ASPIRIN Landbouw en Veeteelt. Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eisoit daarom uitsluitend Aspirjn- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. eenig op de wereld aagERl Let op oranje band an Bayarkruis» Prijs 75 W. is voor subsidieering. De minderheid niet. Ik zelf gevoel er niet voor om 100 te ver- leenen. Destijds heb ik de raadsleden een brochure ter lezing gegeven hierover, waar in voorkomt, dat de vrijw. Burgerwacht pre ventief z.g. voorkomend werkt. De stroomin gen onder het volk zijn revolutionnair ge zind en wanneer men weet, dat in iedere ge meente een instituut bestaat, dat een aanvul ling is voor de gewapende macht kan veel (voorkomen worden. De vrijwillige Burger wacht mag niet optreden dan in opdracht van ('den burgemeester. In iedere gemeente is een 'kern van vertrouwde mannen, die zoo noodig 'bijstand verleenen. Ik wil wel eens hooren hoe de raad er over denkt. De heer Helder: ik wil dc zaak in vrede oplossen en geen gebruik van de wapens maken. De heer van 't Hof: ik heb de bro chure gelezen en ben het er niet mee eens. Ik ben absoluut tegen wapengeweld en het ver leenen van subsidie. De gemoederen worden er door verhit. De heer Groot was er voor en achtte het nuttig. De heer Schermerhorn: de •laatste jaren zijn de wapens te veel gebruikt De beer Helder: waren er in Rusland geen wapens, dan was de toestand beter. Wij moe iten een toekomst tegemoet gaan zonder wa gens. De zend'tijdVerdeeling wordt ook mon- fdeling afgemaakt. De voorzitter: het is te ihopen, dat de Burgerwacht nooit moet optre- 'den. In Nov. 1*918 is het zoover geweest, dat (ernstige, betrouwbare mannen de regeering Izoo noodig hulp konden bieden. De heer ISchut: dat was de Burgerwacht. De heei (Schermerhorn: voor de Burgerwacht in het algemeen gevoel ik wel iets, maar voor de ^activiteit van de Akerslooter Burgerwacht 'geef ik niet veel. De voorz.: de vrijwillige Landstorm kan elders opgeroepen worden,-maar de vrijw. Burgerwacht is plaatselijk en treedt aanvul lend op. De heer Groot stelde voor de gevraagde subsidie te verleenen. De heer Schut wilde 60 geven. Het voorstel-Groot werd verwor- pen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren jjHelder, van t Hof, Schut en Schermerhorn. i'Het voorstel-Schut werd aangenomen met 4 (tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Helder, van 't Hof en Schermerhorn. De voorzitter deed mededeeling van de concept-overeenkomst, die is aangegaan met de firma Groot over het teren der wegen, be nevens de uitslag van de gehouden aanbeste ding van de nieuw te bouwen R.K. school. De .laagste inschrijvers waren Gebr. Krom voor 31498. De raming is overschreden met 'ruim 1000. Voorstel eledrificatie Boekei. In verband met de electrificatie van den Zwartedijkspolder voor bemaling, is bij on derzoek gebleken, dat de electrificatie van Boekei mogelijk is en nog 'n twist kan opleve- kel mogelijk is en nog een winst kan opleve- fren van 70.20 per jaar, waarom B. en W. met dit voorstel durven komen. De Zwarte- ^dijkspolder heeft op te brengen 420 per |jaar. Een nieuw voedingspunt kan gevonden i; worden van uit de omtimmerde transforma tor en er komt een ijzeren transformator zoq_- als in de Schermer staat aan den Kanaal dijk. De heer Berkhout: is 3200 K.W.U. niet 't is weinig. Het net is er reeds. De voorzit ter: ja, administratief kon dit, omdat de ren •'dabiliteit vaststond. Er waren juist een paar tnenschen die om werk kwamen, die ik heb i verwezen naar den administrateur. Zoo (doende is men toen met 't net begonnen, 't ('Blijft altijd nog dubieus of de raad deze uit breiding, die zich zelf bedruipt, moet 'goedkeuren, want voor aansluiting van t.2 of 3 woningen wordt ook de raad 'niet geraadpleegd. Maar 't is altijd goed als (de raad weet hoe de zaken staan. Met alge meene stemmen werd besloten tot deze uit breiding over te gaan. Verzoek bewoners van de Stier op tot eledrificatie. De voorzitter: over deze zaak zijn wij bezig met Uitgeest of dit de bewoners aldaar van electrisch licht kan voorzien. Dit moet inog worden afgewacht. f B. en W. stelden voor om de tarieven van i het electrisch bedrijf voor de bewoners van rde Schermer te verlagen en zouden willen ladviseeren om de tarieven voor de Schermer (met ingang van 1 Juli 1930 gelijk te stellen !met de andere gedeelten van de gemeente ?(met uitzondering van het gedeelte van den tWestdijk) en per 1 Sept. 1930 aan de bewo- rners van de Woude uit de kas van het G.E. *B te restitueeren een bedrag van 541.97. In een uitvoering prae-advies van B. en W. fwordt deze aangelegenheid toegelicht. De jheer Berkhout: kan de Westdijk, er ook tniet van profiteeren? De voorzitter: daar- voor zijn extra kosten gemaakt van den on- l dergrondschen kabel door 't Kanaal, hetgeen 700 heeft gekost. De bewoners hebben zich Ivoor 6 jaren verbonden. Het gaat toch niet Paan om een besluit, dat'kort geleden is geno- fjmen, nu weer ongedaan te maken. De heer Groot: de menschen hebben het toen toch 'aanvaard. De heer Schut: voor de bewoners van de s Schermer en Woude is het billijk en recht- '"vaardig. De voorzitter: al de ongelijkheden .moesten weggewerkt kunnen worden. De heer |Sch€rmerhornde bewoners van de Woude fgun ik dit wel, maar is het nu rechtvaardig tegenover de bewoners van de Starnmeer, die te samen toch ook 1500 hebben bijgedra gen in de stichtingskosten? De voorzitter: in de Woude was het ge bruik van dien aard over enkele jaren, dat het aldaar rendabel was. De heer Schermerhorn: In welk opzicht? De voorzitter: door de transformatorhuur aldaar werden de kosten van 't net verlicht, 'temeer rendabel geworden. Zoo is het door B. en W. nagegaan en ook door den admini strateur. Het net in de Woude is een sterk net. De kosten van aanleg zijn gedrukt door het onderling baggeren van een geul in de Maikervaart. Dat heeft voor de Westdijk alleen 350 gekost. De bewoners van de Woude zijn groote verbruikers. Ik wil niets in het nadeel van de Starnmeer zeggen, maar nu zijn er ongeveer 40 aansluitingen, voor heen 18. De slechte aanleg in 1919 heeft later nog ongeveer 1000 gekost. De heer Schermerhorn: dat is niet de schuld van de bewoners van de Starnmeer. Da net is in een duren tijd geplaatst. Nu den bewoners van de Woude restitutie wordt verleend en aan de Starnmeer niet, ga ik er niet mee accoord. 't Is niet billijk. De voorzitter: de Woude heeft het net op schuld gekocht, welke kosten met renten ge zamenlijk werden omgeslagen naar het aantal lichtpunten dat ieder bezat. De heer Helder: wij hadden in de Woude stichtings kosten en verhoogd vast recht. Het zal de menschen veel verlichten. Het net heeft altijd gerendeerd. De administrateur kan dit be vestigen. De heer Schermerhorn: Als er een anderen v eg was te vinden, zou dat billijk zijn. Zou de Woude rendabel geweest zijn, als de Starnmeer er niet geweest was? Het net in de Woude is zeer gunstig van de Veenderij overgenomen, maar wij hebben bijgedragen en nu de een wel restitutie en de andre niet, dat is niet billijk. Gezamenlijk hebben wij toch het bedrijf aldaar rendabel gemaakt. De cijfers moet ik zien, dan kan ik mij er bij neerleggen. De voorzitter: al jaren heeft de Starnmeer geprofiteerd van verlaagd vast- rechttarief. ïk kan niet 'inzien, dat tegenover de bewoners van de Starnmeer onrechtvaar dig wordt gehandeld. Nadat over deze zaak nog eenigen tijd werd gesproken, waarbij geen nieuwe ge- richtspunten naar voren kwamen, werd tot stemming overgegaan en het voorstel van B en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem (de heer Schermerhorn). Hierna vroeg de heer Schermerhon of hij de becijfering van het gebruik van de Woude en Starnmeer mag nazien. De voorzitter: alle gegevens dienaangaan de zullen U worden verstrekt. De heer Mul verliet de vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten tot voorloopige vaststelling van den ligger der wegen in den Oostwouderpolder. Voorstel B. en W. tot het verleenen van het voorschot volgens 101 der Lageronderwijs- wet 1920 aan de St. Michaelstichting in de Schemer over 1930 zijnde een bedrag van 11.17 wat de O.L. school over 1927 heeft gekost per leerling. Voor 44 kinderen werd dit 491.48, daarvan 80 pCt. als voorloopi ge uitkeering te betalen in twee termijnen. Alzoo besloten. Voorstel van B. en W. om de inrichting en beheer van de verordening op het electr. be drijf in dien' geest vast te stellen, dat de mo gelijkheid bestaat dat zoo noodig niet in het reservefonds maar in de gemeentekas wordt gestort, behoudens goedkeuririg van Ged. Staten. De heer Schut: is het de bedoeling dit te doen? De voorzitter: als wij niet uitkomen dan wel, anders is het niet noodig. Het voorstel van B. en W. werd niet alge meene stemmen aangenomen. De heer van 't Hof: is het bedrag voor het gemeentefonds bekend? De voorzitter: offi cieel nog niet. Door de leening zijn wij geko men tot hooge bedragen voor aflossing en rente. Van de financieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten zal ik op een volgen de vergadering voor de leden een duidelijk overzicht geven. Vaststelling Suppl. begrooting 'dienst 1930. Oveichrijding post ongevallenwet en ver betering schoolgebouw Kogerpolder. Ver schillende posten zullen verlaagd moeten worden. De kosten per leerling zullen aan merkelijk stijgen, want een flinke reparatie is noodig. Alzoo besloten. Alsnu kwam aan de orde de gemeentelijke schoolartsendienst. Deze gemeente zou vol gens den voorz. in den kring Beverwijk val len. Wanneer de gem. daaraan meewei zullen de kosten voorloopig bedragen 15 ct. per inwoner, zijnde 300. De provincie draagt 50 in de kosten bij. Met algemeene stemmen werd besloten in beginsel mee te werken. De voorzitter: wij kunnen eerst nagaan hoe de zaak ons wordt voorgelegd. Rondvraag. De heer Schut: de achterwegen bij B. Groen en J. Hollenberg moeten spoedig ver beterd worden. De voorzitter: er zal in voor zien worden. De heer Groot: de pontwachter heeft ge vraagd om ijsgeld voor lichten ijsgang, die dezen winter nog ongeveer een week heeft geduurd. De voorzitter: wij zullen dit in de vergadering van B. en W. bespreken. De heer Schermerhorn: is er al een begrooting van de pontwachterswoning? De voorzitter: B. en W. willen een afwachtende houding aan nemen tot a.s. voorjaar. Hierna sluiting. CASTRICUM. Aanrijding. Zondagavond tegen 11 uur passeerde al hier een oud model Ford touring auto, die op den overweg van de spoorlijn een aanrij ding veroorzaakte en daarbij een wielrijder die behoorlijk op het rijwielpad reed, een zoon van P. G. alhier, omverreed. De berij der van het rijwiel werd ongeveer 50 meter met den auto medegesleurd, terwijl 't rijwiel wel 500 meter ongeveer aan den auto bleef hangen en totaal verwoest werd. De aangeredene werd vrij ernstig verwond aan een der beenen nabij den enkel, terwijl hij klaagde over pijn in den rug. Dat zijn kleeren daarbij geheel verwoest werden laat zich begrijpen. De anarijdende auto reed door alsof er niets gebeurd was. Het signalement is vrijgoed bekend, maar niettegenstaande de politie zoo spoedig mogelijk met 'n auto den vluchteling achtervolgde, is het haar niet mogen gelukken dezen aan te houden. Inmid dels zijn nog in den nacht de politieautoritei ten tot Haarlem met het gebeurde in kennis gesteld, mede omdat de wagen met een kop- licht reed. Maandagmorgen werd op den rijksstraat weg nab het gebeurde een gedeelte van een gegoten iizeren nummerplaat gevonden welke van den aanrijdenden auto vermoedelijk at' komstig is. Een streng onderzoek wordt ingesteld. NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd door onze Harmonie „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger het eerste buitenconcert gegeven in dit seizoen Al was de opkomst van het pu bliek niet groot, toch gelooven wij wel dat di' concert geslaagd is, daar het zacht weer was. De gespeelde nummers werden mooi uitge voerd. LIMMEN. Van de op 20 dezer gehouden raadsverga dering wordt ons, in verband met het ons 'oegezonden verslag, nog het volgende mede gedeeld. a. Er is nimmer sprake geweest van een halte bijde Runxputte. Er wordt een trans formatorstation onder deze gemeente ge bouwd in verband met de electrificatie der spoorlijn. De maatschappij noemt dit een onderstation. De maatschappij had nu yer- zocht aansluiting voor een reserve-verlich ting aan ons gemeentelijk laagspanningsnet. De burgemeester heeft in de vergadering me degedeeld, dat vanwege de hooge kosten dier aansluiting de Mij. hiervan ziet. b. Het restant der geldleening 1920, het welk geconverteerd wordt is niet 10.000, doch 13.000 groot. c. Inzake de kosten van telefoon heeft de burgem. medegedeeld dat tengevolge van de toename van 't aantal telefoongesprekken één der uren van de langere openstelling, welke door de gemeente betaald werden in 1929 voor rekening van het Rijk waren gekomen, zoodat de gemeente nu nog 1 uur langere openstelling betaalt. De raad had in 1926 besloten voor een maximum van 150 in de kosten van die langere openstelling garant te zijn. De resteerende kosten zoude de afd Limmen van de Ver. voor Bloembollencul tuur voor hare rekening nemen. Nu de kosten totaal tot 179,80 waren gedaald, stelden B. en W. voor in het vervolg de helft voor gemeenterekening te nemen en de andere helft voor rekening van de afd. te doen ko men, hetwelk zonder stemming werd goedge vonden. Het telefoonkantoor blijft dus even- lang als voorheen open n.1. van 8M\2Vi en van 1420, terwijl er daarna nog 3 ge legenheden zijn waar door middel van de doorverbindingen gesprekken gevoerd kun nen worden. BROEK OP LANGENDIJK. In verband met moeilijkheden die er ge rezen waren met ouders van schoolgaande kinderen, welke den officieelen tijd houden, heeft het bestuur der Ohr. School besloten, hieraan in zooverre tegemoet te komen, dat het aanvangsuur bepaald wordt in plaats van tien uur op half tien (n.t.) Door de Schippersvereniging „de Beurt bevrachting" zijn de eerste nieuwe aardappe len vervoerd naar de Gróentenmarkt te Am sterdam. Door de associatie van transport-arbeiders zal in het komende seizoen de nieuwe tijd ge handhaafd worden. Maandagmorgen waren er voor het eerst 2 partijtjes aardappelen van den kouden grond aan de markt gevoerd, welke resp. 21.10 en 21.90 per 100 Kg. opbrachten. Als werknemers zijn in het plaatselijk be stuur van de bedrijfsvereniging „het Platte land", benoemd de heeren P. de Boer Kz. en D. Visser en voor de Chr. Middenstandsver- eeniging de heeren J. Pluister Jz. en Jb. Balder. TEXEL. Zaterdagavond had de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van aandeelhou ders van Tex. Eig. Stoomboot-onderneming. Hoewel reeds vele jaren elders woonachtig, fungeerde dr. A. Wagemaker nog steeds als voorzitter. Bij de overlegging van balans en rekening over 1929 sprak de heer R. P. Keijser, wet houder van Texel, als zijn oordeel uit, dat nu de tijd gekomen was, voor verlaging van de tarieven. Bij de reserve van 90.000, die de Venn. reeds heeft, komt dit jaar weer plm. 14.0000 bij. De voorzitter bracht naar voren, dat de winst kleiner is dan in 1928. 't Maken van een flinke reserve acht spr. noodzakelijk. Als de plannen tot vergrooting der Texelsche haven verwezenlijkt worden, zal een groo- tere boot aangeschaft moeten worden. Wethouder Keijser zag er voor T.E.S.O. gevaar in, dat zoo'n groot kapitaal gevormd wordt. Indien over 2 jaren verlenging moet worden aangevraagd der N.V., moet hiertoe de meerderheid der vergadering besluiten. Als de aandeelen zoo hoog staan zou een groep personen, die daarin voordeel zou zien, de aandeelen op kunnen eischen, waar door de zaak zou moeten liquideeren. Na eenige bespreking over dit punt, zegde de voorzitter toe, met den raad van commis sarissen besprekingen te zullen houden ten einde te trachten op deze wijze liquidatie on mogelijk te maken. De rekening en balans werden vervolgens goedgekeurd en 't dividend vastgesteld op 6 pCt. Uit het overgelegde jaarverslag stip pen we aan, dat in 1929 't personen- en rij- wielvervoer 1497.93 minder opbracht dan in 1928, 't - goederenvervoer evenwel 5161.58 meer. Vervoerd werden in den dienst Helder— Texel 94317 personen, 17621 rijwielen, 2129 auto's, terwijl gratis 196 auto's voor zieken- vervoer werden overgebracht. Een bijdrage van 5964.32 werd ver leend in de kosten strandweg n.d. Koog, 2757.56 in de behardingskosten weg Horntje—Zeewijk en 500 bij den autodienst op de boot. Vervolgens werden de beide aftredende commissarissen, de heeren W. Lap en P. Ehos herkozen. Bij de rondvraag verzocht een der aanwe zigen den dienst van 't personeel wat minder zwaar te maken. De voorzitter zeide, dat de ze zaak buiten deze vergadering omging en alleen de directie hierin oordeelen kan. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. Zuster Leegwater, wijkverpleegster aan den Langendijk, is benoemd als hoofdver pleegster in 't sanatorium Hellendoorn. Zeer vele zullen deze zuster slechts noode zien vertrekken. Dinsdag 2 Juni zal aan de ouden van dagen een rijtoer per auto worden aangebo den. In overweging is het plan naar Haar lem en omstreken te gaan. Ook wordt nog getracht de oudjes, zoo dit mogelijk is, de zeesluis te IJmuiden te doen bezichtigen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de burgemeester van heden tot 17 Juni a.s. met verlof afwezig is. Als loco-burgemeester treedt gedurende dien tijd op wethouder Jb. Kroon. BARSINGERHORN. Alhier komt een geval van tongblaar voor. HEILOO. Het fanfarecorps „St. Cecilia", directeur de heer P. Kuijs, behaalde op het concours te Wervershoof een 2-tal prijzen. In den marschwedstrijd verwierf het corps een 3en prijs met 97 punten en in den con certwedstrijd een 3en prijs met 274 punten. Maandag kwam de auto van den heer de G., alhier, in aanrijding met kar en paard van den groentenhandelaar C. R. De automobilist maakte zoo'n carambole dat de ket voor den grond sloeg en de wa gen deerlijk gehavend werd. Naar men ons mededeelde is drankmisbruik niet vreemd aan die aanrijding. Ook het vorig jaar had de G. hetzelfde geval met den vrachtrijder B. De heer Ir. L. de Vries, alhier, is be noemd in de commissie voor den Centralen Fokveedag te Hoorn, te houden op 10 en 11 September. Tot controleur bij de Landbouwtelling is benoemd de heer F. J. Jonker. De Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dranken, afd. Heiloo, hield Maandagavond vergadering in het -gebouw voor Sport en Kunst. De voorzitter, de heer W. Visser, opende, heette allen welkom en deelde mede dat weer 3 nieuwe leden zijn ingeschreven, terwijl met meerderen bespreking is gevolgd. Van huisbezoek wordt veel verwacht. Daar na kwam aan de orde de contributie. Na heel wat gehaspel werd die op een minimum van 1.50 per jaar bepaald. De betaling werd, op voorstel van den heer Dijkman, bepaald per jaar, 3 maanden of per maand, telkens bij vooruitbetaling. Een voorstel-de Kruif, om het Orgaan niet verplichtend te stellen, werd aanvaard, ech ter werd wel de wenschelijkheid bepleit om zich op de „Blauwe Vaan" te abonneeren, doch volgens de stauten kan het niet ver plichtend zijn. Op voorstel van den heer de Kruif werd de administratie van het Orgaan apart ge houden en opgedragen aan de dames Visser en Holtes, die ook het Orgaan zullen bezor gen. Daarna kwam aan de orde het huishou delijk reglement. Een drukke discussie ont stond over het royeeren van leden. Hoewel men aannam dat het zelden noodig zal zijn, is het toch goed om een lid, die bijv. geen contributie betaalt, te royeeren. Ook kan het zijn dat hij daden pleegt die niet vereenig- baar zijn met het lidmaatschap. Nog drukker discussie ontstond over de vraag of de persoon in kwestie door 't be stuur of de vergadering van leden geroyeerd moet worden. Ten slotte werd bepaald dat hij een beroep heeft op de algemeene verga dering. Nog werd bepaald dat niet het bestuur en bloc aftreedt, doch eerst voorzitter en pen ningmeester en het volgend jaar de secreta ris. Het aantal bestuursleden werd op 3 be paald. Een breedvoerige discussie ontstond over een op te richten jeugdbond. De nood zakelijkheid om een georganiseerd verband te houden (de jeugd gaat met een te bepalen leeftijd over in de Ned. Ver.), werd ingezien en noodig geoordeeld. Bepaald werd als er 10 personen zijn dat de bond wordt opge richt. Na vaststelling van het concept-regle ment zal de goedkeuring van het hoofdbe stuur worden gevraagd. Daarna kwam aan de orde: aansluiting Federatie Kennemerland, welke zijn zetel heeft in Beverwijk. De voorzitter zeide dat alle afdeelingen tusschen Haarlem en Alk maar zijn aangesloten en bepleitte aanslui ting om meer contact te krijgen. Op een vraag werd geantwoord dat er financieelen en anderen steun wordt gegeven bij spreek beurten, opvoering tooneelstukken e.d., ter wijl de kosten slechts 0.05 per lid en per jaar zijn. Z.h.st. werd besloten om aan te sluiten. Daarop kwam aan de orde verspreiding Orgaan. Daar den wenschelijkheid werd be toogd om abonné's te winnen, die dan waar schijnlijk leden zullen worden, werd beslo ten om, als de financiën het toelaten, de col portage te steunen, te beginnen met 5. Daarna kwam aan de orde de Blauwe Week 1930. Op Hemelvaartsdag zullen hier blauwe bloempjes worden verkocht. 31 Mei colportagetocht met spreukenauto's en spre kers. Hoewel het uitgaat van Alkmaar (bij de bespreking „Blauwe Week" was onze af- deeilng nog niet opgericht) werd de wen schelijkheid betoogd om ook hier te komen. Zondag 1 Juli ondernemen de leden van Alk maar e.o. 'n wandeltocht naar Heiloo, ter wijl begin Juni 'n groote propagandaverg. te Alkmaar plaats heeft. Na de rondvraag, waarin de verspreiding van boekjes e.d. aan de orde kwam, alsmede het aanwerven van nieuwe leden, volgde sluiting. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedep. Staten hebben aan de Staten aan geboden een regeling van de vacantietoelage voor het jaar 1930. De kosten, welke daar van het gevolg zullen zijn, beloopen vermoe delijk circa 17,000 meer, dan die der voor 1929 getroffen regeling. In de regeling is het volgende bepaald: a. Aan de ongehuwde leden van het per soneel in dienst der provincie, die geen kost winner zijn van een gezin en een wedde ge nieten, overeenkomende met een jaarwedde van ten hoogste 3000, wordt een vacantie toelage verleend van ten hoogste 20. b. Aan de gehuwde leden van het perso neel in dienst der provincie, die een wedde genieten, overeenkomende met een jaarwed de van ten hoogste 5000, wordt een va" cantietoelage verleend van ten hoogste 35 c. Ongehuwde leden van het personeel in dienst der provincie, die kostwinner zijn van een gezin, worden voor de toepassing van dit besluit met gehuwden gelijkgesteld. d. Aan de personen, bedoeld onder b en c wordt voor elk kind, dat nog geen 17 jaar oud is en geheel te hunnen laste komt, 3 boven de vacantietoelage verleend. Gedep. Staten stellen verder voor: aan de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden tot 31 December 1961 vergunning te verleenen tot het leveren van eledrischen stroom aan aanverwante industrieën; de aan het Amsterdamsch Conservatorium ten behoeve van de stichting van een nieuw gebouw voor het Conservatorium tot weder- opzeggens toegekende bijdrage van ten hoog- ste 1500 per jaar, met ingang van het jaar 1931 te verhoogen tot 1920 per jaar, onder voorwaarde, dat het Rijk en de gemeente Am sterdam voor dit doel jaarlijks ten minste 5100 en 11.480 toezeggen of beschikbaar stellen aan de vereeniging Hendrick de Keyser tot behoud van architecttonisch- of historisch-be- langrijke oude gebouwen, gevestigd te Am. sterdam, voor den aankoop van het perceel Spaarne 25 te Haarlem, een bijdrage van 1000 uit de provinciale fondsen toe te ken nen, onder voorwaarde, dat het Rijk en de ge meente Haarlem voor hetzelfde doel, onder- scheidenlijk 1000 en 2000 beschikbaar zullen stellen; aan de gemeente Edam, ten behoeve van de herstelling van den toren van Onze Lieve Vrouwekerk aldaar en van het zich daarin be vindende klokkenspel, uit de provinciale kas een aanvullend subsidie van 2165 toe te kennen; aan de gemeente Schagen ten behoeve van de restauratie van de beide torens van het voormalige Slot aldaar uit de provinciale kas een subsidie van ten hoogste 650 te ver leenen onder voorwaarde, dat het Rijk en de gemeente zelf daartoe onderscheidenlijk 1350 en 2000 beschikbaar stellen; aan de gemeente Spanbroek ten behoeve van de restauratie van het voormalige raad huis aldaar, wélke naar raming een uitgave van 2100 zal vorderen, uit de provinciale fondsen een subsidie van 15 pCt. der kosten te verleenen, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk ten minste 1/3 der kosten of 700 zal worden betaald en dat het overige voor rekening van de gemeente zal blijven, met dien verstande, dat het subsidie, ook ingeval van overschrijding van de ra ming, niet boven 315 zal stijgen. DE LANGiENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Terwijl de nieuwe producten, als bloem kool, wortelen en tomaten, reeds aan de vei lingen verschijnen, is de aanvoer van stapel groenten voor dezen tijd nog belangrijk. Men leert er uit, dat de prijzen niet van dien aard zijn geweest, dat men de producten op voor- deelige wijze reeds vroeger van de hand heeft kunnen doen. Sprekende bewijzen worden trouwens daarvan nog eiken dag geleverd: we zagen uien in de schuiten laden, om ze ergens in een doodloopende sloot of elders anders op een onschadelijke plaats te depo- neeren. De rabarber, die meer dari plukklaar is, blijft in vele gevallen op den akker staan, omdat de vraag naar dit artikel zeer gering is. En ondertusschen vragen de tuinbouwers zich af, wat de toekomst brengen zal. Ver schillende maatregelen worden in den laat- sten tijd bepleit, om in den noodtoestand van den tuinbouw te voorzien. Op de regeering wordt een zachten, soms ook wel dringenden aandrang uitgeoefend, om te trachten tot betere toestanden te komen. De meeningen over het nut en de doelmatigheid dezer maat regelen zijn intusschen al weer verdeeld. En sommigen blijken nog de grootste waari. te hechten aan de self-help der tuinders, ook in dezen zin, dat vooral moet worden gezorgd voor het leveren van uitmuntende kwaliteit en het besteden van de grootste zorg aan sorteering en verpakking. Op onze veilingen neemt de drukte lang zamerhand af. Sommige producten werden nog slechts aangevoerd aan de veiling van den Noordermarktbond; zoo werd roode en gele kool niet meer geveild te Broek. Aan de veiling te Noord-Scharwoude was de aan voer verreweg het grootst. Roode kool bracht Maandag 1-70 5.10 op. Deze prijzen konden de volgende dagen nog wat monteeren: groote kool werd toen voor ongeveer 4 verkocht, terwijl het mooiere kleingoed 8 kon opbrengen. Vrij dag en Zaterdag was de prijs weer aanmer kelijk geslonken: Vrijdag 1.10—2.60, Zaterdag 0.60—4.50. In totaal werden 11 spoorwagens geveild. De aanvoer van gele kool had weinig meer te beteekenen: in t geheel slechts 2 spoor wagens. In t begin der week werd nog een redelijke prijs besteed: 4.509. Doch al spoedig trad een verlaging in, waardopr maar even weinig meer dan de helft van den pas genoemden prijs werd betaald yp 't laatst der week werd voor groote ruim ƒ3 betaald en voor het mooiste kleingoed 6 6.60. Voor dezen tijd zijn deze prijzen aan den lagen kant. Groot waren de aanvoeren van Deenscne witte kool: in totaal nog 57 spoorwagens, waarvan alleen te Noord-Scharwoude 52. De prijzen waren niet best. Aanvankelijk weru aan de Broeker veiling 2.2013.10 be steed, aan de markt te Noord-Scharwoude 2—4.10. Doch spoedig trad een aanmer kelijke verlaging in, zoodat herhaalden] 0.60 werd betaald, en de hoogste prijs van 2.50 slechts bij hooge uitzondering Noord-Scharwoude kon worden bedongen- Te Broek werd de laatste dagen zelfs nier meer dan 1.50 besteed. Leek het, of er de laatste weken me» vraag naar uien ontsond, deze week was n bijzonder slap in den uienhandel. De uien werden verkocht voor 0.60 per 100 K.G., drielingen brachten J O.lb^ 0.30 op en grove gingen voor f 1.50 van de hand, alzoo de kosten yan uitzoeken niet opbrengende. Aan ^ide lingen werden in totaal 4 spoorwagens aa» tn het Nog trager was de handel in peen. in begin dezer weilingweek werd voor

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6