Sllraistlt Courant. Honderd twee en dertigste Jaargang, Vacaniiegenoegens en reisbrieven. Onze Koloniën. Provinciaal nieuws jfo. 121 l93°* Vrijdag 23 Mei ii Van Wesel tot Hamborn. Zooals reeds in het laatste schrijven js medegedeeld, heeft de Rijnstreek, bijna zonder uitzondering, met groote ■werkloosheid te kampen. De eerste mededeelingen daarover gewerden ons in Ueden. Maar later konden we tot in den treure hooren, hoe de stadsbesturen alles trachten te doen om aan dit euvel te ontkomen. De vernietigde militaire vestingen bij Wesel. Voordat we bij Wesel den Rijn weer waren overgestoken, reden we langs een der oude vestingen, welke door het verdrag van Versailles moesten worden vernietigd. De brokstukken steen lagen daar nog allen en men kon een zeer duidelijk beeld krijgen van de enorme sterkte, welke de Duitsche Rijnvestin gen moesten bezitten. Weliswaar be schikt men tegenwoordig over vernieti gingsprojectielen, welke alle begrip te buiten gaan, maar toch was de dikte der muren en daken zoodanig, dat een behoorlijk projectiel een schrammetje op deze steenmassa's zou hebben achter gelaten. Maar boven deze uitermate dikke muren en overkappingen was het geheel nog overdekt met een behoorlijke laag zand. Op de voormalige binnen plaatsen hebben de bewoners uit de buurten tuintjes aangelegd, terwijl de grachten met het noodige huisvuil wor den dichtgegooid. Zooals men er langs rijdt, geeft het wel een indruk van totale onbruikbaarheid voor militaire doelein den. In een ander gedeelte, voor zoover door ons uit de ligging kon worden op gemaakt, wellicht de 2e of 3e zöne, wa ren de honderden schietgaten dichtge metseld, terwijl de overvloedige wasch aan drooglijnen voldoende zekerheid biedt aan de veronderstelling, dat vele gezinnen de diverse appartementen be wonen. Even voorbij Friederichtsfeld is het voormalige legeroefeningsterrein geme- tamophoseerd in een groote landbouw kolonie. Voorwaar een betere bestem ming, maar het geeft, gezien de ontvolk te groote karernes 'n troostloozen aan blik aan de steden. Hamborn, de Amerikaansche uitgegroeide industriestad. Via Dinslaken, Alderode en Marxloh feden we Hamborn binnen. Hamborn de Duitsche groot-industriestad, is wel de meest bijzondere stad van heel Europa van de laatste 30 jaar. Voor een 60 tal jaren woonden in Hamborn, des tijds het grootste provinc'adorp, eenige rijke en ondernemende fabrikanten. Zij kochten groote stukken grond, vooral langs den Rijn en verder overal waar maar de gelegenheid was tot koopen. Het geld centraliseerde zich daar en heeren ingenieurs werden aan het werk gezet om de bestaande industrie te mo- derniseeren en uit te breiden. Dat heeft zoo eenige tientallen jaren geduurd, totdat in 1900 ongeveer bleek, dat Ham born als groot idustriestad zeer vele voordeelen bezat. Nóg meer kapitaal werd toegevoegd en de reeds vooraan staande werken van Thijssen en de Guthe Hoffnungshütte kregen een we reldvermaardheid. Hoofdzakelijk zijn het ijzer- en staalfabrieken, hoewel ook de Guthe en Hoffnungshütte schepen houwt. Juist heeft deze grootindustrie, naar ons werd medegedeeld een order voor de Duitsche Hamburg-Zuid-Ame- rika linie gekregen, voor den bouw van een zestal groote schepen. Men moet dan ook de reusachtige kranen, laad- bruggen, met loopkatten, die hefvermo gens bezitten van 50 ton, aanschouwen om een idee te kunnen vormen van de groote van dergelijke werken. Zoo heeft Thijssen, A. G. al meer dan 60 eigen locomotieven in bedrijf op een geheel eigen net met volledige outilage en waarvoor het emplacement over de ge- heele stad is uitgebreid. Het hoofdem placement beslaat een oppervlakte zoo groot, dat er voor de gemeentenaren geen mogelijkheid meer bestond om bij het kleine stukje Rijnkade te komen. De bewoners van het Rijnkadegedeelte moesten enorme stukken omloopen, tot dat een uitkomst gevonden was door een tunnel van 500 meter lengte aan te leggen onder het emplacement van Thijssen. Bij het emplacement hooren eigen rangeerders, seinhuizen, wagengelei- d' rs, enz. Al dit materiaal is dag in dag uit in gebruik om de honderden kolen- en ertsschepen te lossen, die de noodige voorraad voor de fabrieken aanvoeren. Be treinen rangeeren de wagens over de ertsbergen heen en telkens worden op een laag van 1 X meter, over oppervlakte naar schatting 60 X 200, nieuwe sporen gelegd om de aangevoerde hoeveelheden °P de losplaatsen op te 'aan. Graafma chines en Jacobsladders graven later deze bergen weer weg. Dj almachtige industrieën hebben zooveel eigendom men, dat de gemeente Hambcrn voor mgen gebruik nog geen 100 meter Rijn- ade heeft. De andere tientallen kilo meters zijn door de industrie in beslag genomen. Het aantal bewoners is in de tnf ik6 30 •'aar van 30.00C aangegroeid hit 000, welke Amerikaansche groei stadsbestuur zoo in het nauw heeft gebracht, dat het niet lang duurde, of «amborn werd dior Duisburg gean- exeerd. De enorme bevolkingsaanwas Hit e c'e vei'heteringen van alle moge- 'iJKe toestanden noodzakelijk. Het stads- tuur heeft er dan ook niet tegen op gezien om de noodige maatregelen te treffen. De huizenaanbouw geschiedt op Amerikaansche wijze. Zoo was de bouw van een ziekenhuis één van de noodzakelijkste punten en daarom plaatste men er één meer, waarin niet minder dan 1100 bedden zijn geplaatst, terwijl de geheele verzekeringspost van het ziekenhuis een totaalbedrag omvat van 9 V' millioen Mark. Voor zeker een postje voor plaatselijke assuradeurs om van te watertanden. Ook heeft men een bad en zweminrichting in aanbouw, die yjle millioenen kost en meer dan vier mages hoog is. Door de groote werkloos heid der laatste jaren heeft men echter den bouw van het kolosale werk moeten stopzetten. Er is ook een industrieschool gebouwd, welke de beste, meest uitge breide en modernst ingerichte industrie school van heel Duitschland is. Voorts maakte de reusachtige indus- triëeie vooruitgang het noodzakelijk om voor voldoende licht en kracht te zorgen. In vereeniging met de fabrieken is daar een groote gasketel geplaatst, welke een hoogte heeft van 107 meter met een doorsnee van 70 meter, waarin een doo- delijke dosis gas van 23.540 kubieke meter kan worden gereserveerd. Vanuit deze ketel wordt het geheele industrie gebied door een enorme buisleiding, welke onder een spanning van 16 atmos- pheer staat, van gas voorzien en zelfs tot Münster wordt deze persleiding aan gelegd. Naast deze enorme gashoeveel- heid produceert de fabriek zooveel stoom, dat zij heele complexen huizen over vele straten verdeeld en o.a. ook 't enorme ziekenhuis, van centrale ver warming voorziet, waarvoor men het benoodigde kwantum via een meter, als bij ons het gas of water, kan bekomen. Het Hamborner stadion. Van gemeentewege heeft men er een modern ingericht stadion en stadspark laten aanleggen, waarvoor een uitgave van 16 millioen mark noodig was. De bodem was daar eerst zóó moerassig, dat toen de eerste voetbalmatch werd gespeeld en er 30.000 menschen aanwe zig waren, het terrein en do tribunes be gonnen te deinen. De beweging is nu na genoeg tot stilstand gekomen. D or de verzakking zijn namelijk ook bochten in de rijwiel- en motorrenbaan verzakt, zoodat bij den laatsten wedstrijd, welke tevens de openingswedstrijd van het senzoen was, één der beste Duitsche renners uit de bocht vloog, door de ba lustrade reed en tusschen de toeschou wers terecht kwam. Zwaar gewond is Je man in een der 1100 bedden opgeno men. Naast de sportterreinen zijn er tennis banen en schitterende zwembassins aangelegd. Daarnaast ligt het prachtig aangelegde stadspark met waterpartijen en terrassen. In aanleg is een sintel mo to/renbaan, waar Zondags, als er in Düsseldorf wedstrijden zijn, een 30.000 Hamboi neezen, daar naar toegaan. Nu, men houdt 't geld liever in Hamborn en legt er daarom nog 'n sintelbaan bij aan. De stad zelf. Ondanks deze Groszartikeit is Ham born een vuile stad. Alle huizen zijn zwart en niets is er dan ook wat maar eenigszins kan tippen aan een helder heid als er in Alkmaar heerscht, bijv. Ondanks de royale aanleg der straten en pleinen zijn de woningen ietwat be krompen. Betaaldagen zijn hoogtijdagen. Eens per jaar worden door de indus- triën de data vastgesteld, waarop de arbeiders hun loon kunnen ontvangen. Hierop richten de winkeliers zich vol komen in met hunne reclames. Hieruit volgt, dat de laatste dagen, voordat de mijnwerkers loon ontvangen de stad een doodsch aanzien heeft. Op de betaalda- dagen zelf is er één en al bedrijvigheid Dan is er ook markt en loopen de mijn werkers met de beurs in de hand, ter wijl de vrouwen de benoodigde waren uitzoeken en inkoopen. De radio-ontvangst. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en daarom informeer den we als ware oude „radiorotte.v' naar de ontvangst daar ter plaatse. Nu, we hoorden eenige stations daar! Hil versum en Huizen hoorden we keihard uit den luidspreker. Voorts vele andere, en vooral kortegolf-stations kwamen zeer goed door. Het deed ons goed daar in den vreem de iets uit ons moederland te hoeren en achtereenvolgens hoorden we Guus Wetzel, een stuk van het orchest onder leiding van Nico Treep aankondigen, terwijl even later 1e K R O.-speaker zijn woordje deed. Minder aangenaam deed het ons aan, toen we moesten gaan uitleggen van het Huizen, dat Hilversum wel eens is en Hilversum dat Huizen kan zijn. Die chaos was voor de aanwe zige Duitsche Grunlichen niet te vatten (Voor ons ook niet!) Storingen waren er veel, maar naar inen ens berichtte, was het dien avond zeer goed. Daar ter plaatse zijn nog geen 30 meter onder den beganen grond de mijngangen al, en de honderden electrische motoren maken electrische storingen van je wel- ste. Het was laat voordat we „Ins Körbchen" stegen en uitrusten van de vermoeiende dagtaak in onze vacantie. F. F. Pforzheim „Zum Rappen". 15 Mei 1930. EEN NIEUWE RAMP IN LIKASAN. Nu ook de naburige dorpen ont ruimd. Alle herstelwerken totaal vernield. Een nieuw onheil is over de desa Likasan gekomen. Een tweede modder-eruptie, af komstig van de Telemojo, die veroorzaakt werd door de voortdurende hevige regens, vernietigde zestien huizen, gelegen in de na bijheid van het terrein der vorige eruptie. Daar deze huizen ontruimd waren, zijn geen menschenlevens te betreuren. De bevolking ia van meening dat een oud moeras, dat voorheen het grootste deel droog was, weder om moerassig is geworden. Alle dorpen in de nabijheid worden door de bevolking verlaten, ook die welke volgens het oordeel van de autoriteiten totaal geen gevaar loopen. De eruptie werd wederom vergezeld door een hevig gerommel, dat mijlen ver in den omtrek hoorbaar was. Alle herstellingen, waarmede men na de eerste eruptie was aangevangen, zijn door deze tweede eruptie totaal vernield. Bijzonderheden over de eerste eruptie. Een speciale correspondent van de „Loco motief" meldt nog omtrent de Telemojo ramp, dat het dal van de kali Likasan zoo ver het oog reikt een uitgestrekt grillig mod- derbed is geworden. I iet geheel biedt een doodschen, wanstaltigen aanblik. Geweldige zwerfblokken liggen her- en derwaarts ver spreid. Tusschen graniet en modder door zoekt de woest bruisende kali Likasan zich een weg, doch een anderen weg dan vroeger. Ver weg, aan den anderen oever van den modderakker, tegen de hellingen van den Gadjamoengkoer, groent het plotseling weer. Daar schijnt de zon op welige sawahs, daar rijpt de padi in schril contrast. De bewoners, die het leven er hebben afgebracht, zijn nog niet in staat de gedachten voldoende te orde nen, ook al schijnen zij uiterlijk zeer kalm en gelaten te zijn. Niet alleen was redding kort na de ramp onmogelijk, ook thans nog is het eigenlijke gebied1 van de ramp volsla gen ontoegankelijk. De modder is overal van een zeer weeke en fijne structuur, zoodat het vrijwel is uit gesloten, dat men gaat zoeken naar de lijken der omgekomenen, aangezien dat zeker nieu we levens zou vergen. Wanneer in het geteis terde gebied nieuwe zware regens doorbre ken, zal de modderlaag worden afgespoeld, zoo niet, dan zal zij verharden en de slacht offers zullen voor eeuwig begraven liggen in de bedding van klei. Uit de verhalen van de bewoners van het getroffen gebied blijkt, dat de eerste nadering van den modderstroom zonder eenig gerucht geschiedde, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat een zware aardmassa tot een dikke pap gewor den, door stuwing van het tegengehouden rivierwater, aanvankelijk langzaam omlaag schoof om ergens op een gegeven moment als het ware te bezwijken en uiteen te vallen, waarna de eigenlijke modderbandjir begon. Met een donderend geraas, hetwelk tot Ban- joeriboe en Ambarawa hoorbaar was, zijn later slib en slijk door den gewonen bandjir meegesleurd. Op de stammen van eenzame klapperboomen in de modderbedding ziet men nauwkeurig de merkteekenen van de hoogte van den vloed. Opmerkelijk is het feit, dat enkele lijken door geen stuk kleeding bedekt, doch volkomen gaaf van huid waren, het geen sterk wijst in de richting van een aan vankelijk zeer traag bewegende massa. Im mers, had de modder een krachtige beweging gehad, dan hadden de lichamen der ongeluk kige slachtoffers stellig wonden vertoond, veroorzaakt door het in botsing komen met de tallooze vele zwerfblokken, die eveneens werden meegevoerd. Het herstellen van den weg Banjoebiroe- Salatiga zal weken duren, het wegdek is over een lengte van 75 meter totaal vernield Aangezien de kali Likasan een nieuwen loop heeft gekregen, zullen nieuwe kunstwerken noodzakelijk zijn. Voorts is nog totaal ver nield een gedeelte van den weg Getassan Ambarawa. Het Smeroe-fonds helpt. Door het bestuur van het Smeroe-fonds is een bedrag van 10.000 gulden overgemaakt aan den gouverneur van Midden-Java ten be hoeve van de steunverleening aan de slacht offers van de ramp. DE MOORD OP BANKA. De toedracht. In verband met den moord op den deta chementscommandant van de veldpolitie te Soengei Liat op Banka, den heer D. G. Th. Broersma op den 13den Mei j.1., verneemt Aneta nog het volgende: Op den 12den Mei j.1. zijn twaal agenten op het rapport verschenen met het verzoek om een uitkeering in geld uit de kas van het dagverblijf/ Commandant Broersma deelde de agenten mede, dat zulks onmogelijk kon geschieden zonder voorkennis van den ge westelijken leider der veldpolitie. Hij gelast te de agenten daarop in te rukken. Dit bevel werd echter niet opgevolgd en twee agenten riepen luide: „Blijf staan!" De heer Broer sma rapporteerde het gebeurde aan den ge westelijken leider, die last gaf alle betrok kenen en speciaal de twee belhamels te straf fen, hetgeen geschiedde. Den volgenden dag stelde de agent, die den heer Broersma ver moordde, zich verdekt en met getrokken kle wang op, toen hij commandant Broersma zag naderen. De moordenaar bracht hem drie houwen toe, waarvan een in de hart streek. Toen de dader gearresteerd werd, verklaarde hij geen spijt te hebben van zijn daad, zeggende, dat hij niet in drift, doch zuiver uit wraak han gehandeld. Het slacht offer is den léden Mei daaraanvolgend op zeer plechtige wijze begraven. Onder de aanwezigen bevonden zich de resident van Banka en Onderhoorigheden en vele be stuursambtenaren. de DE GEDWONGEN ARBEID. De geleidelijke afschaffing van heerendiensten Een vertegenwoordiger van de „Deli Cou rant" heeft een onderhoud gehad met dr. B. J. Hage, die in opdracht van de regeering naar Europa vertrekt. Dr. Hage deelde mede, dat de regeering van Ned.-Indië de ontwerp-conventie ter regeling van den gedwongen arbeid, waarbij de heerendiensten in beginsel zullen worden afgeschaft, aanvaardbaar acht. De heeren diensten zullen nog gedurende een zekere periode mogen worden gevorderd. Dr. Haga heeft zich niet uitgelaten over den duur dier periode. Wel deelde hij mede, dat vermoede lijk nog in den loop van het jaar gelden zul len worden aangevraagd voor de geleidelijke afschaffing der heerendiensten. Met de ge heele afschaffing zal jaarlijks een bedrag zijn gemoeid van vijftien millioep gulden. E'EN CYCLOON BOVEN BATAVIA. Ernstige schade. Woensdagmiddag woedde een hevige cycloon boven Batavia, waardoor ernstige schade werd aangericht. Talrijke boomen werden ontworteld. Omdat een aantal licht masten is omgewaaid, is de stroomlevering in verschillende deelen van de stad gestoord. Het gebouw van het „Bat. Nieuwsblad" werd totaal geïsoleerd. Er was geen stroom, geen licht en de telefoon was buiten werking, zcodat het blad niet tijdig kon verschijnen. OOSTER'SCHE HEERENDIENSTEN. Een Westersch belastingstelsel. Aan het „Politiek Economisch Weekblad" ontleenen wij het volgende treffende, zij het dan ook niet nieuwe betoogt: „In dorpsgemeenschappen van Zuid-Su- matra o.a. verrichten de dorpelingen onge veer veertig dagen per jaar verschillende diensten ten behoeve van hunne (Inheem- sche) overheid (dorpshoofd, dorpsgemeen schap, enz.) Indien dezie overheid het recht heeft om deze diensten te vorderen, dan bezit de supe rieure Nederlandsche overheid die bevoegd heid toch ten minste in dezelfde mate'? Waarom moeten dan deze heerendiensten, die toch eene inheemsche instelling zijn, plaats maken voor het Westersche belasting stelsel?" Er is reeds eerder op gewezen, doch dat doet niets af aan het overtuigende van dit argument, voegt het Hbl. hier aan toe. B ROOD D RO NKE N STUD E NTE'N. De Raad van Justitie te Batavia, uitspraak doende in de zaak Czerwinski, waarbij een aantal studenten van de technische hooge- sehool te Bandoeng zich hadden te verant woorden, wegens vrijheidsberooving en mis handeling, veroordeelde Woensdag 17 Ban- doengsche studenten tot straffen, varieeren- de tusschen drie weken en één week hechte nis en vijftig gulden boete. situatie en de positie van den voorzitter directeur. Dezen, dien men al jaren op d« eerste plaats in het opperste bestuurscollege heeft geplaatst, wordt nu als een zwarl schaap uitgebannen, gedesavoureerd als be noemd kassier! Wel afdoend en met geldige, overtuigdende reden en omkleed zal ae moti veering van den Raad van Toezicht moeten zijn, wil het bestuur der Centrale Bank deze benoeming ongedaan maken. Wel groot moet de tegenzin van den Raad van toezicht tegen den voorzitter-directeur, den thans benoemden kassier zijn. Vroeger was hij kassier van de Coöp. Boerenleen bank, aangesloten bij1 de Centrale te Utrecht.; Ook al wegens persoonlijke antipathieën is hij toen als kassier afgetreden en heeft hij met enkele van zijn „vrienden" de nieuwe Bank gesticht. Deze sloot zich toen bij1 de ter tijde bestaande Centrale te Alkmaar aan, waar men ter onderscheiding van de neutrale moest instemmen met eigendom, huisgezin en godsdienst te beschouwen als de grond-» slagen der maatschappij en zijn gedrag daar naar regelen. Hoewel de oprichters allen van liberalen huizê waren, werd dit beginsel in de statuten vastgelegd. Toen dé Alkmaar- sche Centrale liquireerde en deze locale Bank een schuld van 12000 op de schouders leg de, ging zij1 over naar Eindhoven, de R.K. Centrale. Het is de Bank nooit gelukt tot eenigen bloei te komen, wat niet te verwonde ren is, als men weet, dat in dezelfde gemeen te een Boerenleenbank is, die 180 leden telt en die op een gezonden grondslag is opge richt, een grondslag, die het belijdend be ginsel weergeeft op het gebied van het Co- operatieve credietwezen zoowel van leden als van bestuurders. Het is te begrijpen, dat men in de kringen van Coöp. Boerenleenbank II de afwikkeling met eenige belangstelling tegemoet ziet. Bui ten die kringen zullen er weinigen zijn, die niet hebben voorzien, dat de tijd zou komen, dat er ook daar „hommeles" zou ontstaan. Moge het voor de enkele tuinders, die nog lid zijn dezer Bank, geen al te groote onaan genaamheden veroorzaken. STOMPETOREN. Woensdagavond vergaderde in café Kam steeg alhier de vereeniging van land- en tuinbouwers in de Schermeer. De voorzitter, de heer Jb. de Boer Czn., heette de (niet talrijk) opgekomen leden wel kom en deelde mede, dat deze vergadering gehouden werd om te bespreken een ingeko men stuk over de aardappelsorteering. De discussie over het ingekomen stuk was zeer geanimeerd en bewees de belangstelling der leden voor deze zaak. Het gevoelen van allen was, dat het betrekking heeft op de consumptie-aardappelen. Nadat de voorzitter ieder in de gelegenheid had gesteld zijn mee ning uit te spreken, werd met algemeene stemmen besloten er in mee te gaan, mits de maat van tusschensoort bepaald werd tot 60 m.M. en die van de groote van 55 m.M. af. Bij de rondvraag deelde de heer C. Mad- derom iets mede van de besprekingen, welke dien dag in de vergadering van den keu ringsdienst waren gevoerd, waarvoor hem dank gezegd werd. De heer Jb. Bakker klaagde over last en schade, die aangebracht worden door de eenden en vroeg, wat hier tegen te doen was. Met algemeene stemmen werd besloten, tot het polderbestuur het ver zoek te richten, dat de bepalingen hierom trent gehandhaafd worden. Hierna sluiting der korte, maar gezellige vergadering. ZUIDSCHARWOUPE. Men schrijft ons: Door het bedanken van den heer J. Kroon als kassier van de Coöp. Boerenleen bank II, aangesloten bij de Centrale Bank te Eindhoven, is deze betrekking vacant geko men. Veel liefhebbers waren er voor dit baantje niet; slechts 3 sollicitanten hebben zich aangemeld. Van deze sollicitanten is er één geen lid van de Bank, de andere twee zijn dit wel. Een ervan is lid van den Raad van toezicht en de andere is lid van het be stuur en nog wel directeur-voorzitter. Als men nu zou meenen, dat. deze benoeming in de beste harmonie zou geschieden, heeft men het glad mis. Personen kunnen hier weer niet van zaken gescheiden worden en voor de duizend en eerste maal ziet men in Zuid- Scharwoude zich weer een schouwspel voordoen zoo weinig verheffend, dat men zich afvraagt, hoe zoo iets mogelijk is bij verstandige menschen, die in sommige op zichten nog leiding moeten geven en die vaak geroepen worden, al is het dan ook door vriendjes, de lakens uit te deelen. Tot recht verstand van een en ander dee len we mee, dat de kasier benoemd wordt door het bestuur voor den tijd van 4 jaar. Voor deze benoeming is de goedkeuring van den Raad van toezicht der Boerenleenbank en van het bestuur der Coöperatieve Cen trale Bank vereischt. Weigert de Raad van toezicht zijn goedkeuring aan de door het bestuur gedane benoeming en wenscht het bestuur geen andere benoeming te doen, dan heeft het bestuur het recht om binnen een maand na de afwijzende beschikking van den Raad1 van toezicht in beroep te gaan bij het bestuur der Coöp. Centrale Bank, hetwelk de bevoegdheid heeft, na beide colleges te heb ben gehoord, bindende uitspraak te doen Wordt hierbij goedkeuring verleend aan het bestuur, dan is de kassier benoemd, ook zon der goedkeuring van den Raad van toezicht Wordt daarentegen de Raad van toezicht in het gelijk gesteld, dan zal het bestuur een nieuwe kassiersbenoeming moeten doen plaats vinden. Op 't oogenblik heeft de kassiersbenoeming plaats gehad. Benoemd werd de heer J. Ver- kroost, sedert 18 jaar voorzitter-directeur der Bank en reeds 6 keer als zoodanig met zoo goed als algemeene stemmen herkozen, wel een bewijs, dat hij' als een persona grata in de coöp. instelling wordt beschouwd. Dit her haald vernieuwd vertrouwen, mag hij onge twijfeld als zoodanig uitleggen. Ware het anders, het zou niet pleiten voor hen, die hem dat vertrouwen schonken. De benoeming geschiedde door het bestuur, dat uit 3 leden bestaat, waarvan 1 de benoemde zelf is, met 2 stemmen tegen 1 stem op den heer C. de Boer Cz., lid van den Raaa van Toezicht. Dit college keurt echter de benoeming niet goed en met 4 tegen 1 stem, zooals ons van betrouwbare zijde verzeker wordt, wordt de cpedkeuring onthouden. Men begrijpt nu de HENSBROEK. Vervolg van pagina 1, 2de blad. De voorzitter had een verzoek om zooveel mogelijk te zorgen de bloeiende koolstruiken om te hakken. Ook het werpen van afgesne den bloemen in de slooten vond spr. heel foutief en wees er op dat er zooveel mogelijk verwijderd moesten worden. Daarna volgde de rondvraag. De voorzitter had een middel gelezen voor de bestrijding van knolvoet in de kool en we» slootbagger met X> pet. uspelumoplossing en daar voor het zetten de planten in te doo- pen. Resultaat was: behandelde 90 planten, 6 knolvoet. Onbehandelde 118 planten, 112 knolvoet. De heer Jb. Groot Jz. had zelf proeven genomen tegen knolvoet en stelde de gele genheid open de resultaten bij hem te komen zien. De heer S. Overman vroeg, of bij den stei ger bij het stoomgemaal een paar palen ge zet mochten worden voor het vastleggen van den motor, wat door den voorzitter van den polder, op de vergadering aanwezig, werd toegestaan. De heer Jb. Heertjes vroeg of het bestuur der vereeniging het vervoer van de augurken naar de Purmerender markt weer op zich wilde nemen. Werd goedgevonden. De heer H. de Vries vroeg enkele inlich tingen aangaande onderzoek van kunstmest, voorn, wat betrof het art. stikstof. Besloten werd voortaan alles te onderzoeken en de kosten over alles te deelen. R. Overman vroeg enkele dingen aan gaande de zetkoolregeling. Daar hij gezien had dat er verscheidenen waren die evengoed zelf nog weer zetkool hadden uitgezet. De voorzitter antwoordde dat elk lid der vereeniging moreel verplicht was, geen zet kool in den polder te planten en wie dat toch doet, dat per slot van rekening zelf maar moet weten. Jb. Groot Jr. hoopte als voor zitter van den Polder dat de leden van de tuinbouwvereeniging hun volle medewerking wilden geven tot het tegengaan van hef werpen van uien, bloemen en vuil in de slooten. De heer Aai (Rustenburg) vroeg enkele in lichtingen aangaande koolzaad ontsmetting. De heer Jb. Groot als correspondent van den plantenziektekundige dienst stelde voor, om als de tijd daar was, den leden bericht te sturen. Burgemeester Kooiman verzocht de leden om als de landbouwtelling straks zou worden gehouden, een zuivere opgaaf van het be bouwde land te doen, waarvoor tot zekeren "tijd biljetten zullen worden rondgestuurd. De voorzitter bracht den heer de Hart dank voor zijn werkzaamheden aan de ver eeniging gegeven en hoopte dat het a.s. sei zoen voordeeliger mocht wezen voor de tuinbouwers, waarna hij de vergadering sloot. BERGEN. 1 Autotocht met ouden van dagen Op initiatief van den heer Besse, president kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, vormden en kele leden van het bestuur der N.H. kerk, de R.K. kerk en de R.K.- en B.A.-besturen zich tot een comité om den ouden van dagen een autotocht naar de Zuiderzeewerken te ver schaffen. Een beroep op de autorijders in Bergen had tot gevolg, dat een 33 auto's beschik baar werden gesteld. Het plan verkreeg der mate de instemming van de burgerij, dat verschillende winkeliers cadeaux offreerden om de oudjes gedurende den tocht te ontha len, terwijl anderen een vrijwillige bijdrage schonken, waardoor het mogelijk werd een 75 ouden van dagen uit de gemeente gister een dag te verschaffen, die lang als een aan gename bij hen en de autobestuurders in herinnering zal blijven. Om 1 uur werd des middags vanaf de ruïne weggereden en ging het over Schoorl en de Burgerbrug, langs de Grootesloot naar Schagerbrug, waar gedurende een half uur werd gepauzeerd cm de damesgeleid sters in de gelegenheid te stellen de oudjes en de autobestuurders te onthalen. 1ben men Schagerbrug naderde, regende het der mate, dat velen den dag reeds als een verlo ren dag beschouwden, doch spoedig klaar de de lucjjt op en brak de zon door de wol-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9