadigde deel der Inheemsche bevol king van het Tropisch deel van het Rijk zelf, hetwelk zijn geloof behoudt in de roeping van de Nederlandsche natie. Het is dan o-.; een welkom verschijn sel dat twee der leiders van bovenge noemd Verbond, beiden wel bekende Inheemschen uit cle gewesten van over zee, de heeren Noto Soeroto en G. Frans, die als Inheemschen zoo goed weten wat Indië behoeft, de bovengenoemde gedachte onder ons volk, ten bate van Moederland en Koloniën beide, wen- schen te propageeren. Hun voornemen bestaat daartoe in verschillende plaat sen van ons land op te treden en aldus meerdere belangstelling voor Neder landsch-Indië in het Nederlandsche volk te wekken. Een comité uit zeer vooraanstaande landgenooten bestaande, heeft zich gaarne'bereid verklaard het comité van aanbeveling te vormen. Ook Alkmaar zal bezocht worden en op Maandagavond 5 Mei hoopt het Ver bond hier in Het Gulden Vlies een open bare vergadering te houden waarin de heeren Frans en Raden Mas Noto Soe roto als sprekers zullen optreden. PRIJSVRAAG. De Commissie, voor de Malaria-Bestrijding door de bevolking in Noordholland heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een ge kleurde plaat, die, ailerwege aangebracht, de belangstelling irt' dien strijd bij de bevolking moet wekken en verhoogen. Er worden prij zen uitgeloofd van 300, 200 en 100. Het programma voor de prijsvraag is ver krijgbaar bij het secretariaat der commissie: Roemer Visscherstraat 10, Alkmaar. Laatste termijn van inzending 16 Augustus 1930. SLOTAVOND T. O. P. De Zwevende Jonkvrouw. De bekende vereeniging T. P. heeft Zaterdagavond het seizoen op vroolijke prettige wijze besloten, in de eerste plaats door de opvoering van het klucht spel: De Zwevende Jonkvrouw en ten tweede door het geanimeerde bal, dat op de uitvoering volgde. Nadat de Band eenige opwekkende nummers had gespeeld, sprak de voor zitter van T. O. P., de heer A. Sijperda, een kort openingswoord. Hij heette allen welkom op dezen laatsten avond in dit seizoen en hoopte dat het succes even groot mocht zijn, als op de vorige avon den. Dan kon men met frisschen moed het nieuwe seizoen tegemoet gaan en voor een nog grooter aantal donateurs optreden. De Zwevende Jonkvrouw, het vroo lijke stuk, dat onder leiding van den heer J. B. Harms was ingestudeerd, heeft de aanwezigen kostelijk vermaakt. Het stuk is vervaardigd naar het be kende Duitsche kluchtspelrecept. On trouwe echtgenooten, strenge schoon moeder, lieftallige dochters, detective enz. Walter Döring, echtgenoot van Else en schoonzoon vari mijnheer en mevr. Messenbacfi, komt in groote ongelegen heid als hij uit de spoorwegcoupé een verkeerde reistasch meeneemt. Schoon papa zal de zaak probeeren te redden, maar de verwikkelingen stapelen zich op en het eene lachsucces volgt op het andere. Verzoening is natuurlijk het slot van alles. Met veel genoegen hebben de leden van T. O. P. de mooie types uit het stuk ten tooneele gebracht De heer P. Hop was als Hugo Messen- bach weer bijzonder goed op dreef. Hij speelt deze oude, slimme heertjes op komische wijze. De heer D. Ven stond hem ditmaal als de onder de plak zit tende Hilsebein kranig ter zijde. Hij gaf eer. mooi type, dat veel succes had. De heer D. Haasbroek was vlot als Wal ter, terwijl de heeren A. Sijperda en T. Kreyermaat flink medewerkten als de detective en Jonny Jefferson. De dames hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Mej. J. Greeuw za gen wij ditmaal als de over alles en allen wakende schoonmoeder en zij deed dit op bijzonder goede wijze. Mej. T. Groet was het jonge vrouwtje, dat maar niet aan de ontrouw van haar Walter kon gelooven. Aardig gespeeld. Mej. N. Kroon kwam best voor den dag. Zij speelde Mevr. Hilsebein echt en natuur lijk. Mej. G. v. d. Molen mag zeker ge noemd worden als de Poolsche Sonja, terwijl Mej. M. Ven een dienstmeisje speelde, zooals ieder er zeker gaarne één in huis zou willen hebben. Een niet op het programma vermelden medewerker moeten wij nog even noe men, n.1. de papegaai, dié vooral in 't eerste bedrijf zijn rol prachtig speelde. De tooneelen zagen er zeer goed uit, de grime van den heer Groothuizen vol deed göed. Aan 't slot werden de spelenden met een luid applaus beloond, waarin men terecht den leider liet deelen. Er is voor uitgang bij T. O. P. en daarom moet men ernstig onder leiding van den heer Harms blijven doorwerken. Het geanimeerde bal hield de aanwe zigen tot het sluitingsuur bijéén. Niet minder druk en gezellig was het Zondagmiddag op de thé-dansant. En nu het volgende seizoen met nieu we energie tegemoet, leden van T. O. P.! HERTENKAMP IN OOSTELIJK AMSTERDAM. Alkmaarsche voorlichting. Donderdagavond heeft de buurtvereni ging „Linnaeus" te Amsterdam, een vergade ring gehouden om van gedachten te wisselen over het plan van de vereeniging, te ijveren tot de stichting van een hertenkamp in het Oostemark. Op deze bijeenkomst was de heer B. Hoek, directeur van de plantsoenen te Alkmaar, uitgenoodigd om, als deskundi ge op dit gebied, van voorlichting te dienen. Het „Hbld." had vóór het begin van de vergadering een oogenblik met den heer Hoek gepraat en stelde de vraag, welk soort herten voor dergelijke parken worden ge bruikt. „Damherten, zooals ze in ons land en on der anderen in Engeland voorkomen", luid de het antwoord. •„Wat is de handelsprijs van zoo'n dier?" „Die bedraagt ten hoogste veertig gul den". „De totale aanlegkosten van een herten kamp, als hier bedoeld, raam ik op onge veer twee mille. Voor een „semi-gemeente- lijk" plan waarlijk geen onoverkomelijk be drag". De heer Hoek deelde verder als zijn tnee- ning mee, dat men zoo'n hertenkamp vooral niet op luxueuzen, kostbaren voet moet in richten. „Hoe minder geld aan de inrichting besteed wordt, des te beter!" Zoo heeft men bijvoorbeeld ergens een fabelachtig bedrag besteed aan een pompeus hek om een herten kamp. Iedere wandelaar in zoo'n bosch of park zal dan zeggen: „wat is dat voor een enorm hekof„wat staat daar voor fraai gebouwtje?" en dat is juist, wat men moet vermijden. Hoe minder de omheining en het hok van de herten opvallen, des te minder zal het landelijk aspect van de omge ving er door worden geschaad „In Engeland wordt ir*. zeer vele parken een hertenkamp gemaakt", verklaarde de heer Hoek. „Ook het Amaterdamsche Oosterpark leent zich hiertoe zeer goed. Ik vind dit park, met zijn natuur-landschapsschoon en forsche boomengreepen, 't beste park van de hoofd stad. Het lijkt mij gewenscht om, als hef tot een hertenkamp mocht komen, zoo mogelijk over het ontwerp daarvan naar het inzicht te vragen van degenen, die dit park veertig jaar geleden tot stand hebben gebracht, opdat de eenheid van architectuur bewaard zal blij ven". Sympathie in raadskringen. In zijn openingswoord dankte de voorzit ter, de heer G. Smit, het gemeentebestuur van Alkmaar voor de welwillendheid, waarmee dit het plan van de buurtvereeniging „Lin naeus" heeft bejegend. In een onderhoudende én leerzame causerie legde vervolgens de heer B. Hoek uit, wat er zooal „komt kijken" bij het aanleggen en exploiteeren van een hertenkamp. BEGRAFENIS PATER ILDEFONSUS. Vanmorgen om kwart over negen vond in de paterskerk te Helmond de plechtige uit vaartdienst plaats van den bekenden drank bestrijder pater Ildefonsus, die in de Maria- stichting te Haarlem overleden is. De kerk was geheel gevuld met geloovigen en belangstellenden. Aanwezig waren o.a. de geestelijkheid uit Helmond en omgeving, afgevaardigden van r. k. sociale vereenigingen en vertegenwöor digers van de paters Augusteinen en Frans- ciscanen. Na de plechtjge heilige mis van requim werd het stoffelijk overschot grafwaarts ge dragen. In den tuin van de paters werd het stoffelijk overschot daarna begraven, waar bij het woord werd gevoerd door pater Gar- daan namens de orde der Capucijners en die namens de familie een kort dankwoord uit sprak. BERUCHT INBREKER AANGE HOUDEN. Of? poeden Vrijdagavond is ingebroken in de Ned. Herw Kerk te Katwijk a. d. Rijn. Als verdacht van dezen inbraak is thans te Gouda aangehouden A. J. S.. 41 jaar, een zeer berucht inbreker. Hij is naar het politiebureau te Katwijk aan Zee overgebracht, waar hij voorloop in bewaring zit. De politie heeft een goeden vangst ge daan, want gebleken is, dat hij debet is aan de latere kerkinbraak te IJmuiden gestel d13" 'S beschikkin£ va" de justitie VIERJARIG KIND OVERREDEN Te Wychen is hedenmorgen om half elf door een losse locomotief bij wachtpost 57 een vierjarig kind van den spoorarbeider F. Kerkhof aldaar overreden en gedood. KORTE BERICHTEN Te Dongen (N.-B.) 1S de 22-iarioe H Bakx uit Oosterhout van een steiger ge vallen en later aan de bekomen verwondin gen overleden. Het 4-jarig.zoontje van den arbeider S. wonende te Tjuchem (Gron.), is Zater dagavond spelenderwijs te water geraakt en verdronken. - Door de gemeentepolitiei uit 's Bosch werd hedenmiddag uit de rivier den Dommel opgevischt het lijk van een onbekend man leeftijd 25 tot 30 jaar. Teekenen van geweld waren niet zichtbaar. Het lijk had nog slechts kort in het water gelegen- naar waarnemingen.^vcmclit in den morgen Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mei Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Thorj. '^Laagste barometerstand 747.8 te R0Che: Verwachting, geldig tot den avond van 29 April: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noor- delijke wind; gedeeltelijk bewolkt; aanvanke- lijk nog weinig of geen regen; iets koeler. DE ORKESTDIRIGENT. No. 3 van dit maandblad begint met een artikel van v. d. Hoeven, over de den lsten April jl. gestorven weduwe van Richard Wagner, Cosima Liszt, dochter van Franz Liszt, eerst getrouwd geweest met Hans von Bülow. Zij bereikte den leeftijd van 93 jaar en is Wagner tot grooten steun geweest. Een portret dezer hoogbegaafde vrouw siert het artikel; evenals eenige teekeningen be- hooren bij het opstel „Wagner in carica- tuur". „Wie bezit het muziekauteursrecht?" van v. d R. wordt voortgezet waarop volgt „Wijzigingen van de auteurswet 1912", .en „Een merkwaardig wetsontwerp", besproken door een deskundige. Deze deskundige is van oordeel dat het slordig geredigeerde wetsontwerp, dat indruischt tegen ons rechtsgevoel, van de baan zal worden ge schoven. Als vaste medewerker aan het blad is nu ook toegetreden den jongen musicus T. Tel- man, organist der Ned. Herv. kerk te Goor. Telman heeft vooral bekendheid verkregen door zijn in 1925 verschenen hand- en leer boek „het Orgel" waarvan reeds de derde druk verscheen, Jóh. Schuitmaker schreef over „Fusie van muziekgezelschappen", waarna de aflevering sluit met boek- en muziek-beoordeelingen, officieele mededee- lingen, kunstnieuws. A. K. MUZIEK. M. J. H. Kessels schreef een operette „Walram" en publiceerde daaruit in eigen uitgave een „Kermis-marsch", te verkrijgen voor piano (met zang), Harmonie of Fan fare, Jazzband of voor Mandoline orkest, 't Is een vlo-t geschreven marsdi, met een, zeer in 't gehoor liggende melodie. Factoren die de verspreiding er van zeer zullen bevorde ren. A. K TRINITAS. Met een pittig gespeelden marsch (Kirl, Cotton) van Sousa opende het strijkorke» „Trinitas", leider de heer Joh. van Engelen, gisteravond in de Harmonie het concert. De daaropvolgende ouverture van Mozart „Die Hi.chzeit c'es Figaro" stelt andere, en heel wat hoogere eischen, die men echter heel goed wist te overwinnen. Minder correct ging de lajer gespeelde ouverture „Oberon" van Weber, in de vlugge passages bleef men niet zoo goed bij elkaar als in de „Figaro" ouverture. Niet eens ben ik het met van En- gelen's opvatting van het voor orkest inge richte bekende pianostukje van Grieg „An den Fruhling", de begeleiding klonk te sterk, het tempo was te langzaam, het ging 'n beetje den sentimenteelen kant uit. De „Hon- gaarsche dans" (in g kleine terts) van Brahms en het Andante uit de eerste sympho- nie van Beethoven behoorden tot de best ge slaagde nummers, enkele zwakke oogenblik' ken in het Andante (bijv. het begin van het tweede gedeelte) uitgezonderd. Wat bij dit strijkorkest opvalt is de beschaafde klank die het voortbrengt en de frischheid waarmed: men speelt. De dirigent speelde als piano-solo het Scherzo in bes van Chopin, op de van he® bekende wijze, n.m. muzikaal en vaardig. Het dubbelmannenkwartet „Zang Vriendschap", dirigent de heer Corn. Jonker, verleende op dit concert zijn medewerking en zong met stijgend succes verschillende num mers. Ik had Jonker's zangers in lang niet gehoord en vind ze vooruitgegaan en wan neer er geen mutaties zich voordoen, zal men in staat zijn het dikwijls zeer mooie ensemble te behouden, en zoo mogelijk nog te verhoo gen. Bijzonder mooi van uitvoering heb ik gevonden „Ecce quomodo „Moritur" van Handl, „Benedictus" van Müller, „Mi]n Moeder" van Wierts, „Andreas Hofer" van Rebbert. Op dezen avond had nog een afscheid plaats; mej. Jansen, die bij ae concerten van „Trinitas" steeds het klavier bespeelde, als aanvulling van het orkest, en zulk een fhnke, degelijke steun was, moet in 't vervolg haar medewerking opgeven. Voor alles wat zij voor het orkest gedaan heeft, werd zij door den voorzitter in harte lijke bewoordingen bedankt en bood hij haar bloemen aan. A. K._ BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Catharina Geertruida d. v. Johanne3 van de Kamer en Johanna Boekei. Cornelia 1 tronella Helena Maria d. v. Klaas Wit en Helena de Bie. Catharina Maria d. v. Ever- ardus van Latum en Cornelia Machielse. mon z. v. Jacob Postma en Cornelia pi' ker. Gerrit z. v. Cornelis de Jong en TnjnlJ de Looper. Aafje d. v. Marinus van Loo e Petronella Kraak. OVERLEDEN: aafl Wilhelmina Hein 8 jaar. Jansje ZwW wed. Arie Visser 85 jaar. Motoren. Grasbaanraces op Houtrust. Gisteren hadden op Houtrust de races va-n dit seizoen plaats en deze hew* tenminste één groote verrassing opgeievi Hamersveld werd n.1. door v. d. klopt, nadat 3 manches evenveel punten beide deelnemers hadd;L- opgebracht- 10

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2