Ahnrscht taant. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. De betalende logé> Honderd twee en Jaargang. Maandag '10 Mei Radio-hoekje No. 123 1930. Dinsdag 27 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.; 10.-r-10.15 Morgenwijding. 12.2.— Con eert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.-3.— Gramo foonpl. 3.4.Knipcursus. 4.4.20 Gra mofoonpl. 4.205.Concert. Jo de la Rie Hemerik, piano. Bram Hemerik, cello. 5.30 6.Concert uit Café „Moderne" te Amster dam- 6.Tijdsein. Daarna vervolg concert. 6.30 Koersen. 6.40—7.Gramofoonpl. 7 7.30 G. Pilger: Belangrijke vrouwen uit de geschiedenis III. Maria Stuart. 7.30—8.— Bernard Shaw spreekt op gramofoonplaten van de Linguaphone. 8.9.Gramofoon platen. 9.Concert. Omroeporkest. M. Loe- vensohn, cello. 10.Persberichten. Daarna: ■Populair concert. 11.Aansluiting Carlton Hotel te Amsterdam. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O. 8.159.Gramofoonplaten. 11.3012.— Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12,15 Poli- tieber. 12.15—1.15 Concert door het K. R O.-Trio. 1.152.— Gramofoonplaten. 2. 3.— Vrouwenuurtje. 5.-6.— Gramofoonpl. 6.01—6.15 Sportpraatje door W. L. de Zwa ger. 6.15—6.45 Gramofoonplaten. 6.45—7.15 Cursus kerklatijn. 7.15—7.45 Dr. R. Post „Willem I, Prins van Oranje". 7.45-8.- Politieber. 8.0111.Concert door het K R. O.-Orkest. Bern. Lensen, tenor. Wm Bredius, bariton-bas. 11.11.30 Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Concert. R. Hillier, alt. F. Steger, tenor. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.20 Te ilevisie. 2.25 Gramofoonplaten. 2.50 Uitz voor scholen. 4.50 Orkestconcert en orgelspel 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 'Nieuwsberichten. 7.Piano-recital door A. 'Morrison. 7.20—7 40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest, E. Cochrane, sopraan 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.05 Dansmuziek en Va'riété. 10.50—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.2ü Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „La Tosca" van Puccini. 10.20 Orkestconcert. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.45 —12.15 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Con eert. Orkest en fluit. 5.50—6.50 Orkestcon eert. 8.20 Orkestconcert. Intermezzo: Mai- Kantate". Muziek van Gustav Kneip. Koren, mandoline-orkest en solisten. Kalimdborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert. 3.505.20 Orkestconcert. 8.20—11.35 „Carmen". Opera van G. Bizet. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert en zang. 8.35 Golflengte 338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.50—7.20 Lezingen. 7.20 —7.50 Concert. 9.20—12.50 Lezingen. 12.50 1.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Lezin gen. 2.202.50 Gramofoonplaten. 2.50 4,50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50 8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.35 „Aus aller Welt". Gevar. programma. 10.40 Le zing en berichten. DE ZENDTIJDVERDEELING. Bijzonder druk bezochte orotest- vergadering te Amsterdam. In het Concertgebouw In Amsterdam is Zaterdagmiddag luid en overtuigend geprotesteerd tegen het besluit inzake de zendtijd-verdeeling van minister Reymer. Voor de beide door de A.V.R.O. belegde vergaderingen bestond een geweldige belang stelling. Bij de deuren van het Concertge bouw verdrongen zich reeds vóór éénen hon derden en kort daarna duizenden belangstel lendenen eerst om drie uur zou de verga dering beginnen. Het spreekt dus vanzelf, dat, toen de deuren eenmaal opengingen, in een korte spanne tijds de groote zaal, de galerijen en het podium volliepen, tot er niemand meer bij kon. Buiten bleven zeker nog een paar duizend teleurgestelden staan; een sterke politiemacht, waartoe ook eenige rui ters behoorden, zorgde er voor dat het ver keer geen stagnatie ondervond. Als voorzitter der vergadering trad dr. H. Molhuysen op. Er waren in de zaal vele doeken opgehan gen met protesten tegen het besluit van den minister van Waterstaat Naar het Engelsch 4) van K. CAMERON WARD. HOOFDSTUK III. Er verliepen veertien dagen, zonder dat Mary iets hoorde van de pastorie met haar „betalenden logé". Zijzelve wilde er niet heen gaan en Clover had het waarschijnlijk te druk, °m bij haar te komen. De tweelingen kwamen wel zoowat iederen dag op de hoeve, maar het was haar zeker verboden, om van den logé te sPreken, en toch had Mary zoo graag gehoord, hij er al wat beter uitzag en of de lucht van Derbyshire hem goed deed- Zondagochtend na kerktijd liep ze Clover erop en samen wandelden de meisjes naar huis. "Ik had zoo gehoopt, dat je al eens lang ge- omen zoudt zijn, Mary", begon Clover, half- herwijtend. „Want je begrijpt, dat ik het veel 6 'jj"k .^b. om bij jou te komen!" „Kan je het nogal schikken met den logé? JJ* dat is maar zöo zöo. Niet zijn schuld is e Mr. Warwick is heel vriendelijk, maar Va- er trekt zich niets van hem aan en Moeder eschouwt zijn verblijf in ons huis nu eenmaal s een beleediging; dus wil ze totaal niets voor hem doen, en ben ik de eenige, d-'e er op ljg"^Wezen 's' 'lem bet leven draaglijk te ma- "En da' Saat ie nogal goed af?" Het A-V.R.O.-Orkest werd bij zijn verschij nen op het podium met daverend en langdu- rig handgeklap begroet, Nico Treep kreeg van het publiek een ovatie en de geheele zaal huldigen'1"6111^ °m ^en P°Pu'a'ren dirigent te Het orkest opende de bijeenkomst met een iorscnen marsch, waarop een Langdurig ap plaus volgde. Als sprekers traden achtereenvolgens op dr. Molhuysen, ds. Ekering, dr. Ritter en W. Vogt, die telkens onderbroken door bijvals betuigingen ieder op zijn wijze hun afkeu ring uitspraken over het minjsteriëel besluit tot verdeeling van den zendtijd Het enthou siasme steeg voortdurend en zeer talrijk wa ren de uitroepen van vlammend protest van de aanwezigen. Een motie. Na de rede van den heer W. Vogt, wien een langdurige ovatie werd gebracht, speelde de muziek van Nico Treep op verzoek uit de zaal den A.V.R.O.-marsch. Met algeraeene stemmen vereenigde de ver gadering zich daarna met de volgende motie: De buitengewone algemeene ledenvergade ring van de A. V. R. O. spreekt hare veront waardiging uit over de door dé regeering ge nomen beslissing inzake de zendtijdverdee- ling. Zij is geschokt in haar, gedurende lange jaren van strijd nog steeds gekoesterde hoop, dat de regeering een beslissing zou nemen, die recht zou doen aan de verlangens van de luisteraars. Zij ziet in de genomen beslis sing niets anders dan een uiting van het stellen van het partijbelang boven het alge meen belang, waardoor honderdduizenden goede Nederlanders getroffen worden in het door henzelf opgebouwde Omroepinstituut, dat hen om zijn uitnemende algemeene pro gramma's zoo lief is geworden. Zij verfoeien deze beslissing, waardoor de zendtijd voor hun programma wordt geroofd en zij haten die, om den dwang dien de regeering hun oplegt om hunne programma's te zien ver vangen door uitingen van godsdienst- en partijstrijd. Zij eischen van de regeering een teruggave van den hun ontroofden zendtijd, waartoe de gelegenheid bestaat door het scheppen van meer zendtijd. Het onthouden daarvan zullen zij beschouwen als onwil der regeering om aan goede staatsburgers het hun ontroofde eigendom terug te schenken, zelfs als dit kan geschieden zonder iemand te schaden. Zij verzoeken het bestuur der A. V. R. O. den strijd tot bereiking van dit doel te willen voeren met alle hem ten dienste staande wettelijke middelen en verklaren be reid te zijn het bestuur met alle kracht daar bij te steunen. Zij besluiten deze motie ter ken nis te brengen van de regeering en aan de pers. Een stem uit Den Haag. De voorzitter van het comité van Haagsche luistervinken, de heer De Graaf, sprak ver volgens nog een woord van protest tegen de regeeringsbeslissing; de regeering heeft, zegt hij, vergeten, dat de A.V.R.O.-luisteraars meest regeeringsgezinde aanhangers van ons vaderland zijn en dat ons vorstenhuis zich reeds eenige malen van de A.V.R.O.-micro foon bediend heeft om tot het land te spreken. Is vraagt spr. de tijd niet gekomen om ons te beraden of wij bij de komende verkie zingen deze regeering mogen steunen? Wij vragen, aldus spr., het algemeen bestuur van de A.V.R.O. de samenwerking, waarvan in het zendtijden-besluit sprake is, te weigeren. (Luid applaus). Hulde bracht spr. ten slotte den heer Vogt, het algemeen bestuur en dr. Molhuysen. Dr. Molhuysen, nu waarnemend voorzitter moet voorzitter van de A.V.R.O. worden! (Applaus). Met een slotwoord van dr. Molhuysen, die het nationaal devies „Je maintiendrai" ook tot devies voor de A.V.R.O. nam, eindigde te 5 uur 15 de vergadering. In het gebouw Carré. Ook dit groote gebouw was Zaterdagmid dag tot den nok gevuld met A.V.R.O.-vrien den van wie vele honderdtallen zich reeds vóór 2 uur in een lange rij hadden opgesteld om toch maar een plaatsje te krijgen. Een even geestdriftige stemming als in het Con certgebouw heerschte er in Carré, herhaalde lijke ontlastte zij zich in daverende toejuichin gen en medelevende interrupties telkens als er iets naar het hart der vergaderden gezegd werd. Als voorzitter tpa-d hier op de heer J. Cor- ver en na diens openingsrede, waarin opge wekt werd om niet te rusten alvorens het on recht van den minister ongedaan is gemaakt, werd nog gesproken door de heeren D. Ma nassen en K. H. Noest. Ook de heeren ds. W. Ekering en W. Vogt, die in het Concertgebouw optraden, voerden het woord. De motie, die in het Concertgebouw werd goedgekeurd, werd ook hier aan het oordeel der stemgerechtigden onderworpen. Zij werd „Och, ik geloof, dat ik soms heelemaal niet in zijn smaak val. Hij blijft beleefd, maar hij kan er nu en dan zoo zwart uitzien, of hij je wel zou willen opeten." „Misschien heeft hij een diepgaand verdriet gehad: een ongelukkige liefde, of zoo. Lijkt hij al wat sterker?" „Neen, dat is het juist! Ik vind hem bepaald minder, dan toen hij kwam. Ik geloof, dat hij eigenlijk liever zou willen gaan, maar dat hij de energie niet heeft, om te veranderen. Verbeeld je, dat hij eens wegkwijnde en bij ons aan huis stierf!" „Maar zijn vrienden en familie zouden het toch zoover niet met hem laten komen!" ,JDat is het juist; ik geloof niet, dat hij vrien den of familie bezit! Hij heeft nog geen brief gehad, sinds hij bij ons is, behalve dan van den dokter, die hem bracht. En die is op het oogenblik in Zwitserland; hij brengt daar zijn vacantie door1'. „Eet de patiënt wel goed, Clpver?" „Hij gebruikt bijna niets! Of hij heeft geen eetlust, óf hij houdt niet van wat wij hem voor zetten. Hij klaagt nooit, maar stuurt het eten onaangeroerd weer weg. Hij eet alleen, zie je. We hebben bet eerst geprobeerd gezamenlijk, maar dat ging niet: Vader zei geen woord en Moeder was steeds aart het weeklagen over onze benarde opstandigheden. Ik doe al mijn best en dat heb ik wel gemerkt: hij is dol op puddingen." „Geef hem dan veel puddingen met melk, en wat room bij de vruchten „Je hebt makkelijk praten: wij wonen niet op een boerderij, moet je denken! „Hoor eens, Clover, je zult toch niet boos ziin. over wat ik nu zeg?Zóó op die ma- bij acclamatie aangenomen. Uit den boezem der vergadering werd in overweging gegeven om ze piet aan minister Reymer, maar aan den ministerraad of de koningin te zenden. De voorzitter zeide overweging toe en ont raadde in te gaan op een in overweging ge geven denkbeeld om een massa-betooging op den Dam te houden, wat de instemming der vergadering bleek te hebben. Aan het slot der bijeenkomst zeide de voor zitter, dat de A.V.R.O. niet moet beginnen aan politiek te doen. Ieder A.V.R.O. lid moet echter nagaan wat zijn plicht is. En iemanc uit de vergadering verzocht hem te gelooven, als hij zei: „de politiek is nog slechter als Brabaptsche kant van één cent de el". 't Was dicht bij zessen toen de vergadering gesloten werd. Zij werd opgeluisterd door de muziek van een orkest, waarin opgenomen het A.V.R.O.-octet, onder leiding van Louis Schmidt. DE GEWEIGERDE AUDIËNTIE In antwoord op een Vrijdagavond aan den minister van Waterstaat gezonden telegram ontving het bestuur van de „Vrije Luister vink" Zaterdagmiddag het volgende ant woord van minister Reymer: „Uw nader ontvangen telegram brengt geen wijziging in mijn standpunt". Het bestuur zal zich, naar gemeld wordt, hierbij niet neerleggen en verder te npmen stappen in deze aangelegenheid nader over wegen. PROTESTVERGADERING TE WOERDEN. De plaatselijke Vereeniging van A.V.R.O.- luistervinken heeft te Woerden een protest- vergadering gehouden naar aanleiding van de zendtijdverdeeling. De vergadering werd gepresideerd door den heer D. Boomsma Als sprekers traden op de heeren E. de Jong en L. van der Sluys, van Rotterdam, leden resp. van het algemeen en dagelijksch bestuur. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waarin gesproken wordt van onrecht en van calisme aan de A.V.R.O. aangedaan en gezegd wordt dat de knech ting van onzen wil teniet zal worden gedaan door een krachtigen doelbewusten strijd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad nr. 1166 is opge nomen het besluit van den Raad dier ge- meentg van 10 April 1930, waarbij is vast gesteld eene Verordening tot wijziging der verordening, regelende de bezoldi ging van het bedienend personeel aan het gymnasium, de handels school en de handelsavondschool. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing nedergelegd, waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar is. Alkmaar, 24 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVEL FABRIEKEN. (Vervolg.) De rekening over 1929 sluit voor alge meene zaken in ontvangsten en uitgaven op 57176.16*. Voor 't eerst is er een nadeelig saldo te boeken ad 740.64 Wegens de meerdere melkproductie was dit tekort niet verontrus tend; terwijl een melkproductie van 110 mil- lioen K.G. was geraamd, had deze bedragen ruim 131 millioen. Wat betreft afd. Aankoop sloot de rekening in ontvangsten en uitga ven op 115062.57 (v. j. was de omzet ruim 80.000). Betreffende de kortingen sloot de rekening in ontvangsten en uitgaven op 7148.41. Hiervoor kon 5424.21 bij de reserve ge voegd worden. Bij monde van den heer Koeman (Bobel- dijk) werd goedgunstig gerapporteerd. De boekhouding was keurig in orde bevonden, geadviseerd' werd tot décharge van den pen ningmeester, waartoe bij acclamatie beslo ten werd. Tot gewoon lid wordt bij acclamatie aan genomen „De Eendracht'' te Texel; tot bui tengewoon lid de heer J. Bark Mzn. te Mid- delie. Verkiezingen. Tot lid van het bestuur in de vacature H. K. Koster (niet herkiesbaar) werd met 101 stem gekozen de heer Jm. Blaauboer (Scha- gen). nier mag je niet voortgaan met je logé en ik zou je zoo graag helpen! Laat mij zorgen voor de „toetjes" van Mr. Warwick. Ik moet toch altijd een „zoetje" maken voor ons en je weet: op een boerderij ben je altijd ruim voorzien van melk en eieren. Bovendien is het een goed vruchtenjaar. Laat Dagmar of Myrtle gerust iederen dag het dessert van Mr. Warwick ko men halen; als hij zoo weinig eet, blijft er dan licht nog wat over voor den lunch van den vol genden dag." „Maar dat mag ik toch niet aannemen, Mary! Verbeeld je, dat jij voor een groot deel voor zijn kost zorgt en dat wij het geld voor zijn pension krijgen!" „Maar het kost ons niéts! Wij hebben thuis zulke goede eters, dat een klein stukje pudding meer of minder heelemaal geen verschil maakt! En je krijgt ook iederen dag een kannetje room. Maar je moet mij enkel beloven, dat je het geheim houdt.' „Ja; maar Jane en de kinderen moeten het wetep. Enfin, zij zullen niets zeggen, als ik het haar vraag. Aan Vader en Moeder vertel ik er niets van en ik zou mij de oogen uit het hoofd schamen, als Mr. Warwick het wist." „Dat hoeft ook heelemaal niet! „Zeg, Mary... Aan je broer zal je toch ook niets vertellen? „Dat beloof ik je. Clover bedankte de vriendin met warmte en zoo scheidden zich haar wegen. Dien avond zag zij Thurston Warwick in de wildernis, die dan beleefdheidshalve „tuin" werd genoemd. Dominee Lewis Holroyde had nu eerst twee jaar zijn standplaats in Melton-en-le Dale, en die tuin was een typisch beeld van zijn ge- Tot lid van de commissie voor de kaaskeu ringen werd in de vacature P. de Boer Czn., (niet herkiesbaar) met 131 stemmen gekozen de heer J. Veldstra (Opmeer). Tot lid van de commissie voor de boter- keuringen werd in de vacature J. Veldstra (niet herkiesbaar) met 133 stemmen gekozen de heer P. de Boer, Binnenwijzend, terwijl tot lid van de commissie voor Landbouw coöperatie in de vacature S. IJff met 85 stem men werd gekozen de heer J. Bark Mz. te Middelie. Alle benoemingen werden aanvaard. Dr. L. T. C. Scheij bracht hierna verslag uit over de bevordering van goed melken en over de Vakschool voor kaasmakers te Hoorn. Spr. deelde mede, dat men over de toegepaste methode „Heida-Kaan" zeer tevre den is. 6 cursussen zijn aan den gang. De voorzitter dankte dr. Scheij voor zijn rapport en spoorde aan om voor de cursus sen in 't melken belangstelling te toonen. Kaasbeurs. De secretaris deed hierna de volgende me- dedeelingen betreffende de meeningen om trent een eventueel op te richten Kaasbeurs. In aanvulling van de antwoorden die het bestuur van de aangesloten fabrieken mocht ontvangen over de oprichting van een kaas beurs heeft het zich ook gewend tot de kaas handelaren die onze kaasmarkten geregeld bezoeken. Het bestuur stelt het zeer op prijs om deze inzichten te vernemen omdat in onze pro vincie een zeer actieve kaashandel ijvert voor het verhandelen van de kaas over een zoo groot mogelijk gebied. De oprichting van een kaasbeurs brengt ook voor den handel groote veranderingen mee, die bij de plannen alle overweging ver dienen. Uit de ingekomen antwoorden is gebleken dat 29 van de 48 kaashandelaren tegen het oprichten van een kaasbeurs zijn en positief voor het behoud van de kaasmarkten plei ten. 8 Handelaren noemen de voor- en nadee- len van een kaasbeurs. Enkelen hiervan zijn voor een kaasbeurs, terwijl anderen de voor- en nadeelen tegenover elkander plaatsen en daarbij blijkt dan meestal, dat de nadeelen grooter worden geacht dan de voordeden, n.1. mogelijke kwesties over de geleverde kaas en de ter kaasbeurs aangevoerde monsters en de regeling voor de betaling, omdat de handel er op rekent, dat de kaas via de kaasbeurs gekocht op crediet wordt gele verd. Om de kwestie van het mogelijke tnee- ningsverschil over het monster en de geheele partij zooveel mogelijk op te heffen, wordt door een der kaashandelaren geadviseerd, om bij wijze van proef de ter markt aange voerde hoeveelheid kaas te laten bestaan uit 10 pCt. van de geheele partij. Hierdoor krijgt men een beter oordeel over de partij, dan bij enkele monsterkazen, hier door worden voorts de marktenkosten veel verminderd en ondergaat een belangrijk deel •van de kaas niet de nadeelige gevolgen van het op de markt plaatsen der kazen, om wel ke motieven de voorstanders van een kaas beurs voornamelijk de oprichting bepleiten. Het bezwaar voor het verkenen van cre diet wordt bij aanvoer van 10 pCt. van den stapel niet opgelost en komt ten nadeele van den producent. Behoudens enkele uitzondering is de han del niet voor het oprichten van een kaas beurs en pleit men voor het behoud van de markt als plaats waar de werkelijke basis voor den handelsprijs wordt bepaald. Verder acht men de markten voor de pro paganda voor de kaas van groote beteekenis en is de voltte en gemakkelijke financieele af doening van de zaken voor de producenten van veel belang. Het hestuur onderschat de bezwaren van den handel in deze niet en meent, dat voor zichtigheid in deze geboden is. Reeds nu wordt eene belangrijke hoeveelheid kaas aan de Noord-Hollandsche Kaashandelaren ver kocht, die niet over de markt gaat. De hier voor getroffen regelingen leveren geen moei lijkheden op. Voor goede kaas is deze rege ling waarschijnlijk uit te breiden, zonder dat de beteekenis van de markten er belang rijk door geschaad wordt. Om de voorstanders van een kaasbeurs de gelegenheid te geven om op bescheiden wijze een proef te nemen, is het bestuur be reid om mede te werken tot het verkrijgen van een lokaal waar op kaasmarktdagen kaasbeurs zou kunnen worden gehouden voor kaas, uitsluitend in Noord-Holland ge maakt. De heer J. Blaauboer noemt het zoowel ll - meente, die hij haast evenzeer verwaarloosde. Hij deed althans niet meer, dan strikt noodig was en zijn gemeenteleden kenden hem bijna niet. Hij was dan ook volstrekt niet geliefd op de pla.als, te meer daar hij bekend stond als gierig. De menschen werkten niet graag voor hem en Daft Davy was de eenige, die nog wel eens boodschappen deed voor de familie. Die hoefde ook geen loon te hebben, maar stelde zich tevreden piet de enkele eetwaren, die hij kreeg. Hij was al factotum geweest bij den ouden dominee; en half uit oude gewoonte en half uit genegenheid voor „Miss Clo", voor wie hij een stille vereering voelde, bleef hij maar steeds op de pastorie komen. Zoodra Clover zich vertoonde, bood Thurston haar galant zijn stoel aan, maar zij ging kalm op het gras zitten en vroeg: .Vindt u het hier niet saai en eenzaam?" ,Och, op een Zondagavond durf ik niet gaan visschen." „Waarom niet?" „Ik dacht, dat de dominee het niet goed zou vinden". ,0, Vader geeft er niets om, wat de men schen doen, zoo lang ze hem maar niet hinde ren." „Ik moet u eerlijk zeggen: ik ben ook nooit op Zondag uit visschen gegaan en ik was al juist zoo half en half gaan denken, dat ik er toch beter aan zou doen, om naar de kerk te gaan, toen ik u zag komen." „Ja, Meltffn is een saaie plaats, ofschoon er toch wel mooie wandelingen zijn", „Maar ik loop te moeilijk, om daarvan te kunnen genieten, ziet u! Daardoor ben ik als t ware een gevangene." „O, maar ik ben hier net zoo goed een ge. dat de kaas niet over de m^rkt, d,och op monster verkocht wordt. Wanneer de ge meenten goed hun taak zouden begrijpen, dan moeten zij inzien, dat zij een gelegen heid moeten openstellen, zooals door het be stuur voorgesteld wordt. De heer J. Bark wijst op de hooge aan- voerkosten, die men niet moet onderschatten. Een groot bedrag moet op deze wijze voor de producten betaalt worden. Zooals iedere verandering en vernieuwing zal ook het in voeren van een kaasbeurs bezwaren ontmoe ten. Door het verhandelen van de kaas op monster zullen de onaangenaamheden van het markten niet vermeerderen. Wanneer iedere fabriek open kaart speelt en mede deelde, hoeveel kazen thans reeds buiten de markt aan den handel worden verkocht, zou men, zoo meent spr., tot eenzelfde kwantum komen, als wat op de markt wordt aange voerd. De plannen tot het oprichten van een kaasbeurs verontrustten de verschillende ge meentebesturen. Het staat echter bij spr. vast dat een groot aantal boeren op een andere wijze dan via de markt, hun producten van de hand doen. Spr. had graag gezien, dat op een vergadering van den handel en van de fabrieken, onder leiding van hpt bestuur, dit punt nader onder de oogen was gezien. Van de gemeenten verwacht spr. toch geen steun. De voorzitter zegt, dat de heer Bark ver keert oordeelt over de gemeentebesturen. Spr. heeft een onderhoud gehad met den di recteur van het marktwezen en een van de wethouders van Alkmaar en daarmede een bespreking over de kaasbeurs gevoerd. Deze heeren verklaarden zichzelf voor medewer king om tot stichting van een kaasbeurs te komen. Zij zien wel in, dat wanneer de pro ducenten 'n nieuwe afzet-mogelijkheid wil len scheppen, zij andere faciliteiten moeten verleenen ten aanzien van de gelegenheid waar de producenten met den handel in aan raking komen. Het is een feit, dat de Alk- maarsche kaasmarkt voor den vreemdeling een attractie is en in dezen stad veel verkeer brengt. De tijden veranderen echter en wie zijn tijd niet begrijpt, komt achter de wagen. Alkmaar ziet dit in en spr. hoopt op de me dewerking van het gemeentebestuur, om tot 'n oplossing te komen, die zoowel voor den handel als voor de producenten bevredigend is. De heer Spaan betoogt, dat het verkeerd is, om deze zaak te forceeren. Op een natuur lijke manier moet de kaasmarkt verdwijnen en plaats maken voor een kaasbeurs. Boterkeuringen. De leeraar-technicus deed hierna de vol gende mededeelingen Gelijk vorige jaren werd nog geregeld om de 14 dagen eene boterkeuring gehouden. Het aantal deelnemers is met één ver meerderd en bedraagt thans 12. Door onzen leeraar-technicus werd een lezing gehouden voor botermakers over het gebrek „vettig", daar uit de keuringen bleek, dat dit een van de meest voorkomende botergebreken was. De belangstelling was vrij groed, zoodat met het houden van voordrachten zal worden doorgegaan. Kaaskeuringen. In 't afgeloopen jaar werden 3 kaaskeurin gen gehouden. Gemiddeld werd hieraan, door 23 fabrieken deel genomen. Het gemiddeld aantal punten voor alle fabrieken bedroeg ruim 67. Op verzoek van den heer W. Jitnmink te 't Zand om een beter beeld te krijgen van de geproduceerde kaas, ten opzichte van de in gezonden kaas op de kaaskeuring, werd door de kaaskeuringscommissie besloten eens een andere systeem voor de in te zenden keuring kaas toe te passen. O.p de j.1. gehouden kaaskeuring te Alk maar zijn naar aanleiding daarvan 2 keu ringen gehouden. N.1. één volgens het oude systeem, waarbij aan de fabrieken een kpas- merk wordt gezonden en één, waarbij' de ge produceerde kazen en kaasmerken zijn opge geven over een zeker periode; uit een wille- keurigen bak wordt uit 100 merken van dien bak een kaas opgevraagd voor de keuring. De commissieleden zijn het er allen over eens, dar het laatste systeem een beter beeld geeft van de geproduceerde kazen van de fabrieken, daar de kazen dan reeds gemaakt zijn als de merken worden opggeven. De commissie heeft besloten om op deze wijze voort te gaan. Het aantal bezoeken aan de fabrieken be droeg in 't afgeloopen jaar 131. Onderzoekingen laboratorium. Als steun voor den technischen dienst moet men beschikken over een laboratorium waar verschillende onderzoekingen kunnen plaats vinden. Wij kunnen thans uitgebreide onderzoekin- vangene! U moest eens weten, hoezeer ik er soms naar verlangen kan, om eindelijk bevrijd te zijn van dat huishoudelijk gedoe, en hoezeer ik dan Ethelwijn benijd." „Wie is Ethelwijn?" „De zuster, die op mij volgt: Tanti Di Lady Carstairs heeft haar bij zich genomen, van het oogenblik, dat zij van school kwam, en nu neemt zij haar overal mee naar toe. Ze gaan ieder jaar naar het Vasteland en Tante heeft een huis in Schotland, een in Devonshire en een in Londen. U begrijpt, dat Ethelwijn het dus heerlijk heeft!" Of Ethelwijn zichzelve öök zoo gelukkig achtte, afhankelijk als zij was van de egoïsti sche tante, is nog de vraag. „Wie weet, hoe Ethelwijn dan nog eens heel goed trouwt en dat ze dan ook wat kan mee- deelen van haar overvloed!" Clover schudde het hoofd: „O, neen! Ethelwijn is leelijk; héél leelijk, ziet u!" „Waarom heeft uw Tante dan,..?" Warwick viel zichzelven in de rede, daar hij de vraag zeker niet gepast vond. Maar Clover begreep hem zeer goed en vulde lachende in: mij meegenomen? Och, kijk u eens: ik ben de oudste, ik ben thuis heel erg noodig; en dén... Tante Di heeft twee heel leelijke doch ters; of liever: afschuwelijk leelijk zijn ze!..." Clover achtte het verstandiger, om er niet bij te vertellen, dat tante Di met haar de proef al eens had genomen; maar dat zij „was gewogen en te licht bevonden". „O, maar wie weet, hoe gauw de Prins uft het Sprookje zich hier in Melton vertoont; of is hij er al verschenen? yt 'Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5