DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ERNSTIG DE SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL. UTTNOODIGING lo. 12» MAAVDAG 2 JI.Y1 1930 132e Jaargang, Dageljjksch overzicht, Buitenland SP00RWE60NGELUK FRANKRIJK. IN De burgerlijke beweging Britsch-lndië. in Nog een aanval op een groot depót. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN ITALIË EN FRANKRIJK. Pleidooi voor een Fransch ïtaliaansche entente. Italiaansch minister te Parijs. EEN ALLERZONDERLINGST VERHAAL. Een mystificatie? EEN LYNCHPOGING IN AMERIKA. Wegens aanranding van een blanke vrouw. TANA-CRÊME VOOR ELEGANTE 2MODESCHOENEN GAAT BALDWIN HEEN? Neville Chamberlain als zijn op volger genoemd. HET AFBETALINGSSYSTEEM IN ZWEDEN. Wettelijke maatregelen beraamd? BOYCOT VAN BRITSCHE GOEDEREN. DE ONLUSTEN IN PESHAWAR. DE KINDERSTERFTE IN LUBECK. Weer twee slachtoffers overleden. EEN TORNADO IN NIEUW-MEXICO. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: 7 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. - Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET LONDENSCHE VLOOT- VERDRAG. Moeilijkheden in Amerika en Japan- Waarom de Japansche minister van marine heen gaat. Vandaag komt te Washington de Senaats commissie voor de buitenlandsche betrek kingen bijeen tot 't overwegen van de betrek kingen tusschen Engeland, Japan en Ameri ka in verband met de vlootbeperking. Zooals men zal hebben gelezen heeft yooral president Hoover er op aangedrongen dat de ratificatie van het Londensche vloot- verdrag zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. Hij staat niet alleen op dat stand punt, want ook Borah, de voorzitter der se naatscommissie, meent dat de openbare ver- hooren van den laatsten tijd een „unheimi- schen" toestand hebben geschapen en dat niet-ratificatie van het verdrag de betrekkin gen met Japan ongunstig zou beinvloeden. Er zijn echter ook tegenstanders van het verdrag en deze vindt men vooral in marine- kringen. De woordvoerder der tegenstanders is senator Johnson. De president der „Navy League", een organisatie van 5000 leden, die betreurt, dat de financieele superioriteit van Amerika niet wordt aangewend om het land een absoluut overwicht op zee te geven, wil de kwestie der ratificatie uitstellen tot de zitting van December e.k., waardoor de kan sen der oppositie beter zouden worden. Be grijpelijk is het daarom wel, dat Hoover zoo op ratificeeren aandrong en van uitstel niets wilde weten. Senator Swanson is bezig met het opstel len van een reserve, die het duidelijk zou maken, dat indien Engeland en Japan profijt zouden trekken van de „automatische" bepa ling van het verdrag, de Vereenigde Staten zonder beperking konden overgaan tot den bouw van het type oorlogsschip, dat zij ge schikt achtten. Senator Swanson zou tevre den zijn, indien van de regeeringen van En geland en Japan een schriftelijke verklaring te dezer zake kon worden verkregen. Hij heeft den minister van buitenlandsche zaken verzocht, zich daaromtrent met Londen en Tokio te verstaan. Niet alleen in Amerika, ook in Japan on dervindt men moeilijkheden met het vloot- verdrag. Wij hebben reeds gemeld, dat de Japansche minister van marine, admiraal Takarake, zal aftreden. De oorzaak hiervan moet zijn 'n motie van den Japanschen vloot- krijgsraad, waarin de meening tot uitdruk king komt, dat de regeering buiten haar be voegdheden is gegaan door het Londensche vlootverdrag te onderteekenen, zonder reke ning te houden met het advies van den ma rinestaf. Zelfs het aftreden van de geheele regeering wordt in dit verband eveneens tot de mogelijkheden gerekend. Het conflict, ontstaan tusschen het kabinet en de marine-autoriteiten, loopt over de arti kelen 11 en 12 van de Grondwet. Deze arti kelen behelzen, dat de keizer het opperbevel heeft over leger en vloot en dat hij het recht heeft, te beslissen over de organisatie en vre- dessterkte van leger en vloot. De premier meent dat het kabinet het volste recht bezat, de sterkte van de vloot op eigen gezag te be palen en dat het verdrag het best-bereikbare compromis was. Hij aarzelde niet te zeggen, dat vergeleken met de belangrijke kwesties, die het land heeft op te lossen, zooals de werkloosheid, de strijd die reeds sedert lang ©ver het opperbevel bestaat niet de aandacht verdiende, die het land er aan schenkt. Deze democratische ideeën van den premier wek ken de woedde op der militaristen. Volgens den correspondent is er, afgeschei den van het geschil over het vlootverdrag, een echte constitutioneele crisis ontstaan, die alleen kan worden opgelost door amen deering van de Grondwet tot bepaling van het gezag van het Kabinet tegenover den Geheimen Raad en de militaire bonzen. Zeven dooden, dertig gewonden. Zaterdagavond tegen 11 uur is de nacht- Sneltrein ParijsNice'ongeveer 100 meter voor het station Montereau, ontspoord. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat een leege wagon is blijven staan op het spoor, waarlangs de sneltrein moest pas- seeren. Door de botsing werden drie wa gons en de goederenwagen van den spoor dijk geslingerd en geheel vernield. Zeven personen werden gedood en dertig gewond, waarvan acht ernstig. De Crt. vertelt nog de volgende bizonder heden: Door de duisternis ontstond een groote verwarring en duurde het geruimen tijd, al vorens met het reddingswerk kon worden be gonnen. Ten slotte werd in het station van Montereau een reddingsbrigade samenge steld, hoofdzakelijk uit ongedeerd gebleven passagiers en onder gebruikmaking van toortsen en lantarens werd begonnen met het zoeken naar de slachtoffers. Vele passagiers konden slechts met de grootste moeite uit hun netelige positie bevrijd worden en zelfs moest het dak van een der wagons geheel opengebroken worden, om de slachtoffers te bereiken. Een reizigster zat gedurende drie uur tusschen de ineengeschoven banken be kneld naast de lijken van haar ouders en twee broers. Toen met autogene apparaten de stalen wanden van den wagon waren opengesneden, kon zij pas bevrijd worden. De gewonden werden zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis van Montereau overge bracht, doch één gewonde moest tot één uur des morgens achterblijven, voordat hij kon worden vervoerd. Toen de dag aanbrak en men de ruïnes beter kon overzien, kon een aanvang wor den gemaakt met het opruimen. Algemeen wekte het verwondering, dat het aantal doo den en gewonden npg betrekkelijk gering is, zoo groot was de aangerichte verwoesting. Het bovenstel van den bagagewagen was van de assen gerukt, de volgende wagon was ge heel verwrongen en onder de passagiers, die in dien wagon zaten, zijn de meeste dooden te betreuren. Ook de volgende drie wagens waren deerlijk beschadigd. - Op de plaats, waar het ongeluk is gebeurd, bevindt zich een scherpe bocht, die als zeer gevaarlijk werd beschouwd, in verband waar mede verbeteringen waren aangebracht. Ge durende de herstelwerkzaamheden moesten de treinen langzaam rijden, doch sedert 16 April j.1. hadden de machinisten verlof we der met een snelheid van 90 K. M. te rijden Daar de sneltrein slechts een snelheid van 70 K.M. per uur had, kan het ongeluk dus niet door onvoorzichtigheid geschied zijn. Het eerste voorloopige officieele onder zoek heeft de verdenking opgewekt, dat het ongeluk aan opzet te wijten is. Vastgesteld is, dat de trein ontspoorde, doordat een lor rie, zooals gebruikt wordt door het spoor wegpersoneel bij de inspectie van de lijn, zich op de rails bevond. Korten tijd, voordat het ongeluk plaats had, is een andere trein de zelfde plaats gepasseerd, zonder dat er iets is gebeurd In die tusschenperiode moet de lorrie, die gemakkelijk door een man gehan teerd kan worden, op de rails zijn geplaatst. Machinist en stoker verklaarden beiden, dat alle signalen veilig stonden en dat zij niets verdachts hebben bemerkt. Opmerkelijk is het, dat zich op korten afstand drie lorries bevonden, waarvan twee nog op dezelfde plek stonden, zoodat de eene lorrie wel op zettelijk op de rails moet zijn geplaatst. De ingenieurs verwachten morgen definitief de oorzaak te kunnen vaststellen. Aanvankelijk werd gedacht aan een samenzwering tegen Tardieu, doch voordat de aanslag plaats had, was reeds door de bladen gemeld, dat de premier reeds eerder was gearriveerd. De minister van Openbare Werken, die met Tardieu te Dyon vertoefde, heeft zich op ver zoek van den premier onmiddellijk naar Mon tereau begeven. Na een bezoek aan de plaats van de ramp ging hij naar het ziekenhuis, om naar den toestand der gewonden te infor- meeren. Zondagmorgen is in het Engelsche Ka naal bij Beachyhead het ïtaliaansche stoom schip „Literno" in aanvaring geweest met het Zweedscbe stoomschip „Inger", thuisbehoo- rende te Helsingborg. Het s.s. „Inger" is ge zonken. Twee man der equipage van de „Inger" zijn door de „Literno" overgeno men. Omtrent het lot van de overige opvaren den van de „Inger" zijn nog geen bijzonder heden bekend. De „Literno" liep geringe schade op en kon de reis voortzetten. Omtrent de botsing tusschen het ïtaliaan sche tankschip „Literno" en het Zweedsche stoomschip „Inger" uit Helsingborg wordt nader gemeld, dat het Zweedsche stoom schip binnen anderhalve minuut zonk. De ramp vond plaats dicht bij Eastbourne. Be halve de twee man van de „Inger", die, zoo als reeds gemeld werd. ongedeerd aan boord van de „Literno" konden worden overgeno men, konden de Italianen even later nog een gewonde van de „Inger" en even later het lijk van een lid der Zweedsche bemanni) g aan boord nemen. Omtrent het lot van de overige veertien opvarenden is echter niets bekend. Men vreest, dat zij verdronken zijn. Met reddingbooten wordt het Kanaal in de omgeving van Beachyhead afgezocht. Nieuwe aanval op het zout- depót van Wadala. Een groot aantal vrijwilligers, waaronder vele vrouwen, hebben gisteren een nieuwen aanval ondernomen op het zoutdepot van Wadala bij Bcmbay. De politie had echter uitgebreide maatregelen genomen en wist de menigte, die geschat wordt op 10.000 perso- pqn, tegqn te houdefl. Hiefbii werdea ruim 60 personen gewond. Vele personen, man nen en vrouwen, werden gearresteerd. On der hen bevindt zich ook de vrouw van een vooraanstaand lid van de Congrescommissie te Bombay. Behalve den aanval op het Zuid-depót van Wadana, hebben vrijwilligers gisteren tevens getracht, een aanval te doen op bet zout depot te Darasana. Hierbij werden 100 vrijwilligers gewond. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in den Italiaanschen Senaat sprak Valvassori Peroni over de Fransch-ïtaliaansche betrekkingen. Hij stel de voor dat men het probleem opnieuw zou onderzoeken. Spr. vroeg zich af waarom men geen eenheidsfront vormde tusschen Frank rijk, Italië, Engeland en Spanje tegen de Arabieren en waarom er geen oprechte Fransch-Italiaansche entente wordt ge vormd. Sprekende over Tunis verklaarde spr., dat Italië niet de gevoelens of rechten van ande ren wil te kort doen, maar hij wenschte dat de Italianen bleven wat zij waren in Tunis. Een onderzoek der Fransch-Italiaansche kwestie zou z. i. moeten aantoonen dat er tus schen beide landen geen onoverkomelijke ver schillen bestaan. Werkelijke veiligheid is mogelijk voor Frankrijk op voorwaarde dat Italië het vriendschappelijk gezind is; die vriendschap moet wederkeerig zijn. In een rede aan een maaltijd, aangeboden door de Parijsche Kamer van Koophandel aan de vertegenwoordigers der landen, die op de Parijsche jaarbeurs exposeeren, begroette de Fransche minister van financiën de gede legeerden van 20 natiën, en daarbij, naar hij zeide, speciaal den vertegenwoordigers van een groot, bevriend, naburig volk, den Ita liaanschen minister van de corporaties, Bottai. Mijnheer de minisfer,"aidus spr., gij hebt de Parijsche jaarbeurs bezocht, en gij hebt er het ware gelaat van Frankrijk gezien: werk zaam, kalm en sterk; kalm, omdat het sterk is. Hij gaf vervolgens een overzicht van den economischen toestand na den oorlog, waar bij hij verklaarde, dat Frankrijk, met zijn ertsen, ijzer en kali, en met de ontwikkeling zijner zware industrie, in kracht is toegeno men. DE DÜSSELDORFSCHE MOOR DENAAR KÜRTEN. In September komt de zaak voor. Met betrekking tot het reeds gemelde, kan nog worden medegedeeld, dat de verdachte inzake de Düsseldorfsche moorden Kurten voorloopig nog verhoord zal worden. Eerst na afloop van de politieverhooren wordt Kürten ter beschikking van den rechter van instructie gesteld. De gerechtelijke behande ling zou eerst in September kunnen begin nen. Tegelijkertijd komt de zaak-Stausberg meer en meer in het middelpunt der belang stelling te staan. Gelijk bekend heeft de zoon van Stausberg indertijd bekend den moord op de kleine Rosa Ohliger en den invalide Weer gepleegd te hebben. Het onderzoek te gen hem werd spoedig gestaakt, waarna Stausberg in een krankzinnigengesticht werd ondergebracht. Dit geschiedde op grond van de overweging, dat hij gevaarlijk was voor de gemeenschap, doch niet omdat hij schul dig werd bevonden aan de moorden. Tegen de zienswijze van de crimineele po litie, dat Stausberg een massamoordenaar zou rijn, werd door de plaatselijke en ook door de buitenlandsche pers een campagne gevoerd. Het staat echter vrijwel vast, dat Kürten de dader is van beide bovengenoem de moorden- Het W. B. meldt uit Warschau, dat een onbekende Vrijdagmiddag in de nabijheid van Lodz een in geel papier gewikkeld pakje uit het raampje van een spoorwegcoupé op den weg heeft geworpen. Een spoorwegbe ambte, die het ontdekte, vond: in het pakje dertien paar afgesneden menschelijke ooren. De onmiddellijk gealarmeerde politie heeft tot dusver tevergeefs beproefd de identiteit van den passagiers vast te stellen. Tevens heeft men telegrafisch aan de hoogescholen te Krakau, Lemberg enz. gevraagd of wel licht uit de anatomische afdeelingen een groot aantal menschelijke ooren was verdwe nen. Het geheimzinnige voorval heeft begrijpe lijker wijze te Lodz groote opgewondenheid veroorzaakt. Te Chickaoha in Oklahoma deed een menigte van ongeveer duizend personen Vrijdag een poging om het lynchrecht toe te passen op een neger, die wegens aanranding van een blanke vrouw in de gevangenis was ongesloten. De menigte verbrijzelde de ge Het is'ons aangenaam U mede te'deelen; dat'wij verkoop demonstraties houden met de wereldvermaarde Tana-crême om lichtkleurige, elegante modeschoentjes, op afdoende wijze te verzorgen en wij raden U ten zeerste aan om onze demonstraties bij te wonen. Tana-crême dient voor het onderhoud van elegante'mode^ schoentjes in alle kleuren; het beteekent een nieuwe wijze' van verzorgen, waardoor de oorspronkelijke kleur en charme van het kostbare leder volkomen behouden blijft..Tana voorkomt en verwijdert vlekken, reinigt en glanst. Wij zien Uw bezoek aan onze verkoopdemonstratie:met-de meeste, belangstelling tegemoet. Hoogachtend, (Jtuuis&ures érésumtes Demonstratie van 2 Juni 1930 vangenispoort, drong op de binnenplaats door en forceerde een stalen deur, die alle aanvallen had getrotseerd. Intusschen arri veerde bereden politie met machinegeweren, die de menigte terugdreef. De toestand is echter nog zeer gespannen. Volgens den parlementsredacteur van de „Daily Herald" zal Baldwin zich in het na jaar verplicht zien als leider van de conser vatieve partij af te treden. Hij zou daartoe worden gedwongen door de extremistische leden zijner partij, die er naar streven zich meester te maken van de partijmachinerie voor de zaak der belasting op voedingmidde len en Vrijdag de eerste stappen zouden heb ben gedaan voor een campagne, die waar schijnlijk vóór het eind van den herfst op be slissende wijze eindigt. Deze extremisten wenschen Baldwin te vervangen door een krachtiger persoonlijkheid met sterker pro tectionistische overtuigingen en zouden daar voor het oog hebben laten vallen op Neville Chamberlain, den oud-mii)ister van Gezond heid. Van de campagne der extremisten zou deel uitmaken het spoedig aftreden van drie conservatieve Lagerhuisleden, die opnieuw hun candidatuur zouden verdedigen als „Empire Free Traders". Lord Beaverbrook heeft in het Hoogerhuis den strijd ingezet met indiening van een motie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de onmiddellijke behoefte aan „Empire Free Trade", belasting op voedingsmiddelen en al wat daarbij behoort, als een remedie voor de werkloosheid en een specifieke hulp voor den landbouw. Deze motie maakt geen melding van een referendum, waardoor hij Baldwin tart wat betreft het eenig essentieele verschil tusschen de politiek der extremisten en die der conservatieve partij, n.1. een refe rendum voordat er sprake zal zijn van een voedselbelasting. In het Lagerhuis heeft captain Dixey het voorbeeld van Beaverbrook gevolgd met een soortgelijke motie. Het afbetalingsstelsel, zoo lezen we in het Hbld., heeft in Zweden grooter afmetingen aangenomen dan in de meeste andere landen van Europa. De Zweedsche regeering schijnt thans voornemens te zijn maatregelen te nemen tegen verdere uitbreiding althans tegen misstanden en onrustbarende gevolgen welke deze hebben kan, zonder daarbij af breuk te doen aan de goede werking van het afbetalingssysteem voorzoover dit personen in de gelegenheid stelt zich productiemidde len aan te schaffen, die anders onbereikbaar voor hen zouden zijn. Uit een officieele enquête bij de voornaam ste zaken blijkt, dat de waarde van de op af betaling gekochte waren, in 1905 ongeveer 5 millioen bedragende, in 1920 reeds 22 mil- lioen, in 1924 3'5 millioen, thans gestegen is tot bijna 60 millioen en dat is nog veel te laag geschat, want van 20 der adressen tot welke de enquête zich richtte, was geen antwoord ingekomen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Nabij Toerododa (Midden-Zweden) heeft de express-trein naar Gotenborg op een over weg een auto gegrepen, die blijkbaar een de fecten motor had en op de rails stond. De machinist gaf nog waarschuwingssignalen doch kon den trein niet meer tijdig tot stil stand brengen. De auto werd vernield en 'n inzittende dame was op slag dood. SPOORWEGONGEVAL TE DARMSTADT. Veertien personen gewond. Gistermiddag zou een aantal goederenwa gens op het station Darmstadt uit den daar stilstaanden trein WiesbadenAschaffen- burg worden gerangeerd. De locomotief reed met zulk een vaart op het stilstaande gedeel te van den trein in, dat veertien pasagiers in de voorste cgueé's van den eersten waaon verwondingen opliepen. Zij konden, na ver bonden te zijn, echter allen de reis voortzet ten. Het All-Indische Congres zet zijn cam pagne tegen het Britsche bewind in alle deelen van Indië met onverminderde kracht voort. Door een conferentie van de congres commissie met een aantal Indische handels organisaties te Bombay werd besloten, alle Britsche goederen te boycotten. Hoewel de toestand in het geheele land rustig is, blijft de situatie gevaarlijk. Omtrent de oorzaak van de onlusten te Peshawar geeft de Times een voorstelling, die afwijkt van alle tot nu toe gepubliceerde medeedelingen. Zaterdag zou bij het schoonmaken van een geweer door een ongeluk een schot zijn gelost, waardoor twee Indische werden ge dood en de moeder gewond. Aangezien de menigte niet aan een ongeluk geloofde, trok een groote groep mensclien onder het geroep „Leve de revolutie" naar de bazar, waar het tot botsingen kwam met de politie, waarbij zeven personen gedood en negen gewond werden. Inmiddels is de orde in de stad wee.' hersteld. HEVIGE AARDBEVING IN JAPAN. Grc>ote verwoestingen. Een aardbeving, heviger dan gedurende de laatste zes jaren, heeft Zondag morgen in het Kwanto-district plaats gehad. De bewoners van Jokohama en Tokio ontvluchtten hun woningen. Een groot aan tal huizen werd verwoest, doch er zijn, voor zoover bekend, geen menschenlevens te be treuren. TARDIEU SPREEKT EEN REDE UIT. De tallooze kabinetscrises. Minister-president Tardieu heeft gistereu te Dyon een groote politieke rede gehouden, waarin hij herinnerde aan de tallooze kabi netscrises, die elkaar in Frankrijk in een kort tijdsvenoop hadden opgevolgd. Tenslotte was hij aan de regeering geble ven, omdat radicalen met socialisten en com munisten het werk van alle regeeringen an ders ongedaan zouden hebben gemaakt. De regeering heeft echter den vasten wil, ten koste van alles de orde te han handhaven. De buitenlandsche politiek. Sprekende over de buitenlandsche politiek, zeide Tardieu, Frankrijk te kunnen geluk- wenschen met de financieele en politieke resultaten, die bereikt waren door de aan neming van het Young-plan. Na de confe renties te Den Haag en Londen kon Frank rijk rustig voort gaan op den weg van vrede door arbitrage en internationale samenwer king. Uitvoerig besprak Tardieu ook den econo mischen toestand van Frankrijk. In het alge meen heerscht er een onderconsumptie en er wordt teveel geproduceerd. De staat moet hier maatregelen nemen. Het oude „Laisser faire", de volkomen onthouding van staats inmenging, kon men in dezen tijd niet meer toepassen. Men moest er evenwel ook voor waken, geen socialistische begrippen in den staat toe te passen. Met een krachtige opwekking, om op deu ingeslagen weg voort te gaan, besloot Tar dieu zijn rede. Volgens het hedenmorgen door den ge zondheidsdienst van Lubeck uitgegeven rap port zijn opnieuw twee gevallen met doode- lijken afloop te constateeren, zoodat het tota le aantal overleden zuigelingen, gevoed met het Calmette-preparaat, thans 24 bedraagt. Het stadje Wagonmound in den staat Nieuw Mexico is gisteren door een tornado geteisterd. Naar verluidt werden zes per sonen gedood, en het plaatsje werd geheel verwoest.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1