jliiirscltc CoiraiL PIETER JELLES TROELSTRA f Buitenland Binnenland Honderd twee en dertigste Jaargang. """"bank voor internationale betalingen. onderhandelingen tusschen frankrijk en italië. engeland en het vaticaan. valsche munters te parijs gearresteerd. kasteelen als geschenk. naspel van het proces karolyi. i De vordering der advocaten. dappere kerels moeten gegroet worden. naphtareservoir in new jersey ontploft. luchtacrobatiek kan niet verboden worden. een oor afgebeten. verduistering door een berlijnsch notaris. tfo. 112 193°- Dinsdag 13 31ci De oprichtings-vergadering. Onder voorzitterschap van MacGarrah werd Zondag te Bazel de oprichtingsvergadc- rino- der Bank voor Internationale Betalingen behouden. De vergadering, die slechts for mele beteekenis heeft, nam met algemeene stemmen de besluiten aan, die betrekking heb ben op de oprichting der bank en de organi satie en die op 22 en 23 April zijn genomen. Een tweede vergadering van den raad van beheer, waaraan ook de in den raad van be heer vertegenwoordigde staten deelnemen, zal de wijze behandelen, waarop de bank haar middelen zal beleggen. Engeland als tusschenpersoon. De Britsche minister van buitenlandsche jSken heeft gisteren tijdens een recepfie van de Engelsche pers meegedeeld, dat hij zoo wel in zijn onderhoud met Briand te Parijs, als in zijn bespreking met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi, zijn hulp als bemiddelaar heeft aangeboden voor de directe onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië, die naar aanleiding van het te Londen beslotene zullen plaats vinden De beide ministers van buitenlandsche zaken hebben het aanbod van hun Britschen collega gaarne geaccepteerd. I De meening van Grandi. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Grandi, ontving de Italiaansche Journalisten, wie hij o.a. mededeelingen deed over de stappen van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Henderson om overeenstemming tot stand te brengen tus schen Frankrijk en Italië inzake de vloot- cwestie. Grandi verwachtte niet, dat te Geneve de finitieve besluiten in deze kwestie zullen worden genomen. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. weet te melden, dat de Britsche regee ring zich bezig zou houden met de samenstel ling van een witboek over de gerezen mee- ningsverschillen tusschen Gr. Brittannië en het Vaticaan over het eiland Malta. De huidige Britsche gezant bij den paus zal binnenkort Rome verlaten wegens zijn be noeming tot Britsch gezant in Chili. Het is thans zeer twijfelachtig, of de re geering te Londen wel een opvolger zal be noemen. Zoolang de Malta-kwestie hangende is zal de Britsche regeering zich er waarschijnlijk toe beperken, haar vertegenwoordiging bij het Vaticaan te doen geschieden door een zaakwaarnemer. DE soldaat de leeuw krijgt zijn zin. In opdracht van den minister van Oorlog, ontvangt de Vlaamsche soldaat Joris de Leeuw te Gent slechts bevelen in de Vlaam sche taal. De Leeuw verklaarde, dat hij voor taan alle bevelen zal uitvoeren. Zooals be kend, heeft De Leeuw geweigerd bevelen, in de Fransche taal gegeven, op te volgen. Het is de Parijsche politie gelukt een aan- .sl bankbiljettenvervalschers te arresteeren. juist toen deze bezig waren, 15 valsche biljet ten van 50 te verkoopen. Reeds maanden geleden vestigde de Inter nationale Valsche geldcentrale te Weenen de aandacht van alle Europeesche politie-auto- riteiten op een groote internationale bende van valsche munters. De Skandinavische correspondent van het Hbld. meldt: Juist op den dag dat het vijftigjarig be staan herdacht werd van het Nordiska Mu seum en het openluchtmuseum Skansen te Stockholm, ontving het bestuur de verrassen de mededeeling, dat de onlangs overleden markies Claes Lagergren het prachtige historische kasteel Tyresoe, niet ver van Stockholm gelegen, met uitgestrekte lande rijen en een rijke collectie kunstvoorwerpen aan het museum vermaakt had met een be langrijke gift voor het onderhoud. Tegelijkertijd kwam van een anoniemen gever een gift van 100.000 kronen in en van drie andere personen giften fot een gezamen lijk bedrag van 45.000 kronen. Het is ook geen geheim dat het kasteel Sko kloster, wellicht het interessantste van alle Zweedsche kasteelen en vol onmetelijke kunstschatten, door den tegenwoordigen eigenaar, graaf Brake, den laatsten telg van dit aanzienlijke geslacht, na zijn dood aan den staat geschonken zal worden om verder als museum te dienen. Ook in Denemarken leven milde kasteel- heeren; juist dezer dagen heeft de eigenaar van een der fraaiste kasteelen in Jutland dit '•an den staat geschonken. De beide advocaten, die graaf Michael Aarolyi, den gewezen president der Hon- aa[S5'le republiek, indertijd in het proces vpmgc*en, dat eindigde met de verbeurd- rklaring zijner goederen, hebben voor hun i^-ïllvS026 bemoeiingen een declaratie van .uzo.ooo pengö ingediend. Daar graaf Mi- tor? u Z'c'1 'n buitenland bevindt, tracht- u- a^vocalen hun rekening te presentee- n bij den bezitter van het fideicommis der vn/a yi's' gFaaf J°zef- Deze echter wilde de <*nng niet voldoen en bood een veel la- 8 r bedrag. Thans zijn de beide advocaten een proef-proces begonnen, waarbij zij 6000 pengo eischen. Bij gunstige beslissing zullen zij dan een nieuw proces aanhangig maken, waarbij zi] de geheele som zullen eischen. Het honorarium is het grootste, dat ooit in een dergelijke zaak in Hongarije is geëischt. u i ,n P van de begrootingsdebatten in het huis van afgevaardigden heeft de nieuwe Hongaarsche minister van oorlog Gombös een wetsontwerp aangekondigd, waarbij aan burgers wordt voorgeschreven militairen van eiken rang, die dragers zijn van den gouden dapperheidsmedaille te hul digen op straat door het afnemen van de In de teerfabriek te Elizabeth (New-Yer- sey) heeft eene rnstige ontploffing plaats ge had. Een groot naptha-reservoir staat in vlammen. De omliggende emplacementen van de Standard Oil verkeeren, evenals an dere fabrieksgebouwen en huizen, in gevaar. Het blusschingswerk wordt ernstig bemoei lijkt door de geweldige rook, die boven de tereinen hangt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. hoed. AUTO-ONGELUK TE BRUSSEL. Zeven zwaar gewonden. In de nabijheid van Brussel reed een geheel volle autobus met g-oote snelheid tegen een boom. Zeven personen werden zwaar, en acht licht gewond. De meeste inzittenden behoorden tot een gezelschap, dat van een bruiloft terug- teerde. DRAMA IN EEN FRANSCHE STAD. Uit jaloerschheid. Te Vinon, zoo wordt uit Parijs gemeld, was gisteren een klokkemaker met zijn vriendin in een logement aangekomen. De vriendin ech ter verliet hem met den zoon van het logement en uit jaloerscheid schoot de klokkemaker op zijn vriendin. Hij trof echter den logement houder en zijn dochter, die beiden stierven en kwetste de vrouw van den logementhouder levensgevaarlijk. De zoon uit het logement bracht tenslotte den klokkemaker zwaar letsel toe. Een figuur van beteekenis. DE ROOVERAANVAL BIJ BOEKAREST. Een sergeant van de artillerie als roover? De politie te Boekarest zoekt nog steeds naar de roovers, die eenige dagen geleden de auto, waarin de Poolsche gezant en zijn vrouw, de financieele adviseur der Poolsche Bank Dewey en de gewezen Poolsche gezant te Washington, Davilla gezeten waren, tot staan brachten, om de reizigers uit te schud den. De chauffeur heeft bij zijn verhoor ver klaard, dat er over den weg een ijzerdraad was gespannen. De sieraden, waarvan de vrouw van graaf Szembeck werd beroofd, hadden een waarde van meer dan een millioen lei. Een groot aantal personen is reeds ge hoord. De politie meent, dat zij te doen heeft met een bende, die ook al eenige weken te vo ren voerlieden en koetsiers overvallen had. De hoofdman zou een gedeserteerd sergeant van de artillerie zijn, om wien zich een aantal ontsnapte gevangenen hebben geschaard. Zij houden zich m een bosch in de buurt van de hoofdstad verborgen. Naar van bevoegde Pruisische zijde wordt medegedeeld is het niet mogelijk gebleken de luchtacrobatiek volkomen te verbieden. In elk geval zijn de voorschriften aanzienlijk ver scherpt. Het is absoluut verboden' luchtacro batiek te beoefenen indien het publiek daar door gevaar kan loopen. Toegelaten worden dergelijke vertooningen slechts op jaarmark ten en bij gelegenheden van gelijksoortigen aard. De oorzaak van het feit, dat de lucht acrobatiek niet geheel kan worden verboden, moet gezocht worden in een politieverorde ning, die zegt, dat men niemand kan verbie den zijn eigen leven in gevaar te brengen. 15000 francs schadevergoeding. Twee buurvrouwen in een buitenwijk van Parijs konden elkaar slecht verdragen. Na heel lang gekijf kwam het tot een verwoede vechtpartij, waarbij de eene vrouw de ande re een oor afbeet. Het slachtoffer, hoewel huilend van pijn, wist het oor nog op te ra pen, dat de andere vrouw had uitgespuwd, zette dit op sterk water in 'n glazen vat, dat zij den rechters toonde voor wie deze weer zinwekkende zaak werd behandeld. De rech ters veroordeelde de menscheneetster tot 2 maanden gevangenisstraf. De gebeten vrouw ging van dit vonnis in hooger beroep bij het Hof, aan het welk eveneens het oor op sterk water werd getoond. Het Hof heeft nu gis teren de bijtende vrouw tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld en tot een schadever goeding van 15.000 frank aan haar slacht offer. Een Berlijnsch advocaat en notaris, wiens naam nog niet wordt gepubliceerd, schijnt gevlucht te zijn na een paar honderd dui zend mark te hebben verduisterd. Zeker is, zoo meldt men aan de N.R.Crt., dat hij Za terdag te Berlijn onvindbaar was. Op zijn bureau verklaarde men niet te weten, waar hij vertoeft. Verleden Maandag verviel een wissel van 65000 mark. De advocaat had de zen niet kunnen honoreeren; bovendien moesten verleden Donderdag 20.000 mark speelschulden betaald zijn. Voorts zou hij 80.000 mark, die hij in opdracht van' de Phoebus Filmgesellschaft wegens een door deze onderneming verloren proces aan een klant moest uitbetalen, hebben verduisterd. Op 15 Mei zou tenslotte aan een advocaat opnieuw een wissel van 150.000 moeten wor den gehonoreerd. Men vermoedt, dat de voortvluchtige in het geheel ongeveer een half millioen heeft verduisterd. Gisteravond te ruim half elf is, zooals we reeds bullitineerden, te zijnen huize in de Leuvensche straat 30 te Scheveningen, op 70-jarigen leeftijd overleden de heer nir. Pieter Jelles Troelstra. Hij werd op 20 April 1860 te Leeuwarden geboren en kwam later op de dorpsschool te Stiens waar zijn vader ontvanger was. De jonge Troelstra verzette zich tegen het plan om op vaders kantoor te komen. Hij bezocht de H. B. S- te Leeuwarden, volgde nog twee jaar een cursus in de oude talen aan het gym nasium aldaar en liet zich daarna inschrijven aan de Universiteit te Groningen. In 1888 promoveerde hij tot doctor in de rechtsweten schap en vestigde zich als advocaat te Leeuwarden waar hij zich al heel spoedig met de politiek bemoeide en openlijk tegenover zijn liberalen vader als beschermer van de arbeiders opwierp, die toen ter tijd vrijwel richteloos aan den willekeur der werkgevers waren overgeleverd. Met Domela Nieuwenhuis kwam hij al heel spoedig in conflict maar hij zette door, werd redacteur van verschillende bladen, trad in 1894 uit den soc.-dem. bond en werkte er toe mede een sociaal-democratische partij te vor men, die in dat jaar te Zwolle werd opge richt. In Utrecht had hij „De Baanbreker" opge richt en deze ventte hij 's avonds openlijk op de straten uit. Dat er in dien tijd toen de op komst der arbeidersklasse als een groot ge vaar voor de samenleving beschouwd werd heel wat moed en doorzettingsvermogen noo- dig waren om zich op deze wijze op den voorgrond te stellen, behoeft geen betoog. Weldra werd „De Baanbreker" omgezet in „De Sociaal-Democraat" waarvan ook Vlie gen redacteur werd. In 1897 werd Troelstra in drie districten tot Kamerlid gekozen en hij nam zitting voor het district Tietjerksteradeel en weldra bleek over welke oratorische gaven, over welke zeg gingskracht en welk een groot doorzettings vermogen hij als man beschikte, wiens partij nog slechts een goede duizend leden telae. Als vurig propagandist bepleitte hij het al gemeen kiesrecht en bekend zijn de belang rijke kamerzittingen waarin Troelstra pole- miseerde met mannen als Kuijper, Treub, Goeman Borgesius en Groen van Prinsteren. Bijna 30 jaar is Troelstra lid van de Tweede Kamer geweest met slechts een kleine onder breking in 1901 toen hij zijn district aan ds. Talma verloor. Hij was de groote man bij den strijd tegen de stakingsvetten, de werkloos heidsverhandelingen. Nooit vergeten is zijn optreden in de zoogenaamde lintjes affaire, en zijn bemiddeling in het proces der gebroe ders Hoogerhuizen waardoor hij zelfs in de gevangenis is gekomen. Iu 1900 werd „Het Volk" opgericht waar van Troelstra vele jaren als hoofdredacteur gefungeerd heeft. Algemeen acht men het een fout in Troel stra's beleid dat hij van sociaal-democratische zijde drie ministerszeteb weigerde in een ka binet dat in 1913 door wijlen dr. D. Bos werd gevormd en de grootste vergissing dateert van November 1918 toen Troelstra den tijd reeds rijp achtte voor een Hollandsche revo lutie. Tevergeefs gaf Troelstra zijn krachten om tot een internationaal verbond tegen den oor log te komen en in velerlei opzichten heeft hij als leider der S. D. A. P. medegewerkt tot maatregelen waardoor z.i. de ineenstorting van Europa kon worden voorkomen. In 1916 was de groote leider genoodzaakt geruimen tijd rust te nemen, in 1918 belegde hij een conferentie in Den Haag om tot herstel van de sociaal-democratische inter nationale te komen. Tot 1925 bleef Troelstra lid van de Tweede Kamer. Troelstra's partijgenooten hebben hem tij dens zijn leven nog bewezen hoezeer zij zijn pionierswerk waardeeren. Het onlangs te Beekbergen gestichte Troelstra-Oord getuigt daarvan, een vacan- tie-oord voor de leden der moderne arbeiders beweging waar de grijze leider zelf ook eeni ge tijd vertoeft heeft. Nadat hij zich geheel uit het openbare le ven had teruggetrokken, schreef hij zijn ge denkschriften waarvan hij drie deelen vol tooide en waarvan het vierde niet beëindigd is geworden. Op zijn 70sten verjaardag op 20 April j.1. is hem een groote openbare hulde gebracht, maar toen reeds was het te voorzien, dat deze groote politieke figuur zijn krachten ver bruikt had. Meer nog dan een politieke figuur is Troel stra een volksleider geweest, een man die in vloed had op de groote.massa, die zijn hoor ders wist te begeesteren en op meesterlijke wijze zijn gezichtspunten ontwikkelde. In zijn jonge jaren, voor hij de groote strijder der verdrukten werd, was Troelstra bovenal de jonge dichter, de Fries, die zijn land en zijn taal iliefhad, die zeer vele mooie en gevoelvolle verzen heeft geschreven waar van het Frysk Liete boek een groote verza meling bevat. Troelstra's getoonzette verzen behooren nog altijd tot de beste, die op Friesche avonden worden gezongen. De oud-voorzitter der S. D. A. P. de lei der der Kamerfractie en de redacteur der groote sociaal democratische bladen is de partij ontvallen. Aan zijn durf, zijn persoonlijke offers, zijn inzicht, zijn werkkracht en zijn talenten is het voor een groot deel te danken, dat de sociaal democratische partij in den lande tot een der grootste politieke partijen gegroeid is en dat de sociale toestanden van dezen tijd zoo geheel anders en zooveel beter zijn dan in de jaren toen figuren als Troelstra, Domela Nieuwenhuis geen persoonlijk offer te groot achtten om de belangen te dienen de meest verdrukten in den lande. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. P. J. Troelstra zal Vrijdag in Den Haag geschieden. DE GOOD-WILL-DAY. Men schrijft ons: Onder de jongeren over de heele wereld zien we een drang, een streven naar den vrede. Deze is uiteraard sterk en uitgespro ken bij hen, die de oorlog kennen of die ge tracht hebben zich de oorlog als realiteit voor te stellen; minder sterk bij die jonge ren, die zichzelf nooit voor de vraagstukken van oorlog en vrede hebben gesteld. Maar wij allen voelen in ons den wil om tot den vrede te komen. Wij allen. Reeds eenige jaren achtereen wordt deze dag als een manifes teeren van dien goeden wil gevierd door de jongeren over de geheele wereld. Uit ver schillende landen zenden vele groepen jon geren elkaar op dezen dag den vredesgroet. We mogen het hopen, dat op deze wijze voor ons allen dadelijk maar een oplosing gevon den wordt, wat betreft deze groote, wereld- beheerschende vraagstukken. We willen al leen toonen, dat wij verantwoordelijkheid voelen voor de toekomst. En we willen de jongeren, die dit nog niet voelen, wakker roepen. En juist omdat we als jongeren geen so ciale, economische of religieuse oplossing willen en kunnen geven, daarom moet en zal deze dag een dag voor allen zijn. Daarom kan elke jongere, uit welke richting, of met welke overtuiging ook, meedoen aan den Good-Will-day. Het is nu de eerste maal, dat de jongeren zelf het initiatief genomen hebben tot deze viering, en we hopen, dat het goed mag wor- Laten vele jongeren deelnemen aan de wandeldemonstratie, die aan dezen avond voorafgaat, om hun „good-will". te toonen, gesteund door de gedachte, dat vele jongeren in de wereld hetzelfde demonstreeren en voor hetzelfde „de Vrede" willen strijden. BRAND. Een machinale breierij afgebrand. Te Nieuw-Namen, gemeente Clinge, is brand uitgebroken in het pakhuis van den heer H Bogaert, die aldaar een brei fabriek heeft Beneden kon de voorraad nog worden gered, doch alles wa boven lag ging verlo ren. De plaatselijke brandweer was niet in staat het vuur te blusschen, doen de ter hulp bekomen brandweer van het Belgische dorp frieldrecht kon de fabriek zelf behouden. De verbrande goederen waren niet hoog ver zekerd. Ook in 1923 brandde het pakhuis af. VEEL VRAAG NAAR KIPPEN VAN BARNEVELDER RAS. Naar broedeieren en kippen van het Bar nevelder ras blijft de vraag in bijna alle lan den der wereld steeds groot. Zoo zijn de laat ste dagen, op bestelling, broedeieren gezon den naar Letland en Bulgarije en jonge hennen naar Griekenland en Roemenië, ter- wijk ook Amerika onder de afnemers behoort. EEN OLIE-GOKJE. Twee Bussumsche families, die een kaart- clubje vormden, wilden wel eens een grooter gokje maken. Een der vrienden zei in een oliecombinatie te zitten, waarmede groote winsten te behalen waren. Hij wist den ander over te halen om met 13.000 deel te nemen. Het contract van drie handteekeningen met klinkende namen voorzien, werd overgelegd en in goed vertrouwen de 13.000 gestort. De geldschieter kwam achteraf op het idee om eens te informeeren en nu bleek dat de stellers van de z.g. handteekeningen van niets wisten. De oliespeculant, ter verant woording geroepen, gaf onmiddellijk toe, dat de heele affaire gefingeerd was. Van de 13.400 was reeds 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en op last van de justitie is de oplichter thans naar Amsterdam overgebracht. Verordening op het bouwen, sioopen enz. in het voormalige Watergraafsmeer, hunne medewerking te verkenen opdat hij zijne gronden in exploitatie zou kunnen brengen volgens het bestaande stratenplan. Nadat B. en W. herhaaldelijk aan dit verzoek waren herinnerd, schreven zij op 9 October 1925, dat zij weigerden, zonder opgave van redenen de vereischte medewerking te verleenen. Den 4den Nov. d.a.v. adresseerde de heer Egeman aan den Raad, het adres werd in handen gesteld van B. en W. tot prae-advies, hetwelk nóg moet worden uitge bracht. De eigenaar van bedoelde, reeds in 1924 bouwrijpe terreinen, kon daardoor niet tot bouwexpioitatie ervan overgaan. Intusschen ging de gemeente er toe over, op grond van een raadsbesluit, hare eigen gronden in het Linnaeuspark, grenzende aan de Egeman-terreinen, te verkavelen, in erf pacht uit te geven en straten er op aan te leggen, waardoor 'het bedoelden grondeige naar onmogelijk werd, zijne gronden vol gen zijn stratenplan in exploitatie te brengen. Naar eischer beweert is dat gemeentelijk stratenplan in strijd met het bestaande uit breidingsplan en dus met de wet. Daar de gemeente hem heeft belet en nog langen tijd kan beletten, zijne gronden in exploitatie te brengen, luidde de eisch: de ge. meente Amsterdam te veroordeelen tot schadevergoeding, die echter in totaal eerst later kan worden vastgesteld. Namens de gemeente werd door den stads advocaat, nir. H. A. van den Wall Bake, de gegrondheid van den eisch om schadeloos stelling ontkend, de gemeente was, volgens haar procureur, niet verplicht hare mede werking tot het in exploitatie brengen van eischers terreinen volgens het bestaande uit breidingsplan, te verleenen. De gemeente veroordeeld. Den 25sten April j.1. heeft echter de Rechf- >ank de gemeente veroordeeld, om aan den beer Egeman te vergoeden de schade door -hem geleden en nog te lijden, tengevolge van de onrechtmatige daden van gedaagde, na der op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. De Rechtbank verklaart dit vonnis tot zoo ver uitvoerbaar bij voorraad en veroordeelt gedaagde in de kosten der procedure aan eischers zijde gevallen. EEN BOLLENSTREEK IN HET NOORDEN VAN ONZE PROVINCIE. Men schrijft uit Breezand aan de N. R. Ct.: Wie meenen mocht, dat er in Nederland maar één bollenstreek is, de bloembollen streek tusschen Leiden en Haarlem met Lisse als middelpunt, kome eens naar het Noorden van Noord-Holland, naar het Lisse van het Noorden: Breezand. Daar is het al bloemenpracht en bloemen geur de laatste weken. Daar hebben dui zenden bezoekers zich verlustigd in het aanschouwen van uitgestrekte velden bloembollen. En nog voortdurend breidt het gebied zich uit, waarop bloembollen worden gekweekt. Ook voor het volgende seizoen zijn uitge strekte landerijen bestemd voor de bollen teelt. Bollenschuur na bollenschuur verrijst daar en het aantal nieuwe woningen, dat in deze streek de laatste jaren is gebouwd, i! groot. Men gaat nu weer beginnen met den bouw van 36 arbeiderswoningen, die noo- dig zijn voor de vele arbeiders die in het bloembollenbedrijf hun werk vinden. PRINSESSEDAG TE NEW-YORK. De correspondent van het Hbld. te New- York schrijft o.a De gezamenlijke verjaardagen van prins Hendrik en prinses Juliana zijn gisteren ge vierd op een manier als weinige „old timers" zich herinneren kunnen. Verschillende ver- eenigingen, zooals de „Netherla-ndAmerica Foundation" en de Hollandsche Club hadden zich verbonden met de afdeeling Nieuw Nederland van het Alg. Ned. Verbond om dezen dag te vieren en zij zijn daarin boven verwachting geslaagd. Mr. dr. J. H. van Rooijen, onze gezant te Washington, was overgekomen naar New- York om aan de viering deel te nemen en ook de Zuid-Afrikaansche gezant te Washington, Eric H. Louw en de handelsattaché, dr. Ph. R. Botha, waren persoonlijk tegenwoordig. Op de Hollandsche Club in het Gramercy Park had 's middags een intiem diner plaats, waar de gezant en de voorzitter van de club, de heer De Lanooy, spraken. 's Avonds had een concert plaats in de Chalif Hall, waarvoor een groot aantal wel bekende Nederlandsche artisten bereidwillig zijn medewerking had toegezegd en dat bui tengewoon goed slaagde. Prof. A. J. Barnouw, professor aan de Columbia universiteit, sprak als voorzitter van het ontvangst-comité een woord van welkom tot de aanwezigen en drong er op aan den 30en April tot een vasten jaarlijkschen herdenkingsdag te maken met nog grooter opkomst en nog meer feestelijkheid. Ten slotte verzocht hij onzen gezant zijn bemiddeling te willen verleenen bij het doen toekomen van een telegram van 'hulde en gelukwensch aan prinses Juliana namens de aanwezigen, waartoe Z. Exc. zich gaarne bereid verklaarde. Tusschen de 300 en 400 landgenooteri had den aan den oproep gehoor gegeven en de smaakvol met bloemen en vlaggen versierde zaal bleek haast te klein te zijn EEN PROCES TEGEN DE GEMEENTE AMSTERDAM. Over het als bouwterrein in ex ploitatie brengen van gronden. De heer W. F. Egeman, eigenaar van een aaneengesloten complex gronden van een totale oppervlakte van 11 H.A., gelegen bin nen de bebouwde kom der gemeente aan den Middenweg en de Kruislaan, is met de ge meente aan het prooedeeren over geleden schade en aantasting der uitoefening van zijn eigendomsrecht. De eischer, genoemde heer Egeman, heeft op 11 September 1924 schrif telijk aan B. en W. verzocht, op grond van de destijds op zijne terreinen toepasselijke HET TELEFONISCH VERKEER MET NED. INDIË. De gehouden proefgesprekken tus schen Nederlandsch-Indië, Frankrijk er België hebben een bevredigend resultaal gehad zoodat de radiotelefoondienst var beide landen met Ned. Indië via Neder land op 12 dezer voor het publiek zal worden opengesteld. Het verkeer met Luxemburg zal eerst op een lateren da tum worden geopend. Voor België geschiedt de opening van den dienst door een gesprek van den Belgischen Minister van Posterijen met het hoofd van de Indische P. T. T., na mens den Directeur der Gouvernements- bedrijven. In den namiddag zullen voorts bij gelegenheid van de opening van het Nederlandsch Paviljoen op de Tentoonstelling te Antwerpen van dit paviljoen uit een aantal gesprekken worden gevoerd van aldaar aanwezige Nederlandsche en Belgische vertegen woordigers van hen, die in Indië de in zending voor Antwerpen hebben ver zorgd. Dr. Posthuma zal zoo mogelijk in een gesprek met den Gouverneur-Generaa' de rij der sprekers openen. NEDERLAND-FRANKRIJK. Arbitrage- verdrag. Op 1 Mei j.1. zijn te 's Gravenhage uitge wisseld de acten van bekrachtiging van het op 10 Maart 1928 te Genève tusschen Ne derland en Frankrijk gesloten arbitrage- en verzoeningsverdrag met bijbehoorend proto col. DE STAKING TE ALPHEN. Werkwilligen te werk gesteld Zoowel bij de dakpannenfabriek als bij de betonfabriek „De Hoorn" van de N. V. Oost hoek en Zoon, zijn gistermorgen de werkwil ligen uit Doetinchem, welken 's nachts per auto te Alphen aankwamen, te werk gesteld. Gistermorgen arriveerden wederom veertien werkwilligen uit Ooltgensplaat en gister avond vijf uit Spakenburg, zoodat thans 31 arbeiders op beide genoemde fabrieken te werk zijn gesteld. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De werkwilligen zijn on dergebracht in een woonhuis van de firma, dat op het terrein van de dakpannenfabriek is gelegen, en in een loods bij de betonfa briek, zoodat zij zich op den ofienbaren weg niet behoeven te begeven. Beide gebouwen worden dag en nacht door de politie be waakt. In den loop van deze week worden nog meerdere werkwilligen verwacht. EEN KLACHT TEGEN DE TELEGRAAF. De heer P. J. F. Kloppenburg vroeger bankier, thans zonder beroep, in Den Haag, heeft bij den officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam een klacht ingediend tegen F. H. J. Holdert, wonende te Panjê, of

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9