In elk pakje SOPLA-cigarillos van 25 en 30 cent en in elk doosje SOPLA-sigaren van 25 cent bevindt zich een bon. De geschenken, die hiervoor verkrijgbaar zijn, staan aangegeven in onze geschenken-lijst, welke bij ons op aanvrage verkrijgbaar is. SOPLA-Fabrieken Buitenland FOSTER'S MAAGPILLEN w Amersfoort COCAÏNESMOKKELAARS GEARRESTEERD. Een internationaal gezelschap. VECHTPARTIJEN EN GEWONDEN Nationaal soc. partijdag te Dortmuud ERNSTIGE MIINONTPLOFFING IN ASTURIE. J Elf mijnwerkers gedoon als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon. ons onbegrijpelijk voorts aan De klokgelui vormde een schrille tegenstelling' met het heerlijk-zonnige lenteweder. Toen de baar, gedragen door leden der i'A.-R. Kiesvereeniging, waarvan de over ledene bestuurslid is, boven de groeve was neergezet en een viertal fraaie bloemstukken op het rouwkleed was neergelegd, trad ds. Wessels van Abcoude naar voren, om een troostwoord te spreken. „Hoe hard het ook lijken moge", aldus zeide de prediker, „ook hier moest toch gelden: De hand op den mond, omdat Hij het gedaan heeft". Het is raak moeilijk, om dat in practijk te brengen, maar toch kan dat alleen rust geven. De mensch moet het besturen aan God over laten, ook al komt veel .voor. Spr. herinnerde 'Genestet's woorden, die van den grafkuil ge zegd had: „Waar men lang omheen kan treden, maar toch eind'lijk rusten moet", en wees er op, hoe ook uit deze groeve een waar schuwende stem tot ons klinken moet. Als de ■levenden die roepstem verstaan, dan zal een maal het sterven zalig zijn en dan zal het graf slechts een slaapstede zijn, waarover het Eeuwige Licht waakt tot den Opstan- dingsmorgen. De heer Van Oostrom, schoonzoon van den overledene, dankt, naar de Telg. meldt, ds. Wessels voor de gesproken woorden. Diep aandoenlijk was het, toen dit familielid trachtte, namens zijn ernstig zieke vrouw een 'laatsten groet te brengen aan den vader, 'dien zij nimmer zou weerzien. Ook deze spr. .wees op de groote kracht, welke van het gebed uitging, welke kracht ook zijn vrouw deel achtig was geworden, toen zij een jaar ge leden aan den rand van het graf stond. Na de aangrijpende woorden van dit fa milielid nam burgemeester Schiethart het woord. Deze wees op het groote contrast tus- schen het overal nieuw-ontluikende leven en het op zoo snoode wijze afgesneden leven van een geacht ingezetene, die geen vijanden had en een liefhebbend echtgenoot en vader was. Een lichtstraal noemde spr. het, dat de overledene geloofd had, dat na het afsterven een nieuw leven kon worden geopend, een leven vol van heerlijkheid. Na woorden van ivertroosting gesproken te hebben tot de ■weduwe en de kinderen, uitte de burgemees ter de hoop, dat door deze daad den moorde ;naar ook de oogen geopend zouden worden 'opdat hij mocht inzien welke misdaad hij Iverricht had. Zich opnieuw tot de familie richtende, zei spr.: „Moge God u sterken en steunen, om deze groote smart te dragen". Een neef van den overledene dankte allen in de eerste plaats den burgemeester, die op zoo hartelijke wijze van zijn belangstelling had blijk gegeven. Hierna werd gezamenlijk het tweede vers van Psalm 68 gezongen, waarna ds. Wessels een gebed uitsprak. De kist werd daarop langzaam in de groe ve neergelaten. Op dit oogenblik werd de smart een der dochters van den overledene te machtig. Liefhebbende handen steunden haar en geleidden haar met de overige fami lieleden van de laatste rustplaats van haar op zoo wreede wijze om het leven gekomen vader. De begrafenisplechtigheid had op de tal rijke aanwezigen een overweldigenden in druk gemaakt. JEUGDHERBERG „JONG- AMERSFOORT". Aan den Dorresteinscheweg te Amers foort, in de onmiddellijke nabijheid van goec zwemwater en dito-kampeerterrein is thans, nu het eerste tehuis aan den Berkenweg niet meer beschikbaar is, het nieuwe „home" voor de rondtrekkende jeugd gereed gekomen. In een boerenstal is de r rvoudige jeugd herberg ingericht. Veertig gasten kunnen er een onderdak vinden. Het geheel is zeer een voudig doch practisch ingericht. In April, toen men nog met de inrichting bezig was, hebben 85 gasten hun onderdak genoten bij „Jong Amersfoort. Onder hen bevonden zich 32 Duitschers en 1 Estlander. Tot op heden zijn voor dezen zomer reeds 1500 aanvra^ gen om logies binnengekomen. De officieele opening van deze nieuw in gerichte jeugdherberg is bepaald op Zater dag 10 Mei a.s. zeer noodig om het bolwerk van het conser vatisme te kunnen bestormen. (Applaus.) Blijkens de uitgebrachte verslagen hebben de comité's voor opvoeding tot de gezinstaak en van moederschapszorg veel en nuttig werk verricht. De Unie bleef krachtig ijveren in den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. Alvorens het voorstel tot fusie met de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen aan de orde kwam, bracht mevr. Wijnaendts Fran- ken-Dyserinck warme hulde aan den ijver en toewijding van mevr. Kappeyne. Het voor stel werd ten slotte zonder discussie met al- gemeene stemmen aangenomen. De Unie wordt alzoo ontbonden. Het eerste jaar zul len in de nieuwe vereeniging de beide hoofd besturen gezamenlijk blijven werken. Daar om werden alsnog in het bestuur herkozen mevr. L. Kappeyne van de Coppello en pro' mr. T. G. Scneltema. Blijkens de fusie-voor stellen zal de nieuwe vereeniging heeten „Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap". De naam van hei nieuwe orgaan zal luiden: „Vrouw en meenschap". Mevr. Boissevain-Pijnappel sprak ten slotte, hulde brengende aan het bestuur den wensch uit, dat de fusie tot heil der vrouwen beweging in Nederland zal strekken. 's Avonds was er een gezellige bijeenkoms van de afdeelingen Amsterdam der Unie en de Ned. Ver. van Staatsburgeressen in het Muzieklyceum. DOODELIÏK ONGEVAL TE HILVERSUM. Vrijdagavond is te Hilversum de 54-jarig H.Z., wonende te Elburg, toen hij in de lift in een huis aan den Vaartweg 42a aldaar wilde stappen, ongeveer vijf meter in den liftkoker naar beneden gestort, daar de lift was opgetrokken. De man was na enkele mi nuten dood. Ge SAMENWERKING VOOR DE VROUW'ENBELANGEN. Tn een der zalen van het American-FIótel f aren Zaterdagmiddag vele dames saamge- komen ter bijwoning van de tiende algemeene vergadering der Ned. Unie voor Vrouwenbe langen. Leidster der bijeenkomst was mevr. L. Kappeyne van de Coppello-Wijgers, die er op wees, dat thans de laatste jaarvergade ring gehouden wordt, in verband met de voorgenomen fusie met de Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen. Zwaar viel het spreekster, afscheid te nemen van de Unie. Deze heeft groot en mooi werk ge daan, in het belang van een betere rechts positie der vrouwen, daarbij krachtig ge steund door weldenkende mannen. Zonder zich te begeven op het terrein der politiek, is er hard gearbeid voor wettelijke, maatschappelijke en economische gelijkstel ling van vrouwen en mannen. Nog vrucht baarder samenwerking van de groote scha ren strijdende vrouwen werd zeer noodig ge acht, teneinde meer kans te krijgen om het doel der actie te bereiken. Vandaar het fusie- voorstel. De regeering, zeide spreekster, moet krachtiger dan ooit te voren wakker geschud kunnen worden. Meer en meer komen er weer bedreigingen, vooral op het gebied van den arbeid. Een sterk staaltje is gegeven met de uitschakeling van de vrouw voor het bur gemeesters- en secretarisambt. Men denke er ook aan, dat tegenwoordig in gelijksoortige functies vrouwen een veel lager loon moeten accepteeren dan de mannen. Samengaan bij het feminisme over de geheele linie is dus L. C. WESTENENK. Aan de gevolgen van een operatie, welke ongeveer tien dagen geleden plaats vond, is Vrijdagmiddag in Den Haag vrij plotseling overleden de heer L. C. Westenenk, oud-lic van den Raad van Nederl.-Indië, in leven regeeringscommissaris der Kon. Ned.-Indr sche Luchtvaart-Maatschappij en der Kon Paketvaart-Mij. Met den overledene is heen gegaan een man, die langen tijd een sieraac is geweest van het Europeesch-Bestuurs ambtenarencorps in N.-Indië. Hij was de schrijver van eenige boeken o.a van het bekende „Waar mensch en tijger bn ren zijn". REEUWIJKSCHE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN. De eerste gewone zitting in dit jaar van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal worden geopend Dinsdag 27 Mei, te 11 uur. Naar aanleiding van een brief van de werk- commissievan den R.K. Boeren- en Tuinders- bond aan Prov. Staten van Zuid-Holland in zake der drooglegging der Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen hebben Ged. Staten zich tot den minister van Defensie gewend, die geantwoord heeft, dat naar zijn meening deze aangelegenheid niet in zoodanig sta dium is gekomen, dat voor overleg geen ruimte meer zou bestaan. Al bestaat de moge lijkheid dat de kosten der droogmaking mis schien eenige vermindering zullen ondergaan, achten GedStaten toch geen termen aan wezig, op hun indertijd ingediende afwijzende prae-advies terug te komen. SCHATOPGRAVINGEN TE ZAANDAM. Gravin Sylvia komt zelf aanwij zingen geven Het werk van de opgravingen wordt thans, na een rustpoos van eenige dagen, weer met kracht voortgezet. De onderzoekingen ge schieden nu op een plaats meer in de nabij heid van het kerkhof op aanwijzingen van dé helderziende dame. Gravin Sylvia werd gistermorgen te Zaan dam verwacht om nog meer in onderdeden aan te geven, op welke wijze nu verder gear. beid moet worden. Totnogtoe is niets van eenige waarde gevonden. De enkele voorwer pen, die opgegraven zijn en bij het maken van fundeeringen wel meer aangetroffen worden, geven geenerlei aanwijzing, dat men met het zoeken van den verborgen schat op den goe den weg zou zijn. De heer Lanthurst is intusschen ijverig bezig het terrein af te zoeken met behulp van een platina kogeltje aan een zijden draad, dat nu eens langzaam, dan weer vlug bewogen wordt al naar gelang van de gesteldheid van den bodem INBREKER-DIEF AANGEHOUDEN. Vrijdagnacht, zoo meldt het Hbl., bemerkte een agent van politie, dat een persoon zich verdacht ophield voor perceel Bezuidenhout 57. De man werd aangehouden. Bij nader on derzoek bleek, dat de ruiten van het perceel bewerkt waren met een glassnijder en dat een van de blinden geforceerd was. Na overbren ging van den verdachte naar het hoofdbureau van politie bleek, dat hij in het bezit was van het helf en een étuin van den glassnijder. Hij bekende teen, dat hij had willen inbreken. Intusschen had de politie opgespoord tn twee logementen, in het Lamgroen en in de Kranestraat, eenige jassen, o.a. een motor jekker waarvan gisteren aangifte was gedaan, dat zij gestolen waren uit een onbeheerd staande auto op de Kalvermarkt. Hij bekende, de kledingstukken te hebben gestolen. De aangehoudene is een 34-jarige chauf feur. Hij was tot dusver bij de politie niet be kend, maar het blijkt, dat hij ook gesignaleerd staat als verdacht van diefstallen van meube len te Haarlem. BEGRAFENIS VAN EEN DER SLACHTOFFERS TE HELMOND. Zaterdagmiddag werd op de begraaf plaats van de Ned. Herv. gemeente te Hel mond, naar de Telg. meldt, begraven de heer C. van Wijnen, een der slachtoffers van het ongeluk bij de Chemische Fabriek aldaar. De belangstelling was hierbij overweldigend. Langs derf geheelen weg, welken de stoet moest passeeren, stonden de menschen ge schaard. Behalve de familieleden volgden vele belangstellenden en kennissen, o.a. de leer Neles en echtgenoote en personeel, de ijaar, welke geheel bedolven was onder kran sen en bloemstukken. Het woord werd gevoerd door den heer L. Meloen, toen de kist aan den schoot der aar de werd toevertrouwd, ïiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiuiiiiiuiiniiiniuiiiHnniiiiiuiiiuiiiiiiiiiiimiiiiw Diep aangrijpend was daarop het mo ment, waarop de vader van het slachtoffer ondersteund door zijn zoon en schoonzoon tot bij de groeve strompelde en na eenige woorden tot zijn dooden zoon te hebben ge sproken, hartverscheurend snikkend werd weggevoerd. Ook de heer Neles bracht een laatsten groet aan den overledene. DE WERELDTENTOONSTELLING TE LUIK. Door den koning geopend. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid heeft Zaterdag een week na de opening van de wereldten toonstelling te Antwerpen te Luik de plechti ge opening plaats gehad van de tentoonstel ling voor groot-industrie, toegepaste weten schap en oude Waalsche kunst. Omstreeks twee uur arriveerden koning Albert, koningin Elizabeth. bet kroonprinse lijk paar en prins Karei, aismede de minis ter-president Jaspar en de minister van ar beid. Een enthousiaste menigte juichte den koninklijken stoet op weg naar de tentoon stelling geestdriftig toe. Allereerst werd het woord gevoerd door het Kamerlid De Géardon, voorzitter van het uitvoerend comité. Daarna sprak de heer Emile Dignefle, oud-burgemeester van Luik en voorzitter van den Raad van Beheer der tentoonstelling en vervolgens nam minister Heijman het woord. Het slotwoord werd uitgesproken door ko ning Albert. Hij wees op de beteekenis van Luik als nijverheidscentrum en van de uni versiteit, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Vervolgens werd een rondgang over het tentoonstellingsterrein gemaakt, waarbij de hooge gasten een défilé van niet minder dan 1500 motorrijders in oogenschoujr hadden te nemen. DE HERSTELKWESTIE. Engelsche eischen voor de Duitsche schuldenleening. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Engel sche bankiers voor de Duitsche schuldenlee ning bijzondere waarborgen hebben geëischt, in den vorm van een hypotheek op de Duit sche Rijksspoorwegen. De uitgifte van de Young-leening. Heden komen te Parijs bijeen de vertegen woordigers van de departementen van finan cien van de voornaamste schuldeischersmo- gendheden van Duitschland, alsmede verte genwoordigers van het Duitsche rijksministe rie van financiën. De directeur van de bank voor internationale betalingen zal in deze zitting mededeeling doen van de door de bij eenkomst te Brussel aangenomen voorstellen door de daar aanwezige bankiers, in verband met de uitgifte der Young-leening, teneinde thans de verschillende regeeringen in de ge tegenheid te stellen, hun houding ten opzich te van deze voorstellen te bepalen. De be sprekingen te Parijs zullen vermoedelijk wel eenige dagen duren, aangezien de gedele geerden de voorstellen der bankiers aan een nauwkeurig onderzoek zullen onderwerpen COMMUNISTISCHE OPSTANDEN IN ZUID-CHINA? Volgens berichten in de Chineesche bladen zou in de havenstad Swatau een communis tische opstand zijn uitgebroken en zouden d regeeringstroepen tot nog toe niet in staat zijn geweest, de opstandige beweging te on derdrukken. In de provincies Kwantoeng en Hoepei zouden de opstandelingen hebben getracht, de macht aan zich te trekken en een commu nistische Radendictatuur in te stellen. De Chineesche Kamers van Koophandel in Zuid-China zouden daartegenover besloten hebben, een burgerlijke dictatuur in te stellen teneinde den strijd tegen het communisme eter te kunnen voeren. Volgens de P r a w d a zou het roode leger 60.000 man sterk zijn en bewapend met ge weren, tal van machine-geweren en licht ge schut, en bovendien voorzien van eenige bom- bardements-vliegtuigen, welke ontnomen werden aan de Chineesche regeeringstroe pen. De „Prawda" verwacht, dat dit Leger bij de a.s. gevechten een ro] van beteekenis zal spelen. Het is de Berlijnsche politie gelukt een bende van 7 cocaïnesmokkelaars te arrestee ren. De leden der bende waren een te Berlijn woonachtig Turksche arts, een Russisch emi grant, een juwelier, een boekhouder, twee kooplieden en een reeds enkele malen ge straft hotelier. De leider der bende, uit Gali- cië afkomstig, Fleischman geheeten, wordt nog gezocht Het is dezen Fleischmann gelukt 1 K.G. zuivere cocaine uit Tsjecho-Slowa- kije naar Duitschland te smokkelen. De co- caine werd hem door een firma te Praag ge leverd, welke firma reeos meermalen door de politie is gewaarschuwd. GEZELLE-FEESTEN TE BRUGGE. Een gedenkteeken onthuld, Zondag werd te Brugge de honderdste ge boortedag van Guido Gezelle feestelijk ge vierd. Des morgens vond in het raadhuis een academische plechtigheid plaats, waarbij re devoeringen gehouden werden door verschil lende Vlaamsche Waalsche, Zuid-Afrikaan sche en Hollandsche letterkundigen en door Vlaamsche en Fransche afgevaardigden. In den middag werd een gedenkteeken voor Guido Gezelle onthuld. Daarbij werd het woord gevoerd door den president van de Vlaamsche academie, den minister van bin- nenlandsche zaken en de burgemeester van Brugge, die allen den dichter huldigden. De Koning en de Koningin legden een krans neer bij het gedenkteeken. Ook sprak de ko ning nog enkele woorden. VER VAN HUIS GEARRESTEERD. Een Duitsche oplichter. Een Duitscher, zekere Saber, die door de justitie van zijn land gezocht werd wegens oplichtingen tot bedragen van ettelijke millioenen, is thans, op verzoek van Duitsche autoriteiten, te Zacatecas in Mexico gearresteerd. DORSTIGE AMERIKANEN KUNNEN DRINKEN. Met toestemming van het Amerikaan- sche departement van buitenlandsche zaken zal de (Britsche) Cunard-lijn in Juli en Augustus drie kruistochten van vijf dagen van New-York u,-t organisee- ren; men zal gedurende de geheele reis op zee blijven. De Amerikaansche ree ders beschouwen deze kruistochten als een nieuw middel om den dorstigen Amerikanen verlichting te brengen, want daar de booten aan een buiten landsche maatschappij behooren, mogen zij een onbeperkte hoeveelheid drank aan boord hebben. EEN TYPHOON IN JAPAN. Vermoedelijk 200 dooden. Vrijdagavond zijn het zuiden van Sag- halin en het eiland Hokkaido door een typhoon geteisterd, waardoor naar men vreest tal van visschers zijn omgeko men. De materieele schade wordt op 5 millioen jen geraamd. Het aantal personen, dat het leven verloor, nadert de 200. Er zijn 94 lijken teruggevonden. Honderd personen wor den nog vermist. naar ENGELAND EN EGYPTE. Een Egyptische koerier Londen. Nahas Pasha, de Egyptische premier, heeft een vliegtuig naar Syracuse ge zonden om den koerier, dr. Satah-ed- Din, zoo spoedig mogelijk naar Londen over te brengen. Deze werd gisteren te Londen verwacht, en dan zal na inzage van de regeeringspapieren de Egyptische delegatie vandaag een verdere bespre- king met minister Henderson kunnen houden. Op het oogenblik verkeeren de onderhandelingen op het doode punt naar aanleiding van de eischen der Egyptenaren betreffende het bestuur van den Soedan. BRANDEN IN DE VER. STATEN. Tengevolge van de droogte. Tengevolge van de langdurige hitte en de daardoor veroorzaakte droogte zijn op tal van plaatsen aan de Oostkust van de Ver Staten groote branden uitgebroken. In de stad Court Nashua, 60 K-M. ten N W van Boston, ontstond brand in het geheele eou- vernementskwartier, twee fabrieken en het spoorwegstation. Door den feilen wind werd het blusschings- werk ten zeerste gehinderd, maar tegen den avond slaagde men erin het vuur tot staan te brengen. De schade bedraagt vele millioen dollar. Van de 29.000 inwoners van Nashua zijn ruim 1000 werkloos geworden. Vijf ner sonen liepen lichte brandwonden op en drie kinderen worden nog vermist. Voorts hebben reusachtige boschbranden States Island, ten Zuiden van New-York ge teisterd. Reeds werden meer dan 100 bunga lows, door het vuur vernield. Alle brand weren van New-York zijn ter bestrijding van het vuur gealarmeerd. s EEN GRAFTOMBE VOOR DF BEMANNING VAN DEN ONDERZEEER In tegenwoordigheid van burgerlijke P„ militaire autoriteiten is Zondag op het kerk- hof van Tarante (Italië) een graftombe in- gewijd ter nagedachtenis aan de bemannimr van den op 6 Maart 1916 in de Golf Ta iente tot zinken gebrachten Duitschen onder zeeër U. C. 12. De prefect van de provincie Tarente en de Duitsche consul hielden rede voeringen. DE TYPHOON IN JAPAN. P u u Reed? 107 liiken «borgen Een bericht van gister zegt: Tot nu toe zijn reeds 107. liiken van bij de typhoon, welke reeds meer dan 40 uren boven Zuidelijk Sachalin en liet eiland Hokkaiöü woedt om het leven gekomen slachtoffers Ge borgen. Een Japansch schip dat Nagasaki had verlaten en vergaan zou zijn, is thans zonder averij in een Japansche haven binnen- Japansche keizer heeft bevolen, dat bijzondere fondsen ter beschikking moeten worden gesteld van de familieleden der bii de ramp om het leven gekomen slachtfoffer8; Zaterdag en gister is tc Dortmund de par' tijdag voor het district Westfalen van de nationaal socialistische Duitsche Arbeiders- partij gehouden. Deze werd in gezet met 5 openbare vergaderingen op Zaterdagavond welke avond, mede dank zij een krachtig op! treden der politie, rustig verliep. Zondagmict- dag zou een demonstatie-optocht gehouden worden, die echter onderbroken werd, aange. zien in de stad vechtpartijen ontstonden tus. schen demonstranten en communisten. Dria personen werden gearresteerd. Aan de de monstratie in de Westfalenhalle namen ca 12000 personen deel. Hier werd het woord gevoerd door generaal b. d. Litzmann, ter- werd die - - sprak instede van den verhinderden minister wijl de hoofdredevoering uitgesproken door den rijksafgevaardigde Strasser, sprak inst"J J~~ dr. Frick. Bij het vertrek -der nationaal socialisten in den avond kwam het op verschillende punten van de -stad tot wrijving met andersdenken den. O.a. werden twee politieagenten gewona De daders zijn ontkomen zonder herkend té zijn. SPRINKHANENPLAAG IN ROEMENIE. Uit Constanza wordt gemeld, dat in <1 nabijheid van Zoes een groote zwerm sprink hanen is gesignal. De sprinkhanen hebben het geheele gerst- en boonenzaoisel vern. in de omgeving van het dorp en de zwerm is thans in het Bosch van Zoes neergestreken. Van overheidswege heeft maatregelen geno men om den plaag te bestrijden. TREINROOF. Zaterdagochtend werd in een trein tu» schen Keulen en Euskirchen een boekhouder van een fabriek in een compartiment derde klasse door twee gemaskerde mannen onder bedreiging met een revolver aangevallen. Zij knevelden hem, sloten hem in het toilet en gingen er met 18.000 Mark aan loongelden vandoor. Eerst veel later ontdekten de mede reizigers wat er gebeurd was. De daders zijn nog niet gevonden. HEIMWEHRDEMONSTRATIE NABIJ WEENEN. In het park van het slot Laxenburg in de nabijheid van Weenen vond gister een vaan delwijding plaats van de ambtenaren bij de Oostenrijksche Rijksspoorwegen, die lid' zijn van de Oostenrijksche weerbonden. Eenige duizenden Heimwehrleden in uniform woon den de plechtigheid bij. De tweede leider der Heimwehrbeweging in Oostenrijk, dr. Grue- ner, wees in zijn rede op het onlangs bekend geworden regeerings-wetsontwerp inzake de „binnenlandsche ontwapening". Voorts ven klaarde dr. Pfriemer, dat hij werkelijk nog wel eens zou willen zien, of een regeering, waarvan een Schober en een Vaugoin deel uitmaakten, inderdaad met een dergelijk wetsontwerp zou durven komen, waarin zoo onmiskenbaar aan de eischen der sociaal-de mocraten was tegemoet gekomen. Indien de burgerlijke partijen zich al bij een dergelijk wets-ontwerp zouden aanpassen, de Heim- wehren wisten wat hun in dat geval zou te doen staan. NA DEN OPSTAND IN INDO-CHINA Doodvonnissen gewijzigd. De president der Fransche republiek heeft de straf van negen van de 13 wegens de op standige beweging in Indo-Qiina ter dood veroordeelden in levenslange vestingstraf ge wijzigd. EN GEVECHT TUSSCHEN POLITIE KAFFERS. Vijf dooden. Zondagmiddag is te Worcester in de Kaap provincie een vreeselijk gevecht geleverd tus- schen veertien man politie en een troep in- teemschen. De inspecteur van politie werd met een bijl tegen den grond geslagen, en twee agenten werden gewond. De overige agenten zagen zich toen genoopt te vuren; zij doodden zeven inheemschen en wondden eenige anderen, maar moesten zich tenslotte toch uit de wijk der inheemschen terugtrek- een. Versterkingen zijn uit Kaapstad ontboden. Worcester was ook op 5 April j.1. het too- neel van ongeregeldheden. De politie deed toen een inval bij dranksmokkelaars en werd evenals thans gedwongen zich terug te trek- een. Nader wordt gemeld, dat de correspon dent van Reuter te Worcester te zamen met een officier van gezondheid heeft vastgesteld, dat vier kleurlingen en een inheemsche ge dood zijn, terwijl zeventien personen werden gewond. De onlusten zijn veroorzaakt door kleurlingen, geen inheemschen, die zich aan drank te buiten hadden gegaan. De toestand van den inspecteur is uiterst ernstig. Niet alleen heeft men hem met een bijl geslagen» doch een vrouw heeft hem bovendien een wond in de keel toegebracht. Vijftig politieagenten zijn met autobussen uit Kaapstad naar Worcester vertrokken. Zaterdag heeft in een kolenmijn te Bar- ruello in de Spaansche provincie Asturie een ernstige mijngasontploffing plaats gen'-^ Elk mijnwerkers werden tengevolge van ue ontploffing en van het instorten van een. deel van de mijn gedood. Tot nog toe konden zee lijken geborgen worden. DE RATIFICATIE VAN HET YOUNG-PLAN. De Times verneemt dat de regeering» vanGroot-Brittannië en Italië heden net Young-plan zullen ratificeeren waardoor nog heden in werking zou treden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6