VERKRIJGBAAR BIJ ll_ ALKMAARSGH WARENHUIS. Prosf'fnesasiS nieuws opgemaakt en geteekend pp-oces-verbaal in strijd met de waarheid had gerela teerd, dat hij den heer Kareis wél ver zocht had bedoelde kaart te overleggen. Verdachte beweerde thans dat hij die vertooning wel had gevorderd. De heer Joh. Hub. Kareis, rijwielher steller te Egmond-Binnen, verklaarde dat de verdachte en den veldwachter ten Bruggencate hem oogluikend hadden laten passeeren. Verdachte daarentegen beweerde, dat hij we4 degelijk had willen afwachten, dat Kareis met zijn auto zou voorbij rij den. Toen Kareis dan ook voorbij kwam, vroeg verdachte niet naar de kaart, doch zeide wel: Kareis dat gaat zóó niet! Het bleek Kareis later dat zijn wegen kaart wél geldig was en w-el tot 1 De cember in plaats van 1 November, zoo als hij ten onrechti veronderstelde. De heer ten Bruggencate, gem.-veld- wachter te Egmond aan Zee, verklaarde dat Kareis op de. fiets bij hen kwam, toen zij aan de Voorstraat te Egmond aan Zee, geposteerd stonden tei con trole wegenbelasting, om mede te deelen dat zijn auto te Egmond aan Zee stond en hij niet in het bezit was van een gel dige belastingkaart. Aan Kareis is toen verlof verleend, de auto te halen ten einde er mede naar Alkmaar te rijden ter verkrijging van een niauvve belas tingkaart. Getuige was van meening dat verdachte met die schikking accoord ging, doch verdachte bleef beweren ab soluut niet voornemens te zijn geweest de faciliteit te bewijzen. Getuige ten Brggencate zeide paf te hebben gestaan toen hij bemerkte dat verdachte den heei Kareis tóch aanhield. Hij wist echtei zeker dat verdachte niet naar de kaart had gevraagd. Toen verdachte later met zijn verbaal kwam, weigerde de veld wachter dit mede te onderteekenen. De heer Koldenhoff, inspecteur Dir. belastingen te Alkmaar, antwoordde op een esbetreffende vraag, dat een com mies geen wettelijk bevoegdheid heeft, iemand die niet in het bezit van een geldige wegenbelastingkaart door te la ten. Er kunnen echter omstandigheden zich voor doen, dat zekere faciliteiten kunnen worden toegestaan. Verdachte heeft een schriftelijk antwoord gegeven op hem door den inspecteur gestelde vraag, waarin hij erkende, dat hij, na dat Kareis in den waan was gebracht, dat hij ongehinderd kon doorrijden, deze desniettemin had aangehouden. Ook had verdachte ten slotte erkend, niet naar de kaart te hebben gevraagd, verklaarde de inspecteur. Hij had trou wens zelf schriftelijk toegegeven dat hij verkeerd had gehandeld. De verdachte werd door den inspec teur afgeschilderd als autoritair, eigen zinnig en eigenwijs. In zijn requisitoir citeerde de officier het origineele procesverbaal met betrek king tot de vordering tot vertooning der wegenkaart en deed uitkomen, dat dit procesverbaal in flagranten strijd is met de verklaring van Kareis, die pertinent ontkende dat naar de kaart is gevraagd. Verdachte had alléén gezegd: Kareis, dat gaat zóó maar niet, en over de kaart is heelemaal niet gesproken. Het feit, dat ten Bruggecate weigerde het proces verbaal te teekenen spreekt ten diens aanzien voldoende. De officier nam dan ook niet aan, dat verdachte overtuigd is, de vraag gesteld te hebben, doch uit eigenzinnigheid heeft hij dit volgehou den. De officier achtte iemand met zulke karaktereigenschappen voor zijn ambt niet geschikt en diende hij uit den dienst te worden verwijderd. Waar moet het heen, als het publiek aan dergelijke ambtenaren is overgeleverd? vroeg de officier. Het feit ten slotte bewezen ach tende, een hoogst ernstig feit, noemde spreker het, vorderde de officier einde lijk 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. C. L. Wieringa, advocaat te Utrecht, hield een uitgebreid pleidooi, waarin hij tot de conclusie kwam dat verdachte vol komen ter goeder trouw is geweest, re den waarom hij verzocht verdachte niet tot gevangenisstraf doch tot een geld boete te veroordeelen. Volgde re- en dupliek als in de meeste gevallen gebruikelijk. HOOGER BEROEP OVERTREDING ART. 6 MOTOR- EN RIJWIELWET. De heer Gerrit B., 'n 29-jarig winkelier te Breezand, was te Schagen veroordeeld ter zake dat hij op 18 September met een door hem bestuurde auto rijdende op den Oosterzandweg niet voldoende naar rechts uitweek voor een motorrijwiel, bereden clcor den ambtenaar van den Waterstaat de Vries, die wenschte voor bij tc rijden en di. door signalen 1 ad te .kennen gegeven. De heer de Vries kwam daardoor met zijn motor in een grind- hoop en maakte een geduchte buiteling, waardoor hij 50 schade leed aan motor en pantalon. De heer B. niet ac coord gaande met het vonnis, kwam in hooger beroep, dat heden behandeld werd. Mr. de Groot was door den appellant gekozen als verdediger. Laatstgenoemde beweerde de signalen niet te hebben ge hoord. Hij meende integendeel dat er iets van rechts kwam. De officier vorderde bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter waarbij verdachte was veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, bene vens toewijzing der civiele vordering 50. Mr. de Groot verwonderde er zich over dat de justitie misbruikt wordt als in strument om kleine schadebedragen, als gevolg van aanrijdingen, te incas- seeren. Dit noemde pleiter der justitie onwaardig. Ook hier was het procesver baal opgemaakt pas 5 maanden na den datum der aanrijding. Voorts ontkende pleiter dat de signalen door de Vries gegeven, tot den bestuurder waren doorgedrongen, wat absoluut niet bewe zen was. Verdachte rijd reeds vele jaren, had een kalm vaartie e" is bekend met den weg. De kwestie was hier dat de verzeke ring een expert heeft gestuurd en deze heer was het niet eens met de door den aangeredene ingeleverde nota. Deze des kundige kwam slechts tot een schade van 7.80. Een zakelijk verband tusschen de vordering en de aanrijding bestaat niet. Het was de schuld van den aangeredene zelf. Pleiter bestreed de onjuiste vorde ring en concludeerde met betrekking tot zijn cliënt vrijspraak. Getuige zeide nog onder eede te kun nen bevestigen, dat zijn ingeleverde nota juist was. DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER IN GEVAAR GEBRACHT. De heer Willem Anth. D., 22 jaar, wo nende te Schagen, werd veroordeeld door den Kantonrechter te Schagen, om dat hij op 24 October op den Sluisjesweg te Wieringerwaard met zijn auto roeke loos en onvoorzichtig was opgereden tegen een autobus die stilstond ter rech terzijde van den weg, deze autobus werd bestuurd door den chauffeur C. J. Kroon, die thans, nu de zaak met mr. de Groot als verdediger, in hooger beroep werd behandeld, als eerste getuige werd ge hoord. Verdachte erkende de aanrijding, doch beweerde dat Kroon niet voldoen de ruimte had overgelaten Bovendien meende hij, 't was avond, dat het niet een autobus, doch een motorrijwiel was. De schade aan de autobus toegebracht bedroeg 15. Naar voren werd gebracht, dat aan de autobus slechts één koplamp brandde, wat in strijd is met de wet. Deze opvatting werd evenwel tegen ge sproken dóór andere strafrechterlijke deskundigen. Als getuige a décharge werd nog ge hoord de heer Deutekom, vader van verdachte, die de snelheid van zijn zoons auto schatte op slechts 2 kilometer, zoo dat niet roekeloos werd gereden. De officier releveerde dat verdachte was veroordeeld tot 30 boete of 30 da gen hechtenis en schadevergoeding van 15, welke schade de officier niet kan erkennen, omdat de schade is toegewe zen aan den chauffeur, die heelemaal ge en schade had, daar hij de autobus voor zijn patroon bestuurde. Voorts nam de officier ook niet aan dat verdachte schuld had aan de aanrij ding en requireerde dus vrijspraak. Mr. de Groot vereenigde zich hoofdza kelijk met het requisitoir van den offi cier en concludeerde eveneens dat ver dachte, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, zou worden vrijgesproken. In alle zaken over 14 dagen uitspraak. Daarna sluiting. ONVOORZICHTIGE CHAUFFEURS. Tot drie maanden veroordeeld. De rechtbank te Anhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den chauffeur uit Apeldoorn, die wegens het veroorzaken van dood door schuld (het aanrijden van een voorbijganger met zijn vrachtauto tengevol ge waarvan deze overleed) terecht stond. De verdachte werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was twee maanden. Twee maanden geëischl. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Maandag terecht een koopman te Kerkrade, ter zake, dat hij op 4 Januari tusschen Geleen en Sittard met zijn auto iemand had aangereden en op slag ge dood. Verdachte die eenigszins dronken moet zijn geweest, schijnt op het voetpad te hebben gereden. Het O. M. eischte twee maanden gevangenisstraf. VALSCHE BELASTING-AANGIFTE. De rechtbank te Maastricht veroordeelde een inwoner van die stad, ter zake van val- sche aangifte in de vermogensbelasting tot 1500 boete of drie maanden hechtenis. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. En voo valsche aangifte in de inkomstenbelas ting overeenkomstig den eisch tot 1000 boete of dire maanden hechtenis. OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIEL- WET. Rijden terwijl het rijbewijs ontno men is. Een vroeger te Leiden, thans te Utrecht, gevestigd koopman houdt er een auto op na, waarme hij de sigarenwinkels bezoekt, die hij in verschillende provincies van het land drijft. Het laatste half jaar van 1929 mocht hij geen motorrijtuigen besturen, omdat hem het rijbewijs voor een tijdperk van zes maan den ontnomen was, als gevolg van het over rijden van iemand uit Waddinxveen. Reeds waren vijf maanden van het verbo den chauffeeren verschenen, toen, op 12 No vember 1929 de gemeenteveldwachter van Harmeien, meende waar te nemen, dat de sigarenwinkelier van een naast hem in den auto zittende dame het stuur overnam en chauffeerde. Hij maakte proces-verbaal op wegens overtreding van de motor- en rijwiel- wet, die het chauffeerep verbiedt aan den- gene, wien het rijbewijs ontnomen is. Ter zake van deze overtreding veroordeel de de Utrechtsche politierechter den sigaren handelaar tot veertien dagen vrijheidsstraf, benevens tot intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Van dit vonins kwam de verdachte bij he, Amsterdamsche Gerechtshof in hooger be roep, bewerende onschuldig en het slachtof fer eener vergissing te zijn. De gemeenteveldwachter hield vol wat hij in zijn verbaal gerelateerd had. Er werden drie getuigen a décharge ge hoord, een jeugdig chauffeur uit Zuilen, die voor verdachte chauffeerde, sinds hem het rijbewijs ontnomen was; een vriend van ver dachte en een koopman uit Utrecht, doch hun verklaringen konden den advocaat-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten niet overtuigen van de onschuld van verdachte. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. ZUIDSCHARWOUPE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" hield in het café ','t Fortuin" eene buitenge wone ledenvergadering. De heer S. de Boer Kzn. sprak in zijn ope ningswoord het genoegen uit, dat in dezen drukken tijd er nog zoo velen waren die be langstelling toonen en er bij willen zijn als er iets gebeurt. Met den wensch van zakelij ke besprekingen verwelkomde hij de leden en de pers. Aangaande de notuleering over het ratten- serum vroeg de heer G. Zeeman of dit ver delgingsmiddel nog verder wordt toegepast. De voorzitter zeide o.m. dat dit punt nu na der had besproken geworden, en antwoord de, dat men eenmaal is rond geweest, doch dat het veel moeite en kosten medebracht. Moeten we dat nu weer doen? We moeten resultaten hebben. Het was al dubieus toen we er mede begonnen. De kosten bedroegen plm. 90. De doehnatigheid van het serum bleek den leden vzeer verschillend. Men had groo- tere resultaten verwacht, althans deze had den er nu moeten zijn. Een paar leden had den wel een enkel bevangen dier gevonden. De heer P. Zeeman was niet zoo'n voor stander voor het serum en verwacht meer succes van de knippen, welke hij gaarne per vereeniging tegen gereduceerden prijs zag beschikbaar gesteld. De voorzitter zeide dat aangaande dit schadelijk gedierten van alle kanten bekeken is en trad in eene nadere beschouwing. In zake de draaihartigheid meende men dat de natuur verstoord was, dat de galmug de overhand kreeg, enz. Wij denken dit nu van de ratten. In Zuid-Scharwoude is alle jaren op verschillende wijze iets in deze gedaan. Spreker verwees verder naar wat op het ter rein van verdelging in andere opzichten in den lande wordt gedaan en vroeg of het niet gewenscht zou zijn om met een foxhondje het land in te gaan. Een beste remedie is ook om Harmanden (Hermelijnen) er tegenover te zetten. Zij zijn eenigszins sceptisch tegen over knippen, daar zit een beetje gevaar in. De heer P. Zeeman wees er o.m. op dat ook de vogels de rupsen niet voldoende ver delgen. Op de Hermantjes is niet te wach ten. Hij is voor knippen. De voorzitter vroeg of er iets voor de knip pen gevoeld wordt met de premie. Etestijds waren er ook nippen beschikbaar, doch er is heel weinig gebruik van gemaakt. Men bleek er toch wel iets voor te gevoe len om af te wachten wat of men met het serum heeft bereikt. De heer P. Zeeman: Bevorder het particu lier initiatief en geef premie per knip. Ten slotte werd besloten 10 cent reductie op de knippen te geven en het bestuur zal nadere gegevens bekend maken, tevens of de levering al dan niet door tusschenkomst van een der smeden zal geschieden. Het volgende en belangrijke punt was: aardappelsorteering. Een missive van de Prov. Commissie aangaande deze sorteering werd nu voorgelezen waaraan wij het vol gende ontkenen: Op verzoek van de organi satie van handelaren is op 19 April eene ver gadering ehouden; tegenwoordig waren af gevaardigden van „Koophandel", „N.-H. Exporteursbond", Neder 1. Vereeniging van aardappelhandelaren" en het bestuur van de Prov. Commissie. Voorloopig werd het vol gende vastgesteld: De maten voor de eer ste dagen van de oogst blijven zooals deze reeds waren, met dien verstande, dat de drie lingen van 28 tot 33 m.M. zijn en de groote boven 33 m.M. Zoodra echter de aardappe len volgroeid zijn, het tijdstip te bepalen door ons bestuur in overleg met den han del, zullen de volgende maten gelden: voor geelvliezige drielingen van 28 tot 38 m.M. Middelgroote 36 tot 55 m.M. en groote bo ven 50 m.M. Alle witvlezige, groote boven 40 m.M., op een later te bepalen tijd 45 m.M. De voorzitter zeide dat dit het punt is waarnaar gevraagd is. Verleden jaar mid den in den zomer kwam de handel om an dere maatregelen te nemen. Dat was eene aanbeveling, dat was nog niet zoo erg, want dat deden wij al enkele jaren vrijwillig, al was dat niet zoo met de drieling. Nu krijgen wij een definitieve regelmaat. Die maat is niet precies juist. We kwamen al gauw op 26 tot 33 m.M. onder U.C.B. Hier is veel over gemopperd, buitengewoon gemopperd. De Streek noteerde royaal en Langendijk krap. Aan de drieling wordt niet veel zorg besteed en deze bracht weinig op. Volgens handelaren was er nog een andere reden. De maat liet te wensche» over. Groote drielin gen moesten behouden worden, we hebben al kleine genoeg. De Provinciale Commissie kreeg 28 tot 33 m.M. De handel had liever een maat. Nu krijgen wij een heel andere maat, n.1. 28 tot 38 m.M., wat een groot verschil is, want een belangrijk deel grooten gaat mede. De nieuwe maten zijn niet alleen voor de consumptie maar ook voor pootgoed. De sorteering komt van den handel en deze is er nooit zoo sterk voor geweest. Maar het blijkt wel dat het noodzaak is. Overproduc tie en concurrentie is het waar om het gaat. Intalië is in de sorfeering streng, wijl België en Duitschland ook hun best doen, doch men staat daar niet op het niveau van hier. Wij moeten evenwel trachten op voor te blijven. In Italië ziet de regeering streng op sortee ring toe en wordt al het mogelijke gedaan, zelfs bij het inladen moet aan zekere eischen voldaan worden, Zoover zijn we hier nog niet dat de regeering zich er mede bemoeit. Wel zijn voor de uien verschillende bepalin gen gemaakt waaraan voldaan moet wor den en dat is heel goed, want met de uien komen wij op de wereldmarkt ten achter. De Langendijker uien kunnen wel mee maar de Hollandsche komen ten achter en strenge sorteering is gewenscht. De voorzitter hoopte dat het met de aard- appelensorteering niet noodig zal blijken, dat ingrijpen van regeeringswege noodig is. Door een en ander ontstond nu een tame lijk lange gedachtenwisseling. De heer W. Keppel verwacht van de nieu we regeling geen gunstig financieel resul taat. Wij krijgen voor onze groote drielin gen niet voldoende en wij moeten met ons goed weg kunnen. De heer Kostelijk geloofde dat de arbeid er niet veel meer door zal zijn en verwachtte van den binnenlandschen han del goede resultaten. De heer J. Klingeier was de meening toe gedaan dat het niet veel geeft, gezien de sor teering met de wortelen en ook met de uien- sorteermachine enz. De heer P. Zeeman betreurde het dat bij de behandeling van vaststelling der maten het oordeel der tuinders blijkbaar niet ge wenscht geacht werd. Spreker was het met den heer Keppel eens dat wij met ons oude land op achter komen. Een uniforme regeling zal heel moeilijk ge schieden. Met de uienbouw ligt het aan ons zelf. Hij sprak iemand die 1000' balen elders be stelde, omdat die hier niet direct te verkrij gen waren. Sprekende over het pootgoed zei de hij, dat dit andere 'eischen stelt, daar is nu niet over te praten. De maat van 28 tot 23 m.M. acht hij voldoende en als men tot 38 m.M. moet dan vreest hij moeilijkheden. Spreker eleveert nog iets uit een verslag van St. Pancras, waarbij hij concludeert dat de tuinders dienen gehoord te worden in zulk eene belangrijke zaak. Als St. Pancras en de Streek niet voor aanvaarding is, wat dan? Het beeld van het vorig jaar acht spr. niet gewenscht, dat was een bijzonder jaar. De voorzitter diende de verschillende spre kers in den breede van antwoord. De vraag of de drielingen geen geld zul len opbrengen, is niet van invloed op de sor teering. De sorteering bij de polders is heel slecht en daar is de nieuwe sorteering wel goed, maar niet voor ons. Er is gesproken over te weinig opbrengst van de uien en worden, dat is waar, de peen bracht weinig op. De uiensorteering is hier nog niet zooals in het buitenland, maar we kunnen mede doen. Spr. trachtte nu aan te toonen dat de sorteering, verpakking enz. aan zekere eischen moeten voldoen, wil men gunstige resultaten verwachten. Dit geschiedt ook met de vruchten-sorteering, waarbij op de vruchtenkweekerijen sinds jaren is aan gedrongen. Het gaat over binnen- en buitenland. Zoo gaat b.v. 93 pCt. uit de Streek naar het buitenland, dat blijkt de overhand te hebben. Aangaande de stem ming zeide spr. o.m. dat dit de Alg. Verg. is. Indien de meerderheid der vereenigingen er tegen is, dan dient de L.G.C. het te ver werpen. We moeten dus afwachten. Na nog eenige discussie werd ten slotte het volgende aangenomen: Zuid-Scharwoude is niet tegen de sortee ring, maar spreekt zich uit voor de oude maat voor het binnenland, n.1. 2833, met dien verstande, dat de groote maat boven 55 er uit gaan. Kan dit niet, dan is Zuid-Schar woude er tegen. 'Het volgende punt was: Aankoop steen kool en turfmolm. De heer Jb. Kramer zou het gewenscht achten om alvorens anthraciet te bestellen, eerst monster aan te vragen. Dit werd goed gevonden en men besloot dan weer evenals vorige anthraciet te bestellen, waarvoor een inteekenlijst zal aangeboden worden. Hetzelfde in teekenbiljet biedt ook de ge legenheid voor het betrekken van turfmolm. Een prijs van 1 70 werd genoemd per 100 Kilo door den heer Jb. Kroon, wijl de heer P. Zeeman een prijs noemde van 1.99 geldend het vorig jaar September. Opgemerkt werd, dat het gewicht niet al tijd1 precies 100 K.G. is. De balen wijken wel eens af, maar het totaal kwantumgewicht is er. De voorzitter zeide, dat destijds omgeroe pen is de koolstruiken weg te halen, daar dit noodig bleek. En thans blijkt deze noodza kelijkheid weer te moeten plaats hebben. Zoo noodig kan men zich vervoegen bij de zet- koolcommissie. De heer P. Zeeman vroeg of men de rabar ber veilen moet en ,zoo ja, of men dan ge bonden is aan besluiten. De voorzitter zou zeggen van niet. De aanvragen komen als de veiling afgeloopen is. Tot heden zijn er nog maar een paar monsterbestellingen gedaan. Wanneer iemand is de gelegenheid is om te verkoopen dan moet men maar verkoopen. Daarna bracht de heer P. Zeeman den crisistoestand ter sprake en vroeg zich af, wat kan daar aan gedaan worden? Het is een buitengewone toestand, welke hij zeer duister inziet. Wij zijn dom om de pachten hoog op te voeren. Spreker releveerde, dat de kapitaalrente veel te hoog is naar verhou ding der waarde aan den grond. In den ge meenteraad kreeg spreker inzake deze kwestie te hooren, dat het der menschen vrije wil was de pacht op te voeren. Dat is geen vrije wil, maar de ijzer-harde noodzaak. We heb ben geen pachtwet, die de werkers op het land beschermt. Spreker zou willen, dat er een bond werd opgericht van pachters, die bij verhuring de pachtsom niet opdrijven en dat ook getracht wordt die pachtsommen te. besteden, die evenredig geacht kunnen wor den aan de wettelijke koopwaarde. Men stelt de prijzen vast en als er boven geboden wordt, dan moest het niet gegund worden. Men voorkomt dan, dat de een den ander noodeloos het geld uit den zak klopt. Laat men zich in verbinding stellen en de mede werking inroepen van particulieren en instel- lincen HU iar>a -Jvüen. Spr. zeide te weten, dat de bisschop Haarlem aan de betreffende lichamen ?„n dergelijk verzoek deed. Verder deed sprek» een beroep op bestuur en leden. (AppiLrf De voorziter zeide, dat dit een punt waar niet zoo gemakkelijk over gepraat ka« worden, doch het vraagt de aandacht Het bestuurslid, de heer Jb. Kramer ffin„ accoord met wat door den heer Zeeman i gezegd en zegde zijn medewerking toe De heer A. Kout informeerde of er =i resultaten zijn bereikt, inzake de mogeliik van pensionneering der tuinders vanwege Hp L.G.C., die dit zou onderzoeken. De voorzitter antwoordde, dat de an* woorden hieromtrent nog niet allen zijn bi tv nengekomen en dat er dus aan gewerkt wordt. De heer W. Keppel sprak over de circu laire der K.I.Z. en vroeg o.m. of het nu niet zoo gaat om te trachten onze concurrenten van pootgoed te doen voorzien. De voorzitter antwoordde o.m., dat het grootste kwantum pootgoed naar het buiten land gaat. Er zijn landen die invoerrechten vragen. Het is dus noodzaak voor goedg-. keurde aardappelen. Het is te doen om meer goedgekuerd poters in den vrijen handel te krijgen. Spreker betreurde het, dat het ni»t voldoende doordringt om goedgekeurde aard- appelen te verkrijgen. De K.I.Z. keurt zond-r de herkomst te weten en men verkrijgt eerder een certificaat. De heer W. Keppel, sprekende over de uit voerrechten, wilde deze verzwaren, en vroeg verder of de kooltelling wel juist geschiedt en ook of de controleurs in den natijd wel zoo noodig zijn, want die moeten dan toch ook be taald wrden. Zij zijn de meesterknechts van den koophandel. De vorzitter antwoordde, dat de eerste vraag aan twee kanten kan bekeken worden. Als we willen belasten, dan moeten we ook betalen. Wat de kooltelling betreft, zijn we met de roode kool tot het kwantum. Er ij voorgesteld om de telling eerder te doen plaats hebben. Wij hebben ook steekproeven genomen. Er ligt heel wat kool buiten onze telling. De een geeft op en de ander niet. Be treffende de controleurs antwoordde de voor- zitter, dat de controle bij de lading veel beter gaat, daarvoor hebben wij de 'controleurs noodig. In den laatsten tijd zijn er belang rijke kwantums onder het merk verzonden. Als de controleurs een en ander afkeuren' dan doen de keurmeester het niet. De heer Jb. Kramer beval den leden aan hun tuinbouwboekhouding onder toezicht tc- stellen. Men kan lid worden van de hier ge vestigde vereeniging. Vooral met de opgaven voor belasting is het van groote waarde. Meerdere aanwezigen onderstreepde dit et gaven uit ervaring goede gegevens. Daarna sluiting. WIERINGERWAARD. (Vervolg gemeenteraad). B. en W. stelden voor dien verbouw uit te voeren zooals deze op de teekening voor ons ligt en te accepteeren het zoo mooie aanbod van den heer Kaan. De heer C. Blaauboer deed zich kennen als tegenstander en zeide dat we dan zullen krijgen een moderne school, doch is dat nu wel zoo noodig. Licht en lucht is in deze school meer dan voldoende. De eischen wer den al hooger gesteld. B. en W. hadden den architect Saai er bij gehaald, die natuurlijk met 'n mooie teekening kwam. Spr. meende dat B. en W. met onze leerkrachten altijd goed tevreden waren 't Werd 'n groot be- drag wat voor 'n kleine gem. als de onze een groot bezwaar is. Spr. kon er dan ook niet in meegaan. Wethouder Koster zeide, dat eenige jaren geleden reeds een opmerking was gemaakt door den schoolopziener dat de school niet meer voldeed aan de eischen. B. en W. stonden er toen sceptisch tegen over, doch bij elk herhaald bezoek werd er steeds meer en meer op aangedrongen. Toen eindelijk B. en W. eens rond gingen zien bij andere scholen waren zij 't meer en meer met den schoolopziener eens. Hun voorstel kwam nu meer aan zijn wensch tegemoet en men zal hiermede volkomen het bouwen van een nieuwe school wat tenslotte nog wel een besparing kan zijn. In verband met de afkeuring van de tegenwoordige gang is het nu de juiste tijd. Den heer Visser is het net gegaan als de heer Koster zeide. Nu we dat mooie aanbod van den heer Kaan hebben en we de teekening hebben ge zien en de toelichting gehoord kon spr. vol komen met het voorstel meegaan. Ook de heer Speets deed zich kennen als voorstander. We waren in de noodzakelijk heid gebracht van eenigen verbouw en daaraan ontkomt men toch niet. De uitvoeri ge toelichting in comité en de schenking door den heer Kaan hadden spr. er ook toe gebracht om over de betrekkelijk hooge som neen te stappen. We krijgen een mooi ge heel. De voorzitter zeide nog dat we indertijd van de commissie van toezicht op het L.O. een wenk hadden gekregen tot stichting van een nieuwe school. We zijn er toen niet toe overgegaan. Langzamerhand kwamen we tot het in zicht dat we toch iets moesten doen. Wan neer we andere scholen bezien komen we wel ten achter. Het zal strekken in 't belang van het onderwijs, dus ook voor de kinderen. Wanneer we in aanmerking nemen 't buiten gewoon mooie aanbod van den heer Kaan en ook dat onze gemeente er niet slecht voor staat (er is een reserve van plm. 5<X)0en op de boerenleenbank hebben we 28000) mag men gerust aannemen dat de belasting druk niet zoo zeer zal verzwaren. Wethouder Sleutel was 't ook eerst met den heer Blaauboer eens, doch nu we de aanbieding van den heer Kaan hebben en de teekening gezien hebben meent hij dat we bedrag, dat we meer moeten besteden we kunnen rechtvaardigen. Het voorstel in stemming gebrachtwera met een stem tegen, die van den heer Biaa boer, aangenomen. De voorzitter wil hopen dat de >n£ez ;L in de toekomst zeer ingenomen zouden zi] rrtet dit besluit. Bijzonder erkentelijk is spr- den heer Kaan voor wat hij doet in het lang der gemeente; niet alleen wat betroi gymnastiekvereeniging, doch de heer K had hierbij ook terdege het belang van oderwijs en van de kinderen oo

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6