;v>j aspirin huis met erf cu tuin aan den Bergerweg no. 34, groot 4 A. en 3 c.A. eigenaar werd de heer Oudes te Alkmaar voor 5015. WIERINGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemra den met Hoofdingelanden op Woensdag middag 4 uur onder leiding van Dijkgraaf Haringhuizen. De heer K. Zijp vroeg of het genotuleerde wat betreft het gesprokene door hem over de toegezegde 200 subsidie voor 't te stichten kanaal wel juist is weergegeven. Uit de no tulen is op te maken dat de voorzitter gezegd zou hebben, dat de heer Zijp van zienswijze was Veranderd enz. en dit is beslist niet waar. Ik ben daar nooit voor geweest. De voorzitter kon zich ook niet berinneren zoo iets te hebben gezegd. De secretaris vroeg hoe hij 't dan zou kun nen aanteekenen. Na nog eenige discussie zal men 't beschouwen als een misverstand en zal een rectificatie worden aangebracht. De voorzitter wilde nu eerst de geloofsbrie ven van de herkozen en nieuw gekozen Hoofdingelanden laten onderzoeken. De herkozen ingelanden zijn de heeren K- K. Kaan en C. J. Blaauboer en het nieuw gekozen lid is de heer H. K. Koster, die in de plaats is gekomen van den heer P. Visser Az. die tot Heemraad is verkozen. Na onderzoek adviseerde de commissie tot toelating. De voorzitter wilde in de eerste plaats den heer Koster gelukwenschen met het vertrou wen, dat de kiezers in hem hebben gesteld. Door 270 spaarders werd van de Bank gebruik gemaakt. Het hoogste ingeschreven bedrag op één boekje was 26193.84; het laagste 1.77. Er zijn thans 425 boekjes uitgegeven. Drie voorschotten werden ver strekt, twee afgelost, zoodat op 31 Dec. 9 voorschotten loopende waren. Het aantal ere- dieten in loopende rekening steeg tot 46, het aantal dagboekposten tot 1550. Het eindcijfer der ontvangsten was 1408361.73; uitgaven 1384315,37. Het vorig jaar waren deze bedragen respectieve lijk 1301635,93 cn 1297717,13. Het re servefonds bedroeg 7211.86. Voorgesteld werd om de winst over 1929 ad 1120,33 ook aan 't reservefonds toe te voegen, zoodat dit nu een eindcijfer aanwijst ad 8332.09. Het salaris van den kassier bedroeg ƒ1075 plus 25 voor kantoorhuur. Thans werd voorgesteld het salaris te brengen op 1150 en geen kantoorhuur. Dit in verband met een hoogeren pensioengrondslag. Allen voor. De rekening over 1929 sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 988673,59. De balans gaf een eindbedrag ad 389828,34. Op voorstel van het bestuur werd na eeni ge discussie besloten tot oprichting van een afzonderlijke spaarbank. Alsnu volgden eeni- De heer P. J. Visscher werd herkozen als ge verkiezingen. bestuurslid; de heer Daan Kaan als lid van den Raad van Toezicht. De twee oudste leden van den Raad van Toezicht de heeren Jb. Kaan Kz. en K. Zijp .werden gekozen als plaatsvervangende be stuursleden. Door den heer P. J. Visscher werden nu twee verslagen uitgebracht n.1. een van de gehouden ringvergadering welke 7 Mei is gehouden en een zeer uitgebreid verslag van de vergadering der Raif. Bank welke 23 Mei 1929 te Utrecht is gehouden. De voorziter zegde den heer Visscher dank voor zijn mooi verslag en voegde hier aan toe of de vergadering kan goedvinden, den heer Visscher, waar deze getoond heeft een uitstekende afgevaardigde te zijn, weder als zoodanig te benoemen. (Applaus). Als plaatsvervanger werd de heer D. Sleu tel gekozen. De heer P. Visser Az. gaf in overweging cm de commissie tot het nazien der rekening voortaan maar aan te wijzen. Het stemmen is een tijdroovend werk en dan kan elk jaar eens een andere commissie worden aangewe zen. Trouwens is het werk van de commissie toch maar een wassen neus. Men kfijgt een aantal cijfers onder de oogen, die reeds ge controleerd zijn, doch verder niets. De voorzitter zeide het beter te vinden dat deze commissie door de vergadering werd aangewezen. Wel kan voortaan worden op gegeven, wie er eerder als zoodanig hebben gefungeerd, opdat daar door de vergadering rekening mee gehouden kan worden. Bij de rondvraag informeerde de heer Peereboom of de berekening der rente in- plaats van over een halve maand niet over een korteren termijn kan geschieden. Hij meende dat dit ook te Anna Paulowna het geval is b.v. over 4 dagen. De voorzitter lichtte toe dat het te Anna Paulowna evenals bij bijna alle banken zoo is geregeld dat steeds een halve maand wordt berekend. Wel kan dit b.v. als men loopende rekening heeft. De heer K. Schenk vrpeg inlichtingen om trent de credietverstrekking aan Tuinbouwers door de Centrale Raif. Bank. Uit het rapport van den heer Visscher bleek dat er tegenwoordig maatregelen wer den getroffen daaraan tegemoet te komen. Dit gaat over zeer groote bedragen. Kan dit nog van invloed zijn ook voor onze Bank? De voorzitter lichtte toe dat we in 't uiter ste geval alleen voor 12000 aansprakelijk gesteld kunnen worden bij de Raiffeisen- bank. Het zal evenwel zoover niet komen. De heer D. Sleutel bedankte voor de ver hoogde salarieering en voor de prettige sa menwerking. De heer Koster betuigde zijn dank voor de prettige besprekingen waardoor het hem ge makkelijk is gemaakt deze vergadering te lei den en sloot daarna de bijeenkomst. Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank W. A. op Dinsdagavond 8 uur in 't lokaal van den heer v. d. Woude. Ook bij deze instelling wordt de belang stelling steeds minder. Van de ongeveer 100 leden waren er ruim 30 pCt. Voor 't boete potje alzoo een goede avond. De voorzitter, de heer H. Koster, zeide clan ook dat de geringe belangsteljing voor de vergadering gelukkig niet gelijk is aan die van het werk der leenbank, wat zoo aan stonds uit het jaarverslag zal blijken. Verder zeide de voorzitter, is de toestand van den Landbouw verleden jaar niet gunstig ge weest, wat dan ook bij de leenbank zeer goed was te constateereo. Ook voor deze vergadering werd de heer Rezelman weer als secretaris benoemd. De voorzitter deelde mede, dat de boeken van den kassier meerdere malen door het bestuur en Raad van Toezicht zijn gecontro leerd. Namens de Commissie tot het nazien der rekening deelde de heer A. Sleutel Az. mede, alles, voor zoover door de commissie is ge constateerd in de beste orde te hebben be vonden, zoodat tot goedkeuring werd ge adviseerd. Aldus besloten. Uit het jaarverslag van den kassier 'i volgende: Zeg nieuwe leden traden toe. Een lid is overleden en een afgeschreven, alzoo met 4 vermeerderd. Totaal aantal 95 leden. Als Heemraad van 't Noord Holl. Noorder Kwartier heeft de heer Koster ervaring op gedaan. Spr. wilde wenschen, dat de heer Koster deze ervariug zal aanwenden tot medewerking tot den bloei van onzen polder en dat hij dit ook tot zijn eigen ge noegen zal doen. Ook de beide andere heeren werden gefeliciteerd, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat zij wederom met de zelfde ambitie als tot dusver de belangen van den polder zullen behartigen. Medegedeeld werd ten eerste, dat op 19 April kasverificatie is gehouden, waarbij alles in orde werd bevonden. Ontvangsten 47837.86, uitgaven 47765.13, saldo 72.73. Ten tweede: door het Dag. bestuur is de verzekering van 't gemaal tegen brandschade in verband met de verandering gewijzigd. De verzekerde som bedraagt thans 57150. Ten derde: dat de losplaats aan de Nieuwe sluis gereed is gekomen. Een doorgraving in den dijk is gemaakt en de oprit is klaar. De totale kosten hebben bedragen 265. Het is nu een uitstekende inrichting voor losplaats. Zoo noodig zal eenige bestrating geschieden. Ten vierde: heeft 't Dag. bestuur zich ge noodzaakt gezien een nieuwe vlet aan te koopen voor 525. Het bestuur heeft deze vrijheid genomen en stelde voor deze twee laatstgenoemde bedragen te dekken uit den post onvoorzien. Goedgevonden. In een vorige vergadering is gesproken over aankoop van bazalt. De bedoeling is om geen grint meer te koopen, doch uitsluitend bazalt, wat ook uitstekend geschikt is voor teeren. Ook is er fijne Spreman-grint gekocht. We hebben daarvan goede resultaten gezien. Op den Sluizerweg is een groot deel gebruikt. Er zal nog 300 Kub. M. bazalt worden besteld. Dit wordt verdeeld, n.1. een gedeelte voor verbetering der wegen en teeren. Het andere gedeelte komt voor de gewone onderhoudskosten, waardoor deze post waar schijnlijk iets zal worden overschreden. De heer Groneman vroeg of bazalt nu zooveel beter is dan grint. De dijkgraaf antwoordde bevestigend. Grint stuift weg, terwijl bazalt den weg meer geschikt maakt voor teeren. Door Ged. Staten is goedgekeurd een be sluit om met de Zuiderzeewerken een over eenkomst aan te gaan, en tevens een besluit tot het aangaan van de geldleening van 6200. Wat de overeenkomst met de Zuiderzee werken betreft, vraagt 't Dag. bestuur mach tiging aan de Ingelanden om deze overeen komst aan te gaan. Dit werd verleend. Ingekomen was van Ged. Staten een uit treksel van 't Kon. besluit, waarbij de heer P. Visser Az. werd benoemd tot Heemraad. De Dijkgraaf feliciteerde den heer' Visser en zeide dat deze zich heeft' doen kennen als Ingeland met veel ambitie en goed inzichk Van de Wed. Rietvink was een dankbetui ging ontvangen voor de toegekende toelage en voor de vrije woning gedurende een half jaar. Tevens verzocht ze daarna de woning te mogen huren. Besloten werd dit toe te staan op dezelfde voorwaarden als met Bakker geschiedt. Van de Heide Mij. was een rapport ingekomen inzake het onderzoek van eventueele schade aan de boomen door het gesloten wegdek. Uit het rapport bleek, dat zonder vrees kan worden doorgedaan met teeren. Dan is ingekomen een circulaire betreffen de bestudeering van de ziekte onder de Iepenboomen. Ter bestrijding van de kosten hiervoor werd gedurende 5 jaar een bijdrage gevraagd. Op voorstel van 't Dag. bestuur werd besloten gedurende 5 jaar 25 te geven. Allen voor. Door den heer A. van Zoonen werd een maandelijksche toelage van 25 gevraagd» voor 't ophalen van vuilnis enz. De voorzitter vond dit meer een gemeente zaak, doch andere heeren van 't Dag bestuur meenden, dat 't ook wel bij den polder be hoort. Voorgesteld werd afwijzend op 't verzoek te beschikken, doch naar aanleiding van het verzoek een bedrag van 50 voor- loopig voor een jaar toe te staan. Het be ginsel van 't Dag. bestuur is dat zij, die hun vuilnis kwijt willen, dit zelf' moeten betalen. Het voorstel werd aangenomen. Hierna volgde een voorstel tot wijziging van het besluit der geldleening. De voorzitter zeide, dat ingevolge het ge nomen esluit 57000 zou worden geleend bij de Boerenleenbank. Door omstandigheden echter vond 't be stuur der Boerenleenbank het beter deze lee- ning ergens anders te doen. Het Dag bestuur stelde nu een nieuw besluit voor om daarin tevens een kleine wijziging te brengen, wat betreft de minimum-aflossing en de termijn van 13 jaar te verlengen tot 15 jaar. Getracht zal worden een instelling te vin den, die bereid is deze leening te sluiten tegen een maximum rente van 5 pCt. Dit werd goedgevonden. Daarna volgde het rapport over de reke ning 1929. Deze is nagezien door de heeren R. Bakker, J. A. Bakker en C. J. Blaauboer. Eerstgenoemde deelde mede, alles in vol maakte orde te hebben bevonden en advi seerde tot goedkeuring onder dank voor het uitstekend gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen f 101371.88; uitgaven f 80683.11 Er is alzoo een batig saldo ad 20688.77 Overeenkomstig het advies der commissie werd de rekening goedgekeurd. De Dijkgraaf dankte de commissie voor het omvangrijke werk dat er aan verbonden was en feliciteerde den heer Los met dit suc ces. De penningmeester is nog jong, doch hij heeft reeds blijk gegeven van groote be kwaamheid. De Dijkgraaf wilde nog even toelichten dat bij 't opmaken der begrooting als batig saldo was geraamd 20.000, zoodat we er niet zoo ver af waren. De heer D. Sleutel werd met algemeene stemmen herbenoemd als secretaris. De voorzitter sprak den wensch uit dat hij zijn functie zoolang zijn leeftijd dit nog toe laat op dezelfde wijze zal vervullen als tot heden. De heer Sleutel dankte. Bij 't volgend punt werd machtiging ge vraagd tot verkoop van de losplaats aan 't Zand, die nu in verband met de nieuwe los plaats aan de Nieuwesluis niet meer noodig is. De bedoeling i$ voorloopig niet te ver- koopen dan voor het zelfde bedrag van aan koop. De gevraagde machtiging werd ver leend. Ten slotte werd» ook machtiging gevraagd tot verkoop van een partij straatsteenen, mits daarvoor een behoorlijk bedrag wordt ver kregen en zoo niet dan op te slaan en af wachten. De heer C. J. Blaauboer heeft te Nieuwer- sluis den indruk gekregen, dat men aan de losplaats aldaar niet met autovrachten kan komen en meende daarom dat de steenen daar best gebruikt kunnen worden voor be straten. De dijkgraaf zeide, dat de bedoeling van 't Dag. bestuur is om dan een gedeelte bv. 25000 te vervoeren naar 't gemaal in ver band met een eventueel aldaar te stichten losplaats. Er zullen evenwel nog wel meer steenen komen, zoodat we deze 60000 wel kunnen verkoopen. De heer C. J. Blaauboer vond 't uitbreken der straat aan den Walingsweg voorbij den Kruisweg heelemaal onnoodig. Door den achterstand zijn de wegen aldaar eerder hol dan rond. Het uitbreken is in een vorige vergadering besloten voorloopig aan te houden. De voorzitter meende dat voor het tegen woordige verkeer gewenscht is de straten uit te breken. Een en ander was weer een mooie aanloop voor een langdurige dis cussie over het voor en tegen van uitbreken of niet, welke soort teer er gebruikt moet worden. Veel of weinig fijne grint, enz enz. We zullen deze discussiën niet heelemaal volgen. De heer Blaauboer b.v. was het heelemaal eens en noemde een gedeelte dat aan den niet met de werkwijze van 't Dag. bestuur Barsingerweg is gedaan, prutswerk. Waarom alles tegelijk onder handen ge nomen? Werk eerst het eene af voor aan iets anders te beginnen. De voorzitter zeide, dat het ook de be doeling is weer over te teeren en gaf de ver zekering zoo economisch mogelijk te werk te gaan. We zijn ook nog steeds aan 't onder zoeken wat wel 't beste is. De heer Groneman vond ook dat er fouten gemaakt zijn. Hij wilde daar niemand een verwijt van maken, doch zou toch willen ad- viseeren niet te hard van stal te loopen Ten slotte zeide de voorzitter, dat we heelemaal zijn afgedwaald en hij vroeg nu machtiging tot verkoop der steenen tegen een minimum bedrag van 15 per 1000. Allen voor. Dan had de Dijkgraaf nog iets, waarover in het Dag. bestuur geen overeenstemming was verkregen. Het betreft het wegrooien der boomen aan de Kleine Buurt. De weg is aldaar verbi'eed tot 6.20 Meter en nu willen de heeren P. Blaauboer en Jb. Waiboer de boomen aldaar weg rooien. De Dijkgraaf zeide er persoonlijk niet voor te zijn. Wanneer we mooie boomen hebben is 't zonde deze weg te nemen. Feitelijk is de laatste boom nog een beveiliging voor 't verkeer. Uit de besprekingen bieek, dat het meerendeel voor het behoud der boomen is. In de rondvraag zei de heer H. Koster dank voor de door den voorzitter gesproken woor den aan zijn adres en hoopte eveneens op prettige samenwerking. De heer Groneman vroeg, nu de polder geen grint meer "koopt, doch alleen fijne, of dit dan ook nog voor de ingezetenen be schikbaar wordt gesteld. 't Dag bestuur wil wel beschikbaar stellen de grint die de polder noodig heeft, in dit geval fijne grint, doch dit zullen de meesten niet willen hebben In een vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw is echter besloten dat de inge zetenen de grove grint misschien dan kunnen bestellen door tusschenkomst der aankoop- vereeniging. Verder vroeg de heer Groneman of bij de machine nog een hek wordt geplaatst. De Dijkgraaf zeide dat 't Dag. bestuur 't plaatsen van een hek wel gewenscht achtte. De weg moet toch afgescheiden worden. De heer K. K. Kaan wees er op, dat bij 't verbreeden der wegen nog al wat grond in de sloot terecht komt en zou willen voorstel len dat dit er alsnog wordt uitgehaald. Hieraan zal aandacht worden geschonken. De heer R. Bakker wilde de nieuwe Kluft aan de Nieuwesluis met grint aanvullen. Ook dit zal gebeuren. De heer P. Blaauboer vroeg of de polder ook in onderhandeling moet treden met de gemeente over het verplaatsen van de paal aan de Kleine Buurt bij de duiker. De voorzitter meende, dat hier nog zoo veel haast niet bij is. Verder vroeg de heer Blaauboer of de voorzitter niet het een en ander aan de In gelanden zal meedeelen over de plannen van 't Dag. bestuur inzake de inrichting van de machinekamer tot woonhuis. De Dijkgraaf zeide deze zaak liever eerst eens in comité te bespreken. Hierna sluiting onder dank voor de prettige besprekingen. EGMOND AAN ZEE. Vervolg Jaarvergadering van het O.K.O.F. Punt VII. Voorstel van de afd. Utrecht. De algemeene vergadering, overwegende de wenschelijkheid van een 2e uitgave van het adresboekje voor oud-katholieken, waar in een ledenlijst van het O.K. ondersteu ningsfonds op te nemen, besluit de ver. „De Oud-Katholieke Pers" te verzoeken, dezen 2en druk te bewerken, zoo mogelijk aange vuld tot een „Handboekje voor Oud-Katho lieken". Besluit tevens bij eventueele subsidieaan vraag een bedrag van 100 uit te trekken onder voorwaarde, dat aan ieder lid en do^ nateur gratis een exemplaar wordt ver strekt. Het hoofdbestuur had dit voorstel ontra den. Het acht de uitgave echter wel ge wenscht, maar is niet bereid subsidie te ver kenen. De afgevaardigde van Utrecht verdedigde het voorstel. Pastoor v. Kleef sprak namens de „Oud- Katholieke Pers" en merkte op, dat als het hoofdbestuur er prijs op stelt, dat een 2den druk komt het er niet tegen kan zijn om een subsidie te verkenen. Het voorstel van Utrecht werd aangeno men met 121 tegen 41 stemmen. Het adresboekje zal worden uitgegeven met steun van het O.K.O.F. ten bedrage van 100. Punt VIII. Voorstel van Dordrecht. Deze afdeeling stelde voor een centrale kas te vormen, waarin gemeenten hun overschotten kunnen storten. In een toelichting werd opgemerkt dat er sommige gemeenten ziin van de kerk, die met zeer geringe geldmiddelen moeten rondko men. Deze zouden dan gesteund kunnen worden uit de centrale kas. De afdeeling Delft diende op dit voorstel een amendement in. Niet „overschotten" maar „gedeeltelijke overschotten". En dan deze kas te stellen onder beheer van den sy- nodalen Raad. Dit voorstel vond op principieele gronden bestrijding van de zijde van Egmond. De af gevaardigde constateerde een zekere span ning, een geestelijke spanning, tusschen O.K. O.F. en Synode, flet O.K.O.F. beweegt zich op een terein, waarop, volgens spreker, de Synode arbeiden moet. Thans wordt aan de Synode de wind uit de zeilen genomen. Deze dreigt te worden „een op een praalbed lig gend lijk van een Synode". Daarom zal Eg- mond principieel tegenstemmen. Niet om de strekking van het voorstel. Dat juicht Eg- mond toe. Er dient, zoo vervolgde spreker, te worden vastgesteld wat tot den arbeid van de synode en wat tot dien van het O.K.OF. behoort. Het voorstel van Dordrecht noemde spre ker naief. Immers, wat die afdeeling wilde, bestaat reeds een tiental jaren. Dordrecht verdedigde haar voorstel, door mede te deelen, dat de bedoeling alleen ge weest was om de aandacht te vestigen op de moreele waarheid, dat financieele zwakke ge meenten geholpen worden door financieel- sterkere. Dit voorstel werd daarna aangenomen en zal ter kennis van den Synodalen Raad wor den gebracht. Een motie van de afdeeling Haarlem, be treffende het bevorderen van de vredesge- dachte in de kerk werd met algemeene stem men aangenomen. Punt Xa. Voorstel van het Hoofdbestuur, tot het oprichten van een organistencursus. Prof. A. Rinkel te Amersfoort leidde dit on derwerp in. Men wil de opleiding in eigen handen ne men. Drie leiders zijn reeds gevonden. Te Rotterdam, Den Haag en Den Helder. Van de leerlingen zal worden geëischt dat zij zich verbinden voor een bepaalden tijd. Zij zullen worden onderricht in manuaal- en pedaalspel, harmonie, modulatie, transposi tie en het Gregoriaansch. Zij zullen ook lei ding moeten geven aan den koorzang. Toe zeggingen van leerlingen uit verschillende plaatsen zijn reeds ontvangen. De bedoeling is in September van dit jaar te Amsterdam een cursus te doen aanvangen. Duur drie jaar. De Algemeene Vergadering besloot een subsidie te verleenen van 200 plus 50 voor de kosten der voorbereiding. b. Idem tot het organiseeren van een reis naar Port-Royal. Het plan werd voorgesteld om een reis te maken naar de ruinen van het bekende klooster van Port-Royal des Champs, nabij Parijs. Dit klooster heeft voor de Oud-Kath. kerk van Nederland groote beteekenis ge had. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat de vereeniging zich niet op het gebied van een reisbureau zal gaan bewegen. Besloten werd de reis te ondernemen in September 1930. c. Idem tot het houden van lezingen over den kerkvader Augustinus, wiens sterfdag 1500 jaar geleden, op 28 Augustus zal wor den herdacht. Dit voorstel werd aangenomen. Een lijst van sprekers zal worden opgemaakt. Verder werden de volgende subsidies vast gesteld. Aan de bibliotheek-commissie 75. Voor lezingen 300. Aan de centrale kas voor verbetering der pastoors-honoraria 750. Aan de pasingestelde pensioencommissie werd een eerste uitkeering van 200 toege wezen. Naar aanleiding van deze zaak kwam de Aartsbisschop aan het woord. Z.D.H. wees op het besluit van de Alge meene Vergadering in 1929, waar men be raadslaagd had over de mogelijkheid van pensionneering der geestelijken, alsmede hunner weduwen en weezen. Met dankbaarheid had spreker geconsta teerd, dat de bisschoppen overal groote steun van de kerkbesturen hadden ondervon den. Het gevolg hiervan was, dat een onder linge pensioenregeling werd getroffen, die direct in werking kan treden. Ook aan de weduwen- en weezenverzor- ging zal ernstig worden gewerkt. Deze pen- soenregeling was in de Synodale raadsver gadering van April j.1. ook aan de orde ge steld. Besloten werd het pensioenfonds onder be heer te stellen van de Synode. Met groote belangstelling had de verga dering kennis genomen van de vorderingen in deze voor de geestelijken zoo belangrijke zaak. Een daverend applaus brak los toen het voorstel aangenomen werd. De begrooting voor 1930 leverde geen moeilijkheden op en werd zonder stemming goedgekeurd. De subsidieën in het jaarver slag genoemd werden voor 1930 weer toege staan. Punt XII. Reeraat over „De stadsuitbrei ding en het catechismusbezoek". De afdeeling Amsterdam, noewel bii dit voor haar zeer belangrijke onderwerp sterk geinteresseerd, wenschie deze voordracht om principieele redenen te doen houden buiten Eenkoele luchtstroom, die in het warme jaar- ra getijde zoo weldadig llll aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan J Aspirin-Tabletten. vy ff eenig op de wereld Lel op oranje band en Bayerkruls. Prlj» 75 eh.Vg/ het verband der agenda.. Volgens deze af- deeling behoorde dit onderwerp hier niet thuis. Het ligt meer op het terrein van een geestelijken vergadering en de Synode. Dit voorstel vond algemeene instemming De agenda werd dienovereenkomstig gewn.' zigd. De rondvraag leverde niets op. Nu kwam pastoor H. J. v. Buuren te Rot. terdam aan het woord tot het houden van het onder punt XII genoemd referaat. Het is van algemeene bekendheid, dat in de overal toenemende stadsuitbreiding de groote afstanden een niet te onderschatten bezwaar gaan opleveren, vooral voor kin deren van veraf wonende gemeenteleden voor het geregeld bezoek der godsdienston' derrichting. Door de groote afstanden wordt het gezin losser van de kerk. Spreker wees in dit ver band vooral op de jeugd. De op grooten af stand van de kerk wonende jeugd zal de Zondagen doorbrengen op een wijze, waar van zij, ouder geworden zijnde niet meer kunnen scheiden. Zoo gaat de jeugd voor de kerk verloren. Volgens spreker zou uitbreiding van het godsdienstonderricht zeer goed werken. Het belang van dit godsdienstonderricht wordt door de ouders vaak onderschat. „Voor sommige onzer gemeenten is er on getwijfeld reeds" aanleiding om dit vraag, stuk ernstig onder de oogen te zien", ver klaarde spreker. Men zou met de bisschoppen kunnen over leggen om meer krachten. Overal kapelaans plaatsen gaat niet, maar bevoegde leeken zouden jongere kinderen kunnen onderrich ten. Naar aanleiding van deze voordracht maakte pastoor van Harderwijk de opmer king, dat de Roomsche kerk ook onderricht laat geven door leeken. Het resultaat van deze voordracht was, dat er geen besluit werd genomen, doch zij werd ter overdenking aanbevolen om er la ter op terug te komen. Te ongeveer vier uur sloot de voorzitter de vergadering. Door den directeur van de „N.V. Maat schappij „Zeebad Egmond" en de N.V. „Maatschappij Noordzeebad", den heer J. W. Kockx, werd aan alle leden en belang stellenden thee aangeboden in de prachtig gelegen serre van Hotel Zeezicht. De dag eindigde met een gemeenschappe- lijken maaltijd in hotel Trompenberg. De heer H. J. Pauw, onderwijzer aan de Openbare lagere school te Egmond aan Zee. komt voor als no. 2 op het drietal voor hoofd tier school te Hocdekenskerke (Z.) Dinsdag werd alhier een bazar gehou den van de Protestantsche naaikrans. Eer keurige collectie handwerken werd tentoon gesteld, vervaardigd door slechts een achttal leden. Deze bazar werd met een druk bezoek vereerd. Van de verloting werden alle loter verkocht. HOORN. Vanaf Zaterdag 24 Mei tot 1 Juni a.s. wordt in het West-Friesch museum alhier een tentoonstelling gehouden van voorwer pen, betrekking hebbende op den grooten zanger Joh. Messchaert. B. en W. stellen in overeenstemming met het advies van de Commissie voor de Financiën den Raad voor het vermenigvul- digingscijfer voor c!e plaatselijke inkomsten belasting voor het jaar 1930—1931 te bepa len op 1.3. B. en W. wijzen er in dit veroand op, dat er thans te minder reden bestaat om het be lastingstelsel der gemeente in beschouwing te nemen, nu binnenkort ter zake toch ver schillende beslissingen moeten worden geno men in verband met de herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en met de wijziging van meer dere wettelijke bepalingen omtrent de ge meentelijke belastingen. B. en W. stellen verder voor aan de J®* han Messchaertstraat een nieuwe gemeente school voor gewoon lager onderwijs te doen bouwen en voor verbouwing en meubilee ring etc. hiervoor een crediet toe te staan van 59.800. Verder om voor de verbou wing van gemeenteschool I aan de Munt straat een crediet te verleenen van 28.800. Voor het maken van een speelplaats en een terrein voor lichamelijke oefening een crediet toe te staan van 9000. Het college uit te noodigen t.z.t. een geld leening aan te gaan, totaal groot 96.600, ter bestrijding van bedoelde uitgaven. Door de benoeming van mr. H. M- Fruin, thans griffier bij het kantongerecht alhier, tot rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, ontstaat een vacature als wethouder. Als opvolger op de lijst van den Vrijheidsbond staat de heer J. v. Stra ten, die de functie van raadslid, naar men zegt, niet ambieert. Alsdan is de heer A. Spaander opvolger. VENHUIZEN. Door den tuinder K. de Groot alhier zijd de eerste vroege aardappelen aangevoerd- De nieuwe oogst bracht 18 cents per K-U- °P- ZUID- EN NOORDSCHERMER- Opnieuw werd in deze gemeente een g*- val van mond- en klauwzeer geconstateerd- Thans bij het veè van W. Schermer te wan, welk vee weidt onder deze gemeente. Dit hier het tweede geval. Het eerste beperkt zich gelukkig tot één dier en dat is bereid* genezen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6