FEUILLETON. De betalende logé. Blieven uit Berlijn. HiNerd Iwee en dertigste Jaargang. Woensdag Hei Radio-hoekje De minister zal het overwegen. Provinciaal nieuws AKERSLOOT. Ho. 125 1930. Donderdag 29 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) g.019.Gewijd concert in den tuin van Jjet Hotel1 Rosendaal bij Arnhem, door de Rosendaalsche kapel. 9.—10.Gramofoon- platen. 10.—»-l 1.30 Concert door het Huis orkest van het Rembrandt-Theater te Amster dam- 11-30—12.Concert op Bioscooporgel door Paul Borewski. 121—2.Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.-2.45 Gramo- foonplaten- 2-454.Concert door het A. V. R- O.-Octet. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.30 5Gramofoonpl. 6.6.45 Concert door het Haagsch Harmonie-orkest. 6.457.15 Le zing door den heer Slauerhof. 7.1J5—8. Vervolg concert. 8.Tijdsein, pers- en sportnieuws. 8.15 Wagner-concert. S- Haase pieneman, Maartje Offers, Chris de Vos, Paul Pul, het Utr. Stedelijk Orkest. 9.15— 9.45 „De Aanbeveling". Blijspel in 1 bedrijf van Max Maurey. 9.45 Vervolg Wagnercon- cert. Na afloop: Gramofoonpl. 12.— Slui ting. Huizen, 1875 M- Landdag 1930 van de N- C. R- V. Volksmuziekfeest door den Bond van Amsterd. Zang- en Muziekvereen. op het landgoed van Freule Willink te Bennebroek. 9.-9.30 Ontvangst van de deelnemers door het Gemeentebestuur van Bennebroek. 9.30 40.— N. C. R. V. Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. 10.45 K. R. O. Klokkengelui. 11.— I<. R. O. Uitz. van de Hoogmis uit de Parochiekerk „St. Thomas van Aquino" te Amsterdam. 12.30—1.N. C. R- v. Concert door het Chr. Fanfarecorps „Patrimonium". 1.—1.30 N. C. R. V. Ge meenschappelijk zingen met begefieding van muziekkorpsen. 1.30—2.— Concert dóór Chr. Politie-Muziekvereen. „Crescendo". 2.—2.30 N. C. R- V. Gramfooonpl. 2.304.30 N. C. R. V. Middagvergadering. Mannenzangver. Adama van Scheltema". 7.-7.45 N- C. R. ,V. Kerkconcert vanuit de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. Mevr. G. Stotijn—Molenaar, sopraan. Hr. J. Stotijn, hobo. S. P. Visser, orgel. 7.45—8.N. C. R. V. Gramofoonpl. 8.—10.15 N. C. R. V. Concert. Di Moorlag, sopraan. Jac. Ph. Caro, bas. Instrum. Quin- tet. 10.15—11.N. C. R. V. Orgelconcert door Ferd. Kloek. 10.— ca. Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Harrison, sopraan. N. Semino, cello. O. Bloom, piano. I.20 Orgelspel door R. Foort. 2.20 Gramo- foonplaten. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.20 Ves per. 4.05 Concert. D. Gordon, sopraan. J. Yates, bariton. Kwintet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Markteer. 7.Piano-recital door A. Morri- son. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano-recital door C. Dixon. 8.20 Eerste be drijf van „Madame Butterfly". Opera van Puccini. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.— Kamerumziek door het Brosa-Strijk- kwartet. 11.0512.20 Dansmuziek. 12.20— 12.25 Televisie. Pari/s ,Jiadio-Paris" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert. 8.20 Opvoering van een blijspel van Tristan Bernard. 9.05 Concert. 9.50 Concert. Vocale solisten en kwartet. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo- foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 9.25 10.20 Katholieke morgenwijding. 12.25 12.55 Gramofoonpl. 3.404 Gramofoon- platen. 4.50—5.20 Gramofoonpl. 5.206.20 Orkestconcert. 6.45—7.20 M uziekuurtje voor de jeugd. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en pianiste. 6.50—7.05 Carillon-bespeling. 9.35 —10.25 Concert. Instrumentale solisten. 10.25—11.25 Orkestconcert en fluit-soli. II.2512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gala-concert. 8.35 Sonaten-concert. 9.05 Piano-recital door Syl- vain Hamy. 9.20 Zang door Mme Cambier. 9.35 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6.50 Gymnastiek-les. Daarna: Concert. 9.10 Morgenwijdingen klokgelui. 11.35 Gramofoonplaten. 12.05 Or kestconcert en toespraak. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Kinderuurtje. 2.50 Concert. Piano, cello en sopraan. 3.35 Inwijding van sportterrein en^Stadio te Maagdenburg. 4.20 Èen-acters. 5.50 Concert. Muziekkorps en dansorkest 6.50—8.20 Lezingen. 8.20 Koorconcert en toespraak. 9.„Kabarett an der Leine". Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. 6) Haar eerste gedachte was, dat hij sliep; maar zijn onnatuurlijke houding en de marmer- bleeke tint van zijn gelaat, voor zoo ver ze dit onderscheiden kon, deden haar eerst vreezen, dat hij dood was. Ze knielde naast hem neer en overtuigde zich, dat zijn hart althans nog klopte. Gelukkig had zij een kommetje bij zich 'n het mandje, ijlde daarmee naar de rivier en keerde terug met kristalhelder water, terwijl de mand ook een fleschje brandewijn bevatte, waarvan zij enkele druppels tusschen de lippen goot van den patiënt. Mat sloeg hij de oogen °P en onmiddellijk scheen hij haar te herken nen. ..Mary!" fluisterde hij. Een diepe blos overtoog haar gelaat; maar et was nu geen tijd, om veel acht te slaan op eigen gevoelens. Kalm ging zij dus zijn polsen en voorhoofd betten en na enkele minuten had f1' dan ook de voldoening, dat hij oprees en vfagende aankeek. toonde in het minst geen verlegenheid en *Prak, zacht-vermanend: "Ik vrees, dat u te veel van uw krachten ge- *ergd heeft. Mr. Warwick. Gelukkig, dat ik azen kant uit kwam." "Zegt u dèt wel. Maar ik vrees, dat ik u heel a last en misschien nog veel schrik heb be zorgd, Miss Armstrong," c-"- Vrijdag 30 Mei. ,nHU™r™m>298 (Na 6 uur 1071 M.) 10—1,°15 Morgenwijding. 12—2— Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.05—2.45 Uitz. voor scholen. 2.45—3.— Gramofoonplaten. 3;4Maak het zelf! cursus. 4.30—5.— Gramofoonpl. 5.30—6.Concert door Hong. Kapel in Café-Rest. „Astoria" te Am sterdam. 6.30 Koersen. 6.45—7— Gramo foonplaten. 7.8.Kamermuziek door het Holl. Strijkkwartet. 8.01 A. V. R. O- Operetteuitz. Alle muziekfragmenten uit „Boceaccio" van Fr. v. Suppé. 10— Persber. 11— Aansl. cabaret „La óaité" te Arnst. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.30—11— N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30—12— Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieber. 12.15— I.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.- Trio. 1.152.K. R. O. Gramofoonpl. 4. 5— N. C. R. V. Gramofoonpl. 6.6.30 N. C. R. V. Concert. Mevr. Ina MulderBelser, alt-mezzo. Hr. Wittpen, fluit. Ali Baart- scheer, piano. 6.30—6.40 K. R. O. Rector J. BotsOproep voor deelname Encyclfèk- meeting. 6.40—7.30 K. R. O. -Gramofoonpl. 7.30 V. P. R. O. Persber. 7.45 V. P. R. O. Politieber. 7.50 V. P. R. O. Lezing over: „Kerk en Kerkgaan". 8.20 V. P. R. O. Piano recital door Willem Andriessen. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: „Egypte en Israël". 9.35 V. P. R. O. Vervolg pianorecital. 10.05 V. P. R. O. Lezing over „Moderne Schilderkunst". 10.25 V. P. R. O. Vervolg piano-recital. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Macgibson, viool. F. Jackson, piano. 12.50 Orgelspel door L. fi. Warner. W. Lingley, zang. 1.20 Gramofoonplaten. 2-50 Uitz. voor scholen. 4.35 Qrkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7— Piano-recital door A. Morrison 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. O. Haley, so praan. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10— „Copy". Hoorspel van C. L. Ashhurst. 10.45 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmu ziek. Pari/s „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest, instrum. en vocale solisten. 9.50 „Rheingola" van Wagner. Or kest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.50 6.50 Concert. Instrumentale en vocale solisten. 8.20—8.50 Gramofoonpl. 8.50 „Nju". Tragedie van Ossip Dynow. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3—5.Orkestconcert en voordracht. 5—6— Kinder-hoorspel. 8.35—2.20 Radio- Bal. Dansmuziek, oud en modern. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. Zang en viool-soli. Zeesen, 1635 M. 6.50—7.20 Lezingen. 7.20—7.50 Concert. 9.50—12.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Lezin gen. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.507.20 Lezingen. 7.20 „Lohengrin" van Rich. Wag ner. Daarna: Orkestconcert. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Gemeld wordt, dat 'n comité tot het voeren van actie voor het verleenen van een ruimer zendtijd aan de A.V.R.O. dan volgens het be sluit van minister Reijmer is toegekend, is opgericht te Hengelo (O.). Protesten tegen genoemd besluit zijn den minister gezonden door luistervinken te Rijs- sen. Inwoonsters van Haarlem hebben tot de vrouwelijke Kamerleden het verzoek gericht om steun te verleenen aan een actie voor toe kenning aan de A.V.R.O. van een eigen zend- systeem. Huisvrouwen in Den Helder zoeken samen werking met alle Nederlandsche huisvrouwen, „die dezelfde diepe verontwaardiging gevoe len als zij over het door de regeermg genomen besluit inzake .de radio-zendtijd-verdeeling". Zij willen een a'dres aan de Koningin zenden „als een honderdduizendvourige stem uit het Nederlandsche gezin". De architect Jan Schouten te Amsterdam heeft aan den heer Vogt aangeboden belan geloos ontwerpen te maken voor de gebou wen, waarin de eigen A. V. R. O.-zender zal worden ondergebracht. In een druk bezochte openbare vergaderign van de afdeeling Utrecht van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft gister avond de heer dr. I. H. J. Vos uit Amster dam, oud-wethouder dier gemeente en lid van de Tweede Kamer, gesproken over „Het radio-schandaal". ,,Ik heb al zooveel patiënten bijgewoond, moet u denken. Maar u mag niet zooveel pra ten; als u weer zoo veel beter is, dat u alleen gelaten kunt worden, zal ik zien, of ik in het huisje ook iemand kan vinden, om u naar Ladywood te brengen." „Heel vriendelijk van u. Maar ik kan nu wel weer loopen. De pastorie is dichtbij". „Toch verder-af dan mijn woning", glimlach te zij. Warwick keek eens op en schudde het hoofd. „Ja, ik geloof, dat ik het er toch niet af zal brengen, want, zooals u ziet, loop ik kreupel". „Ik hebe er ook geen oogenblik aan gedacht, dat u loopen zoudt. U zult wel eens zien." Haastig liep zij naar het huisje, vond den herder en zijn zoon thuis en onmiddellijk be reid, haar te volgen. „Het spijt mij, Mr. Warwick", sprak ze, toen ze de plek weer bereikte, „dat wij u hier niet het een of ander voertuigje kunnen verschaf fen; maar vindt u het nu goed, dat Sam en zijn zoon u op hun gekruiste handen naar mijn huis dragen?" „Ik hoop en vertrouw, dat ik hun een niet al te zware last zal wezen en dan kan ik niet an ders zeggen, d,an dat ik en de beide mannen heel dankbaar zal zijn!" De herders lichtten hem op, of hij geen ge wicht had en Warwick, die zich nog altijd heel slap en duizelig voelde, was blij, dat hij stevig de armen kon slaan om de halzen van de beide mannen. Mary ging vöör, keek heel tactvol geen en kelen keer om, en, toen zij de deur van haar huis binnentrad, sprak ze duidelijk: „Op de groote bank in den hall, Sam". En verdween toen een oogen{>lik. j.»* HET A. V. R. O.-REQUEST. Naar <Je Tel. verneemt, zijn de geruchten, die in een deel der pers circuleeren, dat minis ter Reymer zou overwegen, zijn beslissing in zake de verdeeling van dqn zendtijd te her zien, onjuist. Iets anders is het, dat de minister wellicht zal overwegen, of door verruiming van de zendmogelijkheid aan de wenschen der voor standers van dén Algemeenen Omroep kan worden tegemoet gekomen. Hierbij moet klaarblijkelijk gedacht worden aan het ver zoek van de A/V-R O. om een eigen zender te mogen bouwen (Gleichwellensysteem). Zoo als bekend, nemen de sectarische omroepgroe- pen het standpunt in, dat haar in dat geval ook van den daardoor nieuw gewonnen zendtijd een vierde zou toekomen. Naar genoemd blad vernam, is het niet buitengesloten, dat de minister deze opvattin gen niet zal deelen en de A.V.R.O. door de toewijzing van den geheelen vrijkomenden zendtijd recht zou doen. Intusscjien maakt deze kwestie nog geen onderwerp van definitieve overweging uit, 'hoewel er nog slechts ten hoogste vijf weken resten, vóór de nieuwe zendtijdverdeeling in werking zal treden en de A.V.R.O. van meer dan de helft van haar zendtijd beroofd zal worden. (Van onzen correspondent). Een artikel in het zeer verspreide Duitschc radio-blad (niet het eenige Duitsche blad op dit gebied, natuurlijk; er zijn er tientallen!) „Der deutsche Rundfunk", een orgaan, dat zeker in eenige honderdduizenden gezinnen gelezen wordt en een heel wat grooter op laag heeft dan vele Duitsche dagbladen van naam en beteekenis, trok zooeven mijn aan dacht. Hoe kan het ook anders: het handelt over Nederland. „Zwischen Ost-Friesland und der Schelde" is de titel. De schrijver noemt zich S. Ahler, versiert zijn opstel met een slecht portret van Prinses Juliana en een goede reproductie van een houtsnede van A. van der Vossen „netten herstellen" en geeft het als ondertitels: „Juliaantje promoveert" en „de vreugdelooze drinkers". Ik wil er straks nader op ingaan. Maar een en ander geeft me toch aanleiding tot enkele algemeene opmerkingen; en wel over de verhouding: het Duitsche tot het Nederlandsche volk. Daarover zou natuur lijk een boek te schrijven zijn; en het zou waarschijnlijk een hoogst belangwekkend boek worden, mits de schrijver voldoende talent bezat om dit uiterst moeilijke onder werp te beheersehen. Vooral in den laatsten tijd zijn op dit gebied zeer verstandige (naast zeer dwaze) dingen geschreven. Ik wil hier in de eerste plaats twee Duitschers noemen, die ons volk goed kennen en voortreffelijk beschreven hebben: dr. Rudolf Mengelberg en dr. Paul Oszwald, eerstgenoemde gelijk men weet componist van talent en werkzaam aan het Amsterdamsche Concertgebouw, de ander sinds vele jaren hoofdambtenaar aan het Duitsche Rijksarchief te Potsdam. De opstellen van dr. Oszwald in tal van tijdschriften, de brochure van dr. Rudolf Mengelberg en nog enkele andere publicaties van Duitsche zijde uit de laatste jaren moeten van Nederlandsche zijde toegejuicht worden. Ze hemelen ons Nederlanders niet op, ze zeg gen de waarheid en wijzen op onze fouten. Deze fouten kennen wij zelf goed genoeg en het is heusch niet noodig, dat men ze in lach spiegels tot in het groteske misvormt, gelijk graaf Hermann Keyserling, die indertijd in Nederland zoo bijzonder ïn het zonnetje ge zet is (we zijn altijd nog te kinderlijk-blij met alles, wat uit het buitenland komt en een titel heeft!), dat in zijn zotte opstel over ons volk gedaan heeft. Overgevoeligheid voor ongunstige vreem de beoordeelingen is stellig uit den booze. Wij behoeven er heusch niet boos om te worden als buitenstanders ons uitnoodigen op een dansavond toch vooral in „ons nati onaal costuum" (Urker of Marker visscher!) ie verschijnen. Dat bewijst slechts, hoe ach terlijk het onderwijs in vele „'beschaafde" staten nog is, waar immers geen Nederlandsch schoolkind op het denkbeeld zal komen, zich alle Duitschers met de korte leeren broeken, de naakte knieën en de gekleurde sportsokken der Beiersche boeren voor te stellen. Men steekt ook in Duitschland, dat zoo dicht bij ons ligt nog dagelijks den draak met ons en debiteert daarbij' zotheden, die we, als we verstandig zijn, met een schaterlach be antwoorden. Vooral omdat er als tegenge- wicht zooveel verstandigs en goeds over ons in Duitschland gezegd wordt, zelfs wel eens iets teveel voor ons, in zulke dingen weinig ontvankelijk, volkskarakter. Een gewaarwording van welbehagen en diepe rust kwam over Warwick, toen hij makkelijk achterover leunde in de vele zachte kussens op de bank en eens om zich heenkeek in de har monieuze omgeving met het ouderwetsche, eikenhouten beschot en de prachtige oude tafel en stoelen, die den trots zouden hebben uitge maakt van een verzamelaar van antiek. Overal stonden vazen met heerlijke, versch-afgesneden bloemen en de warme tinten van de zijden kus sens deden ook zoo weldadig aan. Een groote collie kwispelstaartte vriendelijk en keek vra gende naar den gast, terwijl een werkmandje en een naaidoos op tafel het geheel een huise lijk aanzien gaven. Mary trad binnen met een kop op een blad, dien ze hem bood met een uitnoodigend: „Dit is ossenstaartsoep en ik heb er een klein beetje port in gedaan. Gebruikt u die maar eens gauw, dan zult u zien, hoe u daarvan opknapt." Dankbaar nam bij het gebodene aan en Mary ging in haar hoekje zitten met haar werk bij zich. „Dat smaakt overheerlijk", zei Thurston, jon gensachtig genietend. „Ik geloof niet, dat ik ooit zoo iets goeds geproefd heb en mijn maag had zeker wel behoefte aan wat voedsel, omdat ik sinds het ontbijt niets meer gebruikt heb." „Natuurlijk moet u dan behoefte hebben ge had: een normaal, gezond mensch zou dan al uitgeput zijn!" Na eenigen tijd zei Warwick, hoe hij zich zóó veel beter voelde, dat hij nu niet langer mis bruik wilde maken van haar gastvrijheid; maar Mary wilde niet hooren van vertrekken. „Mijn broer komt zoowat over een half uur terug en die zou het mij vreeselijk kwalijk ne men, als ik u had laten gaan. U zult hem toch Wij houden er bij voorbeeld niet van, bij elke passende en niet-passende officieelc ge legenheid in Duitschland te moeten vernemen, hoe nobel we in den inflatietijd voor Duitsche arme, ondervoede kinderen gezorgd hebben. Wat drommel, dat was niet meer dan een staaltje van onzen plicht; en datzelfde hebben we gedaan jegens Belgen, Oostenrijkers, Hon garen en andere volkeren, die onze zwakke hulp aanvaarden wilden. De Duitscher, vooral dé zeer plechtige en ietwat stereotiepe „officieele Duitscher" met de gekleede jas en den hoogen hoed, die niet al te veel van Nederland weet, houdt er sinds tien jaren nu eenmaal van, waar hij met Ne derlandsche gasten te doen heeft, van onze liefdadigheid jegens Duitsche kinderen te spreken. En dan volgt in onderhoud in kleineren kring vrijwel overal, in Pruisen en Beieren, in Saksen en Pommeren, hetzelfde van buiten geleerde lesje: „Zeker, Holland, het kleine Holland is ons zeer sympathiek! Wij lezen ook Hollandsche kranten zonder veel moeite. Wie plat-Duitsch kent, nietwaar? Het is toch ten slotte een Duitsoh dialect, al moet men een beetje oppassenEn dan uw prachtig koloniaal bezit, al hooren we, dat het wat veel is voor een zoo klein volk, en dat u den laatsten tijd veel moeilijkheden daarginds heeftJa-ja, en Willemientje, en hoe heet de kroonprinses ook weer? Zeer juist ja: JuliaantjeIs die nog niet verloofd? Zoo-zoo. En Bols, nietwaar, en hoé heet die andere firma ook weer; Wynand Foekink, zeer juist. En Philips, niet te vergeten. En de haven van Rotterdam, en Edammer kaas. Ja, we weten zoo het een en ander van Holland. Zeer sympathiek, zeer sympathiek." Dat is zoo het normale gesprek. We moe ten er tevreden mee zijn. De balans is meest al niét eens ongunstig. En zoolang er nog generaties leven, die zich onze actie voor de Duitsche kinderen herinneren, kunnen we ten slotte geen kwaad doen. Dat was nog dezer dagen in een artikel in het „Berliner Tage- blatt" over de Hollandsche kolonie in Ber lijn duidelijk genoeg te lezen. „We hebben niet te veel oprechte vrienden in de wereld. De Hollanders voelen vriendschap voor ons. Laten we ze in eere houden", zoo ongeveer stond daar te lezen. Ik mag natuurlijk geen oppervlakkig en eenzijdig beeld, geven. Er zijn tienduizenden Duitsehers-in-Duitschland, die van ons land en ons volk voortreffelijk op de hoogte zijn en die het in alle richtingen bereisd hebben. Ge lukkig dank zij de Olympische Spelen en de beide Haagsche conferenties ook zeer vele journalisten, die er thans voor zorgen, dat in de Duitsche pers over ons niet meer de onzinnigheden afgedrukt worden, die eenige jaren geleden nog schering en inslag waren. Deze groep van Duitschers vormt het voor ons gunstige kamp. Wij verlangen van hen geen overdreven bewondering, maar slechts objectieve waarheid, op werkelijke kennis ge grondvest De vriendelijK-gezinden, die elkander na praten, vormen nog de overgroote meerder heid. Zij', die van Nederland' geen flauw be grip hebben, moeten tot deze afdeeling ge rekend worden. Het onderzoek, indertijd door „Nederland in'den Vreemde" naar de Duit sche aardrijkskundige en geschiedkundige leerboeken (hoofdstukken „Holland" en „Nederlandsch-Indië) ingesteld, toont duide lijk genoeg aan, waar de schuld zit. Maar de onaangenaamste groep is die der hatelijke betweters, die wellicht een of twee dagen in Nederland geweest zijn en met de lichtvaardigheid van een graaf Keyserling hun „oordeel" gereed hebben. Men zal zich wellicht herinneren, dat deze „wijsgeer" na een week reizen door ons land, waarbij hij uitsluitend' bij rijke families te gast was, durfde neerschrijven, dat ons volk een „cultuur van het leelijke" bezit, dat wij als gastheeren onze gasten slecht eten geven en dat reeds onze voorouders in de eet kamers stillevens van de heerlijkste spijzen ophingen, om het oog schadeloos te stellen voor wat de maag tekort kwam. Een waardig navolger van Keyserling is S. Ahler in „Der deutsche Rundfunk", die al dadelijk vertelt, dat Leiden „niet alleen de leelijkste. maar ook de vervelendste stad van Holland" is. Om dan in een algemeene be schouwing vast te stellen, dat de buiten lander zich in Needrland voelt als Guliiver in het land van LiUiput. Grappig vindt hij onze kleine locomotieven aan de grens. „Alles, wat elders groot en massief is, is in dit land sierlijk en klein". Onze kamers zijn petieterig, onze huisjes als uit een bouwdoos, onze trap pen kippenloopen. We zijn wel hoffelijk en wel het genoegen gunnen, om met hem kennis te maken? Ik wilde u juist vragen, of p bij ons het avondeten wilde gebruiken, dan zal Will u naderhand met den ponywagen naar de pasto rie rijden." Natuurlijk nam Warwick de zoo gul gespro ken uitnoodiging aan en Mary had alweer den tact, om hem maar zoo weinig mogelijk te laten spreken. Met hali-gesloten oogen lag hij te genieten van alles om zich heen. Geoff, die met broeder lijke oprechtheid placht te zeggen, dat Mary leelijk was, maar dat enkel haar oogen goed waren, zou nu versteld hebben gestaan, dat Thurston Warwick zooveel aan haar te be wonderen vond. „Zijn al de werklui, die Mr. Armstrong op de boerderij gebruikt, zulke pootige lui, als die twee herders?" vroeg hij ineens. „Zóó nu niet, maar de landbouwers in Der- byshire zijn over het geheel krachtige werklui". Juist omstreeks dien tijd kwam Will Arm strong binnen en Mary zorgde voor een weder zijdsche voorstelling en een korte toelichting van de omstandigheden, die den gast daarheen gevoerd hadden. Van het oogenblik af, dat ze elkaar de hand gaven, waren zij goede vrien den, ofschoon ze eerst later begrepen, dat in stilte gedragen leed hun een soort van ziels verwantschap schonk. Armstrong nam den gast mee, om zich nog eeven wat op te knappen voor het souper en Mary ging Hanna waarschuwen, dat die haar beste beentje zou voorzetten aan tafel. Daarna ging zijzelve zich verkleeden en verscheen even later in een ouderwetsch lila zijden japonnetje, zeker ettelijke modes ten achteren, maar dat haar uitstekend stond. „Wat zult u wel van ons 'denken, Mr, War- hulpvaardig, maar ongenaakbaar, voorzich tig en tot zwijgen geneigd. Geen luid woord, geer. uiting van vreugde! (S. Ahler moge de uitbundige vroolijkheid van het Amsterdam sche straatleven eens met de verbitterde nij dige haast van dat van Berlijn vergelijken): „Wie den Hollander wil leeren kennen, moet hem tijdens het bitteruur bestudeeren. Dat is een .„heilig uur'. „Tien, twaalf, vijftien oude klare's" (het staat er letterlijk.!) „en vaak nog meer laat de echte Nederlander tus schen 4 en 6 uur door het keelgat glijden, met een ernst, alsof het om een ritueele han deling ging. En hoe meer bittertjes hij neemt, hoe beter ze hem smaken, des te ernstiger kijkt hij het leven in. Een dame uit Duitsch land, dit dit tafereel voor het eerst zag, vond de juiste uitdrukking: het land der vreugde looze drinkers." Zoo staat op 17 Mei 1930 te lezen in een Duitsch tijdschrift met zeer groote oplaag. We zijn vreugdelooze drinkers. We slaan 15 en meer glazen jenever per middag naar binnen. Tusschen Oost-Friesland en de Schelde. En om deze propaganda te bereiken, laten we Duitsche persmenschen naar Nederland komen ROLAND. Maandag vergaderde de raad dezer ge meente in voltallige zitting. Een verzoek om ontslag was ingekomen van den heer P. Smit als lid der commissie tot wering van Schoolverzuim (dorp) wegens vertrek uit deze gemeente. Dit ontslag werd eervol' verleend. Ingekomen was een besluit van Ged. Sta ten tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leening a 42000, idem goedkeuringsbe sluit dier geldleening. Nog was ingekomen een besluit van Ged. Staten tot verdaging hunner beslissing tot verkoop van een gedeelte van den Boekeler- w eg. Beschikking was verleend door den Min. van Arbeid, dat aan de gemeente wordt 40 bijgedragen in de jaarwedde correspon dent arbeidsbemiddeling. Rekening en verantwoording 1929 en Be grooting 1930 van de Gezondheidscommissie te Beverwijk. De bijdrage voor deze gemeente zal over 1931 34.21 bedragen. Deze stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. zullen toestemming geven aan de Ver. voor Inwendige zending in Noord-Hol land om te beschikken over een ledig school lokaal a. d. Kogerpolder tot het houden van een Zondagsschool te geven door den heer Franssen. Door den heer A. Groot, gemeenteopzich ter, is ontslag uot zijn betrekking aange vraagd. Dit ontslag werd eervol verleend. In verband met deze vacautre is een oproeping geplaatst, maar geen enkele sollicitant heeft zich aangemeld, zoodat er geen voordracht is. Tot tijdelijk opzichter is aangesteld door B. en W. de heer P. van Duin. In de vergadering van B. en W. is, aldus de voorzitter, besproken, wat het salaris moet zijn. 250 is te laag. De instructie zal gewijzigd worden en als nu bijvoorbeeld het salaris op 300 voor het eerste jaar be paald wordt en dan 400, dan zullen zich allicht wel sollicitanten aanmelden. De hee- ren Mul en Schut willen het salaris op 350 bepalen zonder verhooging. De heeren Groot en Helder zouden het salaris op 300 vast willen stellen. De heeren Berkhout en van t' Hof verwachtten dan nog geen gegadigden, 't moet 350 zijn. De heer Helder: 't Is een bijbaantje. Mocht de heer van Duin er voor in aanmerking komen, die mag als gemeente ontvanger toch geen werkzaamheden voor de gemeente verrichten, heeft als ontvanger een goed salaris en dan is 't met elkaar goed be taald. De heer Schermerhorn vond het 't beste iemand voor een richtige controle uit het dorp te nemen. Met algemeene stemmen werd besloten het salaris te bepalen op 300 per jaar. Ingekomen was het verslag van de com missie van toezicht op het L. O. in deze ge meente, waarin voorkomt betere voorziening van de W.C. in de school Kogerpolder, zetere drinkwatervoorziening aldaar en lekkage in de school, schooldorp betere afscheiding van het plein van den openbaren weg, beharding van het schoolplein en beter schoonhouden R.K. school dorp. De nieuwe R.K. school Schermer had ieders belangstelling gehad Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het bestuur van de plaatse lijke vrijwilligg Burgerwacht om een subsidie van 100. De voorzitter: De meerderheid van B. en wiek?... Toen ik daar roo even in de keuken kwam, vond ik enkele van de forellen, die u gevangen heeft, in de pan sissen. En dit maar zoo zonder vragen! Maar dat komt, u kent Hanna niet!" „Als u eens wit, hoe blij ik ben, dat uw keu kenprinses dan zoo eigenmachtig te werk is gegaan. Want wilt u wel gelooven, het eenige, wat ik tegen het bisschen heb, is, dat ik niet weet, wat ik met de bisch beginnen moet." Over het geheel was dit een souper, dat Thurston Warwick niet gauw vergeten zou, zoo huiselijk en gezellig ging het er toe! Toen de kaas op tafel kwam, verontschuldig de Mary zich en liet de heeren alleen. Het deed haar goed, om Will zoo belangstellend en levendig te zien, en ze gunde hem, zoo, dat hij den gast eens even voor zich alleen had, want de beleefdheid bracht mee dat Mr. Warwick haar nu ook steeds in het gesprek betrok. Hij persoonlijk vond het heel jammer, haar gezel schap te moeten missen; en, toen ze weer naar den hall teruggingen, was het hem du een war» teleurstelling, dat Mary zei: „Op gevaar af, van ongastvrij te schijnen, Mr. Warwick, moet ik u nu toch naar huis sturen: u moet vanavond vooral vroeg naar bed gaan, want bedenk, hoe ellendig u vanmiddag was!" „Dat ben ik eigenlijk geheel vergeten. Maar meent u het? Moet ik waarlijk gaén?" „Als mijn zuster zoo iets zegt, dan is er geen vermurwen aan. Het zou immers ook heel zelfzuchtig van ons zijn, om van uw gezelschap te willen genieten, ten koste van uw gezond- beid?" „Maar mag ik dan eens weerkomen? vroeg hij smeekend. Heel graag! U komt maar, wanneer u wilt', (Wordt vervolgd),.^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5