Pluimveeteelt Luchtvaart Kerk en school Zeetijdingen Rechtszaken avonturier voor de rechtbank. Provinciaal nieuws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Een lange file auto's en taxi's, met als een merkwaardigheid er tusschen een enkele equipage met paarden vormde zich gister avond omstreeks acht uur op den N.Z. Voor burgwal. Deze honderden vervoermiddelen brachten de gasten aan voor het avondfeest ten Hove, waartoe een groot aantal hoofd stedelijke autoriteiten genoodigd waren, ter wijl ook velen, die zich voor de audiëntie hadden laten inschrijven, een invitatie had den ontvangen. Zooals altijd werd aan de achterzijde van het Koninklijk Paleis voor gereden. Het aantal gasten was ongeveer 900. Er waren opvallend veel datnes. Onder de gasten bevonden zich den te Am sterdam woonachtige leden der Eerste en Tweede Kamer, de commissaris der koningin jhr. Röell, leden van Ged. Staten, burge meester De Vlugt en burgemeesters van N.- Hollandsche gemeenten, wethouders en raadsleden van Amsterdam, officieren van land- en zeemacht, o.w. vice-admiraal Quant en generaal Quanjer, het corps consulaire, vertegenwoordigers van kerkgenootschap pen, van de universiteiten en van de rechter lijke macht. Verder dr. C. J. K. van Aalst, mr G. Vissering, E. Heldring en de heer S. P. van Eeghen, vooraanstaande personen uit de financieele wereld, leden Jer Kamer van Koophandel en vele bestuurders van vereeni- gingen. Tijdens het avondfeest speelde de kapel der Koninklijke Marine. Het programma van heden. Vandaag brengt de koningin een bezoek aan de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek aan de Hamerstraat, benoorden het IJ. Te 14.45 uur zal per ijtuig worden uitge reden naar steiger A, waar de koningin zich te circa 14.25 aan boord zal begeven van de stoomboot Eiland Marken. Met dit vaartuig zal worden gevaren door het Binnen-IJ. Na de bezichtiging van de fabriek, welke circa 1 uur en 15 minuten zal duren, gaat de koningin wederom aan boord van de stoomboot Eiland Marken aan den aan de Boorstraat gelegen fabriekssteiger. Bij gun stig weder wordt nog een kleine boottocht in de haven gemaakt en is de aankomst aan steiger A aan de de Ruij terkade dan gesteld op 16.35 uur. Omstreeks 16.45 uur terug ten Paleize. Hedenmorgen te 11 uur reden de konin gin en' de prinses uit voor het maken van een wandelrit in de richting van Ransdorp. Prins Hendrik bracht een bezoek aan de werkplaats van het Amsterdamsche Genoot schap voor werkverschaffing aan onvol- waardigen op de Mauritskade. De prins werd daar ontvangen door den heer J. ter Haar Jr., voorzitter, en dr. M. de Hartogh en eenige andere bestuursleden. Vervolgens bezocht de prins de lighallen in het Oosterpark van de parkherstellings oorden. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP HEEFT EEN TEKORT. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1929 van de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, Hospitaal-kerkschip De Hoop. De exploita- iie-rejrening sluit met een bedrag van 30.590.98, hetgeen een tekort beteekent van 16665.02. HET PENSIOENFONDS VOOR NED. TOONEELISTEN. Naar wij vernemen, is in de deze week ge houden vergadering van het algemeen pen sioenfonds voor Nederlandsche tooneelisten besloten, het technisch personeel, voor zoo ver zij uit hoofde van hun beroep zijn ver bonden aan een gezelschap, ook in het pen sioen- en verplegingsfonds op te nemen. bovenkant der eieren. Daarmee broedt men kipeieren dus op 103 graden en eendeieren op 102 graden. No. 5. Vochtgehalte. Dat hangt geheel af van de broedplaats. In een vochtigen kelder is toevoeging van vocht niet noodig, op een droge plaats wel. No. 6. Eieren veel of weinig koelen of luch ten. Dat behoeft heelemaal niet. No. 7. Een of twee maal keeren per dag. Hoe meer hoe beter, twee maal dus beter dan een maal. De tijd dat zij gekeerd worden is genoeg voor luenten en koelen. No. 8. Welke eieren hebben meer vocht noodig, witte of bruine? Bruine meestal omdat de schaal dikker is. No. 9. Zijn electrische machines doelmatig en geven zij vroeg in het voorjaar goede re sultaten? Electrische machines reguleeren meestal heel gemakkelijk, maar ik waarschuw tegen zulke machines, die met lichtgevende lam pen verhit worden. Bij besmette eieren wer ken ze tijdens het uitkomen noodlottig. No. 10. Wat verdient de voorkeur: kachel- kunstmoeders of kuikenhuis met centrale ver warming? Dit hangt geheel van het bedrijf af. Ka- chelkunstmoeders eischen natuurlijk veel meer werk dan een centrale kachel. No. 11. Zijn er geneesmiddelen tegen pul- lorumziekte? Neen, ik zal over pullorum binnenkort nog eens schrijven. No. 12. Zijn er geneesmiddelen tegen kip pen die zwak in de pooten worden? Dit zal wel de noodlottige verlamming der jonge hennen zijn, waar niets tegen te doen is. Direct opruimen bij de eerste ver schijnselen is het beste. No. 13. Moeten de eieren na den 19den dag nog gekeerd worden? Neen, zoodra de kuikens gaan piepen en aanpikken late men ze met rust. Di'. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. VRAGEN OVER BROEDMACHINES. Naar aanleiding van de voorgaande arti kels. heb ik een groot aantal van de meest uiteenloopende vragen ontvangen, waarvan ik verschillende hier zal beantwoorden. Vraag I. Ik heb een nieuwe machine van een goede fabriek. Bij controleering blijkt dat de machine een temperatuursverschil heeft als volgt. Bij de deurtjes is de temperatuur 2 tot 3 graden F. lager dan in het midden en achter in de machine is de temperatuur in den regen één graad hooger; onder de warmwaterbuis in het midden is de tempe ratuur 4 graden hooger. Heeft dit verschil ook invloed op de broeduitkomsten? Als de machine goed geisoleerd is komen zulke groote verschillen niet voor, maar in elke machine zal men bij de deurtjes en in de hoeken lagere temperaturen vinden dan in het midden. Vandaar dan ook dat het ge- wenscht is de eieren niet alleen te keeren maar ook ze iederen dag te verleggen op de lade. Wat dan de eene dag aan den buiten kant lag komt den anderen dag weer aan den binnenkant. Hoe beter de machine gebouwd is hoe minder verschillen men in de tempe raturen op verschillende plaatsen aantreft. Vraag 2. Deze lezer stelt maar even 12 vragen tegelijk. Gaarne de beste temperatuur in de machine en hoe de thermometer moet staan. Dit laatste hangt af van de machine en van de plaats van den thermometer. Als re gel geldt dat de kwikbol van den thermome ter op dezelfde hoogte staat als de boven ste rand der eieren. Temperatuur 103 gra den F. Hoe hooger in de machine echter hoe hooger de temperatuur. Hangt dus de kwik- bol een centimeter boven de eieren dan mag de thermometer wel 104 graden F. aanwij zen. De fabrikant moet dit bij zijn machine precies aangeven. No. 3. Welke machine de beste? Warmwater en heete lucht zijn best te ge bruiken, zooals ik beschreef. No. 4. De beste thermometer? De beste thermometers die ik ken zijn de Amerikaansche Tycos. Deze staan meestal op een voetje tusschen de eieren zoodanig, dat de kwikbol juist overeenkomt met den DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Vannacht naar Ric de Janeiro? Dr. Eckener verklaarde, dat de „Graf Zeppelin niet voor Vrijdagnacht uit Pernam buco naar Rio de Janeiro zal vertrekken. Er moet een groote hoeveelheid brandstof en water worden ingenomen en dr. Eckener acht het ongewenscht, zulks in donker te doen. Het luchtschip kan Zaterdag te Rio de Janeiro aankomen. FRANSCH BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG NEERGESTORT. De bestuurder levensgevaarlijk gewond. In de nabijheid van Chartres is een Fransch bombardementsvliegtuig omlaag gestort en geheel vernield. De vlieger werd met levens gevaarlijke verwondingen naar een zieken huis overgebracht. NOODLANDING. Gistermiddag heeft te Geldermalsen een militair oefenvliegtuig een noodlanding ge daan wegens een motordefect. De machine, een ééndekker, bemand met twee militairen, was op een oefentocht van Soesterberg op weg naar Nijmegen. Hoewel de machine bij het landen over den kop sloeg kwamen de beide inzittenden er zonder letsel af. Na de montage zal de machine per auto naar Soes terberg terug worden gebracht. DE „GRAF ZEPPELIN". Te Pernambuco geland. Een N.T.A.-bericht uit Pernambuco meldt, dat dc Graf Zeppelin eenigen tijd boven de landingsplaats kruiste. Te ongeveer 6.30 plaatselijken tijd is het schip aan den anker- mast gemeerd. MISS AMY JOHNSON'S TOCHT. Ongerustheid omtrent haar lot. Er bestaat eenige ongerustheid omtrent het lot van Miss Amy Johnson, omdat na het passeeren van haar toestel boven Bima niets meer van haar werd vernomen. De heer J. J. Blom te Alkmaar is te Den Haag geslaagd voor 't examen Nijver heidsonderwijs N. I. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 IMei 1930. O root e Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Deet- man. Kapelkerk, 9 uur, Jeugddienst, door den heer G. Chr. Dun. Half elf Ds. Hak. Groote Kerk, 6 uur, Ds. A. E. van Baaien Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10-30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, vm. 10.30 uur, Mej. Ds. Lijstra, van Edam. Remonstrantse/ie gemeente, vm. half elf, Ds. W. N. van Nooten, van Boskoop en Waddixveen. Ger. Kerk, vm. 10 uur, Ds. G. W. Akkers huis van Maassluis. 5.30 uur, dezelfde. Hersteld Apostolisch: Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond half acht dienst. LEGER DES HEILS Zaterdagavond 8 uur groote Openlucht samenkomst op de Steenenbrug. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst. Nm. 3.30 uur, Openluchtsamenkomst bij den Katteriberg. 's Avonds 8 uur Heilsdemonstratie welke geleid wordt door Envoij v. Doorn. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, 10 uur, Ds. Beijerman, em. pred. te Amsterdam. Evang. E. V. „Maranatha". vm. 10.15 u.s en 6.30 uur, de heer Heere Heeresma, van Amsterdam. Vrije Evangelische Gemeente, Komlaan 12, huize Berkenhof voorm. 10.15 uur zomer tijd J. J. Ruijs. DE RIJP, 10 uur, Ds. Rooker. Evangelisatie, 10 uur, de heer van Nieuw- stralen, van Amsterdam. EGMOND AAN DÉN HOEF, 10 uur, Ds. Roobol. EGMOND AAN ZEE, avond 7 uur, Ds Roobol. Evangelisatie, Hemelvaartsdag, voorm 10.30 uur, zomertijd, J. J. Ruij». HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. (Verbeterde opgaaf). Evangelisatielokaal vm. 10 uur, Ds. Wie- ringa, van P urmerend. GROET, Vrije Evang. gemeente, zaal van K. Pijs, Zondagavond 5.30 uur, oude tijd, J. J. Ruijs. Vrije Evang. gemeente, Hemelvaartsdag, 's avonds 5.30 uur, oude tijd, J. J- Ruijs. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Groot NIEUWE NIEDORP, 10.30 uur, n.t., Ds. Jellema, van St. Pancras. LIMMEN, 2 uur, Ds. Hak. KOEDIJK, 's av. half acht, Ds. Baar. (Avondmaal). OUDKARSPEL, 10.30 uur, Ds. Boeke. OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. Boerendonk OUDORP, geen dienst. OBDAM, 10.30 uur, Ds Kruizinga. SCHERMERHORN, geen dienst. STOMPETOREN, 10.30 uur (n.t.), Ds Heep. Evangelisatie 10 uur, de heer van Nieuw straten van Amsterdam. URSEM, Ds. Schenk, van Berkhout. UITGEEST, Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. van Peursem. Overdenking van den Hemelvaartsdag. Evangelisatiegebouw Sedeur: voorm. 10 uur, de heer N. Hazes, van Amsterdam. 11.30 uur, Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespreking door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. Hemelvaartsdag 's morgens 10 uur even eens de heer A. Donker van Koog aan de Zaan. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Zillin- ger Molenaar. STOOMVAARTLIJNEN. Holland—Amerika Lijn. Grootxdijk, Pac./Rott. 22 Mei te Antw. Delftdijk 22 Mei v. Vanc. 1. v. Lond. te Rott. Drechtdijk 21 Mei v. Seattle te Portland (O.) Leerdam, Rott. n. New-Orleans, 22 Mei te Antwerpen. Kon. Ned. Stb. Mij. Achilles 22 Mei v. Rott. te Amst. Boskoop (uitr.) 20 Mei v. Callao n. Mol lende. Brion 21 Mei te en v. Bilbao n. Santander. Clio 21 Mei v. Cadix te Genua. Doros 22 Mei v. Amst. te Rotterdam. Eos 21 Mei te en v. Oran n. Barcelona. Erado 20 Mei v. Amst. te Bordeaux. Hebe 21 Mei v. Hamburg n. Amst. Juno 21 Mei v. Amst. n. Hamburg. Orpheus 20 Mei v. Danzig n. Stettin. Perseus 22 Mei v. Rott. te Amst. Pluto 21 Mei v. Kopenhagen n. Amst. Poseidon 21 Mei te en v. Bourgas n. Varna. Brielle 22 Mei v. Amst. n. Cura^ao. Hebe 23 Mei v. Hamb. te Amst. Odysseus 22 Mei v. Amst. n. Danzig. Telemon 22 Mei v. Amst. n. Rott. Agamemnon 21 Mei v. Makri n. Samos. Haarlem (uitr.) 20 Mei v. Antofogasta. Orpheus 21 Mei v. Danzig te Stettin. Rotterdamsche Lloyd. Blitar (uitr.) 22 Mei te Singapore. Djambi (uitr.) 21 Mei v. Genua. Kota Radja (thuisr22 Mei te Suez. Djambi (uitr.) 21 Mei v. Genua. Kota Gede (uitr.) 20 Mei v. Belawan. Stv. Mij. Nederland. Borneo (thuisr.) 21 Mei te Marseille. Kambangan 21 Mei v. Amst. te Hamb. Joahn van Oldenbarnevelt (uitr.) 21 Mei v. Suez. Poelau Roebiah (uitr.) 22 Mei v. Suez. Kon. Paketvaart Mij. N. Zeeland 21 Mei v. Sydney n. Singapore. Holland—Oost-Azië Lijn. Alderamin (uitr.) 21 Mei v. Genua. Ouderkerk (uitr.) 22 Mei te Manilla. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland (thuisr.) 21 Mei v. Paranagua. Delfland (uitr.) 22 Mei v. Bahia. Gelria (uitr.) 22 Mei v. Las Palmas. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus 21 Mei v. Gandia n. Valencia HollandAfrika Lijn. Randfontein (thuisr.) 21 Mei v. Beira. Stv. Mij. Oceaan. Automedon, Japan—Amst., 19 Mei v. P. Said. Laertes, Java—Amst., 19 Meiv. Port-Said. Orestes 21 Mei v. Rott. te Yokohama. Patroclus, JapanAmst., 21 Mei v. Pt. Swettenham. HollandWest-Afrika Lijn. Koudekerk 22 Mei v. Rott. n. Hamb. Saturnus 22 Mei v. Amst. n. Rott. Maaskerk 21 Mei v. Amst. te Hamburg. Reggestroom (uitr.) 21 Mei te Bordeaux. Java—China—Japan Lijn. Tjikini 20 Mei te Soerabaja. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorab (thuisr.) 21 Mei v. Victoria. Alchiba 21 Mei v. Rott. te B.'Ayres. JavaNew-York Lijn. Saleier, New York n. Java, 22 Mei v. Suez. Tydeus, JavaNew York, 20 Mei te Bela wan. Breedijk 21 Mei v. Java te New Vork. Begin van dit jaar, zoo vertelt de Tel stond het oud-raadslid der voormalige ge meente Schoten, de 56-jarige Chr. A. B., thans wonende te Zandvoort, voor de recht bank te Haarlem terecht, verdacht van het feit een drogist uit genoemde badplaats, voor een aanzienlijk bedrag te hebben opge licht. Hij had dezen drogist voorgespiegeld relaties te bezitten met de Roemeensche regeering. Hij verklaarde o.a. opdracht te hebben gekregen om een dagblad te koo- pen. B. zou hiervan een ruime provisie ge nieten en deze met den drogist deelen. Tot aan de overdracht van het blad zou de dro gist aan B. echter 60 in de week geven voor het onderhoud van hem en zijn gezin. Dit geschiedde, doch de verkoop van het dag blad werd steeds uitgesteld. Ten slotte waar schuwden vrienden den drogist en deze ging eens bij de hoofdredactie van genoemd dag blad informeeren hoe het nu met den ver koop stond. Tot zijn allergrootste verbazing wist de hoofdredacteur echter van niets en nu eerst begreep de drogist het slachtoffer van een oplichting te zijn geworden. Aangif te bij de politie volgde en B. had zich heden voor dit geval voor de rechtbank te verant woorden. Het bleek, dat hij een zeer avontuurlijk leven achter den rug had. Begonnen als jour nalist kwam hij al spoedig in spionnage dienst bij vreemde mogendheden. Gedurende den oorlog was hij burgemeester van een plaatsje in het bezette deel van België en daarna hield hij connecties met allerlei regee ringen, die hem zoo nu dan en opdrachten gaven. Hij vestigde zich in Schoten, werd weldra raadslid en nam een gezaghebbende positie in het dorp in. Juist stond hij op het punt benoemd te worden tot burgemeester van een Noord-Hollandsche gemeente, toen omtrent zijn persoon allerlei onthullingen werden gedaan, o.a. dat hij eenige malen in Nederland wegens vermogensdelicten was veroordeeld. Dit maakte zijn positie onmoge lijk en van dat oogenblik af begon zijn ver- val. Hij kwam in groote armoede en maqkte ter terechtzitting den indruk van een totaal gebroken man. Het O. M. achte hem evenwel een gevaar voor de samenleving en eischte twee jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger, mr. L. G. van Dam, gelastte de rechtbank echter een onderzoek naar zijn geestvermogens. Kort daarna werd zijn lichamelijke toestand zoodanig, dat hij op advies van den gevangenisgeneesheer uit cle preventieve hechtenis moest worden ontsla gen. Gistermorgen diende de zaak weer opnieuw voor de rechtbank. Dr. J. Scholtens, eerste geneesheer van de bijzondere strafgevange nis te Scheveningen, bracht een psychiatrisch rapport over verdachte uit. Het O M. eischte thans een gevangenis straf gelijk aan den tijd doorgebracht in pre ventieve hechtenis en daarna voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regeering, waarbij de verdediger zich aansloot. De pre sident bepaalde de uitspraak op 5 Juni a.s. WURGERS OF KLAUWIEREN. Kijk eens hier! Aan verschillende dorens en scherpe takjes zitten hommels, sprinkha nen, torren en ook bijen vastgespietst. Dat is toch zeker de arbeid van den eenen of ande ren snaak, die zijn tijd heeft willen dooden? Ook zelfs een jong muisje is er bij. Neen, wat ge hier aan den boschrand voor u ziet is de spijskast van een vogel. Vangt hij meer dan zijn eetlust vraagt, dan wordt het een en ander hier op den kapstok gehangen, om in tijden van schaarschte te kunnen dienen. Deze eigenaardige handelin gen worden verricht door de Klauwieren, waarvan enkele soorten ons land bewonen. Ze worden ook Wurgers genoemd, en de spe cies, waaraan de provisie hier voor ons be hoort, is ongetwijfeld de Grauwe Klauwier (Lanius collurino L.), die ook wel Negen- dooder, Roode Wurger en Bruine doren draaier genoemd wordt. Wilt ge hem leeren kennen? Latgn we ons dan begeven langs den kant van dit duin- boschje, want deze Klauwier woont het liefst aan den zoom van het woud. Luister eens! Hoort ge in het nabootsend gezang van dien vogel niet nu eens het blaf fen van een hond, dan weer het roepen van een kievit of van een grutto en soms een aal- gama van velerhande dierengeluiden? Dat wordt voortgebracht door den Klauwier, en als we voorzichtig voortsluipen, zien we wel dra den mooi gekleurden vogel, doch het is ook alleen het mannetje, dat zoo fraai uitge dost is. Keurig staat het roodbruin mantelje, en fraai steekt het af bij de licht rosekleurige onderdeelen, bij het zwart van slag- en staartpennen en bij de mooie aschkleur van bovenkop, nek en stuit. De wijfjes zijn van boven roestkleurig en op de onderdeelen wit achtig, doch op vele vederen zijn halvemaan- tjes van zwart. Als we nu ook nog even dit nest, gemaakt van mos, worteltjes en bladstelen, bekleed met haar en wol, hebben bekeken, dan ken nen we de geheele huishouding van dezen Wurger, die met zijn familiegenooten tot de roofvogels onder de zangvogels behoort, wat ook de krachtige haakvormige bek wel laat zien. Stout zijn ze en roofzuchtig, de Klau wieren, en gewoonlijk vangen ze veel meer voedsel, dan ze voor hun onderhoud noodig hebben. Om deze eigenschap werd een Afri- kaansche soort door zeevaarders, die aan de Kaap de Goede Hoop verblijf hielden, „fis- kaal" geheeten. Het nest bevat pasgeboren jongen, zoodat we de mooie glanzige eieren, licht geelgroen met bruine vlekken, die om het dikste gedeel te soms een mooi kransje vormen, hier niet kunnen zien. Mocht ge eens een Klauwier ontmoeten met witte spiegels op de groote slagpennen, met bruinrood op kruin en achterhals, met wit op stuit en schouders en met zwart op mantel en vleugels, dan hebt ge kennis gemaakt met een Roodkopklauwier (Lanius senator L.), die lang zoo veelvuldig niet bij ons voor komt als Lanius collurio. Beide soorten zijn evenwel voor ons land zomervogels, die in onze streken wonen van April tot September. Maar wie nog een mooien Klauwier wil leeren kennen, moet in den herfst eens door de kreupclbochje trekken. Dan toch komt veelvuldig op den trek voor de Klapekster (Lanius excubitor L.), hier en daar bekena als Blauwe Klauwier, Veldheer, Vinkenbi, ter, Grauwe Dorendraaier en onder no* an dere benamingen. Vroeger ging dat al heeï gemakkelijk, toen er nog lijsterstrikken uit gehangen mochten worden, want de Klanek sters hielden gaarne verblijf bij die strikken om aan de gevangen vogels den schedel open tc pikken, en zich aan de weeke hersenen te goed te doen. Meermalen vond men de Klan* 'ekter naast haar slachtoffer in een strik hangen. Dan eerst kon men goed bezien den mooien langen en breede, afgeronden waaier staart en de witte en zwarte kleuren in mooie belijning Zacht blauw grijs zijn de boven deelen; vleugels en staart zijn zwart met witte einden en de onderdeelen zijn wit De witte vleugelspiegels zijn soms dubbel, doch meestal enkelvoudig. Veel komt de Klapekster op den trek voor ofschoon men geen troepen aantreft, maar broeden doet zij bij ons met slechts enkel- paren. Haar nest is als dat van den Grau~ wen Klauwier, doch het wordt hooger in den boom gemaakt, en de 5 tot 7 eieren zijn vuil wit met bruine en grijze vlekjes en stipjes. Een enkele maal is in ons land gevangen een Kleine Klauwier (Lanius minor Gmel.), waarvan een voorwerp in geprepareerden toestand is te zien in de verzameling van de Rotterdamsche Diergaarde. We kunnen deze soort slechts noode tot onze avifauna reke nen. Er was eens een negendooder, die zijn welvoorziene provisieplaats aan den zoom van het woud had.,.. Een goed begin voor een sprookje, niet waar? En toch behoeft het geen sprookje te zijn. Ieder, die het ernstig wil, kan de waar heid er van aanschouwen. De Grauwe Klau wier en de Klapekster, de Grauwe en de Bruine Dorendraaier zijn geen zeldzaamhe den voor ons land. Onder de Amsterdamsche „finkies" behoo- rens ze evenwel niet medegerekend te wor den. J. DAALDER Dz. UITSLAG VEILING. Bij de veiling gehouden bij opbod op Woensdag 21 Mei 1930 ten overstaan van de notarissen P. j. C. van Toornenhurgl: te Alk maar en J. Wildschut te Haarlem, zijn de navolgende perceelen in bod gebracht, als: In de gemeente Alkmaar: 1. Het woonhuis met erf aan de Molen buurt no. 15, groot 1 A. 13 c.A. op 3700. 2. Het woonhuis met erf aan de Molen buurt no. 16, groot 1 A. 12 c.A. op 3670. 3. Het woonhuis met erf en schuur aan de Molenbuurt no. 22, groot 1 A. 52 c.A. op 2200. 4. Het gebouw aan de Molenbuurt no. 18, ingericht tot Boerenwoning, Vee- en Paarden- stalling, met groote werf, tuin en ruime schuur, groot 5 A. 44 c.A. op 6230. In de gemeente Oudorp aan den Friesche- weg bij de Zes Wielen: 5. rfet woonhuis met erf, voor- en achter tuin en grond, groot ongeveer 3 A. 50 c.A., het Noordelijkste der 5 huizen o.a. op 2920; 6. Het woonhuis met erf, voor- en achter tuin en grond, groot ongeveer 3 A., ten Zui den van het vorige op 3210. 7. Het woonhuis met erf, voor- en achter tuin pad en grond, groot ongeveer 4 A. 25 c.A. ten Zuiden van het vorige op 3200. 8. Het woonhuis met erf, voor- en achter tuin, groot ongeveer 3 A., ten Zuiden van het vorige op 3310. 9. Het woonhuis met erf, voor- en achter tuin, groot ongeveer 3 A. 50 c.A., het Zuide lijkste der 5 huizen c.a. op 3140. 10. Weiland en Tuingrond aan den Frie- scheweg, nabij de Zes Wielen, groot 18 A. 90 'c.A., op 1700. In de gemeente Beigen: 11. Weiland in den Sluispolder, groot 88 A. en 70 c.A. op 1630. De afslag blijft bepaald op Woensdag 28 Mei 1930 in het café „Het Gulden Vlies" aan de Koorstraat te Alkmaar, des avonds 7 uur. DE UITGIFTE DER ZUIDERZEE- GRONDEN. Verschenen is het verslag der Commissie inzake het bestudeeren van de uitgifte der Zuiderzeegronden, ingesteld bij besluit van den Minister van Waterstaat d.d 24 Decem ber 1926, La. 1, afdeeling Waterstaat. BERGEN. Aan zijn reeds lang gekoesterd voornemet dateerend uit de dagen van zijn zilveren ambtsjubilé om een reis te maken naar het heilig land Palestina heeft Dr. F. W. J. v- d. Kieboom enkele dagen geleden gevolg gegeven. De predikbeurten worden door collega s waargenomen. UITGEEST. In de gehouden vergadering van den Mav ker- en Oostwouderpolder is tot heemraad van dien polder herkozen de heer H. Noom te Markenbinnen en tot Hoofdingeland de heer S. Waal Fz. te Wormerveer, terwijl t°t herft18^n^ u een allerliefste glimlach SSlW?" 00 water zonnestraal rkMe^f SW» bestudeerd om spontaan te zijn. wtaSr tegen teder aardig meisje zegt, dat U Jonpnensch „Maar verdraaid nog toe, ik méén het ook (Humorist».

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 14