miiaarsclt CiiiiiL Buitenland FiSmnieuws. Hiiitatf twee m In elke huishouding is dit nieuwe snelwerkende reinigingsmiddel met enthousiasme ontvangen. Onontbeerlijk voor het afwasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Het is merkwaardig, hoe vet, saus- en etensresten in een ommezien verdwijnen. Alles blinkt weer als nieuw! Ook onmisbaar voor alle voorwerpen van glas, kristal, porcelein, metaal, steen, tegel, marmer, hout, enz. Het werkt bovendien desinfecteerend en is absoluut reukloos, hetgeen een groot voordeel be- teekent boven 't gebruik van zeep, zeeppoeder, enz. E. Ostermann Co's Handel Mij., N.V. Amsterdam. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. DE BURGERLIJKE ACTIE IN BRITSCH-INDIE. De arrestatie van mevouw Naidot De toestand te Sjolapoer wordt normaal. No. 116 Zaterdag 1? Mei BOLSJEWISTISCHE SPIONNAGE IN ENGELAND. Staal, alias Peters alias Dungart. In de „Daily Mail" Beëindigt de Servische jchilder Popowitsj zijn onthullingen over zijn ontmoeting met den geheimzinnigen man met de drie namen, dien hij op 12 Maart van dit jaar in „Parkzicht" te Amsterdam aantrof en die er rond voor uitkwam dat hij Égent was van den Russischen geheimen dienst. Rusland, zoo had deze man hem ver teld, wilde in Engeland een basis vormen voor de verzameling van gegevens op in dustrieel, politiek en militair gebied. Het geld was er voor disponibel. Popowitsj mocht fcliter vooral geen Britsche communisten in de zaak betrekken, want die waren verdacht niet alleen voor de politie maar ook voor Rusland, omdat hun organisatie zoo slecht was en omdat zij „onze" bevelen niet be hoorlijk uitvoerden. Staal, om hem nu maar bij dezen naam te noemen, deed het denk beeld aan de hand dat Popowitsj een betrek king zou zien te krijgen bij de Joegoslavische legatie te Londen teneinde hem een aantal blanco Joegoslavische paspoorten te ver schaffen. In de code waarvan Popowitsj zich moest bedienen beteekende „lijdende aan verkoud heid" wees voorzichtig of ik word verdacht; „dood" beteekende een verrader, gearresteerd of afgedaan; „een lepra- of pokkenlijder", iemand dien men moest ontwijken of een agent der contraspionnage; „leesboeken" geld noodig. Ongeveer veertien dagen na het onderhoud in Parkzicht kreeg Popowitsj te Londen een ongeteekenden brief om opnieuw naar Park zicht te komen. Hij had inmiddels een vlie ger dien hij kende, een oud-officier, voor geld een artikel laten schrijven over de Britsche luchtmacht, waarin niets bizonders stond en dit artikel nam hij op 28 Maart mee naar Amsterdam. Staal gaf hem er 13 voor in mindering van de 25, die Popowistj zijn vriend ervoor had beloofd. De overige 12 zou hij krijgen als de inlichtingen van waar de bleken; hij heeft ze nimmer ontvangen. Popowitsj vatte het heele geval als een grap op naar hij verklaart. Begin April kreeg hij een ongeteekenden brief uit Berlijn waarin de schrijver meedeel de „kou te hebben gevat" en zinspeelde op „het groote werk", codetaal voor het plan van de tank). In triplo schreef Popowitsj teen een brief dat hij geld moest hebben; aan elk der drie adressen van „Staal" stuurde hij een afschrift. In het begin van Mei kreeg hij een brief uit-Amsterdam waarin de ontvangst der drie brieven werd gemeld waaruit dus bleek dat Staal de drie adressen geregeld gebruikte. In den brief werd Popowitsj tot meer ijver aangespoord en werd er op aan gedrongen dat hij een der „plaatjes" (het rapport der luchtmanoeuvres) zou sturen. Dezer dagen kwam er een nieuwe brief, dit maal uit Berlijn, met de vraag of de vorige brief niet ontvangen was. Blijkbaar vreesde Staal dat Popowitsj gearresteerd was want hij informeerde naar diens gezondheid. Se dert heeft Popowitsj niets meer van hem ge hoord. Hij maakt zich ongerust dat men hem ter verantwoording zal roepen (waarmee Staal hem gedreigd had) en betuigt dat hij nooit van plan is geweest te spionneeren. Het ging hem niet aan, zoo zegt hij, dat men hem aanzienlijke sommen heeft gegeven zonder hem cm inlichtingen op kunstgebied te vra gen, te minder daar er een onbeperkte hoe veelheid geld beschikbaar scheen te zijn Een eetlepel!^)op (0 liter I emmer heet water - een uitgave van nog geen cent - is voldoende. Prijs:IS Cent per pakje Een product van de Persil.fabrieken. Eenig Importeur J WAANZINNIGE MOORDT ZIJN FAMILIE UIT. In het dorp Bega bij Sofia heeft zich een /ntzettend drama afgespeeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag doodde aldaar een boer in een vlaag van waanzin zijn vrouw en 4 kinderen, die van 3 tot 10 jaar oud waren. De waanzinnige vluchtte en kon tot dusvere nog niet gearresteerd worden. DE REGIMENTSDOCHTER. Een goed filmwerk in de Cinema Americain. De Cinema Americain heeft voor deze week beslag gelegd op èen bizondere film, n.1. De regimentsdochter, gemaakt naar de bekende en beroemde opera comique La fille du regiment. Dit filmwerk boeit zeer zeker; niet alleen door het spel der hoofdfiguren, maar ook de inhoud is interessant. Stel U voor, een von delinge, opgevoed door een ouden, grijzen sergeant-majoor en diens minderen. Zoo'n meisje moet wel een halve militair worden, z oo is het ook, en ze laat ons dan ook zien, nee ze een echt natuurkind gebleven is. loch ontkomt ze niet aan de „bekoring" van het leven en ze ontmoet op een van haar zwerftochten een jongeman, tot wien ze zich voelt aangetrokken. Deze redt haar het leven en zij blijft hem er dankbaar voor; zelfs laat ze hem ontsnappen, als hij gevangen wordt genomen. ,..Pe vondelinge wordt ontdekt en is natuur- hjk een rijke gravin. wordt door haar tante meegenomen waar ze zich lang niet op haar jcemak bevindt, 't Geval wordt nog erger, als aar een man wordt gekozen, dien zij onuit- rinfL?1" en afschuwelijk vindt. Op een feest vriü z.e ,(fan Plotseling weer haar jonge ftnu, ,en juist zal deze zich verklaren, als zij i' dat hij een smokkelaar is! Dan f„ J haar hand aan den man, die haar 'e haar toegedacht heeft. e zullen- trouwen op het kasteel vlak bij ;u..?rens,en daarheen vertrekken allen Maar lin,, °!3 haar levensdag verneemt de vonde- cie^ravin, dat de „smokkelaar" een offi- „,1 's en door zijn vermomming de bende Ccroeid heeft. p^ct slot is dan ook een gelukkig brukjs- ONGELUK IN EEN POOLSCHE MIJN. In den Richthofenmijn bij Kattowitz zijn gister 4 mijnwerkers door het breken van een pijler bedolven. Twee hunner werden gedood. De beide anderen konden met lichte verwondingen geborgen worden. STAHLHELMERS OP REIS. Naar Weenen en Boedapest. Naar de bladen melden, is prins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van den ex- kroonprins, hertog Karl Eduard van Sak- sen-Koburg-Gotha, generaal v. Epp en nog eenige Stahlhelmers op een autotocht via Weenen te Boedapest aangekomen. Prins Wilhelm verklaarde in verband met de geruchten, dat de Duitsche Stahlhelm leiders contact willen zoeken met de rechtsradicale kringen in Hongarije, dat het hier een gewone autotocht betreft om land en volk te leeren kennen. Hij gaf echter toe, dat zich onder de reizigers ook politici bevonden. Op de vraag van een journalist of hij het boek van Remarque „lm Westen nichts Neues" had gelezen, gaf de prins een be vestigend antwoord, maar hij voegde er bij: „In nationalistische kringen in Duitschland houdt men niet erg van dat boek." Zooals gezegd, eeri heel goed filmwerk. Er komen tal van vroolijke tafreeler. in voor en vooral de avonturen van het meisje zijn leuk Men meet bijv. eens lachen om haar, als ze door Parijs rijdt op het paard! Of om haar houding bij haar tante, waar zc nog steeds het echte natuurkind is en blijft. De film moet door Velen gezien worden. Ze is het waard! HET RECHT ZEGEVIERT. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Het A.B.T. geeft dezer dagen een Para- mount-film „Het Recht Zegeviert", waarin Thomas Meighan succesvol de hoofdrol ver vult als kapitein Mc Quigg, die als politie man voortdurend in strijd is met de drank- smokkelqarsbeqde van Nick Scarsi. Telkens worden leden van diens bende gearresteerd, maar telkens wordt de gearresteerde weder vrijgelaten door tusschenkomst van een hooggeplaatst politicus, genaamd „Ouden Man". Bij eeh fuif in een nachtclub, waar Helen Hayqs als danseres qptreedt, worden Nicks broederen een beginnend verslaggevertje verliefd op Helen. Spike een leider van een andere smokkelaarsbende komt het café bin nen met het doel Scarsi te dooden, maar deze is hem voor en Spike wordt vermoord. Scarsi wordt gearresteerd, doch vrijgela ten, waarna Scarsi weet te bewerken dat Mc Quigg, verplaatst wordt naar een der bui tenwijken. Mc Quigg verveelt zich zeer in dit buitendistrict en is blij, als een agent 'n tweetal binnen brengt, n.1. de danseres He len Hayes en Joe Scarsi, die worden opge sloten. De politieagent is de hoofdgetuige als Joe, verdacht van moord, verhoord zal worden. Joe's broeder Nick probeert den agent om te koopen en als hem dat niet ge lukt schiet hij dezen dood. Nick slaat den ver slaggever neer en vlucht in zijn auto, maar Mc Quigg's mannen halen hem in en ar- REGEERINGSCRISIS IN THURINGEN? In Thüringen, waar de woelige nationaal- soc. dr. Frick minister van binnenlandsche zaken (waaronder politie ressorteert) is, „kriselt" het weer eens. En wel naar aan leiding van de benoeming van directeuren van politie in verschillende steden, o. a. Wcimar. Daartoe heeft Frick zijn partijge noot dr. Ortlepp, een jeugdig lid van den gemeenteraad, willen benoemen. De regeering heeft deze benoeming ech ter verworpen op grond van den jeugdigen leeftijd van den candidaat. De nationaal- soc. echter houden vast aan de candidatuur- Ortlepp, zoodat reeds gesproken wordt van een regeeringsersis. resteeren hem. De verslaggever Durrow is bijgekomen en op zijn aanwijzing wordt Nick opgesloten. De „Ouwe-Man" doet po gingen om Nick vrij te laten. Mc Quigg wil daarnaar geen gehoor geven en vertelt het verloop aan de pers. De „Ouwe Man" kan Nick niet meer be schermen en moet hem aan zijn lot overla ten, omdat hij voor de aanstaande verkiezin gen moet werken. Nick dreigt met onthullin gen, die de geheele organisatie van den „Ouwen Man" op den electrischen stoel zou kunnen brengen. De procureur-generaal tracht Nick over te halen om te zwijgen over de handelingen van Mc Quigg en zijn hand langers. Deze weigert en als hij de verslag gevers binnenroept schiet de assistent van den procureur hem neer. Zoo is het einde gekomen aan den strijd tusschen Mc Quigg en Nick Scarsi. Deze ilm is zeer aantrekkelijk voor hen, die lust hebben een snelle opeenvolging van alerlei avontuurlijke, emotiewekkende scenes bij te wonen; een film dus, die de spanning gaande houdt en een blik geeft in het smok kelaarsleven in het droog te leggen Ameri- ks Het voorprogramma was als steeds zeer variabel. Na een Paramount Journaal, een teekenfilm en een paar onderhoudende twee- acters: Echtscheiding-specialist en Bedtijd, alles te zamen genomen is 'n bezoek aan het A. B. T. zeer aanbevelenswaardig. HEEL HOLLYWOOD OP STELTEN. Victoria Theater. Een nieuwe triomf voor Marion Davies. Deze buitengewoon geestige comedienne heeft de toeschouwers gisteravond opnieuw doen genieten en de geluidsfilm „Heel Holly wood op stelten" zal deze week nog menigeen een paar genoeglijke uurtjes doen doorbren gen. Bovendien krijgt men een interessanten kijk op bet leven in de filtnstad bij uitnemend- In de zitting van den Landdag, waar de begrooting werd besproken, zijn de natio- naal-soc. afgevaardigden niet verschenen. Voor gisteren had de nat.-soc. Landdag fractie een groote openbare betooging op touw gezet tegen den rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Wirth. In de ad vertentie, waarin voor de betooging wordt opgeroepen, stond o.a.: „Thüringen, be scherm uw rechten tegen de centrumsman nen" en „Zentrum-V/irths Kulturkampf gegen Thüringen". Op een kruising van straten aan den rand der stad Elberfeld (Duitschl.) is volgens een bericht in de Berlijnsche bladen Vrijdag een ernstig verkeersongeval gebeurd. Een van Werdohl komende auto, waarin 4 personen zaten reed in vollen vaart tegen een tram aan. De auto en de tram werden ingedrukt. De conducteur, een dame op leeftijd en een kind warden zwaar gewond. De moeder van thet kind werd gedood. VECHTPARTIJ IN BERLIJNS RAADSZAAL. Tusschen links en reebti, gehouden zitting van den /gemeenteraad ontstond bij de behandeling' van een tegen het plan-Young gericht at.-soc. voorstel een woordenwisse ling tusschen een aantal nat.-soc. en D.-na- tionalen eenerzijds en eenige soc.-democraten anderzijds. De woordentwist ontaardde in een kloppartij, die zoo ernstig werd, dat de voorzitter de zitting moest opheffen, waarna de raadsleden in opgewonden stemming de zaal verlieten. Toen mevrouw Naidoe, met haar vrijwilli gers door de politie werd tegengehouden toen zij op weg was naar het zoutdepot van Dharsana, gaf de politie te kennen dat zij op haar beurt „satyagraha" (lijdelijk verzet) zou bieden tegen de vrijwilligers. Daarop maakten de politie en de vrijwilligers zich op voor een lange wake. Vrijwilligers, die er op uit gingen om voedsel te halen, kregen geen vergunning om terug te keeren. Nadat men aldus 28 uur over en weer gewacht had, hadden de vrijwilligers, die bij elkaar waren gebleven, blijkbaar voedsel noodig; zij wer den door de politie van binnen het verboden gebied van Dharsana naar een naburig kamp voor plegers van lijdelijk verzet ge bracht, waar men hun te eten en te drinken gaf. Mevrouw Naidoe werd per auto naar het kamp gebracht doch zooals gemeld weer vrijgelaten. Onderhandelingen tusschen de regeering en Ganhi? In liberale kringen verklaart men, dat er binnenkort een stap van de regeering wordt verwacht om de onderhandelingen te openen met Gandhi. Verscherping der campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Het congrescomité heeft een reeks beslui ten genomen ten gunste van een verscher ping der campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid, omvattend een boyeott van buitenlandsche weefsels, van Britsche bank en scheepvaartinstellingen en dergelijke en een uitbreiding van de beweging tegen de zoutbelasting. Mohammedanen tegen het congres. In een vergadering van den gemeenteraad van Calcutta, waarin de Swarajisten de vol strekte meerderheid hebben, heeft het Mo- hammedaansche lid Fazl-oel Hoeq een op zienbarende rede gehouden tegen een voor stel om Gandhi hulde te brengen ter gelegen heid van zijn gevangenzetting. Hij betoogde 1 dat de gebeurtenissen der laatste dagen in den gemeenteraad de Mohammedanen had den overtuigd dat als het congres er in slaagt zich van het bestuur des lands meester ma ken er geen hoop zal zijn voor de Moham- medaansche minderheid in Indië. Spr. ver klaarde, als de hulde politiek bedoeld was, niet tegelijk hulde te kunnen brengen aan den koning-keizer en Gandhi; was de hulde van gedsdienstigen aard, dan gebood zijn godsdienst hem alleen hulde te brengen aan God. Hij was bereid tot samenwerking en tot het zenden van een telegram aan den onder koning om hem geluk te wenschen met den uitstekenden stap dien hij gedaan had door Gandhi te arresteeren. De Swajaristen hebben, dit ter verklaring, van hun machtspositie in den raad gebruik gemaakt om te beletten dat een Mohamme daan waarnemend burgemeester werd en om het aantal Mohammedaansche leden in de raadscommissies te verminderen. De rede van den heer Hceq was bedoeld als een aankondiging van het begin van een campagne van belasting-weigering tegen het gemeentebestuur door de Mohammedanen. Alle spinnerijen, die naar aanleiding van de jongste onlusten werden gesloten, her openden gistermorgen haar poorten zonder dat daarbij iets bizonders voorviel. De toe stand is rustig. De handel herleeft. Opnieuw werden tien personen gearresteerd. Een bom in een politieposthuis Gister werd een bom geworpen in een in steek van een politieposthuis te Howrah, heid met haar geweldige studios en vele bekende persoonlijkheden. Men ziet Charlie Chaplin, die handteekeningen voor zijn album verzamelt en verder tal van artisten van naam zooals Doug Fairbanks, Lew Cody, Norma Hearer, Renee Adoree, Karl Dane, George Arthur, Elimor Glyn, regisseur King Vidor, John Gilbert enz. Al deze artisten ge bruiken in het bekende Hollywood café hun lunch. Peggy Pepper uit Georgie maakt met haar vader een eenigszins zonderling entree in de filmstad, maar wat niet velen gelukt, gelukt haar. Zij weet door de noodige vrijmoedig heid een plaatsje te veroveren. Allereerst bij de komische afdeéiing en allerleukst zijn haar avonturen daar met Billy (William Haines) weergegeven. Haar eerste optreden is een groot succes. Toch trekt haar hart meer naar de groote kunst-afdeeling met haar dra matische films. Ook daar komt Peggy terecht en vergeet er al spoedig door het gezelschap van den eersten minnaar, haar vader en Billy. De Fransche graaf weet haar daar zelfs tot een huwelijk te doen besluiten en dat zou doorgegaan zijn ook als Billy niet bij tijds was komen opdagen, om Peggy, die nu een deftige Fransche naam droeg, tot inkeer te brengen, met als gevolg een gelukkig slot. In geen enkele film maakt men het leven der fiTmartisten, ook in de studio's zoo leuk mee als in dit werk. Dit vormt reeds 'n attrac tie op zich zelf. Maar het spel van Marion Davies is de grootste attractie. Het is zeer goed te begrijpen dat Chaplin zoo vol bewon dering is over haar capaciteiten, want zij is in staat een geheel filmWhek te beheerschen. En gelachen is er bij voortduring. William Hai nes speelde naast haar een aardige rol. De verschillende regisseurs vervullen hun taak prachtig. Heel mooi is de scene der tranen in het dramatisch debuut van Marion Davies. Het geheel is zeer de moeite waard. Mede ook door de uitstekende bijpassende muziek en zang. Vermelding verdient uit het bijprogramma de zingende en sprekende eenacter Sunshine Sammy in de scene Stepping Alone. Het steeds zoo interessante stepdansen der neger jongens wordt hierin al bijzonder goed gege ven. Een mooi nummer. Charley Chase is de hoofdpersoon in d« komische film, die heet Venus in de Auto er aanleiding geeft tot groote vroolijkheid. He: journaal voltooit dit uitstekende programma. CINEMA EN THEATER. C. en A. begint met een artikel over d* Jazz-band van Jack Hylton, warbij behoort een portret van dien dirigent, en afbeeldin gen van in het Jazz-orkest gebruikte instru menten. Voorts portretten van filmsterren Charlotte Susa, Norma Sharer, Gustav Fröhlich, een groot portret van Emil Jan- nings die een tournee door ons iand zal maken, Mary Duncan, Charles Farlell, de drie hoofdvertolkers uit de film Géraldine, n.1. Marion Nixon, Gaston Glass, Eddie Quil- lan Verder bevindt zich er in: 'n fraaie portretstudie, een portret van Friede Dotza, de vertolkster van „Friederike" door het operette gezelschap van Fritz Hirsch op gevoerd, 'n intervieuw met de bekende humo rist „Luciën" die zijn 40-jarig jubileum her denkt, weer een liedje „Naar bonte Wei!" van Van Beek en Melchert Schuurman, en de noodige lectuur. LUCHTFILMS. In verband met de in ons nummer vaA gister opgenomen mededeling dat de heer Höhle alhier een serie fraaie luchtvaartfilma zal vertoonen deelen wij, op verzoek, gaarne mede, dat daartoe worden uitgenoodigdl de oudjes van de Diaconie en de Piusstichhng en dat de directie van het A.B.T. daartoe ge heel belangloos haar medewerking verleent.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9