DAGBLAD VOOR ALKMAAF EN OMSTREKEN. De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. Dagelijksch overzicht. Buitenland 132e Jaargang. Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ao. 11» Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 9 bladen. HET PLAN-YOUNG IN WERKING GETREDEN. De slot-overdrachten door Parker Gilberl verricht. Het transfers-comité is dezer dagen te Berlijn bijeen geweest en heeft de machti ging verleend tot de onder het Dawes-plan yallende overdrachten. Daarmee is het „Nieuwe Plan", zooals 'dat in de Haagsche conferentie van Janu ari 1930 is vastgelegd, van kiacht gewor den. De agent-generaal der Herstelbetalingen, Parker Gilbert, heeft dientengevolge de vol gende overdrachten verricht, die met de af sluiting op 17 Mei 1930 effectief werden: lo. Aan de Bank voor Internationale Be talingen te Basel wordt volgens de bijzonde re instructies van de Commissie van Herstel en de gevolmachtigde vertegenwoordigers der crediteurstaten het baar geld en de be leggingen overgedragen, welke de overschot ten vormen, die bij de afsluiting op 17 Mei 1930 waren overgeschreven op het conto uit het fonds, dat de agent-generaal overeen komstig het plan-Dawes en tijdens de over gangsperiode krachtens de Haagsche over eenkomst had ontvangen. De overgedragen bedragen beliepen in ronde cijfers 73.7 milli oen Rijksmark in buitenlandsche valuta bij de Bank van Frankrijk, de Bank van Engeland en de Federal Reserve Bank van New York. 2o. Aan de Fransche regeering, volgens de 'door de Commissie van Herstel en de ge machtigde vertegenwoordigers ontvangen In structies, het overschot uit het reservefonds voor de bezettingskosten, gelijk dit in artikel I van Annexe IV van het Haagsche Protocol van 31 Augustus 1929 is vastgesteld. Dit be drag bedroeg in ronde cijfers 14.1 millioen Rijksmark. 3o. Aan de Duitcshe regeering, overeen komstig de instructies der geïnteresseerde crediteurmogendheden, het bedrag van 1.5 millioen Rijksmark. Dit vormt het bedrag, dat de Fransche en Britsche regeeringen schuldig zijn aan Duitsche exportfirma's in verband met nog niet ingeloste bons, die krachtens de Recovery Act werden uitgege- ven. 4o. Aan den liquidateur voor het bureau voor schadevergoedingsbetalingen, die in overeenstemming met de instructies der Com missie van Herstel werd benoemd, het over schot van het fonds van administratiekosten, dat ongeveer 750.000 Rijksmarkt beloopt. Het kleine speciale comité, dat krachtens Annexe II der Haagsche overeenkomst werd benoemd, heeft de afrekening over de over gangsperiode onderzocht en den agent-gene raal er van in kenins gesteld, dat zij in orde bevonden is. De rijksschatkistbiljetten ten be drage van 361 millioen Rijksmark, welke de agent-generaal voor de schadevergoedingsbe talingen in overeenstemming met de bepalin gen van het Haagsche Protocol van 31 Augustus en de aanvullende bepalingen der Haagsche overeenkomst van 20 Januari 1930 heeft gekocht, zijn thans door de Duit sche regeering afgelost, en het bedrag is op het conto van den agent-generaal bij de Rijksbank gestort. Ter uitvoering van het besluit van het kleine speciale comité heeft de agent-generaal bij het afsluiten zijner werkzaamheid op 17 Mei 1930 aan Duitschland terugbetaald: lo. De bedragen, welke Duitschland ge durende de overgangsperiode over de door Duitschland gedurende deze periode ver schuldigde bedragen heeft vooruitbetaald ten bedrage van rond 362 millioen Rijksmark, en 2o. de netto rente-opbrengst, welke aan Duitschland volgens de bepalingen van An nexe II der Haagsche overeenkomst is toege wezen, ten bedrage van 7.2 millioen mark. Het totale bedrag van de in dier voege door den agent-generaal gerestitueerde bedragen beliep rona 369.2 millioen Rijksmark. Met deze betaling zijn de conto's tusschen den agent-generaal en de Duitsche regeering de finitief gesloten. De conto's, die de agent-generaal tot dus ver bij de Rijksbank, de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk en de Federal Re serve Bank van New York heeft gehouden, alsmede alle andere op den naam van den agent-generaal loopende rekeningen, zijn bij 'het afsluiten van de werkzaamheid van den agent-generaal op 17 Mei 1930 gesloten. De bureaux van den agent-generaal en alle an dere door het plan-Dawes in het leven ge roepen organisaties worden thans geliqui deerd. De definitieve afwikkeling hunner za ken is aan den liquidateur F. A. Colenutt overgedragen, die tot dusver in het bureau voor de schadevergoedingsbetalingen als se cretaris werkzaam was. We zien hier dus, wat in het kort de resul taten der Haagsche overeenkomst zijn. De bepalingen zijn wel wat ingewikkeld en de getallen, welke genoemd worden, duizelen wel wat voor het oog, maar toch valt het wel °P, dat Duitschland tevreden kan zijn met de verdragen van Den Haag. Aanval op het zoutdep6t te Wadala. In de „Daily Telegraph" lezen wij nog omtrent den inval in het zoutdepot van Wa dala dat de menigte onwettig zout strooide over de hoofden van de politiemannen, die echter hun goede humeur bewaarden. De politie had een tijdelijke gevangenis ingericht, omgeven door prikkeldraad, dat onder stroom stond. Nader meldt Reuter uit Bombay, dat hon derd vrijwilligers gistermorgen „Satyagra- ha" (lijdelijk verzet) pleegden te Wadala. Zeventig hunner werden gearresteerd, de anderen ontsnapten met zout bij zich. De politie ging daarop tot 'n strenger optreden over en zuiverde het heele terrein met haar lathi's (bamboestokken) van toeschouwers, die over de spoorbaan werden teruggedre ven. Een zevental vrijwilligers kregen letsel. De toestand te Sjolapoer. De verbetering in den toestand te Sjola poer houdt aan; in de voornaamste bazar- wijken worden aanzienlijk meer zaken ge daan. Ontploffing te Madras. Een Reuter-bericht uit Madras meldt, dat er Zondagavond zes bommen naar de poli tie zijn geworpen, waarvan er slechts één ontplofte en waardoor twee politiemannen gewond werden. Er zijn verscheiden perso nen gewond door steenen, waarmee de me nigte wierp. Bijeenkomst van een congres comité uiteen gejaagd. Een bijeenkomst van het congrescomité werd door de politie te Jheloem uiteenge jaagd. Negentig personen werden gearres teerd. Voedselweigerende arrestanten. Zondag werden 280 vrijwilligers gearres teerd, die te Worli werden gevangengezet. Zij weigerden om dezelfde reden voedsel tot hoedanigheid van het voedsel. Vrijdag wer den te Dharsana 225 vrijwilligers gearres teerd tijdens den aanval op he zoutdepot. Zij weigerden om dezelde reden voedsel tot zich te nemen. Een massale overval aangekondigd. Duizend vrijwilligers zullen 21 Mei het zoutdepot te Dharsana in massa overvallen. Tweehonderd vijfentwintig" vrijwilligers heb ben de voedselweigering opgegeven. Negen politieagenten door een bom gewond. Te Lahore werden bij een bomaanslag ne gen politieagenten zwaar gewond. De poli tieagenten hadden een poging gedaan om met geweld in een winkel binnen te dringen, om beslag te leggen op den inventaris, om dat de eigenaar geweigerd had belasting te betalen. Een groote menschenmenigte nam een dreigende houding tegen de politieagen ten aan. Plotseling werd uit een naburig huis een bom geworpen, die midden tus schen de politieagenten ontplofte. Alle be woners van het desbetreffende huis werden gearresteerd. Rapport van de Indische regeering. De Indische regeering publiceert een uit voerig bericht over den huidigen toestand, waarin gezegd wordt, dat er geen twijfel over bestaat, dat het All-Indisch nationaal congres zonder rekening te houden met de gevolgen zijn programma zal uitvoeren. Zijn doel is, de regeering onmogelijk te maken. Het Britsche bewind zal alles in het werk stellen otn zich te verdedigen. De toestand blijft echter onveilig. Uitvoerig worden de gebeurtenissen aan de Noord-Westelijke grens van Indië behandeld. Toegegeven wordt, dat de gebeurtenissen daar ernstiger zijn geweest dan tot nu toe werd beweerd. De berichten over de gruwelen die de me nigte tijdens de onlusten te Sjolapoer zou hebben bedreven, zijn volgens officieele be richten van de regeering van Bombay on juist gebleken. In het bijzonder is het onjuist gebleken, dat politie-agenten aan elkaar gebonden en levend verbrand zouden zijn, of aat men hun de oogen had uitgestoken. Men hoopt, dat men de twee nog vermiste Mohammedaansche politieagenten alsnog zou vinden. Volgens een particulier bericht zijn te Muitan een Europeesch politie-officier en 8 Indische politieagenten door het werpen van een bom'gewond. Te Peshawar is een gedenksteen, die door de bevolking tegen den wensch der autori teiten was opgericht voor de tijdens de on lusten om het leven gekomen Indieers, door de overheid weer verwijderd. De staatssecretaris voor Indie deelde gi teren in het Lagerhuis mede, dat sedert het invoeren van de perscensuur in Indie 40 In dische dagbladen en 17 weekbladen zijn op gehouden te verschijnen. M PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. DI»SDA« 20 MEI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. SCHERPE WOORDEN VAN MUSSOLINI. Een rede te Florence. Mussolini heeft van het balcon van het Palazzo Vecchio een rede gehouden die door een enorme menigte werd toegejuicht. Na gewezen te hebben op de binnenland- sche vijanden, die niet meer met open vizier durven spreken en op de talrijke vijanden van Italië in het buitenland, verklaarde Mus- solinie dat het nieuwe vlootprogram ton voor ton uitgevoerd zal worden. De 29 oor logsschepen zullen overeenkomstig den wil van het fascisme en ondanks alle moeilijk heden van stape loopen. Mussolini zeidfe vervolgens: Men heeft zich afgevraagd wat wij verstaan onder: „temperatuur var! geestdrift van het Italiaan- sche volk". I| antwoord hierop, dat de partijen en; groepen aan den an deren kant def grens, die zich veree- nigd hebben om 'het volk uit te buiten, het fascistisch Italië te isoleeren. Wij zullen hen opwachten. Indien er iets dergelijks aan de grens zou gebeuren, zulen de zwarthemden op hun plaats zijn, gedragen door een ge weldig élan. Morgen zult gij hier de revue zien van een indrukwekkend leger. Ik ben het die dat gewild heeft. Want woorden zijn wel zeer fraai, maar geweren, mitrailleurs, oorlogsschepen, vliegtuigen en kanonnen zijn nog veel schooner dingen. Het sterk gewapende Italië zal slechts de keus laten tusschesn een kostbare vriend schap of een zeer jscherpe vijandschap. „DE TAAK VAN FRANKRIJK". jlardieu aan het woord. Tardieu heeft tej Lyon op het banket, ge geven ter eere vah het congres der Union Nationale des Coihbattants, een rede uitge sproken, meldt een Havas-bericht. Daarna heeft hij o.m. het werkprogramma voor de toekomst aangegeven, waaraan alle partijen in het land kunnen en moeten meewerken. Dit programma bevat o.m. een eendrachtig samenwerken om den vrede in het binnen- en buitenland te bewaken, om internationale regelingen te verkrijgen voor de rechten der volken en de veiligheid der landen, een ge zamenlijk streven om koloniale rijksdomei nen te ontginnen, in verband met de econo mische onafhankelijkheid en de verlaging der prijzen. Naar dit alles moet in de ko mende vijftien jaren gestreefd worden. Ten einde dit alles te bereiken, wordt ook op de oud-strijders gerekend, op wie Frank rijk rekent om den strijd langs een vreedza- men weg op broederlijke wijze te winnen. RELLETJES VOOR HET BRITSCHE CONSULAAT TE KEULEN. Gisteravond hebben zich voor het Brit sche consulaat te Keulen eenige incidenten met een politiek karakter voorgedaan. Ongeveer 20 jongelui verschenen met fiet sen voor het consulaat, wierpen met steenen naar het gebouw en riepen hoonende woor den aan het adres van de regeering-MacDo- nald. Op het trottoir voor het consulaat schil derden zij met roode verf over de geheele breedte „Weg met de regeering-MacDonald". De politie werd gewaarschuwd, doch toen een Uberfall-commando arriveerde, waren de daders reeds verdwenen. Men vermoedt, dat men met een aantal jeugdige communisten te doen had. De poli tie is er nog niet in geslaagd een der daders in handen te krijgen. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIË. De overvloedige regens der laatste dagen hebben in Roemenië groote overstroomingen veroorzaakt. In Boekowina staan bijna het geheele district Radautz en vele deelen van de stad Czernowitz onder water. Ook andere steden zijn overstroomd. Tal van rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Honderden inwoners hebben hunne woningen moeten ontruimen. Te Piatra en Nuamtoe werden meer dan 100 gezinnen door brandweerbri gades en politie in veiligheid gebracht. Te Bacau werden een fabriek en tallooze woonhuizen overstroomd. Een 30-tal gemeenten in het district staat blank. w In het district Roman is de Moldau bui ten hare oevers getreden, waardoor 200 hui zen onder water staan. De rivieren Alt en Jiu zijn 3 meter gestegen. De door de overstroomingen aangerichte schade is zeer groot. Het spoorwegverkeer is op veel plaatsen gestagneerd. Politie en militairen zijn gerequireerd voor hulpverlee ning in de overstroomde gebieden. HANKAU BEDREIGD DOOR DE COMMUNISTEN. De correspondent te Hankau van de North China Daily News" meldt, dat de toenemende communistische bedreiging in het dal van de rivier de Han ernstige bezorgdheid wekt. Het gebied van Hankau is zoodanig van troepen ontbloot door de campagne der regeering tegen de Noordelijken, dat de communisten hoe langer hoe brutaler zijn geworden en zich geleidelijk samentrekken op Hankau. Bij de reeds vermelde plundering van Si- «naikau, het centrum eener welvarende aarde werkindustrie, werden het stadhuis en de R.K kathedraal in brand gestoken. De com munisten hebben zich thans te Hantsjwan, op nog geen 45 K.M. van Hankau, genesteld en heffen een schatting van het omliggende land. Zoo hebben kooplieden te Tsaitien, halverwege Hantsjwan en Hankau, last ge kregen om 20.000 Chineesche dollars (24.000 gulden) te betalen daar anders de stad ge plunderd zal worden. De bezorgdheid te Hankau is er niet minder op geworden door de aankomst van menigten vluchtelingen, velen van alles beroofd, en door het schouw spel van tal van lijken, die op de Han drijven. Communisten, die onlangs door de autori teiten van Hoenan uit Pingkiang zijn ver dreven, hebben een aanval gedaan in Z. O. Hoepel en Toengtsjeng (ten Z. van Hankau) geplunderd. Zij schijnen er zich te gedragen als heer en meester. Te Hankau is de staat, van beleg afge kondigd; alle pas aangekomenen worden nauwkeurig gefouilleerd en dagelijks worden de hotels doorzocht. GROOTE BRAND TE CAÏRO. Reeds 20 dooden. Bij een groote brand in de fabriekswijk van Caïro zijn heden 20 personen gedood. Er werden 226 woningen in de asch gelegd. Te Benisale (Boven-Egypte) werden door twee branden 97 huizen verwoest. Er kwa men 6 personen in de vlammen om. DE RELLETJES TE SCHÖNEBERG. Gisteren werden, in verband met de te Schöneberg plaatsgehad hebbende relletjes, waarbij de arbeider Heinburg gedood werd, de destijds door de politie gearresteerde '11 personen verhoord door den rechter van in structie. Tegen drie van hen, een nationaal- socialist en twee communisten, werd wegens landvredebreuk een bevel tot gevangenne ming uitgevaardigd. EEN HONGAARSCH DORP IN DE ASCH GELEGD. Het dorp Takassi bij Veszprom in Honga rije werd gisteren door een geweldigen brand in de asch gelegd. Het vuur brak in de nabijheid van het postkantoor uit en in minder dan geen tijd stond de katholieke kerk, het gemeentehuis en een pastorie in vlammen en brandden geheel af. Er zijn meer dan 200 huizen in de asch gelegd. Twee personen zijn in de vlammen omgeko men. Het zal nog geruimen tijd duren voor dat de brand bedwongen zal zijn. FATALE DORPSBRAND IN ITALIË. In de gemeente San Lorenze Banale in de provincie Trient heeft een groote brand ge woed, tengevolge waarvan 27 gezinnen dak loos zijn geworden. ONTPLOFFING IN DROGISTERIJ. 2 dooden, 3 gewonden. In de kelderruimten van een drogisterij te Offenbach a. M. ontplofte gisteravond tegen 7 uur door nog niet bekende oorzaak een koolzuurflesch. In den kelder bevonden zich op het oogenblik der ontploffing 5 menschen waarvan er 2 op slag gedood werden. De drie andere bekwamen zware verwondingen en moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. De vrouw van den eigenaar, die te hulp snelde, werd eveneens door brandwon den overdekt. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer kon de brand intijds blusschen. VOETGANGERS EN VERKEER IN NEW YORK. Maatregelen van den H. C. van New York. De hoofdcommissaris van politie van New York, de heer Grover Whalen, heeft te ken nen gegeven dat hij „het leven gaat redden van voetgangers ondanks henzelf" door mid del van een verordening waardoor het voet gangersverkeer op dezelfde wijze wordt ge regeld als het rijverkeer, met overeenkomsti ge straffen. De voornaamste bepalingen van de nieuwe verordening zijn, dat voetgangers alleen mogen oversteken bij hoeken of spe ciaal aangeduide oversteekpunten. Bij kruis punten waar het verkeer, geregeld wordt door lichtseinen of politie-agenten, moeten voetgangers op het sein „veilig" wachten voor zij oversteken. Voertuigen moeten plaats maken voor voetgangers op punten waar geen agent staat of geen lichtsein is. De H. C. heeft verklaard dat hij heden de eerste arrestatie op grond dezer verordening zou verrichten om er een „test case" van te maken. Zijn tegenstanders hebben reeds aan gekondigd dat zij voor een advocaat zullen zorgen voor de(n) gearresteerde. EEN SLANG TUSSCHEN DE DANANEN. In een bananenopslagplaats te Esbjerg (Denemarken) werd een bediende plotseling aangevallen door een groote slang, die uil een bundel bananen te voorschijn kroop. Hii kon zich slechts met zeer groote moeite ir veiligheid brengen. Enkele arbeiders slaag den erin de slang, die wel twee meter lang was, te dooden. EEN LIJK GEVONDEN. Verdachte omstandigheden. De politie te Manchester onderzoekt op het oogenblik de geheimzinnige zaak van het bij een dorp buiten Manchester gevonden lijk van een vrouw van ongeveer veertig jaar. Zij was slechts gekleed in een japon en zeer weinig ondergoed en had geen kousen er schoenen aan. De voetzolen waren schoon zoodat het lijk wellicht naar de plaats ge bracht is. Er is geen enkel spoor van een ge- welddadigen dood gevonden. Er hing alleen een eigenaardige zoetige lucht om het lijk doch niet van chloroform. (Hbld.) DE VERVALSCHTE SCHILDERIJEN. Zeven Millets, waaronder één echte, die moeilijk kon worden verkocht! In het verhoor door den rechter van onder zoek van J. Ch. Millet, den kleinzoon van Millet, heeft deze zonder aarzelen zijn bedrog toegegeven. Hij heeft den schilder Cazot ge heel er buiten gelaten, maar verklaard dat hij' de schilderijen vervalscht heeft. Eenige maan den geleden begaf hij zich naar Londen om met de Gallery Thompson te onderhandelen over den aankoop van zeven doeken, gesig neerd Millet. Deze zaak bracht hem 400.0(X) francs in. Slechts één dezer schilderijen was authentiek en met den verkoop daarvan had hij de grootste moeite! Uit het verhoor met Cazot is gebleken, dat deze minder schilderijen heeft gemaakt dan men aanvankelijk dacht: in het geheel zeven schilderijen en vijftien teekeningen „a la manière de Millet". Hij erkende de maker te zijn van den valschen „Vanneur au bonnet rouge", en vertelde dat zijn vrouw het achter zijn rug naar Millet had gebracht, die er den naam van zijn grootvader op zette en de des betreffende certificaten fabriceerde. Een anti quair, Bourzat, kocht het voor 88.000 francs en verkocht het voor 150.000 aan den verza melaar Michaur, die aan de authenticiteit twijfelde en een aanklacht indiende Millet ontving 88.000 francs, doch gaf geen cent ervan aan Cazot, die pas later hoorde wat er met zijn werk was geschied. DE BRAND IN DEN POSTAUTO. Beslist is, dat voor de aangeteekende stuk ken en brieven met aangegeven waarde, wel ke door den brand in den postauto Arnhem- Emmerik in den nacht van 23 op 24 April j.1. verloren zijn\gegaan, schadeloosstelling zal worden toegekend, overeenkomstig de bepalingen van het Internationaal Postbe- sluit. In verband met de omstandigheid, dat vele brieven, die slechts gedeeltelijk verbrand waren, na hersteld te zijn, later nog zijn doorgezonden, moet evenwel vooraf nog wor den nagegaan of de aanvankelijk vermiste stukken wellicht op één of andere wijze in handen van de rechthebbenden zijn gekomen. Dit onderzoek is reeds aangevangen en wordt zooveel mogelijk bespoedigd. DE BODEMINZINKEN TE VIENENBURG. In een korenveld langs den straatweg naar Osterwieck heeft zich een nieuwe trechter gevormd, die een doorsnede heeft van drie meter en een diepte van twee meter. Talrijke aardscheuren loopen in straalvorm door het bouwland met den gevormden trechter als middelpunt. Deze bevindt zich op een plaats, waar ongeveer 45 jaar geleden bo ringen hebben plaats gehad. Voorts is de grond in den moestuin van een suikerfabriek ingestort en heeft zich ongeveer 50 meter ter Noorden van der, eersten trechter een nieuwe trechter gevormd, van drie meter in door snede en acht meter diep. In de kalimijn Vie- nenburg is het water wederom gestegen. Men rekent dat het herstellingswerk in de mijner twee jaar zal duren. Zoowel beambten als arbeiders zijn naar andere plaatsen overge bracht om daar te werk te worden gesteld. VAN DE WEEROMSTUIT GESTORVEN. Te Mariendorf bij Berlijn is een autorij der, die met zijn wagen een kind had over reden, volgens berichten in de Berlijnsche bladen tengevolge van een zenuwschok over leden. De politie had reeds vastgesteld, dat hem in het geheel geen schuld trof, aange zien het kind recht tegen den auto was aan- geloppen» STRUBBELING BIJ DE A.K.U. Gistermiddag heeft een groep arbeiders van ploeg C. van de fabriek der N.V. Alge- meene Kunst zij jg Unie te Ede, welke ploeg te twee uur m^ft opkomen het werk neerge legd. Juist wH eenige vakvereenigingsbe- stuurders opflH naar de fabriek om een onderhoud mSBre directie aan te vragen, toen zij de stakers tegenkwamen. Men heeft daarop een vergadering gehouden in ge bouw „Sparta". Vandaag wordt een nieuwe vergadering" beelgd. Alles is rustig. De directie van de A.K.U. deelt mede, dal de stakers direct door anderen zijn vervan gen Naar men weet wordt sedert eenigen tijd per week een dag minder gewerkt, het geen eenige ontevredenheid beeft gewekt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1