DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. £o. 130 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 30 UI EI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 28 Mei 1930. De Tweede Kamer is heden begonnen met Afhandeling van het ontwerp Arbeidsbemid deling. Verworpen werden met 59 tegen 20 stemmen de amendementen van mr. Beumer (a. r.) tot verlaging der strafmaxima. Ver schillende redactiewijzingen werden hierna 2onder debat aangebracht in overleg tus- schen den minister van Arbeid en de Com missie van voorbereiding. Het we tont- werp werd daarna aangeno men met 62 tegen 19 s tem- in e n. De liberale fractie en de heer Colijn (a.r) hadden te voren kortelijk verklaard, waarom zij tegen het ontwerp zouden stem men. Bij de afhandeling van enkele kleinere ontwerpen heeft o.a. de heer Van der Bilt (r.k.) critiek geoefend op het z. i. te beperkte plan tot onteigening voor een spoorwegverbinding met den ontworpen af sluitdijk door de Zuiderzee, maar zonder stemming is het ontwerp goedgekeurd. Ook de wijziging der Rivierenwet werd aangeno men na overneming door den minister van een amendement van de vaste commissie voor waterstaatswerken. j Verdeeling Radiozendtijd. Hierna werd voortgegaan met de interpel- latie-Boon over de verdeeling van den Radio zendtijd. De heer Boon (lib) repliceerde en ver klaart zich teleurgesteld over het antwoord des ministers. Zijn opvatting van de billijk heid achtte spr. in strijd met de bedoeling Spr. kwam wijders op tegen de kwalificatie van den A. V. R. O., wien de minister ten slotte onterfd heeft, ten einde aan de politie ke combinaties spr. citeerde met name de V. A. R. A. ruim gelegenheid te geven om politieke beschouwingen te verspreiden De A. V. R. O. heeft andere rechten dan de andere uitzendingen b. v. de K. R. O., zij het ook vroeger onder anderen naam uitzendend Jiljjiendien is het de machtigste corporatie met 240.000 abonné's op haar tijdschrift, bij na meer dan alle andere omroepen samen Spr. is overtuigd dat de algemeene uitzendin gen van de A. V. R. O. het meest in den smaak vallen. De kans op de golflengte van 1071 M. is door toedoen der regeering verkeken. Dat het „Gleichwellen-systeem" onbruikbaar zou zijn. weersprak spr. ten stelligste. Dat heeft spr nog heden van den heer Corver vernomen, die uitdrukkelijk verklaarde nooit die on bruikbaarheid beweerd te hebben. Spr. vroeg den minister of de beweging tegen zijn verdeeling van den zendtijd hem niets zegt? Ook sociaal-democraten en ka tholieken hebben er tegen geopponeerd. Sa menwerking met andere omroepen is thans niet meer mogelijk. De V. A. R. A. dreigt zelfs met obstructie wanneer getracht word* in die richting te sturen. En de scheu ring tusschen de geesten maakt samenwer king onmogelijk. Maar we willen niet rus ten voor een algemeene omroep is tot stand gekomen. Ten slotte deelde spr. mede twee moties in te dienen. De eerste luidt: „De Kamer, van oordeel dat door de be schikking van den minister van 16 Mei niet een goed geregelde algemeene omroep in het leven is geroepen, noodigt den minister uit een zoodanig regeling te treffen, dat gedu rende de geheele week een algemeen pro gramma hoorbaar zal zijn onder deugdelijke controle op de samenstelling van dit pro gramma". De tweede, mede onderteekend door den vrijz. dem. afgevaardigde Oud, is aldus op gesteld: -De Kamer, van oordeel, dat zendtijdver ruiming voor Nederland gewenscht is, noo digt den minister uit ten spoedigste alle po gingen in het werk te stellen om hiertoe te geraken, en gaat over tot de orde van den dag". De heer L i n g b e e k (H. G St.) becri tiseerde sterk de partijdige indeeling der Ne- derlandsche luisteraars in politieke groepen Het gevolg is daarbij geweest, dat zijn par tij bij de verkiezingen geen gelegenheid heeft kunnen krijgen om van den radio gebruik te maken. De indeeling achtte spr. ook niet in overeenstemming met de christelijke grond slagen van ouze maatschappij; zelfs is geen rekening gehouden met het karakter der christelijke en nationale feestdagen. De ver deeling is slechts een daad van machtspoli tiek in het belang van Rome en zijn trawan ten De heer Slotemaker de Br u i- n (c.h.) is den minister dankbaar voor zijn rede van gister. Maar niet in alle opzichten achtte spr. het besluit des ministers echter gelukkig. De minister stond dan ook tenge volge van den eisch van billijkheid der wet, voor een moeilijk geval. En dan is er nog het bezwaar, dat het rapport Ruys de Beeren- brouck, aandringende oo één algemeene om roep, onder de tafel is geraakt. Spr. wil een veel meer bevredigende verdeeling van den omroep bereiken, een algemeene en daarnaast de bijzondere omroepen. Het zou voor Ne derland een geluk zijn, zoo het had kunnen ^rijgen één algemeenen omroep evenals in "27 aan Indië was toegedacht. Deze regee ring heeft een algemeenen omroep tot een principe verheven. Dit was onjuist, ook om dat een preciseeren van wat onder „alge meen" is te verstaan niet mogelijk is. De minister noemt alles, wat een ieder kan aanvaarden zonder gekwetst te worden, alge meen. Is dat geheel juist? In ieder geval had spr. aan dat algemeene 50 pCt. van den tijd willen toegekend zien en hij begrijpt niet, waarom de minister niet daartoe is gekomen op grond van zijn omschrijving, waarin hij ook het bestaansrecht van den bijzonderen omroep erkent. Inderdaad moet daaraan een plaats in de aether worden afgestaan, maar het algemeene element mag niet in den hoek worden gedrongen. Spr. twijfelt aan de juist heid der verdeeling in vierenmaar van meer beteekenis achtte spr. de vraag hoe dé minis ter aan de verdeeling onder de groepen was gekomen. Is de V. A. R. A. vertegenwoordig ster van een andere wereldbeschouwing dan de protestanten en katholieken? Haar instem ming met de zendtijd verdeeling zou dit doen vermoeden. Maar nu de A.V.R.O. Hoe komt de minister er toe daaraan een karakter toe te kennen, dat zij zelf afwijst? Zij wil niet anders als algemeen genoemd worden en spr. gaat daarin mede, zooals hij nader uiteenzette, betoogend dat de A.V.R.O. geen speciale wereldbeschouwing bezit. De huidige verdeeling van den zendtijd bevredigt zeer velen niet en spr. voorspelt, dat deze ernstige gevolgen zal hebben, tenzij de minis ter 50 pCt. aan de A.V.RO. toekent, dan wel de andere omroepen zich in hun uitzendingen niet tot propaganda beperken. De heer Krijger (c.h.) spreekt zijn leed wezen uit over de splitsing tusschen de geesten. Zijns inziens zou een christelijk nationale omroep de verwezenlijking zijn van een door zeer velen' gekoesterd ideaal, een vorm van eenheid, welke de groote massa zou bevredigen. Spr. kwam echter op tegen de beweging tegen de verdeeling van den zendtijd in het leven geroepen, terwijl hij te vens de beteekenis van de A. V. R. O. als overschat kenschetste. De heer T e u 1 i n g s (r.-k.) betoogde in een maidenspeech, dat de minister de Radio- wet naar behooren heeft toegepast en keurde het kabaal, dat er tegen is ontstaan als zeer betreurenswaardig af. Verder zette hij uiteen, dat de minister volkomen rechtvaardig te werk is gegaan bij de verdeeling van den zendtijd. De volgende spreker, de heer Vliegen (s. d. a. p.) erkende, dat de beslissing des ministers inzake de verdeeling van den zend tijd beter had kunnen zijn maar in ieder geval is de nieuwe verdeeling beter dan de oude. De V. A. R. A. wil zich nu eenmaal niet laten wegdringen door de A. V R. O. het orgaan van de op fascisme aansturende liberalen. De spr. uitte zich minachtend over de b'etoogin- gen ten gunste van den A. V. R. Owelke zich onmogelijk tot een algemeenen omroep kan ontwikkelen omdat de door den heer Boon voorgestane neutraliteit neerkomt op een verschrompeling van het gedachteleven. Intusschen verklaart spr. ten slotte met na druk, dat de V. A. R. A. nog steeds ten volle bereid is tot samenwerking. De heer Van D ij k (a. r.) achtte een nati- onalen omroep onbestaanbaar, daar deze volkomen kleurloos zou wezen. Men kan nu eenmaal het bestaan van bepaalde geest-es- stroomingen niet miskennen en het zou dwaasheid zijn ze eenvoudig voor sectarisme uit te maken. Een patronaat van den A. V R O. over de radio-uitzending zou spr. onduldbaar achten. Nadat de heer L. de Visser had uiteen gezet, dat de revolutionaire arbeiders met de regeling volstrekt niet ingenomen zijn en er over had geklaagd, dat de communisten van de radio-uitzending naar Indië zijn uitge sloten, zette de heer F1 o r i s Vos uiteen, waarom hij voor de beide genoemde moties zou stemmen. De heer Oud (v. d.) meende, dat de mi nister, zoo hij de moeilijkheden van een bil lijke verdeeling te groot had geacht, ver standig had gedaan een wijziging der Radio- wet in te dienen. Spr. kwam op tegen het misverstand, dat een algemeene omroep neu traal zou moeten zijn. Dat laatste is een on mogelijkheid. Maar men bedenke, dat er veel algemeens is in één algemeene omroep en deze zou dan ook zijn ideaal zijn geweest. De door den minister ontdekte vier levens beschouwingen achtte spr een niet houd bare uitvinding Trouwens, aan de A. V. R. O. kan een bepaalde levensbeschouwing niet worden toegeschreven. De minister heeft echter de principieele fout begaan bij zijn ver deeling uitsluitend met de politiek te rade te gaan. De D u y s (s. d. a. p.) stak den met de A. V. R. O. en beweerde, dat niet 240.000 maar 186.000 abonné's welke volstrekt niet allen tot de aanhangers van de A. V. R. O. behooren. Ook spr. ge voelde vee! voor één algemeenen omroep, maar dan moet deze geen monopolie worden van de A. V. R. O., die zich steeds tegen een algemeene eenheid heeft gekant erdei kenschetste hij de A. V. R. O. als een han delszaakje. De heer Kersten (St. Ger. verklaard tegenstander van de maar ook van de radio. Zijn weren de radio uit hun gezin. Hiermede was de rij der sprekers draak deze heeft, put. De minister van Waterstaat betoogde in zijn dupliek, dat de A. V. R. O. inderdaad het karakter van een algemeenen omroep mist. Hij overwoog in hoeverre het noodig is de Radiowet een wijziging te doen ondergaan, maar daarbij moet gemeenschap pelijke samenwerking op den voorgrond staan en spr. houdt vol, dat de thans getrof fen regeling den weg daarvoor openhoudt. Wat de moties van den heer Boon betrof, noemde hij1 de eerste overbodig en de tweede ontraadde hij eveneens, omdat daarin ook wantrouwen in 's ministers beleid ligt op gesloten. Na een korte repliek van den heer Boon werd tot stemming overgegaan en werden beide moties verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de liberalen, vrijzinnig democraten, Floris Vos en Lingbeek. De voorzitter sloot om 7.15 uur de vergadering. In de tweede helft van Juni komt de Kamer weder bijeen voor de be handeling van de binnenkort in te dienen ontwerpen tot steun van den landbouw. Zij zullen als spoedontwerpen worden behan deld. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. P.) was een radiocoalitie, volgelingen uitge- Fransche onverschilligheid en Duitsche geestdrift. Het verdwijnen van luchtschiphallen. Zonder dat het publiek of de pers zich er druk over maakt, gaat de ontruiming van het Rijnland zijn gang en over een maand zullen nog een of twee bataillons Fransche troepen te Maniz gelegerd zijn, die tenslotte tegen 1 Juli eveneens Duitschland zullen verlaten. Dan is Duitschland geheel van vreemde troepen bevrijd-en weer baas in eigen huis, na een 12-tal jaren gecontroleerd te zijn ge weest door vroegere vijanden. Het is bijna vanzelfsprekend, dat men zich in Duitschland zeer verheugd gevoelt, nu de vreemde troepen wegtrekken. Groote fees ten worden overal georganiseerd, waaraan door de heele bevolking wordt deelgenomen. En in Frankrijk? Een Parijsch journalist schrijft: Wie zou tien jaar geleden hebben kunnen voorspellen, dat de openbare meening hier te lande zoo flegmatiek zou reageeren op het feit, dat Frankrijk de militaire Rijngrens op geeft zestig maanden, voordat de termijn is aangebroken, waarop het vredesverdrag het er toe dwong? De tijden zijn veranderd, de menigte vergeet snel en veronachtzaamt ge makkelijk groote politieke problemen voor het feit van den dag of voor kleine poli tieke problemen, wat een veel ernstiger symptoom is. Toch volgt de openbare mee ning den aftocht der Fransche garnizoenen uit het nog bezette stukje West-Duitschland wel. Methodisch drukken de bladen dagelijks korte mededeelingen afnu is die plaats ont ruimd, thans zijn de troepen uit dit dorpje teruggetrokken. En is er een klein incidentje, dan komen er terstond spichtige stukjes in de politieke bladen. De gansche Rijnlandkwestie interesseert 't Fransche publiek niet meer. Ze is een min of meer dankbaar onderwerp geworden voor zuiver staatkundige debatten. De Fransche soldaten deden graag dienst bij de Rijnbe zetting: want het verschil met de doodsche, duffe garnizoensplaatsjes elders maakte, dat ze zich luchtiger heenzetten over de ergernis sen, die het militaire leven voor den civiel nu eenmaal meebrengt. Die mogelijkheid is nu uitgesloten. Men berust er in en verder breekt men er zich het hoofd niet mee. Zooals gezegd, denken de Duitschers zelf er anders over. Zij vergeten de ergernissen natuurlijk niet zoo spoedig. Zoo zeide bij de behandeling van de begrooting in het par lement de president van Hessen, Adelung: Wij beleven intusschen in deze dagen het betreurenswaardige feit, dat belangrijke eco nomische waarden om nauwelijks te begrij pen militaire redenen verwoest zullen wor den De vlieghallen op de luchthaven van Griesheimer moeten met den grond worden gelijk gemaakt, hoewel de Zeppelin-lucht- schepenbouw bij monde van dr. Eckener ver klaard heeft, dat de haillen hoog noodig zijn voor het luchtschepenverkeer, dat men op t Griesheimervliegveld wil orgamseeren. Elon- derdduizenden konden bespaard worden, wanneer de afbraak der hangars uitbleef. Onze bemoeiingen hebben echter geen resul taat. gehad. Naar door het mir/sterie van buitenlandsche zaken wordt medegedeeld, heeft de gezantenconferentie het verzoek van de Duitsche regeering om de Griesheimer hangars te mogen behouden, afgewezen. Daarmee heeft Frankrijk den Europeeschen geest een 'zware nederlaag toegebracht. Uit Berlijn meldt Wolff, dat in Berlijn- sche politieke kringen de Fransche angst, waarmee het bevel tot afbraak der hangars samenhangt, bijna belachelijk genoemd wordt. 2 hallen zullen op Duitsch gebied niet vernield worden. Het zijn er twee, die tijdens de bezetting nieuw gebouwd werden, nadat zij tevoren waren afgebrand. Zij mo gen alleen voor burgerlijke doeleinden ge bruikt worden en zijn onbruikbaar voor luchtschepen. Het besluit van den Gezanten- raad om de luchtschepenhallen in het bezet te gebied te vernietigen, wordt algemeen in Duitschland diep betreurd. Het oproer te Bombay. De oorzaak van het jongste ernstige op roer te Bombay ligt volgens een officieele mededeeling van het bestuur van Bombay in het feit, dat een Europeesc'h politiebrigadier een Mohammedaan, die een hond met een wapenstok mishandelde, terecht wees en hem ten slotte een vuistslag toediende. De Mo hammedaan ging weg, doch kwam spoedig met een aantal vrienden terug, die den bri gadier aanvielen en overgingen tot het wer pen van steenen naar 't politiebur. in Sand- hurstroad. Hieruit ontstond de schietpartij, waarbij zes personen werden gedood en 45 gewond. Uit een telegram van het gebeurde aan de Engelsche bladen zij vermeld, dat Dinsdag morgen vier secties militairen werden gecon signeerd, die later op den dag werden ver sterkt, tot het beteugelen van de oproerlin gen. Het oproer duurde den heelen morgen door, waarbij de oproerlingen de kazerne met steenen bekogelden. Zij waren zoo door het dolle heen, dat zij zelfs voor viermaal schie ten van de ^politie niet terugdeinsden, waarop deze een salvo hagel op de menigte afschoor. Mohammedaansche leiders arriveerden ten slotte en voorkwamen een hernieuwing van de ongeregeldheden. Een correspondent verklaart, dat de poli tie in een zeer moeilijke positie verkeert, daar zij volkomen uitgeput is door de spanning der laatste week en de lange diensturen. De Indische liberalen teleurgesteld. Volgens den specialén correspondent van de „Daily Herala" 'heeft de jongste rede van Wedgwood Benn, den minister van Indië, in Indië groote teleurstelling veroorzaakt, zelfs onder hen, die bereid zijn deel te nemen aan de „round table"-conferentie te Londen. Naar de meening der leiders van het Nationaal Congres weerspiegelt de rede de repressieve maatregelen van het oogenblik, naar de mee ning van de liberalen blijft zij in gebreke, de kracht der beweging van Gandhi te erken nen. Het feit dat Benn heeft nagelaten het plan voor bespreking der conferentie aan te geven, of te antwoorden op de voorwaarden, door Gandhi genoemd voor het afgelasten van de beweging van burgerlijke ongehoor zaamheid, beschouwt men hier als een slag voor de elementen, die bereid zijn de kloof tusschen Londen en het Congres te over bruggen. Sir Pinroze Sethna, de voorzitter van de Al-Indische Liberale vereeniging, veroordeelt de rede, daar zij niemand verder brengt. Hij verklaarde dat de „round table"- conferentie een reusachtige klucht zou zijn, indien men de leiders van het Congres er niet toe kan bewegen, ze bij te wonen. Kalmere toestand te Rangoon. De Crt. vertelt: Ofschoon zich te Rangoon nog altijd inci denten voordoen, heeft de algemeene toe stand toch een verbetering ondergaan. Vele winkels en bazaars zijn weer geopend, ter wijl de autobussen- en tramdiensten zijn her vat. Alle koelies, die de stad wenschen te ver laten, worden hierbij door de autoriteiten ge holpen en een paar duizend hunner zijn in middels reeds vertrokken. De scheepvaart on dervindt echter nog altijd sterk den nadeeli- gen invloed der jongste gebeurtenissen en het zal dagen duren, alvorens het zakenle ven weer zijn normalen omvang zal hebben verkregen. Degenen, die bij de botsingen tusschen Birmanen en Hindoes te Rangoon het leven hebben verloren, in totaal 81 personen, zijn heden ter aarde besteld. Bovendien werden volgens de laatste berichten 772 personen gewond. Ernstige ordeverstoringen te Lilloah. Wat de onrust in Voor-Indië betreft, wordt gemeld, dat als gevolg van de invoering van het maandelijksch loonsysteem in de spoor wegwerkplaats te Lilloah aldaar ernstige or deverstoringen hebben plaats gevonden. Een uit 4000 personen bestaande menigte slaag de er in twee wagons in brand te steken. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuur wapens gebruik te maken, waarbij» vier der ordeverstoorders werden gewond. Vele congres-vrijwilligers gear resteerd. Te Soerat is de president van het plaatse lijk nationalistisch congres, Tsjimanial Tsji- noy, in hechtenis genomen, onder beschuldi ging, de bevolking tot deelneming aan de be storming van het zoutdepot te Dharasana te hebben opgehitst. Tsjinoy, die onmiddellijk voor de rechtbank werd geleid, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De stad Soerat, een belangrijk handelscentrum in het presidentschap Bombay, heeft in verband hiermede een treurdag gehouden. Ook te Nagpoer is de plaatselijke leider van het nationalistisch congres, Abbayan- kar geheeten, gearresteerd, wegens het aan zetten der bevolking tot opstand. Honderd congres-vrijwilligers, die uit Dharasana te Boelsar arriveerden, werden eveneens in hechtenis genomen. De voorzitter van het nationalistisch con gres te Allahabad moet, naar verluidt, aan de provinciale congresen een besluit hebben medegedeeld, krachtens hetwelk de verschij ning van alle nationalistische bladen moet worden gestaakt, terwijl bij de bureaux der Britsche bladen moet worden gepost. De secretaris van den centralen Moham- medaanschen bond, Moelana Anis Ahmed, heeft een belangwekkend voorstel gedaan tot het houden van een voorbereidende conferen tie, tusschen den onderkoning, den Nizam van Haiderabad, die als leider van 70 mil- lioen in India wonende Mohammedanen kan worden beschouwd, en Gandhi als vertegen woordiger der Hindoes. Moelana is van oor deel, dat een dergelijke conferentie in groote mate zou bijdragen tot het overwinnen der moeilijkheden. DE TOESTAND IN CHINA. De Nanking-troepen verliezen Berichten uit Peking bevestigen, dat het Noordelijk leger het front der Nanking-troe pen heeft doorbroken en zijn opmarsch vooortzet. De Nanking-regeering heeft haar troepen terug getrokken en hun nieuwe stellingen doen betrekken. Naar verluidt zou maar schalk Tsjang Kay Sjek, het hoofd der Nan king troepen gedurende de jongste gevechten aan de Lunghai-rivier zijn gewond. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK. Het 22ste kind overleden Gisteren is in het kinderziekenhuis te Lu- beck het 22ste kind aan de gevolgen van voe ding met het Calmette-preparaat overleden BLOEDIGE BOTSINGEN IN v ZUID-AMERIKA. 18 dcoden; 30 gewonden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het te Andradas tijdens een politieke demonstra tie tot bloedige botsingen kwam tusschen de monstranten en politie. In totaal werden 18 personen gedood en 30 gewond.. DE DUUR VAN HET AMERIKAANSCHE PASPOORT. Verlengd van 2 tot 6 jaar. Het Huis van Afgevaardigden keurde een besluit goed, waarbij de kosten van een Ame- rikaanseh paspoort worden verlaagd van 10 tot 5 dollar en de maximale geldigheids duur wordt uitgebreid van 2 tot 6 jaar. DE LONDENSCHE VLOOTVERDRAGEN IN DE AMERIKAANSCHE SENAAT. Uit Washington wordt gemeld, dat de Se naatscommissie, belast met het onderzoek van de ontwerpen van het vlootverdrag te Londen, waarschijnlijk voor het einde van de volgende week met haar werk gereed is. De Senaat heeft een crediet voor vlootuitbrei- ding goedgekeurd van 380.000.000 dollar, waarvan 56000.000 dollar zal worden ge bruikt voor den aanbouw van nieuwe sche pen binnen het kader van de besluiten der Londensche vlootconferentie. ONTSNAPTE GEVANGENE TE FRANKFORT GEARRESTEERD. De recherche te Frankfort arresteerde deft sedert weken gezochte misdadiger, Albert Weinberg uit Metz, wien het, gedurende de Paaschdagen gelukte te ontvluchten uit de strafgevangenis Ploetzensee bij Berlijn. Weinberg was wegens een groot aantal in braken invilla's in de voorsteden van Berlijn veroordeeld tot langdurige tuchthuisstraf. Na zijn vlucht begaf hij zich eerst naar West- Duitschland en toen naar Luxemburg, waar hij wederom een aantal groote inbraken pleegde. Acht dagen geleden kwam hij in Frankfort, waar hij eveneens weer herhaal delijk inbrak. Toen hij gister met een auto een ritje wilde gaan maken, werd hij in de nabijheid van het station door rechercheurs, die hem herkenden, gearresteerd. In zijn be zit vond men een Berlijnsche krant van 19 April, waarin het verhaal van zijn vlucht uit Ploetzensee uitvoerig was beschreven, en die Weinberg den rechercheurs genoegelijk lachend toonde. De arrestant is naar Berlijn overgebracht. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. Een nieuwe moord voorbereid. De Dusseldorfsche recherche deelt mede, dat Kürten vrijwillig heeft bekend, kort voor z n arrestatie een nieuwe misdaad te hebben voorbereid. Met dat doel had hij in den nacht van 22 Mei op de plaats, waarheen hij zijn slachtof fer dacht te lokken, reeds twee hamers neer gelegd, die echter inmiddels verdwenen ble ken te zijn. Niettemin acht de politie zijn me dedeelingen geloofwaardig. De rechei^be tracht thans de beide hamers op te sporen, dieKürten naar hij zelf bekende bij b?t be: gaan van eenige zijner moorden gebruikt heeft en die als bewijsstuk van groote waarde zijn-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1