Zonnekoning De beste cents sigaar i Pe Proicureur-geperaal; mr. Bauduin, per- AG EM l>A Ppovinciaai nieuws Stadsnieuws Rechtszaken lferhuurinrichting Prima 4- en 6-persoons wagens beschikbaar a 15 ct. per K.M. SPECIAAL ZIEKENVERVOER. Garage JAC. MET, Telef. 572 - Telef. 873. Radiffialiscli Weerbericht, Woensdag 30 April. 7.30 uur. Cinema Americain: Rio Rita (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: De ko ning der koningen (boven 14' jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: Als New York slaapt (boven 18 jaar). 8 uur, De Unie, Chr. Oranjevereeniging viering verjaardag prinses Juliana. Donderdag 1 Mei. 7.30 uur. Cinema Americain: Rio Rita (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer: De ko ning der koningen (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: Als New York slaapt (boven 18 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, 1-Mei-viering S.D. A. P. en Alkm. Bestuurdersbond. 8 uur, Harmonie, 1 Mei-viering revolution- nair Meicomité. Vrijdag 2 Mei. 8 uur, Oraniehotel te Bergen, Ontwikke lingsavond, spreker dr. Hemelrijk over Walther Rathenau. 8 uur, De Unie, Genootschap Nederland- Frankrijk, spreker de heer Luc Durtain, van Parijs. Zaterdag 3 Mei. 2.30 uur, Duin vermaak te Bergen, Kinder- Meifeest. CASTRICUM. Plechtige uitvaart en begrafenis van Pastoor Engermg. Men schrijft ons: Gisteren heeft de plechtige uitvaart en be grafenis plaats gehad van den verleden week Vrijdag overleden pastoor Th. J. C. Enge ring. Maandagavond te 7 uur vingen de Metten aan waarbij Agens was de pastoor van Heemskerk met assistentie van de_ beide priesters uit de parochie pastoor Kuijs van Rotterdam en kapelaan de Ruijter van Noord- wijkerhout. Cermoniarius was de heer v. d. Oudenhoven van Amsterdam, oud-kapelaan dezer parochie, terwijl cantorus waren de heeren Prof. Starrenburg en kapelaan Bol- linger. Gistermorgen te 0% uur werden al H. Missen gelezen en tot 8 uur was een stroom parochianen die ter intentie van den over ledene ter H. Tafel naderde. Te half tien vingen de Lauden aan, nadat vooraf door de aanwezige geestelijken Mgr. Aengenent bisschop van Haarlem was inge haald. Agens was Prof. Starrenburg met as sistentie van de beide kapelaans der parochie de heeren de Boer en Bollinger, cermoniarus kapelaan Schamper, oud-kapelaan en can- itorer Prof. Henneman van Warmond en kape laan v. d. Oudenhoven. Daarna had met bis schoppelijke assistentie de H. Mis plaats, welke werd opgedragen door den Deken van Beverwijk met dezelfde assistentie als de Lauden. Na de H. Mis, waarbij de geheele parochie aanwezig was, werd door de aanwezige geestelijken Mgr. uitgeleide gedaan, waarna Deken Lucas de lijkrede hield. Z. H. E. W. wendde zich direct tot de aan wezigen en sprak ongeveer als volgt: Zoo staan zij dan bedroefd en in stille hui vering voor den dood, aan de lijkbaar van het stoffelijk omhulsel van hem die eens was Th. J. C. Engering in zijn 71sten levens jaar; het 43ste van zijn priesterschap, die op geroepen is naar de eeuwige woontente. Hij is gekomen tot de volheid van zijn dagen, want volgens de H. Schrift is iemand die 70 jaar is, gekomen tot de volheid des levens. De mensch zal ingaan in het huis zijner eeuwigheid en teruggaan tot God. Nog eenige oogenblikken en wij zullen den dier baren afgestorvene naar zijn graf begeleiden. Hij is ingegaan in de eeuwige rust; hij die in zijn leven geen rust kende en begeerte. Als wij in de gouden jaren der jeugd den ken aan den leeftijd van 70 jaar en een 43- jarig priesterschap, dan lijkt dat iets onbe reikbaars. De tijd gaat echter door en het einde is er voor men er aan denkt en voor men het verwacht. Zoo staan wij thans aan het einde van een afgewerkt priesterleven, want wel wisten we dat het einde van pastoor Engering niet lang meer zou laten wachten, maar het is toch vroeger gekomen dan wij hadden mogen verwachten. Bij zijn 40-jarig priesterfeest was hij nog in zijn volle tijd en wij hadden toen kunnen en mogen verwachten dat hij nog lang zou mogen werken aan het heil van onze zielen. Wij zijn hier thans samengekomen om ons hem nog eens in de kracht van zijn leven voor te stellen en dankbaar te gedenken wat hij voor ons geweest is. Een gedenkwaardige dag vandaag, waarin zich vermijden de engelen des levens. Het klinkt zoo vreemd dat wij hier mogen spreken van Gods blijd schap, maar ais wij terug denken aan het priesterleven van den afgestorvenen dan mogen wij blijde en tevreden zijn met Gods bedoeling. Blijdschap en met reden omdat wij herinneren het breviergebed: Ik ben de wijnstok, gij de wijnranken, en dan zien we met blijdschap op zijn stoffelijk omhulsel neer, omdat hij een man was naar Gods hart dat zooveel rijke vruchten heeft gedragen. Maar daar tusschen mengen zich stemmen van dankbaarheid die opstijgen tot God, die kracht en genade gaf aan dezen priester voor het werk, waarvan wij nu de vruchten pluk ken. Stemmen van blijdschap ook omdat het ons doet verhoopen wijl wij allen zullen verrijzen in Jezus Christus en doet ons ook verhopen dat deze priester mag vertrouwen op het woord Gods. Immers dan heeft hij ge antwoord aan het doel van het priesterschap en zal hij de vruchten van zijn werk mogen ontvangen. Hierna gaf spr. in het kort de levensloop van den ontslapene weer. De dag van sterven, zoo besloot spr., is voor ons Christenen een dag van glorie, maar als wij nog vlekken hebben die weer houden dat wij direct de eeuwige zaligheid ingaan, dan vragen wij bevrijding voor de straffe des vagevuurs. Wij mogen en kunnen niet oordéelen wat God voor ons doet, maar wij kunnen wel voor dezen priester een dagelijks gebed stor ten en dat kunnen wij doen gedachtig dat hij ons een Godshuis bouwde en dat hij zooveel armen verzorgde. Wij gaan onzen herder ten grave dragen. Het kruis staat daar op het kerkhof en houdt daar getrouw de wacht. Mogen de zegen des kruizes zijn troost wezen. Velen waren na het hooren van deze lijk rede aangedaan. Hierna had de absoude plaats met dezelfde assistentie als de H. Mis. Alle aanwezigen volgden de lijkbaar en brachten nog een laatsten groet aan den beminden herder. Fabrikant de fa. tegen den 24-jarigen metaalbewerker C. F. C., die op 30 April 1929 te Hilversum een draad van het electrisch net doorknipte, in de meening, dat dit de telefoondraad was, waarlangs de uitzending van de V.A.R.A zou plaats hebben. Verd. was terzage opzettelijk en weder rechtelijk vernielen van een electriciteitslei ding door den politierechter te Amsterdam veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Hij ging in hooger beroep en eind Maart diende zijn zaak voor het gerechtshof. Toen het gerechtshof arrest zou wijzen, deelde de president, mr. Jolles, mede, dat het Hof het onderzoek niet volledig achtte en j nog een drietal getuigen zou hooren. i Gister werd o.a. gehoord de heer T. Tiche- Eminent j laar, adj. directeur van het gem. electrici- 8 1 teitsbedrijf te Hilversum. V. d. MIJLE CO., Kampen. AKERSLOOT. Maandag 28 dezer werd de R.K. school aan de Zuidervaart onder deze gemeente of ficieel geopend in tegenwoordigheid van de Deken van Alkmaar, eenige geestelijken uit de omliggende gemeenten, het bestuur der stichting, het college van B. en W. dezer ge meente, de Dijkgraaf en de opzichter van de polder de Schermer, de architect en de aan nemers. De inwijdingsplechtigheid had plaats door de Deken van Alkmaar. Aan het gemeente bestuur werd dank gebracht voor de steun en medewerking voor en tijdens de bouw ver leend, zoodat de samenwerking steeds een aangenaam verloop had gehad. De burgemeester dankte met een enkel woord voor de woorden tot het college van B. en W. gericht en kon niet nalaten het be stuur der stichting te danken voor de bouw van een eenvoudige maar toch zoo'n dege lijke school, waarvan de kosten over het al gemeen zijn mee gevallen. Na pfloop werden de aanwezigen verver- schingen aangeboden. De school is met de ramen gelegen op het Oosten, bevat drie leslokalen en een leermid delenkamer, overdekte speelplaats en een mooie breede gang met tegels langs de wan den achter de lokalen om. Voor licht en lucht is in ruime mate zorggedragen. De woning van het Hoofd der school ge bouwd bij de school vormt alzoo een prachtig geheel. DE KONINGINNEPAGE. Wat een pracht van een vlinder! roept men onwillekeurig uit, wanneer men voor het eerst kennis maakt met een voorwerp van Papilio Machaon, een lid van de familie der Pages of Papilionidae. Nu, geen echte page is zeker ooit in zoo'n schitterend kleed verschenen, als deze vlinder, zoodat hij wel recht heeft op den naam Koninginnepage. Een tweede bij ons wonende page, (en andere kunnen we alleen vinden in warme landen, waar tal van soor ten leven), is de Papilio podalirius, die dade lijk te kennen is aan de lange staarten van de achtervleugels. Niet zoo heel dikwijls treft men de Konin ginnepage aan in ons land en men heeft meer kans hem te vinden in het Oosten, dan langs de duinstreek. Dat deze vlinder ook niet zoekt naar trot- sche verheven planten om zijn aanzijn te be stendigen, blijkt dadelijk, wanneer gezegd wordt, dat hij woont in moestuinen en wel op en bij het loof van gewone tuinwortelen. Daar kan men zijn ridderkleeden bewonderen, wanneer hij als een schitterende bloem op dit loof prijkt. Daar valt in het oog de breedheid der forsche vleugels, die flink strekkend zijn uitgeslagen, zooaat de geschulpte rand der achtervleugels met het zwarte staartje op het voordeeligst uitkomen. De donkere randen van al de vier vleugels zijn prachtig afgezet met gele halve maantjes. En al wat binnen die randen ligt, is bruin en geel in sierlijke variëering, terwijl de roode vlekken met blauw en zwart omgeven, de ridderorden van de page kunnen heeten. Wanneer het wijfje haar eieren heeft ge legd op het wortelloof, komen weldra de aar dige rupsjes voor den dag, misschien de mooist gekleurde van heel ons rupsenheir. Vooral, wanneer ze volwassen zijn, zien ze er dik en vet uit, met dwarse groene lijnen over een zwarten grond en rijen mooie roode vlek ken. Op jeugdigen leeftijd is dit groene ge deelte nog wit en de stippen zijn oranjeachtig geel, en ook komt er een poosje, dat de wit te lijntjes afwisselen met zwart gestippelde lijnen. Zoo heeft men acht te geven op deze kleur- wisselingen, wil men geen vergissingen be gaan en verschillende soorten zien in de rup sen, die alle eenzelfde popen en vlinders zul len geven. Wanneer men een rups van Papilio ma chaon stoort, steekt ze wel twee oranjekleu rige horentjes uit en men ontwaart dan een zuren geur, die onaangenaam aandoet. Meer malen ook gelukt het niet, haar deze bewe ging te laten doen, ook niet bij de hevigste aanraking. Ongeveer drie weken voordat de vlinder te voorschijn komt, vervormt de rups zich in een pop, die door spinsel met het achterlijf te gen den stengel wordt gehouden, of nog meerdere zekerheid voor vallen heeft verkre gen, doordat spinseldraden het bovenstuk in den goeden stand houden, en wel zoo, dat het achtereinde steeds naar beneden wijst. De poppen zijn ook niet alle gelijk gekleurd'. Men vindt lichtgroene, die twee rijen gele, en grijze, die twee rijen zwarte stippen hebben. Niet alle poppen laten met drie weken de mooie page uit zijn omhulsel. Dit is alleen het geval met de voorwerpen uit den zomer. De tweede generatie overwintert als pop, zoodat men daarvan de vlinders pas in het volgend jaar kan ontmoeten. We willen hopen, dat de rupsen van de Ko ninginnepage niet al te veel schade zullen aanbrengen, opdat de fraaie vlinders, die men gaarne om haar schitterend kleed wil sparen, geen al te groote vervolging te duchten heb ben. J. DAALDER Dz. Isisteerde bij zijn" eisch: bevestiging van het vonnis van den politierechter en veroordee ling tot een gevangenisstraf van drie maan den. De verdediger, mr. Muller Massis, per sisteerde eveneens bij zijn gehouden pleidooi. MALVERSATIES~ri~DOETINCHEM. Voor de Arnhemsche rechtbank is gisteren behandeld de zaak tegen den secretaris-rent meester van het gasthuis te Doetinchem, die beschuldigd werd van verduistering van 2000 ten nadeele van het gasthuisfonds. Beklaagde legde een bekentenis af. De subst - officier van justitie, mr. Lazonder, eischte acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 6 Mei. HET DRAMA AAN HET BEZUIDEN- HOUT TE 's-GRAVENHAGE. Het Gerechtshof zal a.s. Woensdag in hoo ger beroep behandelen de zaak tegen den ge wezen tramstationschef uit Emmen W. K. v. d. M., thans gedetineerd in het huis van bewaring te 's-Gravenhage, die door de Haagsche rechtbank, wegens doodslag en poging tot doodslag, gepleegd in September van het vorige jaar in een perceel aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage op mevr. Odem en haar huishoudster, is veroordeeld tot 2'0 jaar gevangenisstraf. Zoowel de verdachte als het O.M., levenslange gevangenisstraf tegen den dachte had geëischt, is van het vonnis iechtbank in hooger beroep gegaan. Als verdediger van den verdachte zal ook thans weer optreden mr. Bekker. dat ver der DE BESCHADIGING VAN HET GEBOUW VAN „HET VOLK". Behandeling in hooger beroep. Gister werd voor het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 24-jarigen metaalbewerker C. F. C. en den 21-jarigen monteur A S., beiden lid van de Bezemgroep der Nederlandsche Fascistenpartij. In den nacht van 15 op 16 Juni 1.1. werd de voorgevel van het gebouw van „Het Volk", benevens een sociaal-demo cratische verkiezingsaffiche op een schutting in de Amstelstraat met een vuile teerachtige vloeistof bespoten, waardoor de gevel werd beschadigd en de reclame geheel werd ver nield. Het bleek, dat dit het werk was van den monteur en den metaalbewerker. Beide verdachten werden door de recht bank wegens zaakbeschadiging veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. De civiele vordering ten bedrage van 150 van de drukkerij „Vooruitgang" werd toegewe zen, die van de federatie der S. D. A. P. niet ontvankelijk verklaard. Bij de behandeling yan gister was verd. S. niet verschenen, tegen hem werd verstek verleend. Verd. C. had hooger beroep aange- teekend, omdat hij de opgelegde schadever goeding niet kon betalen, en "hij wilde de fascistenvereeniging niet voor de betaling laten opdraaien. Hij verklaarde niet den op zet te hebben gehad de S. D. A. P. te bena- deelen, integendeel, hij heeft door de bescha diging de aandacht ojp de S. D. A. P. willen vestigen, stemmen voor haar willen winnen, zoodat zij de meerderheid in de Kamer kreeg en de onjuistheid van haar verkiezingsleuzen zou blijken. De advocaat-generaal Mr. Bauduin vroeg bevestiging van het vonnis tegen beide ver dachten, hij was echter van oordeel geen zeggingskracht te hebben inzake de civiele vordering. Mr. Mendels stelde zich civiele partij en eischte toewijzing der vordering zooals de rechtbank beslist heeft. De verdediger van verd. C., mr. Muller Massis, achtte de straf veel te hoog. PI. vroeg een geldboete voor zijn cliënt wegens straatschenderij en achtte een schadevergoe ding van 50 voldoende. Mr. Mendels deelde nog mede, dat de an dere verdachte S. zijn excuses heeft aangebo den aan den voorzitter van de federatie, uit dien hoofde trok Mr. Mendels den eisch tot schadevergoeding tegen S. in. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op 13 Mei a.s. DE AANSLAG OP EEN RADIO ZENDER. Gister zette het Gerechtshof te Amster dam de behandeling voort van de strafzaak TE WATER GEREDEN. Hedenmorgen geraakte de 14-jarige Gerrit Duyneveld van het Oudorperdijkje, terwijl hij per fiets over den Zijdam reed, met zijn rijwiel ie water. Hij moest voor de brug wachten en probeerde toen tusschen den boom en het water door te rijden met het bo ven vermeld noodlottig gevolg Een schipper haalde den drenkeling weer boven en de fiets volgde later. TOM SCHILPEROORT OVERLEDEN. Uit Menton (Zuid-Frankrijk) seint men dat de bekende Nederlandsche sportjourna list Tom Schilperoort hedennacht aldaar is overleden. Tom Schilperoort is ook voor Alkmaar geen onbekende geweest. Vijf-en twintig jaar geleden, in het begin van het dagbladbedrijf van de Alkmaarsche Courant, was hij een der medewerkers en van zijn hand versche nen verschillende belangrijke artikelen. Slechts een paar jaar mocht hij echter hier medewerking verleenen. Een zeer slechte ge zondheidstoestand noodzaakte hem elders zich te vestigen. Hij vertrok naar de Riviera, waar hij in Menton ging wonen. Daar leefde hij kalm en rustig, echter voortdurend zich bezig houdende met het schrijven van ver schillende artikelen, vooral op sportgebied. Zoo schreef hij bijdragen voor Auto-Leven, Motorsport, Ned. Reisvereeniging, enz. enz. En ook in de Alkmaarsche Courant ver schenen verschillende artikelen van hem in de rubriek „Rivier-milmpjes". Zijn overlijden zal door velen, die hem kenden, betreurd worden. En ook wij zullen zijn bijdragen, die zich kenmerkten door een vlotte stijl en objectieve weergave, missen BILDERDIJK. Met zeer veel succes voerde de Kon. Rede rijkerskamer Bilderdijk gisteravond op tot sluiting van het seizoen, het alleraardigst blijspel: Een partijtje poker. Hedenavond wordt deze voorstelling herhaald. Wij komer: morgen nader op stuk en vertooning terug. VERBREEDING BERGERWEG. Zooals men uit een dezer dagen in ons blad opgenomen officieele bekendmaking heeft kunnen zien, is eindelijk goedkeuring verleend aan het Uitbreidingsplan-Bergerweg. De Bergerweg zal thans kunnen worden verbreed en het terrein tusschen Bergerweg, Houtvaart en Bergerweg zal als bouwterein in exploitatie kunnen worden gebracht nadat daarin de noodige straten zullen zijn aan gelegd. Het gemeentelijk bouwterrein aan de an dere zijde van den Bergerweg, (van de voor malige boerderij-Buren) zal zijn bestem ming eerst kunnen volgen wanneer het aan sluitende deel van het uitbreidingsplan goed gekeurd is. In elk geval is thans bereikt, dat met de werkzaamheden aan den Bergerweg zooal niet onmiddellijk, dan toch binnen niet te lan gen tijd een aanvang zal kunnen worden ge maakt, waardoor een belangrijke verbete ring zal worden verkregen, vooral wanneer het bovendien gelukt, met de spoorweg directie overeenstemming te verkrijgen over de verbetering van de tunnel. Het gemeentebestuur is daarover reeds geruimen tijd met die directie in onderhande ling. NAAR DE BOLLENVELDEN. Hedenmiddag brachten een groot aantal oudjes met door particulieren beschikbaar ge stelde auto's een bezoek aan de bollenvelden bij Heemstede. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. De heer P. Pronk, .procuratie aan het Hoofdkantoor, heeft in verband met zijn leef tijd met ingang van 1 Mei a.s. als zoodanig ontslag gevraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wijze is verleend. Tot procuratiehouders zijn door de Directie aangesteld de heeren P. Poppen en C. Klerk, beiden werkzaam aan het Hoofdkantoor. EERSTE TOMATEN AANGEVOERD. Heden werden op de exportveiling alhier de eerste tomaten aangevóerd door S. v. d. Stok te Nieuwe-Niedorp. EEN AARDIG ONTWERP. Bij de N.V. K. ter Burg, boekhandel, Langestraat alhier, is een teekening, van den heer F. Huijsmans, kunstschilder te Schoorl, geëxposeerd. Deze fraaie kleurteeke- ning is het ontwerp van een tegeltableau, dat door de gemeente Obdam aangeboden is aan het bestuur van de Veilingsvereeniging ter plaatse. Het tableau is inmiddels vervaardigd door de N. V. Tegelhuis te Alphen aan den Rijn en het is dezer dagen aangebracht in het nieuwe veilingsgebouw. In het midden prijkt de figuur van een arbeider als symbool van den arbeid: Links en rechts zijn het oude en het nieuwe vei lingsgebouw in beeld gebracht. De middenfiguur is in een driehoek gevat waarvan de top gevormd wordt door de zij den van een oud-Hollandsche boerderij, ter wijl links en rechts de schuine lijnen van zeilen der koolschuitjes zichtbaar zijn. Enkele figuren van landarbeiders zijn links en rechts van de boerderij te aanschou wen. De compositie wordt besloten door een ver zameling land- en tuinbouwproducten. Onder de figuur van den arbeid is ruimte opengelaten voor de opdracht. De kunstenaar heeft er met gelukkigen uit slag naar gestreefd in zijn ontwerp het karakteristieke van deze landbouwende streek weer te geven. Het fraaie tableau zal binnenkort officieel onthuld worden. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM Onze stadgenoot de heer Gerrit Diepen op 't Luttik Oudorp, herdenkt morgen het merkwaardig feit, dat hij 60 jaar geleden in de pompenmakerij van zijn vader te werk werd gesteld en sedert daarin onafgebroken werkzaam is geweest. Wel was hij een reeks van jaren eigenaar bewoner van het voormalig Diligsntia aan de Korte Nieuwesloot, terplaatse \vaar nu de „Doorbraak" is maar dit belette niet dat hij daarbij tevens het voorvaderlijk am bacht bleef uitoefenen. Het voorvaderlijk ambacht, zoo schrijft ons een Alkmaarsche geschiedvorscher want een 150-tal jaren geleden was zijn overgroot vader reeds in Alkmaar als pomoenmaW gonnen. Dat was Gerbrand Diepen, z?oï van Jurriaan Diepen, uit 't Veld, gemeente Nieuwe Niedorp en Theresia Gerbrands Mul der, afkomstig van Woudsend in Friesland Een oud aanteekenboekje van hem bewaard gebleven, getuigt dat hij in deze stad het pompenmakersbedrijf uitoefende. in 1786 huwde hij hier met een Alkmaarsch meisie- Willemijntje 1 iakenburg. J In 1701 koopt hij een huis aan de Zuidzij- „„„r waarnemingen^verriLht den Medegedeeld door liet Kon. Nederl. tyu Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.8 te Kinn Laagste barometerstand 744.8 te Weenen Verwachting, geldig tot den avond van j MMatige tot krachtige, later afnemende Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind; hel der tot licht bewolkt; droog weer; iets kou rier: kans op nachtvorst. de van ce Zaadmarkt, waarin toen~~^T schijnlijk zijn werkpaats reeds ge vestig was Op de Zaadmarkt is deze ook steeds ge vestigd gebleven Een zoon, Johannes volgde dc vader na diens dood in 181-1 op en bleef in het bedrijf werkzaam tot aan zijn overlijden in 1365 De heer G. Diepen weet zich nog goed te hev'. innerea hoe hij als jongen van 7 jaar aan het doodsbed van zijn grootvader met 'n kaars den Alkmaarsche schilder B. G. ten Berge bijlichtte, toen deze van den overledene vlug 'n schets maakte, welke nog in zijn bezit is De vader van den heer G. Diepen, Theod Diepen, kocht nu weldra het huis Zaadmarkt hoek St. Jacobstraat, waarin voordien de school van meester de Vries (later leeraar R. H. B. S.) gevestigd was en bracht in dit pand de pompenmakerij over. Het spreekt van zelf, dat in dien tijd, toen er nog geen duinwaterleiding bestond, het gebruik van houten pompen veel en veel grooter was dan tegenwoordig. Er woonden ook meerdere pompenmakers in de stad Maar behalve pompen vervaardigde men jaarlijks verschillende kaaspersen en tallooze kaaskoppen, waarin de Alkmaarsche kaas de beroemde ronde vorm kreeg, die ze zoo ge- makkelijk heel de wereld deed over rollen. Echter ook op 't gebied der kaasbereiding zijn de bakens verzet. De pompenmakers zooals die nu nog bestaat, is wellicht eenig in' ons land en de heer Diepen de laatste der oude pompenmakers. Een eenig stuk oud-Alkmaar leeft in den heer Diepen nog voort. Op karakteristieke wijze weet hij te verteller, van lang-vervlogen toestanden, van lang-verdwenen menschen en dingen, van den verren tijd, toen deze stad slechts vier politie-agenten had maar dat waren ook beroemdheden in hun soort toen de nachtwacht nog trouw z'n ronde deed en toen de postillon, die 's morgens vroeg de poort binnenreed, van den hoogen bok nog lustig op z'n hoorn blies. De zeer-velen, die den heer Diepen kennen zullen het volkomen beamen, dat het hierbo ven gememoreerde merkwaardige feit niet ge heel onvermeld kon blijven. ALKMAARSCH BORGSTELLINGS- V FONDS. Wij ontvingen een Stichtingsbrief en een Huishoudelijk Reglement van het „Alk maarsch Borgstellingsfonds", waarbij het volgende schrijven gevoegd was: Op 26 November 1929 is ten stadhuize, in tegenwoordigheid van Burgemeester Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van den Armen raad en ten overstaan van notaris P. J. C van Toornenburgh, de acte gepasseerd toi stichting van het „Alkmaarsch Borgstellings fonds". Deze stichting is in het leven geroepen door de Commissie tot bestrijding van den woeker, welke Commissie opgericht is in de vergadering van den Armenraad, gehouden op 10 Juni 1929. Het Bestuur der stichting stelt zich voor den schandelijken woeker, die nog steeds welig tiert onder breede lagen der bevolking, te bestrijden door het geven van voorlich ting, bemiddeling en advies aan personen, die in financieele moeilijkheden verkeeren. Onder dezen toch bevinden zich namelijk velen, die geen voorschotten kunnen opne men, doordat zij geen voldoende borgen kunnen stellen, zoodat zij wel genoodzaakt zijn zich tot woekeraars te wenden. Dezen verlangen veelal geen borg, doch eischen andere waarborgen, zooals spaar- brief, hooge levensverzekering, deelname in een begrafenisfonds of verplichte obligatie, waarvan das hooge rente of premie betaald moet worden. De strijd tegen den woeker kan krachtiger worden gevoerd, wanneer ook deze geldzoe- kenden kunnen worden geholpen. Teneinde hierin te voorzien is bovenge; noemde stichting in het leven geroepen. Zij kan, krachtens de statuten, zelf als borg op treden in die gevallen, waarin, na een zeer deskundig onderzoek, door een voorschot redding ican worden gebracht. Doch om nu dft doel te bereiken is een groot bedrag noodig, omdat uitsluitend uit de inkomsten van het fonds de eventueele te korten moeten worden bestreden. Van verschillende zijden mochten wij al bijdragen tot het kapitaal van het fonds ont vangen, waardoor wij in staat gesteld wer den reeds eenige borgstelling te hebben kun nen verstrekken. Om aan onze werkzaamheden de zoo noo; dige uitbreiding te kunnen geven, doen wij thans een poging tot het winnen van gere gelde contribuanten, wier jaarlijksche bij dragen onze inkomsten zullen doen vermeer deren. Ondergeteekenden zijn voorts gaarne be reid nadere inlichtingen te verstrekken en schenkingen ten behoeve van de stichting 10 ontvangst te nemen. Het Bestuur van het „Alkmaarsch Borg stellingfonds" bestaat uit de heeren Th. yan der Klei, W. Bruin, Dr. H. J. M. Hofstee, G. Peereboom, P. Clay en Jac. Ponsen, a's' mede uit mevr. R Prins-Vlessing. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motornjn' gen en andere voertuigen te 7.53 uur l'cn OP- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: th Martinus z. v. Willem Janse en Ehsabe" de Groot. Christiaan Costa z. v. Willem V se en Maria Pieters. Catharina ^fra^ajtje Cornelis Dekker en Marie Bruijns. Aalt] Gesina d. v. Gottlieb Ike en Annecnie Hofman. OVERLEDEN: j Jacob Kooii 8° iaar. Cornelis Schuit jaar. 7 8

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2