SPAARLOKETTEN, De Firma DE LANGE DE MORAAZ Radróerafisch Weerbericht. AGENDA Binnenland Rechtszaken Eterk en school te ALKMAAR verhuurt fn haar ondergrondsche kluisinrichting waarvan de huur bedraagt vier gulden per jaar. Stadsnieuws Dinsdag 13 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De Apache (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De poel der zonde (bo ven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het lied van de Zuidzee, geluidfilm, boven 14 jaar). Woensdag 14 Mei. 7.30 uur. Cinema Americain: De Apache (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De poel der zond (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het lied van de Zuidzee) geluidfilm, boven 14 jaar). 8.30 uur, ten huize van den heer Stroink Wilhelminalaan 21, vergadering voogdij vereen. „Kinderzorg". Donderdag 15 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De Apache (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De poel der zonde (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het lied van Zuidzee (geluidfilm, boven 14 jaar). DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de Aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende' den hier onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter ziin naam vermeld: PIETER PÖRTEGIJS, lichting 1930 Uitspraak: Vrijgesteld voor één jaar. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen woordiger. 'Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 13 Mei 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR, Burg. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van T. Smit, alhier, om vergunning tot het oprich ten van een smederij, met plaatsing daarin van een electromotor van 0.18 P.K. tot aan drijving van een ventilator, in het perceel 'Laat 24. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 27 Mei e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht cp de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 13 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. EEN OUDE HEERLIJKHEID ONDER DEN HAMER. Eertijds eigendom van Johan van Oldenbarnevelt. Men schrijft aan het Hbld:: De oude heerlijkheid „Stoutenburg", bij Amersfoort, .eertijds eigendom van Johan van Oldenbarnevelt, die reeds door verkoop zeer verbrokkeld werd, v/ordt thans met al- geheelen ondergang bedreigd. Toen de voor malige eigenaars, de familie Luden, de heer lijkheid in veiling bracht, bleef althans een groot deel van de prachtige lanen en bos- schen gespaard. Nu komt de volgende week opnieuw een deel der heerlijkheid in veiling en wel dat, waar eenmaal de woning van Van Oldenbarnevelt heeft gestaan. Het is een terrein groot ongeveer 80 H.A. in het zuiden begrensd door de Flierbeek en aan de W.-N. en Oostzijde door de oude gracht. Vermoedelijk maakte dit terrein vroeger het aan de woning grenzende park uit. Van den toenmaligen luister van dit oude buiten goed is weinig overgebleven. Het oude huis werd afgebroken en een nieuw op een ver verwijderd punt opgebouwd. Alleen zijn er nog eenige waterpartijen en bovenal de mooie boomen! Het gevaar bestaat, dat deze boomen zul len vallen. Zij worden alle in perceelen ver kocht; meer dan 2000 beuken en eiken, waaronder vele zware. Er zijn o.a. twee boo men in den volksmond Adam en Eva ge noemd, die volgens overlevering nog door Johan van Oldenbarnevelt zouden zijn ge plant. Door het vellen van deze boomen zou een mooi stuk natuurschoon, in rustige omge ving liggend, verdwijnen. Men vraagt zich af of hier geen kapver- bod zou kunnen worden uitgevaardigd. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Aan de meubelfabriek De Ster te Gelder- fnalsen zijn Zaterdag 16 werklieden ontsla gen, wegens slapte in het bedrijf. DRANKSMOKKELARIJ. Te Schiedam is teruggekeerd de IJóiuider yfoomtreiler Adriatic IJm. 18, welk schip ge charterd is geweest voor een vrachtreis naar Noorwegen. Het schip heeft te Schiedam 1500 blikken geladen, elk inhoudende 10 liter sterke drank en is daarmee vertrokken naar de Noorsche kust. Daar kwam een motor- spits buiten langszij van de Adriatic, waar na men begon met het lossen van de lading. Spoedig echter kwam een Noorsche politie- boot in zicht, waarop de Adriatic er van door ging. Het schip is toen naar Schiedam teruggekeerd, waar de lading is gelost. De bemanning was aangenomen voor een reis, geldende naar een besomming van F 5000. Aan boord van het schip waren een IJmui- der handelaar in scheeDsvictualiën. een Duit- scher en een Zweed, de vermoedelijke ver schepers van de lading. De opvarenden van het schip zijn te Ijmui- den aangekomen en werden vanmiddag ten kantore der reederij verwacht om hun gage in ontvangst te nemen. EEN HALF JAAR VOOR MEINEED. Op 19 Maart 1929 stond de 65-jarige koopman A. G., wonende te Enschede, te recht voor de rechtbank te Almelo, verdacht van meineed. De rechtbank sprak verdachte vrij. De of ficier van justitie toekende hooger beroep aan en het gerechtshof te Arnhem veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van acht maanden. De Hooge Raad vernietigde het vonnis in cassatie en verwees de zaak naar het Am sterdamsche Hof. De procureur-generaal vroeg vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de recht bank te Almelo en eischte veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf van acht maanden. Het Hof vernietigde het vrijsprekend von nis en veroordeelde verdachte tot een gevan genisstraf van zes maanden. HET DRAMA IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT TE 's-GRAVEN- HAGE. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van den 43-jarigen markt koopman M. B., die door het Haagsche ge rechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, gepleegd in den avond van 30- Mei van het vorig jaar in hun woning aan de Faber van Riemsdijkstraat te 's-Gravenhage, is veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Zoo men weet is de veroordeelde nog steeds voort vluchtig. Rapporteur was mr. Taverne, die een uit voerig verslag uitbracht van de toedracht dezer zaak. Als raadsman van den requirant trad op mr. E. G. S. Bourlier, die voor den raad een 9-tal middelen van cassatie toelichtte. Hij concludeerde tot vernietiging van 's Hofs ar rest. De conclusie van het O. M. werd bepaald cp 26 Mei. VERKIEZINGSNAWEEEN. Het Amsterdamsche Hof wees heden ar rest in de strafzaken tegen den 24-jarigen metaalbewerker C. F. C. en den 21-jarigen monteur A. S., die in den nacht van 15 op 16 Juni het gebouw van het Volk met een vuile vloeistof hadden bespoten, evenals eeni ge verkiezingsaffiches van de S. D. A. P. Beide verdachten werden door de recht bank wegens zaakbeschadiging veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, ter wijl de civiele vordering van de drukkerij Vooruitgang ad. 150 werd toegewezen. De civiele vordering van de federatie van de S. D, A. P. werd niet ontvankelijk ver klaard. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het ge rechthof vernietigde op formeele gronden het vonnis en veroordeelde, opnieuw recht doen de, beide verdachten tot een gevangenisstraf van een maand en wees de civiele vordering ten aanzien van verd. C. toe en die van S. af, daar deze door de verdediging was inge trokken. DE POGING OM DE V. A. R. A.- ZENDER TE SCHENDEN. Heden wees het Amsterdamsche hof arrest in de zaak tegen den 24-jarigen metaalbe werker C. F. C., die had terécht gestaan we gens opzettelijke en wederrechterïijke vernie ling en die door den politie-rechter was ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte had op 30 April 1929 te Hilver sum een draad van het electrisch net doorge knipt in de meening, dat dit de telefoon draad was, waarlangs de uitzending van de V. A. R. A.-uitzending zou plaats hebben. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Het Hof vernietigde het vonnis op formee le gronden en veroordeelde verdachte, op nieuw recht doende, tot een gevangenisstraf van drie maanden. Voetbal. Te Kolhorn is met 30 leden eene voetbal- vereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit C. Groet, voorz.; P. Kisfemaker, secreta ris; C. Lie'hebber, penningmeester; P. Lief hebber, vice-voorzitter; E. Droog, commissa ris. Het voornemen bestaat zich aan te slui ten aan den N. H. V. B. Pogingen zullen worden aangewend een terrein in de Wierin- germeer te krijgen. Dit zou dan de eerste cul tuur worden. DE GRAF ZEPPELIN GESTART VOOR ZWITSERLAND. De Graf Zeppelin is hedenmorgen te 4 mi nuten voor acht opgestegen voor het maken' van de vlucht naar Zwitserland, die door het slechte weer reeds acht dagen lang steeds weer werd uitgesteld. Het commando wordt gevoerd door dr. Eckener zelf. Aan boord bevinden zich 22 passagiers, o.w. de echtgenooten van de Duitsche rijks minister van financiën en van verkeerswe gen. EEN NIEUW ENGELSCH LUCHTSCHIP? De Daily Herald meldt, dat Engeland bin nenkort zal beginnen met den bouw van een nieuw reuzenluchtschip, dat in groote snel heid en navigatiemogeiijkheid alle thans be staande luchtschepen zal overtreffen. Bovendien zou de regeering voornemens zijn, te C.ardington een verplaatsbare lan- dingsmast te bouwen, waardoor de landings- kosten voor luchtschepen belangrijk vermin derd zouden kunnen worden. NAAR ZUID-AMERIKA GEVLOGEN. De Fransche aviateur Mermoz, die Maan dagmiddag van Senegal (Afrika) uit was gestart voor een Zuid-Amerika-vlucht, is Dinsdagmorgen 9.32 uur Amst. tijd op het vliegveld te Natal in Brazilië aangekomen. STOOMVAARTLIJNEN. JavaNew-York-lijn. Karimoen, ew-York n. Java, 10 Mei te Sa- bang. Simaloer, 9 Mei v. Norfolk n. New-York. Soekaboemi, New-York n. Java, 11 Mei v. Port Said. Halcyon Lijn. Stad Dordrecht, 12 Mei v. Flamburg n. La Plata. Java—Pacific-lijn. Bengkalis, San Francisco n. Java, 9 Mei te Macassar. Kon. Ned. Stoomboot. Mij. Barneveld, thuisreis, 9 Mei te Antofagasta. Calypso, 1 Mei v. Maracaibö n. New-York. Euterpe, 12 Mei v. A'dam te Kopenhagen. Ilos, 12 Mei v. Messina n. Catania. Merope, uitreis, 9 Mei te Kingston (Ja). Titus, 11 Mei v. Hamburg te Bremen. Achilles, 10 Mei v. Burriana n. Rotterdam. Agamemnon, 10 Mei v. Genua n. Alexandrië Ariadne, 11 Mei v. Malaga te Cathagena. Berenice, 10 Mei te en v. Samos n. Lefkandi. Breda, thuisreis, 10 Mei v. Cristobal n. Cu- ragao. Clio, 11 Mei v. Vigo n. Lissabon. Alderamin, 10 Mei v. Rott. n. Japan. Oldekerk, 12 Mei v. Rott. te Hamburg. Oldekerk, 10 Mei v. Rott. n. Hamburg. JavaBengalen-lijn. Bondowoso, 9 Mei v. Batavia n. Calcutta. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, thuisreis, 11 Mei v. Las Palmas. Kennemerland, 12 Mei v. A'dam te Ham burg. Waterland, uitreis, 10 Mei v. Montevideo. HollandWesi-Afrika-lijn. Kilstroom, thuisreis, 10 Mei te Teneriffe. Pollux, uitreis, 10 Mei v. Las Palmas. Reggestroom, 12 Mei v. Hamburg te A'dam Saturnus, 12 Mei v. Hamb. te A'dam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pieter Johannes Cornelis z. v. Pieter Groen en Cornelia Schoonhoven. OVERLEDEN: Pietertje Rijkes gehuwd met Jacob Heer tjes 64 jaar. Johanna Maria Cloosterhuis wed. Beatrix Buissink 76 jaar. Beroepen is bij de Ger. Kerk te Alk maar (vac. Ds. Meijer) Ds. C. von Meijen- feldt te Feijenoord (Rotterdam). Commewijne, thuisreis, 10 Mei te en v. Lissa bon n. Plymouth. Deucalion, 10 Mei v. Rott. n. Gibraltar. Eos, 10 Mei v. Rott. n. Cadix. Erato, 10 Mei v. La Pallice n. A'dam. Helder, 11 Mei v. Hamburg te Antwerpen. Hermes, 9 Mei v. P. Barrios n. A'dam. Ilos, 10 Mei te en v. Paelrmo n. Messina. Irene, 10 Mei v. Bari te Malta. Iris, 11 Mei v. La Coruoa te Oporto. Luna, 9 Mei v. New-York n. P. au Prince. Minerva, 10 Mei v. Rott. n. Tanger. Nereus, 11 Mei v. Kopenhagen te Aarhuis. Oberon, 10 Mei te en v. Faro n. Rotterdam. Odysseus, A'datn-Danzig; p. 11 Mei Holte- nau. Orestes, 10 Mei v. Bourgas te Constanza. Orpheus, 11 Mei v. Udaevalla te A'dam. Poseidön, 11 Mei v. Fatras te Piraeus. Proteus, Stettin-A'dam, p. 12 Mei Brunsb. Stella, 12 Mei v. Hamburg te-A'dam. Theseus, 12 Mei v. Aarhus te A'dam. Titus, 10 Mei v. Hamburg n. Bremen. Ulysses, 11 Mei v. A'dam te Hamburg. Venus, 10 Mei v. Candia n. A'dam. Vesta, 12 Mei v. Hamburg te A'dam. Vulcanus, 11 Mei v. Torrevieja te Burriana. Zeus, 11 Mei v. Civitavechia n. Napels. Holland—Britsch-Indië-lijn. Andijk, 11 Mei y. Rott. te Hamburg. IJselkerk, uitreis, 12 Mei te Pt, Said. Koudekerk, thuisreis, 11 Mei te Antwerpen. Meerkerk, Jl Mei v. Antwerpen te Rott. Sommelsdijk, 11 Mei v. Calcutta 1. v. Ham burg te Rotterdam. Koudekerk, thuisreis 10 Mei te Antwerpen. Stoomvaart Mij. Nederland. Borneo, thuisreis, 11 Mei v. Port-Soedan. Grotius, thuisreis, 11 Mei te Suez. P. C. Hooft, thuisreis, 11 Mei v. Algiers. Poelau Tello, thuisreis 11 Mei te Londen. Riouw, thuisreis, 10 Mei v. Port Said. Kangean, 12 Mei v. ÖXsvia n. Djeddah (in ballast). Poelau Bras, 11 Mei v. A'dam te Batavia. Poelau Lant, 10 Mei v. Batavia n. A'dam. Poelau Roebith, uitreis, 12 Mei te Southamp- ton. Poelau Roebiah, uitreis, 12 Mei v. South. Poelau Tello, thuisreis, 12 Mei v. Londen n. Amsterdam. RotterdamZuid-Amerika-lijn. Alcor, 11 Mei v. Antw. te Rotterdam. Algorab, thuisreis, 10 Mei v. B.-Ayres. Alcyone, 11 Mei v. Rott. n. B.-Ayres. Alphard, uitreis, 10 Mei te Rio Janeiro. Holland—Afrika-lijn. Billiton, thuisreis, 11 Mei v. Des-es-Salaam n. Zanzibar. Grijpskerk, 12 Mei v. Antwerpen te Ham burg. Rijperkerk, thuisreis 12 Mei te Antwerpen. Billiton, thuisreis, 11 Mei v. Zanzibar. Klipfontein, uitreis, 12 Mei te Kilindini. Nieuwkerk, uitreis, 12 Mei te Kaapstad. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, 10 Mei v. Hamburg te Rott. Sibajak, thuisreis, 10 Mei v. Port-Said. Baloeran, uitreis, 12 Mei te Sabang. Indrapoera, thuisreis, 12 Mei v. Sabang. Tosari, thuisreis, 11 Mei v. Sabang. Stoomvaart Mij. Oceaan. Agamemnon, 10 Mei v. Liverp. n. Batavia. Eurybates, 11 Mei v. Londen te A'dam. Knight Companion, Rott. n. Japan; 11 Mei v. Port Swettenham. Patroclus, Japan-A'dam, 10 Mei v. Shang hai. Polydorus, 10 Mei v. Batavia 1. v. A'dam te Lond. Prometheus, A'dam-Japan, 10 Mei v. Pa- dang. HollandAmerika-lijn. Edam, Rott.-N.-Orleans, 10 Mei v. Havana. Spaarndam, 10 Mei .v. N.-Orleans n. Rott. Drechtdijk, 9 Mei v. Rott. te Vancouver. Leerdam, N.-Orleans-Rott., 12 Mei Oues- sant. Nebraska, Paciick. n. Rott. 11 Mei te Lon den. Nieuw-Amsterdam, 10 Mei v. Rott. te New- York. Rotterdam, 11 Mei te New York te Rotterd. Spaarndam, N.-Orleans-Rott., 12 Mei te Ha vana. Statendam, Rott. n. New-Ybrk 10 Mei v. Southainpton. Kon. Paketvaart Mij. Sigli, 9 Mei te Belawan. Holland—Oost-Azië-lijn. Oldekerk, 12 Mei v. Rott. te Flamburg. Oostkerk, thuisreis, 10 Mei v. Dairen. Ouderkerk, uitreis, 11 Mei v. Colombo. EEN REUZE-PAARDEBLÖEM. Lachend en gichelend kwamen ze binnen: twee schoolmeisjes, de een bleekjes, de ande re blozend. Wat of ze wilden? Ze hadden van haar „meneer" een paarde bloem gekregen en moesten die eens even aan ons laten zien. 's Was geen gewone paardebloem. Zeker niet, want dan waren de meisjes ook niet hier gekomen. Maar deze bloem bewees ons eens weer, hoe raar moeder natuur soms met haar kinderen doet. Inplaats toch van een enkele bloem aan een stengel, waren hier blijkbaar zes sten gels samengegroeid en de bloemen eveneens, zoodat de paardebloem plotseling reusachti ge afmetingen had aangenomen. Een won derlijke verschijning dus, en zoo ongewoon, dat we tneenen, het even te moeten vermel den. De paardebloem is weer meegenomen en prijkt nu waarschijnlijk in een glas voor de ramen van het schoollokaal der kinderen. En „meester" zal wellicht het een en ander vertellen van deze vergroeiing en zijn her sens pijnigen met de vraag of deze bloem nou een samengestelde bloem is, of ze een bloembodem heeft of dat deze vergroeiing nog anders genoemd móet' worden! NED. CHR. VROUWENBOND AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Op de laatste openbare vergadering van de afd. Alkmaar van den Ned. Chr. Vrouwen bond trad op mr. A. Schenkeveld met het onderwerp: Ook hier: door recht verlost. Deze spreker haalde eerst de laatste woorden aan uit Remarque's overbe- kenden boek: „lm Westen nichts Neues": op een stillen dag waarop „Paul Baumer viel". Ja, deze was niet van belang voor den we reldoorlog, maar wel voor zijn Moeder. Dit bewijst dat de oorlog een groote zaak is voor de vrouw. Daarom achtte spr. het zeer goed om in den Vrouwenbond hierover te vertel len. De regel van let Christendom: Sion zal door recht verlost worden, geldt ook hier slechts door ontwikkeling van het Volken recht den oorlog bestrijden. Daarom ging mr. Schenkeveld dit Volken recht geschiedkundig na en gaf een overzicht hierover uit de oudheid, en de middeleeuwen, uit de werken van Hugo de Groot en Abbè de St. Pierre. Hij wees verder op de heilige Alliantie en de staatkundige ontwikkeling van de 19e eeuw, die tenslotte leidde tot den wereldoor log. Na het beëindigen van den oorlog vond te Versailles de groote Vredesconferentie plaats, waarbij leidende figuren waren: Cle- menceau, Lloyd George en Wilson. Daarna behandelde spr. de Volkenbond- Grondwet in leden-organen, doel en midde len en hiervan vooral de arbitrage, welke voor alles moet ontwikkeld worden om een aanvalsoorlog tegen te gaan. Tegen deze verschillende tractaten gaat o.a. het Kellogg- pact. Na de pauze kwam spr. tot de beoordee- ling: „principieel en in de practijk, met scha duw en lichttijden". Wij juichen het toe maar niet in verkeerde beginselen, alfsof élke oorlog verboden zou zijn en ook niet d' r valsche leuzen als geen man en geen cent of eenzijdige ontwapening. Wel in kennis van en liefde voor den Volkenbond, in ontwikkeling van juist rechtsgevoel. In tegengaan van al lerlei eigen twisten. Dit laatste moet van huis uit geschieden, dus ook hier hebben de vrou wen een taak. De toekomst op aarde ten dezen is sonlber (letten we op Jezus' woorden en de tegensla gen van de laatste conferenties), maar spr wees op de toekomst waar 't eeuwig vrede zal zijn. Hartelijk dankte de pres. mr. Schenkeveld voor de heldere uiteenzetting die door de aan wezigen met grooten aandacht gevolgd werd. RING VAN BOERENLEENBANKEN De ring van Boerenleenbanken voor Alk maar en Omstreken vergaderde Zaterdag middag in café Central te Alkmaar onder voorzitterschap van den heer W van Sloo- ten lid van. den Raad van Toezicht eener Coöp. Boerenleenbank te Heer Hugowaard Er waren 12 Banken vertegenwoordigd door een 25-tal afeevaardigden. Deze werden naar waarnemingen, verricht in den monren van 13 Mei. 6 U Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mpf Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Laco ru na. Laagste barometerstand 749.3 te Ingö Verwachting, geldig tot den avond van H Mei: Zwakke tot matige, Zuidelijke tot Weste lijken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke on" klaring; waarschijnlijk regenbuien; eenièè kans op onweer; iets warmer. 6 door den Voorzitter welkom geheeten, ter wijl hij de hoopt uitsprak, dat de besprekin' gen in het belang der Banken zouden ziin In het bijzonder verwelkomde hij den heer Weber, Inspecteur der Centrale Bankinspec tie de noodige inlichtingen omtrent een en ander zoo noodig zal verstrekken. De heer S. Wagenaar te Broek op Lan- gendijk las daarna als secretaris de notulen der laatstgehouden bijeenkomst voor, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedge keurd. Uit de rekening van den Penningmeester welke functie ook door genoemden secretaris wordt waargenomen bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen 9396, de uitgaven f 5273,20 dat er een batig saldo was van t 4123. De bescheiden, nagezien door de heeren Bekker te Zuid-Scharwoude en Scher mer te Schoorl, werden in de beste orde be vonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. van Slooten te Heer-Hugowaard en S. Wagenaar te Broek op Langendijk, die beiden hun benoeming aannamen Bij de bespreking van de agenda voor de Vergadering der Centrale Bank, te houden op Donderdag 22 Mei, werd meegedeeld; dat voor de vacature-Baron Collot d'Escury door de Zeeuwsche Ringen moeite is gedaan, om weer iemand uit Zeeland als zoodanig be noemd te krijgen. De voordracht bestaat dan ook uit 3 personen, afkomstig uit die provin cie. Waar geen hunner aan de vergadering bekend is, wordt verwacht, dat de candidaten geschikte personen zouden zijn. Het voorstel tot het invoeren van een an dere dispensatie-regeling inzake de dispensa tie-grens door de Centrale Bank te bepalen voor voorschotten en credieten gedekt door recht van hypotheek, waarbij wordt voorge steld, aan een Bank, lid van de Centrale Bank, niet toe te staan, onder bepaalde voor waarden, voorschotten op langen termijn te verstrekken, lokte heel wat discussie uit. Niet geoorloofd zal het aan een locale bank zijn, dergelijke credieten te verstrekken zoodra het totaalbedrag dier voorschotten meer dan de helft zou gaan bedragen van het laagste totaalbedrag aan spaargelden op eenig tijd» stip in de laatste 3 afgeloopen boekjaren ge deponeerd en ook zoodra het totaalbedrag aan uitstaande voorschotten op korten en langen termijn (de laatste zijn die, waarop met tenminste 10 pet. per jaar van het ver strekte bedrag wordt afgelost en zoogenaam de bevroren credeiten, vermeerderd met het totaalbedrag aan door de Bank geopende credieten meer bedraagt dan 80 pet. van het bedrag der spaargelden- en deposito's ei loopende rekening en reserve per 31 Dec. van het afgeloopen jaar. De bedoeling van dit voorstel, aldus werd nader toegelicht, was een te langdurige vastlegging van gelden te voorkomen en een volledige liquiditeit veilig te stellen. Hoe goed ook bedoeld, meenden sommigen, kon deze maatregel belemmerend werken voor een vlotte werking dier banken, op welke, uit den aard van de kapitaalkrach tigheid harer leden betrekkelijk weinig spaar gelden worden gedeponeerd, terwijl veel voorschotten worden verleend. De wensche- lijkheid werd uitgesproken., dat in deze meer rekening werd gehouden met de autonomie der locale Boerenleenbanken. Men was ook van oordeel dat de maatregel eerder de spe ciale tuinbouwbanken zou treffen, dan die, welke meer den landbouw financieren. De vergadering kon zich vereenigen met het voorstel om in geen geval uit het Waar borgfonds eenige tegemoetkoming te doen plaats hebben en de schade, welke mocht ont staan door het verbranden, den diefstal of de verduistering van waarden, aanwezig in verhuurde bewaarplaatsen of in gesloten be waargeving toevertrouwd. Bij de rondvraag werden nog eenige kwes ties besproken ten aanzien van ongevallen< en ziekte der kassiers in verband met Onge vallen- en Ziektewet. Volgens de Raiffeisen- bode vallen de kassiers onder de Ziektewet en bij uitspraak in hoogste instantie ook on der de Ongevallenwet. Ten aanzien der Ziekteverzekering werd door sommigen mee gedeeld dat door hen de betreffende formulie ren van den Raad van Arbeid zijn ontvangen en ingevuld, door anderen, dat dit niet is ge schied. Een onderzoek zal worden ingesteld. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering daarna gesloten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen cn motorrijtui gen en andere voertuigen te 8.17 uur licht op- N.V. SCHEEPSWERF EN MACHINE FABRIEK ,.'t HONDSBOSCH" TE ALKMAAR. Op de heden gehouden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders der N.V-- Scheepswerf en Machinefabriek ,,'t Honds- bosch" te Alkmaar werden de Balans en Ver lies- en Winstrekening over het boekjaar 1929 goedgekeurd en besloten zes procent dividend uit te keeren. DE EXCESSENVAN ONZEN TIJD. Men schrijft ons: Er is gelukkig veel goeds op te merker in onzen modernen tijd. Zelfs een vergen]" king met den zooveel geroemden „goeden ouden tijd" behoeft nog niet altijd in ons nadeel uit te vallen. Maar toch er is ook veel kwaad aa» te wijzen. De excessen van tegenwoordig zijn vele en gevaarlijke. Het toenemende gebruik van bier en wijn, de meer verfijnde, maar veel gevaarlijker vormen, waarin he moderne alcoholisme zich vertoont, danswoede, de sportvergoding, de ongebrei

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2