ItaMscIt CuranL DE VERDWENEN BEI* Radio-hoekje FEU1LLET0N. Stadsnieuws Rechtszaken Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag: 9 Mei !Co. 109 193°' Zaterdag 10 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) in10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Mode praatje. 2.30—3.15 Gramofoonpl. 3.15—4.— Van Dijk's Volendammer Accordeon Ensem- I,1e.4.-4.30 J. Pelser Jr.: Lezing. 4.30— 5,_ Sportpraatje door H. Hollanden 5:— 5 30 Gezondheidshalfuurtje. S. A. L. Pijl: De bestrijding der tuberculose onder het 'personeel der Ned. Spoorwegen gedurende 20 jaar. 5.306.Duitsch: Gevorderden en conversatie. 6.— Tijdsein. Daarna: Con cert door het Omroeporkest. 6.457.15 Ka mermuziek. Het Hollandsch Strijkkwartet. ,7 15 Voortz. Orkestconcert. 8.Tijdsein. 1 8.— V. A. R. A. V. A. R. A.-Varia. 8.05 (V. A. R- A. Toespraak over: De verzorging van de ongehuwde moeder en haar kind. 8.20 |V. A. R. A. Cabaret-avond. Willy Derby, fjeanne Horsten, Clown Novel, het V. A. R. lA.-Orkest. 10.— Persber. 11.— V. A. R. A. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) g.159.30 Gramofoonpl. 11.3012. (Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Poli- tieber. 12.15—1.15 Concert. Het K. R. O- jTrio. 1.15—2.Gramofoonpl. 2.—3.15 Kin- deruurtje. 4.5.Gramofoonpl. 5.-6. Concert. Theo Potjes, piano. Joh Hendriks, tenor. 6.016.15 S. P. J. Borsten: „Cricket- sport". 6.15—6.25 Gramofoonpl. 6.256 45 (Journalistiek Weekoverzicht. 6.45—7.15 Gra- anofoonplaten. 7.15—7.45 J. M v. Sas: „De grondslagen van de nieuwe financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten". 7.45 8 Politieberichten. 8.—11.Concert. Het IK R. O.-Orkest. 11.—12.Gramofoonpl. |j2.Sluiting en tijdsein. Davenlry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Nieuwsberichten. 10.0510.20 Lezing. 12.201.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. Or kest. O. Goff, sopraan. 4.05 Orgelspel door 'R New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Nieuws berichten. 6.— Sportber. 6.05 Piano-recital. iM. Cole. 6.20 Lezing. 6.40 Lezing. 6.50 Piano-recital! Dorothy Folkard. 7.05 Con cert. Orkest. F. Titterton, tenor. 8.20 Nieuws berichten. 9.— Concert. L. Keyes, sopraan. G. Baker, bariton. Orkest. 9.50—11.20 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 6.256.50 Gramo foonplaten. 6.507.50 Orkestconcert. 9.35 30.50 Herdenking van den 700sten sterfdag van Walther von der Vogelweide. 11.30 Gra mofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.50 5.50 Concert. Mandoline-Orkest. 7.20 Vroo- lijke avond. 11.20—12.20 Gramofoonplaten. 'Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 11.50—1.20 Gramofoonplaten. 3.05 Kinderuurtje. 3.50 Dansmuziek. 8.05 Concert. 8.50 Concert. Or kest en solisten. Brussel, 508.5 M. 4.20 Gramofoonplaten. 5.50 Trio-concert. 7.35 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.05—11.35 Gra mofoonpl. 2.50—4.50 Orkestconcert en zang. .7.20—8.20 Orkestconcert en soli/9.0510.05 Orkestconcert en zang. 10.0511.35 Dans muziek. Zeesen, 1635 M. 5.5010.35 Lezingen. 30.35 Herdenking van Walther von der Vo gelweide. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.50 —4.50 Concert. 4.507.50 Lezingen. 7 50 „Bilanz". Revue van Max Ophüls. 8.40 „Da Capo". Schlager-programma. Daarna tot II.50 Dansmuziek. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Het Landelijk comité ter behartiging van de belangen der luisteraars in den algemee- nen Omroep zonder voorkeur voor politieke of godsdienstige richting heeft het volgende te- llegram aan den Minister-voorzitter van den Ministerraad gezonden: Comité ter behartiging van de belangen der luisteraars in den Algemeenen Omroep zon der voorkeur voor politieke of godsdienstige richting, gelezen hebbende in de pers als zou Uw college voornemens zijn inzake zendtijdver- deeling te beslissen volgens advies radioraad, voorziet een storm van verontwaardiging van radioluisteraars als algemeene omroep in zendtijd wordt bekort, zouden een beperking van zendtijd algemee nen omroep persoonlijk aanvoelen als een daad van schrijnende onrechtvaardigheid tegenover de luisteraars die geen radiotoestel aanschaften om politieke of godsdienstig poli- f Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 60) Ik sloot den brief en schreef er het adres op van de achterbuurtstraat in Bermondsey, welke Louis had genoemd. Daarop liet ik een loopjongen bij mij komen en droeg hem op den brief te bezorgen en op antwoord te wachten. Ik kon nu vooreerst niet anders doen dan geduld oefenen. Ik probeerde een bezoek aan Felicia te brengen, met het eeni- ge resultaat, dat de deur voor mijn neus werd dichtgegooid door juffrouw Muller. Ik was te zeer verlangend naar het antwoord op mijn brief om naar mijn club te gaan, daar om bleef ik in het hotel, mijn tijd doorbren gend met rooken en lezen. Toen eindelijk de mop jongen terugkeerde, bracht hij mij een slechts matig bevredigende tijding. Hij had wel het adres gevonden en den brief afgege ten, maar de heer was uit en hij werd niet voor den avond terugverwacht. Toen besloot 'k maar naar mijn club te gaan en liet de opdracht achter, dat eventueele boodschap pen voor mij daar moesten worden bezorgd, ik viel in aan een bridgetafeltje, maar mid den in den tweeden robber werd er een tele- gram yoor me gebracht, dat voor mij aan net Milan Hotel was bezorgd. Ik scheurde u ?Pen- Het was van Delora en luidde: »r'eb uw brief ontvangen. Zal u heden- 8\oud te tien uur ten mijnent wachten,".- r^Vfa?en in hun huiskamer te ontvan- zonder invloed van poli tieke of godsdienstige partijen den algemee nen omroep opbouwden, K nen Snm€rnpnWibeSCherniing voor den algemee nen omroep tegenover de afbrekende egoisti- ^en gtn dle S^n rekening hou den met belangen luisteraars, a's omstige mannen en vrouwen en nn i j va^rlanderseen zeer dringend beroep op het rechtvaardigheidsgevoel van uw col- f^e ,om Hn'et door politieke overwegingen te laten laden tot een noodlottige beslissing voor onpolitiek kunstgenot en verstrooiing en in elk geval de algemeene omroep de volle week op een zender te handhaven. Namens de leden van het comité belangen luisteraars gevestigd in de volgende plaatsen: Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Bilthoven, Breda Bussum, Delft, Den Burg (Texel), Deventer, Dordrecht, Edam, Eibergen, Epc, s Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hilver sum, Leiden, Nijmegen, Oldenbroek, Ooster beek, Rotterdam, Schiedam, Soest, Veenen- Zu1plien°rl)Ur^' Wagenin8:'en» Zaandam, Een telegram van den Vrijdenkers Omroep. De Vrijdenkers Radio Omroep (V.R.O.) heeft het volgende telegram aan den min. van Waterstaat gezonden: Bestuur Vrijdenkers Radio Omroepvereeni- gir.g, kennis genomen hebbende van de mede- deelingen, gedaan door mr. Van der Deure, inzake zendtijd kleine omroepvereenigingen, dringt er bij Uwe Excellentie met klem op aan, bij verdeeling zendtijd rekening te hou den met de door de kleine omroepvereenigin gen in het algemeen, en door den V. R. O. in het bijzonder geaccentueerde bijzondere gees telijke stroomingen in het Nederlandsche volk. Namens Vrijdenkend Nederland, waar bij vele vooraanstaande en belangrijke figu ren, vragen wij Uwe Excellentie derhalve den V.R.O. bij de zendtijdverdeeling niet uit te schakelen. KOOPLIEDENVEREENIGING „STEUNT ELKANDER". Vergadering ter verkrijging van een andere regeling van de Alk- maarsche exportveiling. De koopliedenvereeniging „Steunt Elkan der" had gisteravond alle belangstellenden bij de Alkmaarsche exportveiling samenge roepen ter bespreking van de h.i. onhoudba re toestanden ten aanzien van den aanvoer en den verkoop aan deze instelling. Er had den 61 heeren aan den oproep gehoor ge geven. De v o o r z i t t e r, de heer Geels, had de opkomst grooter verwacht. Hij zette het doel van de vergadering uiteen. Vanwege „Steunt Elkander" was een persoonlijk on derzoek ingesteld naar de veiling te 's Gra- venzande, en over den toestand aldaar was men volmaakt tevreden. De toestand aan de Alkmaarsche veiling is volgens spr. zoo, dat geen voldbende over zicht van den aanvoer te krijgen is en waar dit nu al zoo is, nu nog nniet het derde deel van den straks te verwachten aanvoer aan wezig is, stelt men zich de vraag hoe het dan in de toekomst kan gaan. Er is geen ruimte genoeg om de gekochte artikelen vol doende vlug weg te voeren, zoodat alle door vluggere veiling gewonnen tijd weer verlo ren gaat. Men kan het artikel niet voldoende zien en daarom kan de aanvoerder geen vol doende waardeering voor zijn product ver krijgen met als gevolg dat de prijzen gedrukt worden. Spr. gaf als de meenjng van het bestuur van „Steunt Elkander" weer, dat de koopers zelve moeten kunnen bepalen wat en hoeveel ze willen koopen, terwijl voorts bedongen moet worden, dat niet het heele artikel maar de monsters „door de klok" komen. Het per soneel der veiling moet de monsters weer ter standplaats terug brengen. Spr. meende dat alzoo de oude toestand moet worden terug- verkregen. De heer Pander verklaarde zich, mede namens Amsterdamsche koopers en den heer Deutekom, vóór den huidigen gang van za ken aan de veiling. Wel zijn er fouten, waar van de voornaamste is, dat de aanvoer on geregeld komt, maar daar moet men verbe tering in zien te brengen zonder terug te gaan tot het oude systeem Den voorzitter was het bekend, dat verschillende Amsterdamsche kooplieden, van wie hij den heer van Gooijen met name noem de, met den huidigen toestand niet tevreden zijn. Het is een groote moeilijkheid om na afloop der veiling het gekochte te krijgen, zoodat het product urenlang in de zon staat, wat men juist heeft willen voorkomen om de Ik stak het telegram in mijn zak en speel de den robber uit. Vervolgens ging ik weg en liet mij door een hansom naar het Claridge Hotel brengen. Ik trof er mijn broeder aan en zeide: „Ralph, ik heb op het oogenblik nog geen nieuws mede te deeien. Wil je in ieder geval aan Dicky telegrafeeren, sein hem dan al leen, dat we op onderzoek uit zijn. Ik heb een afspraak met Delora, dat ik hem vanavond om tien uur zal kunnen spreken." „Het adres, dat hij mij heeft gezonden, is een achterstraat in Bermondsey. Het is na tuurlijk uitgesloten, dat hij dat adres om een andere reden zou hebben uitgekozen, tenzij om zich te verstoppen. Mij lacht het adres niet bijzonder aan." „Maar ga dan niet!" riep Ralph. „Het is toch werkelijk niet noodig, dat je voor een dergelijke onbeduidende zaak gevaar zult loopen." „Och, daar ben ik niet bang voor", ant woordde ik. „Wat mij alleen hindert is het gevoel, dat ik sta voor een onoplosbaar vraagstuk. Eerlijk gezegd heb ik geen steek vertrouwen in dien heelen Delora. Geen ster veling, hoe geheim of gewichtig zijn zaken ook mogen zijn, neemt zijn toevlucht tot der gelijke achterbaksche streken. Het eenige, dat er ter verklaring van al die geheimdoenerij ïs aan te voeren, is dat de politiek er achtei zit. Ik begrijp intusschen van die vriend schap tusschen hem en den Chineeschen ge zant volstrekt niets." .»an „Niet?" antwoordde Ralph. „Ik hebJJine denken over wat je mij heb medegedee Austen, en ik geloof, dat ik je misschien ee j aanwijzing kan geven. Weet je, dat op e j oogenblik de t\yee grootste oorlogsschepen kwaliteit niet te schaden. Spr. deelde enkele staaltje mede van teruggang in kwaliteit van het product tengevolge van het staan in de zon gedurende vele uren. Elke mogelijkheid om een overzicht te krijgen van den aanvoer, ontbreekt thans geheel, watvzeer ongunstig afsteekt bij den toestand te 's Gravenzande. Spr. constateerde dat de bloemisten met hun kleinen aanvoer het bezwaar al voelden en wat moeten dan wel de tuinders met den zooveel grootere hoeveelheden. De heer Pander stelde vast, dat hij op dracht had gekregen om te spreken zooals rij deed. Indien daaraan wordt getwijfeld zou hij liever willen zwijgen. De voorzitter geloofde hem wel, maar meende dat de Amsterdamsche kooplie den dan met twee woorden spreken. Ook van den heer Deutekom had spr. wel een andere meening gehoord dan nu bij monde van den heer Pander werd verkondigd. De heer B o e r s e n zou verandering, zooals het bestuur voorstelde toejuichen, om dat hij volkomen de bezwaren ten aanzien van goede waardeering van het product be aamt, zooals hij met voorbeelden aangaf. Als een fout aan de veiling gaf spr. aan, dat tekorten slechts enkelvoudig inplaats van dubbel worden afgetrokken. De voorzitter preciseerde nog eens het bestuursvoorstel. Straks, als het fruit wordt aangevoerd wordt de toestand nog veel nijpender dan thans. Spr. vroeg ten slotte of de vergadering er mee acoord ging dat „Steunt Elkander" de aanvoerders en de koopers bijeenroept om ge zamenlijk een motie op te stellen, waarin aan het bestuur der veiling wordt gevraagd tege moet te komen aan de bezwaren. De Amster damsche kooplieden genieten het voorrecht dat hun goederen van de veiling naar de schuit worden gebracht en dat wenschte ook „Steunt Elkander" voor de andere kooper te bedingen. Geen der aanwezigen verzette zich tegen dit voorstel, zoodat dit met algemeene stem men werd aangenomen. Rondvraag De heer E 1 i o n had tegen een vergade ring als bedoeld geen bezwaar, maar wil te gen het bejperken van de besprekingen op die bijeenkomst tot de aangegeven punten. Er zijn nog veel meer zaken te behandelen. Sipr. wees hierbij o.m. op de tegenstelling op som mige onderdeden in de belangen van aan voerders en koopers, al is het zeker juist, dat die in vele gevallen samengaan. De voorzitter erkende een en ander, en stelde vast, dat het bestuursvoorstel slechts beoogt een bij elkaar komen ter be spreking van de verschillende belangen. Als de veiling „door de klok" kan worden ver kregen, is al veel gewonnen voor beide par tijen. De heer Mulder zou gaarne zien dat een vergadering wordt gehouden met ver schillende belanghebbende organisaties ter verkrijging van meerdere hangende vraag stukken. De voorzitter hoopte dat men daartoe zou kunnen komen. De heer Admiraal hoopte dat die vergadering binnenkort wordt gehouden om aan den onhoudbaren toestand aan de vel ling zoo spoedig mogelijk een einde te krij gen. De voorzitter onderschreef dezen wensch en zou doen wat mogelijk is om dien te bevredigen. DE MOLLEBOONEN. De verainen van old-Grönnegers in Alk maar en omstreken „De Molleboonen" har Wonsdagoavend heur leste vergoaderen in dit seizoen, 't Was 'n kofvie-oavend en doar- deur was d'r nait zooveul volk as aans. moar 't vol toch nog mit, want d'r wazzen toch nog 'n zeuventeg menschen bienander in ,,'t Gulden Vlies". Omdat 't de leste ver goaderen was, wuir veur reken' van de kas kofvie mit kouk en olie wie ven aangeboden, 'n tractoatie dei deur de leden slim op pries steld wuir. 't Smuik wat best! Meneer Janssonius uut Noordscharwoude leesde 'n mooi stök veur, „Braif van vaarver Naarsien", woar slim om lacht wuir. Van dei stokken hebben wie al voaker wat heurd en ieder bod worden ze weer gelieke mooi vonden. Notulen en joarverslag wuiren onder ap plaus goudkeurd en dou binn' de veurzitter en de penningmeester (de heeren Barkman en Dekker) zunder stemmen herkozen. Zai nam- men t baid e weer aan. In begunsel wuir besloten om aankomend zummer 'n feessie te hollen en din te zain of we de „Roege Roepe" uut Rotterdam weer kriegen kennen, dei hier op 1 Frebewoarie zoon groot succes had het. der wereld op een werf aan de Tyne voor Brazilië worden gebouwd?" „Ja, dat weet ik, ga door." „Wat heeft Brazilië aan dergelijke groote oorlogsschepen? Het ligt voor de hand, dat het er niets mee zou kunnen uitrichten. Het heeft niet eens genoeg personeel om ze te bemannen en het zou een heele hap uit zijn geldkist zijn, als het er toe overging ze in dienst te stellen. Nu ben ik van meening, dat de opdracht om de beide schepen te bouwen een speculatieve zaak is van een paar slim merds in de Braziliaansche regeering, die voorzagen, dat er weldra troebele tijden zou den komen en die bereid zijn ze te verkoopen aan den hoogsten bieder, hetzij een Euro peaan of een Aziaat." Ik begreep in eens waarheen Ralph wilde. „Wel, lieve hemel", riep ik, „je meent dus, dat Delora hierheen is gereisd om den ver koop er van in orde te maken aan een ot an dere regeering, vermoedelijk in dit geval „Waarom niet?" vroeg Ralph. «IJ6* js aannemelijk en verklaart tot pp zekere hoogte wat jou tot nog toe geheimzinnig heeft toe geschenen. Er is geen ander land, dat in aanmerking komt voor den aankoop van de oorlogsschepen als China, tenzij dan Rus land, en dergelijke transacties hebben altijd met de noodige geheimzinnigheid plaats." „Als je den spijker op den kop hebt gesla gen, is natuurlijk alles zoo klaar als een klontje en is Delora gerehabiliteerd. Maar er is altijd nog een punt, dat boven mijn begrip gaat en dat is, waarom hij zich verbonden heeft met een dievenpak als de lui van het Café des Deux Epingles, en waarom hij ver plicht zou zijn van dien Louis een bondge- Bie 't sloeten gong de veurzitter nog es even noa wat er in 't verloopen joar al ge beurd was en hai hoopte doarbie dat 't aan komend haarfst weer goud inzetten zei. Tot ofwisselen gaf de meziekclub 'n num mertje en ook wuiren d'r hall wat Grönneger verssies zongen, woarbie ook 'n poar neien, dei aanboden wazzen deur ai:i van de leden. D'r binn' dizze oavend nog weer 'n stok of wat neie leden biekomen. 't Wachten is nou nog op dei aandere Grönnegers, dei nog gain lid binn'. Moar 't aantal van dizzend wordt geregeld minder! IJJE WIJKSTRA VOOR HET GERECHTSHOF. Het gerechtshof te Leeuwarden is gister begonnen met de behandeling der zaak 'tegen den 33-jarigen IJje Wijkstra, arbeider te Doezum, die den 18en Januari 1929 de vier veldwachters Mient van der Molen, Herman Hoving, Jan Weikman en Aldert Meyer, die kwamen om de bij hem inwonende vrouw Wobfoes te arresteeren, van het leven heeft beroofd. De rechtbank te Groningen veroordeelde Wijkstra den 7en Mei van dat jaar wegens doodslag, driemaal gepleegd, en moord, tot levenslange gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep. Het was de 20ste Juni van dat jaar, toen het gerechtshof deze zaak behandelde. De verdachte verk'aarde toen, dat hij in hooger beroep was gekomen, omdat hij in deze zaak niet met voorbedachten rade had gehandeld De daad was het gevolg van zenuwachtig heid van het feit, dat er vroeg in den ochtend vier veldwachters bij hem voor de deur ston den. Nadat verdachte was verhoord, vorderde de procureur-generaal scchorsing der behan deling en terugzending van de stukken naai den rechtercommissaris en het gelasten van een nader onderzoek naar den lichamelijken en geestelijke toestand van verdachte, waar op de rechtbank de behandeling der zaak- schorste en verwees naar den rechter-com- missaris met den last om een nadere instruc tie te doen plaats hebben in verband met eenige nieuw ingekomen processen-verbaal en voor het instellen van een nader onder zoek betreffende den psychischen toestand van den verdachte door prof. Wiersma en dr. van Mesdag te Groningen. De behandeling voor het Hof. Het hof is, naar het Hbl. meldt, samenge steld als volgt: jhr. mr. J. J. A. Quintus, president; mr. P. C. J. A. Boeles, mr. John Nieuwenhuisen, raadsheeren; mr. A. Visser, griffier. Procureur-generaal mr. F. F. Vie- hoff. Verdediger is mr. M. Levie te Groningen. Ter herinnering geven wij hier nog de fei- en weer. IJje Wijkstra leefde met Aaltje van der Tuin, vrouw van H. Wobbes. Wobbes zat in de gevangenis en zijn vrouw had, om met IJje te kunnen samenwonen, '-aar kinde ren onverzorgd achtergelaten. In verband hiermee moest zij voor den officier van justi tie te Groningen worden geleid en de politie besloot haar van de woning van Wijkstra af te halen. In den vroegen ochtend van 18 Januari gingen de gemeenteveldwachters M. van dei- Molen te Grootegast en A. Meijer te Opende in gezelschap van de rijksveldwachters J. Werkman te Sebaldeburen en H. H; Hoving te Groninger-Opende naar de woning van Wijkstra. Van der Molen ging voorop en trachtte de deur te openen. Wijkstra schoot hem door den kier van de deur neer. Ook Hoving werd toen neergeschoten. Vervolgens ging hij met de anderen afrekenen. Alle vier veldwachters werden gedood, het laatst Meijer. Vervolgens heeft Wijkste Meijer, Hoving en Werkman nog met een mes gesneden en hierna zijn huis in brand gestoken. Daarna vluchtte de dader. Hij ging naar een woning op een half uur afstand èn ver telde daar, wat hij had gedaan. Met den be woner ging Wijkstra naar Tolbert, want ook IJje was gewond en moest zich laten verbin den. Zij troffen den dokter niet thuis en het tweetal huurde toen een auto en reeds naar Groningen, waar Wijkstra in de tram werd gearresteerd. De belangstelling Reeds vrij vroeg in den ochtend stond ei een kleine menigte voor het Paleis van Justi tie, welke groep langzaam groeide. Op de ge reserveerde tribune hadden advocaten, reclas- seerngsambtenaren, rechercheurs en anderen plaats genomen. Op het podium staat als corpus delicti de deur, waardoor Wijkstra op Van der Molen heeft geschoten. Nadat het Hof was binnengetreden, werd Wijkstra, geflankeerd door twee veldwach ters en een maréchaussee, de zaal binnenge leid. Nadat de griffier de lijst der getuigen heeft voorgelezen, wordt onder deze appèl nominaal gehouden. Er zijn er ongeveer veertig. Vier getuigen zijn niet verschenen Wijkstra, een bleek, zachtmoedig uitziend mannetje, neemt zichbaar nerveus zijn plaats in tusschen zijn bewakers. Hel getuigenverhoor. Als eerste getuige-deskundige werd dr. Mieremet gehoord, die op de lijken van de vermoorde veldwachters de sectie heeft ver richt. Door den president w:erden aan deze getuige allerlei vragen gesteld, die betrekking 'hadden orv den aard der verwondingen, wel ken loop de kogels hadden genomen enz. Om trent de snijwonden, die aan v. d. Molen en Werkman waren toegebracht, merkte getui ge desgevraagd op, dat hij niet met zeker heid zou kunnen zeggen, of deze snijwonden op zichzelf den dood zouden hebben kunnen verooraken. Getuige meende, naar de Telg. meld, dat de snijwonden aan den hals, die hij ook bij het lijk van Meijer had gevonden, niet op zichzelf doodelijk geweest zouden zijn, doch dat Meijer aan een zware inwen dige bloeding zeer spoedig moet zijn over-' leden. Psychiatrisch rapport. Prof. dr. Wiersma verklaarde, dat hij met dr. Van Mesdag een onderoek heeft ingesteld naar de geestvermogens van verdachte. Ge- tuige's meening kwam, kort samengevat, hier op neer: Wijkstra was zeer egocentrisch aan gelegd. Dit bleek reeds in zijn schooljaren. Hij ging naar school of bleef er van weg, al naar hij zin had. Wat zijn gemoedstoestand betreft, was getuige gebleken, dat verdachte min of meer gedeprimeerd was. Zijn wils uiting was die van zeer sterk impulsieven aard. Getuige meende, dat Wijkstra de daad heeft gepleegd in een zeer heftige gemoeds beweging. Zijn intellect was vrij normaal; overigens had getuige bij hem geen afwijkin gen gevonden. President: Meent U niet. dat Wijkstra met overleg te werk is gegaan? Het is nu uit de rapporten bekend, dat verdachte dekking zocht? Getuige prof. Wiersma: Mijn meening is, dat Wijkstra in een affect hééft gehandeld en dit sluit overleg niet uit. In een zeer heftige gemoedsbeweging heeft verdachte de eerste schoten op v. d. "'.'.olen gelost. Daarna is hij om het huis geslopen, ten einde zich te dek ken. Getuige meent, dat hij toen als een ra zende alles heeft neergeschoten wat hem in den weg kwam. Mr. Levie, verdediger van verdachte, stelt daarop eenige vragen aan getuige. Spreker meent, dat getuige het type van verdachte ge- qualificeerd heeft als het nerveuze type. Be hoort dit type, zoo vraagt spreker, tot het normale psvchologische of tot het psycho pathologische type? Getuige antwoordt hierop uitvoerig en ontkent o.a. ten sterkste, dat verdachte het slachoffer van waandenkbeelden zou zijn. Verdache vertoont in het geheel geen afwij kingen. Mr. Levie: Is het u ook gebleken, dat ver dachte beheerscht wordt dóór de voorstel ling. dat hij een bestemming moest volgen, dat hij een roeping had! In zijn verklarend rapport noemt verdachte o.m. den naam van Nietzsche, dien hij in die stukken betitelt als „edele denker, wiens incarnatie ik soms meen te zijn." Getuige Wiersma bevestigt dit. Vervolgens werd dr. Van Mesdag ge hoord, die in grove trekken een gelijke ver klaring aflegde.als prof. Wiersma. De Telegr. meldt over het verder verloop der terechtzitting nog de volgende bijzonder heden. De behandeling van de zaak tegen IJje wijkstra voor het gerechtshof te Leeuwar den, die den geheelen dag en een deel van den avond in beslag nam bracht tot heden noot te maken, om niet te zeggen een mede plichtige". „Nu, je kunt niet alles tegelijk begrijpen. Maar ik zou intusschen, als ik in jouw plaats was, trachten uit te vinden of de wenk, dien ik je nu geef, past in het raadsel, waarvoor je staat." „Ik zal zien van avond de waarheid los te krijgen van dien Delora", verklaarde ik ten slotte. „Maar nog wat, Ralph." „En dat is?" „Ik heb Felicia Delora ten huwelijk ge vraagd." Ralph keek mij een oogenblik a,n alsof hij meende, dat ik een aardigheid verkocht. Maar daarop vroeg hij: „Zou het niet ver standiger geweest zijn, zoo je daarmee ge wacht had tot je deze zaak tot klaarheid had gebracht?" „Neen, het werd me te machtig", verklaar de ik. „Het meisje staat geheel alleen en ik zie met verdriet, welk een arm pionnetje zij is in het spel dat die kerels spelen. Ik zou haar liefst aan dat milieu hebben ontrukt, Ralph, maar zij wil daar niet van weten. Zij is van oordeel, dat zij dank schuldig is aan haar oom en zij wil zich naar zijn bevelen schikken." „Daarom kun je geen kwaad van haar denken", merkte Ralph op. „Neen, maar dat maakt den toestand wel moeielijker." „Kom me morgenochtend weer opzoeken en deel me dan nauwkeurig mede wat er tus schen jou en Delora is verhandeld. Wij moe ten Dicky niet te lang op een telegram van ons laten wachten." Ik beloofde dat en vertrok. HOOFDSTUK XXXV. Ik gevoelde dien avond instinctmatig de, noodzakelijkheid om, alvorens naar Ber mondsey te vertrekken, alle mogelijke voor zorgsmaatregelen te nemen. Ik schreef daar om een brief, waarin ik verhaalde van mijn bezoek aan die achterbuurt en van mijn ver moedens en gaf hem aan den portier. „Kijk eens, Ashley", zeide ik, „ik ga uit op een expeditie waaromtrent ik mij niet volko men gerust gevoel. Tusschen ons gezegd en gezwegen, 't staat in verband met de verdwij ning van den oom van juffrouw Delora. Ik vermoed, dat het mogelijk en zelfs waar schijnlijk is, dat ik er moeilijkheden bij zal ondervinden, en nu zóu ik graag willen, dat je mij iets beloofdet. Ik moet naar Bermond sey en als ik nu nadat het half twaalf zal zijn geslagen niet terug ben, zou ik willen dat je dezen brief, waarin de geheele zaak uiteengezet wordt, naar Scotland Yard bracht. Als je het zelf niet kunt doen, draag het dan op aan iemand, dien je volkomen vertrouwen kunt". De portier keek een beetje bedenkelijk en antwoordde: „Best, mijnheer, ik zal er voor zorgen. Maar mag ik me de vrijheid veroorloven u iets aan te raden? In uw plaats zou ik zor gen, dat ik vergezeld werd door een paar agenten in burger. Het is daar een tamelijke achterbuurt en er doen zich in den laatsten tijd nog al rare dingen voor." „Ik kan er niet van af er heen te gaan, maar ik wil niet dat het met mij verkeerd af loopt. Ik heb een revolver in mijn zak en heb niet voor niets van Baxter leeren boksen. Ik geloof dus niet, dat ik in Bermondsey in ernstige moeilijkheden zal geraken. Maar je kunt niet weten!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5