Geneeskundige brieven, Landbouw en Veeteelt. Telegrammen r Provinciaal nieuws Laatste berichten. van 13 Mei 1930 K V. voor zoover noodig tegen andere voor den inhoud van het blad verantwoordelijke direc teuren, redacteuren, uitgevers en/of drukkers van het dagblad De Telegraaf, terzake van laster, althans smaadschrift, althans een voudige beleediging, naar aanleiding van een in het ochtendblad van De Telegraaf van 5 Maart 1.1. geplaatst artikel onder het hoofd: Drie a vier ton verduisterd?, met als onder titel: Praktijken van een bankier. DOODELIJK ONGELUK OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op het Jentraal Station te Amsterdam een tragisch ongeluk plaats gehad. Een gedetineerde, die geruimen tijd aldaar wegens zenuwlijden was verpleegd, zou onder politiebewaking naar een gesticht te Velp worden overge bracht. Op een gegeven moment wist de man aan zijn bewakers te ontsnappen, sprong het perron af en gooide zich voor de locomotief van den binnenkomenden Duitschen trein De ongelukkige was op slag dood. GROOTE AANVOER VAN ANSJOVIS. De laatste drie dagen zijn te Lemmer in het geheel ruim 100.000 K.G. ansjovis aan gevoerd. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van de twee vorige jaren samen. GOEDKOOPE SIGAREN. ©en laatsten tijd verschenen in verschei dene groote bladen advertenties van een zekeren D. C. van Garderen, Turfmarkt lo te Haarlem, waarin reclame werd gemaakt voor een nieuwe seriemerk sigaren, genaamd iNederlandsche Steden. In deze advertenties werden monsterkistjes beschikbaar gesteld, welke men tegen toezending van een post wissel van 50 cent zou ontvangen. De kistje? hielden zoogenaamd in 50 sigaren van ge middeld 10 cent per stuk. Een door de Haar lemsche politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht ,dat de advertenties waren ge plaatst door een zekeren D. H. van Werven, wonende te Amsterdam. Het adres aan de Turfmarkt te Haarlem was slechts een post adres. De man die geen sigarenfabrikant is en ook geen sigaren in zijn bezit had, is door de politie aangehouden en in bewaring ge steld, verdacht van oplichting. Aan het postkantoor te Haarlem zijn reeds gtapels postwissels ontvangen, doch de poli tie heeft gezorgd, dat deze niet aan den heer Van Garderen zijn toegezonden. Bij zijn aan houding werden op hem gevonden een aan tal postwissels en eenige bewijsnummers van bladen, waarin de advertentie is geplaatst. INBRAAK IN EEN JUWELIERS WINKEL. In den afgeloopen nacht is ingebroken in den goudsmidswinkel van L. D. Constandz te Spijkernisse. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door het intrappen van de etalage ruit. Een gedeelte van den inventaris, be staande uit horloges, ringen, spelden, broches, enz. is ontvreemd. De waarde kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft vingerafdrukken gevon den. Dit is de derde inbraak in de omgeving in korten tijd. BERGEN. Naar wij vernemen hebben de heeren W. Spierings en W. J. van der Steen ontslag genomen als lid van den Raad van Toezicht der Coöp. Boerenleenbank, alhier. Naar wij vernemen worden door de 3 arm besturen alhier pogingen in het werk gesteld om aan de ouden van dagen op 22 Mei a.s een autotochtje naar de Zuiderzeewerken aan te bieden. Reeds 31 autobezitters hebben zich bereid verklaard hun wagen voor genoemd doel beschikbaar te stellen. WIERINGEN. Het Raadslid S. P. de Vries (S.D.A.P.) heeft als zoodanig zijn ontslagaanvrage in gediend. Als zijn opvolger komt op de lijst voor de heer P. Kooij, commies der Rijksbe lastingen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om binnenkort alhier een R.K. school te stich ten. De school zou te Bippolytushoef worden gevestigd. SINT PANCRAS. De heer W. Kuiper, ambtenaar ter secre tarie, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen candidaat-gemeentesecreta lis, gehouden te Haarlem. HEILOO. Verkoop café van de N.V. H. O. C. E. Heden had ten overstaan van notaris C. J de Lange te Alkmaar de veiling bij inzet plaats van eigendommen van de N.V. H O. C. E. alhier. Perc. 1 (café-restaurant), groot 6 A. 54 c.A werd ingezet op 13505. Perc. 2 (concertzaal aan de overzijde van den weg), groot 7 A. 95 c.A., staat in bod op 7760. Hoogste bieder voor beide perceelen de heer A. Qucbs, makelaar te Alkmaar. Perc. 3 (perceel grond naast perceel 1), groot 2 A. 68 c.A., kwam in bod op 300. Hoogste bieder de heer IJ. Blokker te Heiloo. Lichaamsontwikkeling en lichame lijke opvoeding. Aan de hand van hetgeen daarover in de „Wiener soziologische Gesellschaft", m.n door dr. Pauluzzi is gezegd, schijn; het mij met van belang ontbloot, ook hier een en an der in het midden te brengen over de onder- iir-ge betrekking tusschen de verschillende ontwikkelingsphasen en de voor elk dier phasen meest doelmatige lichaamsoefenin gen. Wat men vroeger niet zoo goed wist, waar althans niet op gelet werd, doch wat thans duidelijk is geworden, dat n.1. de ontwikke ling van den mensch niet steeds in hetzelfde tempo, maar meer met schokken plaats heeft, heeft groote beteekenis voor de toepassing van lichamelijke oefeningen. Bij de geboorte is de mensch gemiddeld 50 c.M. lag en weegt circa 3 K.G. De groei m het eerste levensiaar wordt later nimmer overtroffen. De lengte neemt in d..t tijdsver loop met de helft, dus tot 75 c.M. toe, terwijl het gewicht verdubbelt, d.i lot 6 K.G. De roei in de breedte overtreft derhalve dien in _e lengte, vandaar dat die heel jonge kinde ren er zoo mollig uitzien met hun afgeronde vormen. Waarschijnlijk onder den invloed van het loopen komt hierin verandering. De lengte- groei krijgt de overhand en de ronde vormen worden minder duidelijk. Eerst in den school tijd wordt de verhouding weer iets anders ten gunste van den breedtegroei. De vele uren op de school zittend doorgebracht remmen den lengtegroei als een der teekenen van de belas ting van het organisme door onthouding van de vrije bewegingen, welke onders uit vrijen natuurlijken aandrang zouden gemaakt wor den. Een tweede belasting treedt op met de puberteit. Van het twaalfde tot het achttien de of negentiende jaar neemt c'.e lichaams lengte weer in sterker mate toe, en houdt na nog een of twee jaar geheel op. De dan be reikte lengte blijft onveranderd, totdat op hoogen leeftijd eenige verkorting wordt waargenomen. Evenals de tijdperken van groei onregel matig verloópen, vinden wij een ongelijkma tige verhouding der afmetingen van verschil lende lichaamsdeelen. Het hoofd van den vol wassene is ongeveer twee maal zoo groot als van den zuigeling, daarentegen bedraagt dan de lengte drie maal zooveel. Vandaar dat het kinderhoofd betrekkelijk zooveel grooter is dan het hoofd van den volgroeiden mensch. Ook aan de organen van den bloedsom loop zien wij iets dergelijks. Het kinderhart is betrekkelijk klein, maar de weerstand, welken het bloed in de vaten ontmoet, is ge ringer. Hiermee in overeenstemming is de snellere pols tegelijk met grooter uithou dingsvermogen bij de jeugd. Met toenemen- den leeftijd mag steeds minder van het hart gevergd worden, omdat t loedvaten nau wer worden, het bloed er i niet zoo ge makkelijk in gedreven wordt en de vergroo ting van het hart niet altijd gelijken tred houdt met de aldus gestelde eischen. De longen vinden eerst in de puberteit in de borstkas de noodige ruimte voor de ont wikkeling der longtoppen. Het beenderstelsel vertoont misschien nog wel de grootste veranderingen. In de jeugd elastisch en buigbaar, worden de beenderen door steeds toenemende afzetting van kalk hoe langer hoe vaster en ten slotte zelfs broos. Zoo komt het dat kinderen lang zoo gemakkelijk niet een been breken als volwas senen en bij ouden van dagen een betrekke lijk gering geweld daartoe soms reeds vol doende is. Bij de ledenmaten zien wij alweer verschil. De armen worden vier, de beenen vijf maal zoo lang. De grootste toename valt samen met den versnelden groei van het lichaam. De wervelkolom is aanvankelijk geheel ge strekt. Zoodra het kind zich gaat oprichten en vooral wanneer het loopt, ontstaan krom mingen. Maar deze worden eerst blijvend omstreeks het vijftiende levensjaar. Niet alleen del ichamelijke, ook de geeste lijke ontwikkeling gaat in onregelmatig tem po. De grootste snelheid vinden wij in het eerste levensjaar. Wanneer wij den pasge borene, een zuiver reflex-wezentje, vergelij ken met een een-jarig kind, dan staan wij verbaasd over den sterken vooruitgang in een zoo kort tijdsverloop. Daarna gaat het veel langzamer, totdat in de puberteitsjaren weer veel sterker geestelijke vooruitgang valt waar te nemen. Merkwaardig is, dat de spraak in betrekkelijk korten tijd, 5 of 6 jaar volkomen ontwikkeld is. Het jonge kind toont een haast ontembaren drang tot beweging, het heeft veel fantasie en groote onderzoekingslust. Deze drie factoren beheerschen het kinderlijke spel, dat als een natuurlijke, zoo goed als onbewuste uiting kan worden opgevat. Maar al noemen wij het spel, dat neemt niet weg, dat het door dat spel allerlei moeilijkheden leert overwinnen en dat de oude dichtregel van Van Alphen „Mijn spelen is leeren" in dit opzicht volle dig bevestigd wordt. Het is de school, die aan deze vrije ontwikkeling zonder twijfel beperking oplegt, al hebben de nieuwere paedagogen ook geleerd, veel meer dan vroe ger aandacht aan het spel te schenken en het met de gebezigde leerstof in overeenstem ming te brengen. De puberteit brengt in dit alles groote ver andering zooals lichaam en geest beide in deze jaren aan een algeheele revolutie onder worpen worden. De betrekkingen tot de bui tenwereld ontwikkelen zich; in plaats van den natuurlijken lust tot het spel, komt het logisch denken en de bewuste wil als voorbe reiding tot den strijd om het bestaan. Het puberteits-tijdperk is niet nauwkeurig te begrenzen. Volgens Pauluzzi begint het reeds op het 10de of 11de jaar en eindigt eerst ongeveer in het midden tusschen 20 en 30 jaar, bij meisjes iets vroeger dan bij jon gens. Voordat dit stadium intreedt, behoeft geen verschil gemaakt te worden tusschen de opvoeding van de beide kunnen. Daarna worden voor beide afzonderlijke eischen ge steld. Tegenwoordig ziet men gelukkig in, dat de lichamelijke opvoeding niet naast de geeste lijke en zedelijke behoort te staan, maar dat zij met elkaar tot een evenredig geheel moe ten worden samen gebracht. In een volgend opstel zullen eenige opmerkingen ten beste gegeven worden, hoe een harmonisch samen gaan gedacht kan worden en te bereiken is. H. A. S. Gedeeltelijk gecorrigeerd. EERSTE KAMER. Na de goedkeuring van een reeks van klei ne wetsontwerpen repliceerde in de zitting van heden de heer Mendels bij de Indische begrooting en constateerde, dat de gouver neur-generaal Fock de toezegging inzake af schaffing der poenale sanctie door van Lim burg Styrum heeft teniet gedaan. TWEEDE KAMER. Herdenking mr. Troelstra. In de zitting van heden was ingekomen het overlijdensbericht van mr. Troelstra. De voorzitter, mr. v a n S c h a i k, hield een korte gedachtenisrede, waarin hij Troelstra schetste als een politieke persoonlijkheid van nationale beteekenis en die buiten het parle ment de geestdriftige en bezielende leider der S.D.A.P. was, die' door hem orroot is ge maakt. Zijn in de Kamer gehouden brillante redevoeringen zijn evenzooveel gedenkstuk ken van blijvende parlementaire waarde. Minister RuysdeBeerenbrouck sloot zich namens de regeering bij 's voorzit ters woorden aan. Spr. herinnerde er aan, dat het gedeelte der oppositie, waaraan Troelstra een uitnemende leiding gaf, fier mocht gaan op haar aanvoerder, wars van kleinzieligheid, breed van opvatting, met groote oratorische gaven toegerust, was Troelstra een sieraad van het parlement. De minister verzekerde dat aan ae uitnemende eigenschappen van geest en hart ook de regeering een dankbare herinnering be waar. Bij de voortgezette behandeling van de herziening der gemeentewet werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen een amen- dement-Keelaar betreffende punten, waar over in besloten vergadering niet kon worden beraadslaagd of besloten. De heer Van D ij k verdedigde het amen dement om mogelijk te maken, dat burge meesters optreden als reserve-officier, behou dens bevoegdheid van de kroon tot onthef fing van de verplichting tot opkomst. Het amendement werd door den heer Kete laar bestreden en door den minister ontraden en daarna verworpen met 45 tegen 30 stemmen. De heer W ij n k o o p maakte bezwaar te gen de bepaling dat de burgemeésters van den Raad kunnen voorstellen om een lid de vergadering te ontzeggen. BIJ TROELSTRA'S OVERLIJDEN. Ten teeken van rouw bij het overlijden van mr. Troelstra is uit het velksgebouw aan de Prinsengracht de rcoce vlag half stok uitgestoken. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag plaats hebben vanwe- fe het Partijbestuur van de S.D.A.P. op de lgemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dat de stoet des middags 1 uur zal vertrekken van het sterf huis aan de Leuvensche straat. Op de be graafplaats wordt de kist opgesteld, waar langs een défilé zal plaats hebben van de deelnemende corporaties en personen, die daarop zich naar een zaal zullen begeven, waar een afscheidsplechtigheid plaats vindt. Daarna zal het stoffelijk overschot worden ter aarde besteld, waarbij niet zal worden gesproken. Op verzoek van de familie zullen geen bloemen worden meegevoerd in den stoet. Het spreken zal voor zoover het de arbei dersbeweging betreft, door het partijbestuur der S.D.A.P. worden geregeld. FR ITHJOF NANSEN. Vanmiddag om twee uur is op ruim 68-ja- rigen leeftijd Frithjof Nansen in zijn villa „Lysager" in de nabijheid van Oslo over leden. MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Maandagavond kwam de 31 jarige M. het café K. aan de Ve,ladingstraat te Roermond binnen en knoopte een praatje aan met zeke ren H. M. was eenigszins aangeschoten. Na een poosje zijn zij beiden naar buiten gegaan, waar de heer H. plotseling een revolver op zich gericht zag van M. H. sloeg dezen den revolver uit de hand en gaf hem een flink pak slaag, waardoor M. bloedende gewond werd. H. werd gearresteerd. De politie onder zoekt de zaak. DE ACTIE VAN GANDHI C.S. Tot zes maanden veroordeeld. Uit Bombay wordt gemeld, dat de recht bank te Djallalapoer Gandhi's opvolger Ab- bas Tyabji heeft veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Voor het gerechtshof had zich een groote menigte menschen verzameld, die nationale liederen zongen, doch tot incidenten van ern stiger aard is het niet gekomen. DE ACTIE VAN GANDHI C. S. LONDEN, 13 Mei. Gandhi's zoon Ma- nilal heeft zich heden naar Dharazana be geven met ongeveer 300 vrijwilligers, ten einde den aanval te ondernemen op het zoutdepöt aldaar, nu Abbas Tyabji, diei dezen aanval zou leiden, eveneens gearres teerd is. Sjolapoer is thans geheel door militai ren bezet. DE BISSCHOP VAN KATTOWITZ. KATTOWITZ, 13 Mei. De bisschop van Kattowitz, dr. Listeck, is gedurende een reis plotseling ongesteld geworden en overleden. Hij begaf zich gisteravond vroegtijdig naar bed en werd hedenmorgen dood in zijn bed gevonden. Waarschijnlijk is hij getroffen door een hartverlamming. Filrnriieuws. DE POEL DER ZONDE. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Deze Ufa-film met haar sensationeelen titel had gisteravond bij de eerste vertooning heel wat bezoekers naar het A. B. T. getrokken. Het hoofdmotief is, dat aardige wufte jonge meisjes zich spoedig aangetrokken ge voelen tot den lichtzinnige wereldvermaken, een wereld van klatergoud. Dan komt de ont goocheling en de berouwvolle terugkeer. Zoo ging het ook in het huisgezin van den foto graaf Wendulm, die twee dochters had. De oudste Ilse is een lief, eenvoudig en degelijk meisje, die veel gevoelt voor den bediende Peters. Maar deze laatste heeft meer oog voor de ijdele jongste dochter, die dol is op uit gaan en wier gezelschap door de foto's van den vader niet weinig wordt versterkt. Een aanbod van tooneelcursussen in Parijs maakt dat het meisje daar Aeen gaat. Maar hoe vindt de vader er haar terug? Peter is inmiddels tot bezinning gekomen en heeft de groote kwaliteiten van Iilse ontdekt. In deze film speelt Robert Garrison op uitstekende wijze de rol van den oude foto graaf, la Jana is een zuiver getypeerde Ilse, terwijl Betty Bird echt het type is van dé naar vermaak smachtende jongste dochter Harry Liedtke vindt in de rol van Peter een figuur waar hij natuurlijk heel weinig moeite mee heeft. Een journaal benevens een komische film van Al St. John gaan aan het uitgebreide hoofdnummer vooraf. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Buitengewoon groot zijn nog de kwan- tums stapelgroenten, welke in de eerste helft van den Meimaand aan onze groentenveilin- gen worden aangevoerd. Dit afwijkingsver schijnsel vindt zijn oorzaak in de omstandig heid, dat het voor de tuinbouwers van het begin tot het eind slecht is geweest, en men als gevolg daarvan een kansje waagde met zijn stapelgroenten, waarvoor hij in het laatst van het seizoen een parijs hoopte te be dingen, die nog wat zou goed maken van wat door vroege aardappelen en andere pro ducten was bedorven. In die kansberekening verwees hij naar het vorige jaar, toen de laatste stapelgroenten buitengewoon hooge prijzen opbrachten. Hij vergat daarbij, dat in het vorige jaar de markt beheerscht werd door factoren, die nu hun invloed niet lieten gelden, integendeel de marktpositie in nadee- ligen zin beïnvloeden. Het bijzonder zachte weer van den afgeloopen winter en het vrij zoele voorjaar werkten tegen. De oorzaken van dé crisis in den akkerbouw lieten zich ook in den tuinbouw, al was het in mindere mate, gelden. Zoo zijn de laatste weken voor vele tuinbouwers een groote tegenslag ge weest en hebben ze veroorzaakt, in plaats van een verbetering in de einduitkomst van het boekjaar een aanmerkelijke verslechte ring daarvan. Geconstateerd' moet helaas worden dat er verschillenden zijn, voor wie dit kansspel een zeer gevaarlijk experiment was en die bij „verliezen" voor het feit stonden, niet aan hun verplichtingen te kun nen voldoen. Hadden ze hun producten ver kocht in den tijd, dat de roode kool tot 12 en de gele ook ongeveer dien prijs gold, veel onaangenaams ware hun bespaard ge bleven. Voor roode kool was de belangstelling in de afgeloopen week bijzonder gering. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd Maandag 0.60— f 3.10 betaald; Woensdag was de markt hier nog ongunstiger, 0.60— 1.90, terwijl op het eind der week 0.70— 4.30 werd betaald. Aan de Broeker veiling waren de prijzen nog lager. Daar werd Zaterdag slechts 0.602 betaald. Een prijs voor roode kool van 0.60 per 100 K.G., wat zich tal- looze malen voordeed in de afgeloopen week, is zoo ver beneden het bevredigde, dat van onverkoopbaar zou kunnen worden ge sproken. Bedenkt men dat voor dezelfde kool een paar maanden geleden 8 werd be taald, dan blijkt, dat de toestand zich in bij zonder ongunstigen zin heeft ontwikkeld. In totaal werden nog 44 spoorwagens aange voerd, waarvan alleen te Noord-Scharwoude 36. Maandag werd aan de veiling v,n Noordermarktbond 0.60— f 1.40 In den loop der week werden deze Drii, iets gunstiger, doch voor het meest mooiste kleingoed kon niet mePr Jv. -«e hooge en mooiste kleingoed en dat nog wel bij niet meer dan f B -B '°£e uitzon<wL worden gemaakt. Aan de veiling der I c t n tuv_f a nn l G r werd van 0.5O—4.30 besteed. Veq vv„, - dus de prijzen met af van die der vnw week. Aangevoerd werden aan beide lingen ieder rond 8 spoorwagens. vei" Voor Deensche witte kool was er de laaft» weken al heel weinig belangstelling '1* 4 afgeloopen week was die wel haast tot w nulpunt gedaald. In het begin der «,1, 0.50- 1 per 100 K.G. opbrengende, lagen de prijzen Donderdag aan de Broeker veilt- tusschen 0.10-/ 1.10. Vrijdag kon h! Deensche witte zelfs niet meer dan f 0 in.!! 0.80 opbrengen. Te Noord-Scharwoud» was de minimuni-pnjs eiken dag f 0.6C ter wijl de gemiddelde maximum-prijs 1 20 bedroeg. Groot zijn de voorraden, welke van deze soort kool nog aanwezig zijn; aan de Broeker veiling werden nog 74 spoor wagens aangevoerd, aan die te Noord' Scharwoude 74. Een getal van 100 spoort wagens in de maand Mei is ongetwijfeld een" unicum op het gebied van aanvoer. De uien brachten iets meer op dan de vorige weken. Dit had ongetwijfeld wel nie mand verwacht, want algemeen was men van oordeel, dat dit product, hoe verder de tijd opschoot, zoo veel te minder waard zon worden. De voorspelling was, dat ze in de sloot zou terecht komen. In het begin der week werd 11-60 betaald, later werd tot 2.40 gemaakt en Zaterdag kon zelfs tot f 4.40 worden bedongen. Drielingen bren gen zeer weinig op. Aanvankelijk met 0 20 betaald, steeg de prijs op het eind der week tot 1. Van grove uien was de prijs in het begin 1.50, Zaterdag werden ze voor f 2 50 per 100 K.G. verkocht. Voor peen werden weer bijzonder lage prijzen besteed. In den beginne werd ze voor 0.40—1 verkocht; later bracht ze 1.10 tot 1.70 voor groote of, kleine, die aan vankelijk met f 0.10—0.20 werden be taald, golden later f 0.80 per 100 K.G Aangevoerd werden nog enkele partijen blauwe aardappelen en bravo's. De laatste noteerden van 1.30—1.60, de eerste van 1.80—2.40. We kregen deze week ook de eerste aanvoer van nieuwe aardappelen uit het Warenhuis van het Demonstratie- bedrijf te Broek op Langendijk. De prijs er van was 18.50, niet bijzonder hoog voor dezen tijd. Tomaten vormden nog een nieuw artikel op de veiling der L. G. C. Het waren na tuurlijk nog. stooktomaten, die in verwarmde kassen zijn gekweekt. De A-kwaliteit bracht 6373 op, voor B werd f 63—f 74 be taald, terwijl C f 75 gold. Het is nu de vraag maar, of deze hooge prijzen zich zullen handhaven. A IITERDiMSCHG B EUR S ÖpjftVë vëïi flhoilandsch fjandbótitférediet. W:VJ AQuiyflPffi» pet dw&dlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 1918 i BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert, v. 1000 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels' Patent Calvé Delft Cert, Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR- AAND, BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethlek. Steel Cities Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. fi. v A Java Cultuur Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij, Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd, Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl. Amerika Gem. Eig, Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash •Exdividend. fExclaim. i r 4 t i Vorige koers 1027/16 170 177'/, 152 530* 292 '/4 108i/4 116'/, 1371/s 50 87 297'Af 435V4 72% 1285/8 981/4 36 °/j6 172 3077, 475 333 135'/, 114 483/4 196'/, 145 96'/, 383>/j 4005/s 157% 1403/8 93i4 156 105 67» 33'/, 32 177% 683/4 65'/, 837, 345% 373 367 49'/, kl'/io 116% 222 5174 Koers van beden Ie pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m, 2.— pl.m. 2,15 295 1071/2-8 135 1077,-8 117J-8) 134" 108% 117 135 116% 135 6 289-90 431'/, 289-92 432 3 291%-4 433'/,-f 2917,-2 430Vs-2 129'-30 981'4 36-9/16 130% 36% 70. 129-30) 36F/w 470-2 468 72 466-77, 328 467-8 195 194-5 158 1947, 157'/, 193-4 156'/; 8 398% 398 400 1573/4 139 95 ios 139i-40 65/16 139'/, 156 1391-41 176% 1743/4-6 - 84 354 378 356» 82% 354-5 378 354 6 379 J52-6 203/4 49 203/4 507a PROLONGATIE vorige koers 2'/, pCt. heden 25/» pt-t. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. (Belga) Londen Berlijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Sch Kopenhageu Stockholm osio OWICEEL Italië 100. Vorige koers 12.07'/, 59.32»/4 9.75 34.67'/, 48.12 35.077, 66.50 66.70 66.521/, 2.486/, 13.03% Koers op heden 3 uur I 12-081%, 59.34 9.75 34.72 48.11 j 35.07% 66.527, 66.72'/, 1 66.55 2.48 13.04

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10