aaimaafliK R's MOSTERD Kerk en school Provinciaal nieuws Ingezonden stukken One IColowiëfK t,un verblijven aan boord werd gestolen. In ^en nacht van Donderdag op Vrijdag heeft je rivierpolitie een klopjacht georganiseerd in de haven. De „Politie V", bemand met vijf rechercheurs, koerste het allereerst naar jg Maashaven. Niet lang vertoefden de po litiemannen daar, of ze hoorden van één van de schepen in hun nabijheid roepen: your name! Men vermoedde onraad, en onmiddel lijk ging men naar het schip. Men zag twee mannen haastig de touwladder af komen. Zij w ilden in «en roeiboot verdwijnen, maar wer den door de politie aangehouden en gearres teerd. Zij waren aan boord van het schip door een bootsman betrapt en trachten juist te vluchten toen de rechercheurs hen aanhiel den. Men bleek met twee Spanjaarden te doen te hebben, van wie er een een gevange nisstraf van 3H jaar ter zake diefstal had gekregen. Na twee-en-een-half jaar was hij wegens goed gedrag voorwaardelijk in vrij heid gesteld onder voorwaarde, dat hij niet oieer in Nederland zou terugkeeren. HET KAMERLID DR. MOLLER ERNSTIG ONGESTELD. Reeds sedert enkele weken is het Tweede Kamerlid dr. H. G. W. Moller, uit Tilburg, jweer vrij ernstig ongesteld. De heer Moller vertoeft sinds Maandag a j. in het gasthuis aldaar en zou zich gis teren aan een maag-operatie onderwerpen. Naar wij vernemen moet deze operatie een be vredigend verloop hebben genomen. Vermoedelijk zal de heer Moller in de eerstvolgende drie maanden zijn Kamerlid maatschap, noch zijn wethouderschap kun nen waarnemen. 'DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Twee personen gedood, f Vrijdagmiddag sloeg tijdens het hevige on- weder de bliksem in de boerderij van den heer Deknatel te Oostwold (gemeente Leek) met het droevig gevolg, dat de zich in de boerderij aan het werk bevindende rietdekkers Hofsteen, gehuwd en 40 jaar oud, uit Enu- maiil en S. Solsuma, 60 jaar oud en onge huwd, wonende te Tolbert, door het hemel vuur werden getroffen. Zij waren op slag dood. Drie meisjes en een man, die zich even eens in de boerderij bevonden, werden door •kn bliksem bewusteloos geslagen Er ont bond een begin van brand, dat echter spoe- dig kon worden gebluscht. NAAR BETERE WEGEN. De toeneming van het mechanische verkeer op de wegen stelt steeds hoogere eischen aan het onderhoud, zoodat dit aan de financieel minder draagkrachtige wegbeheerders, wan neer zij daaraan willen meedoen, niet zelden zeer zware lasten bezorgt. Het is daarom van veel belang, dat dc aan de wegen bestede gelden zoo nuttig mogelijk worden aange wend. De kleinere wegbeheerders beschikken in den regel niet over voldoend uitgeruste tech nische diensten en het gevolg daarvan is, dat de beschikbare gelden lang niet altijd zoo veel nut afwerpen', al bij een goede techni sche organisatie het geval had kunnen zijn. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft met het oog hierop het initiatief genomen voor het aangeven van al- gemeene richtlijnen, waarvan het volgen zai leiden tot een onderhoud, beter dan thans dikwijls het geval is, zonder dat daarom zwaardere financieele lasten op de wegbe heerders zullen worden gelegd. De hoofd ingenieur R. Loman, de ingenieurs W. J. de Koek van Leeuwen en C. Krijn, hebben zich met het vaststellen van die algemeene richt lijnen belast. De verschillende soorten weg- bedekking worden behandeld, tal van practi- seïie wenken worden gegeven en het kostem vraagstuk wordt uitvoerig en aan de hand der practijk besproken. Het rapport „Naar betere wegen" bevat: 1. Onze landwegen, hoe moeten deze op de minst kostbare wijze worden onderhou den en verbeterd? 2. Het onderhoud van wegen, die niet voor komen op het Rijkswegenplan of een der provinciale wegen-plannen. Aan alle gemeentebesturen, waterschaps- en polderbesturen is een exemplaar van het boekje gezonden. Geen volk is rijk genoeg om zich de weelde van een slecht wegennet te kunnen veroorloven, en geen bestuur mag dus nalaten, te trachten met de beschikbare widdelen het beste te bereiken. REUZEN SCHIJNWERPER VOOR NACHTVLUCHTEN. Daar den eersten Mei de nachtelijke post- 'luchten van Berlijn naar A'dam-Londen aan vangen, is ter beveiliging van 't verkeer in de onmiddelijke nabijheid van de stad Rheiberg (Duitschland) een reuzen schijnwerper met een lichtsterkte van een millioen kaars opge steld. Voor eventueele noodlandingen wor den klavervelden met stormlantarens ver licht. De reservelampen zijn in het apparaat ingebouwd en worden zoo noodig auto matisch ingeschakeld. NIEUWE RIJTUIGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Over de nieuwe rijtuigen bij de Ned. Spoorwegen meldt het persbureau V. D. nader: De stijging van het verkeer op de Ne derlandsche Spoorwegen heeft tot nood zakelijk gevolg, uitbreiding van het ma teriaal. De uitbreiding van dat materi aal geldt uitsluitend de wagons derde klasse. Het spreekt van zelf dat de nieuwe wagons kinderen geworden zijn v&n hun tijd, dat zij nog beter beant woorden aan de eischen die tegenwoor dig het reizend publiek stelt en stellen tnag. Deze nieuwe wagons, 50 in getal. Ou geheel Nederlandsch fabrikaat. Zij On ontworpen door de ingenieurs van e ^ecterlandsche Spoorwegen en uit gevoerd voor de helft, bij „Werkspoor" en voor de helft bij de firma „Beynes" Haarlem. Met deze nieuwe coupé- vfld^*r?S hebben we een proefrit gemaakt 11 utrecht naar Arnhem en terug. Het d daarbij gebleken dat de directie iNederlandsche Spoorwegen heeft iL f*" wat in haar vermogen is om tahfi erd« klasse-wagons zoo comfor- 01 mogelijk te maken. Allereerst zijn t»ihi?°i sterk mogelijk gemaakt om het 0Qeeh!Lt6 beveiligen bij eventueele gelukken. Zij hébben een ijzeren ge- hePWHw opgeklonken plaatijzeren- bek eeding en een ijzeren dak. Elk rijtuig heeft 6 afdeehngen elk van 2 coupés, 3n .ee" met portieren en een met ï«^!m JamenJDe «dingen zijn gescheiden door dwarsschotten met schuifdeuren; de coupés onderling zijn weer gescheiden door half hooge schot ten, terwijl een doorgaande middengang alle copes in twee helften verdeelt. Elke passagier zit dus op een hoek, de eindcoupes hebben negen zitplaatsen, de overige acht. In het geheel kunnen in deze wagons 98 passagiers vervoerd worden. De zitbanken zijn van teakhout, echter wat een groote verbetering is, er zijn armleuningen, hoofdleuningen en oorkussens, die bekleed zijn met kunst leder. Twee closetafdeelingen, gescheiden door de middengang, verdoelen elk rijtuig in twee deelen een afdeeling rooken en een niet-rooken. In elke clo- setafdeeling is een W. C. met zelfwer kende waterspoeling en een neerslaande waschkom met zelfwerkende water voorziening. Technisch zijn deze nieuwe wagons natuurlijk volmaakt. Wat remmen en buffers betreft, zijn de nieuwste syste men toegepast. De verwarming geschiedt door stoom en de verlichting is electrisch. Dit nieuwe materiaal is uitsluitend voor den binnenlandschen dienst be stemd. Het zal gebru'kt worden voor de groote sneltreinen. Wij hebben onder vonden dat het zeer rustig loopt bij groote snelheid. Van schommelen of schokken bij een snelheid van circa 100 K M. per uur was geen sprake. Deze vijftig nieuwe wagons zijn voor onze Nederlandsche Spoorwegen een groote en goede aanwinst. Zij maken ook het reizen in de derde kiasse tot een genot. NED. HANDELSREIZIGERS VEREENIGING. Te Rotterdam is dezer dagen de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Nederlandsche handelsreizigersvereeni- ging, onder presidium van den algemeenen voorzitter, den heer H. I. Privé Jr. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Calje, vermeldt dat het ledental op 31 December 1929 bedroeg 1782. In het verstreken boekjaar vermeerderde het kapitaal met 28.204 en bedroeg op 31 December 779.374. In 1929 is uitbetaald voor overlijden aan 23 personen 23.000, wegens ziekte aan 110 leden 4654, wegens ongeval aan 32 leden 2025 en wegens ver lies van betrekking aan 27 leden 2884. Tot leden van het dag. bestuur werden herkozen de heeren P. J. J. Gooris Jr. en M v. d. Kaaij, terwijl tot lid van het hoofdbe stuur werd gekozen de heer J. Jacobs te Utrecht, in plaats van den heer A. Knip te Bilthoven, die zich niet meer beschikbaar had gesteld. De afgetreden commissarissen, de heeren Joh. M. de Jongh en Ed. M. Goossens, wer den tot eere-lede noemd. dén van de vereeniging be HET EEUWFEEST VAN „CECILIA". Kranslegging bij het borstbeeld van Richard Hol. Zaterdag zijn eenige bestuursleden, het buldiging^comité en enkele werkende leden van de Koninklijke Zangvereniging „Cecilia" bij 'het borstbeeld van Richard Hol aan de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage bijeengekomen om de nagedachtenis van den dirigent ter gelegenheid van 'het eeuwfeest te huldigen. De weduwe van Richard Hol, zijn zoon en schoondochter waren mede bij de plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer W. Scharroo hield een korte rede. waar in hij hulde bracht aan den man, die „Geciüa" in haar glorierijk tijdperk heeft geleid. Uit naam van de oud-werkende en kunst lievende leden van „Cecilia" hechtte de heer Scharroo een groote krans met linten in de Haagsche kleuren aan het borstbeeld. TABAKSGEBRUIK IN NEDERLAND. In 1929 zijn gebanderoleerd 1.346.089-maal duizend sigaren, 3.179.577-maal duizend cigaretten, 11,299-maal dtrizenl K.G. tabak. In 1923 waren de cijfers* 1.043.126, 1.957.945 en 12.683; in 1928 1.266.889, 2.790.691 en 11.751 (alles in duizendtallen). Blijkens de April-aflevering van het „Maandblad van het Centraal Bureau voor de Statistiek", waaraan deze gegevens ont leend zijn, nam de totale verkoopwaarde toe van ruim 142 millioen in 1923 tot bijna 152 millioen in 1924, liep in 1925 terug tot ruim 138 millioen om daarna weer te stij gen tot ruim 173 millioen in 1929. Voorts blijkt, dat in 1929 van de totale ge- banderoleerde hoeveelheid sigaren 73 pCt. een waarde had van 0.05 t/m 0.10, ciga retten 95 pCt. een waarde van 0.01 t/m. 0.03, tabak 79 pCt. een waarde van f 1.60 t/m. 3. Van de in 1929 gebanderoleerde sigaren had 9 pCt. een kleinhandelsprijs per stuk van 254 cent, 11 pCt. van vijf cent, 21 pCt. van zes, 20 pCt. van acht en 19 pCt van tien cent; van de cigaretten was 5 pCt. van een cent, 26 pCt van 1 1/4, 31 pCt. van 154, 22 pCt. van twee, 9 pCt. van 254, 3 pOt. van drie cent; van de tabak was 6 pCt. van 1.20 per K.G., 7 pCt. van 1.60, 25 .pCt- van 2, 13 pCt. van 2.40, 15 pCt. van 2.60 en 10 pCt; van 3 BRANDEN. Bliksem ingeslagen Tijdens een langdurig en vrij hevig onweer, gepaard gaande met hevigen regen, dat Vrijdagmiddag boven Groningen losbarstte, is de bliksem geslagen in de bijschuur van de boerderij van den heer Veldman Jansen, te Onnen (gem. Haren). De bijschuur en de schuur zijn in vlammen opgegaan. Er is veel hooi verloren gegaan en ook een groot aan tal landbouwmachines. Twee groote kaliloodsen verbrand. Schade een millioen. Een brand van geweldigen omvang is Vrijdagavond tegen half zeven te Doesburg uitgebroken. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de groote kaliloodsen van de firma Eggink. Beide loodsep, naar schatting 50 bij 30 M< en 50 bij 35 M., zijn een prooi der vlammen geworden. De laat ste loods was het vorige jaar gebouwd en had de breedste overkapping in Europa. Be langrijke kalivoorraden zijn verloren ge gaan. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. De gebouwen, die betrekkelijk nieuw wa ren, vertegenwoordigden een waarde van ruim een ton; de voorraad aanwezige mest stoffen, die verloren ging, wordt op onge veer een millioen geschat. In een laboratorium. Zaterdagmiddag ontdekte dr. Keuier, scheikundige in het laboratorium van de S. H. V. aan het derde Katendrechtsche hoofd te Rotterdam brand in zijn laboratorium. Het vuur greep snel om zich heen, en het laboratorium stond weldra in lichtelaaie De brandweer was snel ter plaatse. Er ver schenen o.m. eenige drijvende stoombrand- spuiten. Na ongeveer een half uur was men het vuur geheel meester. Het boven het labo ratorium gelegen archief is nagenoeg geheel verbrand. Men heeft het houten gebouwtje weten te redden, alhoewel van binnen alles vrijwel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Boerderij afgebrand. Te Klarenbeek (gem. Voorst) sloeg de bliksem Zaterdag in de boerderij „De Beek hoeve", eigenaar W. Rakhorst en bewoond door A. Piek, Het huis is afgebrand. De ge- heele inboedel ging verloren. De bewoners bekwamen geen letsel. Het vee kon worden gered. De inboedel van het huis was verze kerd. Qift van de Koningin-modder. Ten behoeve van het fonds tot herstel van de schade door den brand van het Magda lenahuis veroorzaakt, heeft de koningin-moe der aan het bestuur een ruime gift doen toe komen. Fabrieksbrand te Waalwijk. Zaterdag is de fabriek van schoenenonder- deelen van de fa. van Gent Co. te Waal wijk door onbekende oorzaak uitgebrand. De brand kon door de Waalwijksche brandweer met behulp van de motorspuit in een uur tijds worden gebluscht. In een garenfabriek. Vanmorgen om half zeven is brand -ont dekt in de garenfabriek „Holland" van den heer Kuipers te Beek en Donk. Bij de fa brieksgebouwen is nog gevestigd een bleeke- rij en ververij van den heer P. Jaspers. De gebouwen van de garenfabriek werdén een prooi der vlammen, waardoor 20 personen werkeloos worden. De bleekerij en ververij van den heer- Jas pers is gespaard gebleven. Groote voorraden garens gingen verloren. De kantoorboeken konden worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. VERKEERSONGEVALLEN Door de tram overreden en gedood. Zaterdagavond om half elf is op den Gel- dropschenweg de ruim 51-jarige P. A. door de Meyerijsche stoomtram overreden en ge dood. De man was vader van 11 kinderen. Onbekende mijnwerker tegen een boom gereden en gedood. Zaterdagavond te 10 uur. reed een 30-jari- ge mijnwerker tusschen Leende en Heeze met zijn motor tegen een boom. Hij was op slag dood. Uit de verwarde papieren kon men zijn identiteit nog niet vaststellen. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik heeft bij gelegenheid van zijn bezoek aan de tentoonstelling te Milaan ook een telegram aan koning Victor Emanuel gezonden. Vrijdagavond is het vierjarig dochtertje van den heer Hoppenbrouwers, dat in de Koestraat te Tilburg plotseling zich van de hand van haar moeder losrukte en de straat overstak, door een auto overreden. De kleine is hedennacht aan de bekomen verwondingen overleden. Op 1 Mei a.s. viert de Koninklijke Me- taalwarenfabrieken, voorheen J. N. Daal- derop en Zonen te Tiel, haar 50-jarig be- staansfeest. Begonnen met twintig werklie den, spreekt het voor de stage ontwikkeling van het bedrijf, dat er thans ruim 900 ge ëmployeerden werkzaam zijn. HEILOO EN LIMMEN. Het bezoek aan de Bloembollen- velden. De bloembollenvelden zien en genieten! Genieten van het schoonste voorjaarsweer en de schitterende kleuren der bloembollen. Duizenden en nog eens duizenden zijn er Zaterdagmiddag en Zondag geweest. Het begon reeds Zaterdagmiddag, doch Zondag was het druk, op meerdere punten overweldigend druk- De groote drukte was op den Straatweg, vooral bij de kruising bij het raadhuis. Die drukte was Zondagmiddag zoo groot dat een 3-tal politieagenten noodig waren, vooral toen het harmoniecorps „Excelsior', direc teur de heer Peetoom uit Alkmaar, in de muziektent concerteerde. Honderden auto's en fietsen, de meesten met bloemslingers getooid, trokken door of gingen huiswaarts. De bloemen verkoopsters maakten goede zaken. De bloemenweelde houdt nog germmen tijd aan. Wel zullen de narcissen en hyacinten spoedig gesneden worden, doch de bloei der vroege tulpen is nog pas in het begin. We rekenen nog minstens een week voor dien bloei en daarna komen de darwintulpen. Bloemliefhebbers, en wie is dit niet, gaat ge nieten van den vollen praal der bloemen. HEILOO. Zondag had de eerste bedevaart naar de bedevaartsplaats van O l". Vr. ter Nood plaats. De eerste bedevaart is altijd die der paro chie en vrijwel alle parochianen namen er aan dert- 's Morgens half 11 werd door pater P. Rozing de plechtige hoogmis opgedragen met assistentie van pastoor van Meeuken en kapelaan Kesler. De predicatie werd ver richt door den pater. Na den middag werden de oefeningen voortgezet. Het parochiaal zangkoor en het fanfarecorps „St. Cecilia" luisterden de oefe ningen op. De heer K. Muijs heeft zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aan vaard. Naar we vernemen hebben B. en W. aan de fanfarecorpsen „Eensgezindheid" en „St. Cecilia" toestemming verleend om op den verjaardag van Prinses Juliana te concer teeren vanaf het bordes van het raadhuis Zooals bekend herdenkt burgemeester -van Foreëst op 1 Juli zijn zilveren ambts- jubilé. Het comité heeft op kiesche wijze een beroep gedaan op de bui-gerij In gesloten enveloppen zonder onderteekening kon men laten blijken of een feestviering der burgerij aangenaam is. De verwachting is niet t>e- schaamd. We hebben geen vrijheid om het bedrag te noemen, evenmin wat men denkt te doen dat moet een verrassing blijven doch het comité zal, gezien de uiting der burgerij, zich niet onbetuigd laten. CASTRICUM. Plechtige uitvaart en begrafenis pastoor Engering. De begrafenis van den overleden herder van de St. Pancratius Parochie van Castri- cum zal Dinsdag plaats hebben. Heden zou het opgebaarde lijk te 11 uur overgebracht worden naar de kerk, alwaar de geloovigen een laatste groet zouden bren gen aan hun herder. Vanaf den preekstoel zou den alle bijzonderheden nader worden bekend gemaakt. Hedenavond te 7 uur zullen in de kerk de Metten worden gezongen en morgen ochtend te 954 uur de Lauden. De H. Mis wordt opgedragen te 10 uur met pontifi cale assistentie. Daartoe zal Dinsdagochtend te 9 54 uur aan de pastorie arriveeren Z. D. H. Mgr. Aengenant, bisschop van Haarlem. Zooals men zich zal herinneren is Mgr. in dertijd kapelaan geweest als jong gewijd priester te Roelofarendsveen, alwaar pastoor Engering toen oudste kapelaan was. De lijkrede zal gehouden worden door Deken Lucaassen van Beverwijk. Reeds waren gisteravond een groot aan tal parochianen in de kerk aanwezig om te bidden voor de zielerust van den beminden doode. Omtrent de te houden raadsvergadering op Dinsdag vernemen wij dat deze is uitgesteld. De burgemeester beeft den geheelen raad uitgenoodigd den overleden priester de laatste eer te komen bewijzen. EGMOND-BINNEN. Jaarvergadering Boerenleenbank. Donderdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering. Daar de voorzitter niet wel bij stem was, opende de secretaris, de heer J. de Wit, de bijeenkomst. Met genoegen constateerde hij, dat de opkomst zeer goed was. De kassier W. J. Apeldoorn bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de bank steeds vooruitgaat, 8 nieuwe leden waren toegetreden, door vertrek en sterfgeval vielen er 6 af, het aantal bedroeg op 1 Januari 147. In omloop waren 304 spaar boekjes. In den Raad van Toezicht en in hei- Bestuur was geen verandering gekomen. Uit de rekening lichten we de volgende cijfers. Ontvangsten: inhoud der kas per 1 Janu ari 22677,40 ontvangen spaargelden 164029,77, terugbetaalde voorschotten 36840. In loopende rekening 87931,06, ontvan gen interesten 6728.11, provisie 192,13, buitengewone ontvangsten 58.75. Totaal 318457,22. Uitgaventerugbetaalde spaargelden 126462,54, gegeven voorschotten 65495, in toppende rekening 112825,23, uitgege ven interesten 5360,86, andere uitgaven 865,29, inhoud der kas 7448,30, totaal f 318457,22. Aan de balans is ontleend: Actief: uitstaande voorschotten 112925, tegoed in loojiende rekening 55265,33. Totaal 175980,06. Passief: Saldo spaar gelden 174697,57. De winst bedroeg 752,84. Rekening en Balans worden onder dank goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren P. J. van den Berg en J. Pepping, leden van den Raad van Toezicht, J. Apeldoorn en C. van Duin, leden van bestuur, en W. J. Apeldoorn, kassier. Deze heeren werden al len bij acclamatie herkozen. De rente voor spaargelden was op 1 April 3 60 pet. voor voorschotten 4,80 pet. Aan liét bestuur werd volmacht gegeven de renten zoo noodig te wijzigen. Aan de orde kwam de verhooging van de Het bedrag dat door bestuur en raad van toezicht, zonder de algemeene vergadering aan één persoon in zijn geheel of in gedeel ten mag worden uitgeleend, werd op voorstel van het bestuur gebracht van f 10.000 op 15.000. Het bedrag, dat door bestuur en raad van toezicht onder dezelfde bepaling mag wor den opgenomen, werd verhoogd van 100.000 tot 250.000. Het bestuur stelde voor aan den secretaris een gratificatie toe te kennen van 25. Dit werd zonder stemming aangenomen. TEXEL (Oen Burg). Bij Kon besluit van 5 April is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot referendaris der pos terijen, telegrafie en telefonie de heer J. R. van der Zalm, directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor alhier; bij be schikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is de be noemde, met ingang van denzelfden datum, aangewezen als directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Veendam. PAARDENMARKT. De Directeur van het Marktwezen tl Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Paardenmarkt op WOENSDAG 30 April a.s. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESCHEBRUG en de KORTE NIEUWESLOOT van de Handels kade af. De paarden over de Bcombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen langs de voormeer en de Bie*. kade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Frieschebrug. Alle dieren, die niet over de Frieschebrug de stad binnenkomen, moeten zoodanig wor den vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt worden afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Friesche. brug zullen de aan te voeren dieren deskun dig worden onderzocht, en zal het verschul digde marktgeld moeten worden voldaan. Vóór des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die dei namiddags vier uur eindigt, terwijl n< 's morgens 10 uur geen paarden meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aan gewezen de Dijk, de Marktstraat, het Waag- plein en de Ged. Nieuwesloot. Voor hef plaatsen der veulens een gedeelte van he# Waagplein. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. ANNA PAULOWNA. Bij beschikking van den minister van de fensie is aan den dienstplichtige C. J. van den Berg uit die gemeente voor goed vrij* stelling "van den dienstplicht verleend, we gens persoonlijke onmisbaarheid. SINT PANCRAS. De dienstplichtige K. G. uit deze gemeente is wegens het niet voldoen aan eene oproe ping voor den werkelijken dienst, naar den krijgsraad voor de landmacht te 's-Herto- genbosch verwezen. geraspte Szwitsersche Kaas (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). ER WORDT IN ALKMAAR NIET GEBOUWD. M. de Redacteur, Verzoeke beleefd opname van het volgende; Eenigen tijd geleden hebt U in een hoofd artikel in Uw courant er op gewezen, dat de Gemeente Alkmaar slechts met een klein aan tal personen over 1929 vermeerderd was Verschillende oorzaken zijn er, maar op één wil ik Uw aandacht vestigen, dat is n.1. de woningnood. 't Klinkt wel vreemd, maar 't is zoo. Er is geen gebrek aan heerenhuizen, die worden er wel gebouwd, maar aan burgerwoonhuizeu huur van 6—10. Reeds maanden zoek ik een burgerwoonhuis, maar tot op heden bleef mijn poging vruchteloos. Geen der woning- bureaux heeft nog burgerwoningen in huur, Zelfs eenige malen advertenties ge plaatst, geen brief er op. Wat is hier de oor zaak van? Overal hoort men hetzelfde. De gemeente houdt den grond veel te duur. De woningbouwvereen. „Rochdale" wil wel bou wen, maar het gemeentebestuur wil geen crediet verleenen, want, zegt men, er is geen gebrek. Waar blijven de 300 woningen aan aen Bergerweg? Antwoord: de gemeente is zoo lastig. Of dit alles op waarheid berust laat ik in het midden, maar ondertusschen komen er geen burgerwoningen bij. Wat is het gevolg? Men gaat in Heiloo of Bergen wonen en de gemeente gaat niet voor- maar achteruit. Zie hier een der oorzaken van de kleine vermeerdering van het aantal inwoners. Met dank voor de plaatsing, Een woningzoekende. MASSA-ONTSLAG. Vrees voor ongeregeldheden ie Tjepoe? Militaire bescherming gearriveerd. Naar wij ver-nemen aldus het „Nieuws zijn er door de B. P. M. te Tjepoe thans reeds 36 leden van haar Europeesche per soneel ontslagen, zoomede 50 Inlandsche toe- kangs en 60 koelies. Kort hierna verschenen te Tjepoe twee brigades militairen onder commando van een luitenant, en het vermoeden vat post, dat de B. P. M. militaire bescherming gevraagd! heeft uit vrees, dat het massa-ontslag wet eens aanleiding zou kunnen geven tot het uitbreken van ongeregeldheden of wecr- wraakpogingen tegen de installaties gericht onder de koelie-bevolking. Een andere verklaring is voor de aanwe zigheid van militairen bezwaarlijk te vin* den, aangezien manoeuvres niet met derge* lijke kleine troepeneenheden geschieden, ter wijl van een gewone veldoefening evenmin sprake kan zijn in verband met het feit, dat er in de omgeving van Tjepoe geen garni- zoenen liggen. TWEEDE NED. PAEDAGOCISCH CONGRES. Zaterdagmiddag is in de Willemskerk te 's-Gravenhage de plenaire slotzitting van het Tweede Nederlandsch Paedagogisch Con gres gehouden. Prof. dr. H. J. Pos/hoogleeraar aan de Vrije Universiteit tc Amsterdam, hield een voordracht over: De Nederlandsche mensch. Daarna sprak prof. Kohnstamra over Van der Brugghen. HET GOUDEN TEEKENONDERWIjS.' De 50sie jaarvergadering Ten besluite van het nationale congres voor teekenonderwijs is Zaterdag in het Ameri can hotel te Amsterdam gehouden de vijf tigste algemeene vergadering van de Neder landsche Vereeniging voor Teekenonderwijs, onder leiding van dén heer M: D. yan Qük

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7