llliiMisEhc (wint Landbouw en Veeteelt. Hmdsrd iwee en dertigste Jaargang. Donderdag 22 Mei Provinciaal nieuws 1930. Jfo. 120 a. b. LANDBOUWTELLING 1930. Tusschen 20 Me> en 20 Juni a.s. zal jok in deze gemeente, evenals in 1910 en 1921, een Landbouwtelling, d. w. z. pen telling inzake het grondgebruik en (jen veestapel, worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld v den landbouw en dus voor de be hartiging der landbouwbelangen on misbaar zijn. De grondgebruikers en veehouders dienen in de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen, (iie gevraagd worden naar beste weten verstrekken. Met vertrouwen roep ik daarom de medewerking in van allen, die het wel meenen met onzen Land bouw en deze telling zoo rjoed mogelijk ie doen slagen. De taak van de personen, die met de uitvoering van de telling belast zijn, zal ten zeerste kunnen worden verlicht, in dien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlich tingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders gepacht is; hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; hoeveel eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarm de kassen afzonderlijk op te geven; hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeenten dan waar de be drijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden bene den en boven 3 jaar, de eerste onder scheiden in veulens en in andere paar den beneden 3 jaar, de laatste in warm bloed-, koudbloedpaarden en hitten; het aantal runderen en wel afzonderlijk: springstieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen; het aantal andere scha pen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokken; het aan- ta'. varkens, waarvan afzonderlijk op te geven: 'liggen beneden 6 weken, fok- zeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G. van 60 K.G. tot 100 K.G. en boven 100 K.G.; het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk der kuikens en de oudere dieren afzonderlijk en ten slotte het aantal korven en kasten met bijen. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. d. f. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het gemeenteblad nr. 1163 is opge nomen het besluit van den Raad dier ge meente van 28 November 1920 en 30 Januari 1930, waarbij zijn vastgesteld Verordeningen, regelende het hef fen en invorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsavondschool te Alkmaar. Deze verordeningen zijn heden afgekon digd «n gedurende drie maanden ter gemeen tesecretarie ter lezing nedergelegd, waar ze tevens, in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn. ALKMAAR. 21 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. VOOR HET BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. Door het Comité van actie tot het onge schonden behoud van het Bergerbosch is het •volgende adres aan het College van Prov. Staten in Noord-Holland verzonden: 11 Maart j.i stelden wij Uw college in kennis met een motie, aangenomen in een op 19 Maart door ons comité gehouden protest- vergadering, waarin Uw college verzocht wordt te besluiten, den vanaf de Franschman te Bergen, langs den duinvoet door het Ber gerbosch, aansluitende op de Zuidlaan ge- projecteerden weg van het Prov. Wegenplan af te voeren en in het cultureele belang van 'N.H. steun te verleenen aan den door de ge meente gewilden aankoop van het Berger bosch. 28 Maart besloot de Gemeenteraad van Bergen, ingevolge ons verzoek, mede tot Uw college het verzoek te richten den onge- wenschten weg van het Prov. Wegenplan af te voeren. Wij deden Uw college een verslag toe komen van de protestvergadering en de be treffende raadsvergadering, en nadien ver schenen in de Nederlandsche Dagbladpers verschillende artikelen, waarin uitvoerig de wenschelijkheid van de inwilliging van het verzoek naar voren kwam. Zooals bij Uw college bekend was, voerde °e gemeente Bergen onderhandelingen met «en heer J. van Reenen over den aankoop an het bosch ten westen van de Sparrelaan, p grootte van 73 H.A. Op advies van den -osehraad zegde het Rijk voor dezen aan- oop, voorloopig gedurende 10 jaar, een bij- van f löÖD-per jaar toe, met het g volg, dat de raad in comité reeds tot den nkoop van het bosch besloot voor een ui van f 96 00°- bevindt zich ten wekten van de Sparre- l«n of "l001 bos°bgebied, ter grootte van A IA, dat reeds een 20-tal jaren be zit.is van de Bouw- en Bouwgrondmaat- schappi] Bergen-Binnen. Tot nog toe was men niet toe aan de practische exploitatie van dit gebied, doch nu de Mij. nagenoeg al haar van de Sparrelaan heeft vei kocht, staat het geval andeTS en dit te meer omdat de Mij. in liquidatie is. De ge meente heeft getracht ook dit bosch, dat met het aan te koopen bosch een onmisbaar ge heel vormt, aan te koopen, doch aangezien daarvoor een bedrag van 92000.— wordt gevraagd, besloot de raad in comité, niet tot dezen aankoop over te gaan. Vp ij vernamen, dat inmiddels een combi- natie van speculanten de Mij. voor den grond een bood' deed van 0.80 per M2„ totaal 76.000.welke bod op verzoek van met den directeur bevriende Bergenaren nog niet in commissaris-vergadering is be handeld, om de gemeenschap alsnog een kans te geven zich het bezit van dit bosch te verzekeren. Ons comité heeft dadelijk daarop de gemeente te kennen gegeven, dat het be reid is als bijdrage van een voor den aankoop van het bosch te houden inzameling een bedrag van 10.000.te garandeeren en tot het dagelijksch bestuur van de gemeente het verzoek gericht te trachten voor f 70.000.— het bosch te koopen. Gezien het feit, dat Bergen dit jaar voor den aankoop van het bosch, rioleerwerk, schoolbouw en verbetering van wegen 400.000moet leenen, stellen B. en W. zich echter op het standpunt, dat de gemeen te voor dezen nieuwen aankoop ten hoogste een bedrag van 30.000.— kan voteeren en zegden zij toe een voorstel in dien geest aan den raad te zullen doen. Wij wachten echter al drie weken op deze raadsvergadering en eiken dag wordt de kans grooter, dat dit onmisbare mooie boschgebied aan villabouw ten offer zal vallen. Nu rust er op dit bosch een cervituut waarbij bepaald is, dat er in het geheel slechts 12 villa's gebouwd mogen worden. Met het oog op het streven om de steeds stijgende gemeente-uitgaven zonder belas- tingverhooging te dekken, is er echter in den raad en zelfs in het college van B. en W. een strooming die meent, dat het financieels belang van Bergen gebaat is bij het bebouwen van het bosch met villas, omdat men daar door kapitaalkrachtigen in de gemeente zal trekken. Het is noodzakelijk, dat deze zienswijze, die zich op directe voordeelen richt, doch de toekomst uit het oog verliest, het niet wint. Volgens gezaghebbende natuurbewonderaars is het Bergerbosch uniek; een spontaan ge vormd duinwoud met hulst en brem, een as sociatie van planten en dieren welke wij bij na nergens meer in de Hollanden vinden. Het behoud van het bosch is niet alleen een economisch en cultureel belang, maar ook een wetenschappelijk belang, omdat het een der laatst overgebleven karakteristieke bin- nenduinrand-bosschen in N.-H. is. Wanneer deze 9A H.A geen gemeen- schapsbezit worden, dan zal bovendien de mooie Sparrelaan op drie plaatsen door wegen worden doorsneden en belangrijk ge- schaal worden. Wanneer de raad, overeenkomstig een door B. en W. in te dienen voorstel, besluit voor den aankoop 30.000.te voteeren en ons comité er in slaagt 10.000.als vrijwillige bijdragen, bijeen te brengen, dan zal, indien dit bosch voor 76,000.gekocht kan worden, hetgeen zeer waarschijnlijk is, toch nog 36.000.noodig zijn, die op andere wijze moeten worden verkregen Het is hoogst waarschijnlijk, dat de ge meente Alkmaar, met het oog op het gewes telijk een streckbelang, dat er mede gemoeid is, bereid zal worden gevonden gedurende een aantal jaren een bijdrage te verleenen, maar ook met deze hulp kan de aankoop van het bosch niet worden verzekerd. Ons comité doet dan ook een dringend beroep op Uw college, dat reeds meermalen blijk gaf de cultureele belangen in dit gewest te willen dienen, om aan de gemeente Bergen een krachtigen steun te willen verleenen voor den aankoop van dit bosch en op het ge meentebestuur voor den aankoop den nooii- gen drang te willen uitoefenen. Het kan Uw college bekend zijn, dat met den aankoop niet alleen een Berger belang, maar ook een cui- tureel belang van het geheele gewest wordt gediend, aangezien Bergen als vacantieoord des zomers door duizenden Nederlanders wordt bezocht. Wij vragen Uw college dit verzoek in te willigen, overtuigd als wij zijn dat ook het nageslacht*daarvoor dankbaar zal zjin. SGMONB AAN ZEE. Jaarvergadering O.K-O.F. Dinsdag 20 Mei 's morgens te 11 uur had alhier de' Jaarlijksche Algemeene Vergade ring plaats van de Vereeniging Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds. De rijkelijk fraai versierde zaal, die een feestelijken indruk maakte, was stampvol. Onder de aanwezigen merkten we op de drie bisschoppen, Mgr. F. Kenninck, aarts bisschop van Utrecht, H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem en J. H. Berends, bis schop'van Deventer. Verder een groot aan tal geestelijken uit bijna alle Ó.K. gemeen ten, terwijl alle afdeelingen door afgevaar digden en belangstellenden vertegenwoor digd waren. Sterk vertegenwoordigd waren vooral de afdeelingen IJmuiden en Den Hel der. Allereerst sprak de voorzitter der afdee- ling De Egmonden een kort woord van wel kom. Spreker uitte zijn groote vreugde, dat deze vergadering kon worden gehouden op „eigen bodem", n.1. in het O.K. verenigings gebouw en sprak den wensch uit, dat de ver gadering succes mag hebben op haar mooi en omvangrijk werk: steun aan behoeftige kerken en instellingen en behartiging der Oud-Katholieke kerkelijke belangen. Hierna opende de voorzitter der vereeni ging, de heer C. A. Mittelbeck (Utrecht), de vergadering en herinnerde er aan, dat de vereeniging eigenlijk haar ontstaan dankt aan de stichting van het O.K. kerkgebouw te Egmond aan Zee. Voor den bouw dezer kerk was groote steun van elders noodig, waar door de behoefte gevoeld werd een vereeni ging te stichten tot steun aan noodlijdende kerken. De kerk in Egmond werd ingewijd op 16 Mei 1886 en den 17den Juni d.a.Y. wer den plannen voor .de stichting van deze ver eeniging beraamd. Daarom kan men, vol gens spreker, zeggen: „Gelukkige nood in Egmond, die de stichting van deze vereeni ging noodzakelijk maakte." In het bijzonder herdacht de voorzitter den overleden bisschop van Deventer, Mgr. N. B P. Spit, vroeger kapelaan te Egmond, als een der ijverigste werkers voor den bouw der kerk. Hij was een man van fijnen geest, mi men blik, waardige verschijning en een no bele figuur. Ook werd herdacht het overleden lid, pastoor A. B Dicvenbach te Aalsmeer, alsmede de andere leden, die de vereeniging door den dood ontvallen zijn. De voorzitter sprak zijn vreugde er over uit, dat het episcopaat weer voltallig was en begroette met een bijzonder hartelijk woord den nieuwen bisschop van Deventer, Mgr. Berends, wiens liefde voor de kerk algemeen bekend en op zoo vele wijzen gebleken is. Hierna weid het jaarverslag ongewijzigd goedgekeurd, waaraan wij het volgende oni- leenen: Het verslag over het afgeloopen jaar kan in meer optimistischen toon worden gesteld dan dat over 1928. Het meerendeel der afdeelingen spreekt van ledenaanwinst. Dat op leesavonden het bezoek grooter is dan op huishoudelijke ver gaderingen, is een verschijnsel, waarin deze vereeniging niet alleen staat. Het ledental steeg men van 1064 op 1067, terwijl dat der donateurs daalde van 24 op 21. Met waardeering wordt melding gemaakt van de in sommige plaatsen waargenomen samenwerking met de besturen der jonge- liedenvereenigingen, die vooral tot uiting komt in het gezamenlijk organiseeren van lees- en feestavonden. De afdeeling „De Eg- monden" had dit jaar een flink propaganda gevoerd. In een serie lezingen sprak pastoor B. A. v. Kleef over: „Paulus van Tarsen", wélke avonden ook door andersdenkenden werden bezocht. Verder behandelde prof. C. Wijker het onderwerp: „De Sacramenten van den Doop en de Zalving der zieken". Het hoofd bestuur vergaderde dit jaar tweemaal. De heeren C. A. Mittelbeck en Th. P. van der Steen werden resp. als voorzitter en pen ningmeester herkozen. In de plaats van den aftredenden secretaris werd dr. mr. A. J. van de Ven als zoodanig benoemd. Gemachtigd door de op de algemeene ver gadering goedgekeurde begrooting, keerde het hoofdbestuur de volgende subsidiën uit: Aan de kerkbouwcomité's te IJmuiden, Am sterdam, Amersfoort, Zaandam resp. 1000, 500, 650 en 460; aan de gemeente Arnhem 100; aan de Centrale kas 750; aan de Centrale Oud Kath. Bibliotheek 75; aan het le Internationale Oud Katholieken congres 150; aan de muziekcommissie 50; aan de afdeelingen: Amersfoort 30, Am sterdam 50, Arnhem 60 Dordrecht 20, Haarlem 10, Gouda 10 en Rotterdam 10; totaal 3925. Het kapitaal daalde van 76.700,54 tot 75.494,72. Deze daling is voornamelijk toe te schrijven aan de lagere koersnoteering, die een gevolge was van de beurscrisis in het einde van het jaar. In den loop van het jaar werd: a. een gift ontvangen van 100; b. uitgeloot 1 obligatie a 3H Utrecht, groot 1000; c. afgelost een hypotheek te Soest pro resto groot 4800. d. aangekocht 1000 VA Amsterdam 1929; e. verstrekt een le hypotheek a 4000 a 5 op een villa te Soest. f. een 6 hypotheek te 's-Gravenhage geconverteerd in een 5 Personalia. Onder de door den dood ontvallen leden werd in het bijzonder vermeld Mgr. Nico- laüs Bartholomeüs Petrus Spit, bisschop van Deventer, die op 24 Mei te Amersfoort over leed. De rekening en verantwoording over 1929 werden ongewijzigd goedgekeurd. Verkiezing lid van het koofdbesluur. Wegens periodieke aftreding van een lid van het hoofdbestuur, die volgens art. 25 der statuten niet meer herkiesbaar zijn, was het volgende dubbeltal voorgesteld: Mevr. dr. J. C. van den Bergh, arts te Den Dolder; mevr. A. M. Deelder—Diependaal (Schiedam). Gekozen werd mevr. dr. J. C. van den Bergh met 126 stemmen tegen 36 op mevr. A. M. DeelderDiependaal. Het aftredende lid, mevr. P. C. Buyser— van Deventer (Rotterdam) werd dank ge bracht voor al haar werk in het bestuur. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Hilversum aangewezen, op een daartoe strékkend verzoek van den af gevaardigde dier afdeeling. (Wordt vervolgd.) NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagmiddag ha'f drie had de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. spoorlijn Noordscharwoude station—Dorp plaats in het café Spoorzicht. De voorzitter, de heer G. Barten, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. De belangstelling is, als altijd, niet groot, zoodat de zaken door een klein aantal leden moeten worden afgehandeld. De voorzitter sprak den wensch uit, dat het een geanimeerde vergadering mag zijn en dat de belangen der N.V. en van de bou wers goed mogen worden behartigd. Spr. heefte ook de vertegenwoordigers van de pers hartelijk welkom. De voorzitter edelde mede. dat bericht van verhindering was ingekomen van het be stuurslid den heer Andr. Dekker. Tevens, dat over de uitbreiding van het terrein is geconfereerd te Utrecht met den Noordermarktbond en de Nederlandsche Spoorweg, doch het stuit bij de N. S. op on wil. Men zal het in gedachten houden. Wij kregen den indruk, dat zij meenen, dat er voor hen niet veel voordeel bij is te behalen. Er zal zoo mogelijk iets worden gedaan om den toestand te verbeteren. De heer J- Kliffen zegt, dat hoe graag de N. M. B. het ook zou willen, de uitbreiding zeer veel geld zou kosten, zoodat de N. M. B. zich toch misschien zal terugtrekken. De heer P. Deutekom merkte op, dat in Utrecht direct werd gezegdEr is toch nooit goed van jullie achtergebleven. Doch op 8 April 1930, een zeer drukke dag, was niet genoeg materiaal aanwezig. Toep ia door den heer C. Keeman namens de kooplui een uitvoerig telegram gezonden aan de N.S., evenals door de N.V. Hierop is op 30 April een schrijven ingekomen met toezegging van wijziging in de toevoer van wagens. Nu komt het convooi een uur eerder aan. Ingekomen is een schrijven van de be woners der Handelskade met verzoek de brug voor rekening der N.V. te herstellen. Na eenige discussie werd besloten, om zoo spoedig mogelijk met de N. M. B. in over leg te treden met het oog op het dempen van het slootje voor het komende betaalkantoor. De voorzitter deelde mee, dat het laatste stuk grond aan de Handelskade, de Piek, is verkocht. Hierna bracht de penningmeester, de heer P. Deutekom het volgende verslag uit: De rekening van de N.V? Spoorlijn StationDorp Noord-Scharwoude wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van 22758.87, de bezittingen en schulden 1228622 en de balans 201.145.60. Het dividend werd vastgetseld op 5 pCt. De heer J. Kliffen, rapporteur der rekening- nazieners zegt, met de hulp van den heer Deutekom alles te hebben gecontroleerd en in orde bevonden. De voorzitter dankte de kasnazieners voor hun werk en den penningmeester voor zijn beheer. De heer Kliffen merkte op, dat het salaris van den keuringmeester wel wat heel laag is, in verhouding tot het werk. Op voorstel van den voorzitter werd dit met 100 verhoogd en op f 250 per jaar gebracht. Het aftredende bestuurslid, de heer And. Dekker, werd herkozen. Tevens werd nog besloten het reservefonds op een bank te plaatsen. De heer J. Kliffen vroeg, waar het reserve fonds voor dient. De heer P. Deutekom antwoordde, dat dit zal worden aangewend tot dékking van alle buitengewone verliezen en uitgaven, goed te keuren door de Algem. Vergadering. Het fonds zal hoogstens 50.000 mogen bedra gen, daarna werd alle winst uitgekeerd. De machtiging aan het bestuur, omhet café weer voor een jaar te verpachten, werd verleend, terwijl de zitdagen van den pen ningmeester werden bepaald op 26 en 27 Mei van 912 en 15 uur. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren D. Kansen, Në. Kooij en J. Heerman. Bij de rondvraag zei de heer P. Deutekom dat de pachter van het café eenige verande ringen heeft aangevraagd, welke worden toe gestaan. Besloten werd het terrein, dat door veran dering van de Gebroeders Witte is vrijge komen, publiek te verhuren. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank. HEILOO. De heer A. Greeuw Jr. die in 1923 op den FlollewegRechte Hondsbosschelaan een eenvoudigen winkel opende, heeft zijn pand gemoderniseerd en naar de eischen des tijds ingericht. Door den bouwkundige L. Bouw man werd een nieuw plan ontworpen en door de firma M. van Steeg en Zonen uitge voerd. De bestaande ingang aan de H. B.- laan is verplaatst naar den Holleweg en daarvoor is in de plaats gekomen een mooie ruime vitrine, geheel stofvrij ingericht, waar in de etaleerkunst van den eigenaar goed uitkomt. Ook aan den Holleweg is een derge lijke vitrine gebouwd. In de eerste zijn comestibles, chocolaterieën uitgestald en in de andere zijn wijnen en likeuren te bezichti gen. Door den uitbouw der vitrines is in den winkel meer ruimte ontstaan, die practisch wordt benut. Naar we vernemen is het café-restaurant van de N.V. „H. O. C. E." onderhandsch verkocht aan den heer J. van Gemeren, al hier. In publieke verkooping was hij eigenaar geworden van het perceel bouwterrein be noorden het perceel gelegen. Het perceel gelegen aan de overzijde is nog eigendom van den heer de Rooij. Met welk doel de heer van Gemeren het pand aankocht is niet bekend. In het bestuur van den Vennewaters- polder is in de vacature Apeldoorn gekozen de heer P. Mooij Wz. te Limmen (N.-H.) De R.-K. Volksbond heeft de levering van brandstoffen gegund aan den heer S. Morsch. HEER-HUGOWAARD. Gistermorgen wilde het oudste zoontje van den heer P. Oudeman op den met kunst meststoffen geladen wagen van den heer Groen klauteren, doch kwam daarbij te val len met het gevolg, dat een der beenen onder een voorwiel terecht kwam. Bij onderzoek bleek het been gebroken te zijn, zoodat het ventje terstond per ziekenauto naar Alkmaar is vervoerd. CASTRICUM. jaarvergadering Boerenleenbank. Gisteravond werd in „de Vriendschap" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de plaatselijke boerenleenbank onder lei ding van den directeur den heer C. Poel. De vergadering was zeer goed bezocht hetgeen zijn oorzaak vond in de verplichting op straffe van boete en het uitkeeren van een pre sentiegeld. Na de gebruikelijke opening werd het jaar verslag door den kassier de heer Res uitge bracht, waaruit' bleek, dat de bank niettegen staande de malaise in de tuinderij in het af geloopen jaar is vooruitgegaan, waardoor dan ook de resultaten gunstig zijn te noemen. Voorzichtigheid is echter geboden gezien de economischen toestand vooral in de tuinderij De krachten moeten er op gericht zijn om de zen toestand het hoofd te kunnen blijven bie den. Wat de eigenlijke financiëele resultaten be treft het volgende: Het ledental bedroeg op 1 Januari 1930 338, toegetreden in het verslagjaar 23 leden, afgeschreven 10. In den loop van het jaar werden 502 spaarboekjes, afgeschreven door algeheele afbetaling dan wel vernieuwing 22 blijft dus 480, hetgeen 17 meer is dan het vorige jaar. Ingelegd aan spaargelden 339331.57 of 49900.21 meer dan in 1928 Terugbetaald f, 329017.38 .of L 80521.44 meer dan in 1928, waardoor mede wordt ge demonstreerd de teruggang in tuinderij en veehoudersbedrijf. Gemiddeld had de bank aan spaargelden 350.000 tot 400.000, over het algemeen meer dan het vorige jaar hetgeen is veroor zaakt door de uitbreiding van het ledental en deelhebbers in de spaarkas. Verleend werden 104 voorschotten met 'n bedrag van 167342 wat een vooruitgang is met het vorige jaar van 11641.05. Terugbetaald werd 108673.50 of 185S3.50 minder dan in 1928. Het bedrag aan uitstaande gelden aan hypotheken was 5400 en onder borgstelling van 276906.35 wat minder is dan in 1928 resp. 700 en meer aan borgstellingen 58668.60. Aan leden en spaarders zijn thans aan de bank verbonden tusschen 800 en 850 personen, die veel zaken afwikkelen en daardoor de werkzaamheden doen toene men. De bedrijfsuitkomsten bedroegen aan winst 1739.51 vermeerderd met een aandeel Cen trum als uitkeering van de centrale bank in luiquidatie te Alkmaar hetgeen te taxeeTen is op reëel 400, waardoor de winst kan ge bracht worden op 2139.51, hetgeen inet de winst van vorige jaren een totaal geeft van 12176.14. Het te goed bij de centrale bank bedroeg einde December 1929 69966.21 of minder 35471.95 minder dan het vooraf gaande jaar. Hierna werd den kassier een woord van dank gebracht de balans, naar bovenstaande gegevens vastgesteld. In de bestuurssamen stelling kwam geen verandering. BOND VAN KAASPRODUCTEN. Algemeene vergadering te Gouda. Dinsdag heeft de Bond van Kaasprodu centen te Gouda een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer A. van Wijnen. Mededeeling werd gedaan van de bemoei ingen van den Bond inzake de regeling van het pachtwezen, waarbij geconstateerd werd dat het pachtvraagstuk door de crisis in den landbouw naar den achtergrond is gedron gen. Men krijgt den indruk dat thans wel wordt ingezien, dat de beteekenis van de wetsontwerpen tot nieuwe regeling der pacht sterk is overschat geworden. Uitvoerig werd stil gestaan bij de z.g. nieuwe methode van kaasmaken op de boer derij. Deze methode is gebleken een uitste kend medicijn tegen los in de kaas te zijn. Maar er ligt in deze methode een- gevaar voor de fijne kwaliteit der volvette Goudschc boerenkaas, dat niet onderschat moét wor den. Naar de opvatting van den bond té het niet mogelijk met de nieuwe methode even fijne kaas te bereiden als met de oude, ter wijl door het schaarscher worden van de prima volvette kaas, de reputatie van het ge heele product daalt. In den komenden zomer zullen er nog proeven genomen op boerderij en van z.g. beste makers, waarbij kaas ge maakt zal worden zoowel volgens de oude methode (door de boeren) als volgens de nieuw (door de rijkszuivelconsiilenten), waarna de kazen opgelegd en later beoor deeld zullen worden. Er is een beroep gedaan op de proefzuivel- boerderij te Hoorn om de oorzaak van het op treden van los, ook in kaas van beste makers, op te sporen. Het antwoord der proefzuivel- boerderij hield in dat de bacterie, welke het los veroorzaakt, bekend is. De vraag is ech ter: hoe komt die bacterie in de kaas en hoe houdt men haar er uit, m.a.w. hoe bestrijdt men haar? De nieuwe methode sluit ook nog dit ge vaar in zich, dat men daardoor onwillekeurig minder aandacht gaat schenken aan de kwa liteit van de grondstof: de koe. Alleen van prima melk is prima kaas te maken. Voorts werden nog mededeelingen gedaan, o.a. over onderlingen veehandel tusschen Zuid-Holland en Friesland, waarmede tot dusver over het algemeen gunstige resul taten zijn verkregen. Tegen wijziging der voorschriften voor de kaascontrolestations in dezen geest, dat de meerderheid der bestuursleden niet door de gecontroleerden mag worden aangewezen, heeft de Bond zich verzet. De Bond is opgekomen tegen het besluit van de Ned. Ver. van Kaashandelaren om op de koopbriefjes te vermelden: „Gaaf ge kocht, zonder gebreken, niet geprepareerd". De Bond heeft een conferentie gehad met het bestuur der N. V. v. K. over deze zaak en voorloopig zal toepassing van de bedoelde clausule niet plaats vinden. Vastgesteld werd de rekening over 1929, waaruit bleek dat ontvangen was 11.190 en uitgegeven 10.593, zoodat het' batig saldo 597 bedroeg (v. j. 7.97). Uit het iaarverslag bleek, dat het aantal afdeelingen 34 bleef. Het aantal leden liep iets terug en bedraagt thans 1085. KENNEMERLAND. Het is niet gemakkelijk om van den handel in de afgeloopen week een juist overzicht te geven, daar meermalen, zelfs per dag, de handel onzeker was. Het „vlug" en „lui" was meermalen aan de orde. Toch meenen we niet ver van de waarheid te zijn, als we melden, dat de handel middelmatig was, uit zonderingen daargelaten. Wat de aanvoer betreft, deze was sterk varieerend. Nemen we bijv. bloemkool, de eene dag een tamelijk groote aanvoer en de andere dag minder, naar onze meening wordt de aanvoer waarvan een tamelijk groot kwantum door de handelaars wordt aangevoerd beheerscht door de hooge of minder hooge prijzen. Zonder tegenspraak durven we wel verkla ren, dat le soort bloemkool duur is, doch ook dat 2e soort de markt overheerscht. De no teering was bloemkool le soort 26—38, id. 2 soort 16—26 en id. 3e soort 10 16, per 100 stuks. De aanvoer van asperges is niet zoo groot als bij gunstig weer het geval zou zijn. De asperge is gevoelig voor warm, zonnig weer en bij zonlooze dagen en koel weer „loopt" de asperge niet. Als we deze wetenschap als maatstaf nemen, dan wordt er veel asperge gekweekt, want de aanvoer is groot en dit geldt niet alleen voor Beverwijk. Wat de prijzen van asperges betreft, deze zijn laag, althans niet hoog en we zullen wel niet meer aan die prijzen van énkele jaren terug toekomen, De prijzen der asperges wagen 1«

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9