lliimtkt CoiraiL M BergerM als natuurreservaat behouden. FEUILLETON. De betalende logé. Honderd twee en dertigste Jaargang, Vrüdag 30 Jflei Radio-hoekje 5) io. 126 1930. Zaterdag 31 Mei. Hilversum, 298 M. Na 1 uur 1071 M.) jO.—10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.3. Afgestaan aan de V. R. L. A. 3.-3.45 Aan sluiting van het Tuschinski-Theater te Ara sterdam. 3.45—4.30 Aansl. van het Theater Carré te Amsterdam. A. Tonneman Jr. ver toont d Oud-Hollandsche Poppenkast. 4.30 5.Sportpraatje door H. Hollander. 5. 5.30 Modpraatje. 5.30—6.— Gramofoonpl. 6.— Concert. Omroeporkest. Jacq. v. Kinsber- zen en Nathan v. Kinsbergen, viool. 6 8.— V. A. R. A.-Varia. 8.05 V. A. R. A. Concrt. Het V. A. R. A.-Orkst. Fr. Hulleman, voordracht. Rede door M. C. Bolle. 10.— Persberichten. 10.10 V. A. R. A. Vervolg concert. 11.V. A- R- A. Bij de pomp. Weke- lijksch nieuws van Teun de klepperman. tl.15 V. A. R. A. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) g.159.Gramofoonplaten. 11.3012. Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Poli- tieber. 12.151.15 Concert door het K. R. O-Trio. 1.152.Gramofoonplaten. 2. 3.15 Kinderuurtje. 4.40—5.— Radio-zwem cursus. 5.6.Gramofoonpl. 6.01—6.15 Nieuwsberichten in Esperanto. 6.15—6.55 Gramofoonpl. 6.557.15 Journalistiek week overzicht. 7.15—7 45 Ir. L. J. M. Feber: Het Communisme in zijn verhouding tot 'Godsdienst en Cultuur". 7.458.Politie berichten. 8.—11.Concert door het K. R. O-Salon-orkets. 11.—12.Gramofoonpla ten. 9.30 ca. Presberichten. 12.— Tijdsein en sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or- Icestconcert. 3.05 Opening van de nieuwe luchthaven te Bristol door Z. K. H. Prins George van Engeland. 3.50 Concert. C. Wil lis, alt. The Pall Mali Players. 5.05 Orgel spel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Sportber. 7.05 Piano recital door A. Morrison. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 8.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.45 Lezing. 10.— Concert. Militaire kapel. A. Burch, bariton. 11.—12.20 Dans muziek. Pariis Radio-Paris1725 M. 12.50 2.20 öramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Les Documents de 1'His- toire: „Le Proces des Templiers" van Arnaud. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en trompet. 5.50 -6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Kalimdborg, 1153 M. 1.05—1.35 Gramo foonplaten. 3.20-3.50 Kinderuurtje. 3.50- 5 oO Concert. Orkest en zangeres. 8.20—9.05 Orkestconcert. 9.059.50 Lieder^n-voor- dracht. 10.0511 05 Orkestconcert en voor dracht. 11.0512.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert i6?5 M. 6.50-12.20 Lezingen 1.10 Koor- en Orkestconcert. 1.20— 2.20 Berichten. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 0.0O8.50 Lezingen. 8.50 Orkestconcert. Prof. Gust. Havemann, viool. Daarna: be richten en tot 12.50 Dansmuziek. DE ZENDTIJDVERDEELING. Protestvergaderingen. Te Kampen. In een te Kampen gehouden protestverga dering is een motie aangenomen, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over de verdeeling van den zendtijd. Aan Willem Vogt werd een telegram van hulde gezonden voor zijn energiek verweer. Een ter vergade ring gehouden collecte bracht 372.16 op. Te Schagen. Te Schagen hebben in een protestvergade ring mr. Buiskool te Schagen, dr. Max Juda te Amsterdam en de heer J. H. Velders te Schagen het woord gevoerd. Als advocaat behandelde mr. Buiskool de talrijke wijzen, waarop de minister met toepassing der Nederlandsche Staatswetten in staat van beschuldiging zou kunnen worden gesteld. Aan het eind der vergadering werd een motie aangenomen, die ter kennis van den minister zal worden gebracht. Te Ter Neuzen. Te Ter Neuzen is in een protestvergade ring ten bate der A.V.R.O. een inzameling gehouden van gelden, die 92.50 opbracht. Een motie erd aangenomen, waarin herstel wordt gevraagd- van het den A.V.R.O. en hare luistervinken aangedaan onrecht en het bestaan van een volle week zendtijd op eigen zender. DE GEWEIGERDE AUDIËNTIE VAN DE „VRIJE LUISTERVINK". Het bestuur van de vereeniging „De Vrije Luistervink" heeft in antwoord op zijn tele gram aan min. Ruys de Beerenbrouck het volgende telegram ontvangen: „In opdracht van minister van Staat, mi nister van binnenlandsche zaken, heb ik de eer u te berichten, dat er voor Z.Exc. geen redenen voor tusschenkomst bestaan". Het bestuur dezer vereeniging heeft daar op in een telegram aan minister Ruys ver zocht „beleefd doch dringend op korten ter mijn door Ue Excellentie in gehoor ontvan gen te mogen worden teneinde in de gelegen heid gesteld te mogen worden het door hen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gediende request inzake zendtijdregeling mondeling te kunnen toelichten. De gemeenteraad besluit met algemeene stemmen tot aankoop van het Westerbosch van den heer J. van Reenen ter grootte van 73.46,45 H.A. voor een bedrag van 99246 en besluit tevens 30.000 te voteeren voor den aankoop van 934 H.A. van de Bouwgrond Mij. Bergen-Binnen ten westen van de Sparrelaan, welk bosch met het aangekochte een onmisbaar geheel vormt. In samenwerking, met het comité van actie voor het onge schonden behoud van het Berger bosch, welk comité als bijdrage van particulieren een bedrag van 10.000 garandeerde, zal getracht worden voor dezen aankoop, waar voor 92.000 benoodigd zal zijn den steun van het Rijk, de Provincie en de gemeente Alkmaar te ver krijgen. Verschillende raadsleden brachten den heer J. van Reenen, oud-burgemeester, hulde voor de loyale wijze waarop hij had mede gewerkt om het bosch, waarvan de waarde door het Staatsboschbeheer op 127.000 was getaxeerd, tot gemeenschapsbezit te maken. De Raad vergaderde Woensdagmiddag ten 2 ure voltallig. De notulen werden, na een door den- heer Zeiler verzochte wijziging goedgekeurd. De lieer Zeiler drong er in verband met de notulen nogmaals op aan, de onderhan delingen met de familie wijlen dokter Dekker Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. „Als u eens wist, hoezeer ik uw beider gast vrijheid op prijs stel, Miss Mary. „Ik was een vreemde en ij hebt mij opgenomen is het niet zoo?" „Nu, u weet het: Ladywood staat altijd voor u open. Maar tracht nu in het vervolg wat beter voor u zeiven te zorgen." HOOFDSTUK V. Toen Geoff de kamer binnen trad, was Freda aan het zingen. Nu had zij maar heel weinig stem en nog minder gehoor. E11 Goffey, die een welluidende tenor had, ergerde zich in volle oprechtheid aan deze onmuzikale prestaties en plaag de er haar altijd mee. Nu ditmaal scheen rij al zeer teleurgesteld over zijn kritiek en riep echt verdrietig: •>Als je vai plan bent, zoo lomp te we zen, ga dan liever weg, Geoff! Tegen geen ander zou jc zoo iets durven zeg gen. Waarom dan tegen mij? Het was met voor joü, dat ik zong." „Zingen? Verstond ik je wel? Hoorde ik je daar iets zeggen van zin gen?" „Zeker. En blijf mij nu maar niet lan- ger plagen en belee&igen!" Tot zijn niet geringe verl\aziug barst over de verbetering van de verkeershoek tegenover de pastorie te heropenen en ook te trachten bij het bestuur van den Ned. Herv. Kerk te bereiken, dat op de hoek van de Hof- laan bij de pastorie een verkeersverbetering tot stand kan worden gebracht. Wethouder Apeldoorn achtte dit mede zeer noodzakelijk. De burgemeester zeide nog niets in de door den heer Zeiler gewilde richting te hebben gedaan, omdat de be langhebbenden bij Ged. Staten in beroep waren gegaan, tegen het-vaststellen van de rooilijn aldaar. Nadat de heeren Zeiler en Apeldoorn betoogd hadden, dat deze beide zaken gescheiden moesten worden gehouden, zegde de voorzitter hetgeen de heer Zeiler had gewenscht toe. Op een vraag van den heer S w a a g deelde wethouder Bogtman mede, dat in verband met den verbouw van het slachthuis tijdelijk het ingevoerde vleesch in de slagerswinkels zal worden gekeurd. Verschillende berichten van Ged. Staten betreffende goedkeuring en verdaging van raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen, eveneens geschiedde met het bericht var, den heer Wiarda, houdende aan neming van zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, de dankbetuigingen van de besturen der V.V.V. en de R.K. Kraam Wijk- en Huisverzorging, liet verslag van de Museumcommissie en het verslag van de openbare leeszaal te Alkmaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten niet in beroep te gaan tegen de beschikkingen van Ged. Staten, houdende te zij in snikken uit. Hij staarde haar aan en wist 111 het eerst geen woorden te vinden voor zijn verbazing over deze opvatting. „Dat is me ook een verwelkoming! Omdat ik nu even een grapje zei, ont vang je mij met een stroom van water landers." „Een grapje vind ik het anders heele- maal niet! Ik zie ook niet in, waarom je mij altijd weer zoudt hoeven plagen!" „Och, dat is 1111 eenmaal zoo'n ge woonte oider ons, niet waar? Eerlijk ge zegd, kan ik mij geen Geoff voorstellen, die niet plaagt en geen Freda, die niet zingt!" Hij had hiermee ook volstrekt geen hatelijkheid bedoeld, maar het was er uit, eer hij er aan dacht. Ditmaal volgde er ook geen tranenstroom, maar slechts een flauwe glimlach. Geoff was languit in een armstoel gaan liggen en had een sigaret aangesto ken. Ze kenden elkaar toch tè lang, dan dat het noodig zou zijn, om haar permis sie te vragen, vond hij: maar ze scheen dien dag bijzonder prikkelbaar; althans ook dit ergerde haar. „Het is al een paar weken geleden, dat je hier voor het laatst was," zei ze vrij scherp. „Je gaat Woensdagmiddag zeker ook naar het golfveld?" Geoff was van dit seizoen pas begin nen ie spelen en voelde zich nog heel enthousiast. „Ja. Ik wou, dat jij ook bij ons clubje was. Dan zou ik je geholpen hebben." „Dank je wol. Het lijkt mij een heel vaststelling van bet gemiddelde bedrag op brengst der Gem. Inkomstenbelasting 96652.06) ten tweede van het bedrag der gemiddelde opbrengst van de Gemeente- opcenten op de vermogensbelasting 8073.03) en ten derde van het bedrag dat Bergen krachtens de nieuwe regeling van het Rijk vergoed krijgt voor politie, lager onder wijs en armenzorg 151.744,7934). De aankoop van het Bergerbosch. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om over te gaan tot den aankoop van het Westerbosch en de hooge boomen ter grootte van 73.46.45 H.A. voor een bedrag van 99.246 van den heer J. van Reenen. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. van Reenen tegelijkertijd gratis den eigendom van verschillende wegen en bermen aan de gemeente overdraagt. De heer Baltus vroeg, of het fietsen in het bosch niet verboden kon worden; spr. ging met het voorstel accord, mits te allen tijde het fietsen in 'het bosch en de Sparrelaan werd tegengegaan. De voorz. had reeds eenige processen- verbaal laten opmaken, en wees er op, dat de Raad, als de gemeente eigenaresse is, kan bepalen, dat er in het bosch nergens ge fietst mag worden. In de Sparrelaan was het steeds verboden geweest. De heer Den Dis was teleurgesteld over het feit, dat de eigenaar, voor een stuk grond, dat de commissie uit den Raad om bijzondere redenen erbij wenschte, 600 extra had ge wenscht. Het gaat bij spr. niet om het bedrag, doch zoo iets kon hij moeilijk verduwen en dit te meer niet, omdat ook hij overigens alle lof heeft voor de wijze, waarop de heer Van Reenen buitengewoon coulant was opge treden. Wethouder Apeldoorn was van mee ning, dat, aangezien de commissie de ander halve H.A. nabij de „Franschman" erbij had gedaan, bijzondere waardeering paste te genover den heer van Reenen, die deze 134 H.A. voor 600 wil afstaan en dit temeer, omdat door deze verkregen oplossing, het geheel veel meer waarde krijgt. De heer Zeiler was eveneens van oor deel, dat de verkooper een buitengewoon woord van dank verdiende; hij herinnerde eraan, dat een van de schatters, de heer Rein- ders Volmer, toen de commissie te kennen had gegeven graag de 134 H.A. erbij te wil len, noch lachende gezegd had: men mag niet alles verlangen, het is eigenlijk voor niets. Spr. was overtuigd, wanneer het ter rein voor exploitatiedoeleinden gebruikt zou worden, dat er dan meer dan het dubbele voor betaald moest worden. Spr. was van oordeel, dat de onderhandelingen een bui tengewoon aangenaam en prettig verloop hadden gehad. Wethouder Apeldoorn sloot zich, mede namens wethouder Bogtman aan bij deze zienswijze. De heer S w a a g was eveneens van oor deel, dat de houding van den heer J. van Reenen tot groote dankbaarheid' diende te stemmen. De heer Den Das ging met deze rede neering accoord, doch bleef van meening, dat hetgeen hij had gelaakt, niet had' moeten passeeren. De heer S w a a g was overtuigd, dat de heer Den Das het niet zoo kwaad bedoelde. (Gelach). Hierop werd met algemeene stemmen over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. De voorzitter uitte den wensch, dat het eerste groote bezit, dat Bergen zich heeft verworven, voor allen tot vreugde zou strek ken. Hij beschouwde de beslissing als een van de belangrijkste in Bergen genomen. (Instemming). Z. h. st. werd besloten voor dezen aankoop de Rijksbijdrage van 1600 per jaar voor- loopig voor een tijd van tien jaren te aan vaarden. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om een bedrag van 30.000 be schikbaar te stellen, teneinde te trachten in samenwerking met het plaatselijk comité, en met steun van Rijk, Provincie, Alkmaar en particulieren aan het natuurreservaat nog uitbreiding te geven door aankoop van bos- schen, gelegen onmiddellijk ten Westen van de Sparrenlaan, in eigendom van de Bouw en Bouwgrond maatschappij te Den Haag. De voorzitter deelde mede, dat het comité tot het ongeschonden behoud van het Berger Bosch met het Gemeentebestuur samenwerking hiervoor had1 gezocht. B. en W. zouden zeker niet met zoo'n groot bedrag zijn gekomen, indien niet ge bleken was, dat er n de gemeente een alge meene belangstelling voor bestaat. Gezien de gemengd gezedschap en van dat „hel pen" zou ook wel niet veel zijn ingeko men: dat zou Miss Street niet willen hebben. Ik hoor, dat je haar volgt als haar schaduw!" „Ze speelt reuzengoed en het is een aardige meid." „Ze schreeuwt, dat je haar mijlen ver in het rond kunt hooren." Maar ze zingt niet!" Freda keek naar hem met een blik vol minachting. En kalm gebiedend sprak ze: „Ik geloof, dat je beter deedt, maar te gaan. Vandaag zijn je hatelijkheden on uitstaanbaar. „Goed. Dan zal ik gaan. En het spijt mij nog, dat ik gekomen ben. Ik kwam enkel maar even goeden-dag zeggen. Je ouders heb ik onderweg al gezien. Adieu!" Freda ging hem na tot aan de deur en vroeg: „Waar ga je heen? Ben je misschien aan een andere Bank geplaatst?" „Neen. Ik heb al vacantie. Je ouwe heer is heel goed op mij geweest. Anders moest ik altijd wachten tot September en nu ga ik morgen al naar Parijs en heb drie weken gekregen." Alle kleur week van haar gelaat; langzaam keerde ze naar de tahouret te rug en keek de muziek in. „Hoe nü? Wensch je mij niet eens goede reis? En ik vertel jou en Mary altijd nog al zoo precies van al mijn avonteuren! Wacht, daar denk ik ineens aan iets: ze had zoo grapg, dat gemeente-financiën is dit echter het uite-ste bedrag, waartoe zij willen gaan. Hoe meer menschen hun schouders onder de zaak zetten, hoe grooter de kans van slagen, en B. en W. stellen daarom tevens voor om rot samenwerking met het comité te besluiten. Dr. Hemelrijk was van oordeel, dat de aankoop van het groote terrein tot groote dankbaarheid stemde. Voor de toekomst van Bergen was het een dergelijk belangrijke daad. dat het haast gewettigd is, om den dag van overdracht tot een feestdag voor Bergen te maken. De raad heeft te maken met de publieke opinie en het stemde verblijdend, dat zoo'n belangrijk deel van de burgerij zoo gunstig gestemd is voor den aankoop. Op grond van misverstand is er een deel, dat er anders over denkt. Spr. vond het jammer, en achtte het daarom gewenscht, juist inet het oog op den aankoop van het andere stuk, om dit misverstand de werekf uit te helpen. Spr. achtte het verlies van dit stuk, dat met het andere een geheel vormt, een groot verlies voor het natuurreservaat. Zonder dit stuk toch is het natuurreservaat haast een mooi gezicht met een geschonden neus; het behoud van dit terrein waarborgt een gaaf behoud van de Sparrelaan en de Jan Willemlaan. De intimiteit van de Sparrelaan toch, zal ver loren gaan, wanneer deze driemaal gekruist wordt en ook een weg voor autoverkeer in de Jan Willemlaan is voor het natuur reservaat zeer ongewenscht. Het is dan ook van groot belang ook dit stuk te behouden; in hoofdzaak is het een kwestie van finan ciën; voor het groote complex hebben wij zoo juist een ton gevoteerd. Dit is een belangrijk bedrag; ook Heiloo voteerde een som voor 'haar natuurterrein. Spr. kan de financieels draagkracht van Heiloo niet beoordeelen, doch z. i. is die zeker niet hooger dan die van Bergen. Bovendien krijgt Bergen jaar lijks van het Rijk de rente van 30.000 voor tien jaren; Heiloo krijgt dit niet. Wel heeft Bergen ook het onderhoud, zoodat dit -op hetzelfde neerkomt. Economisch is Bergen echter meer aangewezen op het behoud van natuurschoon dan Heiloo. Juist wegens zijn karakter als pensionplaats. Van de zijde dei- wethouders hoorde spr. het argument, dat de villa-bouw, met het oog op de vestiging van kapitaalkrachtigen, daar niet zoo onge wenscht is. Spr.'s oordeel is, dat juist de kapitaal krachtigen eerder naar Bergen zullen komen en er zullen blijven, wanneer de plaats aan trekkelijk blijft; de aantrekkelijkheid is uit sluitend afhankelijk van het al of niet onge schonden bewaren van het natuurschoon. Spr. wijst er voorts op, dat in de vorige raadsvergadering door het besluit om het natuurschoon ongeschonden te behouden en den weg af te wijzen, er een belangrijk be drag is gereserveerd, omdat deze weg een groot offer van de gemeente zou hebben ge vraagd. De sympathie, die het comité van de burgerij mocht ontvangen, is een moreele steun voor den raad en een aansporing voor dezen, om het uiterste te doen om ook dit bosch te behouden. Het werk van het comité geeft echter niet alleen een moreelen steun, maar ook een belangrijken finantieelen steun. Dit blijkt uit het feit, dat niet-kapitaal- krachtigen reeds giften toezegden tot een be drag van 1000. Deze vrijgevigheid en mildheid gaat zelfs uit boven ae verwachting van het comité en wijst erop, dat men, wanneer men erin slaagt dit terrein te behouden, kan rekenen op de dankbaarheid van het nageslacht. Met voldoening wijst spr. erop, dat een aantal kapitaalkrachtige ingezetenen, zich voor het comité, tegenover den raad bereid verklaar den reeds 7000 te garandeeren als op brengst van de door het comité te houden in zameling. Eenige van hen die mede werden aangezocht, lieten nog niets van zich hoo ren, doch zullen dit zeker nog wel doen, zoo dat de raad mag aannemen, dat het comité erin slaagt, te garandeeren; dat de te hou den inzameling 10.000 zal opbrengen. Wanneer het desondanks niet gelukt, om het bosch te behouden, dan kan de raad de blaam ontgaan, die hem anders zou treffen, door althans mede te werken. Er gingen ge ruchten, dat een combinatie het bosch wil aankoopen, om het te exploiteeren, of er een sommetje aan te verdienen door het weer aan de gemeenschap over te doen. Spr. weet niet in hoeverre die geruchten juist zijn. Als dit zoo is, dan verdienen z.i. dergelijke mem schen de verachting van alle. medeburgers. Een ieder heeft het recht, om op zijn manier te trachten iets te verdie nen, doch ergens is een grens, en die is ge trokken daar, waar het het levensbelang van de gemeenschap geldt; en juist hiermede is het levensbelang van Bergen gemoeid. Ook voor de gasten is het van veel belang, dat dit terrein erbij komt. Ook is er een grens voor het geld-verdienen, als dit geldverdie- nen belastingoffers vraagt van de medebur gers. Speculanten, die desondanks geld wil len verdienen acht spr. minderwaardig; een enthousiast voorstander voor den aankoop zeide terecht, hier moest niemand een cent aan willen verdienen. De prijsbepaling oor deelde spr. een theoretische kwestie. Wij ver- keeren aldus spreker in de gelukkige omstandigheid, dat de burgemeester tevens secretaris is van de maatschappij, dit kan aanleiding zijn tot moeilijkheden en tot een dubbelzinnige positie tevens; want het komt hierop neer, dat de linkerhand met de rech terhand onderhandelt; het hangt er dus van af, welke hand voor de gemeente is; het be hoeft voor den burgemeester geen moeilijk heden en een dubbelzinnige positie te schep pen; hij staat slim genoeg bekend om zich voor een onaangename positie te vrijwaren; zijn positie als secretaris kan voor de ge meente een gunstige gelegenheid zijn, cm voor een lagen prijs op loyale wijze, in het bezit van een terrein te komen. Spr. is over tuigd, dat de burgemeester er naar zal stre ven zuinig met de centjes om te springen. Ook is hij overtuigd, dat deze zich een zwa re verantwoordelijkheid bewust is en alles zal doen om te voorkomen dat terrein noo- deloos verloren gaat. Spr. vroeg of de voor zitter den raad al of niet kon inlichten of er een serieus bod is gedaan. Wanneer het een loos gerucht is, dan behoort er niet over haast te worden gewerkt. Spr. beval de ge meente in den zorg van den heer Van Ree nen aan en vroeg dezen zijn invloed aan te wenden om de maatschappij tot onderhan deling te bewegen. De werking van het nieu we finantieele stelsel kennen we nog niet, doch spr. heeft daarvoor geen zwaar hoofd. Velen zullen zich er over hebben verwonderd, dat het comité zoo optimistisch was om 10000 als vrijwillige bijdrage te garan deeren; gezien het resultaat van het werk is er reden van erkentelijkheid en blijdschap over het feit dat men dergelijke vrijwillige offers wil brengen. Spr. brengt hulde aan degenen die reeds een bijdrage hebben toe gezegd en hij voegde eraan toe een woord van aansporing tot anderen om niet te aar zelen hun offer te brengen als dit straks door het comité zal worden gevraagd. Hij wil zeggen, verzuim de gelegenheid niet, nu gij door het bezit van de middelen daartoe in staat bent voor de gemeenschap een goede daad te doen. Die kans hebt gij niet zoo vaak en het nageslacht zal er u erkentelijk voor zijn. Want zonder den steun van deze lieden gaat het niet. Spr. hoopte ook op den steun te kunnen rekenen van Alkmaar en de Provincie. De steun van deze colleges is onontbeer lijk en voor dien steun dienen alle krachten te worden ingespannen. Het comité adres seerde reeds aan Prov. Staten, die op 17 Juni bijeenkomen, de provincie droeg voor den aankoop van het groote complex niets bij, en er is voor de provinciale Staten alle re den te toonen dat het deze cultureele daad van de gemeente waardeert, en voor de vol tooiing daarvan wat over heeft. Spr. doet daarom het voorstel namens de gemeente ook rechtstreeks tot Prov. Staten het verzoek om subsidie te richten. In de tweede plaats wenscht spr. tot de gemeente Alkmaar het verzoek te richten een jaarlijksch bedrag te geven voor de rente en de aflossing. Niet al leen voor Bergen, maar voor de geheele streek is het behoud van het bosch van groot belang. Een groot aantal Alkmaarsche bur gers genieten van dit bosch en de aantrek kelijkheid van Alkmaar als stad is mede voor een groot deel afhankelijk van de wijze, waarop Bergen zijn aantrekkelijkheid be houdt. Spr. "heeft de illussie, dat de eigena ren tot onderhandeling bereid zijn en op een redelijke basis voor een redelijk bedrag dit terrein willen verkoopen. Zij zullen er ook voor gevoelen, om, waar de gemeen schap er zoo naar haakt en het gemeen- j"e eens bij haar kwam." „Goed. Ik zal gaan. Nu, amuseer je, Geoff!" Even trad hij op haar toe, pakte haar bij de schouders en vroeg: „Wat scheelt er aan, meisje? Ben ik j onaardig geweest? Nu, dan heb ik het toch niet zoo gemeend. Laat ons in ieder geval als goede vrienden scheiden. Houd je goed en flirt niet te veel met den „Kabeljauw!" Dit was een bijnaam vo:r Rodney Ba ring, een rijk jongmensch, dien Mr. Bell juist tot zijn compagnon had gemaakt; maar die, volgens Geoff althans, precies leek op een kabeljauw. Freda keek niet op of om en met ko misch wanhoopsgebaar zei hij: „Nu, als je als geen goede vx-ienden wilt scheiden, dan moet je het zelve we ten, maar misschien komt er ééns nog een dag, dat je er spijt van hebt." Freda zag nu doodsbleek en zou zeker gevallen zijn, als hij haar niet opgevan gen had. Hij vlijde haar op de sofa en was juist van plan, te schellen, toen zij hem weer hield en fluisterde: „Als je blieft, maak er niets geen druk te van. Ik zal dadelijk weer goed zijn." Even later zond ze hem weg. Vlak voordat hij ging, hief hij haar gezichtje naar zich öp en zei: „Zou je mij niet een afscheidskus geven, Freda, om mij te toonen, dat je mij vergeven hebt?" Maar zij schudde het hoofd: „Neen, Geoff, daar zijn wij te oud, of te jong voorIk weet het niet. Maar in ieder geval zou het voor ons geen van beiden goed zijn." Toen hij nu het huis verlaten had, keek ze hem nog lang na en zuchtte: „O, Geoff, Geoff!.... Hij moest eens wetenMaar ik begrijp het heel best. Het is vadei-, die hem weg zendt. Die heeft het zoo oveidegd, dat ik verloofd zal zijn, tegen dat hij terug komt. O! Ik r>" <et er niet aan denken!" Pas sinds een paar weken was Freda tot de ontdekking gekomen, dat ze Geof- frey Aiunsti-ong lief had en ze vond het verschrikkelijk! Ze wist, dat hij toch nooit voelen zou voor haai% daar ze van kind af altijd meer als bi*oer en zuster hadden omgegaan; en, mocht hij wel voor haar voelen, dan stond de zaak riet minder hopeloos. Niemand toch wist betei', dan Freda zelve, hoezeer haar vader er op uit was, dat zij een rijk huwelijk zou doen. Hij was een hard, in zichzelf gekeerd nxensch, gewoon dat de wereld boog voor hem en voor de macht van het geld. Zijn vrouw was het geheel met hem eens en in die opvatting van haar hoefde Fi-eda dus in 't minst niet op steun te rekenen. Zoo had zij haar leed alleen gedi-agen en Geoff maar zoo veel mogelijk vermeden, iets wat niet moeilijk was, cinds die golfmanie over hem kwam, tot haar vader haar op zekeren dag bij zich op de kamer had gei'oepen en een ernstig onderhoud met haar had gehad. 'mf ii> vWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5