mtinistht turnt. DE VERDWENEN DEIDE FEUILLETON. Hindsrd twee en dertigste Jaargang. Woensdag1 30 April mmmr— Radio-hoekje jrTÏM 1930. Donderdag 1 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend V. A. R. A. uitzending). 7.-— 7.30 Ochtendgroet door G. J. Zwertbroek, m. m. v. Joh. Jong, orgel. 8.—8.30 Ochtendgroet door den voorzitter A. de Vries. 9.Gramo- foonplaten. 10.Concert door het versterkte V. A. R- A.-orkest. 11.„Plant den Mei boom". Spreekkoor van Jan W. Jacobs. Inge studeerd door het spreekkoor „De Roode Valk". 11.20 Zang door A. Funke Küpper, bariton. 11.45 Toespraak door Mevr. H. Straalman—Kremer. 12.— Zang door Mar- cus Plooyer, met begel. van het V. A. R. A.- orkest. 12.20 Concert door het versterkte V. A. R. A.-orkest. 12.50 Toespraak door Johan ©rautigam. 1.05 Vervolg concert. 2.Voor de kleuters. 3.Voor onze vrouwen. 4 30 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Orgel concert door Joh. Jon». 6.15 Een vroolijk In termezzo door Henri Marchand, afgewisseld door gramofoonplaten. 8.Concert door het versterkte V. A. R. A.-orkest. Willem van Cappellen, voordracht. Elize de Haas, so praan en Dina Diependaal, mezzo-alt, duet ten. 11.— Epiloog. Huizen, 1875 M. N. C. R. V. uitzending. (Na 8 uur K. R. O.) 8.15 Morgenconcert. 10.Koorzang. 10.30 Ziekendienst. 11.— Ghr. Radiolectuur 11.30 Landbouwpraatje. 12.30 Solistenconcert, zang, piano, alt en cello. 2.Gramofoon. 2.45 Handwerkles 4.Ziekenuurtje. 5.Gramofoon. 5.30 Or gelconcert. 6.30 Literaire causerie. 7.— Zangles. 8.K. R. O. Kath. Meihulde aan de Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch u. c Kathedrale Basiliek van St. Jan. Overbren 5ing van het Sacrament. 9.40 Gramofoon 0.— Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding 10.05 Lezing. 11.20 Concert. Het Cembalo kwartet. 12.20 Orgelbespeling door R. Foort I.20 Gramofoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen 2.10 Lezing. 2.20 Vesper. 3.05 Concert. Valle, sopraan. S. Sideli, bariton. Madeleine Mooney Kwartet. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Le zing. 5.35 Nieuwsberichten. 5.55 Marktber. 6.Viool-en piano-sonates. K. Murray er P. MacDonald. 6.206.40 Lezing. 6.45 Le zing. 7.20 „Robin Hood" van E. A. Harding en D. Arundeil. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9.Recital door Elena Gerhardt, 9.35 Lezing. 9.5011.20 Dansmuziek. 11.20 —11.25 Beelduiiz. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 11.50—1.20 Gramofoonpl. 3.05 Concert. 7.20 Concert 8.05 Liederen-voordracht. 8.20 Concert. Or kest en viool. Langenberg, 473 M. 6.256.50 Gramo foonpl. 6.507.50 Orkestconcert. 9.35 10.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl 12 25—1.50 Orkestconcert. 4.50—5.50 Con cert. Orkest en piano. 7.20 Orkestconcert Daarna tot 10.35 Orkestconcert. 10.35 II.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.Orkestconcert en declamatie 7.358.30 Koorzang-en declamatie. 8.30 9.10 „Borger Sind". Tooneelspel van Knud Hjortö. 9.3010.20 Drkestconcert. Brussel, 508.5 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Opera-fragmenten. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Le zingen. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. \rar d,am5shandschoenen. T. Hoo-| Van de afd. Langendijk ter bevordering mp* inh™,!iieu m 4a; damestasch van vak-onderwijs het verslag over het af mnnnaif m^ klasing, Achterom 1; porie- geloopen dienstjaar waarin vermeldt, dat de No}' Kennemer- uitgaven hébben bedragen 1881.97 en de atweg 20, belastingmerk in étui, J. Kwak, inkomsten 406.90, alzoo een tekort van w Z' i f? 12; belastingmerk in étui, 1475.07, waarvan 30 bijgedragen moet n.i Vi d' Woud^traat 79; blauweJ'" pet, J. Deugd, Bruinvisstraat 22; portemon- naie met jnhoud, A. Visser, Fnidsen 80; oor knopje met pareltje, J. Gertenaar. Geester singel 16; rood kinderschoentje, E. J van E burg .Vogelenzang 6; Mariabeeldje in ko- H^W«^weg 84portemon- inhoud, J. Bierman, Ooeterburg- straat 10; damestasch met inhoud, B. Mole naar, Overdiestraat 8; actetasch, juffr. van Dijk, Langestraat 42; belastingmerk. H. In- sing, Omval 25. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht Hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Ppowiwoiaal ni>uw> BROEK OP LANGENDIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde op Maandag 28 April 1930, 's avonds 8 uur. Voor dat tot opening werd overgegaan, werd door de firma Jules Muns te Leiden een foto van den Raad genomen, ter plaatsing in het nieuwe gemeenteblad. De voorzitter, burgemeester Slot, opend hierna de vergadering met een welkom en gebed. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 25, 26, 27 en 28 April 1930: Ket tinkje; heerenrijwielsleutels; handschoenen; banden van mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 25, 26, 27 en 28 April 1930- Huissleutel, J. Kossen, Run straat 9; belastingmerk, A. Hoogland, p. a Bergerweg 70; koperen ring met plaatje, S. Wit, Keniiemerstraatweg 180; Lipssleutel, K. van Nimes, Spoorstraat 32; portemonnaie met inhoud, M. J. H. Zonderhuis, tot 30 April Nieuwlandersingel 55, daarna Kooltuin 11; rijwielbelastingmerk, K. de Jonge, Kieviet- straat 4, Oudorp; horloge, Chr. Absil, Snaar- manslaan 103; armbandhorloge, A. Hein, Door E PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 52) Kort na het ontbijt reden wij er heen in twee gezelschapsanto's en bij het laat ste deel van den rit volgden wij den grooten heirweg naar het noorden. Wij hadden dezen juist ingeslagen, toen wij een groote reisauto ontdekten, met stof overdekt en met valiezen bovenop, welke aan den kant van den weg stond. Onze chauffeur minderde vaart om te zien of wij ook hulp konden verschaffen, en toen het antwoord op zijn desbetreffen de vraag niet bijzonder begrijpelijk was, bleven wij stil staan. Hij stapte uit zijn auto om den anderen chauffeur onze diensten aan te bieden, en ik wierp een nieuwsgierigen blik naar de twee hee- j'en, die waren blijven zitten op de mol lige kussens in de auto. Eerst kon ik *hijn oogen niet gelooven, maar daarna deed ik het portier van ons voertuig open en sprong haastig op den weg. De oeide heeren, die in de andere auto za- en en die mij nog niet hadden opge merkt, waren Delora en de Chineesche gezant! 'k stapte op één der ramen van hun oertuie af en tikte er tegen. Delora Ingekomen stukhen. Van den Inspecteur der Dir. belastingen bericht, dat het bedrag der opcenten perso- neele belasting bedraagt 3508.86. Van den Minister van Arbeid, dat in de jaarwedde van den corr. der arbeidsbemid deling evenals vorige jaren wederem een bij drage is toegekend van 100. Voorlezing proces-verbaal aanbesteding, moderniseering en verbouwing openb. lagere school, wat is gegund aan den heer v. d. Plas voor de som van 7549. Verder, dat op 31 Maart 1930 kasopname, is geschiedt, hetwelk in orde was bevonden. In kas was en moest zijn 1009.67. Ingekomen van de centrum-gemeente Oud karspel, verslag van den vleeschkeurings- dienst over 1929. Van Ged. Staten om de opcenten vermo gensbelasting te bepalen op nihil. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het Prov. bestuur in verband met het te stichten fonds ter bestudeering en bestrij ding der iepenziekte een bijdrage te verleenen van 25 per jaar. Zulks voor gemeente met 10000 inwoners en minder. Besloten werd hierop afwijzend te beschik ken, daar in de gemeente geen iepen voorko men. Van den heer K. v. d. Molen een bezwaar schrift tegen den ligger der Prins Hendrik kade, met vermelding dat deze op een be paalde plaats 2 M. over zijn grond loopt. Besloten werd een commissie te benoemen bestaande uit de heeren Ooijevaar en Koedijk voor onderzoek, betreffende genoemde be zwaren. Adres bewoners van het pad bezuiden de Geref. kerk, met verzoek tot verplaatsing der straatlantaarn voor den ingang van het eiland, in verband met de daar en op de brug heerschende duisternis. De voorzitter zeide, dat het verplaatsen der lantaarn aan den weg zeer moeilijk is. daar deze bij de kerk moet blijven staan Maar het euvel zou te ondervangen zijn, wanneer de bestaande lantaarn op het eiland vervangen werd door een paal van 10 M. hoogte, met een hangend licht, welke dan de brug en ingang zou beschijnen. Aidus werd besloten aan het adres tege moet te komen, met afwachting of aan het gewenschte doel wordt beantwoord. Van mej. de Jong, onderwijzeres aan de openbare lagere school, was de mededeeling ingekomen, dat zij op 16 Juni a.s. wegens huwelijk ontslag vraagt. Werd besloten zulks op de meest eervolle wijze te verleenen. Adres van de Groenten-Groothandelaren- vereeniging „De Koophandel" met verzoek om een subsidie van 80 als bijdrage der onkosten en instandhouding der nachttele foon. Gezien het groote belang der gemeente als anderzins werd voorgesteld aan het verzoek te voldoen. Koedijk vroeg of de uitgaven (welke zijn 850) boven de gesprekken betaalt moeten worden. De voorzitter deelde mede, dat zulks 30 cent per interlocaal en 3 cent per locaal ge sprek meer kost. De bedoeling is, dat de betrokken gemeen ten en markten ieder 80 voteeren, zoodat Koophandel zelf 300 bijdraagt. Aldus be sloten. worden door de Langendijker gemeenten en Harenkarspel en de rest door het Rijk. Het bedrag voor deze gemeente zijnde 88.50, werd alzoo besloten dit-wederom voor dit doel te voteeren. Punt 4 der agenda bevatte een voorste, van B. en W. tot het vaststellen van het ver- menigvuldigingscijfer der Gem. Inkomsten Belasting 1930— 1931 op 1.5 (vorig jaar LL5). De voorzitter zeide met verwijzing naar de me taak is te verhoogen, maar de noodzake lijkheid dwingt ons er toe. Waarna een uit voerige memorie van toelichting werd ge geven. De heer Koedijk zeide, dat het hem opvalt, dat het verschil hetwelk verwekt wordt door den toestand in de tuinbouw, betrekkelijk laag is tegenover de niet-tuinders. Zijnde ongeveer 6600. De voorziter zeide met verwijzing naar de memorie van toelichting, welke bedragen noodig zijn en dat het tekort allicht nog door de tuinbouwbevolking zal worden opge bracht. Vooral ook het laatste argument is betreffende de nieuwe wet op de financieek- verhouding tusschen Rijk en gemeente klem mend, want wanneer er een tekort is, dan sukkelen we daar nog 5 jaar mee. We zijn de laatste 8 jaren nogal tamelijk gelukkig geweest. Wanneer we deze belas ting zouden houden, dan zou ik me niet zoo bang maken al kwam er 2000 te kort, maar het is het laatste jaar dat wij zelf de factor bepalen. De heer Zuidam zeide, dat het voor nering doenden en arbeiders een strop is, vooral vooi de laatsten, die toch al een klein inkomen hebben. De heer Ven zeide, dat hij het jammer vindt, dat verhoogd moet worden, maar aan de hand van de cijfers, achtte hij het voorge stelde vermenigvuldigingscijfer aan den voorzichtigen kant. De heer Zuidam zeide, dat het beter door het kapitaal betaald kan worden, als door den arbeider. De heer Kamp vroeg wat de heer Zuidam onder kapitaalkrachtige menschen verstaat. Want als daar onder verstaan wordt iemand welke een inkomen heeft van 20 of 40 per week en hij weet nog wat voor zijn ouden dag weg te leggen, dan vond spr. het toch wel erg, dat het door dezulken opgebracht moet worden en andere kapitaal-frachtige menschen hebben we zoo goed als niet in het dorp. De heer Zuidam zeide, dat het niet mee zal vallen, men moet maar een klein inko men hebben. De voorzitter zeide, dat het voor de tuin bouwers, die geen inkomen gehad hebben, nog veel erger is, dan voor degenen welke een vast inkomen hebben. Daarna werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Vervolgens kwam aan de orde punt 5 der agenda Behandeling van het adres der vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose, uitgaan de van de afd. Langendijk van het Witte Kruis. Verzocht werd om evenals de gemeenten Zd.-Scharwoude, Nd.-Scharwoude en Oud karspel een bedrag van 500 op de begroo ting te plaatsen voor het uitzenden van tb c.-patiënten. De voorzitter deelde mede, dat in verband met een clausule voorkomende in het Prov. Blad van 1918, No. 24, volstaan kan worden met een klein bedrag op de begrooting te plaatsen, daar het moeilijk is hiervoor een bepaald bedrag uit te trekken, omdat alle gevallen op zich zelf beoordeeld worden, ook in hoeverre de patiënt zelf nog in de kosten kan bijdragen. De houding welke de Raad in deze aan nam, achtte de voorzitter de juiste, n.1. om 25 op de begrooting te plaatsen. Mocht er een patiënt komen, dan zal eerst nog be oordeeld moeten worden of hij voor uitzen ding in aanmerking komt en dan kan er al tijd nog op den post onvoorzien geplaatst worden. Aldus besloten. Punt 6 bevatte een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant- overeenkomst. groot hoogstens 25000, met de N.V. Bank van Ned. gemeenten te Dei Haag tegen een rente van 4 zulks met het oog op dé uitgaven betreffende de school- bouw en anderen. Aldus besloten. Bij der ondvraag werd door den heer Zui dam gevraagd of de stukken een half uur voor den tijd ter inzage kunnen liggen. boog zich een eindje naar voren en her kende mij. Een oogenblik werd hij rood van toorn. Hij liet het raampje zakken en vroeg: „Wat is dat nu? Heeft u onze afspraak vergeten?" Ik moest toch even lachen, terwijl ik itwoorde: „Maar, waarde heer, ik zoek u niet op, u is het, die mij komt bezoeken! Ik ben hier eenige mijlen verwijderd van mijn eigen landgoed en op weg om bij één mijner vrienden te jagen!" Hij staarde mij een oogenblik ongeloo- vig aan en vroeg mij toen zacht: ,Wilt u dus beweren, dat u ons niet uit Londen is gevolgd?" „Wel, ik ben in de laatste vijf dagen niet te Londen of in de buurt er van geweest. Ik heb vannacht op dertig mijl afstand van hier geslapen en ben, zoo als ik reeds zeide, op weg om bij mijn oom op jacht te gaan". „Ja, ik ken de geografie van uw land niet", verklaarde Delora kortaf. „Het kan dus wel juist zijn, wat u mij mede deelt, Zijn Excellentie en ik maken te zamen een uitstapje om uw land te lee- ren kennen." „Het zou mij een genoegen zijn, als u mijn gast op Feitham wilde zijn". Dat zal op het oogenblik moeilijk gaan", antwoordde Delora. „Als wij ge weten hadden, dat we zoo dicht in de buurt waren, zouden wij ons tochtje zoo hebben ingericht, dat wij bii u hadden kunnen aankomen. Maar wij hebben op het oogenblik daarvoor te veel haast". „Hoever denkt u uw uitstapje uit te strekken?" vroeg ik. „Dat weten wij nog niet. Maar denk aan onze afspraak et. doe mij geen vra gen!" „Maar dit is niet anders dan een uit stapje voor uw genoegen, en dan is het mij toch werkelijk wel vergund u in te lichten omtrent de schilderachtige pun ten in mijn eigen land!" „Ik zou liever willen weten, wat er met onze auto is gebeurd", zeide Delora. „Zijn Excellentie heeft daar evenmin verstand van als ik." Ik ging naar de beide chauffeurs en het bleek mij alras, dat het ongeval niets te beduiden had. Met behulp van een schroefsleutel, die in onze gereed- schapskist lag, was het euvel spoedig verholpen. Ik keerde terug naar Delora om hem dit mee te deelen en vroeg hem: „Heeft u al een langen tocht achter den rug?" „Neen, maar een korten rit. Wij doen het op ons dooie gemak af". Ik keek eens naar zijn vermoeid ge laat, naar de dikke stoflaag, die de auto bedekte en naar den Chineeschen gezant, die in zijn hoekje zat te knikkebollen en ik moest bij mijzelven lachen. Ik was er van overtuigd, dat zij zonder ergens op te houden in eenen door van Londen hierheen waren gereden en ik kreeg buitengewone belangstelling naar het doel van hun tocht. Intusschen zei ik hun verder niets. Ik nam afscheid van De voorzitter achtte zulks niet gewenscht met 't oog op de belangrijkheid van verschil lende stukken, daar hiervoor dan de tijd te kort is. SINT PANCRAS. Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 28 April nam. 7 uur. De voorzitter, de heer J. Kroonenburg. opende de voltallige zitting met een woorc van welkom. Naar aanleiding van de notulen infor meerde de heer Snel, of B. en W. al eens een kijkje hadden genomen in de openbare schoo! waar thans z.i. te weinig banken aanwezig waren, terwijl het, in verband met de hygiëne toch gewenscht kan zijn, dat er enkele ban ken bijgeplaatst worden. De voorzitter deec toezegging, zich binnenkort eens, aan de hand van een nog te wachten opgave, te dezer zake op de hoogte te stellen. Ingekomen was een mededeeling van den Min. v. O., K. en W., dat over 1929 aan bij dragen jaarwedden enz. van het openbaar onderwijs 42,28 tekort was berekend. Van den Min. v. W., H. en Nijverheid de mededeeling dat over 1930 weder 40 pet. wordt bijgedragen aan de jaarwedde van den correspondent Arbeidsbemiddeling tot een bedrag van 40. Ged. Staten berichtten, dat de beslissing omtrent verkoop van grond aan het P. Electr Bedrijf was verdaagd. De voorzitter deed mededeeling van een onderhoud met de directie van het postkan toor Broek op Langendijk in verband met een schrijven der posterijen, waarin de wen- schelijkheid werd betoogd, dat alle perceelen werden voorzien van een brievenbus. Van wege de posterijen werd verzocht, in het be lang eener vlugge bestelling, zulks bij veror- oening verplichtend te stellen, hetgeen voor nieuw te bouwen perceelen wel, doch voor be staande woningen juridisch niet mogelijk werd geacht. De voorzitter wenschte echter met aandrang te betoogen, in het belang der ingezetenen, dat alle woningen van'een brie venbus worden voorzien, aangezien bij order der posterijen thans is bepaald, dat de be stellers, indien de bewoners afwezig zijn, de poststukken weder mee terug moeten nemen. De heeren Koelemeij en v. Kampen be toogden eveneens de wenschelijkheid hiervan, aangezien zulks is in het belang van de in gezetenen, die gebaat zijn bij een vlugge en secure postbestelling, hetgeen door de overi ge leden werd beaamd. De voorzitter deed mededeeling, dat de schutting om het Sportterrein, op de Oost zijde na, gereed is en plm. 700 zal kosten, waarmede dit terrein goed in orde is, terwijl b.et huis, bewoond door P. Keizer zal worden verbouwd, welke verandering tevens veel on derhoud zal weg nemen, volgens een begroo ting van 1020. Tevens wordt het huis, be woond door v. d. Molen, geverfd. Deze ingekomen stukken en mededeelingen werden alle voor kennisgeving aangenomen, men. 'Aanvulling politieverordening keuring trekhonden. In verband met een vorig raadsbesluit, waarbij deze keuring verplichtend werd ge steld, werden strafbepalingen vastgesteld zooals deze zijn vastgelegd in artikel 102 Alg. Politieverordening. Óp een vraag van den heer Snel ant woordde de voorzitter dat de v. d. Vijzellaan in de verordening wordt opgenomen tegelijk met het Koedijkerpad. Hierna kwam in behandeling een schrij ven van Ged. Staten waarin de wenschelijk heid werd betoogd, dat deze gemeente bij droeg in de kostenverdeeling volgens de com missie v. Aalst tot een jaarlijksche' bijdrage van totaal 650 gedurende 40 jaren n.1. 400 voor het plan Oudkarspel—Huigendijk en 250 voor het kanaal Kolhorn. De voorzitter lichtte toe, dat door Rijk en Provincie 5/6 der totale kosten worden ge dekt, zoodat 1/6 voor die gemeenten komt, welke volgens de commissie-v. Aalst geacht worden tot de belanghebbende gemeenten te behooren. Volgens een raadsbesluit d.d. Aug 1927 is door St. Pancras toegezegd een jaar lijksche bijdrage van 200 in totaal. B. en W. hebben hun zienswijze omtrent de belangen, welke voor onze gemeente gel den reeds eerder uitvoerig uiteengezet, waar na door den raad werd besloten te volstaan met 200. Gelet op de minder gunstige om standigheden achten B. en W. zich niet ver antwoord thans hooger te gaan en stelden daarom voor dit bedrag van 200 te hand haven. De heer Slijker kon zich hier volkomen mee vereenigen. De heer Lek wees op het algemeen belang en noemde o.a. een besparing op de schippe rij van 8000 per jaar. Spr. informeerde hoeveel gemeenten aan het plan bijdroegen Delora en maakte een diepe buiging voor den Chineeschen gezant, die even zijn oogen opende om mij deftig terug te groeten. De chauffeur zat reeds weer op zijn bankje en ik ging naar hem toe om hem wat te vragen. Ik zag hoe De lora zich voorover boog en op het fluitje vah de spreekbuis blies, maar mijn vraag was reeds gedaan: „Hoe ver gaat de tocht?" „Tot Newcastle, mijnheer", luidde het antwoord. Hij keerde zich vervolgens om, ten einde op het fluitje te antwoorden en ik siapte weer in mijn eigen wagen. Wij reden het eerst weg, maar zij vlogen ons reeds na enkele minuten met snellen vaart voorbij, een wolk van stof achter latend. Delora wierp mij in het voorbij gaan een nijdigen blik toe, wat wel be grijpelijk was, daar ik hem weer eens te slim af was geweest. Zij waren beiden zoo totaal onbekend met den weg, dien zij hadden te volgen, dat zij den chauf feur niet onwetend hadden kunnen houden omtrent de eindbestemming en bjvendien hadden zij niet kunnen ver wachten, dat zij iemand zouden tegen komen, waarmede hij een praatje kon maken! Maar waarom gingen zij naar Netvtftstle! Die vraag vervulde mij den ganschen morgen dermate, dat mijn hoofd er volstrekt niet bij was. New- castlede Tyne, steenkool, scheeps bouwhet was mij onmogelijk aan iets anders te denken dan aah deze stad. In den laten avond zat ik met een Den voorzitter was dit niet bekend, het be trof hier 1/6 der kosten waarvoor de belang hebbenden moeten bijdragen. Het kanaal Kol horn was z.i. geen gemeentebelang, alhoewel het algemeen belang van een goede kanalisa- tie geenszins door spreker werd betwijfel# Het kanaal Oudkarspel—Huigendijk, zo;i z.i. nog een bijdrage wettigen, doch in ver band met de gemeentelijke omstandigheden volgens B. en \V. tot een niet hooger bedra^ dan 200. Wethouder Duif verklaarde er niet veel voor te voelen, doch wilde de bijdrage van 200 niet intrekken, alhoewel z.i. het ge meentebelang in deze zaak niet groot was^ De heer Lek wilde deze zaak niet van een kleinen kant bekijken en achtte goede water wegen een algemeen belang. Wethouder Duif wenschte alle kanten on der de oogen te zien en ook op den tegen- woordigen financieelen toestand te letten. Als wij maar uitgeven, aldus spreker, en zeggen 't komt later wel terug, kunnen we alles wel uitgeven. De heer Snel was het hiermede eens. De heer Koelemeij verklaarde er voor den tuinbouw wel voordeel in te zien. Wethouder v. Kampen wees er op, dal, waar Rijk en Prov. 5/6 der kosten voor hun rekening nemen, wij daarin toch ook reeds mede betalen en de resteerende 1/6 alléén wordt gewettigd door rechtstreeksch gemeen tebelang. Van geen enkele corporatie, zooals b.v. „De Tuinbouw" is hiervoor eenige aan drang gekomen, zoodat de reehtstreekscbe belangen voor deze gemeente door hem sterk in twijfel worden getrokken. De voorzitter, gehoord de besprekingen, bracht in stemming het voorstel van B. en W. om de bijdrage van 200 te handhaven, hetgeen werd aangenomen met 5 stemmen voor. De heer Koelemeij stemde blanco. De heer Lek verklaarde zich voor 400 jaarlijks. Adres „De Koophandel" om bij drage nacht-telefoonverbinding. De voorzitter, het verzoek toelichtende, verklaarde dat B. en W. dit wenschten in te willigen voor 1930 tot 3/4 van het gevraagde bedrag, n.1. 60 en verder jaarlijks tot we deropzegging 80 omdat dit een .'dgemeen handelsbelang is, waaraan de gemeente zich moeilijk kan onttrekken. Bovendien kan iede re ingezetene hiervan in voorkomende geval len profiteeren. Na eenige bespreking werd aldus beslo ten. Hierna ging de raad in comité -ter bespre- ring van een verzoek van „Het Witte Kruis" om bijdrage voor verpleging van een t. b. c.- patiënt. Na heropening werd besloten de ge vraagde bijdrage té verleenen voor 3 maan den. Verzt kering kasgelden Burgerliik Armbestuur. De voorzitter deelde mede dat B. en W. een aanbieding ontvingen der Oudkarspel- sehe Brandwaarborg Onderlinge, om de kas gelden tot een bedrag van 3000 te verzeke ren tegen brand, diefstal en fraude, tegen een jaarpremie van ƒ10. De heer Lek verklaarde zich zeer voldaan over dit voorstel van B. en W. en achtte dit beter dan het stellen van borgen. De heer Snel was het hiermede niet eens en vond het beter, evenals vroeger, borgen te stellen. De voorzitter wees er op dat sinds 1884 geen borgen meer werden geëischt en achtte het moeilijk er thans mee aan te komen. Na eenige discussie werd besloten met 6 stemmen voor, deze verzekering aldus aan te gaan. De heer Snel stemde tegen. Af- en overschrijvingen begroo ting dienst 1929. De voorzitter deed voorlezing van verschil lende overschreden posten tot een gezamen lijk bedrag van 10209,63, welk bedrag ruim werd gedekt door de post Inkomsten belasting welke was geraamd op 7500 en had opgebracht 19644,80. De heer Lek wenschte deze posten nader te controleeren en behield zich het recht voor er nader op terug te komen. Hij achtte het gewenscht, dat de leden de ontwerp-begroo- ting thuis gestuurd kregen. De voorzitter was hiertoe gaarne bereid, evenals tot het geven van alle door de leden gewenschte inlichtingen Tot dusverre ge schiedde de bespreking der begrooting met toelichting steeds in openbare zitting. Op voorstel van den heer v. Kampen werd besloten, bij de volgende bespreking der ont- werpbegrooting zulks te doen geschieden door alle raadsleden. Hierop werden alle genoemde af- en over schrijvingen vastgesteld. whisky en soda in de rookkamer van een laatste sigaar te genieten. De avond bladen waren even te voren aangeko men, per motorfiets uit Norwich ge haald. ïk vond er niets belangrijks in. muar toen ik mijn oogen nog eens liet glijden over de kolommen, zak ik den naam van Brazilië er in vermeld. Ik ge voelde nu toch zekere nieuwsgierigheid naar den inhoud van het bericht, waar in van dat land melding werd gemaakt. Het betrof den bouw van een paar nieuwe oorlogsschep nonder het hoofd: De grootste oorlogsschepen ter wereld. „Hét is niet algemeen bekend, dat over twee of drie weken van de werf van de firma Hallidav en Co. op de Tyne twee der machtigste oorlogsschepen van het Dread- nought-type, die ooit zijn gebouwd, van stapel zullen loopen." Hierop volgden een paar bijzonder heden betreffende tonnenmaat, bewa pening, enz. die mij niet interesseerden en het bericht eindigde aldus: „De vraag ligt voor de hand, hoe een land van de financieele positie van Brazilië het met zijn plicht om zoo zuinig mogelijk te zijn kan over eenbrengen om een bedrag van ze ker drie millioen Pond uit te geven voor slagschepen, terwijl naar alle waarschijnlijkheid er niet de minste kans beslaat, dat men er ooit ge bruik van zal behoeven te maken.' (Wordt vervolgd).!

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5