mknaarsthe Eurant. Radio-hoekje FEUILLETON. De betalende logé. Kmdflrd twee in dertigste Jaargang. Provinciaal nieuws i jïo. 121 1930 Vrijdag 23 Mei Zaterdag 24 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.—2.— Con cert. A- V. R. Ö.-Kwintet. 2.2.30 Mode praatje door mevr. de Leeuwvan Rees. 2.30 „4.30 Aansluiting van het Tuschinski- Theater te Amsterdam. 4.305.Sport- praatje door H. Hollander. 5 5.30 J. C. Vis Eea vacantiehuis voor gebrekkigen". 5.30 Gramofoonplaten. 6.Tijdsein. Concert door het Omroeporkest. H. Cremers, cello. H. Didama, zang. 8.— V. A. R. A.-Varia. 8.05 V. A. R. A. Concert door het V. A. R. A.-Orkest. Bram Mendes, viool. In de pauze: „De Schuldigen" van S. de Vries Jr. Op te voeren door het V. A. R- A.-Tooneel onder leiding van Willem van Cappellen. 10.15 Persber. 10.45 V. A. R. A. Bij ae pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman. 11.— V. A- R- A. Gramo foonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O.) 8.15—9.30 Gramofoonpl. 11.30—12. Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Po- •litieber. 12.15—1.15 Concert door het K. R O.-Trio. 1.152.Gramofoonplaten. 2. 3.15 Kinderuurtje. 4.—4.40 Gramofoonpl. 4.40—5.Radio-Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.-6.— Gramofoonpl. 6.15—6.30 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 6.30— 6 55 Gramofoonplaten. 6.557.15 Journal. Weekoverzicht door Paul de Waart. 7.15 7.45 Causerie door Ir. L. J. M. Feber. 7.45 8 Politieber. 8.019.30 Studio opvoering van „De Zonderlinge Marskramer". Vroolijk gpel uit de oude doos in 3 bedrijven door P. A. Bruinsma. 9.3012.Concert door het K. R- O.-Salon Orkest. Davenlry, 1554.4 M, 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.50 Empire Day-viering. Koren, orkest en gemeenschappelijk zingen. Kerkdienst 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muzik. intermezzo. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Sportber. 7.05 Orgelspel door W. S. Vale. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.05 Lezing. 9.20 Nieuwsber. 9.50 Empire Day programma. Lezing door den Premier "Ramsay Mac- Donald. 10.05 „The Empire as Communica- tion". Empire Day programma. 10.50— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 6.20 Concert. 9.05 Concert. 9.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.50 6.50 Concert door Luit- en Mandoline Orkest 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Vervolgens tot 1.20 gramofoon platen. Kalundborg, 1153 Ai. 1.05—1.35 Gramo foonpl. 3.20- 3 59 Kiudtruurtje. 3 505.50 Orkestcomert en voordracht. 8.20—9.29 Or kestconcert. 10.05—11 10 Concert. OrWst en zang. 11 10—12.35 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. 5 20 Gramofoonplaten 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert Zeesen, 1635 M. 6.5012.20 Lezingen. 12.20—1.10 Concert. Koor, orkest en solisten 1.10—2.20 Berichten. 2.20—2.50 Gramo foonpl. 2.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 „Tingel- Tangel". Vroolijke avond uit Hamburg. Daarna: Berichten en tot 12.50 Dansmuziek en Cabaret. DE ZENDTIJDVERDEELING. Protesten. Woensdagavond is te Tiel 'n protestvergade ring gehouden van de „Vereeniging ter Be hartiging der A. V. R. O.-belangen voor Tiel en omstreken". De vergadering was zoo druk bezocht, dat vele personen niet in de zaal konden worden toegelaten. Als spreker trad namens de A. V. R. O. op mr. B. J. Nöthorn, voorzitter van het gewestelijk bestuur van de A. V R. O. in Gelderland, die scherp de houding van mi nister Reymer critiseerde. Met algemeene stemmen werd besloten een motie aan minis ter Reymer te zenden, waarin o.a. gezegd wordt: A. V. R. O.-steunvereeniging Tiel, spreekt haar scherpste afkeuring en hevigste veront- woordiging uit over het gruwelijke onrecht van de zendtijdverkorting; Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. 2) „Maar die hebben nooit het ware gevoel gehad", zei Geoffey. „Ze hielden het er maar voor!" „Ja, zoo kan je je er nu wel uitredden riep Freda weer overmoedig, „Maar, als je zoo n autoriteit bent op dat gebied, vertel er ons dan eens wat van." „Liefde", declameerde Geoffey, ik meen dan die tusschen man en vrouw is h®t schoonste, dat de menschen ooit in hun leven ontmoeten kunnen. Het komt ineens over je en het kan wel geen geluk brengen dit is tenminste heel dikwijls het geval maar toch moet men dit aanvaarden. En wie jjeeft er nu nog om geluk, die liefde be- M "Nu ben je niet duidelijk, Geoff! viel Mary in. „Ik dacht, dat het èèn het ander msloot." „Volstrekt niet!" antwoordde hij hoofd schuddend. „Het ware" eindigt nog vol strekt niet altijd in een huwelijk." „Zoo min als een huwelijk in „het ware viel Freda in. „Kan je nu niet eens zwijgen, zeg!" riep eoff quasi geërgerd, want die twee had- ■jen elkaar hun heele leven al gekend, zoo- at ze als broer en zuster met elkaar om- gmgen. „Er zit toch ook geen greintje ernst lt'U Vooruit, dan zullen we nu eens gaan of er al viooltjes staan in het bosch". gevoelt het als een aanslag op de cultuur van ons geheele volk en censuur op en be knotting van het vrije woord en als een poli tieke roof; r eischt zendtijdverruiraing op een eigen zender met een eigen golf Een aanslag op de vrijheid van gesproken woord. yier-en-tw'intig leeraren aan de Middelba re technische School (tevens kweekschool \oor machinisten) te Amsterdam hebben een telegram aan den minister van waterstaat gezonden, waarin zij zeggen met leedwezen en verontwaardiging kennis te hebben geno men van het besluit, om den zendtijd A. V. K. U. te halveeren. Zij beschouwen dit als een aanslag op de vrijheid van het gesproken woord en steunen krachtig verzoek A. V. R O.Eigen zender, volle week zendtijd. De leden van de A.V.R.O. te Delft hebben gisteravond een druk bezochte vergadering gehouden. Prof. Schoenmaker, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, die als luis tervink aanwezig was, zeide dat het zenden van een adres aan den minister weinig resul taat zal hebben, daar minister Reymer ge toond heeft weinig gevoel voor recht te heb ben. Spr. gaf in overweging, aan de Konin gin rechtsherstel voor de A-V.R.O. te verzoe ken. Uit de vergadering werd een comité van actie gekozen, dat een groote protestvergade ring zal voorbereiden. Te Zeist, Eindhoven, Soest en Geldermal- sen zijn protestvergaderingen belegd. Ook te Nijmegen is een comité van actie gevormd tot steun van de A.V.R.O. Er zal binnenkort een protestvergadering worden ge houden. Te Utrecht is gisteravond in Tivoli een pro- testverg. gehouden van A.V.R.O.-vrienden, waar meer dan 1800 personen tegenwoordig waren. Na enthousiaste redevoeringen dqpr verschillende sprekers werd een telegram ver zonden aan den minister, waarin o.m. verdee ling van den zendtijd werd gevraagd in ver houding tot de aantallen luisteraars en tevens antwoord op de requesten van de A.V.R.O., een jaar geleden ingediend. Afschriften van een adres en de leden der Tweede Kamer werden ter onderteekening aan de aanwezigen uitgereikt. Ten slotte een motie aangenomen. „De Vrije Luistervink" op audiëntie. Dr. F. Westerling, die te zamen met dr. Max Juda en mr. J. H. van Doorne, namens de vereeniging „De Vrije Luistervink" boven bedoeld request in zake de zendtijdverdeeling gericht heeft tot de leden der Tweede Kamer en die den minister van Waterstaat telegra fisch verzocht heeft genoemde heeren in audiëntie te willen ontvangen, heeft van mi nister Reymer telegrafisch antwoord gekre gen, dat Zijne Exc. bereid is de drie heeren Zaterdag 24 Mei a.s. om 11 uur v.m. in bij zondere audiëntie te ontvangen ter overrei king van een afschrift van bedoeld request om hen in de gelegenheid te stellen dit request mondeling toe te lichten. Een adres aan de Tweede Kamer. Het bestuur van de vereeniging de Vrije Luistervink te Amsterdam heeft een uitvoe rig adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij: 1. hare ernstige afkeuring uits' -eekt over de wijze, waarop van regeering,, vege het bloeiend bedrijf der A.V.R.O., dat de behoef ten van honderdduizenden bevredigt, ten gronde wordt gericht; 2. de regeering uitnoodigt tot onmiddel lijke afdoening van het request der A.V.R.O. d.d. 17 Mei 1929, alsmede zijn aanvulling d.d. 1 October 1929, en daarbij als de mee ning der Kamer te kennen te geven, dat slechts door gunstige beschikking op bedoelde verzoekschriften herstel mogelijk is van het der A.V.R.O. aangedaan bitter onrecht. DE INDISCHE ZENDTIJD. Het voorloopige advies van den Radioraad aan de regeering. Volgens de „N. R. C." heeft de Radioraad, in aansluiting op de besprekingen in de ver gadering van den Radioraad van 15 dezer, aan de Phohi, K. R. O., V. A. R. A., N. C. R. V., V. P. R. O. en V. L. R. A. het hier volgende afschrift doen toekomen van de re sultaten, waartoe de raad voorloopig is ge komen ten opzichte van het aan den minister uit te brengen advies met betrekking tot de verdeeling van den Indischen zendtijd. De raad heeft verzocht, het oordeel hierover spoedig, in elk geval voor 30 Mei, te mogen vernemen. „Viooltjes? Nü?" „Wat wil je dan hebben? frambozen, boschbessen? Of, neen, ik weet het al: we zullen eens gaan kijken naar „het ware"!" Lachende en schertsende trokken ze er samen op uit en, toen hun stemmen al een eind af waren, zei Will tot zijn zuster: „Zouden die twee nu waarlijk van elkan der houden?" „O neen, Will, ze hebben elkaar ol zoo lang gekend; bovendien zijn ze elkaar altijd aan het plagen." „Dat neemt niet weg, dat ze iederen Woensdag met hem fietst, 't Zal mij be nieuwen, of Mrs. Bell het goed zal vinden. Voor een invalide is ze dan bijzonder we- reldsch-gezind. En Mr. Bell zou het zéker niet goed vinden. Enfin, we zouden Geoff een toelage kunnen geven." Het was niets ongewoons, dat broer en zuster op dergelijke wijze spraken. Ze had den al zoo vroeg verantwoordelijkheidsge voel gekend: Will wat de boerderij betrof, en Mary als vrouw des huizes; en menig maal hadden ze samen overlegd, met een eenheid van opvatting, die menig getrouwd paar hun benijd zou hebben. Eennigen tijd zaten ze ieder in gepeins verzonken, tot Mary begon: „Ik heb nieuws voor je, Will. Na het eten ben ik op de pastorie geweest en daar vond ik Clover, één en al opgewondenheid. Wat denk je, dat ze nü gaan doen? Een beta- lenden logé in huis nemen! „Wie heeft dat zoo mooi bedacht.' „De dominee; en Mrs. Holroyde was er wel tegen, maar hij heeft toch zijn zin door gedreven. De volgende week komt de loge jl „HU liever dan ik! Tenzij hij op armoe- 1. Aan de Phohi worde ten spoedigste machtiging verleend tot het doen van uitzen dingen met den ultra-kortegolf-zender te Huizen. 2. In de daartoe te verkenen concessie worden bepalingen opgenomen, waardoor de concessionarisse verplicht wordt het medege bruik van den zender toe te staan aan de omroepvereenigingen, aan wie door den mi nister zendtijd op dien zender wordt toebe deeld. Als vergoeding voor dat gebruik zul len die omroepvereenigingen aan de conces sionarisse de werkelijke kosten hebben te vol doen, met inbegrip van rente van het geïn vesteerde kapitaal, en een bedrag voor af schrijving daarop in verhouding tot den duur waarvoor de concessie is verleend. Geschillen over die vergoeding te beslissen door scheids lieden. 3. De zendtijd worde aldus verdeeld: Phohi 61.5 pet., te besteden voor uitzen dingen van ontspannenden aard, waaronder te begrijpen een hoogstaand muziekprogram en nieuwsberichten. N. C. R. V., K. R. O. en V. P. R. O. res pectievelijk 10 pCt., 10 pCt. en 3.5 pCt. te besteden voor uitzendingen van religieusen en stichtelijken aard, geëncadreerd door daarmee harmonieerende muziek. V. A. R. A. 10 pet., te besteden voor uit zendingen van cultureelen aard. V. L. R. A. en andere zich eventueel nog aanmeldende en aan de wettelijke eischen voldoende omroepvereenigingen 5 pet., te be steden wat de V. L. R. A. betreft voor uitzen dingen van cultureelen aard en wat die an dere vereenigingen betreft voor uitzendingen, zooals in elk voorkomend geval door den mi nister, den Radio-raad gehoord, zal worden bepaald. 4. Toebedeelde zendtijd, waarvan geen ge bruik wordt gemaakt, komt ten goede aan de overige gerechtigden, in verhouding tot ieders zendtijd. 5. In de concessie worde bepaald, dat er zal zijn een commissie van toezicht op de uitzendingen, te benoemen door de regeering, uit personen van verschillende levensrichtin gen, die geacht kunnen worden vertrouwd te zijn met de eischen en eigenaardigheden van de Indische samenleving. De concessie regele nader de taak en de bevoegdheden dier com missie. 6. Wat het gesproken woord betreft, zul len de uitzenders zich voor ten minste 80 pet. hebben te bedienen van de Nederland- sche taal, voor ten hoogste 10 pet. van ande re Europeesche talen en voor ten hoogste 10 net. van het Maleisch. 7. Bovenstaande verdeeling van den zend tijd gelde voorloopig voor den tijd van één jaar. NOORD SCHAR WOUDE. In de gehouden vergadering van de on langs opgerichte Middenstandsvereeniging werd een algemeen reglement voor de te houden tentoonstelling vastgesteld. De animo voor deze tentoonstelling is reeds groot, daar de benoodigde ruimte voor de stands al nagenoeg verhuurd is. Dinsdagavond had een vergadering plaats van de afdeeling van den Bond van Overheidspersoneel. Voor deze vergadering waren alle raads leden van de 4 Larigendijker gemeenten en St. Pancras uitgenoodigd, teneinde een uit eenzetting te hooren over het instituut Ge organiseerd Overleg. Behalve St. Pancras waren uit de andere gemeenten raadsleden aanwezig, benevens de leden der afdeeling. Van de heeren de Boer en Zaagman was bericht van verhindering ingekomen. De voorzitter herinnerde aan het raads besluit van de gemeente Zuid-Scharwoude om het G. O. in te voeren, welk besluit daar na in de gascommissie is verworpen- Er is gezegd dat het personeel zelf het G. O. niets gevraagd heeft. Dit is niet juist, daar in 1921 reeds een dergelijk verzoek gedaan is. De indruk is dat men niet voldoende be kend is met wat het G. O. beteekent, waarom thans deze vergadering belegd is. Als spr. trad hierna op de heer Forrer namens het hoofdbestuur, die zegt dat het hem een buitengewoon groot genoegen is een uiteenzetting van het G. O. te kunnen geven. Uit ervaring blijkt dat de beteekenis van het G. O. onjuist wordt beoordeeld. Spr. noemde het funest als de voorwaar den van het personeel door een toevallige po litieke samenstelling in een gemeente worden beslist. Dit is niet in het belang van het per soneel noch van de gemeente. Als voorbeeld noemde spr. Amsterdam waar voordat het G. O. was ingesteld 22 keer vergaderd is om een werkliedenreglement samen te stellen. In 1915 werd daar het G. O. ingesteld, ge volgd door vele gemeenten, w.o. ook kleine gemeenten. Men heeft er mede bereikt, dat het verant woordelijkheidsgevoel is toegenomen. Niet alleen de arbeidsvoorwaarden worden onder oogen gezien, doch ook het bedrijfsbelang. Spr. toonde aan hoe aan den Langendijk het G. O. zou kunnen werken, door het be noemen van een kleine commissie uit de gas commissie met vertegenwoordigers van het personeel, die het bij' de besprekingen er op aan moeten sturen tot overeenstemming te komen. Is men het eens, dan hebben de raden niet anders te doen dan het voorstel van het G. O. aan te nemen of te verwerpen. De lange raadsdebatten kunnen dan achterwege blijven. In het begin stuitte het G. O. op veel te genstand, doch de practijk leert dat het in stituut een basis is om tot samenwerking te komen met het personeel. In 1919 was het O. O. fn 22 gemeenten, in 1929 reeds in 90 gemeenten, 6 provinciën en 4 N.V. overheids bedrijven ingevoerd. Spr. verzocht den aan wezigen raadsleden het adres van de af deeling te steunen, niet alleen in het belang van de leden doch ook in het belang van het bedrijf. Hierop volgde een aangename discussie, waarna tot sluiting werd overgegaan. HENSBROEK. Ledenvergadering van de Tuinbouwver- eeniging „Ons Belang" te Hensbroek op Dinsdag 20 Mei 7Yt uur (o.t.) in het lokaal van den heer L. Mantel. De opkomst der leden was vrij groot (on geveer 50 leden met het bestuur). De voorzitter, de heer Joh. Koning, heette dan ook alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. memoreerde het afgeloopen jaar, dat voor den tuinbouw een alleszins ongunstig jaar was geweest. Was het vorige jaar de om zet aan de veiling te Broek op Langendijk ongeveer 4.000.000, dit jaar kon het slechts 2.500.000 bedragen. Spr. hoopte dan ook, dat dit jaar voor de tuinders weer iets beter mocht zijn. Ingekomen stukken. Namens het bestuur van de Floralia-ver- eeniging was een dankbetuiging ingekomen voor de besluiten door de Tuinbouwvereeni- ging genomen. Door de commissie van den Plantenziektekundigen dienst was voor hare werkzaamheden een bijdrage gevraagd. Door de vergadering werd een subsidie van 10 toegestaan. Benoeming vrachtvaarder. Door den voorzitter was een schrijven ont vangen van den heer R. Beers, vrachtvaar der O. B., dat hij deze vergadering niet kon bijwonen, maar dat hij voor dezelfde vracht prijzen als het vorige jaar weer genegen was de producten naar de veiling te vervoe ren. De heer H. de Vries dacht dat er misschien nog wel een kleine verandering in zou kun nen worden gebracht en spr. stelde voor, in dien de prijzen van de producten tot 2 en daar beneden zouden gaan, den vrachtprijs met 5 cent per 100 K.G. te verlagen. De heer P. van Leyen vond, dat de schip per op deze vergadering zelf aanwezig had moeten zijn, waarop de voorzitter antwoord de, dat men vrijer spreekt indien de betrok ken persoon er zelf niet bij tegenwoordig is. De heer Soutsen vroeg, indien er iemand was, die voor minder wilde varen, hoe het bestuur daar dan over dacht. De heer Stapel verzocht den heer Groot, eere-voorzitter van de vereeniging, den heer Sdhoutsen van antwoord te dienen, daar dit onder zijn voorzitterschap al meer naar voren is gebracht. De heer Groot antwoordde, dat men zich zooveel mogelijk bij het oude moest houden en dat het niet direct meevalt om voor den heer Beers een beteren te kijgen. Hij heeft het volle vertrouwen bij de kooplieden. De heer de Vries zegde, dat als het slecht gaat, per slot van rekening ieder er maar eenigszins onder moet lijden en vond het bil lijk dat de schipper dan ook de tuinders eenigszins tegemoet kwam door de vracht prijzen met 5 cent per 100 K.G. te verlagen De voorzitter antwoordde, dat het bijna onmogelijk is om een goeden vrachtvaarder ie krijgen. De heer Koning (Rustenburg) vond hei meer dan treurig, dat er over 5 cent per 100 K.G. wordt geknibbeld, daar de schipper in 't begin en aan 't einde reizen heeft, dat hij hoegenaamd niets verdient en dat dit door elkaar gerekend moest worden. Voorgesteld werd het voorstel van den heer de Vries in stemming te brengen. Mondelinge stemming bracht uit, dat nw voorstel van verlaging werd verworpen met 26 tegen, 14 voor en 3 blanco. Benoeming betaalmeester. De voorzitter vroeg aan den heer Gundu, betaalmeester der vereeniging, of hij zich weer als zoodanig wilde beschikbaar stellen waarop deze bevestigend antwoordde; hij dankte daarop het bestuur voor het vertrou wen opnieuw in hem gesteld. Daarna gaf de betaalmeester een klein overzicht van de ont. vangsten en uitgaven van 1928 en 1929. Ontvangsten seizoen 1929 100.745,84.. Ontvangsten seizoen 1928 131.035,29.- Al- zoo een verschil van f 30.289.45. Verkiezing controleur wegens aftreding van den heer KI. de Hart. Benoemd werd vanaf dé bestuurstafel als oudergewoonte de heer Jb. Edel, die zijn be noeming aannam. Punt 7 van de agenda is de benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van de L.G.C. door de bedanking van den heer P. Admiraal wegens drukke werkzaamheden. De uitslag van de gehouden stemming had tot resultaat, dat met 30 stemmen benoemd werd de heer K. Speets. Bespreking aardappelsorteering. Dit belangrijke punt gaf veel stof tot be spreking. De voorzitter las enkele punten aangaan de de sorteering voor. In den beginne moest de maat voor de drielingen zijn 2833 m.M., grooten hoven 33 m.M. Zoodra ze volgroeid zijn, is de maat 28—38 m.M. raid- del-grooten 3655 m.M. en grooten boven 55 m.M. Witvleezige aardappelen boven 40 m.M. Spr. vond de sorteering voor den handel en voor de goede gang van zaken voor de tuinders zeer zeker noodig. Daar voor 24 Mei een beslissing moest worden genomen, werd tot spoed aange maand. De heer Oud vroeg het woord en zei, dat de zustervereeniging er hoofdelijk op tegen waren en vond het noodzakelijk om die te steunen. De voorzitter vond het motief van den heer Oud aangaande die andere vereenigingen foutief en zei, dat de vereeniging naar eigen goeddunken moest handelen. De heer W. Koning vond dat er hoe lan ger hoe meer werk door kreeg en dat als er geen vraag naar de producten is je er per slot van rekening toch geen geld meer voor kreeg. De voorzitter legde uit dat we dan toch evengoed onze producten zoo goed mogelijk gesorteerd ter veiling moeten brengen, wat den handel zal bevorderen. Na heel wat over en weer gepraat en het voor en tegen te heb ben besproken werd tot stemming overge-' gaan wat ot uitslag had dat het punt: sor teering aardappelen" met 6 stemmen voor werd verworpen. Rattenverdelging. De voorziter vond dat de verdelging van ratten zooveel mogelijk in de hand moest worden gewerkt. Het bestuur stelde daarom voor, rattenserum te bestellen. De heer Jb. Dekker kwam met het voorstel om de kosten per snees berekend over de leden te verhalen, waarop de voorzitter ant woordde dat dit bijna ondoenlijk was De heer de Vries stelde voor dat alle bou wers zelf de serum aankochten. Besloten werd om kaarten rond te sturen waarop iedereen de serum kon bestellen. BERGEN. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris van Riet alhier in het café van den heer Koopman gehouden openbare verkooping werd het woonhuis met schuur, erf en tuin aan den Hoopweg No. 17, hoek Karei de Grootelaan, groot 4 A. 10 c.A. gekocht door den heer C. Nap voor 3420, tenvijl van het V&ikadeA loMee. lijden gesteld is. Hoe komen die menschen toch altijd zoo kort te zitten, dat ze nu tot zooiets hun toevlucht moeten nemen? En waar ze den logé vandaan hebben, vat ik nóg niet." „Wel, Mr. Holroyde heeft door een oud collegevriend van den man gehoord en hij scheen heel verlangend, om daar te ko men", „Ze zullen toch wel inlichtingen omtrent hem hebben ingewonnen?' „O ja; tenminste dat zei Clover. Hij be taalt ook niet zooveel, dus zal hij niet zoo veel verwachten. „De vraag is, of hij in het geheel wel wat krijgt. Je weet, hoe het daar gaat: 't is een huishouden zonder eenige orde. Ik geloof niet, dat er ooit iets opgeruimd wordt, of dat er ooit iets goed bereid op tafel komt. Mary zei niets, maar ze vond het ook een wanhopend ondernemen; voor beide par tijen. De domineesche bemoeide zich haast niet met het huishouden; ze hadden een meisje, gelukkig een heel gewillig schep seltje, maar die toch ook onmogelijk alles alléén kon doen. De tweelingen: Dagmar en Myrthe, werden letterlijk verwaarloosd en, als Mary kon, deed ze hen eens te goed. Clover was haar vriendinnetje; ondanks het verschil in leeftijd. Clover Holroyde was een beeldschoon schepseltje en pas twintig. Zij had vele aanbidders gehad, maar al dra waren die tot de ontdekking gekomen, dat die schoon heid met recht aan den buitenkant zat. Mary echter blééf van haar houden; ze schreef haar hoedanigheden toe, die ze niet bezat en wilde niet gedésillusioneerd wor den. Vol hoop sprak zij nu ook weer: „O, Clover zal haar best wel doen! Ze is heel vlug; ze heeft enkel iemand noodig, die haar eens wat op de hoogte brengt van het huishouden". „Dat wil zeker zeggen, dat jij van plan bent, die onderneming tot een succes te maken?" „Ik zou Clover graag wat helpen. Ja. Daar heb je toch niet op tegen, will?" „Wel neen. Ga je gang maar! Als je je maar niet heelemaal tot haar slavin ma^kt. Maar wat heeft de dominee toch wel ge zegd, om dat „slachtoffer" daarheen te lok ken?" „Kijk, de man schijnt pas heel erg ziek te zijn geweest en heeft rust en frissche lucht noodig, en die kan hij op de pastorie alle twee in ruime mate hebben. Bovendien schijnt Mr. Warwick dol op visschen te zijn en daar kan hij dan ook van genieten". Will Armstrong stond op, en, terwijl hij langs den stoel van Mary ging, boog hij zich over haar heen en kuste haar, iets wat hij zelden deed. „Wanneer zal dat zusje van mij toch eens leeren verstandig te zijn, en wat meer aan zichzelve denken?" Even later kwamen Freda eri Geoff terug van hun wandeling en Mary vertelde hun ook van den betalenden logé. Geoff, die eenmaal „sterk erotisch was aangelegd", zooals zijn oudere broer van hem beweerde, lachte eens hartelijk en riep: „Dat er wat stof ligt en dat het eten nu niet al te best bereid zal wezen, daarom niet getreurd!Als de betalende logé maar mag genieten van het mooie ge zichtje van het dominee's-dochtertje, wie zou dan nog acht slaan op zulke triviale zaken! Ja, de dominee weet ook wel wat hij doet! Maar kom Freda; het wordt tiid, dat wij teruggaan. Ik zal de fietsen wel even krijgen!" HOOFDSTUK II. „O, Mary, wat ben ik blij, dat je zoo on middellijk gevolg hebt gegeven aan mijn oproep! Ik ben ten einde raad, wil je wel gelooven?" „Ik kon niet heel best wijs worden uit de boodschap, die Dagmar mij bracht, maar ik wilde je toch niet laten wachten." Clover trok de vriendin mee naar de keu ken en daar aangekomen, begon ze haar klaaglied: „Mr. Warwick komt vandaag al, in plaats van de volgende week. Is het niet verschrik kelijk? Vader kreeg van morgen een brief en we hebben nog niets gedaan voor hem! Zijn kamer is niet in orde en over het ge heel is er geen plekje in huis aan kant! Wat moeten we beginnen?" „Maar je hebt toch al een week geweten, dat hij kwam? Waarom ben je dan toen niet dadelijk begonnen, Clover?" „Ik wee( niet; maar ik heb blouses ge- wasschen en Jane heeft helpen strijken. Zoo bleef er niets geen tijd voor extra werk over. Zeg jij nu eens, Mary, waarmee we beginnen moeten, dan zullen Jane en ik werken als paarden. Hij heeft niet geschre ven, hoe laat hij komt, maar Vader zegt, dat er omstreeks vijf uur een trein uit Londen moet zijn." Mary schudde het hoofd en vroeg naar Mrs. Holroyde. „O, Moeder is naar bed gegaan met hoofdpijn; maar ik geloof meer, omdai ze zoo uit haar humeur was. Ze heeft nog steeds gehoopt, dat de loge met zou ko- 'Wordt vervolgd), 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5