tlkmaarsck (iifiiL WAJANG FOXTROT FEUILLETON. De betalende logé. f iJ sse van .c'e R H.B.S. te Groningen hebben een brief gericht tot den minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt terug te komen op zijn beslissing inzake de zendtijd verdeeling. Rechtszaken DE CICARETTES ao VOOR. SO CT Hindird twee en dertigste Jaargang. Donderdag 'i't Mei Radio-hoekje een „schlager" opgenomen in de Salabert „editie. Uw WAJANG-leverancier kan ze U gratis verstrekken Jfo. 120 1930 f Vrijdag 23 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) in—10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert A. V. R. O.-Kwintet. 2.05—2.45 Uitz. voor scholen. 2.45—3 Gramoofounplaten. 3—4.— Maak het zelf! cursus. 4.305. Gramofoonplaten. 5.30—6.— Concert. Om roeporkest. 6.— Tijdsein. Voortz. concert. 610 Koersen. 6.45—7.15 Dr. F. Goedewaa- „en: „De aesthetiek van Haen". 7.15—7.30 Het Zwitsersch Jodel-Duo Frey Bernhards- «rutter. 7.30—7.45 Gramofoonplaten. 7.45 g— Jodel-duo. 8.08—9.10 Aansluiting van hét Concertgebouw te Amsterdam. Uitz. van het eerste deel der Gen. Repetite van het Kin derkoor der Ver. tot Verbet, van den Volks zang- Jo Vincent, sopraan. Het Concertge bouw Orkest. 9.10—10.10 Optreden van Jack Hvlton en zijn Band. 10.10 Persber. 10.20— 10.30 Gramofoonpl. 10.30—11.30 Tweede optreden van Jack Hylton en zijn Band. 11.30 Gramofoonpl. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.30-11.- N. C. R. V Ziekendienst. 11.3012.K. R. O. Gods dienstig halfuurttje. 12.01—12.15 Politieber. 12.15—1.15 K. R- O. Concert door het K. R. 0~-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramofoonpl. 2—3.K. R. O. Gramofoonpl. 4.-5.— N. C R. V. Gramofoonpl. 5.6.30 N.- C. R. V. Concert door het „Deltsch Trio", viool, cello en piano. 6.30—6.40 K. R. O. Gramofoonpl. 5 40— 7 Klaas Steenhuis:* „Iets over de pelskonijnen fokbeweging". 7.—7.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 7.30 V. P. R. O. Persber. 7.45 V. P. R. O. Politieber. 7.50 V. P. R. O. Dr. C. J. Niemeyer: „De Vrijz. Hervormden". 8.20 V- P- R- O. Concert. S.55 V. P. R. O. Dr. Dr. A. de Buck: „Een Egyptische bron van spreuken". 9.35 V. P. R. O. Concert. 10.05 V. P. R. O. J. Nieweg: „De Moderne Schilderkunst". 10.25 V. P. R. O. Concert. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.50 Uitz. voor scholen. 12.20 Concert. P. Grummitt, viool. P. Radmall, piano. 12.50 Orgelspel door J. E. Hum- phreys. M. Bonin, sopraan. 1.50 Gramofoon platen. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.50 Concert, voor scholen. Kwartet. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws berichten. 7.— Orgelspel door W. S. Vale. 7 20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano recital door C. Smith. 8.20 „Elias". Orato rium van Mendelssohn. Koor, orkest en so listen. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Vervolg „Elias". 10.35 Marktber. 10.45 Lezing. 11.—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.20 Con cert. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.50 —6.50 Gramofoonpl. 8.20—9.15 Concert. Orkest en piano. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.-5.— Concert. Orkest en zangeres 5.6.Kinderuurtje. 8.2010.20 „Ambro- sius". Tooneelspel in 4 bedr. van K. F. Mol- bech. Muzikaal geïllustreerd. 10.4011.25 Orkestconcert. 11.2512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8 50 Con cert georganiseerd door de RESEF. Zeesen, 1635 M. 6.5012.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Be richten 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 2.50 4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50 8.20 Lezingen. 8.20 Concert. Vocale- en in strumentale solisten. 8.50 „Revolution in China", hoorspel van Otto Zoff 9.50 Concert door Militair Orkest. Daarna berichten en Dansmuziek. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Steeds meer protesten. Te Schagen is een comité opgericht om te protesteeren tegen de zendtijdverdeeling en om mede te werken, dat aan de A.V.R.O. vrije zendtijd wordt verzekerd op een eigen zender. Staande de vergadering werd een tele gram aan den minister gezonden. Bovendien werd besloten tot het oprich ten van een afdeeling A.V.R.O. luistervin ken, om de belangen der A.V.R.O. in Hol lands Noorderkwartier te propageeren. Naar het Engelsch t) van K. CAMERON WARD. HOOFDSTUK I. „De bruid zag er allerliefst uit, Mary. Haar japon was een combinatie van wit sa tijn, kant en zilver, en de twee kleine pages waren in wit satijn en goud." „Hoeveel bruidsmeisjes waren er ook weer?" „Acht. Ze droegen allemaal een krans van viooltjes op het haar, zeker als een soort zinspeling op Violet's naam „Zag zij er gelukkig uit?" „Ik kon haar gezichtje niet zoo goed on bescheiden door haar sluier. De moeder van Sir Philip heeft haar eigen sluier ge leend." „Geleend?" riep een mannenstem? „Wat ecn armoedig idéé is dat nu! Waarom heeft ZC i?Violet'dan maar niet gegeven?" "Hè, wat deedt je mij Schrikken, Geoff. Jk dacht, dat je sliep." "Wie zou er nu kunnen slapen, als zoo n Paar babbelkousen aan den gang zijn! „Je bent jaloersch, Geoffy, dat is de t^ifu*'6! ^'e weeL wat je gegeven zoudt *taa ,n' 0m 'n ^'r ^ilips schoenen te ••Dank je, die zouden mij niet passen! „Je hebt niets van Sir Philip gezegd, ree- Hoe zag die er uit?," vroeg Marv, s komen nog berichten over het op- yaJ?van acHe in het belang van de A.V.R.CL te Tiel, Gorinchem, Delft en eendam. Een 20-tal leerlingen van de hoog- Het Gewestelijk A.V.R.O.-bestuur van N. Brabant heeft in een telegram aan den mi nister het zendtijdbesluit afgekeurd, als zijn de strijdig met den volkswil en gebaseerd op grievend onrecht. Het bestuur verklaart: „na dezen aanslag op het goede recht van de A.V.R.O. en op de vrijheid en samenhoorig- heid van honderdduizenden Nederlandsche luisteraars niet te zullen rusten voordat dit onrecht is hersteld of volledig vergoed". ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 20 Mei. Nieuwe te behandelen zaken, OPLICHTING VAN VERSCHILLENDE GELDSOMMEN. De 26-jarige étaleur Jac. B., geboren in 1904 te Leeuwarden, gedomicilieerd te Amsterdam en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, was de eerste verdachte die zich heden had te verantwoorden ter zake oplichting van de heeren Jasper en Jacob van 't Woud, wonende te Alkmaar, gepleegd op 20 Nov. en 30 Dec. 1929. Verdachte was des tijds verloofd met een familielid van de heeren van 't Woud en op 20 Nov. ver voegde hij zich bij den heer Jasper van 't Woud met de mededeeling dat hij een partij regenjassen kon koopen van zeke ren Anderson te Haarlem waaraan hij een flink sommetje kon verdienen, doch dat hij nog een zeker bedrag te kort kwam, waarom hij den heer Jasper voor spiegelde dat deze de helft van de winst zou genieten, zulks met het resultaat dat de heer J. van 't Woud hem 112.50 ter hand stelde. Aangezien echter van deze regenjassennegotie niets waar was, maakte de verdachte door deze bedrie- gelijke handeling, in strijd met de waar heid, zich aan strafbare oplichting schuldig. De advocaat van verdachte, mr. Buis kool, stelde de mogelijkheid dat de heer Jasper van 't Woud meer door de voor gespiegelde winst dan op andere wijze het geld had afgegeven, wat de heer Jasper van 't Woud, heden als getuige gehoord, echter ontkende. De tweede heer, die de dupe werd van oom Jasper nichtjes-galant, was de 65- jarige schipper Jacob van 't Woud. Deze heer was de grootvader van het verloof de meisje en liep er op 30 December in voor 60. Ook hier was het voordeelig koopje het lokvogeltje en de winst die daarvan voor den geldschieter was te halen. Verdachte gaf toe dat hij het geld voor zich zelf had gebruikt, omdat hij mo menteel geen middelen van bestaan had. Ook de huishoudster van grootvader Jac. van 't Woud, had hij nog te pakken gekregen voor een bedrag van 30. De officier beschouwde verdachte als een gevaarlijken praatjesmaker en op lichter, zooals uit zijn handelingen tegen over deze twee bejaarde getuigen van 't Woud, die notabene in nauwe familie relatie stonden met zijn verloofde, mocht blijken. Bovendien wees de officier op het niet bepaald blanco strafregister van verdachte, die zich reeds vroeger aan vermogensdelicten had schuldig ge maakt. Ten slotte requireerde spreker een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar. Mr. Buiskool noemde dien eisch zeer zwaar en trachtte nog eenige lichtpun ten op verdachte te doen vallen, die misschien aanleiding zou kunnen geven, hem voor een voorw. straf in aanmer king te doen komen. Pleiter geloofde voorts dat het geld meer was afgegeven omdat verdachte de verloofde was van de kleindochter en nicht. Voorts bleek duidelijk dat verdachte de bedoeling had het geld terug te geven, aangezien hij eenige malen een bedrag ter aflos sing had opgezonden. Ten slotte concludeerde pleiter tot vrijspraak, omdat de oplichting niet vast stond, subsidiair een sterk vermin derde straf, b.v. 3 maanden, vooral om- „Och, van hem valt niets te zeggen", antwoordde Freeda. „Niemand keek naar hem. Ik zou echt medelijden met hem heb ben gehad, als ik niet zoo'n tegenzin voor hem voelde. Hij leek kleiner en onooglijker dan ooit. Ik kon niet helpen, dat ik hem onwillekeurig met kapitein Probijn verge leek en mij afvroeg, wat Violet van hem dacht." Een schaduw trok over Mary's gezichtje en op zachten toon zei ze: „Er was een reden, waarom ik niet naar de trouwplechtigheid kon kijken. Het was wel waar, zie je, dat het ook een heel druk ke dag in het huishouden was, maar ik zou het zoo verschrikkelijk hebben gevonden, als ik aan kapitein Probijn dacht." „Moeder was anders erg teleurgesteld, dat je niet bij ons kwam lunchen. Ze had je zoo graag de plechtigheid eens hooren beschrijven!" Mrs. Bell was namelijk invalide en bracht het grootste deel van haar leven op de sofa door. „Heel vriendelijk van je moeder, maar dat zou ik toch nooit goed hebben kunnen doen: ik vergeet altijd wat de menschen dragen." „Neen, ik zou er best verslag van kunnen uitbrengen. Als ik ooit nog eens in mijn eigen onderhoud moest voorzien, dan zocht ik een baantje als reporter van dergelijke ^Nu^'eek^het niet heel waarschijnlijk, dat de eenige dochter van den rijken bankier ooit tot zulk een „baantje haar toevlucht zou moeten nemen. Intusschen ging Freeda voort, alles in de kleinste bijzonderheden aan het vriendinnetje te beschrijven; en, of schoon dit Marv nu niet zoo biizonder ïn- dat verdachte reeds geruimen tijd in voorarrest had doorgebracht en er voor hem kans bestaat weer in betrekking te komen. Hij is een bekwaam étaleur en zekere heer van Zandwijk is bereid hem weer in dienst te nemen. Omtrent het juridische punt, of het hier rou betreffen een gewone geldlee- ning, werd nog door openbaar ministe rie en verdediging breedvoerig van ge dachten gewisseld. De officier handhaafde zijn standpunt dat het hier oplichting betrof. Mr. Buiskool bleef zijnerzijds bij de genomen conclusie. DIEFSTAL VAN EEN BLAUW COLBERT MET INHOUD. De 64-jarige kaalhoofdige koopman, genaamd Teka A., thans gedetineerd stond terecht als verdacht van diefstal van een blauw colbertjasje, waarin een portemonnaie met eenig geld, een groe ne sigarenkoker en een vulpotlood, eigendom van den heer Simon Jacob Bruin, landbouwer te Wijdenes. Deze had had op 14 April bedoeld jasje met inhoud neergehangen op het erf, welk kleedingstuk later door hem werd ge mist. Verdachte ontkende beslist dezen diefstal. Hij had het jasje, dat in zijn be zit werd gevonden, gekocht van een on bekend persoon, het mannetje in de maan, zeide schertsend de president, Mr. Ledeboer, voor 1.25. De tuinder Klaas Dijkman had terzelf der tijd bij zijn woning een man zien loopen, dien hij echter niet in de ver dachte herkende. Later zag hij op den Zeedijk dien persoon, die over zijn an dere jas een blauw colbertje droeg. Ver- dachte bleef bij zijn opgave, het jasje „eerlijk" gekocht te hebben. De officier hield natuurlijk geen reke ning met de mogelijkheid dat verdachte het jasje met alles wat er in zat, van een onbekend persoon had gekocht voor 1.25. Ook de officier noemde deze han delaar het mannetje uit de maan. Voorts releveerde de officier meer uitvoerig dat uit alle omstandigheden de schuld van verdachte wettig en overtuigend sprak. Bovendien werd deze vrijmoedige man reeds meermalen ter zake diefstal ver oordeeld en vorderde de officier ten slotte 8 maanden gevangenisstraf. Verdediger van verdachte, mr. A. Prins Jr., stond meer uitvoerig stil bij d juridische beschouwingen omtrent het bewijsstelsel en liet daarna uitkomen dat in dit geval niet vast stond, dat de jas door verdachte was weggenomen, omdat zulks door niemand werd waar genomen. Alleen staat vast, dat ver dachte op onrechtmatige wijze is geko men in het bezit van het jasje en men hem dus heling zou ten laste moeten leggen. Ten slotte verzocht pleiter voor zijn cliënt, die hem niet onsympathiek was, bij eventueele veroordeeling een lichtere straf, zooals ook den hartgron- digen wensch was van zijn geachten cliënt vermoedelijk. OPLICHTING DOOR EEN ADVER TENTIECOLPORTEUR. De 57-jarige heer Aron C., van beroep reiziger en wonende te Amsterdam, stond terecht als verdacht te Helder in kwaliteit van advertentiecolporteur voor het sportblad „De Schermer" ver schillende winkeliers aldaar listig en bedriegelijk en in strijd met de waarheid te hebben bewogen advertentiën te plaatsen in bedoeld blad, welk blad ten zeerste werd aanbevolen door kolonel van Duimen, commandant van „De Heemskerk" in wiens opdracht hij werkte. Het adverteeren in het blad zou de winkeliers zeer voordeelig zijn en men kon rekenen op den steun der mili taire autoriteiten. Liet men dat adver teeren na dan zou men daar lichtelijk nadeel van ondervinden. De heer Luyx, winkelier aldaar, behoorde onder de bezochte adverteerders die min of meer door dit optreden geintimiteerd werden. Hij nam een abonnement van 400 regels en zou dan als eenige leverancier in aanmerking komen. Door den heer Aron C. werd ontkend eenigen invloed op den heer Luyx te hebben uitgeoefend. De heer Stam Con- stabel had verdachte een aantal firma's aangewezen en hem op zijn verzoek een kaartje tot introductie ter hand gesteld. Getuige Luyx, met klem gewezen op het gewicht zijner verklaring bleef per tinent volhouden, dat bij hem den in druk werd gewekt, dat niet adverteeren getuige niet voordeelig zou zijn. De leverantie aan schepen is soms zeer wisselvallig en hangt af van de intenties van de marine-autoriteiten, die daarover zeggenskracht hebben. De heer Harry Jong, stoffeerder te Helder, deelde mede dat de heer Aron C. zich ten zijnent ook had voorgesteld als te komen in opdracht van kolonel van Duimen, die hem een lijstje had meegegeven. Onder vier oogen vertelde verdachte hem, dat de heer v. Duimen hem als leverancier voor de schepen zou prolegeeren, mits hij een contract van 500 regels afsloot ten behoeve van „De Schermer". Getuige had toen een abon nement genomen, ook omdat hij be vreesd was, dat hem eventueele verhui zingen van marineschepelingen zouden ontgaan. Ook deze verklaring noemde verdach te grootendeels onjuist. Vervolgens werd gehoord de heer Ko- ningsbruggen, transportondernemer te Helder, die eveneens annonces voor „De Schermer" had opgegeven, nadat ver dachte hem had geanimeerd door de mogelijke gunst van mijnheer v. Dui men, voorzitter van den Helderschen Schermbond en commandant van de Heemskerk. Getuige had toen 1000 re- teresseerde, was ze wel zoo verstandig, dit niet te toonen. Ze had een zeer drukken dag gehad en het was heerlijk, om daar nu eens zoo rustig in den ouden tuin te zitten, die haar zoo ruimschoots vergoedde, al den tijd en de zorgen, die zij er aan besteedde. Ze genoot er van, dat de witte seringen al in bloei stonden en den geur van de muur bloemen vond zij verrukkelijk. „Dadywood" was een oud, schilderachtig huis; bijna geheel overgroeid met klimop. Vreemden vonden het er somber met dat donkere bosch op den achtergrond en dien hoogen steenen muur om den tuin, terwijl de naastbijzijnde woning een mijl af was. Maar Ladywood was het tehuis van de Armstrongs geweest, wel driehonderd jaren lang en Mary en haar broers hadden er iederen steen lief, van het topje van den schoorsteen tot de vloeren van de ruime kelders, waar wel een compagne soldaten had kunnen ingekwartierd zijn. Tal van ka mers stonden onbewoond en tal van gan gen, met de eigenaardige opstapjes, werden haast nooit betreden; maar als kind hadden ze daar heerlijk geravot en aan ieder plekje was een geschiedenis verbonden. Het gezin was echter hoe langer hoe meer ingekrompen, tot er nu ten slotte nog maar twee over waren in het ouderlijk huis: Mary en haar oudere broer Will. Haar vader, een heerenboer, was laat ge trouwd en was over de zeventig, toen hij, nu een paar jaar geleden, gestorven was. Ze hadden hun moeder verloren bij de ge boorte van Sydney; Sydney, die glorie van de familie, wiens succes op school hem naar Cambridge geholpen had en die nu negen tien telde. Tom was op zee cn Dick, die arme iong§.n, dje het wilde bloed van een gels opgegeven. Mijnheer C. deed erg geheimzinnig en toen zond getuige zijn bediende weg. Daarna werd voor het getuigenhekje geroepen de heer Dirk Kort, bierbotte- Iaar, ook op een dergelijke wijze met in 't vooruitzich egtstelde leveranties, aangemoedigd een advertentiecontract af te sluiten. De heer Kinsbergen, drukker te Am sterdam en lid van de firma die de „Schermer" uitgeeft, verklaarde dat verdachte niet meer als advertentie- colporteur optrad en beantwoordde voorts nog eenige door den verdediger mr. Emmering, gestelde vragen. Ten slotte werd als getuige a décharge nog gehoord mr. Seegers, advocaat te den Helder. Deze jurist beriep zich even wel op zijn ambtsgeheim, doch had geen bezwaar zich nader te verklaren en mede te deelen, dat de contractanten zich misleid achtten en ontbinding van het contract verlangden. Getuige heeft toen voorgeslagen, dat getracht zou worden een minnelijke schikking te treffen. Later had getuige, op verzoek van bedoelde winkeliers, een klacht in gediend. Persoonlijk stond getuige daar buiten. De officier, eindelijk het woord ver krijgende, gaf als zijn meening te ken nen, gelet op de wijze van optreden door verdachte en gehoord de verklaringen der getuigen, dat verdachte schuldig was aan het feit hem bij dagvaarding ten laste gelegd. Verdachte werd ter zake oplichting reeds 4 maal veroor deeld en ook eenmaal wegens valsch- heid in geschrifte en voorts nog eenmaal ter zake verduistering. Op grond echter omdat verdachte zich 18 jaar lang buiten den greep der justitie wist te houden, zou spreker zich bepalen tot het eischen van een geldboete en wel 200 boete subs. 60 dagen hechtenis. Mr. Emmering, advocaat te Amster dam, hield daarop een uitvoerig pleidooi ten doel hebbende aan te toonen, dat het wettig en oovertuigend bewijs van de oplichting niet was geleverd en dus vrijspraak zou moeten volgen. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. Na de pauze verscheen als verdacht*, de 25-jarige heer J. O., voorheen rijks klerk bij de directe belastingen te Alk maar, thans geschorst en elders gedo micilieerd. Dit jonge mensch stond te recht ter zake verduistering van 312.94 welke gelden hij in kwaliteit als rijks klerk onder zich had wegens gestorte vervolgingskosten en betaalde accijns- gelden. Deze b dragen had verdachte zich wederrechtelijk toegeëigend in de maand Augustus 1929 en in Februari 1930. Hij genoot een maandsalaris van pl.m. 110 per maand. Verdachte erkende zonder voorbehoud hetgeen hem was ten laste gelegd. Als getuigen werden gehoord de heer Boeder, rijksontvanger te Alkmaar, be nevens de heer Eikelboom, rijksambte naar der Directe belastingen. De heer Boeder gaf van verdachte een zeer lof felijke getuigenis. Getuige was zeer te vreden over zijn prestaties en vertrouw de hem ten volle. Tegen verdachte werd gevorderd 10 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Zijn daad was ontegenzeggelijk zeer ernstig en dit zag verdachte ook zelf nel in. De malversaties waren buiten gewoon geraffineerd gepleegd. Doch er waren termen voor een voorw. veroor deeling, die de officier aanleiding gaven een voorw. straf te requireeren. Het re- classeeringsrapport luidde ook zeer gunstig. Verdachte hield zich reeds bezig met afbetaling zijner schulden, hoewel momenteel zijn verdiensten, be dragende 17 per week, gering waren. EEN VALSCH PROCESVERBAAL. De heer W. A. J., 'n 35-jarige assistent der Rijsbelastingen, voorheen te Alk maar, thans te Weesp als zoodanig werkzaam, had zich te verontwoorden ter zake het als ambtenaar, belast met de controle op de wegenbelasting, op maken van een valsch procesverbaal contra den heer Joh. Hub. Kareis te Eg- mond a. d. Hoef, welke heer verdachte op 1 November op de Voorstraat had aangehouden ter coritröle der wegenbe lasting, doch hem verzuimd had te vor deren deze kaart te vertoonen, terwijl hij zulks op 13 November in een door hem avontuurlijken voorvader had geërfd, leerde tucht in de gelederen van de Bereden Po litie. Geoff was niet ver af; hij had een be trekking aan de Bank van de Bell's in Elverston, op acht mijlen afstand en bracht zijn week-einden thuis door. Mary was een moedertje geweest voor hen allen en deed nu het huishouden voor haar broer Will. Die kwam nu juist aan en voegde zich bij het groepje onder den kastanjeboom. Onmiddellijk staakte Freda Bell haar druk gebabbel, want zij voelde ontzag voor de strenge persoonlijkheid van den donkeren man, die veel ouder leek, dan de zeven-en-dertig jaar, die hij in waarheid telde. Hij nam de pet af voor Freda met hand-geven was hij nooit heel gul en liet zich in een tuinstoel vallen. „Zal ik je een kop thee halen, Will?" vroeg Mary, dadelijk opvliegend. „Graag. Want rijden is warm werk met zulk een temperatuur!" „Ik ben blij, dat je er bent, ouwe jongen, want die twee hier zijn nu al een uur aan het redeneeren over de bruiloft en anders niet!" „Jij hebt wel eens meer dan een uur lang over een voetbalmatch gesproken of iets dergelijks! En een bruiloft geeft altijd aan leiding tot een kritiek van de toiletten en dat is nu eenmaal een geliefd onderwerp voor de dames, niet waar, Miss Bell?" „De heele huwelijksplechtigheid ergerde mij, zie je!" viel Geoff met warmte in. „Hij trouwt voor geld en zij om een positie en een titel, en geen van beiden trachten ze dan ook voor te geven, dat ze het ware ge vonden hebben." „Wat is „het ware?," yrpp£ Will. 4 „Wel, liefde natuurlijk!" „Die komt niet tot een ieder, Geoff", zei Freda, vrij scherp, „dus waarom zou je 't den menschen dan kwalijk nemen, dat ze zich tevreden stelden met wat er het dichtst bij komt?" „Zoo iets bestaat niet!" riep Geoff onlo gisch. „Je schijnt er veel van te weten", spotte Freda. „Heb je dan ervaring van „het ware?" „O, tallooze keeren!" „Hoe kan dat nu? Alle dichters en ro manschrijvers zijn het er over eens, dat een mensch maar èèns in zijn leven „het ware" kan ontmoeten. Is het niet, Mary?" „Ja, als het ,,'t ware" is geweest, dan blijft het ook!" „Neen, dan heb ik het nooit gehad; dat is nogal duidelijk", zei Geoffy luchthartig, „want mijn gevoelen duurde altijd maar kort." „Die arme Violet heeft 'twfel gekend en zij heeft 't verloren", zei Mary zacht. Maar toch hadden de anderen het gehoord en al len dachten aan den jongen officier, dien de bruid had liefgehad, eer zij het fortuin van haar peettante had geërfd, en die nu ja ren geleden bij een opstand in de koloniën was omgekomen. Freda verbrak de stilte met de opmer* king: „Ik geloof, dat de liefde dan wel zeer overschat wordt. Een heele boel menschen kunnen 't zónder haar stellen; en ze schijnt altijd droefheid te moeten brengen over iemand. En ze blijft niet voortduren ook. Er zijn tal van getrouwde luidjesj die elkaar éérst aanbaden en dan moet je nu eens zien!" (Wordt jsefvolgd). j •v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5