mtininstht Courint. DE HU DELOIA. Hiriird twee en dertigste Jaargang. Haandag: 19 JBei Radio-hoekje FEUILLETON. Stadsnieuws Ke. 19du Dinsdag 20 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.-3.Gramo- foonpl. 3.-4.Knipcursus. 4.—4.20 Gra mofoonpl. 4.20—5.— Debutantenuurtje. Zang en fluit. 5.30—6.— Dinermuziek uit Café „Moderne" te Amsterdam. 6.Tijdsein. ■Daarna: Vervolg dinermuziek. 6.30 Koersen. $.45—-7.15 Mr. J. H. v. Doorne: „De rechts positie van den belastingbetaler". 7.15—7.45 Mr. F. C. v. Geer: „De wettelijke regeling van het Accountantswezen". 7.45—8.— Gra mofoonpl. 8.—.9— Kamermuziek door de Concertgebouw-Kamermuziek-Ver. 9.11 Concert door het Omroeporkest. 10.Pers berichten. 10.15 Voortz. concert. 11.12. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) g.159.30 Gramofoonpl. 11.3012. Godsdienstig halfuurtje. 12.—12.15 Politie- ber. 12.151.15 Concert door het K. R. O.- Trio. 1.152.Gramofoonpl. 2.3. Vrouwen uurtje. 4.-5.Gramofoonpl. 5. 6.— Concert. Mevr. Th. Stokvis, sopraan. Mej. Julie Dalmer, coloratuur-zangeres. Fr. Boshart, pianobegel. 6.016.15 Nieuwsber. in het Esperanto. 6.15—6.45 Gramofocnpl. 6 45 7.15 Cursus Kerklatijn. 7.157.45 Ir. L. J. ;M. Feber: Causerie. 7.45—8.— Politieber.. 8.0111.Concert door het K. R. O.-orkest m. m. v. Dameskoor. 11.12.Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding.. 11.05—11.50 Veertiende jaarllijksche meeting yan de Women's Institutes Federation. 12.20 Gramofoonplaten. 12.30 Kerkdienst. 1.15 Or kestconcert. 2.20 Televisie uitz. 2.25 Gramo foonplaten. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.50 Cinema-orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 7.Orgel spel door W. S. Vale. 7.207.40 Lezing. 7 45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. Dennis Noblu, bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.05 Toespraken. 10.35 Dansmu ziek. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „Das Dreimadlerhaus". Operette op muziek van Schubert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.50 6.50 Gramofoonplaten. 8.209.20 Con cert. Orkest en piano. 9.70 „Schlager". Hoor spel van F. Warschauer en J. Stein. Muzik. geïllustreerd. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Concert. Orkest en piano. 5.20—5.50 Kinderuurtje. 8.20—9.20 Orkest concert. 10.0510.20 Piano-recital. 10.40 II.25 Concert. Zang en strijkkwartet. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Orkest en soliste. 10.15 Dansmuziek. 8.35 (Op golfl. 338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.50—12.50 Lezingen. 12.50—1.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.50 3.20 Lezing. 3.20—3.50 Gramofoonplaten. 3.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Concret. The Hampton Institute Choir (Negerkoor). 9.50 „Licht und Schatten". Bezoek aan een groote stad bij nacht. 10.50 Lezing en berichten. EEN COMITÉ VAN A. V. R. 0.- VfclENDEN. Er heeft zich een comité van A.V.R.O- rrienden gevormd, dat adhaesie-betuigingen wenscht te ontvangen van de luisteraars, die het niet eens zijn met de ministerieele be schikking, waarbij aan de A.V.R.O. minder zendtijd is aangewezen. Secretaris is mr. L. G. van Dam, Wilhel- minastraat 49, Haarlem. HET VERZOEK VAN A. V. R. O. OVER HET GLEICHWELLEN-SYSTEEM. Vragen aan den minister. Het Tweede-Kamerlid Floris Vos heeft de volgende vragen gericht tot den minister van W atersta 3. t 1. Is het juist dat de A.V.R.O. op 18 Mei 1929 bij den toenmaligen minister van Wa terstaat een request heeft ingediend, strek kende tot het verkrijgen van een z.g. „Gleich- wellen-systeem", ten einde daarmede het ge brek aan zendtijd hier te lande op te heffen en het vraagstuk der zendtijdverdeeling tot definitieve en bevredigende oplossing te bren- Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 68) Zoodra Lamartine het gelaat zag van den heer die met den portier stond te praten, snelde hij er op af. „Excellentie!" De gezant keerde zich haastig naar hem toe en vroeg: „Waar is Delora?" »Vijf seconden geleden was hij nog hier", antwoordde Lamartine. „Hij moet hoor de deur zijn gegaan, toen u binnen kwam De heer, die bij de dame met de tur kooizen stond, keerde zich plotseling T?\en r'ep: „Delora! Zoo is mijn naam! ik ben Ferdinand Delora! Mijn broer ^laurice was nog geen minuut geleden hier. U is signor Vanhallon, niet waar? -laar dan moet u zich mijner ook her inneren!" De gezant greep zijn hand en zeide ai tel ijk„Maar mijn beste Delora. dat oe ik ook natuurlijk! Ik begrijp van al geheimdoenerij niemendal •amartine trad nu haastig naar voren en vroeg: „Ziet u werkelijk niet, hoe de Ls ]U1S*' dat het request op 1 Oct. 1J-9 door requestrunten gerappelleerd is en aangevuld met het verzoek om, zoo het Gleichwellen-systeem onbruikbaar geacht werd, ieder ander bruikbaar systeem te mo- gen exploiteeren, alsmede, dat de Radioraad over het eerste request een advies heeft uit gebracht? 2. Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, is het dan juist, dat het daarin bedoelde request alsmede het aanvullend ver zoek tot dusverre van regeeringswege geen beantwoording hebben gevonden? 3. Indien de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de redenen voor deze houding der regeering mede te deelen? 4. Is de minister bereid de spoedige afdoe ning van het in vraag 1 bedoelde request, alsmede het aanvullend verzoek zooveel mo gelijk te bevorderen en kan reeds thans voor deze afdoening een uiterste termijn worden gesteld, nu door de in werkingtreding der nieuwe zendtijdverdeeling op uiterlijk 1 Juli a.s. beantwoording van het meergenoemde request alsmede het aanvullende verzoek in 'hooge mate urgent is geworden? HET A. V. R. O. BESTUUR HOUDT EEN SPOEDVERGADERING. Een protestactie op a.s. Zaterdag. Verdere besluiten. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. kwam Zaterdagmiddag te Amsterdam in spoedvergadering bijeen ter bespreking van den toestand, geschapen door de verdeeling van den zendtijd door den minister van Wa terstaat. Het 'Hbl. vertelt hiervan: De vergadering sprak haar diepe veront waardiging uit over de door den minister ge nomen beslissing, die zij kenschetst als een overweldiging door politieke machthebbers. De vergadering besloot van dit oogenblik af een ononderbroken strijd te zullen voeren voor het ongedaan maken van het schande lijke zendtijdbesluit; dan wel om te geraken tot zendtijdverruiming door inlijving in den omroepband van de 1071 M. golf, naast de 298 en 178'5 M. golf of door aanvaarding van het A.V.R.O.-Gleichwellenplan. Zij be sloot voorts om onmiddellijke afdoening fe eischen van de regeering van de hangende verzoeken tot den bouw van een eigen zender of een eigen zendersysteem. Zij achtte de hoop op toekomstige samen werking, die nog in het zendtijdbesluit der regeering doorklinkt een hoon en een bespot ting van de gevoelens van verontwaardiging, die bij de A.V.R.D.-luistervinken, na den roof van haar bezit aan zendtijd, gekoesterd worden. Een samenwerking tusschen roovers en beroofden achtte de vergadering een zede lijke onmogelijkheid. De vergadering nam onder luiden bijval kennis van massa's protesttelegrammen en brieven uit het Nederlandsche luisteraars corps, waarvan de inhoud gekenschetst kon worden door de woorden: „Zendtijd gehal veerd, bijdrage verdubbeld". De vergadering besloot een buitengewone algemeene ledenvergadering te houden op a.s. Zaterdag 24 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam des namiddags te 3 uur. Op deze vergadering zullen drie bekende spre kers de zendtijdverdeeling bespreken. Dit ge deelte zal draadloos worden uitgezonden Luistervinken hebben toegang op vertoon van hun diploma 1930 (eerste halfjaar). Tevens besloot zij in te stellen een Cen traal comité van A.V.R.O.-actie, dat zich zal bezighouden met het geven van raad en bij stand van de talrijke locale actie-comités, die reeds zijn opgericht en die plaatselijke verga deringen beramen. Zetel van dat Comité: A.V.R.O.-Gebouw, Keiezersgracht 107, Am sterdam. Voorts werd besloten de diverse locale acties op een nader te bepalen dag te doen volgen door een grootschen nationalen actie dag in Den Haag. De vergadering besloot voorts twee bestuursleden af te vaardigen naar diverse buitenlandsche omroeporgani saties, teneinde reeds ingeleide besprekingen te voltooien, die zouden kunnen leiden tot de mogelijkheid voor de A.V.R.O., om op de dagen, die straks verloren zullen gaan, toch haar stem voor de Nederlandsche luisteraars te laten klinken. Heden, Maandag, vertrekt reeds een gemachtigde naar Brussel om daar besprekingen te voeren. Tenslotte protesteerde de vergadering tegen de voorstelling van zaken in het zend tijdbesluit, waarbij de partij-omroepen ten onrechte tot algemeene omroepen worden ge- teekend, die op gelijken grondslag zouden arbeiden als de A.V.R.O. Zulk een voorstel ling van zaken noemde de vergadering mis leidend, want zij is in strijd met de statuten der groepsomroepen. Het instituut van het z.g. algemeene programma te verzorgen, be halve door de A.V.R.O. ook door de groeps omroepen, achtte zij een schromelijke misken ning van het karakter der A.V.R.O.-pro- zaken in elkaar zitten? Ferdinand De lora komt te Parijs op weg naar Londen met een geheime opdracht voor Enge land. Hij wordt ten gevolge van een of andere omstandigheid ziek en blijft te Parijs. Daarop verschijnt te Londen Maurice Delora, gewapend met eenige papieren, die zijn rol gaat spelen. Mau rice was voor enkele oogenblikken nog hier. Ilij beeft zijn rol uitgespeeld en bliikbacr is h" v- ;en. Het eenige wat ik vrees is, dat we te laat zijn!" De gezant wendde zich haastig tot den nieuwen Delora, die den een na den ander aankeek met den niet begrijpen den blik van een kind. „Delora", riep hij, „hoe is het mogelijk, dat ge uw broeder in de zaak hebt ge mengd? Begrijpt ge dan in het geheel niet, hoe geheim uw opdracht was, hoe groote beteekenis zij had?" De aangesprokene schudde het hoofd langzaam ontkennend, zeggende: „Het spijt me, maar ik ben ziek ge weest. Ik weet niets meer. Er is mij te Parijs iets overkomen. Ik heb de papie ren niet meer. Maurice heeft ze alle van me weggenomen." Maar toen mengde de dame met de turkooizen zich in bet gesprek en riep: „Het is een allergemeenste samen zwering geweest! Deze heer", vervolgde zij, terwijl ze hem bij den arm greep, „lubben ze vergiftigd. Hij is dientenge volge bijna kindsch geworden. Men had gramma's, die algemeen waren en zijn en niet door nog algemeener programma's kun nen worden vervangen. DE MEENING VAN DE V. A. R, A. Op een vraag van het Hbl. aan den heer Zwertbroek, secretaris-omroeper van de V.A. R.A. of hij tevreden is over de ministerieele beslissing, antwoordde deze: „Tevreden en tevreden'' is twee. Laat ik het zoo zeggen, de V.A.R.A. is wèl tevreden, maar niet geheel en al voldaan. Wat is al. het geval? Als we de verdeeling nader be schouwen, dan blijkt, dat wij de eene week twee avonden en de A.V.R.O. vier avonden heeft; de andere week hebben wij beide drie avonden per week (dan is er een avond van het algemeene programma). Deze verdeeling is niet de door ons gewenschte. De V.P.R.O. zou den Vrijdagavond krijgen. De Maandag, die oorspronkelijk vrij was, heeft toen de mi nister als algemeene-programmadag inge steld. Voorloopig kunnen we ons daarbij neerleggen, maar of we hierover op den lan gen duur niet eens van gedachten zullen wis selen, is nog niet zoo zeker." De V.A.R.A.-voorzitter, de heer A. de Vries, sprak Zondagochtend voor den micro foon in denzelfden geest. HOE DE V. P. R. O. ER OVER DENKT. De voorzitter van den V.P.R.O. heeft hare meening als volgt gezegd: Wij zijn dank baar dat de stem van het vrijzinnig pro testantisme in den aether niet tot zwijgen ge doemd is. Wij hebben onze uren behouden. Wij willen allereerst al onze leden danken voor de hulp, die van alle kanten ons werd verleend. Meer dan 6000 nieuwe leden zijn enkele dagen na de eerste ontstellende berich ten in de bladen op ons bureau binnenge komen. Het is mede aan u te danken, vrijzinnige protestanten, dat de V.P.R.O. in deze zend tijdcrisis zijn deel gekregen heeft. Maar geheel anders staat het, wanneer wij, de thans geboden oplossing vergelijken met wat van ouds ons altijd als ideaal voor oogen heeft gestaan. Wie van u onze uiteenzettin gen over dit punt gevolgd heeft, zal weten, dat de V.P.R.O. steeds het standpunt heeft ingenomen van een door een centrale ge dachte geleide omroep, waarin alle volks- stroomingen hun plaats zouden vinden. Van dit beginsel uitgaande hebben wij gemeend slechts aanspraak te mogen maken op een zeer beperkt gedeelte van den totalen zendtijd Niet omdat het vrijzinnig protestantisme in onze oogen zooveel minder belangrijk is, dan de orthodoxie of het roomsch-katholicis- me. Nog minder omdat wij meenen, dat wij zulk een gering deel van het Nederlandsche volk vertegenwoordigen, dat wij op meer zendtijd geen aanspraak zouden mogen ma ken, indien, wij dezelfde maatstaf zouden aanleggen die door anderen wordt toegepast Want wij weten heel wel, dat ons geloof ons gansche leven draagt en onze wereld- en levensbeschouwingbepaald, maar dat wil voor ons nog niet zeggen, dat wij op alle men- schelijke handelingen ons eigen etiquet wil len plakken. Wij weten ons gedragen door ons geloof, maar daarnaast voelen wij ons toch ook weer één met het gansche volk in het bewustzijn dat het Diepste en Hoogste zich in verschillende vormen uiten kan. Daarom weten wij onze plaats midden in dat volk en gelooven wij daarin een roeping te hebben. Dat deze gedachte kennelijk niet heeft voorgezeten bij de genomen beslissing en dat blijkbaar is aangenomen dat elke groep enkel zal spreken voor een beperkt gedeelte van het Nederlandsche volk is in den grond datgene wat den V.P.R.O. ondanks de verzekeing van eigen bestaan niet tot vreugde stemt. Wie deze gedachte met ons medevoelt, moet ondanks alles ook ter bereiking van dit doel zich scharen achter onzen om roep. Want wel kan het soms anders schijnen, wie dieper schouwt, zal gevoelen dat met het voortbestaan van den V.P.R.O. een van de grondbeginselen van ons Vrijzinnig Pro testantisme is gemoeid. Dit voortbestaan is wel theoretisch, maar niet practisch verzekerd, dat voelt u wel. Dat kan alleen practisch verzekerd worden als steeds meer vrijzinnige protestanten achter ons staan en met de daad ons steunen, zoo als dat in de laatste weken is geschied. PROTEST VAN LUISTERAARS. De Alg. Wolhandel Maatschappij. Het personeel de N.V. Algemeene Wol- 'handel Maatschappij te Amsterdam heeft het volgende telegram aan den minister van Waterstaat gezonden: „Met verontwaardi ging kennis genomen hebbende van zendtijd verdeeling ingaande 1 Juli a.s., protesteeren ondergeteekenden met alle kracht tegen af braak der A.V.R.O.". De medewerkers aan A.V.R.O.- morgenwijding. Een dertiental predikanten te Amsterdam, hem achtergelaten in de hoop, dat hij zou sterven, maar ik trof hem bijtijds aan en heb hem naar hier meegenomen. En intusschen had die godvergeten broer zijn rol gespeeld en zelfs zijn voor naam aangenomen." Ik keerde me nu naar Felicia, zeggen de: „Felicia, je kunt helpen de waarheid te onthullen. Thans is het oogenblik ge komen, dat spreken je plicht is." Felicia stond er bij met het hoofd in de handen nu eens den een, dan weer den ander aankijkend, alsof zij vergeefs trachtte te begrijpen wat er werd gezegd. Zij wendde zich nu tot mij en keek mij met wanhopigen blik aan. Zij begon nu den toestand te begrijpen, maar de ge heel e waarheid ken zij niet overzien. „Die dame daar", zeide zij, wijzend naar de dame met de turkooizen, „heeft de waarheid gezegd. Oom Ferdinand was ziek, toen hij te Parijs kwam. Hij nam zijn intrek bij ons, oom Maurice en mij, in de Rue d'Hauteville. Hij scheen met den dag achteruit te gaan en hij maakte zich ernstig bezorgd over een zaak. die hij te Londen in orde moest maken, waartoe hij nu geen gele genheid had. Daarop werd ten slotte afgesproken, dat oom Maurice zijn plaats zou innemen en naar Londen zou gaan, maar niemand mocht het weten, dat het niet oom Ferdinand was die naar Londen ging. Het was een gehei me zending van de Braziliaausche re- medewerkers aan de A.V.R.O.-Morgenwij ding, hebben het volgende telegram gezon den aan den minister: Namen met groote verontwaardiging kennis van de ministe rieele beslissing inzake de verd" 'ing van den radio-zendtijd. Deze beslissing, geval len onder den druk van in dezen samengaan de politieke groepen, is een droevig sym ptoom van de verwording van ons nationale leven. Zij spreken de hoop uit, dat het ge pleegde onrecht, waarbij de regeering ten koste van het eerlijk bezit van een nationaal- gezonden Omroep aan de revolutionnaire propaganda zoovele dagen zendtijd schonk, zoo spoedig mogelijk hersteld worde, en een nieuwe regeling worde getroffen, waarbij de door de wet geëischte billijke verdeeling van den zendtijd tot stand komt zonder schennis van het Recht, da,t een der grondpeilers van ons Volksleven heeft te zijn. PERSBEOORDEELINGEN. Het Utrechtsche Dagblad schrijft: Wij kunnen het aan onzen volksaard, die een natuurlijke kalmte en bedachtzaamheid vertoont, toeschrijven, dat geen krachtiger protesten gehoord werden uit het kamp dei- luisteraars, die in deze heele kwestie als quantité négligeable zijn 'behandeld. Wij hebben de overtuiging, dat noch de V.A.R.A.-luisteraars, noch die der K.R.O, V.P.R.O,, N.C.R.V. hun volle instemming met het besluit zuilen kunnen betuigen, al mogen dan ook de leiders der vereenigingen dat tegenspreken. De Zutphensche Courant: Natuurlijk zal de A.V.R.O. zich aan dit onrecht moeten onderwerpen. Maar berus ten: dat is wat anders. Reeds hooren wij van plannen om met buitenlandsche hulp toch over meer zenduren te kunnen beschikken, zoodat de talrijke luisteraars geen dupe wor den van 's ministers handelwijze. Voor tal loos velen zou anders het bezit van een radio toestel aanmerkelijk aan beteekenis verliezen. De Middelburgsche Courant vindt het schandelijk en dwaas, dat Nederland door de radio over heel het land en tot verre daar buiten zijn inwendige verdeeldheid en hope loos secretarisme zóó demonstreert als het thans gaat doen. Het is in strijd met onze nationale waardigheid, het druischt in tegen de gevoelens van de meer dan 200.000 luis teraars, die door het geregeld lezen van den algemeenen omroepgids, de Radiobode, blijk gaven niet tot de aether-sectariers te behoo- ren, maar: het gaat niettemin gebeuren! Waar dag na dag in alle radio-apparaten, die maar hooren willen, politiek zal worden uitgezaaid; nu 'n anti-revolutionnair keuken meidenpraatje, morgen 'n R.K. les in het schoonmaken en zachtjes gaar stoven van bloemkool, vervolgens een sociaal-democra tische vertolking van een menuet van Mozart, daarna een „neutrale" gramofoonplaat En de A.V.R.O., pionier op uitzendgebied, die jarenlang voor een waarlijk algemeen radioprogramma zwoegde en zorgde MEETING MARIA-VEREENIGING EN KRUISVERBOND. In onzen stedelijken muziektuin werd Zon dagmiddag een meeting gehouden, welke ge organiseerd werd door de Mariavereeniging en het Kruisverbond. Uit het geheele gewest Noord-Holland waren de afdeelingen opge komen om te luisteren naar de twee sprekers van den middag. De belangstellenden hadden vooraf een stoet geformeerd, die met het muziekcorps St. Cecilia voorop, vanaf het Waagplein de stad door naar den muziektuin trok. Het weer, dat eerst de meeting dreigde te verstoren, knapte geheel op, zoodat een zitje in den muziektuin geheel niet onaangenaam was. De belangstelling vier ons niet mee. Slechts een paar honderd bezoekers waren opgekomen, die echter aandachtig luisterden naar de beide redevoeringen. Nadat de muziek nog een nummertje gege ven had, nam de heer J. Heilig, voorzitter propaganda-commissie in Noord-Holland, 't woord. Hij heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Hoewel spr. niet ontevreden was, had hij toch gehoopt dat de belangstelling groo- ter ware geweest. Spr. hoopte dat de sprekers het hunne zou den bijdragen om de drankbestrijding te be vorderen. Het Narrenspel in het wereld stadion. Pater de Hart nam daarna het woord. Spr. zou dezen middag wel een luidspreker wil len zijn, die zou uitroepen „Weest op uw hoede!", als een waarschuwing voor alle wufte dansmuziek, bioscoopen, theaters enz. Het broeit en gist in de harten der jonge ren vooral. Zeer velen zinken eiken dag die per weg in den poel van 't zedebederf. De oorzaak daarvan is dat men 't evangelie ver- geering. Ik weet nog niet wat het was, maar het was in ieder geval een zaak van het hoogste gewicht." „Het was dus je oom Maurice, die te Parijs woonde en dien je het beste kende?" „Ja, doch zoolang we hier vertoefden moest ik hem Ferdinand noemen. Ik vond dat afschuwelijk, maar ieder zei, dat het noodzakelijk was." Een auto stond voor het hotel stil. De Chineesche gezant stapte er uit met meer haast dan ik ooit van hem had gezien en achter hem aan kwam een heer in het zwart met een hoogen hoed, dien ik dadelijk voor een bankdirecteur hield. De Braziliaansche gezant kwam hem tegemoet en riep: „Komt u Delora opzoeken?" De Chineesche gezant keek onzen klei nen kring eens rond. Op zijn gelaat was niets te lezen, maar hij sprak met een ongewone radheid: „Inderdaad zou ik hem willen spre ken", erkende hij. „Dezen morgen heeft hij een chèque van twee honderd dui zend Pond geïncasseerd. Ik begrijp er niets van. Hij heeft zich aan een deel van onze afspraak niet gehouden." Ferdinand Delora, die stil had toege luisterd, kreeg nu een helder oogenblik en hij deed en schrede nader. ,,'t Is volkomen in orde", zeide hij. „U heeft van mijn broeder, die namens de Braziliaansche regeeringoptrad.twee geten heeft en zich zelf maar afvraagt: „Ho* kan ik het beste genieten?" De excessen van dezen tijd zijn vele. D» grootste kwaal in onzen tijd is de genot zucht, waarvan het alcoholisme wel d' grootste oorzaak is. Zonder protestbeweging en reactie kaï het niet zoo doorgaan. Spr. ziet de wereld als een groot theater het wereldstadion. In die arena danst er. springt de mensch om het gouden kalf; daar speelt de mensch het spel der dwazen. Aan alles is het te zien dat de mensch te rug gaat naar het heidendom. Het lijkt of de moderne mensch het recoro wil slaan in het leven boven zijn stand. Te genwoordig kan men aan de kleeding niet zien, wat een mevrouw, een dienstbode, een fabrieksmeisje is. Spr. becritiseerde de klee ding van de dames en de meubileering van de huizen. Het is alles één luxe. één weelde! Maar, hoe is dat alles betaald? Of liever, is het allemaal wel betaald!? Het is een narrenspel, dat de mensch speelt. Slappe tijden zijn het tegenwoordig. Ze ker, kijk maar eens naar de bioscopen, die eiken avond bezet zijn met een publiek, dat door het spel van de een of andere filmdiva opgezwiept wordt. Genieten is hef tegenwoordig, anders niet. Er wordt hier in Nederland wel voor 154 millioep guldens opgerookt per jaar en als men voor een liefdadig doel iets vraagt, klaagt men over den slechten tijd. Dansen! De moderne mensch is dol op dansen. Overal danst men, eiken avond weer En wat zijn de gevolgen ervan? Leidt de dans niet tot de verboden daad? Sneepen! Er wordt ontzettend veel ge snoept. Men staat verbaasd over de keuze van lekkernij, tentoongesteld in de talrijke etalages. En nog nooit is een snoepwinkel failliet gegaan. De hedendaagsche genotzucht ontwricht het gezinsleven. De huizen zijn geriefelijk in gericht, maar de uithuizigheid is grooter dan ooit. Het gezinsleven verdwijnt. Alles wat men noodig heeft iseen garage en een slaapkamer, meer niet! Het moderne leven lijkt wel één autorace. Overal gaat men heen per auto. De moderne vrouw wil geen huisvrouw meer zijn; de „vrije vrouw" is haar ideaal. De moderne vrouw laat zich niet meer aan banden leg gen, maar een band omleggen kan zij wel, d.w.z. om een autowiel. Het streven naar genot vernietigt de hu welijksmoraal. De mensch eischt de genoe gens van het leven voor zich zelf op en kin deren zijn maar een last. De zucht naar genot vindt zijn voldoening in den alcohol. Koning alcohol is heerscher van het wereldstadion. Hij verhit den mensch, die daardoor alles vergeet en niet meer weet, wat hij doet. De slachtoffers van den alcohol zijn niet alleen de echte drinkebroers, maar ook die menschen, die geregeld meenen te moeten drinken, al zijn zij niet bepaald dronken. Maar ze verpesten hun humeur, hun passies laten ze gaan, hun geld gooien ze weg. Drank jaagt het verstand uit het hoofd, ranselt de gezondheid uit het lichaam, laat het geld wegvliegen. De alcohol is de hoofd schuldige aan het slechte huwelijksleven, aan alles, wat ellende heet. Spr. schetste, wat de alcohol en de dans voor gevolgen kunnen hebben. Koning alcohol legt nog te velen aan ban den. Drankbestrijders, gij moogt niet lijdelijk toezien, dat koning alcohol knaagt aan de pijlers van onze samenleving. De maatschap pij mag niet te gronde gaan aan genot zucht, aan alcohol. De maatschappij moet weer hersteld worden en de alcoholbestrij ders moeten volhouden en het devies moet steeds zijn: „Je maintiendrai" „Ik zal handhaven 1" Spr. bracht tenslotte hulde aan pater Ilde- fonsus, den grooten voorvechter in de drank bestrijding en eindigde daarna met de hoop dat deze Meidag een groote dag mocht worden in de geschiedenis van de alcohol- bestrijding 1 (Applaus.) Leelijkheidswedstrijd. Na deze rede werd eenigen tijd gepau zeerd. De pauze werd opgeluisterd door mu ziek. Daarna ving de heer H. B. v. d. Sande aan met zijn rede over de „Leelijkheidswed strijd". Spr. begon met op te merken, dat de mensch naar schoonheid en harmonische lij nen streeft. Er is nog wel schoonheid in het leven. Dat bewijzen wei de vele schoonheidswedstrij den, die gehouden worden. Kijk maar eens naar onze bollenvelden, onze bloementen toonstellingen! Zij verrukten het oog van nieuwe oorlogsschepen overgenomen." „Jawel", antwoordde de gezant, „maar ik mis de quitantie van uw gezant." „Die ik niet kan geven vóór ik het geld heb ontvangen", antwoordde de verte genwoordiger van Brazilië. „Waar is dan Delora?" vroeg iemand. Wij keken rond. Dezelfde gedachte was bij allen opgekomen! Delora was gevlucht! Ik stak mijn arm door dien van Felicia en bracht haar naar de lift. „Kom kind, ga met mij naar boven", zeide ik. Zij klampte zich een beetje ze nuwachtig aan mij vast en vroeg: „Wat willen zij dan toch? Is het niet waar, dat mijn oom voor onze regeering is opgetreden?" „Jawel, dat is wel waar, maar nu blijft nog de vraag, wat hij met het geld heeft gedaan, dat hij heeft ontvangen. Uw oom Ferdinand was de man, die de plannen en de opdracht had ontvangen. Om de een of andere reden heeft je oom Maurice de zaak in orde gemaakt en er met het geld van door gegaan. Als om je de waarheid te zeggen, geloof ik, je mijn raad wilt opvolgen, neem dan je oom Ferdinand mee naar boven met de dame, die hem vergezelt, als je dat wilt, en laten dan de anderen het zaak.ie maar uitvechten." Zij volgde mijn raad. De oudste Delo ra kon niet meer en scheen volstrekt niet te begrijpen wat er was gebeuld. Felicia \vjj(l(lc hem al haar zoigen. (Wordt vervoltfd), 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5