ïïta? U vraa« «€steld> hoe Rechtszaken Ingezonden stukken Binnenland \t O 50 betaald, voor groote 1Al spoedig werd voor kleine echter 0.10—0.30 be taald en brachten groote van 0.30—0.50 ^Van de nieuwe aangevoerde producten noemen we boswortelen.' Aan de Broeker veiling werden ze verkocht voor 5.10— 5.50, te Noord-Scharwoude golden ze een paar gulden mer. De prijs is meermalen, bij het begin van het seizoen veel hooger ge weest. Tot de nieuwe groenten behoorde ook de bloemkool. Veel wordt er nog niet van aan gevoerd. Ze bracht 14.90—15 per 100 stuks op. Voor blauwe aardappelen werd 2— <f 2-10 per 100 K.G. betaald; Bravo's gol den slechts 0.90—1.40. De tomatenaanvoer begint aardig toe te nemen. Rond 500 K.G. kwam er deze week aan de Broeker veiling. De prijzen zijn lager dan verleden jaar in de eerste weken. Toch zijn ze bevredigend, al moet men bedenken, dat het stooktomaten zijn, die hooge produc tiekosten met zich brengen. Den eersten vei- lingsdag gold A-kwaliteit van '5859.30 den laatsten dag 50.20—57 per 100 K G. (B-kwaliteit werd respectievelijk verkocht voor 53.9055 en 4747.80; C-kwaliteit 40—50 en 4647; terwijl voor CC op de genoemde dagen 25—30.20 en i17 werd betaald. SORTEERING VAN AARDAPPELEN. Men zendt ons het volgende communiqué: Zaterdag hield de Noord-Hollandsche Bond van Veilingen een buitengewone ver gadering in het „Landbouwhuis" te Alk maar, met die Veilingen, welk belang hebben bij den afzet van vroege aardappelen, over het vraagstuk, „Sorteering van dat product". Met het Bestuur waren aanwezig de afge vaardigden van 14 veilingen en de vertegen woordigers van de handelorganisaties, „De Koophandel", de „N.V. Exporteursbond" en van den „Nederlandschen Bond van Aard appelhandelaren". De vergadering stond onder leiding van den heer P- Slot, voorzitter van den Bond. Na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, opende de voorzitter de vergadering met de volgende inleiding. Reeds het vorige jaar is van de handelaren het verzoek ingekomen, de maten der aange voerde aardappelen te veranderen, doch dit had het bezwaar dat het seizoen reeds was aangevangen. Wij verzochten evenwel de veilingen de groote, boven de maat van 55 m.M. uit te schieten en afzonderlijk aan te bieden. Op de Jaarvergadering in December 1929, zou het vraagstuk van een andere sorteering worden behandeld. Men kon het toen even wel niet eens worden over de maten van een andere sorteering, mede niet, omdat de han del het in zijn organisatie ook nog niet eens was hoe die zou moeten zijn en werd dit vraagstuk verschoven tot in Mei 1930, om dan, in overleg met den handel, de sorteering met de belanghebbende veilingen trachten te regelen. Op j.1. 19 April ontving het bestuur het verzoek tot het bijwonen van een bijeen komst met de Handelorganisaties. Wij kwa men aldaar, hoewel moeilijk, overeen de U nu bekende maten in de aan U gezonden cir culaire vastgelegd, n.1. voor de geelvlezige begin der campagne te stellen op 28—33 m.M. voor de drielingen en daarboven behoorende tot de grooten en op een nader te bepalen tijdstip, als de aardappel voldoende vol groeid is, zullen de volgende maten gelden: voor de drielingen 2838 m.M. met 2 m.M. speling voor de 38; de middelbare van 38 55 m.M. met 5 m.M. naar beneden voor de 55: daarboven behooren tot de groote Voor de witvlezige in den aanvang minimum 40 m.M. en later dit te verhoogen tot 45 m.M. Wij hebben die circulaire tijdig genoeg ver zonden, opdat die met Uwe leden zou kun nen worden behandeld. Om heden de zaak nog breedvoerig te be spreken, was niet noodig, de circulaire is duidelijk genoeg. Op de bijeenkomst met den Handel, heeft Uw bestuur gepleit voor de invoering op een bepaald tijdstip, omdat bij de directe invoe ring dier maten, de oogst later zou moeten beginnen met het oog op nateelt en het ver laten van den aanvoer, schadelijk zou zijn. Het indienen van voorstellen, om de maten te wijzigen, zal geen zin hebben omdat dan daarover ook weer zou moeten worden beraadslaagd met Uwe leden, zoo ook met den Handel. Een ingekomen voorstel van Obdam, hetwelk de voorzitter voorlas, valt dus ook onder die bepaling. Van de nu geboden gelegenheid tot het stellen van vragen, werd allereerst gebruik gemaakt door den afgevaardigde van de I „Tuinbouw" te Grootebroek en deze deelde mede dat hij opdracht heeft, tegen te moeten stemmen, omdat het in hunne vergadering in haar geheel verworpen is. Men wenscht een sorteering in twee en niet in drie soorten- Ongeveer gelijkluidend was de mededeeling van de afgevaardigde van de „Langendijker Groenten Centrale". Verschillende afgevaardigden deelden mede, dat hunne vereeniging met de voorge stelde sorteering accoord te gaan. Een twee tal hebben alleen bezwaar tegen de minimum- maat van 45 m.M. voor de witvlezige op later tijdstip. .De „Noordermarktbond" wenschte de minimum maat voor de groote te verhoogen tot 60 m.M. inplaats van 55 m.M., doch zou bi] eventueele stemmen, zich niet tegen ver klaren. „Sint-Jozef" te Medemblik heeft bezwaar er voor te stemmen, indien de veiling te yrootebroek zich er tegen verklaart, doch is in beginsel een voorstander. Van verschillende kanten werd het voorstel 5 mel: het oog op de concurrentie van andere landen, die een betere sorteering gaan invoeren; enkelen noemen het een bezwaar t het rooien, door meerdere zorg daaraan. Ue heeren Wagenaar van „Koophandel" en lewertsen van den Nederlandschen Bond, ,en mede, dat de concurrentie met België Italië, het noodig maakt, beter te sorteeren „üi i het dus noodzakelijk is, hieraan ge voste geven. e laatst genoemde deponeerde een mon- rii»r ni?clWe aardappelen uit Italië afkomstig, e, uniform gesorteerd zijn en deelde mede, lm izZ/£ partij' op he importveiling 14 per ^_K.O. opbrachten en de afwijkende sor- vonden m0€'te V00T 7 een kooper Over het vraagstuk, in twee of drie soor- t n sorteeren, evenals de maai van de groote _j i m werd breedvoerig geaiscusi- zaï net „u. L. d. handelen. De voorzitter antwoordde, dat het „U. C. B." natuurlijk rekening zal houden met de uitspraak der belanghebbenden. Hij kon hierop geen posi tieve uitspraak doen. Wordt het voorstel met groote meerderheid aangenomen en de sor teering in overleg met het „U. C. B." inge voerd, dan zullen de niet op deze wijze ge sorteerde aardappelen het label van het „U. C. B. niet kunnen bekomen. Hij wenschte evenwel op te merken, dat het be stuur van het „U. C. B." niet zoo maar maten gaat decreteeren, indien het voor de tuinders niet gewenscht wordt geach't. Hij vond het jammer dat twee van de grootste veilingen, mandaat hebben gekregen tegen te moeten stemmen. Tegen de beginmaat 2833 m.M. en later verhoogen tot 2838 m.M. voor de drielin gen, bestond geen bezwaar, maar voor de in drieën te sorteeren werd stemming verlangd. Hierna bracht de voorzitter in stemming het voorstel, zooals het in meer genoemde circulaire is vastgelegd, hetwelk werd aan genomen met 27 voor en 16 tegen. Nadat nog enkele vragen waren gesteld ten aanzien van andere aangelegenheden en meer of minder met instemming waren be antwoord, sloot de voorzitter de vergadering en sprak de hoop uit, dat tegenstemmers zullen omkeeren, en dat deze regeling in het belang moge zijn van den afzet. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 26 Mei. MISHANDELING VAN EEN VRACHTRIJDER. Door den heer C. de B., een stalhouders- zoon te Alkmaar werd 22 Maart de vracht rijder Goudsblom mishandeld, welke post bereids de vorige week behandeld en op ont- kentenis van den verdachte, werd aange houden. Thans werd de behandeling voort gezet en verklaarde een nieuwe getuige, de heer de Geus, dat verdachte inderdaad van Goudsblom een slag tegen het hoofd' had ontvangen. Eisch thans 25 of 25 dagen hechtenis. De vorige week was dit 15 boete of 15 dagen hechtenis. Op grond van de minder sympathieke houding van verdachte, -die tegen beter weten in had ontkend, requi- reerde de officier een bijzondere straf. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte nam met dit vonnis genoegen. GESCHORSTE ZAAK VOORTGEZET. De heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar te Alkmaar, werd gehoord in de zaak contra den verdachte, den vischventer Piet V. te Enkhuizen, die een winkelier had opgelicht voor een rol asphalt en 3 golfplaten. De winkelier van Dok was inmiddels geheel schadeloos gesteld, wat natuurlijk pleitte in 't voordeel van verdachte. De offi cier vorderde thans 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. Eisch conform met 2 jaar proeftijd. BELEEDIGING PER BRIEFKAART. De 44-jarige heer Joh. D., electriciën, thans te Alkmaar, had over zekeren heer K- v. d. Sluijs te Bloemendaal een briefkaart aan de P. E. N. gezonden, waardoor deze heer zich beleedigd achtte en waarvan hij klachten deed. De heer Joh. D. had onlangs voor den politierechter terecht gestaan wegens mis handeling van dezen heer v. d. Sluijs en naar alle waarschijnlijkheid was de toezending van bedoelde briefkaart 'het gevolg van een daar door ontstane wrok. De beleedigde heer v. d. Sluijs was thans niet aanwezig. Volgens verdachte zou v. d. Sluijs koperdraad hebben verduisterd van het electrititeitsbedrijf. Thans erkende verdachte, dat het verstandiger ware geweest deze briefkaart onbeschreven te hebben gelaten. Van de verdachtmakingen was niets waar gebleken. De heer v. d. Sluijs staat bij de P. E. N. gunstig bekend. Niette min bleef verdachte ook thans zijn beschul digingen handhaven. De officier verzocht aanhouding tot as. week, ten einde de niet verschenen heer v. d. Sluijs te hooren. Aldus besloten. VERDUISTERING VAN IN BRUIKLEEN ONTVANGEN GOEDEREN. Een motordrijver van het loodswezen, Julianis Albertus P-, voorheen te Helder, thans te Bergen woonachtig, had zich te verantwoorden wegens verduistering van een doos ruimers en 5 chauffeurs-uniform jassen, welke goederen hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, aan derden zou hebben verkocht. Verdachte die deze wederrechtelijk heid ontkende, werd verdedigd door mr. Z-eegers, advocaat te Helder. De twee gedagvaarde getuigen, de heeren Blaaus en Sanders, waren niet ter terechtzit ting verschenen. Het was een voor den buitenstaander niet bijzonder duidelijke zaak. Deze werd trou wens aangehouden voor onbepaalden tijd, teneinde de niet verschenen getuigen te hooren. Aangezien alsnog de getuigen ter elfder ure nog waren gearriveerd, werd van deze onverwachte gelegenheid nog gebruik ge maakt, hen te hooren. De heeren hadden over hun vertraagde komst een terechtwijzing te incasseeren. De heer Blaaus had van verdachte een doos ruimers, dienende om een automobiellaars vast te maken, gekocht voor 40. Verdachte erkende zulks. De autotaxi-ondernemer de heer Sanders, had van verdachte de chauffeursuniform ge- (ocht. Van de opbrengst had verdachte diverse schulden afbetaald. De door hem voor de politie afgelegde en geteekende er kentenis werd thans door verdachte terug genomen. Na dit getuigenverhoor weid de zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. MISHANDELING VAN EEN 12-JARIGEN JONGEN. Op 9 April werd de 12-jarige G. J. Veld man te Waarland op zijn weg van school naar huis volgens zijn verklaring mishan deld door de 28-jarige Aafje Maria W. echt- genoote van Marinus Bruin, welke daarvoor een kinderschopje of n stok, althaos een harer handen gebruikte. De jongeheer Veld man had volgens verdachte van haar kinderen het schopje afgenomen en toen de moeder, die daarop aanmerking maakte, uitgescholden en gedreigd haar met een steen te zullen gooien. Deze was daarop „verlegen" kwaad en zenuwachtig geworden en had zij den jongen eenige klappen gegeven, echter niet met het schopje. De jongen droeg de sporen der mishandeling in den vorm van blauwe plekken op zijn rug. Een andere ooggetuige, mej. Komen, had echter gezien, dat verdachte met een stokje had geslagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. EEN BOKSLIEVENDE BELASTINGKLERK. De 19-jarige lang uitgegroeide belasting klerk, de heer Dirk Cornelis Pr. te Schagen, was in den avond van 11 April op de Ged. Gracht met den 17-jarigen veehouderszoon J. G. Volter in een uiterst heftige discussie geraakt over een door beiden hevig begeerd meisje en had hem bij die gelegenheid met d" vuist een bloedneus en een blauw oog gestompt. De overwinnaar nam toen fier be zit van de zoo vurig bevochten schoone. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: Conform requisitoir ITALIAAN CONTRA DE KINDERPOLITIE. De 32-jarige Italiaansche granietwerker Giovanni B., geboren te Valla en te Alkmaar werkzaam, verkeerde op Zondag 17 Maart aldaar in kennelij'ken staat van dronken schap op de Geest, en werd alstoen door den agent J. Dalenberg aangehouden, tegen welke overbrenging de verdachte zich hevig ver zette. Hij wond zich daarbij zoo op, dat het schuim hem op den mond kwam. Signor Giovanni ontkende zoowel dronkenschap als verzet, doch het bleek, dat hij de portee van de vragen niet geheel snapte, evenwel bieef hij bij zijn ontkentenis. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. VELDWACHTER VAN BOVENKARSPEL BELEEDIGD. Dit afkeurenswaardige en strafbare feit werd gepleegd door den niet verschenen verdachte Gr. te Bovenkarspel. De heer G. bemoeide zich met een zaak die hem niets aanging en had ook later, na het proces verbaal den veldwachter minder hoffelijk be handeld. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. KNAAP MISHANDELD JE AKERSLOOT. De heer Jan de G., 'n 24-j?.rig arbeider te Graft, had op Zondag 6 April te Akersloot den 15-jarigen Jan Langenberg, die zich on ledig hield met het ophalen van eenden voor een zekere mevrouw Plugboer, een trap tegen het dijbeen toegebracht. Verdachte erkende, doch beweerde meermalen door den jongen voor „duf" te zijn uitgescholden. Dit had hem natuurlijk geïrriteerd. De jongen ont kende het scheldwoord gebruikt te hebben, maar verdachte beweerde ook nog dat de knaap hem met een mes' bedreigde. Dit jonge mensch zal in de gaten worden gehouden. De officier eischte slechts 7 boete of 7 dagen hechtenis. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hechtenis. „AANSLAG" IN EEN TREIN! De veehandelaar Egidius Bartholomeus H wonende te Nieuwer Amstel, stond terecht op grond van het feit, dat hij den handels reiziger Juda Polanus uit Amsterdam in den trein Hoorn—Enkhuizen op 28 Maart een vuistslag in het gelaat had gegeven, nadat deze aanmerking had gemaakt dat verdachte en zijn vrienden in een niet rookcoupé was gaan rooken. Voorts werd hij uitgescholden voor jood en ten slotte in een hoek geslagen. De heer Egidius Bartholomeus H. ontken de aanleiding gegeven te hebben, doch hij erkende wèl den heer Polanus een slag te hebben toegebracht. Meneer Polanus had hem toegewenscht dat hij 100 jaar zou wor den, maar dan op twee krukken. De politierechter achtte het misselijk een Israëliet een vuilen jood te noemen. Eisch 25 boete of 25 dagen. Vonnis overeenkom stig eisch. AMBTELIJK BEVEL VERWAARLOOSD De 41-jarige heer Jan K., volgens zijn op- faaf, veehouder in dienst van zijn moeder te lauwert en eeniszins opgewonden door het gebruik van „één glaasje", had op 12 Febr. te Nibbixwoud niet voldaan aan 't bevel van den commies v.d. Molen, belast met rijwielbe- lastingcontröle, om van zijn rijwiel af te stappen. Verd. nam van de vordering geener lei notitie. Hij was wèl in het bezit van een geldig rijwielbelastirtgmerk. De officier re quireerde 15 boete of 15 dagen veroordee ling overeenkomstig eisch volgde. EEN STOMP TOEGEBRACHT. De 42-jarige bankwerker Cornelis B., te Wijk aan Zee en Duin verscheen als ver dachte naar aanleiding van een mishande ling, die hij op 8 April te Castricum den 37-jarigen heer H. v. Beek verpleger aldaar en gehuwd met een zuster van B.'s vrouw had doen ondergaan, door hem een stomp tegen het lichaam toe te brengen. De kinde ren van verdachte bevonden zich ten huize van den heer van Beek en waren bang voor hun vader, waardoor verdachte zich opwond en een heftig gesprek zich ontspon met het hiervoren gemelde resultaat. De stomp was zoo heftig, dat van Beek tegen een hek op- tuimelde. Beiden reden op de fiets. Verdachte ontkende het feit. Hij had naar van Beek ge- J. Res, een ooggetuige, had gezien dat v grepen om hem voor vallen te bewaren, toen hij op zijn rijwiel wankelde. De heer v. Beek- beweerde daarentegen, door B. voortdurend met een pak slaag te zijn bedreigd. Mej. C. Beek van B. een duw of stomp kreeg, waar door hij tegen een hek opviel. Verdachte is reeds eenmaal voorwaardelijk veroordeeld. De officier verkeerde in twijfel, onthield der halve zich en vroeg vrijspraak. Vonnis con form. SLAG MET EEN GRAAFWERKTUIG. De 22-jarie landbouwer Pieter H. te Ha renkarspel had op 14 April den getuige Ja- cob Aris uit Schagerwaard mishandeld door hem een slag met een graaf toe te brengen en stond deswege terecht. De heeren waren aan het aardappelen zetten en kregen dien aangaande verschil van meening. Volgens verdachte deed Aris dit belangrijke werkje niet volgens de regelen der kunst en maakte hij daarop aanmerkingen, waarop Aris hem 'n leugenaar noemde. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis X 15 boete of 15 dagen. STOMPOEFENING. De 33-jarige koopman Hendr. H. te Hel der getooid met een fraaie hemelsblauwe das en een roos in zijn knoopsgat stond te recht omdat hij op 21 April den slagers knecht Jan Dooves had gestompt. Getuige Dooves werd lastig gevallen door eenige kin deren, waarop hij van de fiets afstapte en de bengels, behoorende bij een woonwagen, achterna zette. Daarop verscjieen de ver dachte, die zich in de kwestie mengde en ge tuige een klap in diens „aangelaat gaf. Ge tuige vertelde nog nader, dat bedoelde kinde ren een pistooltje afschoten, waardoor hij met een projectiel in zijn gelaat werd ge raakt. Gevorderd werd 25 boete of 25 aa gen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. NACHTELIJK CONFLICT TE VENHUIZEN. De zitting werd besloten met de behande ling van een strafzaak contra Harm S., 22-jarige landbouwer te Venhuizen, welke heer in den nacht van 13 op 14 Januari der. 22-jarigen landbouwersknecht Corn. Vijze laar te Grootebroek geslagen en bloedend bad verwond na een bezoek van het café van Visser te Venhuizen. Beiden behoorden tot de bezoekers en kregen buiten twist over een meisje waarbij verdachte dreigde van een mes gebruik te zullen maken. Getuige kreeg toen van Ham een klap tegen het hoofd met de vuist. Een voorwerp had verdachte niet gebruikt. Er zat nog 'n staart aan het muis je, waarover in de courant niet gepraat kan worden, de kwestie, minnezaken betreffend, was daarvoor te teder. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vonnis dito. Hierna sluiting. Buiten vti-tiiüa>8C ■uiijkhtnt de Re daclit. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edaetie er mede instemt.) Mijnheer dé Redacteur, Veroorloof mij met een enkel woord te ant woorden op het stukje van den heer W. in uw blad. Het spreekt vanzelf dat ons Comité, en met ons andere vereenigingen, zooveel mogelijk de uitvoeringen op dagen trachten te plaat sen, waarop niet ook elders bezoek kan wor den verwacht en er wordt op dit punt dan ook wel degelijk onderling voeling gehou den. Dit is immers niet alleen het belang van het publiek maar ook van ons zelf. Ech ter in de praktijk zal dit euvel wel nooit zijn op te lossen, omdat de keuze van een datum niet slechts van de ondernemende vereeni ging afhangt, maar met vele andere factoren samenhangt. In zeer sterke mate was dit o.a. het geval met de door den heer W. ge noemde avonden, die toevallig van ons Co mité uitgingen: De Sven Scholander- en Charlotte Köhler-voordracht. Scholander moest geplaatst worden in 'n tournee, waar bij uit den aard der zaak het aantal beschik bare data uiterst beperkt was. Bij mevr. Kohier was dit nog moeilijker, daar deze ac trice een der onontbeerlijkste krachten is van een onzer tooneelgezelschappen en derhalve slechts kort van te voren een avond kon vrij maken. Daarbij komt dan nog de vraag of ae zaalverhuurder zijn gebouw op den bepaal den dag beschikbaar heeft; de uitvoeringen mogen niet al te dicht op elkaar liggen enz. enz. Men is daarom in vele gevallen al dank baar als men er ten slotte in geslaagd is een geschikten avond toegewezen te krijgen! De heer W. kan zich overtuigd houden, dat dit punt de voortdurende belangstelling van de betrokken organisaties heeft; maar wanneer «niettemin ook in de toekomst som mige min of meer belangrijke gebeurtenis sen op kunstgebied samenvallen, ligt dit uit sluitend aan de omstandigheden. Met dank voor de plaatsing, Namens het Comité voor Tooneel- uitvoeringen, J. B. VAN AMERONGEN. DE TOESTAND IN DE DIAMANT NIJVERHEID. In de vergadering van de Algemeene Ju- weliersvereeniging, welke Maandag te Am sterdam werd gehouden, is besloten om met het oog op den slechten toestand in de dia mantnijverheid geen vergoeding te geven voor werkverzuim in verband met de a.s. feestdagen. PAARD OP HOL. De koetsier van den bok geslingerd en overreden. Gisteravond omstreeks elf uur sloeg in de Sarphatistraat te Amsterdam een paard, dat bespannen voor een vigelante van de Amster- öamsche Rijtuigmaatschappij, op hol. Eenige studenten, die blijkbaar in een jolige stem ming verkeerden, hadden het dier aan het schrikken gemaakt. Met een groote vaart ging het er vandoor langs het Frederiksplein in de richting van de Utrechtschestraat. Het rijtuig begon te slingeren met het noodlottig gevolg, dat de koetsier van den bok viel en onder den wagen terecht kwam. Met een ern stige hoofdwonde werd de man opgenomen en naar het Binnengasthuis overgebracht. Het paard, dat inmiddels tot grooten schrik van de voorbijgangers, de smalle Utrechtsche straat was ingerend, kwam nabij de Utrecht- schedwarsstraat te vallen, doordat het uit gleed, waarmede een einde kwam aan deze gevaarlijke holpartij. Het beest bleef onge deerd. NEDERLAND EN BELGIE. De Nederlandsclie deelneming aan de Wereldtentoonstelling te Luik. De bijzondere V. D.-medewerker te Luik meldt dd. 27 Mei: Zooals te verwachten was bestond ook in Belgische kringen groote belangstelling voor de opening van het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Luik. Een zeer groot aantal Belgiche autoriteiten was bij de opening aanwezig. Behalve van Belgische zijde was er ook belangstelling van andere officieele zijde. Wij noemen o.a. den Franschen consul-generaal te Luik, den Engelschen consul, den Egypti- schen Commissaris-Generaal Fahmy el Kaf tan Bey, den deken van het corps diploma- tique, den consul van Zweden en verder de consulaire vertegenwoordigers va» Itali6, Letland en Brazilië en vele anderen. Het viel op, dat de Belgische industrie bij de opening van deze Nederlandsche afdee- lïng, die voornamelijk onze industrie omvat, niet vertegenwoordigd was. Bij de opening werden alle redevoeringen ook die van Minister Verschuur, uitsluitend in het Fransch uitgesproken. Het Nederlandsche Paviljoen is ongeveer het eenige op de tentoonstelling te Luik, dat geheel gereed is. Het Luiksche dagblad „La Meuse", dat. een uitvoerig verslag van de opening van het Nederlandsch Paviljoen bevat, stelt in den titel de vraag of de deelneming van Neder land aan de viering van het eeuwfeest de aankondiging beteekent van een beter begrip van de economische behoeften van België. ALGEM. NEDERL. ZUIVELBOND. De Algemeene Nederl. Zuivelbond (F.N, Z.) heeft gistermiddag te Nijmegen zijn ge wone algemeene voorjaarsvergadering ge houden onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthuma. Dr. R. Kuperus te Leeuwarden, die zich voor het buitengewoon lidmaatschap hpd aangemeld, werd toegelaten. Aan de vergadering werden van de be stuurstafel eenige mededeelingen gedaan. Naar aanleiding van ontvangen mededee lingen uit België, dat daar in zendingen bo ter uit Nederland aardappelmeel zou zijn is in overleg en samenwerking met de rijks- zuiveünspectie een onderzoek ingesteld. Hier bij is gebleken, dat men met raadselachtig» uitslagen van onderzoekingen door een pro vinciaal Belgisch laboratorium te doen had. Door het rijkszuivelstation kon gemakkelijk worden aangetoond, dat de betreffende bo ter absoluut zuiver en onvervalscht was, hetgeen ook door de Belgische autoriteiten zonder eenige tegenspraak als juist aange nomen werd, zoodat een reeds opgemaakt proces-verbaal onmiddellijk werd ingetrok ken. Teneinde vooral den betreffenden Belgi schen inspectiedienst ervan te overtuigen, dat in onze fabrieken alles in orde is en dat onze botercontrole aan de hoogste eischen voldoet, zijn drie deskundigen uitgenoodigd, zich zoowel van de fabriekmatige boterbe- reiding als van de controle en het toezicht van rijkswege daarop in ons land op de hoogt te komen stellen. Hieraan is voldaan, in het begin van Maart heeft deze excursie' plaats gehad. Hoewel de Belgische inspectie zich over haar bezoek zeer tevreden heeft verklaard, is dit, en het intrekken van een proces, toch niet voldoende om een ernstige zaak als de ze af te wikkelen. De naam onzer boter, die in de betreffende streek door deze valsche beschuldiging in ernstige mate geleden heeft, dient weer geheel van die blaam te worden gezuiverd. Dit kan alleen, wanneer het onderzoek van het betreffende laborato rium openlijk van officieele Belgische zijde; gedesavoueerd wordt en maatregelen wor den genomen, dat dergelijke gevallen in de toekomst niet meer kunnen voorkomen. Blijkens het jaafverslag waren begin 1930 433fabrieken aangesloten. De verwerkte melk in 1929 (1928—1929) bedroeg 2.189.976.942 (v.j. 2.097.088.172) K.G., een stijging dus van 4.4 pCt. Van de afdeeling centrale aankoop was de geldelijke cmzet vrij belangrijk hooger dan in *28. Ze bedroeg 1.503.907 1.323.712), Bij de rondvraag vestigde de vertegenw. van den G.O. bond van coöp. zuivel fabrieken de aandacht erop, dat men den uitvoer naar Duitschland in dat land nog meer moeilijkheden in den weg wil trachten te leggen dan reeds bestaan. Nu worden hier te lande veel toestellen van de Duitsche industrie betrokken. Spr. zou willen, dat Duitschland aan het verstand werd gebracht dat, stelt gij ons voor nog meer bezwaren, wij zullen trachten de voor ons bedrijf noo- dige werktuigen binnen onze grenzen te verkrijgen en kunnen wij hierin niet slagen, wij ons dan tot de industrie in een ander land zullen wenden, dat ons niet voor moeilijkheden stelt. De voorzitter gaf te kennen, dat het dage- lijksch bestuur bereid is deze zaak te over wegen. Ook ging een stem op tegen het gebruik van het woord „Melange" bij de aanprijzing van boter. De voorzitter antwoordde dat het bestuur zal overwegen wat tegen dit mis bruik kan worden gedaan. Met melangeboter zus of zoo mag de huisvrouw niet worden misleid. Nadat een lid der commissie voor de bo- ter-noteeringen nog op een klacht over te lage noteeringen had geantwoord, dat de noteering is het resultaat van besprekingen, waarbij de prijs bij stemmen-meerderheid wordt bepaald, sloot de voorzitter de ver gadering. Onderstaande berichten werden reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen. BOERDERIJ TE BEEKBERGEN AFGEBRAND. Gistermorgen om half zeven brak brand uil in de boerderij van Burg te Beekbergen. Het kon niet voorkomen worden, dat de boerderij geheel afbrandde. Het huis was verzekerd; de grootendeels geredde inboedel niet. Een verzekerde dorschmachine ging ook verloren. De brand is in de schoorsteen begonnen. MR. H. MEINESZ. f Heden is op 84-jarigen leeftijd te Amstery dam overleden mr. H. Meinesz, oud-vice- president der arrondissements-rechtbank te Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. JAARVERGADERING K.L.M. In de gister gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders derf K.L.M. voor Nederland en Koloniën zijp de stukken over 1929 goedgekeurd en besloten is, het over dit jaar geleden verlies op ae jiiqjiwe rekening over te schrijven. MISS JOHNSON VLIEGT VERDER. De koene Engelsche vliegster miss Johns son is te Cloncurry, in het N.W. van Queensr land, aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7