SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes Examen gedaan en niet gesBaagd I Sesfagenfonjj Provinciaal nieuws Men geve kinderen bij spijsverteringsstoornis sen de zeer zacht wer kende Foster's Maagpil- len. Zij helpen uitstekend. f0.65 per flacon. den mensch. En de schilderijen- en beelden tentoonstellingen zijn eveneens prachtig. En vergeet niet de poezie, de literatuur, enz. enz. Er zijn echter ook nog andere schoon heidswedstrijden, waarvoor spr. minder waardeering heeft: de wedstrijden waarop onze schoonheidskoninginnen worden geko- *en. Spr. wilde als tegenstelling tot dien wed strijd een „leelijkheidswedstrijd" houden op dezen dag. Onze tijd, zoo zeggen er velen, is er een van excessen. Terwijl een 20 jaar geleden het menschdom een zeker zelfbedwang betoonde, zien we thans slechts uitspattingen op veler lei gebied. Kort voor den wereldoorlog sprak men al van den slechten toestand in de wereld. Of die toestand nu erger is, wil spr. thans niet beantwoorden. Maar wel wil spr. op merken, dat er veel kwaad heerscht op de ■Wereld. De genotzucht is echter zeer zeker sterker geworden na den oorlog. De jeugd heeft recht op genot, maar de buitensporigheid moet voorkomen worden. Echter, het zijn niet alleen de jongeren, die genot zoeken. In alle standen wil men er van profiteeren. Het is niet de uitspanning na de inspanning, niet de noodzakelijke ver- frissching van kracht, waarnaar men vraagt, maar de vroo'ijkheid zelf zoekt men, zonder meer. Dat is niet verkeerd, maar de overmaat is wel fout, vooral als het gaat ten koste van zich zelf en anderen. De genotzucht maakt het leven tot een roe keloos spel. De excessen zijn de dans, de bioscoop, de sigaret, de alcohol. Het drankmisbruik is daar wel de voor naamste van. Spr. schetste de beteekenis van de alcohol- bestrijding en noemde de moeilijkheden op, waaronder men te kampen heeft, om den al cohol te beteugelen. Vooral in den eersten tijd was de strijd moeilijk. Later werd het beter en de drank bestrijding werd krachtig gepropageerd Toen kwam de tijd, dat we meenden, dat de grootste moeilijkheden voorbij waren. Het drankgebruik toch werd veel minder! Echter, men vergiste zich, want de alcohol bleef heer- schen. De gelegenheid is tegenwoordig veel te groot, en de verleiding eveneens. Dat komt van de dansmanie en dergelijke excessen. Daarom moet de drankbestrijding nog altijd krachtig ter hand worden genomen. Zoo is het ook met de andere excessen, als bioscoopbezoek, overdreven beoefenen van sport, enz. enz. Het dansgevaar bestaat. Het dansen is 'n dwaze beweging geworden, een woest getier, een ruwheid, Er is niet een gepaste vroolijk heid, maar een wellust, e enlosheid van zin nen, de zwoele sfeer der zonde. In die omgeving komen ook de onschuldi- gen, aangelokt door de schittering, de oner varen jongemannen, de armen, de goeden, daar komen allen. Er bestaat dus een groot dansgevaar. Spr. ging uitvoerig na, wat het tegenwoordige dansen biedt. Ook het bioscoopgevaar is niet denkbeel dig. Men zoekt genot bij het spel en het witte doek. Ook dat gevaar werd door spr. scherp geschilderd. Dan is er de onzedelijkheid in de moderne gedaante van de mode, waarin ook gevaar schuilt. De mode is eveneens een overdreven iets geworden. Spr. zou nog wel verder kun nen uitweiden en meer excessen kunnen noe men, maar de tijd was te kort. De oude geest van drankvereering is weer opgeleefd. De drankhandel bloeit nog steeds en is machtig als altijd. Men wil echter het kwaad van den alco hol niet meer zien. En toch heerscht dat kwaad, het tiert welig. Zoolang de hoofden niet door den drank worden verhit, de zinnen niet worden bene' veld, zoolang is het dansen e.d. niet zoo'n groot gevaar. Het gevaar komt juist mede door den alcohol. Vandaar, dat koning alco hol op een leelijkheidswedstrijd met den prijs zou wegloopen! De alcohol is de volksvijand van de ergste soort. De alcohol behoort in een behoorlijke samenleving niet thuis. De jeugd moet opge voed worden in afschuw voor het kwaad. Een zuivere geest moet de maatschappij verlossen van alle slechtheid. Wie den strijd wil tegen de excessen, hier boven genoemd, tegen alle moreele en maat schappelijk kwaad, die moet mede optrekken tegen het alcoholisme. Ook spr. hoopte, dat deze dag er een zou worden van een oplaaiende geestdrift en wekte allen op om mede te doen aan de alco- holbestrijding. (Applaus.) De presidente van de N.-H. Drankbestrij- dingscomm. dankte daarna de beide sprekers voor hun redevoeringen en verder allen, die dezen dag zoo schitterend hadden doen sla gen. Onder de tonen van St. Cecilia ging men daarna weer uiteen. vereenigingsleven in het dorp een goede steun verloren, maar zeker ook de Bank, daar de heer Schmidt ten allen tijd zijn volle krachten aan den Bank gaf. Dan deelde de voorzitter mede, dat de heer Krijgsman wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, doch hoopte dat deze weer spoedig geheel hersteld zou zijn. In afwijking van de agenda werden thans de stembureaux samen gesteld voor het hou den van eenige verkiezingen die veel tijjl in beslag zouden innemen zoo dat ondanks dit de vergadering toch voortgang kon vinden. Onderwijl dat de stemopneming plaats vond, kwam aan de orde de volgende punten van de agenda. Rekening en verantwoording over 1929 door den kassier. Het verslag van de commissie, welke met het onderzoek was be last, werd uitgebracht bij monde van den heer G. Willemse. Hieruit bleek, dat de com missie niet anders dan met lof kon spreken over het gehouden beheer, dat derhalve de zaak goed in orde was en geadviseerd wordt de rekening onveranderd vast te stellen, het geen geschiedde. De rekening en balans ove het jaar 1929, het 22e boekjaar, wijst voor zoover de reke ning betreft een totaal aan van 288232.27 en de balans een bedrag van 177904.01. Kwam aan de orde jaarverslag van den secretaris. Als punt van merkwaardigheid UITGEEST, Vergadering Coöp. Boerenleenbank. Woensdagavond had in de zaal van den heer G. van Twuijver de jaarvergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank te Uitgeest. Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer H. Kabel, de vergadering en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en her dacht in zijn openingsspeech den gewezen voorzitter, den heer wijlen K. Schmidt. Hij memoreerde diens plotseling verscheiden in de maand November van het vorige jaar. Door diens heengaan heeft niet alleen het vermelden we hier, dat in het afgeloopen jaar meer spaargelden bij den Bank werden belegd dan opgenomen. Had' de verkiezing plaats van 2 leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer I Jff (her kiesbaar) en aanvulling der vacature ont staan door het overlijden van den heer K. Schmidt. Voor de vacature werd door het bestuur aanbevolen A. M. de Bruijne en J. Bakker. Bij de eerste vrije stemming werd de heer P. IJff als zoodanig herkozen, terwijl voor de tweede plaats een 2e vrije stemming moest plaats hebben, daar ook deze geen meerderheid gaf, had er alsnog een herstem ming plaats en werd thans de heer A. M. de Bruijne als zoodanig gekozen, die zijn benoe ming aanvaardde. Wegens het periodiek aftreden van den heer A. van der Eng Hz. als lid van den Raad van Toezicht werd bij de daartoe ge houden stemming deze als zoodanig herko zen. Het salaris van den secretaris werd weder om op het zelfde bedrag als het vorige jaar vastgesteld. Punt 8 inzake de hoogste som der spaar gelden, welke het bestuur alleen en welke het met toestemming van den Raad van Toezicht in depot mag nemen, gaf geen aanleiding tot discussie. Het voorstel van het bestuur om dit bedrag vrij te laten, werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de punten a. en b. ongewijzigd bleven. Ook het punt vast stellen rentevoet van spaargeld, hypotheek en voorschot ging kalm onder den hamer door. Rentevoet spaargeld 3% voor een jaar vast 4 hypotheek en voorschot 5 1/4 De behandeling van den beschrijvingsbrief van de vergadering der Centrale Bank kon geen bijval vinden, zoodra dit punt al spoedig aan de baan was. Tot afgevaardigde voor de vergadering in 1931 te Utrech werd gekozent de heer H. Vrouwe en werden tot leden van de comfflis- ste belast met het nazien der balans en boe ken over 1930 gekozen de heeren P. W. Kalkman, J. Peperkamp en A. J. van der Zee. Bij de rondvaag trad de heer Kalkman als tolk van de vergadering op door het bestuur van den Bank hartelijk te danken voor het vele werk dat zij in het belang van de Bank en van de leden in het afgeloopen jaar ge daan heeft en vervolgens sloot de voorzifter onder dankzegging voor de opkomst de ver gadering. SINT PANCRAS. Op Donderdag 16 Mei 's avonds 7 uur had een ledenvergadering plaats van „De Tuinbouw" in de zaal van den heer Gerrit sen. Aanwezig waren 60 leden, welke door den voorzitter, den heer C. Kloosterboer in een kort openingswoord werden welkom gehee- ten. Het voornaamste punt van bespreking werd gevormd door de keuring en nieuwe sorteering van aardappelen. Alvorens dit in bespreking te brengen deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur maatregelen wa ren genomen tot verwijdering van alle over tollige „stullen", teneinde schadelijke gevol gen voor de koolzaad-winning te voorko men. De secretaris deed verslag van een verga dering te Alkmaar, waar het doel der K.I.Z. was uiteengezet. Het initiatief hiertoe was genomen door den handel. Het verloop de zer vergadering was aldus, dat er van tuin derszijde zoo goed als geen gegadigden wer den ingeschreven. Vanwege de Prov. Com missie werd de zeer voorzichtige uitlating gedaan, dat, indien bleek dat zoowel van handel als van tuinderszijde het werk der K.I.Z. werd geapprecieerd, men bereid zou zijn deze zaak te steunen. In dien geest zou den circulaires worden gericht aan de le den der afdeelingen. Thans waren door het met het verzoek deze aan de leden rond te laten bezorgen, waaraan door ons, aldus spr., echter niet is voldaan, omdat ons uit den inhoud bleek dat deze niet uitgingen van deze organisatie, doch waren opgesteld door geïnteresseerden bij de K.I.Z. Een en ander werd door den heer Hoogland uitvoe rig uiteengezet. De heer J. Wagenaar achtte het beter, in dien deze circulaire wel rondgezonden was geworden, de leden hadden dan zelf een con clusie kunnen trekken. De heer Hoogland was echter van mee ning, dat deze eenzijdige voorlichting niet kon leiden tot een juiste conclusie, in ieder geval achtte het bestuur het niet haar taak om werkzaam te zijn voor de belangen der K.I.Z. Spr. stelde uitvoerig in het licht de werkwijze van de keuringscommissie der L.G.C. Hij wist bij ondervinding, dat andere keuringsdiensten niet zoo werken uitsluitend in het belang der tuinderij en in die eener strenge en juiste keuring van het product, hetgeen door hem uitvoerig werd uiteenge zet, - Na enkele opmerkingen kon de vergade ring zich algemeen met deze zienswijze ver eenigen. Hierna bracht de voorzitter in bespreking de vraag: Hoe komen wij tot een betere sor teering van aardappelen? Zulks naar aan leiding van een voorstel tot invoering van een nieuwe sorteering. De heer G. Glas vroeg of het nog iets gaf, indien de thans voorgestelde sorteering niet werd aanvaard, waarop de voorzitter ant woordde, dat zulks bij stemming door L.G.C. wordt uitgemaakt, waarna over deze zaak in de Prov. Commissie wordt beslist. De heer T. Bakker wilde de sorteering aan den handel overlaten, dan kunnen ze sorteeren zooals ze willen en zijn de kosten gering. De heer Hoogland zette uiteen, dat het argument van „Koophandel" is de concur rentie van Italië en meende dat de nieuwe sorteering direct zal ingaan. De voorzitter was van meening dat zoo als gewoonlijk zou worden begonnen met de maat van 28—33 drielingen en als ze eenigszins volgroeid zijn, dan de maat ver- hoogen. Doh nu is de vraag, wie bepaalt dit tijdstip van verhoogen, daar hangt nogal iets vanaf. Toch meende het bestuur hierop weinig invloed te kunnen uitoefenen. De heer J. Roos stelde voor om de sortee ring op het oud af te houden, welk voorstel van verschillende zijden werd gesteund. Niemand der aanwezige leden verklaarde zich echter voor de nieuw voorgestelde sor teering, behalve de heer Jb. Duif, waarop de voorzitter concludeerde, dat het voorstel „nieuwe sorteering aardappelen" met op één na algemeene stemmen door de verga dering whs verworpen. Bij de nu volgende rondvraag, stelde de heer K. Roos voor, om aan het gemeentebe stuur te verzoeken, voor de scholen de oude tijd te handhaven. De voorzitter merkte op, dat zulks al meermalen was besproken en dat voor eenige jaren „De Tuinbouw" reeds een dergelijk verzoek had ingediend, waarop toentertijd dan ook goedgunstig was beschikt, zoodat hier totnogtoe iedere zomer de oude tijd door de tuinbouwers voor hun bedrijf kon worden doorgevoerd. Tot heden is dit altijd goed ge gaan zoodat de invoering der zomertijd thans vrij onverwacht komt. Het groote be zwaar voor ons is het vroege ochtenduur in den drukken tijd, terwijl 's avonds 'n uur ver loren gaat. Het bestuur was bereid een dus danig verzoek in te dienen, omdat zeker 2/3 deel der ingezetenen bij de tuinbouw is be trokken. Dit voorstel verwierf algemeene in stemming en werd met applaus aangeno men. De heer C. de Jong had vernomen dat de beslissing voor deze kwestie thans afhan kelijk was gesteld van het besluit van het Chr. schoolbestuur. De voorzitter meende, dat het algemeen belang van de tuinbouw ook door die cor poratie wel begrepen zou worden. De heer J. Wagenaar achtte het dringend noodzakelijk dat beter toezicht werd gehou den op het werpen van afval in de sloten, speciaal wees spr. op de tomaten-afval uit de kassen. Door andere leden werd dit be vestigd. De voorzitter oordeelde het van be lang, dat de politieverordening wat scher per werd gehandhaafd. De secretaris wist vooruit, welk antwoord het bestuur zou ontvangen indien op meer politietoezicht werd aangedrongen, de bou wers doen het zelf. En dit is inderdaad zoo. Spreker deed een krachtig beroep op de le den en wees nog op de vele overtredingen door bouwers met motoren van de maxi mum-snelheidsbepalingen voor de vaart ach ter de huizen waardoor veel schade werd veroorzaakt. De heer Al. Bakker vond het zeer goed om het maximum dan te verhoogen van 3 op 6 K.Momdat het varen met 3 K.M. ondoen lijk is. Algemeen werd het wenschelijk geacht om bovengenoemde maatregelen te nemen in het belang der leden zelf en er zal in verband met de besprekingen door het bestuur wor den gehandeld. Niets meer aan de orde zijnde volgde slui ting. Vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank alhier op Vrijdag 16 Mei n.m. 7 uur ten lokale van den heer H. Gerritsen. De vergadering, die bezocht was door 94 leden, werd gepresideerd door den heer J. ten Hoeve, kassier, die met een kort woord van welkom de vergadering opende, waarna vaststelling der notulen volgde. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat het ledental in 1929 was vooruit gegaan mat 8 en op 31 Dec. '29 bedroeg 236 leden, terwijl op dien datum het aantal spaar ders stond geboekt op 376, voorschotten 242 en loopende rekeningen 46. Het eindcijfer der ontvangsten in 1928 bedroeg 1.094.075.72, in '29 1.420.688.70 De rekening en balans sloten resp. met eindbedragen van 897.589.84 en 618.203.46. Hierna volgde benoeming van een lid van het bestuur (vac. P. Gootjes). Door het bestuur was het volgende drietal voorgesteld: 1. P. Gootjes; 2. C. de Wit; 3. Jac. Wagenaar Jb. Sr. Daarvan verwierf de heer P. Gootjes 1 stemmen, zoodat deze met groote meerderheid werd herkozen en de benoeming weer aanvaardde met een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Benoeming van een lid van den Raad van Toezicht (vac. D. Leijen Jr.) De R v. T. stelde het volgende drietal voor: 1. D. Leijen, 2. W. Keijzer Wz., 3. G. Booy Jz., waarvan werd gekozen de heer D. Leijen Jr. met 80 stemmen, die eveneens de benoeming aan vaardde. Medegedeeld werd, dat de rentevoet over 1930 voor dadelijk opvorderbaar spaargeld zal zijn 3V> pCt.; voor vast spaargeld van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1931 4M pCt.; rente voor voorschotten 4 3/4 pCt. en 0,1 pCt. provisie; idem voor bedragen in rekening courant 5 pCt. en 0,1 pCt. provisie, hetgeen aldus werd vastgesteld. Scheen het, aldus de voorzitter, in de afge loopen maanden tot een algemeene verlaging der rentevoet te zullen komen, thans schijnt hierin weer eenige stilstand te komen. Voor een rustige voortschrijding onzer bank zaken is een vaste rentevoet noodzakelijk. Met voldoening kan op het afgeloopen jaar t. o.v. de Bank worden teruggezien. De winst bedraagt netto ruim 1400, welke aan het reservefonds kunnen worden toegevoegd. Tevens was, volgens besluit der vorige vergadering 400 afgedragen als eerste bij drage aan den aanleg van het Koedijkerpad. Bij voldoende winst zou de totaal bijdrage 750 bedragen. Het bestuur had, bij deze stand van zaken vrijheid gevonden, ook de resteerende 350 in dit boekjaar te voteeren. Het reservefonds 'bedraagt bijna 20.000, welk bedrag aan vankelijk was gedeponeerd bij de C. B., doch thans, tengevolge een besluit der vorige ver gadering, productief kon worden belegd in de glascultuur. De winst voor 1930 werd geraamd op f 1200. In totaal was thans 160.000 productief belegd in de glas-cultuur. Blijkenh een door de C. B. ingesteld enquête bleken van de 720 aangesloten locale banken in totaal 70 ban ken speciaal werkzaam te zijn voor het tuin bouwbedrijf; hierdoor echter wordt thans veel geld gevraagd als grondkapitaal op langer termijn dan 10 jaar. Deze zaak is door de C. B. ernstig overwogen, zoodat op de A. V. te Utrecht een voorstel in behandeling zal komen om de mogelijkheid te openen dat leden op vaste bedrijfsgoederen kapitaal kun nen opvragen, waarvan de helft op korten en de andere helft op langen termijn, b.v. met 24 pCt. jaarlijks kan worden afgelost. Een en ander werd door den voorzitter uitvoerig uiteengezet, terwijl tevens nog op de wenschelijkheid werd gewezen die kassen, waarop geld was verstrekt, te verzekeren. Door het bestuur zal dit in den loop dezer zomer nader worden geconstroleerd. Nog werd medegedeeld dat een nieuwe Lips brandkast was aangeschaft. Wegens vertrek werden 2 leden afgevoerd. Hierna sluiting. Cftnnr'c geraspte OpUUI oZwitsersche Kaas HEER-HUGOWAARD. Gemeenteraad. De vergadering was uitgeschreven tegen 4 uur den 16en Mei, doch aan de pers was vooraf meegedeeld, dat vóór de openbare •vergadering in comité zou worden ver gaderd. Ongeveer 5 uur opende de voor zitter, burgemeester Van Slooten, de ver gadering, meedeelende, dat de heer Kostelijk kennis had gegeven eerst later ter vergade ring te kunnen komen. Voorts werd' voor gelezen een schrijven van den voorzitter van het stembureau, dat tot lid van den Raad door dit bureau was aangewezen de heer A. Kooy Ez. ter vervanging van den heer A. van der Oord. Ingekomen waren de ge loofsbrieven van den heer Kooy, welke ter onderzoek in handen werden gesteld van de heeren Tromp en Van Langen. Tijdens dit onderzoek verschijnt ook de heer Kostelijk ter vergadering. Door de commissie van onderzoek werd verklaard, dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden, zoodat ze adviseerde tot toelating, waartoe werd besloten. De heer Kooy werden in handen van den voorzitter de beloften afgelegd, waarna de voorzitter hem feliciteerde, er op wijzende, dat door den heer Van der Oord op waar dige wijze de gemeentebelangen had behar tigd, hopende, dat dit in niet mindere mate door den heer Kooy zal geschieden, wien hij met zijne benoeming gelukwenscht. De heer Kooij verklaarde naar zijn ver mogen de belangen der gemeente te zullen behartigen, waarna algemeene felicitatie volgde. Voorgelezen werden de notulen der zitting van 11 April, welke zonder op- of aanmer king werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan der bijdrage aan de gemeente Alk maar vtor het bezoeken der H. B. S. door een drietal leerlingen uit de gemeente. Een verzoek was ingekomen der commissie ter bestrijding van de iepziekte. Gevraagd werd een bijdrage van 25. Door B. en W. was deze zaak besproken; dit college had geen vrijheid kunnen vinden op dit verzoek gunstig te adviseeren. De heer Kostelijk verklaarde, veel te ge voelen voor de bestrijding der iepziekte en achtte het gevraagde bedrag niet te hoog, naar het belang, dat ook onze gemeente iKeft bij de bestrijding. Voorts wees spr. ook op de aanbeveling doqr Ged. Staten, het geen bij spr. de yenvachting had opgewekt, dat ook de provincies wel een bijdrage zal verstrekken. De heer Tromp verklaarde het met den heer Kostelijk eens te zijn, dat de bestrijding der ïepziekte inderdaad een groot belang is ook voor onze gemeente, met haar mooie wegboomen. Spr. had echter gaarne gezien, dat de kosten door het Rijk werden ge- dragen. Dooi den heer Kooy werd gewezen op een aantal der wegboomen en vroeg of dit verschijnsel ook iepziekte zou kunnen zijn, waarop door den voorzitter werd antwoord dat door iepziekte aangetaste boomen beslist sterven. Voorts werd dooi den voorzitter opgemerkt, dat B. en W oor deelden dat zoo vaak een verzoek om sub sidie inkomt, dat niet op alle kan worden in gegaan, terwijl er mede op gewezen werd dat de begrooting toch al tamelijk krap is' Door den lieer Quant werd voorgesteld het advies van B. en W. te aanvaarden,, waarmee echter de heer Kostelijk verklaarde niet ac- coord te kunnen gaan. Het bezwaar omtrent de begrooting achtte spr. niet zoo zwaar daar deze toch wel eens gewijzigd moet worden naar omstandigheden. Indien de bestrijding tot een gunstig resul taat zou mogen leiden, zou spr dit een mooi succes vinden, ook van belang voor onze ge meente. Steunen we de bestrijding niet en onze boomen worden te eeniger tijd aange tast, dan zou onze Middenweg veel van ziin aantrekkelijkheid1 verliezen. Het voorkomen der ziekte, indien dit mo gelijk is, achtte spr. wel een offer waard Kennis voldoende, maar te nerveus geweest Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 ct. Ook de heer Krom verklaarde, dat het zeer jammer zou zijn, indien aan onzen hoofd weg de mooie boomenrij zou worden ge. schonden. In de vergadering van B. en W werd dan ook gezegd, dat de Raad zich er maar over moest uitspreken; persoonlijk ver klaarde spr. zich wel voor steun. Ten slotte werd met 6 tegen 5 stemmen besloten de bijdrage te verleen en. Met betrekking tot een schrijven uit Den Haag, waarbij aangedrongen werd op een ruimere classificatie ten opzichte der perso- neele belasting, werd geoordeeld, dat hier- voor in onze gemeente geen reden bestond1 Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen was de rekening der Gezond heidscommissie, loopend over 1720.50 met een batig saldo, groot 151.50. Uit een in gekomen schrijven, met betrekking tot de ver- pleging van een dochter van den heer Vader, bleek, dat verdere verpleging in de inrichting te Bemmel a 2.75 per dag voldoende werd geacht. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Dankbetuigingen waren ingekomen van den heer Voskuil voor de tegemoetkoming in de kosten van een rijwiel en den heer Geusebroek voor de hem verleende gratifi catie. Door de vrijwillige landstorm Heer- Hugowaard Noord- en Zuid was een verzoek ingediend om een jaarlijksche subsidie res pectievelijk van 30 en 25 ter bestrijding van onkosten voor te houden wedstrijden enz. Aangezien dit verzoek pas hedenmorgen was ingekomen, was het niet behandeld door B. en W., hetgeen den heer Kooy aanleiding gaf voor te stellen het naar B. en W. te ver wijzen om advies. De heer Groenland verklaarde zich voor inwilliging, terwijl de heer Kostelijk te ken nen gaf het groote nut dezer instelling niet in te zien, zoodat hij zich beslist tegen toeken ning verklaarde. Spr. achtte het niet ge- wenscht een deel der burgerij te bewapenen tegenover veel anderen. De heer Quant oordeelde het bestaan zeer nuttig ter handhaving van orde en gezag. Hoewel de heer Kooy eveneens gevoelt voor handhaving van orde en gezag, achtte spr. deze maatregel niet noodig. Spr. vroeg naar de eigenlijke bedoeling. Door den voorzitter werd nadere inlich ting verstrekt, waarbij spr. deed uitkomen, wel te gevoelen voor de instelling, doch oor deelde, dat de kosten ervan door het Rijk gedragen dienen te worden. De heer Tromp vond het gelukkig, dat een optreding van den vrijwilligen landstorm tot nog toe niet noodig is geweest, doch vond ook de instelling van belang ter handhaving van orde en gezag en tot steun der wettige regeering. Ook bij spr. rees echter de vraag of het dragen der kosten niet eerder bij het rijk thuis behooren dan bij de gemeente. Spr. verklaarde voorts te vreezen, dat bij onthou ding van steun door de gemeente de men- schen minder animo zouden toonen om tot de Vrijwillige landstorm toe te treden. Door den heer P. Kostelijk werd er nog op gewezen, dat er al eens een verkeerd gebruik of eigenlijk misbruik van de instelling is ge maakt. Ten slotte kwam het voorstel van B. en W. in stemming, hetgeen werd aange nomen met 7 tegen 4 stemmen; tegen de heeren Kostelijk, Kooy, Pool en Wuys. Nog was ingekomen een. circulaire met be trekking tot de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente met bijlagen, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Meegedeeld werd het prae advies van B. en W. op het verzoek van C. Bart en L. Stuur man voor het doen plaatsen van kinderen op de school voor achterlijke kinderen te Alk maar op kosten der gemeente. Uit de toe lichting bleek, dat dit van de gemeente een zeer belangrijk offer van eiscben, terwijl B. en W. niet overtuigd waren, dat bij goeden wil der ouders en ambiter van het onder wijzend personeel deze kinderen eenvoudig onderwijs niet zouden kunnen begrijpen, bovendien de ouders beweren niets in de kosten te kunnen bijdragen, werd geadvi seerd afwijzend te beschikken. Door den heer P. Kostelijk werd er op ge'- wezen, dat dit verzoek gold een drietal kin deren op ongeveer 40 leerlingen der geheele schoolbevolking. Het aantal kinderen op an dere scholen in de gemeente dat het gewone onderwijs slecht of minder goed kunnen vol gen, op een gelijk percentage stellend, zou in de toekomst hiervoor zulk een offer wor den geëischt, dat stichting van een eigen school minder kosten met zich zou brengen. Spr. oordeelde met B, en W., dat op dit ver zoek niet ingegaan kan worden. Alleen, in dien zich een geval voordeed, waarbij plaat sing op zulk een school, welke spr. een pracht instelling vindt, vooral voor de ste den, hoogst noodig zou zijn, dan zou dit in overweging genomen kunnen worden. De voorzitter was van oordeel, dat het hoog noodige voor deze kinderen nog niet was gebleken. Besloten werd op het verzoek niet in te gaan. In de instructie voor den lijnwerke aan het G. E. B. werd de be paling opgenomen, clat deze voor zijn werk gebruik zal moeten maken van een rijwiel) waarvoor jaarlijks f 25 toelage zal worden verstrekt. Door een tweetal bewoners van den Bo- terweg is aansluiting aan het waterleiding bedrijf verzocht, speciaal ook voor hunne warenhuizen. Met eenige steun van provin cie en gemeente ware dit wel mogelijk) doch bereids hebben adressanten zich al voorzien van welwater, terwijl aansluiting der w®" ningen te kostbaar zou worden. Geadviseerd werd nu afwijzend te beschikken, waarmee de Raad accoord gaat. Aan de orde werd nu gesteld de benoe ming van een vroedvrouw. Door den voorzitter werd toegelicht, dm zich 5 sollicitanten hadden aangemeld, ter wijl tevens werd meegedeeld, wat B. e" er toe had geleid de dames Van Galen, Weei cn van der Wal op de aanbeveling te plaat-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6