mknaarsche Courait. HEINEKENS BIER DE VEin DELOSH Wie belang ptelt in ons bedrijf klistere Dinsdagavond 7aar naar de uitzending over HUIZËN HET MEE5T GETAPTE Radio-hoekje FEUILLETON. Rechtszaken Binnenland Honderd {wee en dertigste Jaargang. Maandag 5 Mei No 105 l»30- Dinsdag 6 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.—2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.-3.— Gramo- GramofoonpiL 3.4.Knipcursus. 4.—4.20 Giamofoonpl. 4.20—5— Concert. Evelijn Friedrich, piano. Mevr. K. SchilzSchlugt, zang. 5.30-6.— Concert. Omroeporkest. 6.— Tijdsein. 6.01 Vervolg concert. 6.30 Koersen. 6.457.15 Engelsch: Conversatie. 7.15 7.45 Engelsch Gevorderden. 7.45—8.15 Her- Man Rutters: „Beethoven en zijn scheppin gen". 8.15 Aansl. van het Concertgebuow te Amsterdam. Concertgebouw Orkest onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg. Daarna persberichten en aansluiting van het Carlton Hotel te Amsterdam. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. 8.15-9.30 K. R. O. Gra- mofoonplaten. 11.3012.K. R. O. Gods dienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieber. Politieber. 12.151.15 K. R. O. Concert. K. R. O.-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramofoon platen. 2.3.K. R. O. Vrouwenuurtje. 4.— 5.K. R. O. Gramofoonpl. 5.6.K. R. O. Concert. Mej. To Thiel, piano. Mej. Ans Bierman, sopraan. 6.01—6.15 K. R. O. Nieuwsberichten in het Esperanto. 6.156.20 K. R. O. Gramofoonpl. 6.206.30 K. R. O. J J. Vermeeren: Praatje over Cursus Fran- sche Handels-correspondentie. 6.30—7.K. R. O. Cursus kerklatijn. 7.7.45 K. R. O. Bezoek aan de N.V. Heineken's Bierbrouwerij Mij. te Rotterdam. 7.458.I<. R. O. Po litieberichten. 8.10.05 N. C. R. V. Uitz. vanuit de Kloppersingelkerk te Haarlem. Ds. S. Datema: „Halleluja". Muzik. medew. Ge mengd Koor: het „Ensemble Hogenbirk". G. A. Goldschmeding, orgel. Chr. D. Meurer, orgel. 10.0510.15 N. C. R. V. Persberich ten. 10.15—11.— N. C. R. V. Gramofoon- muziek. Davmiry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Concert. E. Otley, so praan. J. Anthony, bariton. 11.50 Orgelspel door E. O'Henry. 12.20—1.20 Orkestcon cert. 1.20 Beelduitz. 1.25 Gramofoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen. 2.55 Fransche les. 3.50 Orgelspel door Pattman, Orkest. 4.35 Kin- Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 66) >,0, met mij best zelfs beter dan te voren. Maar waar ben je den heelen dag geweest? ik heb wel vier maal opgebeld". .i)I* heb met Jack een autorit gemaakt en Wj zijn een tamelijk eind weg geweest. Moest je mij hebben?" «•Ja! Ik heb van Dicky een wonderlijk tele- £,ram gekregen, dat ik niet kan begrijpen, net spijt met, dat ik je lastig moet vallen, naar ik zou het wel prettig vinden, als je ®°rgen met den eersten trein naar Londen Delo 'S 'e*S' b^^ing heelt °P ."Alle duivels! Ik kom, hoor, Ralph! Ik iaat me per auto naar Norwich brengen, dan *an ik den trein van acht uur pakken. Kun je «e niet even aangeven, waarom het gaat?" geloof niet, dat dit kan per telefoon", l^is na een eegenhhk aarze- nu "iet zoo mal!" antwoordde ik ,e', er werkelijk ontzettend groot be- ian^ in." -1 Is een wonderlijke geschiedenis, maar deruurtje. 5.20 Voorlezing. 5.35 Nieuwsber. 6.— Piano-recital. M. Cole. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Concert. Militair Orkest. D. Bennett, sopraan. 7.20—7.50 Lezing. 8.20 Nieuwsberichten. 8.40 „Die Fledermaus" (tweede bedrijf). Operette van Johann Strauss. 9.40 Lezing. 10.Concert. Pales- trma Koor uit Kopenhagen. 10.20—11.20 Dansmuziek. 11.20-—11.50 Beelduitzending. Langenberg, 473 M. 6.25—6.50 Gramo foonpl. 6.507.50 Orkestconcert. 9.35 11.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Orkest en trompet. 4.50 —5.50 Gramofoonpl. 7.20—8.15 Orkestcon cert. 8.20 Concert. Orkest en cello. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 11.50— 1.20 Gramofoonplaten. 3.05 Orkestconcerten soli. 7.20 „Das Dreimadlerhaus van Schu- bertBerté. Brussel, 508.5 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gramofoonpl. 7.35 Concert. Orkest en solis ten. 7.35 (Op golfl. 338.2 M.) Concert geor ganiseerd door de SAROV. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest- concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en piano 7 207.50 Orkestconcert. 7.509.20 „De Misantroop". Blijspel van Molière. 9.40 10.30 Orkestconcert. Zeesen. 1635 M. 5.50—1.20 Lezingen. 1.20 —1.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezin gen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezin gen. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Concert. Orgel en solisten. 8.40 „Magnet Pol". Zes tafree- len van Arno Schirokauer. Daarna berichten. R A ADSVERC ADE RING. Vergadering van den gemeenteraad te Alkmaar op Donderdag 8 Mei 1930, nam 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen van de vori ge vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vragen van het Raadslid mejuffr. N. Carels, betreffende de s/ïoolbioscoop, waar van de beantwoording in* de vergadering van 10 April j.1. is aangehouden. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (bijla ge Nr. 54). 4. Voorstel tot vaststelling van den ver menigvuldigingsfactor voor de plaatselijke in komstenbelasting voor het kohier 1930/1931 5. Idem tot onbewoonbaarverklaring van 22 woningen (bijlage Nr. 44). 6. Idem tot verkoop van grond aan de Noorderkade (bijlage Nr. 45). 7. Idem tot het aangaan van eene over eenkomst omtrent de uitvoering van- en het toe-zicht op de naleving van de bepalingen der Vleeschkeuringswet in de gemeente Ber gen (bijlage Nr. 46). 8. Idem tot verkoop van grond aan de Juliana van Stolberglaan (bijlage Nr. 47). 9. Idem betreffende de inrichting van het vak lichamelijke oefening aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs (bij lage Nr. 48). 10. Idem tot vaststelling eener suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1929 (bijlage Nr. 49). 11. Voorstel om over te gaan tot den bouw van een brug over de Molentocht en daar voor een crediet toe te staan van ten hoog ste 19000 (bijlage Nr. 50). 12. Idem om over te gaan tot den bouw van twee scholen voor voorbereidend lager onderwijs (bijlage Nr. 51). 13. Idem tot verkoop van grond aan de Fontein Verschuirstraat (bijlage Nr. 52). 14. Idem tot verkoop van grond aan de Zocherstraat (bijlage Nr. 53). 15. Idem tot verhoogingen van het crediet voor de verbetering van de charterkamer in het Stadhuis (bijlage Nr. 55). 16. Idem tot aankoop van een stukje grond aan de Emmastraat, hoe Nieuwlandersingel (bijlage Nr. 57). VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 2 Mei. HET VERKEERDE VLEESCH GESNEDEN. Onze Kantonrechter, gelukkig weer hersteld, nam als eerste zaak in openba re behandeling een overtreding der On gevallenwet, ten laste gelegd aan den heer H. H., destijds, dat is op 4 Decem ber, filiaalhouder der bekende firma Si- mon de Wit te Alkmaar. Op dien datum had de loopknecht Th. Idema het onge luk in zijn ijver met zijn vingers onder de snijmachine te komen, waardoor hij eenige verwondingen opliep en genees kundige hulp noodig- was. Door dr. R. G. C. Schröder werd deze verleend en deze arts wees er dan ook nog op met 't oog op de uitkeering dooi de Ongevallen wet aan den tijdelijk in valide, het noodig was, dat door den werkgever binnen 24 uur het desbetref fende formulier ingevuld werd bezorgd bij de administratie der posterijen, aan ik vertel het je toch liever pas morgen. Ik zal mijn auto naar het Liverpool Street Station zenden, dan kun je direct naar mij toeko men". ,,'t Gaat Dicky toch goed?" vroeg ik. „Ja, best hoor! Hoe gaat het met de jacht?" „Prachtig! Heggs zendt je toch dagelijks een opgave van den buit?" „Zeker. Er schijnt dit jaar een overvloed van fazanten te zijn. Nu, tot morgen dan, Austen!" „Tot morgen! Wel te rusten!" Ik hing den hoorn weer op en keerde terug naar mijn middagmaal. Maar ik gevoelde, dat ik steeds meer in raadsels wandelde. Ralph's oproep onthief mij, naar mijn ge voelen, van elke belofte die ik aan Delora had gedaan, en met ongeduld wachtte ik den dag van morgen af, als ik weer te Londen zou zijn. Wat mij het meest vervulde, nog meer dan de mededeeling van Dicky, was de toon van de stem van Ralph, die verried hoe groot belang hij zelf in de zaak stelde. Zijji stem klonk haast als vroeger. Toen ons mid dagmaal was afgeloopen, vroeg ik aan Jack, of ik den volgenden ochtend gebruik zou mo gen maken van zijn auto om mij naar Nor wich te brengen, daar ik den trein van acht uur naar Londen wilde pakken. „Met alle genoegen", verklaarde Jack, ter wijl hij mij met verbazing aankeek, „maar wat ter wereld is er nu weer aan de orde. „Niets, maar Ralph heeft getelefoneerd, welke verplichting evenwel op 10 Dec., dus 6 dagen na het ongeval, door den heer H. niet was voldaan, met gevolg dat hij in aanraking kwam met den straf rechter. De verdachte was niet versche nen, wel dr. Schróder, die als getuige werd gehoord. Verondersteld werd dat de nalatigheid wel tot oorzaak zou hebben het eveneens strafbare feit, dat bedoelde machine niet voldoende beschermd was geweest en de heer H. veroordeeld tot 20.— boete of 20 clagen hechtenis. DAT LIEP MET EEN PAAR GULDEN AF. Een automobilist uit Heiioo, de 51-ja- rige heer J. J. de G., aannemer te Heiioo, bevond zich op Zaterdagmiddag 22 Mrt. te Alkmaar voor het afwikkelen van eenige zaken en begaf zich omstreeks half zeven met zijn wagen op weg naar huis, doch kwam bij de bekende drukke en gevaarlijking kruizing Laat, hoek Choorstraat, als gevolg waarvan hij bij den sigarenwinkel van den heer dè Munk sterk links de bocht nam, in aan rijding met een motor, bereden door den heer Christiaan Broek, vischdrooger te IJmuiden, welke motorrijder rechts van den weg van uit de richting Kennemer- brug en dóór de onjuiste manoeuvre van den heer de G. op zoodanige wijze in aanraking kwam met diens auto, dat de motor omkantelde en beschadigd werd. Deze schade werd niet vergoed en de heer de G. stond thans terecht ter zake overtreding Art. 6 der Motor- en Rijwiel- wet, betoogende, dat door de hinderlijke aanwezigheid van een boom en een kin derwagen ter rechterzijde van de Laat, de bestuurder eenigermate gedwongen was geweest de linkerzijde te houden, terwijl voorts de motorrijder zeer snel had gereden en dus niet in staat was ge weest, tijdig te stoppen, waardoor de aanrijding voorkomen had kunnen wor den. Door een drietal gehoorde getuigen, waaronder de heer C. Broek en de heer G. Emmerig, marktmeester, werd dit verweer echter tegengesproken en aan getoond dat de heer de G. zich bij het omslaan van den hoek geheel links had bevonden, nog wel binnen de scheidings lijn, in den weg aangebracht. Voorts werd de veronderstelling geop perd, dat de heer de G. wegens alcohol gebruik niet geheel zeker van de bestu ring was geweest, doch deze insinuatie weersprak de heer de G. pertinent, al hoewel hij moest toegeven, eenige glaas jes bier te hebben genoten. De ambtenaar, als practisch motor- en autorijder bij ondervinding wetende, hoe gevaarlijk het is op dergelijke drukke kruispunten de bocht links af te knijpen, achtte het feit hoogst ernstig en zou, in dien artikel 22 was ten laste gelegd, ze ker niet geaarzeld hebben, ontzegging der rijbevoegdheid te requireeren. Thans moest hij zich bepalen tot het eischen van een hooge geldboete en wel 50 subsidiair 50 dagen hechtenis. De Kantonrechter, zich geheel referee rende aan dit requisitoir, wat de appre ciatie betrof, reduceerde evenwel de ge- vordere straf tot 35 boete subs. 35 da gen hechtenis. EEN ROEKELOOZE EN GEVAAR LIJKE BALDADIGHEID. Toen in den schemeravond van 18 Febr. de heer Corn. Hoebe, visch- en fruithandelaar te Bergen, met zijn ket- tenwagen het landpad, waarover hij in gevolge hem door het gemeentebestuur verleende vergunning naar zijn woning mag rijden, insloeg, ontdekte hij eens klaps dat zijn ket struikelde en niet ver der voort kon, ondanks de toegediende „aansporingen". Het bleek nu dat over bedoeld pad een prikkeldraad was ge spannen, waarover de ket was gevallen en na onderzoek kwam aan het licht, dat de koopman en collega van Hoebe, de heer P. L. B., zoo onvoorzichtig, om nu maar een scherpere qualificatie niet te bezigen, was geweest, dit stuk draad aan te brengen, niettegenstaande hij te voren door een toeschouwer, bakker P. C. Brugmeijer was gewaarschuwd dit na te laten, omdat Hoebe daardoor een on geval kon oploopen. De heer B. zou toen hebben geantwoord dat hem zulks niet kon verd Gemelde heer B. stond alsnu terecht als verdacht van straatschenderij, in casu gevaar of nadeel teweeg brengende baldadigheid, strafbaar gesteld bij art. 424 Wetb. v. Strafrecht. Hij erkende het feit, doch beweerde niet de bedoeling te hebben gehad eenig nadeel te willen toe brengen. Hij bebouwt in de nabijheid een akker en zeide nadeel te ondervin den van het bezoek dat de ket van Hoe- be aan zijn bouwerij toebracht. of ik even bij hem kon komen. Hij lijdt niet aan overdreven praatzucht, maar hij stelt er hoogen prijs op dat ik morgen overkom. En nu begrijp je best, dat ik meer vertrouwen heb in je Napier, dan in eenige andere auto, wanneer het er om gaat zulk een vroegen trein te pakken." „Als je wilt, dan breng ik je per auto naar Londen", verklaarde Jack in een opwelling van hartelijkheid. Neen, dat vind ik niet noodig", verklaarde ik. „Ik ben er misschien toch nog eerder per trein en Ralph haalt mij aan het station af. Intusschen ben ik je dankbaar voor je goede bedoeling." „Nu, dan zal ik Ferris al vast waarschu wen", zeide Jack, terwijl hij een sigaar op stak. jack's auto stelde mij ook nu weer niet teleur. Precies om kwart voor acht reden we het voorplein op van het station te Norwich Ik ontbeet in den trein en een paar minuten over elf stoomden we het station van Liver pool Street binnen. Ralph's groote Panhard stond te wachten, maar Ralph was niet mee gekomen. Hij was verhinderd, naar de chauf feur mij mededeelde. Binnen het half uur zat ik de kamer van mijn broeder, die mij har telijk verwelkomde. „Austen", zeide hij, „ik ben er niet ten volle van verzekerd, dat ik je niet voor gek laat loepen, maar jij bent omtrent die Delo- ra's ook nog al om den tuin geleid. Hier heb ie het telegram van Dicky. Wat lees je er uit? Overigens meende verdachte ook nog, dat uit broodnijd het gebeurde zoo veel stof had opgejaagd, wat echter de heer Hoebe ontkende. Het was juist zijn be- drijfsgenoot die zich neringnijdig be toonde. Dit was natuurlijk een kwestie, die niet aan de orde was, doch het feit achtte de heer Ambtenaar ernstig ge noeg om 25 boete of 25 dagen te vorde ren, terwijl de heer Kantonrechter den verdachte veroordeelde tot 15.boete subs. 15 dagen hechtenis. AANRIJDINGSSCENE MET EEN BLIJ EINDIGEND SLOT. De heer J- H. Sch., 'n 42-jarig radio handelaar te Hoorn kon zich tot voor korten tijd beroemen als autobestuurder nog nim mer op minder gewenschte wijze de aan dacht der Justitie op zich te hebben ge vestigd. Men moet echter nimmer „Hei" roe pen voor men over de brug is en dit onder vond ook de gemoedelijke heer S., toen hij twee achtereenvolgende weken als verdachte voor het Alkmaarsche kantongerecht moest terecht staan. De vorige week ter zake over treding der maximum snelheid op den Waar- dijk onder Oterleek en heden wegens aan rijding van een wielrijder J. Schotvanger den 17den Febr j.1. op den Helderscheweg nabij het paleis van den Arbeidsraad te Alkmaar. De heer S. was aldaar aan 't manouevree- ren met zijn Mathis, die een korten draai niet toelaat en kwam alstoen bij het achter uit rijden in botsing met den heer Schotvan ger, een arbeider van de fabriek „Uithoorn", die werd verrast door de plotselinge achter- waartsche beweging van de auio en een aan rijding niet meer kon ontwijken met gevolg, dat de voorvork van zijn rijwiel brak. De heer S. wachtte naar het oordeel van S. te lang met de schaderegeling, dus deed S. aangifte. De geheele schade bedroeg trou wens slechts 2.75. De heer S. zeide signaal te hebben gegeven en behoorlijk achterwaarts te hebben gekeken, zooals een voorzichtige chauffeur past. Een signaal was echter door den heer Schotvanger en diens medegetuige niet gehoord. Evenwel kreeg de ambtenaar als de kantonrechter den indruk, dat hier van grove schuld geen sprake was en het onge val was veroorzaakt door een noodlottigen samenloop, reden waarom de heer Sch., die trouwens direct de toegebrachte schade ver goedde, overeenkomstig requisitoir, zonder straf kon vertrekken. DE SCHOONMAAKSTER VEEGDE OOK HET MARGARINE-BORDJE WEG. De 72-jarige Piet H., ondernemer van een winkeltje te Alkmaar, waarin onder meer 14 Maart de door de boterwet voorgeschre- ook Margarine werd verkocht, was voor den kantonrechter gerequireerd omdat op ven aanduiding „Margarine" zoowei op een der ramen als boven de winkeldeur ontbrak. De oude heer gaf heden de toelichting om trent de afwezigheid van deze waarschuwin gen voor minnaars van zuivere roomboter, die geacht worden geen smaak te hebben en deelde de kantonrechter mede, dat een der winkelruiten was gebroken en de 15-jarige dienstbode, die gedurende de ziekte van zijn vrouw het huishouden verzorgde, in haar schoonmaakijver het bordje boven de deur had weggepoetst, zonder den patroon deze wandaad mede te deelen. De bejaarde man werd natuurlijk onvoorwaardelijk geloofd en veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hechte-, nis, 'n lichte straf, die echter den ouden tob ber nog zwaar genoeg zal vallen. (Wordt vervolgd). ONGELUKSVOGELS UIT VOLENDAM. Een zeer ernstig ongeval heeft Zaterdag middag omstreeks kwart over vier te Amster dam plaats gevonden in de Ferdinand Bol straat op de kruising van de Jacob van Cam- penstraat. De Tel. meldt hierover het volgende: Hierbij waren drie partijen betrokken: ten eerste een wielrijder, die zich op het kruispunt bevond, ten tweede een tram van lijn 25 die uit de richting van de Stadhou derskade kwam en in de derde plaats een auto, die van de Ruysdaalkade komende, de Ferdinand Bolstraat ter plaatse kruiste en rechtdoor wilde gaan. In gewone omstandigheden zou de auto de trambaan hebben kunnen kruisen, zonder- dat het noodlottige gevolgen zou hebben ge had. Doch de complicatie werd teweegge bracht door een wielrijder, die dermate reed, dat de auto (een vischwagen uit Volendam) precies op de rails moest stoppen. De tram wagen kon zijn vaart niet meer inhouden, zoodat hij met vrij groote snelheid tegen den vischauto botste, het vehikel eenige me ters in de linkerflank voortduwde, waarna het omviel. De botsing veroorzaakte een he- vigen klap en van alle kanten kwamen voor bijgangers aansnellen. Deze verlosten in de eerste plaats den autobestuurder, mitsgaders den Volendammer, die naast hem in de Het is in ieder geval een dure geschiedenis voor hem, zoo'n verkwister!" Het telegram luidde: Delora ongerust over bericht broeder. Moet te Londen zijn wegens belangrijke zaak. Vreest iets niet in orde. Alle code- telegrammen blijven onbeantwoord. Wil navraag doen Milan Hotel. Zoo moge lijk zoek Delora en vraag hem dringend seinen per Chaldeau Code". Ik herlas het telegram een paar keeren en vroeg toen: „Mag ik het hebnen, Ralph? Ik wil er dadelijk mede naar het Milan Hotel gaan". „Zeker, ik laat de zaak heelemaal aan jou over. Er lijkt mij toch iets niet in orde in de geschiedenis". „Dat er iets niet pluis is, daarvan ben ik ook overtuigd, Ralph", antwoordde ik. „Ik ben er al lang van overtuigd. Maar wat dit beteekenen wil, kan ik op geen voeten of va men nagaan. Laat ik je maar bekennen, dat de zaak reeds op heel wat tijd van me beslag heeft gelegd en ik \yeet op 't oogenblik toch niet veel meer dan toen ik begon". „Maar de jonge dame kan je vermoedelijk wel inlichten", merkte Ralph peinzend op. Ik knikte en vervolgde:.„Ik ben er niet bijster op belust mij met andermans zaken te bemoeien, dat weet je wel, Ralph. Maar na tuurlijk is dit bij de jonge dame na te vra gen: ik ben echter ernstig bevreesd, dat er iets niet in den haak is." „In ieder geval", verklaarde Ralnh „is hec cabine zat, uit hun benarde omstandigheden. De cabine was namelijk gesloten. Voort» werd uit den auto gehaald een jeugdige Vo lendammer, die binnen zat en tijdens het kapseizen van den wagen een kist met aal op het hoofd had gekregen. Gelukkig bleek de knaap, evenals zijn beide dorpsgenooten, niet ernstig gekwetst te zijn. Het drietal kwam er met eenige schram men en lichte kneuzingen af. Onmiddellijke hulp. Ernstiger bleek de toestand te zijn van den wielrijder, voor wien de auto had willen stoppen. Op een of andere wijze is hij door den auto of door de tram gegrepen en eeni ge meters weggeslingerd. Hij was bewuste loos en bloedde sterk uit den neus. Toeval lig stond voor het posthuis der politie'in de Ferdinand Bolstraat een autobrancard van den Geneeskundigen Dienst, waarvan de verpleger met het meldingsbureau voor on gevallen telefoneerde. Er was dus onmiddel lijke hulp in de nabijheid. Met de ambulance werden de wielrijder en de knr/jp, die de kist- met aal op het hoofd had gekregen, naar het Binnengasthuis vervoerd. De vischauto heeft een leelijken knauw ge kregen; omstanders hebben den wagen weet op zijn vier wielen gezet. Het tramrijtuig van lijn 25 werd aan het voorbalcon ernstig beschadigd; een gedeelte van de voorpui werd ingedrukt, terwijl ruiten braken. Het tramverkeer had geen langdurige ver traging: een chef-wagenbestuurder, die zich - ook al toevallig op een tram bevond, die van de tegenovergestelde zijde naderde, nam terstond maatregelen. Een groote menschenmenigte was op het kruispunt op de been. De vrachtauto is voor- loopig door de politie in beslag genomen. Nog een ongeluk. Twee uur later vond een tweede ongeval eveneens van ernstigen aard, plaats op den Buiksloterweg, ongeveer ter hoogte van de verlenging van de Heliotroopstraat. Het noodlot wilde, dat ook bij dit ongeval Vo- lendammers betrekken waren. De wagen vervoerde acht ingezetene van Volendam, mitsgaders hun ledige vischman- den huiswaarts. Het meerendeel der kooplie den bevond zich in den wagen. Om kwart voor zes, toen de wagen met groote snelheid over den Buiksloterweg reed, brak de as na bij het linkervoorwiel. De chauffeur kon daardoor den auto niet op den weg houden met het gevolg, dat het voertuig met tame lijke snelheid tegen een boom reed. Het ge beurde veroorzaakte een hevig gekraak: de motorkap werd geheel in elkaar gedrukt. Als kegels werden de inzittenden door en over elkaar gesmeten. Allen kregen lichte kneuzingen en schaafwonden ten gevolge van den schok. Een hunner, een jeugdig Vo lendammer, brak een arm. De Geneeskundige Dienst, die met. een autobranard assistentie verleende, heeft hem naar het Binnengasthuis vervoerd, waar heen ook zijn jeugdige makker van het onge val in de Ferdinand Bolstraat gebracht was. In twee uren tijds zijn dus te Amsterdam in totaal elf Volendammer vischkooplieden ten gevolge van auto-ongevallen gewond Een minder prettig record dus. Er viel dus in het vreedzame visschers- plaatsje Zondag heel wat te verhalen. CRISISCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Z» terdagochtend de commissie betreffende een onderzoek naar maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land en tuinbouw geinstalleerd met een rede, waarin hij wees op de wenschelijkheid om naast de bestaande staatscommissie in zake den toestand van den landbouw, een afzon derlijke rcisiscommissie in te stellen. De mi nister heeft dr. Lovink bereid gevonden, het voorzitterschap te aanvaarden ;"bijzonder ge wichtige bijeenkomsten zullen door den mi nister zelf uitgeschreven worden, met het oog op het groote belang der te behandelen vraagstukken. Spreker noemde als taak der commissie niet blijvende maatregelen te be ramen, maar om zoo mogelijk op zeer korten termijn mededeeiingen aan de hand te doen tot bezwering der acute crisis. De voorzitter der commissie, dr. Lovink, wees er in zijn antwoord op, dat de door de snelle daling van den prijs ontstane crisis nog verscherpt is door maatregelen van bui- tenlandsche regeeringen en hij verzekerde dat de commissie zal trachten op korten ter mijn haar advies uit te brengen. BEGRAFENIS VAN DE BRUIN. Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats te Nigtevecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van C. de Bruin, d:e j.1. Dinsdagavond in het Gein te Abcoude lafhartig: werd neergeschoten. Een dichte haag van dorpelingen had zicii rondom de groeve vereenigd, toen de droeve stoet den doodenakker betrak. Het somber daarom nog niet gezegd, dat de jonge dame er bij betrokken is." „Van het tegendeel ben ik zelfs vrijwel overtuigd!" verklaarde ik. „Wat mij hindert is, dat ik tot de ontdekking zou moeten ko men, dat zij gemengd zou zijn in iets dat het daglicht niet zou mogen zien. De Delora's mogen in hun eigen land groote mannen zijn, hier is zeker iets niet in orde met onzen vriend." „Je bent toch wel zeker", merkte Ralph peinzend op, „dat hij werkelijk Delora is, dat hij geen oplichter is, bedoel ik? „Ik heb daar ook aan gedacht", antwoord de ik, „maar hoe dan met het meisje? Zij kent natuurlijk wel haar eigen oom, niet waar? En zij heeft mij verzekerd, dat zij ja ren achtereen herhaaldelijk met hem in aan raking is geweest. Neen, het is vast en zeker een Delora! Maar je kunt natuurlijk nooit weten, misschien is wel de heele zaak een oolichterij. Misschien zijn de Delora's, die Dicky in hun eigen land zulke aardige kerels vindt, in de oude wereld van een heel ander kaliber. In ieder geval, Ralph, verdwijn ik met dat telegram. Ik kom weer bij je terug, zoodra ik iets ontdekt heb". „Ik geloof toch niet", merkte Ralph met een glimlachje op, „dat het je erg spijt, dat je weer een aanleiding hebt om je nog eens met deze zaak te bemoeien. „Misschien heb je wel gelijk", antwoordde ik, terwijl ik verdween. - 'Wordt vftrvQltfd)-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5