Landbouw en Veeteelt. Provinciaal nieuws Kerk en school Ingezonden stukken biijet van 25. De benadeelde was intus- schen door het meisje geheel schadeloos ge steld. Zij was tot de strafbare daad gekctnen uit momenteel geldgebrek. Zij had den heer Bode er niet om durven vragen. Deze ver klaarde haar gaarne te hebben willen hel pen, indien zij hem zulks had kenbaar ge maakt. Gelet op haar gunstige conduite staat, achtte de officier termen voor een voorw. veroordeeling aanwezig. Eisch en vonnis 2 maanden voorw. met 2 jaar proeftijd en op legging bijz. voorwaarden onder toezicht .van het „Leger des Heils". V EEN WEDERSPANNIGE BELASTING- PLICHTIGE. Door de gem.-veldwachter Kok te Urk Werd op 24 April een rijwiel in beslag geno men, waarvoor geen belasting was betaald, tegen welke ambtshandeling de eigenares Marretje H., zich krachtig verzette en tracht te met geweld zich van het rijwiel meester te maken. Zij maakte zich dus schuldig aan belemmering en ter zake dit feit vorderde de officier 20 boete of 20 dagen. Uitspraak overeenkomstig eisch. EEN GEWELDDADIGE KISTEN MAKER. De 18-jarige heer Jan K., kistenmaker te Hoorn, bleek niet voor de poes te zijn, daar hij op 10 April den expeditieknecht P. Bos- stadt, op wien hij vertoornd was, met ge duchte kracht bij de keel greep, dit lichaams deel dicht kneep en de expeditieknecht, die geheel machteloos was, met geweld tegen de straat smakte, waardoor de man pijnlijk aan zijn been werd getroffen. Volgens verdachte had vooraf de heer Bosstadt hem behoorlijk tot een knokpartij uitgedaagd en toen had hij de uitnoodiging natuurlijk aangenomen. De heer B. verklaarde evenwel heelemaal niet vechtlustig te zijn aangelegd. Gevor derd werd 30 boete of 30 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. Verdachte nam hier mede genoegen. De tenlastegestelde civiele actie werd afgeroepen. EEN ONWILLIG BEZOEKER. De 39-jarige bercrplooze heer Andreas Bern. R. te Helder, stond terecht ter zake huisvredebreuk gepleegd op 18 April, aange zien hij zich op gemelaen datum op de eerste vordering niet wilde verwijderen uit den winkel van den heer A. Oudenaards aldaar, welke heer was gehuwd met zijn stiefdoch ter. Hij beweerde om een portret en om gele te komen. Hoewel zijn stiefdochter hem her haaldelijk verzocht zich te willen verwijde ren, gaf hij aan die herhaalde vordering geen gevolg. Volgens verdachte had mej Oudenaards niets gezegd en had hij zich onmiddellijk verwijderd. Een tweede getuige mej. Jan Dijt, die eveneens in den winkel aanwezig was, bevestigde de verklaring van mej. Oudenaards, welke getuigenis door den heer R. echter als valsch werd bestempeld. Eisch 25 boete of 25 dagen. Uitspraak dito. Sluiting. DE LANGENDiJKER GROENTEN- VEILINGEN. Van een stille tijd 'aan de Langendijker groentenveilingen zal dit jaar geen sprake zijn. 't „Oude" seizoen gaat ongemerkt in 't „nieuwe" over, d.w.z. dat op het oogenblik van nog voortdurenden aanvoer van stapel- groenten, winterproducten dus, de nieuwe reeds verschijnen. Bijna elk jaar kwam het voor, dat er nog geen aanvoer van nieuwe producten was toen de laatste wintergroen ten (peen, uien en kool) aan de veilingen werden aangevoerd. De kooplieden hebben dus weinig gelegenheid voor vacantie-ne- men. Deze stille tijd wordt meestal gebruikt om buitenlandsche relaties op te zoeken of nieuwe aan te kweeken. Ook dit jaar zal de handelspatroon daartoe nog wel gelegen heid vinden, daar het personeel op de ver schillende kantoren wel zoodanig in de loo- pende zaken is ingewijd, dat de zaken, ook buiten aanwezigheid van den patroon, haar gewonen gang kunnen gaan. Er zijn trou wens handelszaken, die het heele jaar door vertegenwoordigd zijn door een der meest geschikte personeelleden, die de cliëntele be zoekt en tegelijkertijd tracht nieuwe relaties aan te knoopen. Doen eb uinbouworgani- saties alle moeite, om door ïeclame en het le veren van groenten van uitmuntende kwali teit de concurrentie het hoofd te bieden en het Nederlandsche tuinbouwproduct zijn gunstige reputatie te doen behouden en zoo mogelijk nog te doen toenemen, ook de han del zit niet stil, doch is voortdurend in de weer om het afzetgebied uit te breiden. Dit is in hooge mate noodzakelijk, als men be denkt, hoe, als gevolg van de slechte uitkom sten van den akkerbouw, veel akkerbouw land voor tuinbouwgrond wordt gebruikt en hoe in andere landen de tuinbouw zich, vaak -met medewerkig van de regeering, meer' en meer uitbreidt. Te midden van de werking der factoren heeft de Nederlandsche tuin bouwer een harden joestaanstrijd te voeren en in het bijzonder de Langendijker tuinbou wer, die op het buitenland is aangewezen. De afgeloopen week was nog niet zeer be moedigend voor de Langendijker tuinders. Brachten de winterproducten nog slechte prijzen op, ook de prijzen der vroege aard appelen en groenten lieten te wenschen ever. Roode kool, alleen aan de veiling te N.- Scharwoude aangevoerd, bracht in 't begin der week 1.70—3.50 op, later kon de groote voor ongeveer 3 worden verkocht en kon het mooie kleingoed 6—6.70 be dingen. Ook gele kool werd alleen te Noord- Scharwoude geveild. De prijzen lagen tus schen 3.30 en 5.60 afwisselend voor grootje en kwaliteit. 'Vrij groote aanvoeren Deenschc witte von den nog plaats: in totaal nog ongeveer 14 spoorwagons. Aan de Broeker veiling bracht (feze koel 0.30—0.90 per 100 K.G. op; aan die te Noord-Scharwoude 0.60—1.60 met voor enkele mooie partijtjes tot 2.40. Uien handhaafden de bekende slechte prij zen. De laagste prijs was 0.60, de hoogste 1.70. Grove uien brachten 1—/ 2 per 100 K.G. op. Voor peen kon het luttele be drag van 0-.200.30 per 100 K.G. wor den gemaak'. Oude aardappelen. Bravo, brachten 0.80 —u IjSC ofi. Tot zoover de oude producten. Van de nieuwe noemen we in de eerste plaats de vroege aardappelen. Reeds Maan dag 26 Mei verschenen de eerste aan de Broeker veiling. Groote brachten 21.10 21.90 op, drielingen 16.2016.70 en kleine 9.30. Eiken dag werden de aanvoe ren grooter, maar ook werden de prijzen lager. Zaterdag werd voor groote 12.30 13.80, voor drielingen 1313.70 en voor kleine 6.50—7.30 betaald. Deze prijzen zijn aan den lagen kant. Vergeleken bij het vorige jaar, zouden ze hooger moeten zijn. Toen werden de eerste vroege aardap pelen op 9 Juni aangevoerd. Den 13en Juni was de noteering aan de Broeker veiling voor groote 15.70—18.10, voor drielin gen 14.70—16 en voor kleine 4.80— 6. Gezien den mooien stand der aardappe len, is het te verwachten, dat er spoedig groote hoeveelheden aan de veilingen zullen verschijnen en in aanmerking genomen de goede kwaliteit en de nog ruime voorraden der oude, is het niet gewaagd te onderstel len, dat de prijzen nog aanmerkelijk lager zullen worden, vooral wanneer ook van uit het buitenland veel aardappelen op de markten zullen worden aangevoerd. Voor bloemkool werd in 't begin 20.70 22.80 betaald; Zaterdag bracht ze slechts 13 op. De aanvoer van boswortelen is nog niet groot; de prijs is verre van bevredigend, n.1. 5.40—6 per 100 bos; voor dezen tijd is dit veel te laag. De tomatenaanvoer neemt met den dag toe. Er werden niet minder dan 21000 K.G. geveild. Al is de prijs niet onbevredigend, hij is toch heel wat lager dan verleden jaar omstreeks dezen tijd. Verleden Maandag werd voor A-kwaliteit 45.9049.30 be taald, Zaterdag was deze prijs gedaald tot 35.10—ƒ,38. In nog erger mate liepen de B- en C-kwaliteiten achteruit: de eerste zakte van 45 op 29, de laatste van 44 op 30. Voor D werd de heele week gemiddeld 15 betaald. Verleden jaar werd op 30 Mei aan de veiling der L.G.C. betaald voor A 82.60, B 78.60, C 79 en D 30. Dit is een aanmerkelijk nadeelig verschil. DE LANDBOUWDAG IN OPMEER. Cccours Hippique. De prijzen werden als volgt toegekend. Spannen betuigde Landbouwpaardenle ipr. H. F. Bultman, Heemstede; 2e pr. Gebr. 'Hoed, Alkmaar. Betuigde Landbouwpaarden. Van de 15 ingeschrevenen behaalde: le pr. A. Scha- gen, Aartswoud, 2e pr. H. F. Bultman, Heemstede, 3e pr. Jac. Koop, Alkmaar Schoonste geheel: W. Twisk, Hauwert. Rijtuig bespannen met 2 paarden voor el kander. (Gereden onder reglement van het Centraal Comité voor de Concoursen Hip pique in Nederland), le pr. H. F. Bultman, Heemstede, 2e pr. Gebr. Hoed, Alkmaar. Betuigde Paarden. Open klasse. (Onder reglement van het Comité voor de Concour sen Hippique in Nederland), le pr. Jac. Rijks, Nijmegen, 2e pr. H. F. Bultman, Heemstede, 3e pr. Dr. D. Groenhart, Dirks- horn, 4e pr. H. F. Bultman, Heemstede. Groote belangstelling trok de dressuur- proef van de 5 landelijke rijvereenigingen, waaraan door 75 paarden werd deelgeno men. le pr. „West-Friesland" (St. Maartens brug) 116 3/4 punt; 2e pr. „Heiloo en Om streken" 113 3/4 punt; 3e pr. „Burcephalus" (Barsingerhorn) 112 1/4 punt; afd. dames: 4e pr. „Heiloo Omstreken" 107^ punt; 5e pr. „Anna Paulowna" 1061-2 punt. Aan het Springconcours namen 38 dames en heeren ruiters deel. le pr. A. Schenk, „Bucephalus", met Frits, 2e pr. IJ. Spaans, Heiloo. 3e pr. M. Eriks, St Maartensbrug. 4e pr. D. Boontjes, „West Friesland". St. Maartensbrug, met Dirk, 5e pr. D. de Graaf, St. Maartensbrug, met Cor rie. Een mooi succes voor de rijvereeniging „West Friesland" die met den 3den, 4den en 5den prijs ging strijken. TEXEL. Aan het Noordelijkste gedeelte van Texel is men begonnen met de werkzaamheden voor het aanleggen van een 400 M. langen dijk ter bescherming van dit gedeelte van ons eiland. De zee, onze aloude vijand, is daar steeds onverzadigbaar. Na eenige jaren geleden het poldertje „de Volharding" weg geslagen te hebben, zoekt ze daar steeds meer in te slikken. Door dezen dijk hoopt men haar dit althans in den eersten tijd te beletten. Niet alleen aan den Noordkant, doch ook de duinen ten Westen van den Eierlandschen Vuurtoren hebben heel wat te verduren. Ook daar zal men maatregelen moeten nemen, daar anders een doorbraak te vreezen zal zijn. Wel liggen daar geen vruchtbare lande rijen, doch het water zou het z.g. Buitenveld, tusschen vuurtoren en buitenste duinenrij, kunnen binnen dringen. WARMENHUIZENr Onze oud-plaatsgenoot, de heer Th. H. Reinders, thans werkzaam als Commies ter Secretarie te Jutphaas, is als zoodanig be noemd ter secretarie te Hilligersberg. BEVERWIJK. Aan de bloemenmarkt verschenen Maan dag de eerste kasgladiolen. Opbrengst 11 12 cent per stuk. Eene Zaterdag gehouden inzameling ten bate der t.b.c.-lijders der hier gevestigde tabak- en sigarenbewerkersbond, heeft 325 opgeleverd. Intrekking Vrijstelling. Bij beschikking van den minister van de fensie is de aan den dienstplichtige J. 'J. Out uit deze gemeente verleende vrijstelling van den militairen dienst wegens opleiding tot geestelijke, ingetrokken. WIERINGEN. De raad vergaderde Vrijdagmiddag 3 uur onder voorzitterschap van burgemeester Kolff. De voorzitter, las een schrijven voor van den heer S. P. de Vries, waarin deze mede deelde, dat hij als lid van den raad bedankt De heer de Vries wenschte onderaan de lijst te worden geplaatst. Voorzitter las verder voor het besluit van het Centraal stembureau, waarbij tot lid in de vacature-de Vries is benoemd de heer P. Kooij, van wien intusschen bericht was in gekomen, dat hij de benoeming aannam. Na onderzoek der geloofsbrieven van den heer Kooij door een commissie, bestaande uit de heeren Kaan, M. Kooij Pz- en Oden, werd tot toelating besloten, waarna de heer Kooij de vereischte verklaring en beloften aï legde en na gelukwensch van den voorzitter, als raadslid zitting nam. De voorzitter deelde hierna mede, dat van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Den Helder bericht was ingekomen, dat de wierwaarden in de Zuiderzee door het rijk opnieuw voor een 3-jarig tijdvak aan deze gemeente zijn verpacht. Verder waren ver schillende stukken ingekomen, o.a. die welke in verband staan met de uitvoering der nieu we wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Voor het verbeteren van de Nieuwstraat werden B. en W. gemachtigd: a. tot het voor rekening der gemeente ach terwaarts verplaatsen van den Noordgevel van het woonhuis Nieuwstraat 17 over een afstand van 1.60 Meter; b. den vrijkomenden grond, ter grootte van ongeveer 8.80 M2. van het perceel ka daster sectie C. No. 3036, aan te koopen voor een totale som van 1 met de kosten van overdracht; c. van de perceelen kadaster Sectie C. Nos 3765 en 3789 aan te koopen een langs den weg liggende grondstrook, welke strook in haar geheel groot is ongeveer 11.20 M2., voor een som van 5 per M2. met de over drachtskosten en onder voorwaarde, dat de kosten van de achterwaartsche verplaatsing en eventueele vernieuwing van het hek ten laste der gemeente komen; d. den aan te koopen grond te bestemmen tot openbaren weg. Een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van belasting op tooneel- vertooningen enz., beoogende voorstellingen, waarbij in het algemeen het maken van winst niet de bedoeling is, vrij te stellen van belasting, werd met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren Lub, Oden, Bosker, Tijsen en P. Kooij; tegen de heeren Jn. Lont, Jb. Lont, M. Bakker, M. Kooij, Jn. Kooij en Kaan. Besloten werd voor het jaar 1930 wederom zeegras te laten maaien en wel tegen dezelf de prijzen als het vorige jaar. Ook de ver koopsprijzen bleven onveranderd. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager-onderwijs werd met algemeene stem men benoemd in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Windsma, de heer F. H. T. Jasperse, onderwijzer te Ooster- land. B. en W. werden hierna gemachtigd tot het doen opmaken van een plan tot alge- heele verbetering van den hoofdweg in deze gemeente. Later zou dan kunnen worden be slist of de geheele hoofdverbinding (Wes- terlanderweg, Koningsweg, Gemeenelands- weg), dan wel een gedeelte daarvan onder banden zal worden genomen. B. en W. deel den mee dat het wel vaststaat dat met de be doelde verbetering een zeer groot bedrag gemoeid zal zijn, doch een lichtpunt is het feit, dat de uitkeeringen wegens gemeente- opcenten op de dividend- en tantièmebelas ting thans beginnen te vloeien, welke uitkee ringen zij wenschen te bestemmen tot dek king hetzij van de kosten zelve of van de rente en aflossing der deswege op te nemen geldleening. Ter zake van deze" belasting werd tot heden ontvangen over het dienst jaar 1927 135.40 en over 1928 12966,48. Vermoed wordt echter, dat die uitkeeringen over de volgende jaren hooger zullen wor den, al bestaat daaromtrent geen zekerheid. De jaarwedde van den correspondent der arbeidsbemiddeling werd met 400 ver hoogd en gebracht op ƒ1200. Het rijk draagt hierin bij 3/4 gedeelte, terwijl het lokaal, waarin de correspondent zijn zittingen houdt zal worden verhuurd voor 150 per jaar. Ten slotte werd nog definitief aangekocht het perceel van den heer M. Bakker, dat be stemd was om er een openbare lagere school te Den Oever op te stichten, onver schillig of deze stichting doorgaaf of niet. De heer Lub stelde voor den grond even tueel in erfpacht uit te geven, doch dit voor stel werd met 7—3 stemmen verworpen. Bij de rondvraag stelde de heer P. Kooij nog voor te Westerland een behoorlijke zwemgelegenheid in te richten, en verder om den ophaaldienst van huisvuil uit te brei den, door ook aan De Haukes het vuil te doen ophalen. Dit zal nader worden behan deld. Hierna sluiting. GROOTEBROEK. Voor de aanbesteding van de slooping van het oude- en bouwen van een nieuw raadhuis was laagste inschrijver de firma Joh. Desaunois alhier, voor 38.655, aan wien het werk werd gegund. De begrooting bedroeg 42000. Het schilderswerk werd opgedragen aan de firma J. J. v. Diepen te Grootebroek voor de som van 2800 (begrooting 3000). ZWAAG. De ourgemeester dezer gemeente, de heer Dibbits, die eenigen tijd geleden zijn zilve ren ambtsjubileum vierde, is nog steeds ern stig ongesteld. Opnieuw is een ziekteverlof van drie maanden aangevraagd. CASTRICUM. Het patronaatsfanfare, alhier, behaalde Zondag op het concours te Wervers- hoof in de afdeeling Uitmuntendheid een 2e prijs en in de marschwedstrijd een le pr. met lof. Het fanfare en haar uitmuntende directeur onze gelukwenschen. In verband met den milden groei van het grasgewas wordt reeds vroeg begonnen met den hooibouw, maar dat niet alleen, maar door eenige veehouders wordt het gras van de le snede ingekuild omdat men bang is dat bij niet voldoende droog en zonnig weer het gras niet behoorlijk zal kunnen ge hooid worden, waardoor groot gevaar voor hooibroei kan ontstaan, maar ook bij buiig weer dat het hooi slecht gewonnen wordt Het komt in deze streek niet vaak voor dat het gras van de le snede wordt gekuild. Al leen in het najaar wanneer het gras van de 2e snede niet behoorlijk meer gehooid kan worden wil het weieens voorkomen, maar toch maar enkele malen, terwijl dan de hoe veelheid ook geen beteekenis heeft, hetgeen thans wel het geval is. Men deelde ons mede dat op de boer derij van het provinciaal ziekenhuis giste ren een zeug niet minder dan 23 biggen hééft geworpen, waarvan 19 gezond en wel zijn. De andere 4 zijn doodgeboren. Wel een bewijs van vruchtbaarheid. Het zal wel een heele toer zijn dit kroost groot te krijgen. IJMUIDEN. Hier is Maandagochtend als verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meisjes A. de W. gearresteerd. BERKHOUT. Onder het vee van den landbouwer Akker man heeft zich een geval van miltvuur voor gedaan, HOORN. Tijdens het hevige onweder werd op de Ged. Turfhaven de telfoonleiding getroffen, een paar telefoontoestellen bij abonné's wer den onbruikbaar. Op den Nieuwen weg werd een der zware boomen getroffen. BERGEN. De Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode is weer verschenen. Het eerst nummer is verschenen van den 21sten jaargang van de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, sedert het vorig jaar onder redactie van den heer D. A. Klomp te Bergen. Dat redactie en uitgeefster vertrouwen in den groei van deze in het zomerseizoen on misbare badcourant hebben, blijkt uit het feit, dat het eerste nummer reeds uit vier bla den bestaat en dat tal van zakenlieden daar in advertenties geplaatst hebben welke voor de gasten uit deze streek van beteekenis kun nen zijn. Het blad is als gewoonlijk keurig verzorgd. De redactie roept de gasten weer een harte lijk woord van welkom toe, wijst op de groote drukte welke het vorig jaar in het vacantie- oord geconstateerd werd en doet in het bij zonder nog eens uitkomen, dat Bergen door de jongste beslissingen van den Raad inzake het boschterrein groote offers brengt om zijn attractie als een der mooiste vacantieoorden te kunnen behouden. Terecht doen de redactie en de secretaris van V. V. V. mr. H. Judell een beroep op veler offervaardigheid om ook de 934 H.A. bosch ten W. van de Sparrelaan in handen der gemeenschap te kunnen brengen. Natuurlijk worden de hoog- en laag wa terstanden gepubliceerd en men vindt in het eerste nummer reeds alle mededeelingen, voorschriften en tarieven, welke de gasten kunnen interesseeren. Een uitvoerige vreemdelingenlijst is reeds opgenomen en waar de redacteur blijkbaar een geboren humorist is, is de tekst overal aangevuld met grappen, anecdoten en humo ristische plaatjes. De heer Daalder geeft een natuurhistorische beschouwing en enkele poëten geven in dit eerste nummer reeds blijk van hun talent. Zooals gezegd, het blad ziet er aantrekke lijk uit en zal ook dit seizoen ongetwijfeld weer door duizenden gelezen en gewaardeerd worden. Gekozen is tot notabel bij de Ned. Herv. kerk te Oudorp de heer Jac. Blom Cz. EEN 50-JARIGE KWEEKSCHOOL. Op 23 Juni zal de rijkskweekschool te Maastricht vijftig jaren bestaan. Het voor nemen is dit in intiemen kring te herdenken. Op 1, 2 en 3 Augustus zal een reünie gehou den worden van oud-kweekelingen en leera ren, voor welke reünie zich tot nu toe plm. 300 reünisten hebben opgegeven. Er zal bij die gelegenheid ook een gedenkboek verschij nen. EGMOND AAN DE NHOEF. Bevestiging ds. K. Nobel. Zondagmorgen te half elf had alhier in de Ned. Herv. kerk de bevestiging plaats van ds. K. Nobel. Het kleine en geriefelijke kerk gebouw was geheel bezet.. Nadat de bevestiger, prof. dr. Lindeboom te Groningen, den kansel had beklommen, zong de gemeente Psalm 28 2. Hierna volg de voorlezing uit den 2'5 sten Psalm. Na het gebed vervolgde prof. dr. Linde boom o.a.: De tijd van beroep, vacature tot intrede is een tijd van onrust, van onzekerheid. Doch nu is er blijdschap. De intrede van den nieu wen dominee is een groote gebeurtenis in het leven der kerk. Ook voor den predikant is dit een groote verandering. Het afscheid van de gemeente is als een diepe insnijding in het leven, een tijd, waarin banden worden ver broken. Boven dit alles komt uit de blijdschap en voldoening, dat de nieuwe predikant straks zijn intrede zal doen in de gemeente. Spr. eindigde met dé bede: „Wil ons door Uw genade sterken, bij al wat onze roeping past". Na het zingen van Gez: 12 vers 1 vervolg de sprekers naar aanleiding van de woor den; En Filippus kwam af in de stad van Sama- ria en predikte hun Christus. En de scharen hielden zich eendrachtelijk aan hetgeen van Filippus gezegd werd, dewijl zij hoorden en zagen de teekenen die hij deed, en daar werd groote blijdschap in die stad. (Hand. 8 5, 6 en 8). De uitbreiding van het evangelie en het jonge Christendom was het werk van de eer ste Apostelen. Steeds wijder werd de kring Zij trokken het land door, overal hun ge meenten stichtend. Dit is nu bijna 19 eeuwen geleden. Spreker vergeleek het Christendom met de kringen, die ontstaan rondom een in het water geworpen steen. Die kringen planten zich voort, maar nemen af in hoogte. Het Christendom heeft zich ook uitge breid, maar het heeft verloren aan kracht en bewogenheid. Spr. noemde als voornaamste oorzaak hiervan de hardheid der harten. Daarom zijn er predikanten noodig, die het evangelie verkondigen. Meer dan 18 eeuwen is Jiet reeds verkondigd, en telkens is het weer nieuw. De inhoud is onuitputtelijk als een boom, drie altijd weer vruchter' draagt. 1 ■Het ambt van predikant is moeilijk 0m dat hij te maken heeft met menschen. Men" schenmateriaal is geen makkelijk materiaal- levende zielen, schepselen Gods. Spreker plaatste tegenover de vrijheid van een beroep in de Ned. Herv. kerk, het benoe men van een pastoor in een R K. Parochie" Deze wordt de gemeente gezonden. Voor eeri predikant en zijn gemeente wordt dikwijls het beeld gebruikt van een herder met zin schapen, n.1. een arbeider in den wijngaard De predikant is de hovenier, die de levend' ranken leidt. Na het zingen van Gez. 213 vers 1 en 3 had de eigenlijke bevestiging plaats. Prof dr. Lindeboom noemde het een voorrecht van een bevestiger, de eerste te zijn die den beves tigde kan gelukwenschen. Spreker vervolgde tot ds. Nobel o.a.Dit is niet Uw eerste ge meente. Vele jaren liggen reeds achter U Het is daarom overbodig U op de beteekenis van het ambt van predikant te wijzen. Hierna uitte spreker woorden van dank tot den consulent, ds. v. d. Kieboom te Bergen die spr. in de gelegenheid had gesteld ds' Nobel, met wien hij meer dan 30 jaar vriend schappelijk omgaat, te bevestigen. Tot de gemeente richtte spreker ongeveer deze woorden: Ik sta hier voor U als vreemde, doch één ding verbindt ons en dat is de liefde voor de Ned. Herv. kerk. Gij hebt het voorrecht sa men te komen in een der schoonste kerkge bouwen en een predikant te hebben, die o-e- wend is, met hart en ziel in de gemeente te werken. Spreker hoopte, dat de gemeente dit waardig zal toonen. Zooals Richard Leeuwenhart en zijn schildknaap elkaar terugvonden door het zingen van een lied, zoo hoopte spreker ook, wanneer er iets van scheiding ontstaat, of van minder goed begrijpen, dat gemeente en predikant elkaar weer spoedig zullen vinden. Tot slot werd gezongen Gez. 221 4. Intrede van ds. K. Nobel. Des namiddags te twee uur had in het. zelfde kerkgebouw de intrede plaats van ds. K. Nobel. Aangevangen werd met het zin gen van Gez. 2:1. Hierna lezing uit het evangelie van Mattheus, 5de hoofdstuk d* verzen 38 tot 48. Een koortje onder leiding van mevr. Dam te Dirkshorn zong een tweetal liederen. „Ge bet" van Hauptmann en „Vere Languores" van Lotti. Hierna sprak ds. Nobel ongeveer aldus: „Gemeente van Egmond Binnen en den Hoef en allen die hierheen gekomen zijn, heb dank voor de belangstelling en voor alles wat zij wedervaren hebben in deze gemeen te. Ik ben wel tot dominee verklaard, maar ik ben Uw dominee nog niet. Naar spr. mee ning komt dat pas na jaren. Hoe vinden pre dikant en gemeente elkaar? Daartoe zijn vele middelen, Spreker koos daarvan één, en wel wat geschreven staat in Zacharia 4 vers 6, het 2de gedeelte. Niet door kracht, noch door geweld, maar door mijnen Geest zal het geschieden, zegt de Heer der heirscharen. Bij allerlei omstandigheden in de wereld is geweld noodig. Maar hier kan door samenwerking éénzelfde levensbeginsel gebo ren worden. Daardoor leeren wij elkanders verstaan, ondanks alle verschil in stand en karakter. Na het zingen van Psalm 89 vers 1 en 7 bracht spreker zijn dank, ook namens de ge meente aan prof. Lindeboom en wenschte hem kracht en vertrouwen in de leiding, die ook zijn leven bestuurt. Spreker hoopte op goede samenwerking met de andere predikanten in den ring en dat vooral de kerkeraad hem zal bijstaan en steunen, tot heil van deze gemeente. Samen zullen wij, aldus spreker, arbeiden aan de instandhouding van het gebouw, dat eigen lijk de gemeente is. Den kerkvoogden en notabelen werd dank gebracht voor al hun zorgen. Spreker vervolgde: Namens mijn vrouw en mijzelf breng ik dank aan den heer en mevrouw Schilp. Ook tot den organist en zijn helper werden woorden van dank geuit. In de Protestantsche kerken komt zoo licht een groote armoede, een kilheid, die verderfe lijk is. De organist moge predikant en ge meente tot steun zijn om ons daarvoor te be hoeden. Spreker deed een beroep op den koster en zijn gezin. Hun hulp is allereerst noodig. Een woord van dank werd nog gebracht aan het koor en del eidster, dat Psalm 121 van Mendelssohn ten gehoorc gaf. Spreker besloot aldus: Zou het gelukken, dat wij de dominee en domineesche van Egmond worden? Wij stel len ons niet voor ds. Spelberg na te doen. Imitatie is onecht. Zij waren jong, wij niet. De tijd moge 't leeren. God geve aan onze samenwerking zijn zegen. Hierna stond ds. v. d. Kieboom op en stelde de gemeente voor te zingen Gezang 216 2. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt Mijnheer de Redacteur, De vergadering van het Avro-actie comité, die hier Vrijdag werd gehouden, was uitslui tend voor houders van luistervink-diploma s toegankelijk. Zij, die een andere meening be treffende het zendtijdvraagstuk hebben, kon den die niet uiten. Daarom verzoek ik U opname van het vol gende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de protestvergaderingen wordt er over al met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de A.V.R.O. een omroep is, die uit het vo.k zelf is gegroeid. Maar zijn de andere om roepen dat dan niet? De voorzitter van het comité hier in Alk maar scheen van meening te zijn, dat oe V.A.R.A. een soort filiaal van de S.D.A F- is. Niets is echter minder waar. De V.A.R.A. is een zelfstandige vereent- ging van luisteraars en telt tallooze men schen, die met het streven der S.D.A.P- me steeds kunnen sympathiseeren. Zij willen echter hun levensovertuiging ook in den omroep tot uiting zien komen, zoo goed als dat tot nu toe met de Katholieke e» Christelijke levensbeschouwing is gebeurd De A.V.R.O. beweert, dat zü steeds een

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6