iHiisfït Eionnl. Landbouw en Veeteelt. Bij Haaruitval Kerk en school HiRdafd twee en dertigste Jaargang. Londensch aanteekenboek. fco. 101 1930 W<»eii§dag: 30 April Van onzen Londenschen Correspondent. „Talkies" als kunst; en economisch. Bernard Shaw, die tot op heden weerstand lieeft geboden aan alle verleidingen, in den vorm van groote sommen gelds, zijn werken voor het tooneel te laten omzetter, in werken voor de „Talkies" of de stille filtns, heeft nu verklaard dat hij „bijna" bekeerd is. Deze be keering is bewerkt door de „talkies" of spreekfilms. Indertijd werd bij geruchte verklaard dat de schoone Pola Negri Shaw had weten over te halen zijn „Anthony and Cleopatra" aan haar voor filmbewerking af te staan. Maar dat gerucht schijnt loos te zijn geweest. En ook nu is Shaw nog niet gezwicht. Maar dat hij „bijna" is gezwicht is een uitspraak uit zijn eigen mond. En het eerste tooneel stuk, dat hij eventueel aan de „talkie"-ver- vaardigers zou geven, is „Arms and the Man". Deze gedeeltelijke ommekeer in Shaw's film-opvattingen moet worden toegeschre ,ven aan den invloed van een bezoek aan een jEngelsch talkie-film-atelier, waar men een spreekfilm maakte van het tooneelstuk j Escape, van Galsworthy. De vertooning van fragmenten van dit stuk heeft grooten in druk gemaakt op dit bejaarde maar steeds jong van geest blijvend Iersch genie. Hij heeft de meening uitgesproken dat de spreekfilm onvermijdelijk een einde moet ma ken aan het tooneel, zooals wij het kennen. De bestemming van het echte tooneel zal, volgens Shaw's zeggen, in de toekomst nog slechts onderrichtend zijn. Het is mij een laadsel hoe deze oude wijze man aan deze gedachte komt. Maar hij heeft wel eens meer enormiteiten verkondigd, die er volstrekt naast waren. Dat zal ook in dit geval wel gelden. Het tooneel van de toekomst zal dus een school voor tooneelspelers en speel sters worden. Shaw heeft verder verteld dat hij zich, wat zijn eigen werk betreft, tot nu toe niet met de „talkies" heeft ingelaten. Dat hij er thans meer naar overhelt komt omdat de techniek er van thans zoo ver is ontwikkeld dat een tooneelstuk er goed door tot zijn recht kan komen. En bij dien stand van zaken moet het tooneel het van de spreekfilms verliezen. Die ondermijnende invloed deed zich reeds gel den, zooals bleek uit de ervaringen van een tooneeltroep in Canada, die met Shaw's stuk ken toerde. De troep kon in alle steden de zelfde schouwburgen krijgen, die hij vroeger had bespeeld. Maar nu was ook overal aan den overkant of in de onmiddellijke nabijheid een talkie-paleis verrezen, waar het publiek van 2 uur 's middags tot laat in den avond ontspanning kon koopen voor veel minder geld dan de schouwburg moest vragen. En dat was duidelijk merkbaar aan het bezoek in de schouwburgen. Indien men Shaw hoort praten dan moet de talkie als middel van tooneelkunst-vertoo- ning zelfs al beter zijn dan het gewone too neel. De machinerie van de moderne vinding maakt het mogelijk dat men gemakkeliik elk gebaar, elke gezichtsuitdrukking, elke bewe ging van een speler of speelster kan volgen Op het tooneel kon dat niet. De vervaardigers der „talkies" zullen wel zeer in hun schik zijn met dit oordeel over hun producten van zulk ren gezaghebbend kunstenaar. Maar dat ze het tooneel tot een „school" zouden terugbrengen is niet aan te nemen. De persoonlijke aantrekkingskracht en het levend element van het gewone tooneel zal wel ten alle tijde een beslissende factor blijven, die het tooneel in stand zal houden Wel zal men kunnen voorzien dat onder den invloed der talkies het tooneel meer en meer een verfijnde kunstuiting wordt, in den geest van de dichtkunst. Intusschen blijft ook de economische factor in het verschijnsel der groeiende talkie-popu- lariteit de gemoederen, beroeren. Het Schot sche vakbondcongres, dat in de Paaschdagen heeft vergaderd, heeft aan leden van vakbon den per resolutie verzocht geen talkie-biosco- pen te bezoeken, voor zoo ver die bioscopen aan de orkesten ontslag hebben gegeven. Ver klaard werd dat duizenden musici hun broodwinning hebben verloren sedert de spreek- en geluidsfilms hun intocht in de Britsche bioscopen hebben gedaan. Dat het brood van den eenen man de dood van den anderen man is. werd ook op dit congres weer aangetoond. Want de president van den vakbond van clectriciens verzette zich tegen de resolutie op grond van het feit dat de j Xan z'in bond hH grootste belang had den bij de ontwikkeling der „talkies". Hij v/as van meening dat de nieuwe sprekende en spraakmakende films in de toekomst de men- schen van goede populaire kunst zouden voorzien. Een nieuwe bed rei ning voor de theater- queues. De theater-queue is een typisch kenmerk <an het openbare leven in Londen. Die queue wordt gevormd door menschen, die niet te veel geld willen besteden voor een zit Plaats in den schouwburg of in de bioscoop fn die, wanneer de deuren van het gebouw open gaan, de plaatsen bezetten die niet vooraf kunnen worden gereserveerd. Dat 7ijn de plaatsen in de „pit" (achter de stal les, beneden) en in de „gallery" (engelen- hak). Het theaterdistrict van de stad is vol va" deze lange menschenstaarten aan de ver schillende gebouwen voor openbare vermake- "ikheid. Ze zijn samengesteld uit de gezellig- ste en geduldigste bewoners van de stad, uieerendeels vrouwen. Men eet er en drinkt er en 'eest er. Vele menschen brengen wan neer zij een langdurig verblijf in de queue egemoetzien, en soms is het een etmaal klapstoeltjes mee, en naaiwerk of kousen die woeten worden gestopt. Massa's straatkun stenaars en -kunstenmakers verdienen hun hrood door de queue. Tooneelspelers, die f'ere dagen hebben gekend, spelen voor het a'd-publiek uittreksels uit Hamlet- Er zijn hit- en vioolspelers, die voorheen wellicht toegejuichte nummers op, he t yarijté- eïïThette<Lb€Sfte glven' Acrobaten spreiden hnn n a- °- 10 d€n m°dder van de straat ke vaaSf Ti°7 ,ultzonderlijke lichamelij- ke vaardigheid te laten zien. En het queue- stad^ Vj!mede bet goedhartigste van de aan S^ühgzijo pennies aan deze maafed31 kd<?n van de v€1" Yf,?k,1S beproefd aan de queue en haar 21d?n. einde te maken. Maar de po- gngen hebben tot nu toe schipbreuk geledien op de rotsen der traditie. Schouwburg-onder nemers hebben zoo nu en dan beproefd de menschen te bewegen niet meer te „queuen", door ook de plaatsen voor pit en gallery voor bespreking vooraf beschikbaar te stellen Maar het queue-publiek wilde er eenvoudig niet aan, waarschijnlijk omdat de queue zelf een vermaak en verzetje biedt van niet te on derschatten waarde. Maar de jongste poging tot afschaffing is gebaseerd op medisch ad vies, hetwelk luidt dat de queues nadeelig zijn voor de openbare gezondheid. De men schen, d'e vooral bij slecht weer lange uren in de files staan te wachten, stellen zich bloot aan ziekte. Bij dezen aanval van win- keiiers, die klagen dat de queues, die voor hun winkels staan, den loop en den omzet belemmeren. En een derde bezwaar, weer van de autoriteiten, is dat in drukke straten de aanwezigheid van queues meer gevaar schept voor verkeersongevallen. Het gevolg van deze aanvallen op een zoo oude openbare instelling is dat de verschil lende gemeenten van Londen straks zullen overwegen of zij al of niet een verbod zullen gaan heffen op theater-queues. Een min der conservatieve natie dan de Engelsche zou deze abominaties van de stad al lang hebben uitgeroeid. Maar of de eischen van openbare gezondheid, veiligheid en gerief het ditmaal eindelijk zullen winnen van de „aan spraken" der ingeroeste gewoonte is nog al lerminst zeker. Bioneolaigiri DE OPENING DER NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. Toch een socialistisch Kamerlid aan boord. Het Hbl. deelt mede, dat aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" op den tocht van Amsterdam naar IJmuiden zich ook be vond de heer A. H. Gerhard, sociaal-demo cratisch lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Noordholland. Ir. Ring ers was niet aanwezig. Ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den rijkswaterstaat, was wegens ziekte van een zijner kinderen verhinderd den tocht mee te maken. Onderscheidingen. De koningin heeft verschillende onderschei dingen toegekend welke tijdens den tocht naar de sluiswerken uitgereikt werden. Benoemd zijn tot: ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: ir. J. A. Ringers te 's-Gravenhage, oud-hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het district Sluisbouw IJmuiden; D. Kooi man te Haarlem, lid van Gep. Staten van Noordholland; officier in de orde van Oranje Nassau: E. J Abrahams te Amsterdam, wethouder van de gemeente Amsterdam; ir. C. T. C. Heij- ningk, IJmuiden (gem. Velsen), hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat in het distnet Sluisbouw IJmuiden; Officier in de orde van Oranje Nassau, met de zwaarden: kapitein ter zee B. Kruys te Amsterdam, directeur van het loodswezen, de betonning, en bebakening en de verlichting in het derde district ridder in de orde van Oranje Nassau: J. C. Dunnebier te Velsen, wethouder van de ge meente Velsen; is verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau: in goud aan: P. C. Koopman te IJmuiden, buitengewoon op zichter bij den Rijkswaterstaat; A. P. Roza te IJmuiden, tijdelijk bureelchef bij den Rijks waterstaat, R. Willems te Amsterdam, bin nenloods; in zilver aan: J. van der Plas te IJmuiden, waker bij den rijkswaterstaat; H. Jongsma te IJmuiden, ploegbaag bij den rijkswaterstaat; J Grallé te IJmuiden, lichtwachter; in brons aan: J. Leentjes te Amsterdam havenbeambte-telefonist bij den havendienst aldaar; J. Kolmer te Amsterdam, haven beambte-telefonist bij den havendienst aldaar. Bij K. B. is de ingenieur van den rijkswa terstaat F. Volker, te Maastricht, bevorderd tot hoofdingenieur. vroegeren Amsterdamechen tijd, toen hij met den burgemeester in eenzelfde college zat. Spr. schetste de belangrijke gebeurtenis, welke de hoofdstad nieuwe luister zal bren gen. Toch geloofde spr., dat de burgemeester dezen dag beschouwt als den inzet van een nieuw tijdperk. Heel de regeenng volgt met sympathie het leven in de hoofdstad. Alle middelen, om de verhoogde weerkracht op hooger peil te bren gen, vinden bij de regeering nog een open ooi De minister had met belangstelling kennis genomen van het besluit van den raad in zake AmsterdamRijn. Spr. stond met het ge meentebestuur van Amsterdam, in afwijking van afwezigen op het standpunt, dat een be tere Rijnverbinding een levensvoorwaarde voor Amsterdam is. Het besluit, dat de Amsterdamsche raad genomen heeft, heeft spr.'s sympathie. Ook de wijze en methode, welke Amster dam wil is spr.'s standpunt en blijft dit. Spr. had aan H.M. de Koningin meege deeld te bevorderen, dat er een wetsontwerp wordt ingediend. De sympathie van Amsterdam is ook mijn sympathie, aldus spreker, en het is voor hem een vreugde in samenwerking met Amster dam een spoedige doelmatige scheepvaart verbinding met den Rijn te geven. Mijn sympathie staat vast, aldus besloot spr. Ik hoop, dat het mij gegeven moge zijn rechtstreeks mee te werken aan den bloei en de medewerking van Amsterdam, omdat tot stand kome wat al meer dan 50 jaar een vraagstuk is geweest (toejuchingen). Vervolgens sprak de heer Heldring, voor zitter van de Kamer van Koophandel, die hulde bracht aan den ontwerper der sluizen, den heer Ringers. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, herinnerde er aan, dat de sluisdeuren te Rotterdam zijn vervaardigd. Na hulde gebracht te hebben aan Amster dam en zijn cultuurleven, dronk spr. op het gemeentebestuur der hoofdstad. Burgemeester van Cauwelaert sprak van den onvergetelijken tocht, dien hij 's middags gemaakt had. Hij had bewondering voor wat hij gezien had en hij begreep, dat Amsterdam met trots en blijdschap terugziet op het grootsche werk van de ingenieurs van den Waterstaat. Spr. was getroffen door den eerbied van het volk voor het Oranjehuis en den eerbied der stad Amsterdam voor de Koningin. Spr. had gehoord, dat de Koningin ge sproken had over de samenwerking der Noordzeehavens. De heer Heldring had daarop commentaar geleverd. De werkelijk heid is dat bij ons een levendig verlangen be staat om in de beste verstandhouding en vriendschap te leven, en samen te werken met Nederland. Wii gevoelen ons als broeders Moge met instandhouding van de beide sta ten de politieke lijn zoo dun mogelijk zijn, zoowel op cultureel als op economisch gebied. Laten wij de eeftheid zoeken. Burgemeester De Vlugt sprak een slot woord. Tijdens den maaltijd in het Carlton-Hötel kwam een telegram binnen van de Koningin- Moeder, luidende als volgt: Op dezen voor het vaderland en zeer in het bijzonder voor Amsterdam zoo gewichtigen dag kan ik niet nalaten uiting te geven aan mijn vreugde over de voltooiing van dit grootsche werk en de hoofdstad mijne meest hartelijke gelukwenschen aan te bieden met de opening der groote sluizen te IJmuiden. i Innig hoop ik, dat hierdoor in toenemende mate de bloei en de welvaart van Amsterdam zal worden bevorderd. en op plekkken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maai per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. DRUKWERKTENTOONSTELLING. Onder zeer groote belangstelling uit de kringen van de grafische vakken en het boek- drukkersbedrijf had gistermiddag te Amster dam in het Militiegebouw de officieele ope ning plaats van de drukwerktentoonstelling, georganiseerd door de Federatie der Werk geversorganisaties in het boekdrukkersbe- drijf. De heer Ed. Polak, wethouder voor het Onderwijs en de Kunstzaken hield de ope ningsrede. OFFICIEELE MAALTIJD IN HET CARLTON-HOT-EL. Aan liet feestdiner dat 't Gemeentebestuur van Amsterdam gister in het Carlton-hotel aan bijna 250 gasten gaf ter gelegenheid van de opening van de nieuwe IJmuider sluis zaten aan den hoofddisch o.a. burgemeester De Vlugt, die als tafelpresident fungeerde, de minister van Waterstaat, mr. P. J. Rey- mer en mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank. De burgemeester van Antwerpen, de heer Frans van Cauwelaert, de heer S. P. van Eeghen, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, ar. F. M. Wibaut, E. J. Abrahams, J. Dou- wes, S. Rodrigues de Miranda en E. Polak, de wethouders, vice-admiraal L. J. Quant; den voorzitter van de K. van K. te Amster dam, de heer E. Heldring, prof. dr. D. van Embden en dr. H. J. Pos; den oud-minister van Waterstaat, den heer E. P. Westerveld, den generaal-majoor F. J. Quanjer, den vi ce-admiraal C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart; mr. H. van Manen, direc teur-generaal der Ned. Spoorwegen, mr. J. Kruseman, president van het Gerechtshof; ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Waterstaat; de leden van Ged. Staten de heeren P. J. M. Verschure, D. Kooiman en mr. J. B. Bomans, alsmede den griffier der Staten, mr. S. H. Vening Meinisz. Voorts was een groot aantal autoriteiten, Kamerle den, burgemeesters enz. aanwezig. De burgemeester richtte naar de Telegiv mededeelt in het bijzonder een woord van welkom tot den minister van Waterstaat, „wiens aanwezigheid, om meer dan één re den, door ons bijzonder wordt op prijs ge steld. Het trotsche werk, voor de uitvoering waarvan wijlen dr. Lely, langer dralen moe de, in 1915 het initiatief nam, is thans vol tooid". Spr. bracht vervolgens een dronk uit op het Kon. huis. Minister mr. Reymer herinnerde aan zun MARTHASTICHTING. Een nieuw gebouw geopend door de koningin-moe ier. Gister werd door de koningin-moeder het. nieuwgebouwde meisjeshuis geopend, behoo- rende bij de „Marthastichtiag" te Alphen aan den Rijn voor de verzorging van veria- laten kinderen. Oud-minister dr. de Visser sprak een kort woord van welkom tot H.M. en deelde mede, dat het nieuw gebouwde gedeelte den naam zou ontvangen van „Koningin Emmameisjes- htiis". Na de rede van den heer de Visser sprak nog ds. Voors, waarna de koningin-moeder het meisjeshuis voor geopend verklaarde. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Begunstigd door zonnig voorjaarweer vierde de residentie den verjaardag van prin ses Juliana. De feestelijkheden waren te vens gewijd aan den prins, die op zijn ver jaardag uitstedig was. De feestdag is inge zet door koraalmuziek van de politiemuziek- vereeniging o>p het Lange Voorhout, dat n vlaggentooi prijkte. De stad had het gebiui- Lelijke feestelijk aanzien. De kinder-Oranje- bond bracht in den voormiddag de jarige prinses een aubade ten paleize. Op verschil lende plaatsen van de stad waren muziekuit voeringen. Het Haagsche Comité voor volks feesten gaf in verschillende zalen feestelijk heden en besloot den feestdag met een groot tvutirwerk op het Malieveld, dat zal worden /bijgewoond* door de koningin, den prins en "de prinses. De felicitatieregisters ten paleize werden druk geteekend. De Vereenigingen „Bijbel en Oranje" en „Bijbel, Oranje en Nederland" te E>en Haag hadden gisteravond een feestavond georga niseerd ter herdenking van den een-en-twin tigsten verjaardag van Prinses Juliana. De groote zaal van het Gebouw van K. en W. De geheele koninklijke familie vereerde deze bijeenkomst met Haar tegenwoordig heid. Voorts waren nagenoeg alle ministers aanwezig, verder de oud-opperbevelhebbe; van lana- en zeemacht, generaal Snijders, burgemeester Patijn en tal van andere bur gerlijke en militaire autoriteiten. Onmiddellijk nadat de koninklijke familie in de Hofloge had plaats genomen, zongen de aanwezigen onder leiding van Arnold Spoel, met pianobegeleiding van mevr. Betsy de Ridder—Spaan en met medewerking van het Volkszangkoor der Haagsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang de eerste twee coupletten van het Wilhelmus. Vervolgens heeft de heer J. van der Post, voorzitter van „B., O. en N." na voorgegaan te zijn in gebed, een korte toespraak gehou den. Ds. Voorstcegh hield de feestrede. Ver der was er nog muziek en zang. ARBEID IN BOLLENPELLERIJEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpelle rijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun onderneming door arbeiders van zes tien jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, van 16 Juni tot en met 16 Augustus tien uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde o.m., dat de arbeidstijd van be doelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tus- schen zeven des voormiddags en zeven uur des namiddags. Verdere voorwaarden zijn vermeld in de desbetreffende beschikking van 28 April j.1. f ONDERSCHEIDINGEN. De koningin heeft benoemd tot comman deur in de huisorde van Oranje mr. J. Schokking, burgemeester van Katwijk, en tot ridder le klasse dier orde den heer R. J. AAeijer, politic-commissaris te Leiden. BRANDEN. Hooibergen afgebrand Gistermiddag te ongeveer 5 uur ontstond plotseling brand in twee groote hooibergen van den landbouwer J. Voordel te De Klomp nabij Veenendaal, een zeer gevaarlijke brand, daar deze bergen tusschen twee groo te boerderijen gelegen waren. De hooibergen zijn tot den grond toe af gebrand, de boerderijen konden behouden worden. Een en ander was verzekerd. Paardenhaarweverij afgebrand. Vannacht is de paardenhaarververij van den heer Pley aan den- Kneedweg te Enschede to taal afgebrand. Beide machines gingen ver loren. Niets werd gered. Het gebouw werd gedeeltelijk gebruikt bij de confectiefabriek van den heer Bakker, van wien vele goederen verloren gingen. De oor zaak is onbekend. Alles was op beurspolis verzekerd- Ernstige heidebrand bij Soeslerberg. Gistermiddag brak een ernstige heide brand uit tusschen het vliegkamp Soester- berg en Den Dolder. Met man en macht werd 't omvangrijke vuur, dat door den ster ken wind werd aangewakkerd, bestreden door de brandweren uit de omliggende plaatsen. Na een groot uur hard werken werd men het vuur meester. Groote boerderij in de asch gelegd. Gisteravond is de groote boerderij van den eigenaar en bewoner Meyerink in de ge meente Lonneker door onbekende oorzaak afgebrand. Ér werd niets gered. Het vee liep in de weide. Huis en inboedel waren verze kerd. De schuur bleef behouden. BRAND OP HET S.S. „COLOMBIA". Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in het in aanbouw zijnde stoom schip „Colombia" van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij, dat op de helling van de werf van P. Smit Jr. aan den Kreekweg te Rotterdam ligt. Van dit schip is de romp vrijwel geheel voltooid en men is bezig aan het bouwen van het in wendige. Door het wegspringen van een stuk van een gloeienden klinknagel in een partij hout, die op een van de bovendekken lag, is deze in brand gevlogen. Het vuur greep door den feilen wind snel om zich heen en korten tijd later sloegen de vlammen uit den scheeps romp. De brandweer heeft de blussching met buitengewone kracht ter hand genomen en binnen twintig minuten was de brand ge- bluscht. De partij hout is grootendeels verbrand, oogenschijnlijk heeft het schip geen schade bekomen. LIJK IN EEN SLOOT GEVONDEN. Van zijn fiets gewaaid? De fiets nog zoek. Vanmorgen vond men in een sloot te Ab coude het lijk van een ongeveer 50-jarigen man, dat herkend werd als van den chauf feur de Bruin uit Nigtevecht. Gebleken is, dat de man per fiets van een bezoek aan zijn dochter te Abcoude naar huis terugkeer de. Waarschijnlijk raakte hij door den ster ken wind zijn stuur kwijt. Van de fiets werd niets teruggevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. HEVIGE BRAND AAN DEN WEG NAAR SCHIPHOL. Vijf huizen in de asch gelegd. In den afgeloopen nacht is in de buurt schap de Rijk in Sloten, gemeente Haarlem mermeer, een hevige brand uitgebroken in de Badhoevenlaan in een blok van zeven hui zen, voor het meerendeel bewoond door be jaarde echtparen. Omstreeks half twee werden de heer en mevr. v. Alderen wakker, tengevolge van het geknetter van het vuur, dat in hun woning was uitgebroken. In hun nachtgewaad ont vluchtten zij het brandende perceel en waar schuwden de buren. Het vuur werd aangewakkerd door jden feilen wind en het duurde niet lang of het sloeg naar de aangrenzende huizen over. Van de zeven huizen van het blok waren er zes bewoond. Alle bewoners konden hun huizen veilig verlaten. Hoewel met alle kracht werd gewerkt, kon de brandweer niet voorkomen, dat vijf van de zeven huizen totaal afbrandden De beide oyepge wgrden jpyljflyjlep cjogji tjebben ernstige waterschade opgeloopen. Van de inboedels van de afgebrande hui- zen alle kleine heerenhuizen kon slechts weinig worden gered. Verzekering dekt voor een groot deel de schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Eerst van morgen tegen 8 uur was de brand gebluscht DOOD GEVALLEN. Gisteren viel door tot nu toe onopgehel derde oorzaak de 50-jarige R. Bos te. Over- dinkel, gemeente Losser, in zijn huis van de trap. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. DE AMSTERDAMSCHE BURGE MEESTER NAAR LONDEN. Vanmorgen om negen uur is de burge meester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, in gezelschap van zijn schoonzoon, den heer Hijmans, van het vliegveld Schip hol met de 2-motorige Fokktjr F. VII1-U.H.- A.E.I., bestuurd door den piloot Tepas, naar Londen vertrokken tot het afleggen van een officieel tegenbezoek aan het Londensche ge meentebestuur in antwoord op het bezoek van den lord-mayor van Londen aan Amster dam in den zomer van het vorige jaar. DE GEVOLGEN VAN EEN WIND STOOT. Gistermiddag is een schutting bij een bouwwerk aan den Schoonebergerweg te Rotterdam door een rukwind omgewaaid. Een hit gespannen voor een wagen met huis houdelijke artikelen schrok en sloeg op hol. Het dier liep een handwagen met ladders omver, die werden beschadigd, liep vervol gens het trottoir op en sprong door een ruit van een sousterrein. De hit kwam in het sousterrein terecht op een crapeaud. Een gordijn werd aan flarden gescheurd en een schilderij vernield. VECHTPARTIJ TUSSCHEN STOOKERS. De een in het ziekenhuis, de ander in het cachot. Op het Amerikaansche s.s. „Innoko" n de Lekhaven te Rotterdam is de 31-jarige Amerikaansche stoker C G., die van zijn werk in het matrozenlogies terugkeerde, aan gevallen door een 26-jarigen Chileenschen collega die uit de stad kwam en dronken was. Vrijwel zonder eenige aanleiding heeft de Chileen den ander met een mes bewerkt en hem een achttal steken in hals, keel, arm en rug toegebracht. Een van deze steken heeft vermoedelijk een long geraakt, zoodat het slachtoffer in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opgenomen. De dader heeft daarop zijn spullen bij elkaar gepakt en is gevlucht. Hij werd later aan den Schiedam- schen dijk gearresteerd. Hij had het mes nog bij zich en was licht gewond aan de hand. BIJNA ZICHZELF OPGEHANGEN. De veehouder Van- Egmond te Aarlander- veen gaf aan zijn vijftienjarig knechtje op dracht wat hooi af te gooien. Daarbij ge raakte de jongen door een noodlottig toeval met het hoofd in de lus van een eind touw, dat in -den hooiberg hing. Hij verloor zijn evenwicht en zou het met den dood hebben moeten bekoopen, als niet de vrouw van den veehouder in den hooiberg was gekomen. Nu werd de jongen afgesneden, en de onmiddel lijk ontboden doktoren slaagden erin, na ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling te heb ben toegepast, de levensgeesten op te wekken KORTE BERICHTEN. Gistei* werd te 's-Gravenhage het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de eerste salpeter uit Chili werd verscheept. Bij het graafwerk dat op het oogenblik nabij den vuurtoren te Katwijk aan Zee wordt uitgevoerd, is een muur ontdekt; des kundigen zijn van meening dat deze een overblijfsel is van een oude stuifmuur af komstig uit het eind van de 17e eeuw. Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.tO p.V\ flesch. ƒ1.60 p Vz flesch DE PAARDENFOKKERIJ TE GRONINGEN. In de gisteren gehouden vergadering der vereeniging tot bevordering van ue paarden fokkerij in de provincie Groningen heeft de voorzitter cok nu weer pessimistische klan ken doen hooren, betreffende den stand der paardenfokkerij in de provincie Groningen en in het bizonder de warmbloedfokkerij. Dezelfde geest sprak ook uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester. Het sa laris van den inspecteur werd opnieuw be paald op 400. De heer Maarsingh werd herbenoemd als inspecteur; de heer S. E. Woldringh werd herbenoemd tot lid van het bestuur. Aan het bestuur werd een mandaat gegeven om enkele jonge merries elders aan te koo pen en deze onder de leden weer te verkoo- pen, onder zekere bepalingen. PREDIKANTEN-GEHEEL ONTHOUDERS. Maandag is te Utrecht de jaarlijksche ver gadering gehouden van de Predikanten Ge- heelonthoudersvereeniging. Het aantal leden is weer toegenomen en bedraagt thans 201. In 't bestuur werden gekozen de heeren ds. L. J. van Leeuwen te 's-Gravenhage, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (voor zitter), ds. W. H. Gispen te Scheveningen De secretaris-penningmeester ds. G. Barger Ezn. te Hoorn is herkozen. Prof. dr. Slotemaker de Bruine heeft een referaat over de komende Drankwet gehou den. VEREENIGING VAN LUTHERSCHE v PREDIKANTEN. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteren te Amsterdam in de Luthersche iKFfc e-V r:

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9