Vreest geen Examen Burgerlijke Stand. KOLONISATIE VAN JAVANEN IN DE BUITENGEWESTEN. Binnenland <Jruk spreken over de reisjes voor de school- 'kipderen. Zoowel voor de openbare als voor de r.-k. school hebben lijsten in het dorp ge oculeerd ter inteekening en de opbrengst is voor beide scholen zeer bevredigend geweest. iDe opbrengsten waren tamelijk meer dan verleden jaar. Naar wij vernemen is besloten dat de kinderen van de openbare lagere school op Donderdag 12 Juni a.s. met de boot van Bak naar Amsterdam zullen gaan naar Artis en vandaar naar Schinkelhaven /terwijl de kinderen van de r.-k. school op Donderdag 19 Juni zullen gaan met de boot ;van Bak naar Koedijk en vandaar verder [naar Bergen en Schoorl. NOORDSCHARWOUDE. Woensdag werd vanwege d*e afdeeling van Jen Bond voor Staatspensionneering een autotocht voor de ouden van dagen georga niseerd, waarvoor veel belangstelling was. Niet minder dan een twintigtal particu- liere auto's waren hiervoor beschikbaar ge. steld, terwijl tevens nog gebruik werd ge maakt van drie autobussen van de fa. Kok, Tuinman Wilken. Begunstigd door goed weer werd een tocht jemaakt naar Haarlem en Omstreken. BEVERWIJK. De jaarlijksche grasveilingen zijn te Be ierwijk begonnen. De prijzen zijn ongeveer gelijk aan die van verleden jaar doch toen had men geen waar voor zijn geld en thans leveren alle landerijen overvloedig gras op. Voor het et groen bestaat weinig belangstelling en dit werd juist verleden jaar met grof geld be taald. Voor 20 H. A. etgroen waar men verleden jaar 80 voor gaf besteedt men thans 20 ZUID- EN NOORDSCHERMER. Bij den heer C. van Zoonen, Zuidervaart Zuid- en Noord-Schermer is komen aanvlie gen een postduif op den vleugel gemerkt ijean Hocefried 53 Rue St. Pierre Mouscron. Een ring om den rechterpoot is gemerkt 3024439 (Belg) 30. BERGEN. Ingekomen personen. H. R- Bijkerk, N.H., dienstbode, Pier Pan Jerstraat 14, van 's-Gravemoer G. Kohn, N.I., hulp in de huishouding, Jan Olden- •burglaan 9, van Stad Hardenberg. F. H. «h, E.Lcacaobewerker, Matth. Wiegman- Koch, E.L., cacaobewerker, Matfh. Wiegman- weg 11, van Alkmaar. C. B. Koch, N.H z. b., Matth. Wiegmanweg 11. van Heiloo. C. Vlugt, R.K., dienstbode, Kogendijk 26, van Warmenhuizen. A. B. Bosman N.H., dir. postkant, Oude Prinsweg 17e, van Hat- tem. D. Vlaar, R.K., veehouder, Voert 11, van Zijpe (N.-H.) A. W. Klei, G.Khuis knecht, Hertenlaan 5, van Amsterdam C. 'J. Steenhoek, E.L., hulp in de huishouding, Renbaanlaan 1, van Heemstede. M. P. Kalksma, N.H kantoorbediende, Russenweg 2, van Amsterdam. J. Frankfort, N.H., fabrieksarbeider, Nachtegalenlaan 13, van Alkmaar. H. Ruiter, echtgen. C. Koetsier, N.H., z.b., Molenkrochtlaan 4, van Berk hout. D. H. van Daalen, R.K., boekhouder, Broekbeekiaan 14, van Alkmaar. F. P. Mesu, geen, Rijksl. consulent, Meerwijklaan 4, van Zwolle. C. N. Tuinman, R.K., ar beider, Groeneweg 50, van Oterleek. N. Krijgsman, N.H., stucadoor, Matth. Wieg manweg 20, van Oudorp (N.-H.) J. Peelen, N.H., z.b., Matth. Wiegmanweg 9, van Am sterdam. F. H. Jureit, E.L., zaalmeisje, v. Reenenpark 24, van Amsterdam. H. C. Koersvelt, R.K., venter, Nesdijk 53, van Am sterdam. J. Blankendaal, R.K., land bouwer, Kogendijk 90, van Den Helder. E. M. C. Lowe, wed. A. Schild, N H., z.b., Schoolstraat 12, van Nieuwe Niedorp. J- Slikker, R.K., schoenmaker, Zakedijkje 29, van Grootebroek. C. Koster, N.H., z.b., Matth. Wiegmanweg 15 van Den Helder. W. J. Crefeld, N.H., musicus, Kerkelaan 16, van Alkmaar. J. Hoek, N.H., stoffeerder, Stud- ler v. Surcklaan 9, van Alkmaar. A. Wuis, weda W. den Adel, N.H., z.b., Zuidlaan 10, van Barsingerhorn. E. Koekkoek, N.H., z.b., Schoolstraat 3, van Laren (N.-H.) F. Wanderer, R.K., dienstbode, Lijtweg 11 naar Duitschland. M. Blok, N.H., kapper, Dorpsstraat 21, ambtsh. ingeschreven. J. van Suil, G.K., z.b., Geestweg 4, van Amers foort. D. Moraal, N.H., dienstbode Bree laan 78, van Boskoop. E. A. Beukman, geen, z.b., Lijtweg 13, van Ermelo. J. Bak ker, R.K., arbeider, Dorpsstraat 69, van Egm. Binnen. G. G. Schrieke, N.H., z.b.. Bree- laan 16, van Brussel. L. Wissekerke, geen, z.b., Kerkelaan 16, van Alkmaar. A. v. d. Staal, N.H., kantoorbediende, Dorps straat 84, van Amersfoort. P. Henke, E.L., z.b.. v. Blaaderenweg 10, van Nibbixwoud. C. de Jager, N.H., z.b., Bergerweg 41, v. Heiloo. A. Steehouwer, N.H., z.b., Kerke laan 14, van Apeldoorn. H. Spoor, geen, kellner, Hoflaan 2, van Laren (N.-H.) G. C. Béguin, R.K., sigarenmaker, v. Blaaderen weg 4, van Alkmaar. M. Jonker, wed. H. 'J. Buitenhuis, N.H., z.b., v. Blaaderenweg 4, van Alkmaar. M. Snijder, wed. J. Piene- man, N.H., z.b., van Blaaderenweg 20, van Alkmaar. A. Swaan, wed. M. Mulder, N.H., z.b., Breelaan 20, van Heiloo. D. 'Louwerse, N.H., kantoorbediende, Doorntjes 14, van Alkmaar. H. J. Friedt, E.L., schil der, St. Antoniusstraat 37, van Alkmaar. M. Heine, E.L., z.b., Middengeestweg 24, van Duitschland. J. W. Stadegaard, RX, bakkersknecht, Dorpsstraat 80, van Heer- Hugowaard. G. Pluim, N.H., dienstbode, Zuidlaan 3, van Valburg. L. Fischer, R K-, dienstbode, Komlaan 16, van Amsterdam. A. de Geus, echtgen. C. Roozendaal, N.H., z.b., Kogendijk 18, van Koedijk. D. Jem- rnink, N.H., z.b., Russenweg 6, van Zijpc (N.-H.) R. Dol, geen, dienstbode, Russen weg 6, van St. Maarten. H Bult, N-H bakker, Oosterweg 14, van Eindhoven. E. C. Kos, echtgen. A. Barten, N.H., z.b., Ka naaldijk 89, van Zijpe (N.-H.) A. C. P- Snoerwang, echtgen. G. J. Dilg, geen, z.b Hoflaan 10, van Curacao. J. B. Waleson, N.H., z.b., van Jan Oldenburglaan 28, van O. I. R. Lantink, N.H., dienstbode, Meerwijklaan 4, van Dalfsen. H. C. Heogen Dijkhof, N.H., machinist, woonwagen Ronde Kom, van Naarden. A. H. Tuin, B-K., z.b., Loudelsweg 20, van Zijpe (N.-H.) A. Lengers, R.K., z.b., Jan Jacoblaan 19, yan Voorst. T. van Zoonen, N.H., pension- want er ia een middal dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mjjnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in ko kers van 75 ot. bjj Apoth. en Drogisten. houdster, Russenweg 23, van Alkmaar. A. Barten, N.H., veehouder, Kanaaldijk 89, v. St. Maarten. J. Borst, N.H., veehouder, Kanaaldijk 7, var» Alkmaar. P. Smit, N.H., z.b., Bergerweg 50, van Akersloot. S. Visser, N.H., arbeider, Groeneweg 36, van Heiloo. L. Louwe, RX, arbeider, Leo Gestelweg 4, van Oudorp (N.-H.) G. lgesz, geen, graanhandelaar, Wilhelminalaan 23, van Alkmaar. L. Groen, O.C., dienst bode, Russenweg 21, van Alkmaar. M. M. Portegies, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Beverwijk. W. Krist, GX, fourage- handelaar, Kanaaldijk 87, van Haskerland. M. E. Soers, N.H., z.b., Kogendijk 56, van Zd. en Nd. Schermer. J. E. Scheeroian, RX, z.b., Loudelsweg 20, van Uitgeest. P- J- Kruyer, R.K., veehouder, Kanaaldijk 85, van Zijpe (N.-H.) IJ. Bruyn, N.H., vee houder, Bergerweg 147, van Schoorl. H. P. F. Spuybroek, N.H., z.b., Bergerweg 56, v. Heiloo. S. Travaille, N.H., dienstbode, Prinsesselaan 36, van Sneek. M. L. Goosen, echtgen. Otto, N.H., huishoudster, Breelaan 18, van Rotterdam. K. Bartels, N H huis schilder, Schoolstraat 31, van Den Helder. H. van Es, N.H., kok, van Hasseltstraat 7, v. Amsterdam J. G. Hes, R.K., kantoor bediende, Witteweg 15, van Harenkarspel. E. Dornmeyer, dienstbode, Breelaan 8, van Akersloot. B. M. Bolman, geen, geleidster, Verspijckweg 7, van Zaandam. W. Meyer, N.H., kok, Matth. Wiegmanweg 13, van Zijpe (N.-H.) M. Ruiter, R.Kdienstbode. Bree laan 132, van Alkmaar. A. J. W. Baas, RX, groentenhandelaar, Dorpsstraat 66, van Bovenkarspel. S. de Vries, D.G., dienst bode, Kastanjelaan 9, van Barradeel I. van der Wal, N.H.. dienstbode, Breelaan 45, van Workum. A. van der Pol, R.K., spoorwegarbeider, Witteweg 15, van Egmond aan Zee. J. Pastoor, E.L., dienstbode, Boulevard 2, van Baarn. A. Borst, echtgen, IJ. Bruyn, N.H., z.b., Bergerweg 147, van Alkmaar. B. M. de Block, R.K., dienst bode, Breelaan 6, van Alkmaar. W. Leeuw, echtgen. N. de Waard, R.K., z.b., Wieden- bruggeweg 12, van Akersloot. F. Schempp, D.E., kapster, Dorpsstraat 10, van Heemstede. M. Bos, N.H., z.b., St. An toniusstraat 38, van Eelde. M. C. den Das, wed. P. Hoogland, N.H., z-b., Breelaan 104, van Schagen. J- ïjzenbrand, N.H., schoen maker, van Blaaderenweg 6, van Abbekerk. Vertrokken personen. M. M. Aleve, R.K., z.b., naar Zandvoort. A. A. M. v. Eyk, R.K., onderwijzeres, naar Venhuizen. B. Bult, echtgen. S. P. Stenne- berg, N.H., z.b., naar Susteren. A. C. M. Boon, RX, z.b., naar Bovenkarspel. C. Groen, N.H., bakkersknecht, naar St.-Pancras. C. M. Mulder, N.H., onderwijzeres, naar Akersloot. D. Colijn, G.K., z.b., naar Staat Washington, U. S. A. Th. C. Schouten, R.K., z.b., naar Californië, U. S. A. P. S. van Ruiten, R.K., landbouwer, naar Califor nië, U. S. A. P. H- C. Fijn, N.H., tele- foniste, naar 's-Gravenhage. C. Groot, N.H., slagersknecht, naar Haarlem. G. de Koning, G.K., huisknecht, naar Amsterdam. J. C. Zabel, G.K., adj. onderoff., naar N. O. I. J. Rijniersoe, N.H., smid, naar Am sterdam. B. Faber, geen, z.b., naar Am sterdam. A. M. Winter, R.K., winkeljuf frouw, naar Velsen- K. Smit, N.H., z.b., naar Heiloo. J. de Vries, G.K., dienstbode, naar Amsterdam. A. Brouwer, N.H., land man, naar Alkmaar. J. Pel, N.H., land man, naar Alkmaar. C. Berkhout, RX, arbeider, naar Alkmaar. Raden Koentjoro, z.b., naar Weltevreden. W. Kager, R.K z.b., naar Bovenkarspel. C. Kager, RX, z.b., naar Zwaag. C. W. H. Teepe, E.L., verpleegster, naar Amsterdam. M. C. Kuys, R K., z.b., naar Harenkarspel. L. Elzas, N.I., koopman, naar Alkmaar. J. de Vries, N.H., arbeider, naar Koedijk. C. Beemsterboer, R.K., dienstbode, naar Wog- num. J. de Graaf, N.H., z.b., naar Cas- tricum. F. J. Groesbeek, echtgen. J. Hamel- ton of Silverton Hill, Rem., z.b.,\naar s-Gra venhage. G. Graefe, E.L., dienstbode, naar Duitschladn. J. W. Prins, N.H., kruide nier, Hoorn. H. H. van de Zande, R.K., betonwerker, naar Groningen. M. W. J. Tichelaar, R.K., z.b., naar Amsterdam. G. W. C. Brinkman, N.H., leerl. verpl., naar Zwolle. J. J. P. v. d. Bosch, N.H., z.b., n. Rotterdam. J. Blankman, N.H., z.b., naar Alkmaar. A. van Dijk, N.H., bakkersknecht, naar Zd. en N. Schermer. J. M. Th. Zeg waard, R.K., onderwijzeres, naar Hoedekens- kerke. P. A. Vink, R.K., uitgever, naar Antwerpen. G. A. J. Schouten, R.K., z.b., naar Heemstede. P. J. Vlam, N.H., vee houder, naar Zijpe (N.-H.) C. Akkerman, N.H, landman, naar Schoorl. L. Visser, G.K., arbeider, naar Amsterdam. A. Witte brood. RX, metselaar, naar Egmond-Binnen. J. Modder, N.H., arbeider, naar Egmond- Binnen. J. P. Kruysveld, R.K., schoen maker, naar Alkmaar. J. C. Beentjes, R.K., z-b., naar Heemskerk. J. G. E. Engel, E.L kellner, naar Amsterdam. J. W. Muthert, N.H., koopman, naar N. O. I. A. J. M. v. Amersfoort, N.H-, z.b., naar Wijk aan Zee en Duin. C. Tesselaar, R.K., chauffeur, n. Koedijk, St. Pancras. F. Wiersma, N.H., boerenknecht, naar St. Pancras. Kort geleden kwam in de dagbladen een elegram uit Indië voor, inhoudend dat de regeering een commissie heeft samengesteld, waarvan een lid van den Raad van Indië aan het hoofd staat, ten einde het vraagstuk van ;olonisatie van Javanen op de buitenga westën te onderzoeken. De secretaris voora» zal dienstreizen ondernemen met name op Malakka, opdat de commissie bekend wordt met omstandigheden en voorwaarden waar onder een kolonisatie in het groot kan slagen. Het is niet de eerste maal, dat van regee- ringswege de kolonisatie tot onderwerp van studie werd opgedragen. Reeds heefr uie studie heel veel tijd en geld in beslag ge nomen en de regeering schijnt nog steeds niet genoeg te weten, hoe zij de kolonisatie met goede uitkomst kan bevorderen Zou dat er wellicht op wijzen, dat op geen manier de Javanen in grooten getale zijn te bjwegen met hun gezin de aloude woonstede te ver laten voor goed en elders hun leven te leiden? De regeering wil zoo gaarne de ko lonisatie doen slagen, bovenal en in de eerste plaats in die deelen der buitengewesten, waar landbouwondernemingen zijn gevestigd. Want wel heeft zij in 1919 verklaard dat de verdwijning van de strafrechtelijke bepalingen in de kolonie-ordonnantie niet is gekoppeld aan het welslagen van de kolonisatie, maar zij begrijpt dat de opheffing van die bepa lingen een roekeloosheid beteekent indien er geen genoegzame beschikking is over regel- matigen vrijen arbeid. Was die er, de ondernemers zouden juichen. Immers zijn zij altijd genoodzaakt geweest tot het aanwerven van arbeiders van Java onder verbintenis, waarvoor vele kosten werden opgebracht aan werving, handgeld, voorschot, overtocht, huisvesting en behandeling bij ziekte. Zou daarbij nog komen, dat die contractanten ongestraft zich kunnen onttrekken aan hun verplichtingen, dan wordt alle bedrijf van ondernemingen op losse schroeven gezet. Hoezeer het koeli- contract een wettelijke bescherming behoeft, toch is de regeering allang van voornemen de beschermende bepalingen op te heffen, ge noopt als zij zich daartoe ziet door het drij ven van aanhangers van enkele staatkundige partijen in de volksvertegenwoordiging, al vindt dat zijn grond niet in een bevoegde be oordeeling. Het buitengewest, dat in zaken van land bouwnijverheid den toon altijd aangeeft, is Oostkust van Sumatra en men heeft op dat gewest te letten als er sprake is van maat regelen die het leven van de ondernemingen raken. Welnu, daar in Oostkust van Sumatra, in Deli vooral, waren verscheidene onder nemingen er al 20 jaar geleden op uit, hun Javanen te bewegen tot vestiging met hun gezin. Zij wenschten te doen voor hun ge west, wat de regeering voor heel Sumatra en afdeelingen op Borneo en elders wilde. Overbekend zijn de proeven van kolonisatie van gouvernementswege in de Lampongsche districten, die aanvingen in 1906 en werden 'afgesloten in 1913, toen de regeering meende dat er wel een overkomst van Javanen naar de kolonie uit eigen beweging kon volgen. Zij echter volgde niet en wat later zijn de „proeven" voortgezet met wederom ten kostelegging van groote bedragen. Wat er aan kolonisatie van Javanen be paaldelijk is op touw gezet, bleek volkomen onbevredigd, omdat niet is bereikt, dat Ja vanen in grooten getale en uit eigen bewe ging wegtrokken naar streken buiten Java, waar te weinig volk is en genoeg gronden voor vestiging zijn te vinden. Maar in weer wil van de opgedane ondervinding blijft de regeering gehecht aan haar wensch en zoo heeft zij nu wederom de kolonisatie in studie gegeven aan een vrij talrijke commissie. Men moet hopen, dat zij na de studie tot een zekerheid komt, al zou die dan ook negatief luiden. Geschreven is er in den loop der jaren over kolonisatie in Indië heel veel: over die van Europeanen, die er het boerenbedrijf zouden uitoefenen; over die van Indisch volk uit Britsch gebied, Tamils die men in Deli gaarne had ontvangen, maar het Britsche bestuur wilde de emigratie niet toestaan; over die van Javanen ten slotte het meest. In Indië bestaat een heele litteratuur uit ambtelijke verslagen en ook van niet-ambtelijke zijde is veel te •berde gebracht, waarvan de nieuwe com missie nut kan trekken. Evenwel, géén ver slag omtrent een kolonisatie of het moet worden gekeurd, waarbij in aanmerking zijn te nemen het tijdstip, de opsteller en nog wel meer. Als op Gedong Tataan, de Lam pongsche kolonisatie, hooge en ook wel niet hooge bezoekers kwamen, was hetgeen zij te zien kregen wel in orde. Dan waren de kampongs der kolonisten keurig, de wonin gen knap van onderhoud, op het veld was wat te zien en de afwezigen heetten in de omstreken tijdelijk werkzaam op onderne mingen als daglooners. Overdag wat zonne glans en 's Avonds het gekwinkel van den gamelan! Niet zoo licht te zien was de achterkant, waar men zou moeten nagaan, hoeveel grond elke kolonist heeft en wat hij er van ver kreeg; 'hoe het stond met de genoten voor schotten en de terugbetalingen; hoeveel de kolonist aan dagloonen trok van naburige ondernemingen; en in de voornaamste plaats: in welke mate is de kolonist er zelfstandig geworden en is het zoo ver dat hij aan zijn lot kan worden overgelaten zonder vrees voor een spoedig verval tot pauper. Men vergete niet dat de kolonisatie te Gedong Tataan een leider met helpers had, een toezicht dus van gouvernementswege, terwijl de gezonde toe stand bij kolonisten toch moet zijn dat zij vrij en op eigen verantwoordelijkheid handelen en bestaan, niet aan het handje steeds van vadertje Gouvernement. De wezenlijke toets- steenen waren natuurlijk voor bezoekers van den dag niet te bezigen en zoo zijn er rap porten verschenen over den toestand van de kolonisatie in de Lampongs die waardeloos zijn. Zelfs van een wanbeheer is er pas ge bleken, nadat het lang was gevoerd. Vast staat dat een kunstmatige kolonisatie weinig kans biedt op bevredigende uitkomst. Hoe zij dan kon uitgevoerd, zal men vragen. Het antwoord wijst op de aanbeveling van de hoofden in de dorpen en in de districten. Er zijn in alle dessa's wel lieden, die eigen- ijk geen grond en zelfs geen huis hebben, doch in het huis verkeeren van een ander Zulke „menoempangs" kunnen vaak zonde nadeel voor de dessa, ja vaak met voordeel worden bewogen tot vertrek naar elders. Verder zijn er ook gezeten dessa-menschen, wien het verblijf om verschillende redenen in de dessa niet meer aangenaam is. Wordt hun een vestiging aanlokkelijk gemaakt, dan willen zij daartoe wel overgaan, vooral wan neer er nog dadelijke voordeelen aan werden verbonden. Indertijd gingen naar Gedong Tataan vele slechte elementen uit de dessa over, menschen die hun schuldeischers ont- iepen of andere kwade posten op hun reke ning hadden. Later heeft men ook wel on derscheid gemaakt en de aanbeveling beperkt, maar de goede landbouwers hebben zich weinig voor de kolonisatie aangemeld. Waarom de Javaen, zelfs die uit het over bevolkte midden-Java weinig voelt voor emigratie? Volkomen juist weet dat niemand Er zijn roerselen ook bij hen, die niemand kan bepalen. Wel weet ieder te vertellen, dat de Javaan gehecht is aan zijn geboortegrond dat zijn koppensnellers en kannibalen van Borneo en Nieuw Guinea ook maar er kunnen nog zoovele redenen zijn die weer houden van overtocht naar het land-over-zee. Het is een feit, dat uit eigen beweging wel degelijk Javaansche emigratie heeft plaats ge had, vroeger en ook in onzen tijd. Er zijn bijv. talrijke nederzettingen gekomen in Zuid-Borneo, in het land van Bandjermasin, menschen die er allen een goed bestaan heb ben gekregen. Van oude dagteekening zijn Javaansche nederzettingen in Palembang en op Java zelf, in Noord-Bantam. Overal in Indië kan men wel verspreid Ja vaansche families aantreffen, daar gekomen door een samenloop van omstandigheden, meegenomen bijv. door een Westerschen meester en nadien er achtergebleven. Waar om zijn er zooveel Javanen op Malakka, waarom gaan er al jaren lang zooveler. naar Nieuw Galedonië als geworven arbeider en komen niet terug? De vrijwillige emigratie van Javanen, zoo als zij vroeger is voorgevallen en nog wel plaats vindt, is een onderwerp waaraan veel studie is te wijden. Of die studie verder brengt, indien men middelen zoekt om in grooten getale naar buitengewesten Javaneij over te brengen en daardoor overbevolkte streken te ontlasten, is een andere vraag. Stellig mag men de kunstmatige, de aanbe volen emigratie in de politieke speelzalen niet gebruiken als een troef, wanneer het gaaf om de afschaffing van den contractueelen arbeid en in elk geval om de afschaffing van be schermende bepalingen in de arbeidsregeling. De duizenden, die de regeering gaarne naar Sumatra zal overgaan en die zij zelfs wel wil helpen bij den overtocht, zijn waarschijnlijk niet te vinden, indien het moet zijn zonder zachten dwang. DENGAN HORMAT. INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMEN. In de Maandagnamiddeg gehouden leden vergadering van het Instituut voor Doof stommen te Groningen werd het verslag uitgebracht over het afgeloopen kalender jaar. Hierin» wordt medegedeeld, dat het In stituut op 1 Januari 1929 162 leerlingen tel de. Aan de ambachtsschool, verbonden aan het instituut, bedroeg het aantal leerlingen op 1 Jan. 47. Aan het eind van den cursus werden hiervan 11 leerlingen ontslagen, waarvan 10 met diploma. In de vakschool voor meisjes, verbonden aan het instituut, bedroeg op 1 Januari het aantal leerlingen 37. Aan giften en legaten werd ontvangen: 1201 van de Vereeniging Kinderbescher ming 1928, 1000 van den heer G. J. Eb- bink, 5000 van wijlen den heer C. Ballot, 1000 van wijlen den heer ds. J. ten Oever, 500 van wijlen mevr. wed. dr. C. H. San ders, 3000 van wijlen mej. J. H. P. Guyot, 400 van wijlen den heer W. G. Schimmel- penninck, 1000 van wijlen jkvr. J. P. ba ronesse De Vos van Steenwijk, 1000 van wijlen mej. G. MullerSmit en 9191.42 van wijlen tnej. S. C. Muller. De financieele commissie constateert in haar rapport, dat de gewone inkomsten heb ben bedragen 163.658 en de gewone uit gaven 169.399, zcodat het nadeelig slot bedraagt 5740.95. De heer drs. B. Noordhoff, die aan de beurt van aftreding was als lid der hoofd directie, werd als zoodanig herkozen. JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Leiden heeft een aantal jon gens van 14 tot 18 jaar aangehouden, die zich de laatste maanden hebben schuldig gemaakt aan tal van grootere en kleinere in braken en diefstallen te Leiden en omgeving. De meesten van deze veelbelovende knapen zijn goede bekenden van de politie; sommi gen hébben zelfs een voorwaardelijke veroor deeling aéhter den rug. Een deel van de ben de, waarin deze jongens zich had georgani seerd, is nog voortvluchtig en wordt thans door de politie opgespoord. KORTE BERICHTEN. In Goor zal een bad- en zweminrich ting worden opgericht, waarvan de kosten zijn geraamd op 16.000. De gemeenteraad heeft daarvan 3000 toegezegd. Ongeveer zestig leden van de Société des Ingénieurs tivils de France, die een zes- daagsche excursie maken, vertrokken gister morgen met autocars uit Antwerpen om Z.- Beveland en Walcheren te bezichtigen. HEERHUGOWAARD. MEI Geboren: Neeltje d. v. P. Wonder en N. Biersteker. Jacobus Adrianus z. v. A. Strooper en G. Weel. Zita Maria d. v. S. Mulder en G. Meiten. Jacobus Johannes z. v. J. Stoop en G. M. Hurkmans. Nico- laas z. v. Jb. Smit en J. E. Bijvoet. Jo hannes Anthonius z. v. P. A. Zut en E. M. Bommer. Petrus Cornelis z. v. N. Broers en A. Kieft. Marie d. v. Th. Boekei en G M. Zeeman, geb. te Alkmaar. Ondertrouwd: C. A. Beers en C. B Punt. D. J. Kager en M. Stoop. C. Mul en M. Verwer. W. Bijvoet en G. Bakker. K. Evers en F. v. Leijen. J. G Moejes en G. Rus. J. Heijne, Krommenie en M. C. Laan. S. Beentjes, Castricum en J. Boots. Getrouwd: H. Reijne en A. v. Slooten. M. Groot en J. A. Oudhuis. G. Appel man en M. Tromp. A. A. Loos en M. Dek ker. N. W. de Koning en M G. Vreeker. J. Peters en M. Visser. C. Dekker en D. van Schagen. J. Beers en A. Tarais. J. de Boer en J. C. Sijs. C. A. Beers en C. B. Punt. D. J. Kager en M. Stoop. G Mul en M. Verwer. W. Bijvoet en G. Bak ker. K. Evers en Fijtje van Leijen. Overleden: Jan Volkers, 61 j., wed. v. T. Ooijevaar. Antje Konijn, 73 j., wed. v. F. Dekker. Simon Suiker, 77 j., echtg. v< M. Appelman. Pieter Hittema, 46 j., echt gen. v. T. de Vet, overl. te Alkmaar. Levenloos aangegeven kind van J. ten Wolde en H. Haveman. WINKEL. Geboren: Carolus Ludovicus Albertui z. van Josephus d' Hooghe en Clotilda Ro- salia van Waesberghe. Cornelia Adolphi- na d. van Frederik Adolf Melchior en Guda »Mathilda Kerrebijn. Johannus z. van Pe trus Floris en Geertje Ruijter. Getrouwd: Dirk Johannes Grooten- dorst en Maartje de Jong. Arie Stins en Neeltje Kuiper. Overleden: Neeltje. de Jong, 43 j., echtg. van Cornelis Pie. Arien Jonk, 55 j., echtg. van Dieuwertje Hooglapa. SCHOORL (Mei). Geboren: Hendrik, z. v. Frederik Bas en van Neeltje Hopman. Cornelia, d. v. Johannes Winder en Eduarda Elisabetfo Wittebrood. Geerte Thomasz, d. v. Nico- laas Haasbroek en Trijntje Adriaantje Levendig. Ondertrouwd: Hinderikus Elenga en Grietje Stam. Jacok Jan Siekman en Catharina Elisabeth Stenneberg. Getrouwd.: Jacob Jan Siekman en Catharina Elisabeth Stenneberg. Overleden: Trijntje de Jager, 73 jaar, weduwe van Dirk Snip. Robertus van Waas, 51 jaar, echtg. van Geertje Schuurman. Johanna Wilhelmina Andre, 48 jaar. Petronella Bijl, 43 jaar. Grietje Kaag, 82 jaar, weduwe van Jo hannes Groenveld. EGMONDBINNEN. (Mei). Geboren: Johannes Cornelis, z- van Willem Twisk en Catharina Verhoogt. Agnes Theodora, d. van Thomas Marx en Jakoba van Weenen. Simon, z. v. Adelber- tus de Waard en Johanna Groen. Lucia Catharina d. van Jacobus van der Molen en Klasina Swart; Wilhelmus Petrus, z. van Petrus Berkhout en Johanna Dekker; Johan nes Adrianus, z. v. Martinus Genet en Geer- truida Baltus. Nicolaas Wilhelmus, z. van Petrus Th. Ligthart en Maria G. Smal te Alkmaar. Johanna, d. van Cornelis Kraak man en Wilhelmina van der Velden. Ondertrouwd: Adrianus Tromp en Margaretha Boendermaker. Jacobus Joh. van Wonderen te Heerhugowaard en Aplonia Nijman. Johannes Bakker en Clasina Ter voort. Engelbertus Zonneveld te Castricum en Maria Jos. Verdonck. Johannes Met- zeiaar te Limmen en Petronella Houtenbos. Te Castricum: Johannes A Apeldoorn, Eg- mondbinnen en Agatha G. Liefting. Getrouwd: Johannes Överpelt en Elisabeth C. Melker. Jacobus Brons te Berkhout en Catharina W. Mollevanger. Anton Hof en Maria G. Stuifbergen Gerardus P. Tromp te Uitgeest en Catharina Boendermaker. Simon Schilder te Alkmaar en Anna Sentveld. Gerardus Bos te Cas tricum en Catharina Sentveld. Jacobus J. van Wonderen te Heerhugowaard en Aplonia Nijman. Adrianus Tromp en Margaretha Boendermaker. Overleden: Nicolaas Zentveld, 9 maanden. Agnes Th. Marx, 3 dagen. Maarten Pepping, 76 jaar. Guurtje Blok- ker (geh. met C. Strooker) 69 jaar. ZUIDSCHARWOUDE. (Mei). Geboren: Martinus Cornelis, z. va* Cornelis van der Weerd en Hendrika Marga retha Sint. Willem, z. van Willem Ver- kroost en Maria Keizer. Cornelia, d. v. Hendrik Bekker en Catharina Alida Bruin. Jansje, d..v^n Willem Zoon en Wilhelmina Bergen. Margaretha Maria, d. van Nico laas Kramer en Trijntje Duijves. Jacob, z. van Pieter de Vries en Pietertje Groenveld. Gerardus Bernardus Maria, z. van Anto- nius Oud en Maria Catharina Druiven. Ondertrouwd: Pieter Langedijk, Noord- Scharwoude en Aaltje Bouman. Antoniue Spaansen, Warmenhuizer» en Anna Elisabeth Kramer. Theodorus Schipper, Warmenhui- zen en Dorothea Elisabeth Grootjes. Getrouwd: Hendricus Leering en Eli sabeth van 't Hof. Pieter Langedijk, Noord-Scharwoude en Aaltje Bouman. Pieter Koeman en Gerritje van Twuijver. Bruins „Hemel, Jansen, t Is toch niet waar, moet Je op die manier aan de kost komen I" Jansen „Nou, niet precies aan de kost komen. Maar mijn vrouw wh me niet in huis laten studeeren"- - 4tïui30t»e

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7