lliiiistht Coirail. Een regenachtige Woensdagmiddag. DE WELDOENER. Buitenland Sport Binnenland Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag 23 Mei BRAND PESLGRIMSCHIP. EEN BETOOGING VAN ANAMIETEN TE PARIJS. Motoren. No. 121 1930. Drukkend warm is het op de speelplaats, waar het groen van de tuiutjes-op-een-rijtje, niet een laagje grijze stof bedekt is en de en kele bloemen, die er tusschen staan, laten dor stig het kopje hangen. In den open zandbak liggen een aantal vormpjes slordig verspreid; er is geen levende ziel te ontdekken. Binnen is de hitte nog grooter. „Ondrage lijk", vindt kleine Jan, aie telkens opnieuw zijn klamme vingertjes aan zijn witte broekje atveegt, dat reeds duidelijk sporen hiervan toont en die clan weer naar het plafond staart, waar een bromvlieg zoemend cirkelt rond de lamp. Wat een moeilijke opgave! „Allemaal een opstel maken, kinderen, on derwerp: een regenachtige Woensdagmid dag", heeft juf gezegd. Jantje schrok ervan Opstellen zijn lastig en vervelend en wat kun je nu neerschrijven over een regenachtigen Woensdagmiddag! Juf heeft makkelijk pra ten, die hoeft niks te bedenken, kan lekker rondloopen tusschen de banken en doen waar ze zin in heeft. Als hij later groot is, kan hij ook fijn alles doen wat prettig is. Dan kan hij koetsier worden. Jongens ja, da's een idee. Den heelen dag op den bok zitten, op zoo'n heelen hoogen, net als Hendrik van Opa. En dan ook, net als Hendrik, deftig aantikken niet den zweep, als hij zijn vriendjes tegen komt. Die zijn dan natuurlijk ook groot. Kees, wat zou die dan zijn? Piet wil kruide nier worden. Niks voor hem, hij zit veel liever op den bok om te klappei. met den zweep. Re ken maar! Zus zegt, dat hij het nooit worden zal, dat zooiets niet past in hun stand! Zus heeft altijd van die gekke dingen. Vader zegt: „Als een mensch eerlijk zijn brood verdient „Schiet je op, Jantje, hoe ver ben je al?" vraagt juf eensklaps. Goedheid, is dat schrikken! Hij heeft alleen nog maar het opschrift. Snel voorover bui gend, want juf is in aantocht, begint hij ijve rig te schrijven met groote, onregelmatige hanepocten. „Het is erg akelig als het ergent. Dan kan je niet spelen Wat heeft hij nu gezet? Kan je niet spelen? En verleden week dan, toen ze vrij hadden en het zoo hard regende? Toen hebben ze den heelen middag gesjoelbakt, wat fijn, buiten in het prieel. Allemaal hebben ze meegedaan, vader en moeder, opa en oom Piet, en tante Emmy ook. Oom Piet speelde reuze, maar tante Einmy kon er niks van; die gooide alle steenen op een hoop en aie deed ook niks dan gillen. Met meisjes kan je eigenlijk nooit echt spelen. Alleen moeder is anders; die had nog twee punten meer dan opa Knabbel de knabbel gaan Jantjes tanden op den penhouder. Wat moest hij toch schrij ven? Wacht, van dat sjoelbakken kan als hét re gent! Maar.. hij heeft al dat je niet kunt spelen, hoe moet dat nu? Een groote, witte vogel met wijdgestrekte vleugels scheert langs het venster, stijgt dan klapwiekend omhoog in de blauwe, zonwarme lucht. Jongens, wat fijn! Hij zou ook wel zoo'n vogel willen wezen en dan zoo heel hoog vliegen, net als die meeuw! Of nee, nog hooger, zoo heel, héél ver weg, tot je niks meer van hem zou zien dan een klein, wit stipje. En als ze dan naar hem zouden zoe ken of nee, dat kon dan natuurlijk niet, dan waren ze zelf ook allemaal vogels. O, verbeeld je wat gek! Vader en moeder en opa! Jantje proest het uit. „Waarom lach je, Jan?" vraagt juf, zich omkeerend en ziet den kleinen dreumes vra gend aan. „Ikik weet niet", stottert het ventje verlegen en krijgt een kleur als vuur. O, wee, daar komt ze al aan. Jakkes, wat vervelend en hij heeft nog bijna niks en Leentje is a! aan de volgende bladzij. Maar dat is ook zoo'n knap wurm. daar kan hij tóch niet te gen op. Gauw schrijven nu „En als het regent, krijg je natte voeten. Dan krijg je straf en O hemel, wat krijg je dan nog meer? Juf zegt niets, ze kijkt alken maar. Benauwend is dat. Verleden heeft hij in de plassen ge- loopen. Toen was moeder erg kwaad, nou en of! Hij moest na het eten naar bed en Zus lachte hem uit, omdat hij huilde Gelukkig, juf is weg; dat licht op. Wat nu verder? De penhouder kleeft in zijn warme hand je. Lastig om te moeten denken, dat het re gent als de zon schijnt. Toch fijn, dat het zulk mooi weer is, alleen moest het meer waaien. Morgen is 't vrij, dan mag hij vlie geren met oom Piet. Fijn, mag hij in de wei van boer Jansen. Echt lollig, samen met oom! Zus mag niet mee, die is bang voor koeien. Misschien waait het morgen wel goed. Oom Piet maakt een nieuwe vlieger, zoo'n heele mooie, met gouden sterren en zoo'n krakelingstaart. Die zijn veel sterker dan gewone staartenWat is dat? Verschrikt kijkt Jantje naar juf en vervol gens op zijn papier. Was dat de bel? O, wat vreeset ijk, hij heeft nog niet dan die paar zinnen en juf is streng „Kinderen, penhouders neer. schriften in leveren! Jan Evers, ik heb gezien, dat je zoo goed als niets hebt uitgevoerd. Je verdient Morgenmiddag school te blijven en het op stel af te tnaken". Sprakeloos van schrik staart 't ventje naai juf en twee dikke tranen springen in de hel dere, biuine kijkers en rollen naar omlaag. Twee vuile jongensknuistjes vegen streepen over een bedroeid, klein gezichtje. Juf is niet van steen. „Nu dan, voor dit maal", zegt ze goedig, „maar voortaan opgepast, hoor!" Een juichkreet, het getrippel van twee kleine voeten, een zwaaien van armen en boenen en weg rent Jantje, de anderen ach terna en spoedig ligt de school eenzaam en verlaten in de brandende middaghitte. Chnstiaan had, na tien jaren van hard erken zich, dank zij zijn gewiekste zaken- °.p§ewerkt tot een rijk man. Eindelijk as hij dus nu zoover, dat hij kon uitblazen, zich kon ontdoen van het stof der alledaag- sche beslommeringen, dat hij kalm zou kun nen leven, zonder haasten, dat hij vaarwel kon zeggen aan de zaken. „Wat nu?" vroeg hij zich niettemin af; YiZ u er h,ezlgheid gaat de mensch te gronde. Ik ben rijk, ik ben ongetrouwd en ik bezit geen talenten om het geld wat te laten rol len wat nu?!" Diep in zijn hart echter ontwaakte lang- zamerhand de wcnsch: wel te doen. „Ja, ja, van nu af aan wil ik de weldadigheid be trachten als een voor mij nieuw arbeids veld De weldadigheid, o, zij zij ge- zegend!" J Met het vooruitzicht, dat hij zijn medemen- schen, die in nood verkeerden, een zekeren steun zou geven, kocht hij bijtijds een nieuw notitieboekje, waarvan de 'blaadjes de namen van behoeftige families zouden vermelden, van arme stakkerds, die hij hier en daar hoopte aan te treffen. Na de dagelijksche krantenlectuur werden de ongevallen zijn boekje toevertrouwd, in afwachting daar in te grijpen, waar de kreet om hulp dit vor derde. Het notitieboekje borg in zich een opge kropte, stille geluksverbeiding en wachtte alleen nog maar op het oogenblik, dat het er op los zou gaan. Eiken avond, na een goed-burgerlijk maal, zat Christiaan in zijn welverzorgde jonge- lui's kamer hij een glaasje oude Bordeaux, terwijl de kringetjes rook uit zijn Havanna omhoog stegen, en onderwicp hij, bij deze ge legenheid. de genoteerde weldaden aan een controle. Hij ordende, haalde ze door of vul de ze aan. Deze controle werkte op hem als een narcotium, hij zwelgde in de sensatie een edele ziel te zijn, een mensch, die zich niet door zijn egoïstische neiging alléén laat lei den, maar ook Hij had nu, bijvoorbeeld, voor een arme weduwe met zeven kinderen, een bed aange streept, dat hij bij een toevallige verkooping hoopte op den kop te tikken. Wat de vrouw voor oogen zal zetten! Ook deed een bijzon dere notitie hem van vreugde popelen waar hij las: den metselaar Johan D. wiens linkerbeen bij een ongeluk moest worden af gezet een houten been blauw onder streept. Goeie hemel, de kerel zal van louter vreugde huppelen: de man kan dan schoen smeer, kalenders en briefkaarten verkoopen. Kortom, de arme vent heeft weer een bestaan, is geholpen Aldus had ieder blaadje van het dierbare notitieboekje voor den bezitter speciale, hei lige gevoelens bereid, welke zich, bij het kos telijk genieten van den ouden wijn als van sigarengeur, in een weldadigheidsroes om zetten en daar bleef het voorloopig bij. Deze roes onderging op zekeren dag een plotselinge zwenking. Christiaan ontving een sedert lang verloren gewaande som gelds terug, een schuld van ruim tienduizend fran ken. Nu was er geen houden meer aan, nu vooruit! De eerste de beste arme stakker, die hem voor de voeten mocht komen, zou een lapje van honderd in de handen voelen, ja zeker, voelen! 't Doet er niet wie het zou zijn! Het notitieboekje ritselde. Christiaan holde de straat op als een bezetene. Ah zoo! daar heb je al een bedelaar, die met inspanning vooruitstrompelt. Het lapje van honderd is hier maar wacht even toch maar niet al te haastig waarschuwt Christiaan's wel dadigheidszin. Wie kan zeggen, welke de oor zaak is van het lijden van dezen man? Mis schien had hij wel zelf een zaak, die hij door lichtzinnigheid heeft vedaan; misschien heeft hij wel zijn medemenschen bedrogen Neen, voor dit soort type-mensch is medelij den niet direct noodig. Vervuld van deze wèl-overlegde bedenkin gen loopt Christiaan bijna een klein, blond meisje omver. Het meelijden vlamde op. Arm kind! Hier nu is een geval voor weldadig heid Zijn hand had alreeds naar het papiertje gegrepen; de hand aarzelde de nand meende niet verstandig te doen. Be denk toch, het kind zou het geld kunnen ver liezen, de vinder zou het in alcohol omzet ten; wat is een mensch als hij zich bedrinkt! Een beest, dat slechts onheil aanricht. Op wien viel de schuld Neen liever niet Het notitieboekje herinnerde aan het bed der weduwe. „Goed, laten we naar de weduwe gaan!" Na langdurig informeeren naar het juiste adres, kreeg Christiaan de mededee- ling, dat de vrouw, heel ziek, naar een zie kenhuis was overgebracht en de kinderen in een gesticht tijdelijk geborgen. Christiaan schudde het 'hoofd en ging. „Het is toch maar goed, dat ik het bed nog niet gekocht heb. Wat zou ik er mee begon nen zijn De vrouw heeft nu een uitne mend bed en de kinderen zijn in goede han den." Een streep in het notitieboekje: bed door gehaald. Nu wendde Christiaan zijne schre den naar den metselaar. Hij kwam na lang zoeken terecht in een lichtkarig steegje, vol met allerlei niet te ontleden luchtjes. Kinde ren speelden er in de buurt voetbal met een uit lompen vervaardigd kluwen. Christiaan vroeg aan een smerig kereltje, dat hem aan staarde, of hij ook iemand kende, die een on geluk was overkomen. De kleine pulkte wat in zijn neusje en zei toen eindelijk: „Is gisteravond „ver"storven". Christiaan schrok even. „Wat, gisteravond gestorven? Heereroijntiid, ik heb óók geen geluk!" Opnieuw schudde hij het hoofd. „Nu, het is ook maar beter zóó, de man zou zijn leven lang een arme 'kreupele zijn gebleven. Hij is nu uit zijn lijden verlost; het houten been zou hem zeker vaak nog pijn ver oorzaakt hebben en wat nog het ergste was geweest, ik had er ook nog een strop aan gehad". Weer een streep in het notitieboekje. Ook deze weldaad was hiermede prompt afgehan deld. Nadenkend verliet Christiaan het stinken de steegje. Allerhande philosophische ge dachten bestormden zijn ziel. „Het medelij den is zeer zeker heel mooi, maar de Voor zienigheid maakt in haar ondoorgrondelijke wijsheid alles nog veel beter, veel eenvoudi ger zonder notitieboekje. Men slooft zich af, goed te vyillen doen en als »en wil ingrij pen ja, ja, zóó gaat het in deze wereld Wat zei het jonegtje 't lief-onschuldig: „hij is „ver"storven Zijn beschouwingen sloegen plotseling over en kwamen terecht op het eigen zorgeri- terrein van den weldoener. Hij zuchtte zwaar en mompelde: „Wij, menschen, hebben 't ook niet zoo gemakkelijk. Als b.v. onze effecten aan waarde dalen of als een speculatietje eens misloopt? Enne en dan die geweldige belastingen! Hemel nog 'n toe die belastingen!!" Het gezicht van Chistiaan vertoonde plot seling diepe groeven. „Hoe kan men ook zoo dwaas-lichtzinnig zijn Dit zei hij hardop en liep op 'n drafje enkele straten door, verdween in een groot gebouw en be taalde daar een termijn van de vervallende belastingen. Toen hij opnieuw de trappen van het ge bouw afdaalde, lag er een groote tevreden heid over zijn heele wezen. In een nabijge legen restaurant versterkte hij den inwendi- gen mensch met een goeden schotel, terwijl hij zijn wedervaardigheden overdacht. Hij kon het maar niet begrijpen, waarom het zoo moeilijk viel, zijn medemenschen met weldaden gelukkig te maken Triestig haalde hij het notitieboekje te voorschijn, noteerde: Belastingen betaald 9905 frank. Rest 5 frank. „Kellner, betalen asjeblieft!! Honderd menschen omgekomen- Lloyds meldt uit Port Soedan, dat de brand op het Fransohe pelgrimschip „Asia" in de Roode Zee nog steeds woedt en niet be dwongen kan worden. Men vreest dat hon derd menschen levens zijn teloor gegaan. Gisterochtend hebben een zestigtal Ana- mieten een betooging gehouden voor het Elysée, waarbij zij o.a. „Weg met den presi dent van de republiek!" riepen. Zij hadden een vlag met een rouwrand bij zich en deelden vlugschriften met een rouwrand uit, waarin zij protesteerden tegen het optreden van de Fransche overheid bij de communistische on lusten te Yen Bay in Indo China. Zij tracht ten het Elysée binnen te dringen, wat de poli tie belette. Er ontstond een handgemeen, waarbij 12 Anamieten in hechtenis werden genomen. De overige betoogers dropen af. EEN HALF-CRIMINEEL, HALF-ARTISTIEK PROCES TE PARIJS. Verduistering van museum-gelden. Men herinnert zich, dat geruimen tijd ge leden de heer Edouard Ramond, boekhouder bij het hoofdbureau der Nationale Musea, een bedrag van 540.000 francs uit de hem toever trouwde kas nam, ten deele ten eigen bate, doch ook om een tentoonstelling van moderne kunst te New-York te organiseeren. Dinsdag heeft hij terechtgestaan. Hij had den president der rechtbank verzocht zich met een taxi van de gevangenis naar het ge rechtshof ie mogen begeven, doch dit werd hem geweigerd zoodat hij per „papier a salade" (dievenwagen) werd vervoerd. Edouard Ramond, die slechts een en dertig jaar oud is, is een man van verfijnden smaak. Hij heeft eenige werken over kunst geschre ven, die zeer worden gewaardeerd, en is in schilderskringen zeer gezien. Vandaar dat de bekende Japansche schilder Foejita zelf wa« verschenen om een goed woordje voor hem te doen- Trouwens, de schilders van Mont- parnasse hebben een tentoonstelling op touw gezet met de opbrengst waarvan zij hopen Ramond's schuld aan de Nationale Musea te kunnen afbetalen. De door Ramond, die zich „directeur der nationale musea" noemde, te New-York ge organiseerde tentoonstelling had niet het minste succes en hij moest de schilderijen on verkocht laten terugkomen. Ondanks het welsprekend pleidooi van niemand minder dan mr. De Moro-Giafferri werd Ramond tot 18 maanden gevangenis straf, 500 francs boete en de restitutie der ont vreemde gelden veroordeeld. DE REGEERINGSCRISIS IN DANZIG. De vier thans nog in de regeering zitting hebbende parlementaire senatoren van het Centrum hebben Donderdag bij den president van den Senaat hun ontslagaanvrage inge diend, aangezien de opnieuw gevoerde onder handelingen over de vorming van een burge- lijke regeering niet tot eenig resultaat hebben geleid. Hiermee is de regeeringscrisis in Danzig in een nieuw en waarschijnlijk in het laatste stadium gekomen. Er blijven thans nog 8 senatoren in de re geering en waarschijnlijk zal men trachten, met hen de regeering voort te zetten, aange zien, alle andere mogelijkheden uitgesloten zijn. EEN MERKWAARDIG TREINONGEVAL IN SPANJE. Een treinreiziger, die waarschijnlijk zelf moordplannen had, sprong op het traject ToledoMadrid uit een rijdende trein. Hij kwam met zijn hoofd terecht tegen het tegen wicht van een wisselboom met het gevolg, dat de wissel waar de trein juist over reed, ver sprong. Het voorste gedeelte van den trein ontspoorde; eenige wagons werden vrij ern stig beschadigd en verscheidene passagiers werden gewond. Kolven. Wedstrijden te Oudkarspel. Na den gehouden 50 slagen wedstrijd volgde direct de driedaagsche wedstrijd van de „Noord-Hollandschc Kolfvereenigmg", waaraan een groot aantal kolvers deelnam. De uitslag was als volgt: Gummiballen 1ste klasse: 1. J. Schrieken, Oudkarspel, 159 p.; 2. A. Berkhout, Zuid- Scharwoude, 159 p. (na loting); 3. T. Koste lijk, Alkmaar, 158 p. 2de klasse: la C. Goet, Nieuwe Niedorp, 136 p.; 2. K. Dekker, Venhuizen, 135 p.; 3. W. Teeling, Koog aan de Zaan, 134 p. Sajefballefl: 1. J. Ers, Koog aan de Zaan, 12; p, - De geschorste motorrijders. De K.N.M.V. heeft besloten, de gestrafti renners met ingang van 1 Juli weer toe te laten op de grasbaanwedstrijden. Zooals men zich zal herinneren, werden tal van renners geschorst wegens het rijden op een niet door de K.N.M.V. goedgekeurde baan (in Almelo) en wegens het onsportieve gedrag op de wedstrijden van 25 Augustus van het vorige jaar in Alkmaar. De K.N. M.V. greep toen krachtig in en schorste de renners voor langen tijd. Zij meent nu, dat de straf lang genoeg geduurd heeft en heeft de schorsing verder ingetrokken. Het is evenwel jammer, dat dat pas met ingang van 1 Juli gebeurt. Dat is vlak voor de T.T. in Assen De geschorsten kunnen zich dus onmogelijk goed trainen voor die wed strijden, zoodat het alsnog beter zou zijn, de schorsing met 1 Juni of desnoods 15 Juni op te heffen. Dan zouden de heeren in elk ge val nog aan twee wedstrijden mee kunnen doen (Hilversum en Alkmaar), hetgeen aan hun prestatie ten goede zou komen. DE 10.000 K.M-rit door Europa. Ons bericht over den 10.000 K.M.-rit door Midden- en Oost-Europa (men zie ons nummer van gisteren) behoeft nog een kleine aanvulling. Immers, de inschrijvings termijn sluit op 3 Juni a.s., zoodat gegadig den zich uiterlijk tot 31 Mei e.k. bij den heer ten Bruggecate kunnen aanmelden. Nog kunnen wij de verzekering geven, dat de tocht in ieder geval doorgaat. Algemeen Sportblad. De voetbalweekrevue bevat natuurlijk een verslag van den interland-wedstrijd België— Nederland en daarnaast een overzicht van de gespeelde wedstrijden van den K. N. V. B. Verder geeft het blad een overzicht van den N. H. V. B. Een artikel over een bureau voor medische sportkeuring te Zaandam is van groot belang en wij geven den lezers den raad, dit artikel niet over te slaan. Sylvain Bastin babbelt er weer lustig op los en het spreekt vanzelf, dat zijn Alkmaar- sche bol vol zat van den wedstrijd België Nederland, die Zondag is zijn woonplaats gespeeld werd. Dirvé spattert er weer flink op los en sputtert meteen ook tegen de radio-heide. De voetballessen van Hollander wil hij niet mis sen. De Alkmaarsche brieven van Siem Bak bevatten weer allerlei nieuws (o.a. het A. P. S. V.-tournooi), Dick Ven vult zijn rubriek Rond King Soccar met een soort interview en Herriot vertelt, wat „men achter de goal" zegt. Nog wijzen wij nog op de korfbalrubriek en de korfbalweekrevue en tenslotte wordt nog even de aandacht gevraagd voor de athletiek. O.a. is een verslag opgenomen van de wed strijden te Assendelft. Zoodat er weer heel wat is lezen in het Algemeen Sportblad. EEN KASSIERSKANTOOR GESLOTEN. Te Princenhage. Het Dagbl. van N.-Br. van gisteravond bevat een bericht dat het kassierskantoor der firma W. en Co. den geheelen dag is ge sloten geweest en zoo ook de particuliere woning van W., hetgeen te Princenhage heel wat opschudding veroorzaakte. Nader meldt men aan de N.R.Crt. Den heelen dag is het kassierskantoor der firma W. Co. te Princenhage gesloten ge bleven. Ook het particuliere huis van den heer W. was nog gesloten. Al spoedig ver breidde zich door het dorp het gerucht dat de heer W. zonder achterlating van adres naar België vertrokken was. Heel den dag verzamelden zich groepen menschen voor het bankiershuis. Over het plotseling vertrek van den kas sier W. van de firma W. Co. wordt nog het volgende medegedeeld Met een auto, uit België gerequireerd, is de heer W. met zijn vrouw Woensdag tegen middernacht vertrokken. De kinderen waren enkele weken geleden naar kostschool ge gaan. Den heelen dag bleef het kantoor ge sloten en verzamelden zich tal van groepjes kleine spaarders, zakenlui en boeren voor het kassiershuis. De firma W. genoot de laatste dagen nog zoodanig vertrouwen, dat enkele ingeztenen, die huizen verkocht had den, er respectievelijk sommen van 10.000 en 23.000 hadden gebracht. Indien de fir ma failleert, zullen vooral veel kleine men schen en zakenlui de dupe worden. Donderdagavond tegen 6 uur is het par ket gearriveerd en heeft een verhoor afgeno men bij een der vrouwelijke bedienden, die den sleutel overhandigde die toegang ver leent tot het kantoor, dat, naar wij vernemen, thans verzegeld is. Naar wij voorts verne men, moet de safe de firma had plm. 25 safehouders in orde bevonden zijn. Ook gistermiddag om 6 uur stonden in de straat waar de firma gevestigd is groepjes menschen. Twee veldwachters bewaken het pand. Van den heer W. is nog geen spoor te I ontdekken. Naar wordt medegedeeld leefde de familie W. eenvoudig. KEURING VAN VEE EN' VLEESCH. Op verlaging der keurloonen aan gedrongen. Het Tweede Kamerlid de heer Fleskens heeft den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is de minister bereid, opgave te verstrek ken van het bedrag der vergoeding van on kosten ontvangen volgens art. 68 der Veewet voor keuring van uitgevoerd vleesch en voor keuring van uitgevoerd vee, respectievelijk over 1928 en 1929, alsmede van het bedrag, dat respectievelijk over 1928 en 1929 werd uitgegeven voor de uitvoering van genoem de keuringen? Is de minister bereid, ter bevordering van den vleesch- en vee-export de hiervoor be doelde keurloonen te verlagen, indien blijkt, dat in de schatkist meer gevloeid is dan tot dekking der onkosten noodig is geweest? Is de minister niet genegen, in overweging te nemen om de bedragen sinds de inwer kingtreding der Veewet in de schatkist ge vloeid, verminderd met de gemaakte noodza kelijke onkosten te doen besteden om den export van vleesch en vee in deze moeilijke tijden zooveel mogelijk te bevorderen? EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer heeft dl leden van dit college weder ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 11 Juni a.s des middags half 2. ONZE KOLEN-UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De Handelscommissie van den Pruisische! Landdag nam een voorstel van het Centrum aan, volgens hetwelk een verhooging van het Nederlandsche invoercontingent voor kolen niet zal doorgaan en besloten werd tot ver hooging van de concurrentie-mogelijkheid van den Duitschen mijnbouw door een ver laging van de kusttarieven en door uitbrei ding van de vaargeulen. Ook een voorstel van de Volkspartij werd aangenomen. Dit voorstel richt zich eveneens tegen verhooging van den Nederlandschen koleninvoer. DORDRECHT ZEEHAVEN. Voor de feestelijkheden door de gemeen tl te verzorgen vragen B. en W. van Dordrecht bij de feestelijke opening van de zeehaven in Sept. a.s. naast 15.000 van den betref- fendeu begroobngspost 1930 een crediet van 35,000. terwijl de kosten der illuminatie, op 17.500 begroot, zullen drukken op he' budget van het electriciteitsbedrijf. BRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks half viel ontdekte de wacht van de cellulaire gevange nis aan den Amstelveenscheweg te Amster dam, dat brand was uitgebroken in de nabij heid van het gebouw. Het vuur woedde in de fabriek van winkel betimmeringen van den heer W. Hietbrink in de Vaartstraat 19, op den hoek van de Baars- straat. De brand was door onbekende oorzaak ontstaan in een bergplaats van mot en hout. De bergplaats brandde uit, terwijl de kappen van een aangrenzende werkplaats en die van de meubelmakerij schade leden. Met twee stralen op de motorspuit werd het vuur gebluscht. NED. CHRISTEN-VROUWENBOND. Te 's-Gravenhage heeft de Nederl. Chris tenvrouwenbond Dinsdag j.1. en Woensdag zijn algemeene vergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 1 April j.1. 6643. Met algemeene stemmen werd aangeno men een voorstel van het hoofdbestuur om in den volgenden winter in de afdeelingen te onderzoeken, wat zou kunnen worden on dernomen tegen het veldwinnend gevaar dei pornografie voor de jeugd. Het hoofdbestuur nam een voorstel over van de afd. Utrecht om er bij de regeering op aan te dringen, maatregelen te nemen waardoor de schoonheidswedstrijden als der menschheid onwaardig, worden tegenge gaan. In de bestuursvacature mevr. H. Bakker- Raad werd benoemd mej. W. A. Raad, in de vacature mevr. A. C. Diepenhorst, mevr. A. Anema. Mevr. M. J. Breedveld—v. d. Brink deed eenige mededeelingen over de algemeene pro- paganda-commissie en het bureaufonds. Door de bemoeiingen der propaganda-com- missie werden in verscheidene plaatsen nieu we afdeelingen opgericht en traden vele nieuwe leden toe. Einde dezer maand zal een afdeeling worden opgericht te Andijk Oost. Spr. wees er op, dat de Bond vrouwen uit alle standen in Nederland wil omvatten. Tenslotte hield prof. dr. v. d. Horst een voordracht over: „roeping en zelfkennis". Er is geea eerlijkheid meer, mflu kamenier 1» er met drie van mt)n beste Jurken van door. d Welke drie. Van die fic met zooveel moeite over de grens gesmokkeld E&4, gea lASötea kest. ta» Ik <öt P&rjjg kwam, .(Passing show*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 13