ROYAL Schrijfmachine IBEHANGSELI Kunsten en Wetenschappen. Kinderwagens Vachten MEUBELEN (THEOGROOTHUIZENI Binnenland Tijdschriften Boeken Adverientiën DE ORIGINEELE Ingezonden stukken A. HSLDERING Zaadmarkt 66-68, Alkmaar. VOOR NAAR POORTER, Wlient 6-8 heeft 92 ietterteekens. PAPIER vanaf 6 ets. Verdronkenoord 103 (Platte Steenenbrug) voorheen Hekelstraat Telef. 895. f wa?lVan c'e bruikbaarheid door toevoe- ■no vafl water was verminderd, voor welk l'it Pieter H. nu terecht stond. Verdachte er- wnde wel een klein „schotje" bij de melk te hebben gedaan, maar niet met de bedoeling Ae melk te vervalschen. Er kwam nog iets te Vo»t op de 12 liter, omdat de koeien niet vol gende gaven. Bedoelde schotje water be- Amesr echter 11 deelen water op de 100 dee- ,1en melk. Tegen H. werd gevorderd 100 boete of 60 dagen hechtenis. Verdachte, die beweerde zoo'n hoog bedrag niet te kunnen betalen, werd daarop veroordeeld tot 80 boete of 60 dagen. Ook dit bedrag kwam vol- verdachte niet in overeenstemming met Te draagkracht van zijn portemonnaie. NOG EEN DERGELIJKE COM PARANT. Ook de heer Dirk de L., een 52-jarig melk- /eehouder te Koegras stond terecht ter zake aflevering van door toevoeging van water vervalsclite melk aan den 23-jarigen melk rijder Pieter Schouten te Helder, welke frau deleuze handeling hem heden voor den straf rechter bracht. Bedoelde melk was bestemd voor de zuivelfabriek „Hollander". Verdach te erkende het emmerspoelsel bij de volle melk te hebben gevoegd. Het onderzoek wees uit dat ook hier 11 deelen water op de 100 deelen melk waren aangetroffen. Eisch 50 boete of 50 dagen. Vonnis conform deze eisch. De veroordeelde had geen bezwaar en betaalde direct. Zulk een harmonie wordt slechts zelden waargenomen. ALTIJD NOG MELKVERVALSCHING. De 62-jarige melkveehouder A. te Heiloo had verantwoording af te leggen ter zake een door hem op 21 Januari gepleegde melk- vervalsching, aangezien hij op dien datum aan den melkslijter Stuveling aldaar melk had afgeleverd, welke door toevoeging van iwater in bruikbaarheid was verminderd. De melkcontroleur had een monster genomen en bij onderzoek bleek dat de vervalsching een aantal deelen water bedroeg op 100 deelen melk. Verdachte erkende nederig 1 liter water te hebben gevoegd op plm. 24 liter melk, na tuurlijk niet uit weelde. Hij had dit feit 8 maal gepleegd. Eisch 250 boete of 60 da gen. Vonnis overeenkomstig eisch van den officier. SCHOPPEN GEVARIEERD DOOR SLAGEN. De 30-jarige heer Simon M., van beroep koopman, voorheen te Helder, thans onder de gemeente Purmerend woonachtig, stond terecht wegens mishandeling van den 40- jarigen metselaar Evert Meeuwsen, dien hij op 22 Maart te Julianadorp, alwaar Meeuw sen metselaar was, had geschopt, hem op den grond gewerkt en hem vervolgens in het gelaat had geslagen. De heer M. had een kwestie met een anderen werkman, zekeren heer Gerrit de Boer, waarmede Meeuwsen zich bemoeide, wat den verdachte niet wel gevallig was. Tegen Simon M. werd gevor derd, alleen wat betrof het slaan, 25 boete of 25 dagen. Verdachte is bereids 5 maal veroordeeld. Uitspraak 10 boete of 10 da gen. Hij zal nog eens overwegen of het nut tig kan zijn, in hooger beroep te komen. EEN KNAAP MISHANDELD. De 18-jarige kantoorbediende Uilke B. te Enkhuizen, die op 30 Maart zijn 16-jarigen stadgenoot van Doornik onthaalde op een stomp in het gelaat, stond heden te dier za ke terecht. Verdachte erkende het feit. De oorzaak moest gezocht worden in het onheb belijk optreden van den mishandelde tegen het 10-jarig broertje van verdachte. De offi cier hield terdege rekening met dit feit en vorderde hij dan ook slechts 1 boete of 1 dag. Vonnis overeenkomstig deze vordering. Hierna sluiting. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 28 April. DE GEFINGEERDE BRANDKAST- DIEFSTAL TE WESTWOUD. Terecht stond de 53-jarige veehouder Klaas G., wonende te Westwoud, thans ge detineerd als verdacht van verduistering ten nadeele der hervormde gemeente te West woud en wel dat hij zich op verschillende tijdstippen onderscheidene bedragen, die hij destijds als diaken onder zich had, weder rechtelijk had toegeëigend Verdachte had op 6 Febr. 1929 van den diaken Boelis over genomen 14.694 en toen had verdachte onder zijn berusting 20.842.09. Op de boerenleenbank stond 10.008. Het eigenlijke tekort hem ten laste gelegd bedroeg na aftrek van een niet afgeknipte coupon ad 30 plm. 7487.08. Teneinde dit tekort te bemantelen, had hij een gefingeer- den diefstal in scene gezet en de brandkast ontvoerd, zooals wij reeds de courantenbe richten hebben medegedeeld. Verdachte, die in 1909 als diaken was benoemd, erkende de feiten en beweerde dat de tekorten waren ontstaan door achteruitgang in zaken. De pacht, (hij was pachter van de herv. ge meente) was te hoog. Hij erkende verzuimd te hebben te reclameeren. Na een zeer kort verhoor van den administrateur K. Boelis kreeg de officier gelegenheid requisitoir te nemen. Verdachte heeft de brandkast door net huis naar buiten gezeuld en bovendien nog een bedrag van ruim 40-00 aan bank papier in overspannen toestand door ver branding vernietigd. De officier releveerde voorts, dat verdachte na den dood van zijn goede en verstandige vrouw achteruit is ge boerd Gevorderd werd tegen verdachte, die Z3rve sn*'c'<en> 3 maanden gevangenisstraf, ilr k verck6iger van verdachte, mr. A. Prins Jr bracht in den aanvang van zijn pleidooi cr sprake een hem hoogst wonderlijk toe- chijnende passage uit het reclasseerings- rapport, waarin wordt gezegd dat alle wel- vfj u,e menschen in Westwoud hopen, dat vak strenS' zal worden gestraft. Pleiter ™as het een raadsel dat zooiets in een re- Sseer'ngsrapp°rt moest worden opgeno- n. Voorts oefende pleiter critiek uit over m!" °f meer liefdelooze beoordeeling ten h!>t i van ,verdachte. Verdediger had in v I msseeringsrapport niet veel terugge- van den grooten voet, waarop ver- v..? f°uhebben geleefd. Vast staat, dat ac'!fc zich te voren aan de groote bedra- h öle bij onder zich had, nimmer had tpnrrePem Voorts blijkt uit niets dat hij bui- JsRorig of weelderig had geleefd. Waarom verdachte dus de weelde niet kon verdragen was pleiter een raadsel. In zijn angst, toen hij rekening en verant woording moest afleggen, heeft hij tot een buitengewoon domme manoeuvre zijn toe vlucht gezocht. Hij bracht de brandkist bm- ten zijn woning en verbrandde een bedrag kPaP'er- Waren deze papierresten direct overgelegd aan den beroemden politie- scheikundige Dr. v. Ledden Hulsebosch, dan had deze scheikundig kunnen uitzoeken, of hier werkelijk van verbrand bankpapier sprake was. Na nog eenige oogenblikken te hebben stilgestaan bij het gebeurde, bracht pleiter de straf ter sprake, die aan verdach te zou moeten worden opgelegd en was plei te! van meening dat men dezen economisch geheel vernietigden man na 2 'maanden on dergane voorarrest niet meer met gevan genisstraf moest straffen, reden waarom pleiter zijn cliënt bij deze humane rechtbank aanbeval voor een voorwaardelijke straf of een zoodanige straf, die ongeveer gelijk stond met den tijd in voorarrest doorgebracht, op dat het hem mogelijk worde gemaakt, er weer boven op te komen. MOORD OP ZIJN ECHTGENOOTE. Tot 18 jaar veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde heden den 46-jarigen koopman H N. we- fens moord op zijn echtgenoote Annegien ennema, die hij door revolverschoten om het leven bracht, omdat zij niet langer met hem wilde samenleven, tot 18 jaar gevange nisstraf. De eisch luidde 20 jaar. DE MALVERSATIES TE GORKEDIJK. Veroordeeld tot 4 jaar. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde heden den 62-jarigen koopman H. B. wegens verduistering en valschheid in geschrifte, ge pleegd als secretaris-boekhouder van de Nutsspaarbank te Gorredijk, tot 4 jaar ge vangenisstraf. De eisch luidde drie jaar. BRANDSTICHTING TE WORMERVEER. Gister is weer voor de Haarlemsche recht bank behandeld de zaak van den smid te Wormerveer, die verdacht wordt van brand stichting in zijn smederij. Na het getuigenverhoor hield het O.M. een uitvoerig requisitoir. Spr. nam aan opzettelijke brandstichting en eischtte een gevangenisstraf van acht maanden. Neemt de rechtbank aan het ver oorzaken van brand zonder schuld, dan eischte spr. drie maanden gevangenisstraf. De zitting werd hierna geschorst. De plei dooien werden uitgesteld tot 9 Mei. ZICH NIET UIT EEN RAADSZAAL VERWIJDERD. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak be treffende een lid van den raad der gemeente Hoogkerk, die wegens het zich niet verwijde ren uit een voor den openbaren dienst be stemd gebouw op last van den bevoegden lastgever en wegens wederspannigheid door de rechtbank te Groningen was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, welke straf door het gerechtshof te Leeuwarden was gewijzigd in twee maanden. Verdachte had als raadslid bij de behan deling van een voorstel, ongeveer gelijklui dend aan de Rotterdamsche bepaling (n.1. om mogelijk te maken dat een lid, dat den geregelden gang van zaken in de raadsver gadering voortdurend verstoort, de toegang tot de raadszaal gedurende die vergadering wordt ontzegd nadat het betreffende lid is verwijderd) welk voorstel tegen hem was ge richt, ontzettend veel lawaai gemaakt. Intus- schen werd het voorstel aangenomen. Ten slotte moest de man door twee marechaussees uit de zaal worden verwijderd. Geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep. HET WEEKBLAD „PAN". Het vonnis van een boekhandelaar te Amsterdam.. Voor den Hoogen Raad heeft mr. Taverne gisteren gerapporteerd over het cassatiebe roep van een boekhandelaar te Amsterdam, die wegens uitstalling van een nummer van het weekblad „Pan" in de étalage van zijn magazijn, waarop een voor de jeugd prikke lende afbeelding voorkwam door de Amster- damsche rechtbank bij verstek was veroor deeld tot 200 boete. De kantonrechter hac' verdachte vrijgesproken, daar hij het bewijs niet geleverd achtte, doch de ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gegaan. Verdachte was in cassatie gegaan aange zien hij niet bewezen achtte dat bedoelde af beelding een prikkelenden invloed uitoefende. De advocaat-generaal.mr. Besier, zal 12 Mei a.s. conclusie nemen. PRINS HENDRIK NAAR VOLENDAM. De prins is voornemens, na zijn bezoek a.s. Zaterdag aan de bloemententoonstelling te Rotterdam, zich naar Volendam te begeven. Aldaar zal de prins overnachten aan boord van het jacht „Quo Vadis" teneinde Zondag deel te nemen aan den openingstocht op de Zuiderzee van de Kon. Nederl. zeil- en roei- vereeniging. ONVERKOOPBARE GROENTEN. Den heer Wijnkoop aangeboden, maar hij liet ze niet ajhalen. In ons nummer van gister werd mededee- ling gedaan van vragen, door het Kamerlid Wijnkoop tot de regeeting gericht over de vernietiging van groenten, ten aanzien waar van de heer Wijnkoop wenschte dat gratis werden verstrekt aan de werkloozen en andere nooddruftigen in stad en land, inplaats van ze te vernietigen, zooals de besluiten der vei lingen voorschrijven. Nu geviel het dat gistermorgen aan de groentenmarkt te Amsterdam een belangrijke partij spinazie werd aangevoerd, die, hoewel uitstekend van kwaliteit, niet kon worden ver kocht wegens gebrek aan gegadigden. Uit louter menschenlievendheid en gedach tig aan de vragen, door genoemd communis tisch Kamerlid tot de regeering gericht, bel den de handelaren den heer Wijnkoop op, zei den hem dat nu aan de markt een partij groenten voor de werkloozen beschikbaar was, en of hij die door de nooddruftigen wilde doen weghalen. Het antwoord was, zegt het Hbl.eenig onverstaanbaar gebrom, en daar na het plotseling afbreken van het gesprek. De partij spinazie is niet gehaald, want de heer Wijnkoop zond geen werkloozen. MOORD OP EEN SCHIP. Maandagavond is in de kajuit van een schip te Smeermaes, even over de Belgische grens, het met bijlslagen vermoorde lijk ge vonden van den schipper Frans Stoichoven uit Hoboken bij Antwerpen. De recherche te Maastricht heeft een persoon aangehouden. De vermoedelijke dader of medeplichtige, een Duitsche knecht, is voortvluchtig. NOODLOTTIGE VAL. Een meisje gedood. Gisterochtend wilde in het Rijksadministra tiegebouw aan het Droögdok te Amsterdam een jong meisje, behoorende tot het personeel uit een raam van de vierde verdieping naar het IJ kijken, waar de „Johan van Olaenbar- nevelt" zou vertrekken. Zij verloor het even wicht, viel en is dood opgenomen. DE RADIO-ZENDTIJD. Een telegram van den V. P. R. O. aan den minister van waterstaat. Het volgende telegram is verzonden aan den minister van waterstaat De vergadering van vrijzinnig hervormde predikanten, bijeen te Amsterdam, en het hoofdbestuur van de vereeniging van vrijzin nig hervormden in Nederland, vormende het moderamen van genoemde vergadering heeft met verontrusting kennis genomen van de in pers gepubliceerde berichten, volgens welke het in het voornemen van de regeering zou liggen den radio-zendtijd te verdeden over vier in bedoeld persbericht genoemde zend- vereenigingen met volkomen uitsluiting van de zendvereeniging van de vrijzinnig Protes tanten in Nederland, den V. P. R. O., tellende ruim 26.000 leden, is alsnog van meening, dat een dergelijk voornemen miskennende de rechten van duizenden luisteraars en de ver worven rechten van een gunstig bekende zend vereeniging als de V. F. R. O., onmogelijk zou zijn, maar protesteert ernstig tegen een eventueele regeling als de genoemde die een onrecht zou zijn tegenover de honderdduizen den aanhangers van de vrijzinnig protestanr- sche overtuiging, zooals die wordt beleden in de hervormde kerk. Het telegram is onderteekend door prof. dr. J. Lindemans en cs. K. A. Beversluis. Ook het hoofdbestuur van den Nederland- schen Protestantenbond, heeft een telegram van gelijke strekking aan den minister gezon den. COMMANDANT HARTKAMP UIT DEN HELDER VERTROKKEN. Gister heeft de kapitein-ter-zee H. J. Hart kamp, commandant van Hr. Ms. wachtschip, voorzitter der Marinevereeniging te Den Helder, die stad verlaten. Dat de Marinevereeniging het zeer vele werk, dat hij in het belang dier vereeniging en daardoor in het belang der geheele marine heeft verricht, zeer op prijs stelde, heeft zij getoond door haar scheidenden voorzitter het eere-lidmaatschap aan te bieden. Bovendien boden vele officieren hem nog als speciaal be wijs van hun waardeering voor zijn nieuwe woning te Velp een vlaggenstok met bijbehoo- rende groote Nederlandsche vlag en oranje wimpel aan. De leden van het stafmuziekcorps hadden ter gelegenheid van zijn vertrek een foto doen vervaardigen van het corps, genomen in de concertzaal „Casino". Een aantal officieren boden hem als herin nering aan het standaardwerk van prof. Blok over Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Ten slotte hebben vele officieren den kolonel en familie een afscheidsdiner aangeboden. GOEDE VANGST. Door de recherche te Tilburg is gearres teerd een zekere C. van den Hout, aldaar woonachtig, die ervan verdacht wordt Zon dag j.1. onder Gilze een poging te hebben gedaan een jong meisje op zijn rijwiel mede het dennebosch in te lokken en toen dit niet gelukte een achtjarig jongetje op zijn rijwiel meenam en daar niet nader te noemen han delingen mee pleegde. Hij wordt door ver schillende getuigen pertinent herkend. Dins dagmorgen is hij voor den Officier van Justitie te Breda geleid en in het Huis van Bewaring ingesloten. VLOT GESLEEPT. Het s.s. Noord-Holland van de Steenko lenhandel Maatschappij, dat Zaterdagavond in de Blauwe Slenk tusschen Harlingen en de Vlieree was vastgeloopen en dat geen sleepbootenassistentie wilde hebben, gaf gis termiddag noodseinen, waarop de sleepboo- ten „Oceaan" van de firma Doeksen en Drost te Terschelling, de „Volharding" van de fa Doeksen en de „Texel" van de firma Drost de „Noord-Holland" hedenavond hebben vlot gesleept en de haven van Harlingen heb ben binnengebracht. TOONKUNST. Door verschillende omstandigheden zal de tweede uitvoering van de zangvereeniging „Toonkunst", in dit seizoen eerst plaats heb ben op Maandag en Dinsdag 12 en 13 Mei e.k., dat is 2 a 3 weken later dan de laatste jaren de gewoonte was. Het programma voor deze uitvoering bevat het bekende en schitterende oratorium Eliasr" van F. Mendelssohn, een prachtwerk, dat de laatste maal in April 1919 door deze vereeni ging alhier uitgevoerd werd, evenals thans onder leiding van den heer J. H. Oushoorn. Dit toondicht, waarin het oratorisch talent van den grooten componist in al zijn volheid tot uiting komt, v/orc. geroemd als het groot ste oratorium uit de 19e eeuw. Het werd in 1837 door den componist op 26-jarigen leeftijd geschreven; doch eerst in Ï846 voor de eerste maal, onder diens leiding uitgevoerd op een muziekfeest te Birming- ham. Het Oud-Testamentische verhaal van den Profeet Elia werd door Mendelssohn gekozen als tekst voor deze schepping. Behoudens en kele inlasschingen, is het bijoelsche verhaal, voorkomende in de beide boeken der Konin gen, vrij nauwkeurig gevolgd. Belangstellenden, die hun geheugen nog eens willen opfristchen, kunnen hiervoor de volgende hoofdstukken opslaan, die achter eenvolgens tevens de volgorde aangeven van de verschillende deelen van den tekst der com positie: 1 Kon. 16:29—33, Koning Achab en Koningin Izébel; 1 Kon. 17 1, Aankondi ging door Elia van de Plaag over Israël; 1 Kon. 17 2 tot 1 Kon. 18:15, Elia aan de beek Krish, zijn verblijf in de hut van de weduwe te Zarfath, zijn ontmoeting met Obadja en zijn opwachting aan het Hof van Koning Achab; 1 Kon. 18 1740, De twee offeranden op den berg Karmèl, van de Baaispriesters en van Elia, en de ter-dood- brenging van de eersten aan de beek Kison; 1 Kon. 18 4045, Elia's gebed om reg:n op den berg Karmèl; 1 Ken. 19 1—18, Vlucht van Elia, uit vrees voor de vervolging van Koningin Izébel, die den dood der Baals priesters op Elia wilde wreken; het verlangen van Elia om te sterven; de verschijning van een Engel, die aan Elia Gods wil openbaart; tocht van Elia naar den berg Koreb in 40 dagen en 40 nachten; zijn verblijf (verschui ling) in 'n speonk, waar God zef zich aan hem openbaarde en hem voorbij ging in het suizen van een zaJite koelte; zijn tocht naar Damascus, ook weder op Gods bevel, om o.a. Elisa tot Profeet te zalven in zijn plaats; en ten slotte: 2 Kon. 2 1—11 Elia's hemel vaart. Het tekstboekje, met op de eerste pagina een portret van den componist, voor dit werk, bevat een korten inhoud en een duide lijke en juiste verklaring van den tekst, in verband met de compositie, en bovendien nog een Hollandsche vertaling naast den Duitschen tekst, zoodat alle bezoekers van het concert op genoemden Dinsdag de ver tolking van dit werk van het begin tot einde goed zullen kunnen volgen en begrijpen. Het boekje is a 25 ct. (zeer goedkoop!) verkrijgbaar bij de N.V. voorheen Herm's. Coster Zoon, en 's avonds aan de concert zaal. Voor de vertolking van de zeer belangrijke solo-partijen, zullen hun gewaardeerde mede werking verkenen de dames: Di Moorlag, sopraan uit Amsterdam, Annie Veenenbos, alt, uit Alkmaar en de heeren Piet Zwager, tenor uit Amsterdam en Willem Ravelli, bas uit Den Haag. De beide dames en de heer Ravelli zijn reeds sedert jaren, door hun gunstige repu tatie bij de Alkmaarsche muziekliefhebbers zeer goede bekenden en behooren tot de beste, hoogstaande krachten in de concert- wereld; meermalen hebben zij zich, hetzij op concerten hier ter stede, of elders op uitvoe ringen, die door de Radio uitgezonden werder. doen hooren, en hebben velen in de gelegenheid gesteld, van hun prachtige stemmen en voordrachten te kunnen genieten. Wat den heer Piet Zwager, tenor uit Am sterdam, betreft, deze zal als concertzanger bij de meeste Alkmaarders nog wel onbekend zijn, hoewel men zijn sympathiek tenor geluid toch ook meermalen, door middel van de Radio heeft kunnen waardeeren; ook de faam 'en de critiek zijn dezen zanger steeds gunstig gezind geweest en diens goede hoedanigheden als zoodanig zijn door hen ook in Alkmaar bekend geworden. Leden van „Toonkunst", denkt er om den avond van den 13den Mei vooral vrij te houden en verzuimt niet. de uitvoering van dit prachtige oratorium bij te wonen. Degenen, die niet bij de Maatschappij „Toonkunst" aangesloten zijn. kunnen dit concert ook biiwonen tegen de bescheiden en tree van 1.50; terwiil de toegang tot de Generale repetitie op Maandag 12 Mei (een volledige uitvoering met solisten en orkest) gesteld is op 0.75, beide toegangsprijzen m.pt inbegrip van alle rechten. O.A_ (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd opname van de volgende regels, in antwoord op het schrijven van een woningzoekende omtrent te duren grond van de gemeente. Een staaltje er van is hier nog aan te toonen. Iemand wilde bij zijn werkplaats wonen, en een huisje bouwen in de Water schapstraat, omtrek Tienenwal. Nu ligt daar een strook grond van de gemeente die vroe ger water is geweest en vol gestort is met oud email van de belt met een laagje bagger er over heen. Hij verzoekt den aannemer om den grond te koopen bij het grondbedrijf. D* prijs moet zijn 10 per M2. Het was hoog maar de aannemer krijgt permissie tot koo pen, maar toen deze weer kwam moest het 15 wezen, dan zou het ingediend worden bij B. en W. Nood gedwongen is de koop tot stand gekomen. Maar de overige eigenaren van grond daar ter plaatse lokt het toch zeker niet aan om daar te bouwen, waar de buurt daar zich niet leent voor het bouwen van heerenhuizen. Door een dergelijke han delwijze wordt het bouwen van burgerwonin gen onmogelijk gemaakt en wordt het te kort daaraan ook niet minder, terwijl de ge meente met die voor haar waardelooze strook grond blijft zitten. Waar toe deze handelin gen U dankend voor de plaatsing. ABONNEE. In Licht utigave W. de Haan te Utrecht wordt het vervolg en slot van de beschou wing over Australië gepubliceerd. De re dactie bespreekt de ansjovisvangst op de Zuiderzee, waarna een interessant artikel volgt over de voornaamste anorganische verfstoffen. R. C. Mortensen vertelt van vogels, die hun levenswijze veranderd heb ben en geeft daarbij eenige interessante kie ken, waarna ten slotte Carl. V. Petersen een en ander bij zeer goede illustraties over de Fransche schilderkunst in de 19e eeuw ver telt. K'u-ke-boe het weekblad voor de jeugd, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt heeft een vervolgverhaal van de redactrice, Mevr. GramerSchaap, over de avonturen van Kiekeboe. Mevr. L. van DedemVan Beuringer ver telt wat een klein jongetje al zoo doen mag en de redactrice Mevr. VerdonerSalomons en de heer F. H. N. Bloemink zorgen voor wat .gezellige versjes. Op den Uitkijk. Het nieuwe nummer van „Op den Uit kijk", het bekende tijdschrift voor het chris telijk gezin, uitgegeven door gebr. Zomer Keuning's uitgeversmij. te Wageningen, be vat weer vele mooie artikelen. Prof. dr. A. van Veldhuizen heeft als onderwerp geko zen „Kampeeren", in welk art. hij verschil lende kampindrukken weergeeft. Van den Kr ies ter-dicht er Guido Gezelle beschrijft Drs. Smilde de laatste levensjaren en het over lijden. Over het uitgeven en bespreken van boeken vertelt P. H. Muller het een en an der. Ds. Velders vervolgt met „Het Kaddisj- woord", terwijl A. J. L. van Laagen een zeer interessant artikel over „Een visch als cop- piïst", geeft, waarin hij verschillende voor beelden van kleurgevoeligheid bij visschen nagaat. Met de vele andere fraai geillus- treerde artikelen vormt dit weer een keurig nummer. Een Winternacht, door- Robert Buchanan, bij J. J. Romen Zonen te Roermond. Dit is geen boek van een karakter als Remarque's „Van het Westelijk front geen nieuws", maar toch schetst het de verwor ding van de edelste gevoelens der menschen onder den invloed van den oorlog. „Een winternacht" is een roman en ver telt een geschiedenis uit den Fransch- Duitschen ooi log van 1870. Zonder hoog dravend te worden, schildert de schrijver de gedachten der inwoners van een dorpje in N.-Frankrijk ten aanzien van de Duitschers, die zij vergelijken met baarlijke duivels. Slechts twee personen in het heele dorp denken aan hen als aan menschen, die even goed als de Franschen gehecht zijn aan hun land en evengoed als deze vrouw en kinderen lief hebben. Deze twee 'zijn ridder De Gavrolles en zijn dochter en nu wil het toeval, dat zij door noodlottige omstandigheden in aanraking komen met een Duitschen Uhlanen-officier en dat tusschen hem en de jonkvrouw teedere gevoelens ontwaken. Ernstig gewond door een verradertijk uit een hinderlaag geschoten kogel, geeft bijl aan de freule een medaillon, dat hij gekregen had van een door hem naar hij meent ge- dooden Franschman, met verzoek dit door te zenden aan den generaal. He1 meisje her kent het medaillon als dat hetwelk zij haren vader had meegegeven toen hij naar het front troken een gevoel van haat maakt zich van haar meester, in zoodanige mate, dat zij in de verzoeking komt om den gewonden Duitscher te laten omkomen. Het betere in haar en de gedachte aan de mensch- lievendheid van haar vader winnen 't echter en zij geeft hare zorgen aan den vijand van haar land. Hij herstelt en bij zijn vertrek van het kasteel ontmoet hij een wagen, waarin ridder De Gravrolles, die slechts bewusteloos was geweest, toen de Duitscher had ge meend hem te hebben gedood. Bekwame en menschlievende Duitsche doktoren hadden hun zorgen aan hem gewijd, zoodat hij was genezen, al bleef hij dan ook invalide. Het slot is te raden: den Duitscher werd zijn oorlogsdaad vergeven en hij en de jonk vrouw werden een paar onder het uiten van woorden van afschuw over den oorlog en den wensch van voortdurenden vrede. Boeken als dit verdienen in ruimen kring te worden gelezen, omdat zij een pleidooi vormen voor oorlog aan den oorlog. t. H. Desgeweuscht gemakkelijk» betalingsvoorwaarden. Vertegenwoordiger J. F. KEURSCHOT,. Friescheweg 3, Alkmaaf.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7