mkiMarsclt Couiant. Stpoohoeden Buitenland Stadsnieuws Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle drogisten. Binnenland r.ontlard twee en dertigste Jaargang. >0. 126 1930 Vrijdag 30 Wei VOORTDURENDE GEVECHTEN IN DUITSCHLAND. Tusschen uiterst rechts en links. In verschillende Berlijnsche bladen wordt glarm geslagen naar aanleiding van de voortdurende en in aantal steeds toenemende politieke kloppartijen tusschen rechts- en ainks radicalen, tusschen Hitlerianen en Sov jetaanhangers, waarbij herhaaldelijk dooden en gewonden vallen en dat niet alleen on der de deelnemers, maar ook onschuldige voorbijgangjrs. In ae resp. organen der vechtersbazen wordt natuurlijk altijd de tegenpartij de schuld gegeven en als degene aangewezen, die „begonnen" is. Maar de doodelijke gevolgen van de vecht partijen te Berilijn, en ook elders in het land, kunnen de strijdlust niet bekoelen. Integen deel. Het Hitleriaansche orgaan, de „Völki- sche Beobachter", wekt de volgelingen op tot nieuwen strijd en constateert, dat gevochten zal moeten worden „totdat wij de macht in handen hebben". In hetzelfde blad wordt meegedeeld, dat de vereeniging van nat. soc. doktoren bij Adolf Hitier hebben aangedron gen op invoering van een dergelijke hoofd bescherming voor de nat. soc. strijders Terwijl de „D. Allg. Z." aandringt op ver scherping van de politiemaatregelen om de veiligheid van het Berlijnsche publiek te waarborgen tegen het toenemende „politieke rowdydom" en spottend constateert, dat men aan het Pruisische rginisterie van binnen- landsche zaken blijkbaar geen tijd heeft om aandacht te wijden aan zulke zaken, daar men te veel in beslag genomen is door coali- tiezorgen, is een medewerker van de „Voss. iZ." naar den hoofdcommissaris van politie gegaan om deze te vragen of er niets gedaan kan worden tegen de toeneming van deze po litieke vechtpartijen. De heer Zörgiebel ant woordde dat de politie al het mogelijke doet om de excessen tegen te gaan. Met grooten nadruk wees hij op de z.g. dringende noodza kelijkheid van een verscherping van de wet tegen het dragen van wapenen, waarbij dol ken, boksbeugels enz. gelijk gesteld zouden w orden met vuurwapenen, terwijl op even- tueele overtredingen onmiddellijk snel recht behoorde te vólgen. Men overweegt thans bij de politie het ne men van zeer ernstige maatregelen tegen de radicale groepen. HET PROCES TE BELGRADO. De mishandeling door de politie. Tet proces te Belgrado tegen de z.g. Kroatische samenzweerders tegen de veilig heid van den staat duurt nog steeds voort. Met grooten nadruk blijven de beklaagden hun verklaringen inzake mishandeling door de politie tot het ontlokken van „bekentenis sen", handhaven. Dezer dagen heeft hei hof dr. Farkash ge hoord, den gevangenisarts te Agram, die bij een der beklaagden Jellasjitsj geroepen was na diens verhoor door de politie. Dr. Farkash' getuigenis is van gelang, daar het O. M. de juistheid van de bewerin gen der beklaagden omtrent de hun met ge weld afgeperste verklaringen ontkent en zich daartoe beroept op getuigenissen van politie ambtenaren en een dokter. Dr. Farkash' getuigenis is van belang, zoo meldt de „Times"-correspondent, te Bel grado, de machtiging noodig van den minis ter van binnenlandsche zaken, generaal Ziv- kowitsj. Hij verklaarde, dat de voetzolen van 'Jelloshitsj bont en blauw waren geslagen en overdekt waren met bloed. In antwoord op een vraag van de verdediging verzekerde de gevangenisarts dat dit het gevolg kon zijn van het slaan erop met een stuk hout ot ijzer. Volgens hem had hij Jelloshitsj in een staat van volkomen uitputting en inzin king gevonden, terwijl ook zijn geest geheel, afwezig was geweest. ONGEREGELDHEDEN TE SAN SEBASTIAN. Charges der politie. Uit San Sebastian wordt aan de „Petite Gironde" gemeld, dat gisteren twee magazij nen, bij wijze van protest tegen een afgekon- dige verbodsbepaling, hun personeel vrijaf gaven. Er vormde zich een-stoet, waarbij de patroons zich hadden gevoegd. Ondanks het verbod van den civielen gou verneur poogde de politie de betoogers tegen te houden. Gewapend met sabels en revolvers deed zij een charge op de menigte. Deze begaven zich achtereenvolgens naar het gebouw van het provinciaal bestuur en het paleis van den gouverneur. Zij wierpen roet steenen naar de politie en de toegesnel de gendarmerie. De politie deed verscheidene eharges, doch de betoogers hielden het ver keer stil en vernielden de tramwagens. 's Avonds om acht uur was de orde her steld. Vijftien personen werden gewond jen jongelieden werden gearresteerd, van wien er vier in hechtenis zijn gehouden. VAN EEN WINDMOLEN GEVALLEN. Twee vrouwen verpletterd. Te Thornton, in Engeland, zijn twee da- roes van middelbaren leeftijd uit een wind- rooien gestort en verpletterd. Een der beide oames, die twee gasten naar boven begeleid de,. stapte uit den molen op een platform, waarvan het houtwerk zich begaf en stortte van een hoogte van 25 meter omlaag. De cede dame kon zich niet staande houden Fn viel met de armen over het gat in het «outwerk. Zij bleef daar eenigen tijd hangen n stortte ten slotte eveneens omlaag op het lcllaam der andere vrouw. Beide vrouwen garen op slag dood. TERAARDEBESTELLING X- HOOGEBOOM. TArr»n o i. 0roote belangstelling. U"F' het voor de plechti^ieid aan gekondigde tijdstip, was van die groote be langstelling ,n°g niet veel merkbaar, zij be- paalde zich tot de omgeving van het sterf huis. Allengs echter verschenen er ook meer dere belangstellenden op de begraafplaats, waar tegen half drie een groote schare men- schen aanwezig was. Wij merkten daarbij o.a. op wethouder mr. Leesberg en den heer Koelma, gemeente-secretaris, als vertegen- wooidigers van 'het gemeentebestuur; voorts mevr. van Dam en de heeren De Lange, J. Cloeck, W. Voorthuisen en J. J. T. Kooy als oud-medebestuurders van de oude Be- waarschoolvereeniging. Tegen half drie arriveerde de stoet aan den doodenakker, voorafgegaan door vele vrien den en partijgenooten van den overledene. Daaronder bevonden zich o.m. de leden van de soc.-dem. raadsfractie, waarvan de heer Hoogeboom deel uitmaakte, alsmede de hee ren Westerhof, Veen en Schats, die vóór de strubbeling in de afd. s.d.a.p. alhier lid wa ren van den raad (zooals men weet, werd de heer H. als gevolg van die verdeeldheid als raadslid aangewezen). De kist was gedekt met de roode vlag der partij en vele bloemen, waarbij opvielen de roode tulpen. Partijge nooten droegen het lijk naar zijn laatste rustplaats. Toen het lijk in de groeve was neergelaten, nam mr. L e e s b e r g het woord. Wegens uitstedigheid van den burgemeester en de an dere wethouders was het spr's. taak om hier een woord van dank en erkentelijkheid te spréken. Hij vond dit een droeve plicht, waar aan hij zich echter niet wilde onttrekken, om dat hij waardeering gevoelde voor den over ledene. In den raad worden de onderlinge verschillen wel eens op de spits gedreven, niet alzoo aan het graf. Dan worden de scheidingslijnen verdoezeld en zijn wij allen Slechts zes maanden was de heer H. lid van den raad en daarvan was hij nog een groot deel aan het ziekbed gekluisterd. Maar desondanks kon spr. getuigen, dat de over ledene opkwam met alle kracht voor wat hij zag als het beste. Daarvan had spr. ervaring opgedaan in commissievergaderingen, waar hij zich had verbaasd over den goeden kijk dien de overledene in korten tijd op de zaken der gemeente had gekregen. Dit had veel be loofd voor de toekomst. Meer dan voor de gemeente had de over ledene kunnen zijn voor zijn partij, die hij op jeugdigen leeftijd leerde kennen en in wier dienst hij reeds op 16-jarigen leeftijd actief werkzaam was. Zijn liefde voor de partij bleek ook hier ter stede, waar op initiatief van den heer H. het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling werd opgericht. Voorts herin nerde spr. nog aan het werk, dat de heer H. deed in het belang van de bewaarschool en hij constateerde, dat alles waar de over ledene zich voor gaf, door hem gedaan werd met liefde en volle toewijding. Zijn goede daden reiken tot ver over het graf, zei spr., laat dit een troost zijn voor allen die van hem hielden. Requiescat in pace. De heer T. B o n s e m a, de volgende spreker, begon met te zeggen, dat socialis tisch Alkmaar in korten tijd voor de tweede maal stond aan de groeve van een afgestor vene. Thans betreft het een vriend uit den kleineren kring, een jongen man, van wien nog veel mocht worden verwacht. Een zeven tal jaren geleden kwam de overledene uit Ursem, waar hij een bloeiende afdeeling ach terliet, naar hier, waar hij dadelijk actief aan het werk deelnam en spoedig bij allen bekend werd. Een groote voldoening zal het voor hem geweest zijn, dat alle drie perso nen uit zijn onmiddellijke omgeving die voor het lidmaatschap der partij "in aanmerking kwamen, door zijn voorbeeld daartoe werden geïnspireerd en zich daarvoor ook opgaven. Door zijn werkkring kwam hij geregeld in aanraking met de plaatselijke leden en toen die hem aanwezen als lid van den raad, of schoon daartoe in 1927 nog niet geroepen, aarzelde hij slechts kort om zitting te nemen. Ook daarmee toonde hij zich een man, op wien men mocht bouwen. Beste Kor, zoo be sloot spr., wij beloven je hier plechtig om ons best te doen de komst van wat naar onze innige overtuiging een betere samenleving zal brengen te bewerkstelligen. Rust zacht! De heer Heertjes huldigde den over ledene bovenal als de oprichter van het Insti tuut voor Arbeidsontwikkeling, waarbij hij had getoond, dat hij iemand was die van geen wijken wist als het een zaak betrof, die eenmaal zijn belangstelling had getrokken. Hij was hierbij geen veelprater, maar een eenvoudige, die wist te werken. Wij danken u voor hetgeen ge hebt gedaan voor de ont wikkeling van onze leden. Dat werk zullen wij voortzetten. Eerbiedig brengen wij u onzen laatsten groef. De heer M e ij e r uit Hilversum, inspec teur van de Centrale Arbeidersverzekering en depositobank, roemde den overledene als een goed en eerlijk werker, die naar beste weten de belangen behartigde van hen waar voor hij werkte. De heer J. O e n em a, oudste broeder van den ontslapene, dankte voor de talrijke be wijzen van deelneming, die door de familie in deze dagen werden ontvangen en voor de belangstelling, die ook tijdens diens ziekte voor den overledene werd getoond. De heer CKommer sprak in denzelf den geest. Hierop werden door familie en vrienden roode rozen op dit kist gestrooid. Behalve door de familieleden waren kran sen en bloemstukken gezonden door het ge meentebestuur, de oude bewaarschool- vereeniging, de afd. der s.d.a.p., het Inst. v. Arb.ontw., den handels- en kantoorbedien- denbond, de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel en de soc.-dem. vrouwen- club. HET JAARLIJKSCHE BALLET DER BRANDWEER. Toch een reuzen feest, zoo'n demonstratie van de Alkmaarsche brandween! Feest voor de brandweerlieden zelf in de eerste plaats, maar daarnaast ook voor het publiek, dat elk jaar weer in dichte rijen alle zijden van het Waagplein bezet. Feest ook voor de politie, die het publiek op een afstand moet houden, wat nu welis waar niet moeilijk was, maar dat toch extra mannetjes eischt. Feest tenslotte ook voor de officieele per sonen, die op het groote middenterrein pa- reeren en die met een critisch oog materiaal en manschappen inspecteeren. Die inspectie i« inderdaad feestelijk. Keu rig toch staan de corpsleden in de houding, als hun chef met den gemeentelijken verte genwoordiger hen inspecteert. Het alziend oog van den opperchef ontgaat natuurlijk niets,heel veel! Tenminste, wij heb ben géén'klachten gehoord, hadden echter weEqpnïerkingen verwacht. De' brandweer heeft een uniforme klee ding: M<en kaïi en mag dus ook een „uni- foijff'' Wheel zien. En dat ontbrak ten eenen- ni'ale. mar ware er, die de pantalonspijpen keurig in de zware laarzen gestopt hadden en anderen, die de laarzen onder de broeks pijpen hadden. Ziet, dat is geen uniform. Dan zijn de heeren „gewapend" met een stel touwen. Maar moeten die touwen nu over den linker- of over den rechterschouder hangen? Wij hebben dat niet kunnen ont dekken, omdat het zoo ongeveer om en om was. Er ontbrak nog al wat aan de uniformi teit. En nu mogen in de praktijk de wijze van dragen van laarzen vrij onverschillig zijn (al gelooven wij dat niet heelemaal), een uniform gedragen uitrusting is een ver- eischte. Als men een man leert, hoe men zijn uitrusting moet dragen, hoe ze af te werpen en hoe ze te gebruiken, dan kan het niet an ders, of het moet ten goede komen aan snel heid en vlug handelen. En daar gaat het tenslotte toch om. Om echter op het ballet zelf terug te ko men, de oefeningen waren in groote trek, zooals altijd. Een verschil was erde spuiten stonden nu niet klaar aan den waterkant, maar ergens in de buurt, op een afstand van 500 meter. De manschappen moesten dus van het Waagplein naar hun wagen snellen, die op de plaats brengen en dan water geven. Zoo gebeurde het en op het teeken van den leider der oefeningen snelden allen naar hun wagen, om spoedig in draf terug te ko men met de spuit. De rest ging natuurlijk heel gauw en binnen enkele oogenblikken re gende het, alsof de regenmaker Veraart aan het werk was. De Waagtoren kreeg haar jaarlijksche schoonmaakbeurt! Ze kreeg vol op water, vooral ook, toen de Ford begon. En ook nu weer bleek, wat een prachtig ma teriaal de Ford is. Zij won het met gemak van de andere spuiten. Het waterballet heeft een half uurtje ge duurd tot groot vermaak van het talrijke publiek. Toen was het voldoende en konden alle inrukken. En we kunnen weer gerust slapen. Onze brandweer is prima in orde en waakt over het wel en wee van iederen stadgenoot. PSYCHOMETRISCHE LEZING MEVR. AKKRINGA. Men schrijft ons: Voor de lezingen, welke mevr. Akkringa voor de Spiritisten Vereeniging „Harmonia" op Maandag en Dinsdag j.1. hield, bestond zeer veel belangstelling. Beide avonden was de zaal! van het Logegébouw geheel bezet. Mevrouw Akkringa zette in hare inleiding uiteen op welke wijze men de psychometrie diende te beschouwen, de experimenten zijn slechts het middel om de menschen te bren gen tot het spiritisme. Door middel van het medium worden de mededeelingen gene zijde tot ons gebracht, het medium is daarbij slechts het voertuig. Men zegt wel eens dat de spiritisten de geesten spr. zou liever wil len zeggen de intelligenties oproepen, doch dit is niet juist. Deze intelligenties zijn er en zij zijn verlangend om hun aanwezigheid ken baar te maken. Wat nu eigenlijk de psycho metrie is, heeft de wetenschap nog niet kun nen bepalen, wèl dat ze er is en de wijze waarop ze werkt. Voor spreekster zelve is het zoo, dat als het ware splitsing dér persoon lijkheid optreedt, of een ander deel van haar geestelijke bewustzijn in actie komt en de per soon, die op het podium staat eigenlijk zelf nieuwsgierig is naar hetgeen die tweede per soonlijkheid mededeelt. De psychometrie zorgt dat niets verloren gaat, d. w. z. het leven van ieder individu kan langs psychometrischen weg worden nage gaan.Geenzins is het doel om de toekomstige gebeurtenissen te voorspellen, al zal een en kele maal door middel van boodschappers van gene zijde welt eens een blik op nog ko mende dingen geworpen kunnen worden. Spr. verzocht ten slotte om geen voorwer pen te deponeeren van personen die ernstig ziek waren, daar zij geen consult kan verlee- nen. Alvorens met de behandeling van de voorwerpen over te gaan, deelde Mevr. Ak kringa mede enkele intelligenties in de zaal te zien, welke zij nader omschreef en die vaak werden herkend. Spr. verzocht belanghebben den, die de intelligentie, welke in hunne na bijheid was niet herkenden, om inlichtingen in te winnen en indien mogelijk haar het resul taat daarvan te willen mee deelen. Hierna behandelde de spr. enkele voor werpen, aan de hand waarvan zij belang wekkende mededeelingen deed. Enkele wer den spontaan als juist erkend, omtrent an dere mededeelingen kon de juistheid niet wor den vastgestéld, doch werd verzocht deze te willen controleeren. Sommige personen had den voorwerpen medegenomen, waarvan zij zelf de herkomst niet precies wisten en daar door werden mededeelingen gedaan, die niet dadelijk konden worden gecontroleerd het geen aan de belangrijkheid van den avond als- zoodanig natuurlijk wel eenige afbreuk deed. Overigens zijn deze lezingen zeer goed ge slaagd hetgeen de organisatoren ongetwij feld tot voldoening zal stemmen. AFDEELING „KERK EN VREDE" OPGERICHT. Dinsdagavond 27 dezer heeft een ver gadering plaats gehad, waarvan het doel was, de oprichting eener afdeeling der ver eeniging „Kerk en Vrede Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heeren Ds. Deetman en Van Burken. Aan wezig was behalve de genoodigden ook Ds. Westra. Na ampele bespreking werd overgegaai» tot het stichten eener afdeeling. Voorloopig werden tot voorzitter en secretaris aangewezen resp. de heeren Ds. Deetman en Van Burken. De aanwezigen gaven zich allen op als lid. Eenige dames en ênopme Sorteepiriq Prijzen vanaf: heeren, die niet ter vergadering aanwezig konden zijn, hebben zich schriftelijk bereid verklaard tot het lidmaatschap, zoodat de afdeeling begint met bijna twintig leden. Den verspreide, algemeenen leden zal verzocht worden zich ook aan te sluiten. Besloten werd om Prof. Heering, den algemeenen voorzitter, te verzoeken om in een openbare vergadering doel en streven der vereeniging uiteen te zetten. DE' NEDERLANDSCHE TAAL VERLOOCHEND. Nederlandsche regeeringsvertegen- woordigers handelen in strijd met eigen instructie. Een lezer zendt aan het Hbl. het volgende schrijven: Volgens een mededeeling in het Handels blad van 27 j.1. (ochtendbl.) heeft de Minis terraad besloten dat als begroetingstaai bij internationale congressen en dergelijke van Regeeringswege het Nederlandsch geöezgid zal worden. Dit beginsel zal ook zooveel mo gelijk gelden wanneer buiten onze grenzen door vertegenwoordigers der Nederlandsche Regeering wordt gesproken. Hetzelfde blad bevat een verslag van de opening van het Nederlandsche Paviljoen te Luik. Er wordt natuurlijk veel daarbij gesproken. 'Eerst door den voorzitter van het uitvoe rend comité, mr. dr. W. F. J. Frowein; in het Fransch- Daarna door den Belgischen Minister van Caeneghem: in het Fransch!! En tenslotte door Z.E. den Min. van Ar beid, H. en N. van Nederland mr. Ver schuur: in het Fransch!!! III. In beide vertegenwoordigde landen is het Nederlandsch officieele taal! Inderdaad, zegt het Hbl., is hier reden tot verwondering en afkeuring. Niet alleen, om dat de vertegenwoordigers van de Neder landsche regeering hun eigen instructie ver onachtzaamden. Maar ook omdat er hier alle reden was om Nederlandsch te spreken, zooals bij de opening van het Nederlandsche paviljoen in Antwerpen, waar ook de Belgi sche minister Heyman Vlaamsch sprak. Al thans Nederlandsch naast Fransch (ten be hoeve van de Waalsche gasten bij deze Luik- sche gebeurtenis) maar uitsluitend Fransch bij de opening van een Nederlandsch pavil joen geeft toch inderdaad wel blijk van ge mis aan nationaal taalbewustzijn. Nog vreemder wordt deze houding der Nederlandsche sprekers, wanneer het juist is wat de Brusselsche correspondent van de „N.R.C." aan zijn blad schreef. Opgemerkt werd nogmaals dat bij deze Nederlandsche plechtigheid geen enkel woord Nederlandsche werd gesproken. De Belgische minister van openbare werken, die een Vlaming en Vlaamschgezind is, was door de Belgische regeering afgevaardigd, omdat men meende dat aan de plechtigheid te Luik tenminste een tweetalig karakter zou worden gegeven. Naar men ons verzekerde, was het op uitdrukkelijk verzoek van Neder- landsche zijde, dat de Belgische minister van zijn voornemen om ook in het Nederlandsch te spreken afzag. Indien dit juist is, werd dus een Vlaam- sche en Vlaamsch-sprekende minister met een Vlaamsche rede in zijn zak, door de Nederlandsche vertegenwoordigers genoopt om Fransch te spreken! Wij hopen dat de „N.R.Ct." onjuist is in gelicht. Maar heel veel beter wordt de zaak ook daarmede voor de lastgevers der Neder landsche delegatie niet. Een verklaring in dezen lijkt ons niet overbodig. Tegen het tweetallige opschrift op het Ne derlandsche paviljoen in Antwerpen hebben wij ons niet verzet omdat op een internatio nale tentoonst. met 'n internationaal pu bliek moet worden rekening gehouden. Maar Fransche eentaligheid bij de opening van een Nederlandsch paviljoen in Luik is onder geen omstandigheden te verdedigen. MOORDAANSLAG OP ZIJN STIEFZOON. Slachtoffer ernstig gewond. Tusschen den 35-jarigen P. Zuur en zijn 17-jarigen stiefzoon te Hoogezand heerschte reeds sinds geruimen tijd onmin. Daarom had de zoon voor enkele dagen de ouderlijke woning verwisseld met die van zijn groot moeder te Foxhol. Vader en zoon zijn werk zaam op de lierenfabriek van Gebrs. Bode- wes aldaar. Op herhaald verzoek van den vader, die de inkomsten van den zoon niet wilde missen, had deze beloofd terug te zui len komen. Woensdagochtend om zeven uur vóór den aanvang der werkzaamheden vroeg de vader zijn zoon of hij niet meeging. Deze gaf een beslist ontkennend antwoord. Toen haalde de vader plotseling een broodmes te voorschijn, waarmede hij zijn zoon ernstige steekwonden toebracht. Daarna liep hij de fabriek uit (NIET-OmCIEEL) T 453e STAATSLOTERIJ Trekking van Vrijdag 30 Mei 1930. 5e Klas, 8 lijst. HOOGE PRIJZEN. 14611 2000. 321. 4978. 17008. 18628 eHc 1000. 10225, 17098. 19171, 19729 elk ƒ400. 378. 6344. 6505. 9234. 13396. 19510 elk 200. 2984, 3161. 7860, 8366, 10544, 10848, 12346. 13vvl» 15514, 13825. 13983, 15143 17547 elk 100. 1 Prliren van f 70. 5.98 43 168 245 382 407 483 550 771 798 828 860 1074 1077 1094 131? 1337 1342 1425 1495 1543 1661 1762 1838 1923 1927 2104 2133 2157 2319 2487 259? 2712 2952 3148 3198 3460 3476 3595 3703 3879 3967 4011 4296 4330 4395 4560 457? 4589 4638 4866 4934 5061 5236 5369 5380 5447 5491 5510 5649 5776 5781 6004 6018 6106 6167 63.52 6415 64 78 6496 6643 6858 6909 6922 698! 7125 7142 7164 7469 7496 7518 7604 7606 7666 7712 7753 7756 7780 7828 841? 7864 7881 7921 8047 8121 8235 8390 8418 8635 8695 8708 8724 8763 8925 9063 9069 9147 9242 9293 9340 948S 9534 9550 9674 9763 9858 9961 10011 10032 10070 101» 10199 10224 10253 20315 10489 10723 10761 10956 11030 11069 11268 11329 11369 11483 11597 11655 11722 11738 11860 11976 i2026 12027 12112 12134 12146 12192 12328 12362 12382 12398 12448 12491' 12685 12876 12890 13167 13224 13318 13350 13530 13556 13943 14029 14091 14092 14206 14289 14290' 14390 14630 14745 14761 14820 14901 14957 14974' 15419 15456 15477 15501 15556 15761 15774 15900 15949 15964 15984 16058 16270 16291 16300 16462 16610 16655 16966 17026 17047 17081 17160 17260 17247 17384 17448 17562 17668 17719 17765 18064 18136 18316 18587 18599 18659 18742 18797 18821 18861 18972 19005 19043 19088 19101 19163 19414 19464 19522 19633 19694 19809 19942 19986 20053 20262 20405 20450 20591 20656 20659 20704 20745 20814 20841 NIETEN: 8 52 70 88 100 142 180 192 215 237 265 312 326 403 512 536 560 609 650 660 668 706 745 751 774 815 827 844 857 872 932 957 979 981 1054 1055 1105 1125 1161 1175 1195 1197 1210 1217 1229 1263 1297 1311 1364 1372 1377 1422 1483 1500 1558 1564 1609 1624 1640 1652 1695 1742 1795 1811 1837 1846 1861 1994 2019 2021 2081 2114 2132 21511 2165 2189 2199 2290 2305 2381 2383 2389 2444 2510 2557 2596 2600 2673 2771 2773 2791 2811 2830 2838 2957 2969 3001 3068 3074 3095 3126 3146 3179 3213 3282 3373 3430 3435 3470 3508 3535 3539 3569 3576 3586 3601 3647 3668 3674 3685 3747 3754 3769 3802 3825 3921 3924 4033 4041 4088 41511 4154 4185 4212 4237 4255 4268 4269 4294 4342 4414 4415 4420 4439 4469 4492 4509 4511 4575 4679 4737 4748 4759 4766 4780 4812 4904 4919 4938 4965 5010 5028 5059 5071 5172 5194 5212 5230 5368 5381 5388 5452 5487 5500 5506 5544 5630 5642 5675' 5701 5747 5759 5762 5857 5882 5947 6070 6194 6200 6254 6334 6362 6421 6444 6507 6511 6525 6559 6694 6816 6822 6836 6892 6943 6973 6985 7043 7174 7214 7217 7334 7343 7365 7371 7393 7416 7426 7521 7578 7697 7732 7759 7857 7858 7900 7924 7966 7968: 8034 8045 8080 8088 8117 8120 8144 8146 8155 8271 8284 8304 8311 8326 8336 8343 8348 8407 8424 8446 8457 8503 8517 8518 8539 8543 8573 8712 8720 8802 8813 8838 8845 8877 8894 8895 8973 8991 8996 9026 9041 9106 9139 9180 9184 9202 9245 9251 9313 9336 9368 9369 9426 9432 9531 9543 9633 9642 9679 9681 9682 9719 9807, 9855 9904 9931 9972 9989 9996 10030 10059. 10068 10126 10141 10143 10211 10228 10265 103011 10316 10337 10367 1P370 10385 10390 10410 10453 10455 10459 10527 10624 10662 10713 10752 10762, 10802 10803 10810 10816 10831 10864 10871 10938 10961 11022 11066 11082 11107 11124 11143 11144 11156 11180 11222 11257 11266 11397 11400 1144.T 11449 11498 11516 11556 11565 11602 11623 11638 11684 11687 11748 11750 11786 11872 11925 12063 12077 12125 12181 12191 12201 12213 12242 12296 12315 12319 12355 12387 12396 12429 12479 12484 12486 12495 12534 12547 12561 12579 12593 12597 12623 12650 12655 12680 12702 12711 12720 12769 12793 12814 12834 12837 12841 12919 13107 13116 13145 13194 13235 13252 13293 13302 13310 13327 13329 13366 13374 13391 13446 13472 13494 13532 13537 13545 13550 13625 13643 13701 13821 13829 13864 13898 13928 14021 14139 14142 14167 14189 14229 14269 14279 14333 14341 14445 14479 14491 14504 14535 14549 14569 14637 14659 14661 14674 14731 14757 14764 14767 14784 14817 14822 14839 14852 14859 14881 14972 14987 14990 15022 15025 15033 15092 15104 15111 15122 15123 15138 15153 15162 15197 15237 15254 15276 15280 15298 15327 15350 15363 15369 15377 15415 15493 15514 15534 15605 15630 15657 15680 15696 15703 15722 15809 15850 15873 15885 15901 15931 15951 15968 16023 16072 16171 16175 16192 16298 16307 16313 16332 16446 16469 16496 16509 16542 16586 16681 16697 16700 16718 16726 16737 16748 16751 16837 16855 16860 16867 16876 16936 16946 16957 16993 17018 17023 17048 17126 17143 17150 17152 17237 17246 17252 17263 17308 17330 17346 17380 17388 17400 17433 17438 17485 17534 17627 17642 17692 17707 17764 17784 17812 17818 17903 18026 18040 18071 18094 18116 18130 18240 18290 18314 18336 18337 18350 18413 18419 18432 1S456 18499 18508 18561 18578 18591 18627 18648 18662 18783 18831 18886 18922 18930 18960 18970 19027 19067 19102 19123 19161 19185 19186 19193 19238 19287 19297 19346 19367 19379 19383 19399 19437 19455 19467 19492 19547 19600 19605 19612 19613 19620 19644 19677 19691 19765 19806 19829 19839 19894 19915 19955 19973 19976 19985 20027 20042 20061 20156 20164 20169 20197 20225 20249 20263 20287 20289 20302 20205 20234 20285 20431 20445 20486 20492 20522 20551 20568 20587 20625 20629 20772 20774 20820 20839 20870 20892 20903 20917 20937 20944 20953 20959 20986 20996 Verbetering- 5e KI. 7e lijst 14451 m.lz. 14451 ƒ70. Eenige medarbeiders waarschuwden on- middelijk de politie, die kort daarop den da der arresteerde. Hij had toen het broodmes nog in de hand. Na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan is de man ter beschik king van de justitie te Winschoten gesteld. Een der firmanten bracht het slachtoffer per auto naar een geneesheer, die wel ern stige doch geen levensgevaarlijke wonden constateerde. Ter verdere behandeling is de jongen naar zijn grootmoeder gebracht. BEDRIJF VAN SPLENDOR INGEKROMPEN. Volgens de directie slechts tijdelijk. Naar men aan de Crt. mededeelt, is het aantal werklieden in de N.V. Splendor Gloei lampenfabrieken te Nijmegen aanmerkelijk ingekrompen. Bedroeg dit vroeger circa 1400 thans zijn in de fabriek nog slechts ongeveer 220 man werkzaam, hoofdzakelijk chefs en werkmeesters, die bij contract voor bepaalden tijd in dienst zijn genomen. Radio lampen worden, zoo verzekerde men, thans in de Splendorfabrieken niet meer vervaar digd, doch nog slechts enkele series auto- en huisverlichtingslampen, waarvan vroeger 'n vijftiental werd gefabriceerd. De directie van de Splendorfabrieken, ge ïnformeerd naar de juistheid van het bericht, verklaarde, dat inderdaad de fabricage van radio-lampen stilstaat, doch dit geldt slechts voor eenige dagen. Binnenkort zal een nieu we fabricage-methode worden ingevoerd en het bedrijf dus weer in vollen gang zijn. Wat betreft de afdeelingen voor de fabricage van autolampen en huisverlichtingslampen: in deze afdeelingen wordt volop gearbeid Op onze vraag of het aantal werfdieden nog zal worden uitgebreid deelde de directie mede, dat dit dan zeer zeker het geval zal zijn.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9