Alkmaarsclc Coiriit FEUILLETON. Brieven uit de hoofdstad Honderd twee en dertigste Jaargang. Dinsdag 3 Juni Radio-hoekje DE GEWEIGERDE AUDIËNTIE VAN DE „VRIJE LUISTERVINK". De betalende logé. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Aandrang op een nationaal programma. Protestvergaderingen. Rechtszaken No. 129 1930. Woensdag 4 Juni. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.2.Con- eert A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Radio Kinderkoorzang. 2.30—3.— Liedjes en ver haaltjes. 3.4.— Naaicursus. 4.4.30 Stu- diemuziek voor piano. Egbert Veen en Louis Schmidt. 5.5.30 Gramofoonplaten. 5.30 6.- Concert uit café „Moderne" te Amster dam. 6.Tijdsein. DaarnaVervolg concert. 6.30 Koersen. 6.40 Gramofoonpl. 7.7.30 J. de Bruin: Verkoopsorganisatie voor den winkelstand. 7.30—8.Jules Vestraete draagt werken van Timmermans voor. 8.01 Concert. Omroeporkest. Di Moorlag, so- fraan. Elis. SanglierHans, cello. 10. 'ersber. Daarna Vervolg concert. Na afloop: Gramofoonplaten. 12-— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.30 Concert. 10.3011.— Zieken- dienst. 11.11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30^12.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.12.15 Politieberichten. 12.30—2.30 Vroolijk programma. 2.303. Lezen van Chr. Lectuur. 3.4.30 Concert. Mevr. S. Herzde Lange, sopraan. Mevr. S. SchoneVermey, alt. rerd. Kloek, orgel en piano. 4.30—5.— Gramofoonpl. 5.6.— Kinderuurtje. 6.7.15 Concert. Mej. L. Stor tenbeker, viool. H. L. Gölterman, orgel. 7.15 —7.45 Declamatie door W. Klarenberg. 7.45 8.Politieberichten. 8.—9.30 Zangavond van de Vereen. „Ons Hollandsch Lied". Mevr. A. v. RamshorstHogervorst, mezzo sopraan. J. D. v. Ramshorst, bas. Jongeda mes Zangkoor „Con Amore", het M. en H. O. Orkest (leerlingen van inr. voor voorb. hooger en Middelbaar Onderwijs te Den Haag). Anton Goedman, piano. 9.30—11.— Concert door het Boris Lensky Trio. 10.— Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Concert. B. Jones, so- paan. C. Whittle, baiton. D. Hogben, piano 3.05 Verslag van de Derby-rennen. 3.50 Con cert. Orkest en mannenkoor. 5.20 Gramofoon platen. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6 35 Nieuwsberichten. 7.— Liederen-voordracht door D. Helmrich en G. Parker. 7.207 40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Dansmuziek. 8.50 Orkestconcert. 9.35 Nieuwsberichten. 9.50 Vervolg Orkestconcert. 10.35 Berichten. 10.45 Lezing, uitgezonden vanuit Chicago (Ame rika). 11.05—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „La Favorita" van Donizetti. Or kest en solisten. 10.20 Concert. Orkest en solist. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl, 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35— 11.35 Gramofoonpl. 11.40-—12.20 Muziek- uitzending voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en bariton. 5.50 6.50 Orkestconcert. 8.208.35 Waterpolo- wedstrijdverslagen. 8.35 „Satyr lacht". Hoorspel. Daarna tot 12.20: Orkestconcert Kalundborg, 1153 M. 3.5.Orkest concert en voordracht. 8.20—9.20 Orkestcon eert en zangeres. 9.2010.35 Concert. Zang, piano en declamatie. 10.5511.25 Piano duetten. 11.2512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.b5 Declamatie. 9.45 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.20—7.20 Berichten. 7.20 7.50 Gramofoonplaten. 10.2012.20 Lezin gen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.20 —4.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50— 9.— Lezingen. 9.— Concert. Strijkkwartet. Daarna: Berichten. 10.50 Concert door Bala- '•aika-orkest. Op zijn laatste telegram aan minister Ruys de Beerenbrouck ontving het bestuur van de vereeniging „Vrije Luistervink" onder dagteekening 30 Mei het volgende, schrifte lijke antwoord van den chef van het kabi net: „In opdracht van Zijne Excellentie den minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, heb ik' de eer u te berichten, dat er voor Z.Exc. geen termen Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. fO) Warwick ging als altijd naar Ladywood en op een avond kwam hij zeer opgewekt-gestemd ora elf uur op de pastorie terug. Zij gingen daar vroeg naar bed, maar de zijdeur werd voor hem nooit op h?t nachtslot gedaan. Tot zijn verba zing zag hij nu echter het licht op zijn zitkamer brandep, en toen hij binnentrad, werd hij Clo- ver gewaar in zijn makkelijken stoel gevlijd en terwijl ze diep in slaap leek. Haar werkmandje stond naast haar op tafel en een sok van hem had ze over de linkerhand getrokken. Zij werd niet wakker door zijn binnenkomen en War wick stond enkele minuien naar haar te kijken, niet wetend, wat hij doen zou. „Arm klein ding! Ze ziet er vermoeid uit dacht hij. Hij schudde haar eens zacht bij den schouder en zei: „Kom, wordt eens gauw wakkerl Het is tijd, dat alle kleine meisjes in bed moeten zijn! Zij sloeg de oogen op en keek eens om zich heen. Allereerst trok hij haar nu de aok van de hand en zei, half-verstoord: „Is er nu niemand anders, die dit werk voor je kan doen? Als die kousen gestopt moeten worden, dan zal ik liever morgen andere koopen." „O, Juliet zorgt voor de rest van de kousen. zijn de door u verlangde audiëntie toe te staan. Desgewenscht kan uw adres aan de Tweede 'Kamer schriftelijk bij Z.Exc. worden toegelicht". Het bestuur der vereeniging overweegt thans, welke stappen nu genomen moeten -worden; het beschouwt deze aangelegenheid door dit antwoord nog niet afgedaan. De Utrechtsche Middenstands vereeniging te Utrecht heeft in een adres aan den minister van Waterstaat verzocht, die maatregelen te nemen, welke het meest gewenscht en doel matig zullen zijn, om ten spoedigste te komen tot de instelling van een Nationalen-Neder- landschen-Omroep met een algemeen pro gramma gedurende de geheele week. In de Stadsgehoorzaal te Leiden was gis teravond door een uitgebreid plaatselijk comité een groote protestvergadering belegd tegen het zendtijdbesluit, voorzitter was dr. Schreuder. Er waren ongeveer 1500 luister vinken aanwezig. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen, terwijl ook talrijken in de gangen stonden. Sprekers waren de heer P. D Beversluis uit Leiden en J. Corver uit Den Haag, terwijl mevr. Ant. van Dijk eenige liederen zong. Een telegram met protest werd gezonden aan minister Reijmer; aan de ko ningin werd telegrafisch verzocht om bemid deling in de zendtijdenkwestie. Ook te Terneuzen had een protestverga dering plaats. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake Vrijstelling. De Commissaris der Koningin dezer pro vincie heeft omtrent de aanvrage om vrijstel ling van den dienstplicht wegens BROE- DERDIENST betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, ach ter zijn naam vermeld: FREDERIK JAN VAN DER MOLEN, lichting 192'8. Uitspraak: Voorgoed vrijge steld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of door diens wettigen vertegenwoor diger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 31 Mei 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Belangstelling voor artistiek en geestelijk leven. Een kwart-eeuw volkscultuur herdacht. Practi- sche resultaten van onpractische plannen. De overwinning van optimisme. Amsterdam huldigt den leider van de Wereldbibliotheek. Carlion- en Park-hotel. Koninklijk bezoek, schouwburg-pro bleem, Rodintentoonstelling, Onafhanke- lijken, ziedaar feestelijkheden, kunstge nietingen en kunstproblemen, die wij juist doorleefd hebben of nog beleven kunnen. Men mag niet klagen over stil stand in het geestelijk léven, en als wij in onzen vorigen brief, naar aanleiding van het koninklijk bezoek, vooruitgang van volksopvoeding en volkstucht heb ben geconstateerd, werd daarbij in stilte dankbaar herdacht de figuur van een merkwaardig man, die voor de volksont wikkeling enorm veel heeft gedaan. Aan den zelfkant van de stad, in het voormalige Sloten, aan den weg naar Haarlem, staat een groot gebouw, dat zijn ontstaan te danken heeft aan „een vodje papier", een kwarteeuw geleden door dien man in de wereld gestuurd: het prospectus voor de osrste uitgave(n) van de Wereldbibliotheek. Dat baarde toen opzien; in zekere kringen ook ontsteltenis en ergernis; maar de meeste lezers van het prospec tus bleven twijfelmoedig gezind. Terwijl men voor goede boeken gewend was en kele guldens neer te tellen men be taalde ze ook wel voor slechte boeken wüde een fantast, een idealist, boeken van even deugdelijk gehalte voor een Maar de uwe, daar mag niemand aankomen Wat zult u wel van mij denken, Mr. Warwick, dat ik bij u op de kamer in slaap val! Snurkte ik ook? In ieder geval zal ik er wel vreeselijk leelijk hebben uitgezien!" „Tóch niet. Meer als de „Schoone Slaap ster", als je het dan weten wilt. Maar is ieder een in huis hier naar bed?" „Neen, Vader is op zijn studeerkamer. Maar kijk eens op de klok? Is het altijd zoo laat, als u terugkomt?" „Gewoonlijk wel, heb je er iets op tegen?" „Ja", zei ze pruilende en stond nu naast hem. „Ik ben jaloersch, ziet u; u is altijd op Lpdywood! Is het de heilige Mary of die saaie William, die u daarheen trekt?" Een donkere blos overtoog zijn gelaat en de toon, waarop hij de volgende woorden sprak, waren haar een duidelijk bewijs dat zjj te ver gegaan was. „Ik moet je even in herinnering brengen, dat je van mijn vrienden spreekt, Clover". „O, neem mij niet kwalijk," zei ze boetvaar dig. „Ja, het wés ook leelijk van mij; maar u moet denken: ik ben óver moe; en dén... 't Is ook altijd zoo saai hier! Nooit kamt mij eens iemand opzoeken; en zóó oud en leelijk ben ik nu nog niet, al ben ik dan ook lang niet zoo goéd als Mary!" I De stem begaf haar en zjj verborg het ge zichtje in de handen. Onmiddellijk was Warwick's toorn bedaard en hij sprak op verteederden toon: „Je bent övermoe kleintje. Wensch mij nu maar goeden nacht en dan ben je morgen weer geheel de oude: kwiek en vroolijk als altijd. Ze trad wat djehter op hem toe en zei zacht. gelijk aantal dubbeltjes beschikbaar stellen. Dat leek onmogelijk. En als hij daarbij nog durfde spreken van een ming, welnu, dan kon men slechts zijn commereieelen grondslag der onderne- schouders ophalen. Dat iets dergelijks in Duitschland slagen kon men had daar Reelam's Universal-bibliotheek was begrijpelijk, want Duitschland heeft een groot taalgebied. Maar hoe moest men een debiet van beteekenis verwach ten in een land van pl.m. zes millioen zielen? En bovendien, welk een onprac- tiscbe opzet: als eerste uitgave werd ;«.b. een herdruk aangekondigd van „Sa ra Burgerhart", een boek, dat niemand las, waarvan een boekhandelaar hoog stens een enkel exemplaar per jaar ver kocht. Neen, het zou een hachelijke on derneming worden. Maar de ondernemer zelf was niet zoo pessimistisch. Hij kende de menschen, hij kende hun nooden; zijn intuïtie wees hem den weg. De boekhandel voelde be grijpelijkerwijs niet veel voor zijn plan nen, maar men kon het publiek ook, zonder tusschenkomst van den boek handel, door een abonnement-stelsel be reiken. Een enkel boekje (of nummer) kostte slechts 20 ets. en als zij omvang rijk waren en „lijvig" bestonden zij uit 2 nummers en de prijs werd verdubbeld. Wanneer men zich echter op 20 num mers abonneerde kreeg men een aan merkelijke reductie. Het publiek, de groote massa der lees grage, maar alleminst koopkrachtige landgenooten, liet zich door het aanbod tot een proef verlokken. De „Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart", met aanteekeningen van prof. dr. L. Knap pert toegelicht en met gravures verlucht, was als nos. 1 en 2 ternauwernood ver schenen of de oplage van vele duizen den exemplaren smolt als sneeuw voor de zon. En een herdruk bleek noodig. Hetzelfde gebeurde toen de uitgever, die terecht inzag, dat deze herdruk van oud proza aangevuld moest worden door een uitgave van moderne poëzie, aan Albert Verwey verzocht om een „Inleiding tot de Nieuwe Nederlandsche dichtkunst uit de jaren 18801900" te schrijven, met citaten uit de voornaamste werken. Deze „Inleiding" verscheen als nos. 5 en 6, vulde de eerste uitgave zeer gelukkig aan. De vraag werd overstelpend en reeds moesten uitgevers en drukkers maatregelen nemen om de moeilijkheden het hoofd te bieden. De Wereldbiblio theek had op slag gezegevierd. Men moest zich, om de beteekenis hiervan te begrijpen, even indenken hoe de toestand 25 jaar geleden was. Goed- koope boeken van deugdelijk gehalte bestemden er niet. Zij zijn intusschen, naast de uitgaven van de Wereldbiblio theek, verschenen, maar zij waren een kwarteeuw geleden niet te bemachtigen. De openbare leerzalen begonnen hier en daar hun deuren voor het publiek open te stellen, maar zij waren niet talrijk. De Volksuniversiteit was nog niet ge boren. En ziet, nu werd het ieder moge lijk romans, gedichten, boeken van po- pulair-wetenschappelijk gehalte, verta lingen van klassieken te lezen en te her lezen, wantte bezitten. Duizenden landgenooten konden zich een bliblio- theek gaan vormen, een bescheiden bi bliotheekje eerst, maar goed, men had toch zijn eigen boekenschat. En de We-' reldbibliotheek groeide en breidde zich uit en opende nieuwe series, en werd een uitgevers-onderneming van belang. De man, die dit alles tot stand bracht? Wij behoeven hem niet te noemen. Ieder kent hem. Maar toen de Wereldbiblio theek dezer dagen haar zilveren jubileum vierde en Leo Simons zijn taak aan zijn opvolgers overdroeg, heeft men hem toch willen huldigen en weinige land genooten hebben, zoozeer als hij, een algemeene Nederlandsche hulde ver diend. Voorloopig is dit vooral een Am- sterdamsche geweest. Maar op de recep tie in het Carlton-hotel bleek toch wel, dat de belangstelling zeer algemeen was. En het Gemeentebestuur heeft zich niet onbetuigd gelaten. Onze wethouder voor Onderwijs en Kunstzaken, de hëer Ed. Polak, overhandigde den scheidenden directeur de zilveren medaille van de stad Amsterdam, een onderscheiding, waarmede B. en W. niet kwistig zijn. Onderwijs en Kunstzaken. De wethou der kon in dubbele functie spreken, want de heer Simons heeft niet slechts voor de Kunst, maar ook, en vooral, voor het Onderwijs gewerkt. Zijn Wereldbiblio theek is de eerste Volksuniversiteit ge- „Goeden nacht dan. Weet u nog, wat er ge beurde met de „Schoone Slaapster in het Bosch?"... Hoe de Prins haar wekte?.,.. O, maar is u dat nu heelemaal vergeten?" Hei antwoord werd Warwick bespaard, daar een strenge stem in de open deur riep: „Clover! Wat ter wereld doe je hier? Ik dacht, dat je al lang naar bed was!" Het was de dominee, in hoogst eigen per soon, met een onheilspellende uitdrukking op het toch al zoo onaangename gelaat. Warwick mompelde iets onverstaanbaars. Clover verliet het vertrek en liep, vlug als een hinde, de trap op. Haar vader volgde haar en sloeg met geweld de deur van zijn eigen kamer dicht. Warwick had het land op zichzelven, of schoon hij zich niets te verwijten had. De dominee kwam nooit op dit onderwerp terug en Clover scheen ook alles vergeten, toen zij den volgenden morgen elkaar weer ontmoet ten. Hij hield zich dus, of dit incident hem uit het geheugen was gewischt, maar een paar da gen later, toen Clover zijn ontbijt binnen bracht, werd hij er weer droevig aan herinnerd. Zij bad geschreid: tranen stonden haar nog in de oogen en zij hield den blik naar den grond gericht. „Wat scheelt er aan?" kon hij niet nalaten te vragen. „Ik ben vandaag jarig bracht zij er uit, met horten en stooten. „Nu, dat is leuk!Daar huil je toch niet om?" „Neen; maar niemand heeft er om gedacht; niémand! Ik ben twintig vandaag; maar ik heb in het geheel geeji cadeaux gehad," weest. En daarmede heeft hij vele men schen gelukkig gemaakt. Zeker, men kan bezwaren laten gel den. Men kan verzet voelen tegen de halve-ontwikkeling, die vooral op we tenschappelijk gebied veel kwaad doet, pedanterie, betweterij en arrogantie kweekt. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen en dit geldt ook voor de weelde der cultuur. De Wereld bibliotheek en later het instituut der Volksuniversiteiten, zij hebben veel sno bisme en geliefhebber in de hand ge- orfct. Maar daar staat toch onnoemelijk veel goeds tegenover en als het peil der beschaving, der volkstucht, gestegen is; als de geestelijke volkskracht is ge staald, heeft men dat toch voor een groot deel aan de voorvechters der volksontwikkeling te danken en vooral aan de mannen, die blijk hebben gege ven van practischen zin, mannen als Leo Simons. Daarom is de hulde van de stad Amsterdam allerminst misplaatst geweest. En Amsterdam heeft voor Ne derland gesproken. Wij herinneren in dit verband nog even aan het groote werk. waarmede de arbeid van 25 jaren is bekroond, de buitengewoon mooie Vondel-uitgave van de Wereldbiblio theek, die daarmede hulde bracht aan een Amsterdamsch dichter, en het werk van een kwarteeuw op voorname en edele wijze afsloot. De r„ :eptie en de huldiging vonden plaats in de groote feestzaal van het Carlton-hotel, evenals, enkele weken ge leden, de feestelijkheden ter eere van mevr. MannBouwmeester, en dit geeft ons aanleiding nog iets over dit hotel op te merken. Na de langdurige lijdens geschiedenis, voortzetting vaji het be drijf onder toezicht van curatoren en verkoop tegen taxatiewaarde de waarde van onroerend en roerend goed werd tezamen op pl.n, twee millioen geschat kan het hotel bestaan en het •'•vult een onmisbare functie in Am sterdam. Sedert het verdwijnen van Couturier miste men hier noode een feestzaal van behoorlijke proporties en zulke zalen bezit Calton inderdaad. De entrée is voornaam, de zalen zijn prach tig en het is er 's avonds geanimeerd, want vele stadgenooten nemen de gele genheid te baat om er te dineeren en, al etende, te dansen. Ook de thé-dansant wordt des middags door vele dames be zocht. Er is een goed„band" en bij bij zondere gelegenheden zorgt de directie ten overvloede voor bijzondere attrac ties. Dajos Béla is met zijn troep in Carlton geweest en Marek Weber even eens. Dan werpt iedere dame haar man tel af en springt in de armen van haai' cavalier om te steppen. Niemand denkt meer aan de financieele catastrofe en aan het geld, dat in deze luxe-onderne ming verloren ging. Men danst zorge loos voort, mep eet en drinkt, men voelt zich gelukkig. Nu wij toch over hotels schrijven, wil len wij met enkele woorden herinneren aan de verbouwing van het „Park hotel", vroeger „Parkzicht", op den hoek van Stadhouderskade en Hobbema- straat. Overdreven luxe zal men er niet vinden, maar het hotel heeft niettemin een voornaam cachet en is, wat de tech nische inrichting betreft, up to date. De kamers hebben dubbele deuren en dub bele ramen, zoodat men er rustig slapen kan en op een mooi punt verblijft: vlak bij het Museum-kwartier en het Vondel park en in 't hart van de stad. Anjsterdam, Mei '30. EMERGO. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 2 Juni. MISDRIJF ARTIKEL 247 WETB. VAN STRAFRECHT. De eerste verdachte, de 41-jarige rijwiel hersteller Jacob S. te Hoogwoud, stond te recht ter zake het plegen van niet nader te kwalificeeren handelingen met een klein meisje, welk feit was gepleegd op 30 No vember 1929. Deze zaak werd in verband met het zedekwetsende met gesloten deuren behandeld. BELEEDIGtNO PER BRIEFKAART. Na heropening der deuren werd voortge zet de beleedigingszaak contra Joh. D electricien te Alkmaar, welke heer den electricien van der Sluis uit Dirkshorn had beleedigd door hem door middel van een per post toegezonden briefkaart te beschuldi gen van diefstal ten nadeele van de P.E-N. De beleedigdë, de vorige week door een mis verstand absent, was thans aanwezig en „Dat is hard, kleine meid! Hebben ze den datum vergeten?" „Neen. Julie en Jane hebben er wel aan ge dacht, maar die hadden geen geld. Vader en Moeder geven er niet om. Ze zijn vreeselijk on verschillig voor ons. Sommige ouders weten maar niet, hoe ze hun kinderen plezier kunnen doen en wij moeten bidden en smeeken om een beetje geld voor onze kleeren!" Toch zijn jullie altijd aardig gekleed." „Dat denkt u maar! Daar heeft u, als man, zoo geen verstand van. Anders zoudt u wel zien, dat wij altijd met „koopjes" loopen! O, wat zou ik er niet om geven, om goed gekleed te zijn en ook af en toe eens een pretje te hebben!" „Juli is een mooie maand, om in jarig te zijn", merkte Warwick op, die eigenlijk niet goed wist, wat hij zeggen zou. „De klaver staat in vollen bloei." „Ja. Een kennis van mij zond mij eens op mijn verjaardag een vers: „Als de klaver bloeit", maar hij had het zelve niet gedicht; het was, geloof ik, van een Amerikaanschen dich ter." „Was die kennis... een goede vriend van de jarige, zeg?" „Ja; maar hij was veel te arm, om d,e kennis making voort te zetten." „Foei, wat ben je toch een geldzuchtig schepseltje", lachte hij. Een oogenblik later ging zij en een half uur daarna kwam ze hem met een stralend ge zichtje achterop geloópen. „De post is geweest en kijk eens, wal hij ge bracht heeft!" Zij hield een gouden speldje in de hoogte. bleef bij zijn klacht volharden. De verdacht?: hield evejiwel zijn beschuldigingen ook staande. De getuige hield echter deze cam pagne voor een soort wraakneming, omdat v. d. Sluis in een vroegere strafzaak, mishan deling betreffend, tegen hem had getuigd. Gevorderd werd tegen D. 50 boeten, sub sidiair 50 dagen hechtenis. Verdachte werd bereids 4 maal ter zake vermogensdelicten veroordeeld. Daar verdachte beweerde dit bedrag niet te kynnen betalen, werd een on- derzoek-naar de.fiqanciën van verdachte ge- Jast en zal de zaak op 30 Juli nogmaals ter tafel komen. IN -DEN NEK GESTOMPT. De niet ter zitting verschenen heer Simon fO. had volgens dagvaarding op 30 Maart ter gelegenheid van een voetbalmatch te Wervershoof, den expeditieknecht Joh. Tol uit Hoorn, die als scheidsrechter dienst deed, een slag in den nek toegebracht, uit veront waardiging dat Tol een strafschop in hef nadeel van Wervershoof had geordeneerd. De officier vorderde tegen den licht ont vlambaren sportsman 20 boete of 20 dagen en werd hij' dienovereenkomstig veroordeeld. NOG EEN AMATEUR STOMPER. De 22-jarige ijzergieter Frans Joh. Adr, F. te Alkmaar stond terecht wegens mishan deling van zekeren heer N. J. de Vries, even als hij op de werf „Nicolaas Witsen" aldaai werkzaam, den stomp had toegebracht. Zijn toelichting van dit feit was voor ons niet verstaanbaar en de mishandelde getuige was niet verschenen. We volstaan dus met de mededeeling, dat de officier 15 boete of 15 dagen eischte en de heer F. al reeds gehuwd en zwak van gezondheid werd veroordeeld tot 7.50 boete of 5 dagen. Verdachte was er per saldo nog „lekker" mee en deed afstand van hooger beroep. WATER EN MELK GOOCHELAAR. De 53-jarige heer Ane BI., melkveehouder te Anna Paulowna, maakte kennis met dai politierechter, omdat hij op 24 Febr. aan den chauffeur Snellenberg had afgeleverd zoo- genaamde volle melk, die door toevoeging van water was „verfrischt". Door een keur meester werd van de verdachte melk een mon stertje genomen met hier boven gemeld fataal gevolg. De heer B. loochende heden alle verstandhouding met het bijgevoegde water. Doch voor den keurmeester had hij: erkend vóór het melken water in de emmer te heb ben gegoten. De zaak werd daarop ge schorst, ten einde den keurmeester te hooren. Op 16 Juni alzoo hervatting van het onder zoek. EEN VECHTPARTIJ UIT GEKWETSTE EIGENLIEFDE. In het café van den heer Veldhuys tt Hoorn ontstond op 19 April een conflict van minder vriendschappelijken aard tusschen P. J. H. en dén 18jarigen ingezetene Piet Veld uit Berkhout, die geen lust toonde den heer H. de hand te drukken, omdat mijnheer H zijn meisje lastig viel. Deze werd daarop woedend en gaf Piet een opstopper, dat hij met zijn hoofd door het caféruit geraakte. D heer V. was heden niet ter zitting aanwezig Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis 11 boete of 15 dagen. DE VELDWACHTER BELEEDIGD. De heer Rijnder Sandbergen, gemeente veldwachter te Andijk, werd onlangs vereerc met een zeer ordinair scheldwoord, hem toe gevoegd door mej. Klaaske P., die veront waardigd was, omdat de veldwachter haar zoontje had bekeurd wegens rijwielover treding. Eisch en vonnis 15 boete of 1" dagen. NUMMERBEWIJS KLOPTE NIET. De heer G. J. S., veearts te Alkmaar, werd op 17 April door den te Bergen gestationeer- den rijksveldwachter Roda op dén Kanaal dijk aangehouden, waarop bleek, dat hij' als bestuurder van het 4-wielig motorrijtuig G no. 13490 niet in het bezit was van een daar op passend geldig rijbewijs. Behalve de heer Roda werd ook gehoord de heer Rootzand welke de bewuste auto aan den heer S. had verkocht. De heer S. had met dit rijbewijs, doch het was niet op zijn naam gesteld, wel op den naam van den vorigen eigenaar. Het belang, waarom de heer S. dat nummerbewijs niet had doen veranderen, kon men niet achterhalen. De heer Rootzand had na eenige bespreking geen bezwaar den heer S. het nummerbewijs af te staan. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis con form. DE VAL VAN EEN KRAAM VERPLEEGSTER. Mej. C. M. H., 'n 36-jarig kraamverpleeg ster te Alkmaar, stond terecht ter zake het minder aanbevelenswaardige feit, dat zij op 6 Maart ten huize van den groentenhande- laar Bode, wonende Burg. Bosstraat te Ou- dorp, alwaar zij in functie werkzaam was, uit een geldkistje had weggenomen een bank- „Dat heeft Mary gezonden; Mary Armstrongl Ze heeft er tóch aan gedacht, dat ik jarig ben en ze weet, dat ik in het geheel geen byopte- rieën heb." „Heel lief van Mary", zei hij, het speldje wat nader bekijkend. Warwick bracht den dag door met Will Armstrong; eerst was hij" met hem meegereden naar Barstown, een marktplaatsje in de buurt en daar wilde hij ook een cadeautje koopen voor Clover. Want waarom zou hij nu ook het kind dit genoegen niet gunnen, ofschoon er bij hem ook nog een andere gedachte bij kwam, die Clover misschien minder bevallen zou heb ben, als zij ze geweten had: namelijk het idéé, dat Mary en hij de eenigen zouden zijn, die Clover wat gaven: dat vormde dan een soort schakel tusschen hen. Na eenig rondkijken kocht hij bij een juwe lier een medaillon met pareltjes, dat in het mid den een groen émaille klaverblad vertoonde. De prijs was wel hooger, dan hij gemeend had te besteden, maar hij kocht er toch nog een dpn gouden kettinkje bij. Nu wilde hij ook, dat Clover het dan nog op haar verjaardag zou hebben; dus ging hij on middellijk na het avondeten naar de pastori* terug. Jane zei, dat Clover in den salon was en /Thurston verwachtte niet anders, dan dat hij Mrs. Hoyroyde daar ook zou aantreffen en dat die zeker wel geen bezwaar zou hebben tegen zijn cadeau. Maar Clover was alleen en stond in het halfduister bij het venster in een mode blad verdiept. Warwick begon met te vragen, of ze nogal een prettigen dag had gehad. AY/ordt vervolgd!-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5