Binnenland Telegrammen Luchtvaart Beohtggaken AHSTEBDAMSGHE BEURS Londensch aanteefeenboek. van 6 Juni 1930 maar het ongeluk wilde, dat onder hun apar- tement een winkel was, waarvan de eige naar niet de vereischte hygiënische opvattin gen bezat en dus dadelijk de kakkerlakken mobiliseerde. Waar die vandaan kwamen in deze uithoek van de stad is en blijft een raadsel, maar ze kwamen bij legioenen. De zelfde lift voor ijs, boodschappen e.d., die mijn vrienden bediende, kwam in dien win kel en de kakkerlakken gingen 's avonds kij ken hoe het er boven uitzag. En ofschoon zij er geen korreltje voedsel vonden, bleven zij nog e entijdje door die heldere keuken rond- boemelen en stoven bij het aangaan van het licht en het hooren van een vrouwengil ver schrikt naar alle kanten. Dat gaf den door slag. Dezer dagen zijn mijn vrienden ver huisd naar een gloednieuw apartement, keu rig in de verf, zonder naden in de vloeren of reten onder de plinten. Tot tijd en wijle, dat een winkel gelijkvloers of minder nauwlet tende buren de horden hebben binnenge haald en het liev leven van voren af aan be gint. De intelligente lezeres en lezer heeft zeker wel begrepen, dat de lijdensgeschiede nis met het andere hierboven genoemde klei ne ongedierte net zoo gaat. Met Januari. Mei en September verhuizen heele bevolkingen en anderen blijven veilig waar ze zijn. Het dilemma van den disch. Met het warme weer heeft ook het dispuut /an het eten weer zijn intrede gedaan in de Engelsche samenleving. Het is een seizoens verschijnsel. Wanneer de zon warm schijnt wordt een mensch minder eetlustig maar wil hij gretiger ovfer eten praten. Het ligt dus voor de hand dat een afkeurende uitspraak van een gezaghebbend man, dezer dagen in een Londensch blad verscheen, over de volg orde der gangen van een tamelijk uitgebreid menu, de eet- en schotelorde tot een „topic" van gesprek heeft gemaakt. Tet ligt ook voor de hand voor hem die weet wat er in En geland omgaat dat men terstond het oor deel heeftg evraagd van Sir Arbuthnot Lane, die voorzitter is van de „New Health League", een rustend geneesheer is van grooten naam, die zich om den „rustenden" staat niets meer behoeft aan te trekken van de decreten van den Britschen Geneeskundi gen Bond en die als geneeskundig medewer ker van de kranten nummer één in het land is. Hij geeft zijn oordeel over hooge hakken, korte rokken en vitaminen in het verband der lichamelijke gezondheid. Hij heeft gelei delijk in de pers die welbekende maar ano nieme medische autoriteit, die in de kranten schuilging onder de aanduiding „well-known Harley Street specialist" vervangen. „Har- ley Street" is tot uw voorlichting, lezer de fameuze Londensche straat, waar de kop stukken der Britsche geneeskundige wereld huis aan huis hun spreekkamers hebben. Welnu, Sir Arbuthnot Lane, die een ware apostel is van wat men uitdagende genees kunde zou kunnen noemen, heef zich terstond aan de zijde geplaatst van den eersten ge- zagheböenden man, voornoemd, die had ver klaard dat een mensch het best zonder soep en hors d'oeuvres kan stellen en dat de over blijvende schotels en gerechten gerust kun nen worden veranderd in de volgorde om in- dividueele smaken te bevredigen. De lezer zal, met mij, overwegen dat het sop van zulk dispuut de kool niet waard is, dat het geen dispuut is omdat millioenen menschen zelden soep en nooit hors d'oeu vres eten en dat in het algemeen de meeste menschen wel weten wat goed voor hen is en dienovereenkomstig eten, ongeacht de wijs neuzigheid van specialisten, die hun oordeel opdringen. Maar indien de kranten spie- fels zijn van volksgevoelens dan is men in ngeland zoo nuchter niet. Deze kwestie moest worden uitgevochten. En wat zeiden de beste koks (die de kortste messen dragen) van de beroemdste Londensche restaurants er van? Die zeiden dat Sir Arbuthnot en zijn medestanders hadden gesproken als ketters. Het afgrijzen der koks was zoo innig dat zij deze schennders der eet-geboden zeker graag op hun braadroosters of in hun ovens zouden hebben gelegd. De koks protesteerden luide en verklaarden dat de aanvaarde volgorde in gerechten het resultaat was „van eeuwen overleg en studie door de beste koks van de wereld". Het is duidelijk dat de keuken meesters althans geen eerbied hebben voor de dieetische wijsheid van de heeren van Harley Street. Men is geneigd te veronder stellen dat zij, die het best tot oordeelen be voegd zijn dat zijn de gewone menschen in deze aangelegenheid niet zijn geraad pleegd. Voor die gewone menschen wordt de vraag: Wat zullen wij vandaag eten? beant woord met die andere vraag: Wat hebben wij? En wat er is, is meestal niet zoo om vangrijk en ongelijksoortig dat de verdere vraag: In welke volgorde zullen wij het op dienen? beantwoording eischt. De dure kin. De „chemists" van Engeland houden een tentoonstelling te Londen. „Chemists" zi|n menschen, die in hun zaken het beroep van den apotheker vereenigen met den handel van den drogist. Daarmede is niet alles gezegd. Z- verkoopen ook eieren en camera's en bril len en -- dat is hun beste „lijn" een ont stellende verscheidenheid van waren en zaken voor de lichamelijke en hygiënische verzor- gingjVan het menschelijk lichaam. Die laatste „lijn is nagenoeg uitsluitend op de ten toonstelling vertegenwoordigd, dde dus het karakter heeft gekregen van een groot- scheepsche schoonheidssalon. Uw brief schrijver is van niets zoo grondig overtuigd als van de ijdelheid der uiterlijke schoonhei i. Maar hij zoekt sinds jaar en dag naar mid delen, die voor hem de slavernij van den baard kunnen verlichten. Met dat doel voor oogen bezocht hij de tentoonstelling, met de hoop in het hart dat er een magisch scheer mes zou liggen, dat er een smeersel zou zijn, dat stoppels zou doen verdwijnen als sneeuw verdwijnt voor de zon. Hij vond er slechts een scheerkwast, prijs 600. Voor zooveel geld mag men verwachten dat de kwast al leen, met luttele streken, het stekelig kinne- veld herschept in een gebied van smettelooze gladheid. Helaas, de jonge man die den kwast te koop had, vond dit een onredelijken eisch. Het was een kwast van ivoor en ultra- speciaal dassenhaar (wellicht had elk haar een das het leven gekost). En daarmede was de prijs verklaard. Geen tooverkracht ging in de samenstelling schuil. De knaap vertelde mij ook dat een scheerkwast van 600 niet zoo bijzondr was. Er waren verscheidene Amerikanen en eenige Indische vorsten, die scheerkwasten bezaten van tenminste 300. Waarop ik ijlings den uitgang van het ge bouw zocht, inmiddels overpeinzend dat de man die zich inzeept (of laat inzeepen) met een kwast van 300 niet zonder geprikkeld heid kan denken aan zijn persoonlijke haar- prikkels, die van zeer ordinaire kwaliteit zijn. De stoppels, die met zulk een kostbaar wapen worden aangevallen, zijn tenslotte van precies dezelfde soort als die, welke zoo welig ontspruiten aan de kaken van een vagebond. Bij een kwart van 300 en daarboven passen alleen diamanten stoppels opschietend uit een kin van 24 karaats goud. Hoe oud is Amy Johnson? De menschen in Engeland, die de waarde verhouding tusschen feiten en verschijnselen kunnen onderkennen en die de vlucht van Miss Amy Johnson met belangstelling en be wondering hebben gevolgd, moeten het gebrek aan goeden smaak hebben betreurd dat een deel der Londensche sensatiepers er toe bracht haar schitterende prestatie te behan delen als een variété-nummer, waarin ook de gansche familie van het meisje optrad. Het is jammer dat die familie niet heeft kunnen in zien hoe onwaardig haar houding was en dat de verschillende leden, moeder en vader voorop, de astrante verslaggevers niet de deur hebben gewezen. Helaas, zij hadden er geen bezwaar in in het licht te gaan staan dat de dochter had ontstoken. De ondernemende journalisten hebben aan Mrè. en Mrs. John son allerlei belangrijke vragen gesteld en er de gebruikelijke banale en voor de hand liggende antwoorden op ontvangen. Wij heb ben geleerd hoe Amy is opgevoed en de moe der heeft niet nagelaten haar deel op te eischen van het succes van haar dochter, door nadruk te leggen op het niet erg exceptioneele feit dat zij zelf haar kind had grootgebracht en haar vorming niet had overgelaten aan kinderjuffrouwen en gouvernantes, „die toch, hoe goed men ze ook zou betalen, niet in de plaats kunnen treden van de moeder". Wel wel! Maar geen van die journalisten, die zoo machtig veel vragen van vitaal belang stel den aan de ouders, heeft den moed gehad te vragen wanneer Amy geboren was. En hoe wel er nu weinig van het particuliere leven van de luchtheldin is geheim gebleven weet nog niemand hoe oud zij is. Gedurende de gansche vlucht is zij 22 jaar gebleven. Maar in Australië aangekomen was er een jaar af gegaan. Een paar dagen later lazen wij dat zij den aanvalligen leeftijd van 25 had be reikt. Eergisteren vertelde hetzelfde blad beurtelings en op dezelfde pagina dat zij 22 en 27 was. Gisteren was zij 26. Eén verhaal leidde tot de gevolgtrekking dat zij op 10- jarigen leeftijd aan de universiteit was geko men. HET NEDERLANDSCH KANKER INSTITUUT De vereeniging Het Nederlandsch Kankerinstituut hield gister in het An- toni v. Leeuwenhoekhuis te Amsterdam een «lgemeene vergadering. De voorzitter, prof. W. M. de Vries, herinnerde er in zijn openingsrede aan dat dit de eerste vergadering is, die in eigen huis gehouden wordt. Wij meenen, zei spr., dat wij op den goeden weg zijn met de behandeling van den kanker. En nochtans zien wij in de officieele sterftestatistiek van ons land het cijfer voor de kankersterfte niet dalen maar stijgen. Wijst dat niet op het toenemen van den kanker? Spr. gelooft, dat men daarover nog niets met zekerheid kan zeggen: het is zeer wel mogelijk, dat de veranderende samen- rv mn daar niet blijve meneerde Dorpsbewoner r.Jkzoud krijgen 1" radio zei vanmorgen dat we name Oymlon), stelling van de bevolking naar den leef tijd, de wijze waarop de doodsoorzaak in de formulieren wordt vermeld, en de verminderende geheimzinnigheid, waar mede de kanker wordt behandeld, van invloed zijn op de cijfers der sterftesta tistiek in dien zin, dat de stijging der sterftecijfers niet behoeft te berusten op een werkelijke toeneming der kanker- sterfte. Hier is nog nader onderzoek noodig. In de tweede plaats herinnerde spr. aan het overlijden van Yamagiwa een bekend kanker-onderzoeker. Spr. ging na wat deze onderzoeker en anderen gedaan hebben met betrekking tot het kankeronderzoek. Spr. verwacht, dat we niet plotseling, door een brillante ontdekking, maar geleidelijk, door systematisch en geduldig werk, waarin de nauwkeurige waarneming der lijders een belangrijk aandeel heeft, tot een prophylaxe van den kanker in zijn verschillende vormen, zullen kunnen komen, en dat dus nog veel werk op het gebied van kankeronderzoek zal moeten worden gedaan. Gelukkig echter bestaat overal belangstel ling voor het kankervraagstuk en maakt het bestaan der kankerinstituten het verrichten van veel detailwerk mogelijk. Met dankbaarheid mogen wij erkennen, zei spr., dat ook in ons land dezer belang stelling bestaat en in de tweede plaats dat er in het Antoni van Leeuwenhoekhuis naar ge streefd wordt, zoo krachtig mogelijk aan de bevordering van onze kennis aangaande den aard en de behandeling van den kanker deel te nemen. De jaarverslagen werden hierna behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen. Voor twee nieuwe leden in het bestuur werden aan gewezen Dr. J. Kuiper en mej. J. P. Dubien. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood HISTORISCHE ANECDOTEN. Toen Blücher nog luitenant was, werd hij door een musketkogel aan den voet gewond. De chirurgen die toenmaals nog flink het scheermes hanteerden onderzochten de wond en begonnen eindelijk na een zeer geleerd vertoog te snijden. Blücher liet dit rustig toe. Toen echter de operatie meer dan een half uur geduurd had ei? de artsen hoofd schuddend voortgingen met snijden, vroeg Blücher eindelijk waar dit wel moest eindi gen. „Nu" antwoordde een der artsen met be drukt gelaat, de pincet in de met bloed ge kleurde hand opheffend, we zoeken den ko gel, en kunnen hem maar niet vinden. Den kogel? Waarom dit niet dadelijk gezegd. Den kogel heb ik in mijn zak. Gedeeltelijk gecorrigeerd. DE DUSSELDORPSCHE MOORDENAAR. Het vooronderzoek geopend. DUSSELDORP, 6 Juni. Heden is het vooronderzoek tegen den Dusseldorp- schen massa-moordenaar Kürtën of ficieel geopend. BRAND OP DE GERMANIA-WERF TE KIEL. KIEL, 6 Juni. Op de Germania-werf te Kiel is vanmorgen door nog onbe kende oorzaak een brand uitgebroken, die in korten tijd een geweldigen om vang aannam. De Kieler brandweer neemt met alle beschikbare krachten aan het blusschingswerk deel. Het vuur is ontstaan in het lokaal waar de motoren beproefd worden. Een dichte zwarte rook ligt over de geheele omgeving van de werf. Thans weer geheel gebluscht. KIEL, 6 Juni. De brand hedenmor gen op de Germania-werf kon in ver houding tot den omvang, dien hij had aangenomen, vrij spoedig worden ge bluscht. Het vutir is uitgebroken niet in de motorenafdeeling, doch in de daar naast gelegen mechanische werk plaats. De materieele schade is gering en het bedrenf behoeft niet te worden on derbroken. NIEUW MILLIOENENVERLIES VOOR BERLIJN? BERLIJN, 6 Juni. De „Tempo" geeft be richten over een nieuw millioenenverlies voor de stad Berlijn, dat ontstaan zou zijn uit de verpachting van een stuk grond aan den Alexanderplatz aan een Amerikaan- sche Maatschappij. Volgens berekeningen van het blad bedraagt het verlies voor de stad minstens 70 tot 80 millioen Mark. Een officieele bevestiging hiervan is nog niet verkregen. SPIONNAGE-CENTRALE IN POLEN ONTDEKT. WARSCHAU, 6 Juni. Te Lemberg is een groote spionnagecentrale, waar schijnlijk ten behoeve van sovjet-Rus land ontdekt. Een aantal hooge Pool- sche beambten is bij de zaak betrok ken. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad. DE ONDERHANDELINGEN IN DE DUITSCHE INDUSTRIEBEWEGING HERVAT. BERLIJN, <S Juni. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de onder handelingen van de door het rijksver band der Duitsche industrie en de vereeniging van Duitsche werkgevers- bonden samengestelde commissie tot een resultaat hebben geleid. Dienten gevolge zijn de besprekingen met de vakvereenigingsleiders reeds heden weer hervat. EEN VERZOEKSCHRIFT VAN HON GAREN AAN DEN VOLKENBOND. GENEVE, 6 Juni. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag van de onderteekening van het verdrag van Trianon hebben alle Hongaarsche ste den en gemeenten, alsmede alle Hon gaarsche vereenigingen in Europa en in Amerika zich tot den Volkenbond gewend met het verzoek, in het be lang van den Europeeschen vrede de herziening van het verdrag van Tria non op de agenda te willen plaatsen. In totaal heeft het secretariaat van den Volkenbond 20.000 Hongaarsche verzoekschriften ontvangen. STUDENTENARBEID IN DE FRANSCHE RIVIERA. Een groep Amsterdamsche studenten, vrij wel allen leden der Unitas Studiosorum Am- stelodamensium, zal dezen zomer, tezamen met vele andere buitenlandsche studenten, dednemen aan den bloemenoogst in de Fran- sche Riviera. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 6 Juni 1930. Op de he den gehouden aardappelenmarkt werd be taald voor Langendijker muizen 1314 cent en kleine Muizen 89 cent per K.G. Overige prijzen onverandred. Aanvoer 1 lading, zijn de 52 H.L. DE K.N.I.L.M. IN MAART 1930. Gunstige vooruitzichten. De vervoercijfers der K.N.I.L.M. over Maart toonen een gunstige vooruitgang tegenover die van Februari. In totaal werden vervoerd 1320 passagiers, gespe cificeerd als volgt: BataviaBandoeng388 Bandoeng—Batavia448 BataviaSemarangSoerabaya 146 SoerabayaSemarangBatavia 147 BataviaPalembang14 PalembangBatavia21 Batavia—PalembangSingapore 29 Singapore—PalembangBatavia 34 Rond Extravluchten 93 Totaal 1320 Ook het vrachtvervoer nam toe en be droeg 9379 K.G. Aardbeien en bloemen van de Bandoengsche hoogvlakten wor den nu met veel succes naar Singapore en Palembang vervoerd. Het vervoer aan luchtpost bereikte het recordcijfer van 565 K.G. of bijna 40.000 brieven. Vooral het postvervoer on Woensda gen uit Semarang en Soerabaya in aan sluiting op de mailbcoten die uit Tand jong Priok vertrekken draagt daartoe in hooge mate bij en bedraagt gewoon lijk meer dan 50 K.G. per Woensdag. Ook de aanmerkelijke verbetering in de bestelling speelt daarbij een belang rijke rol. Twee nieuwe 3 motorige Fokker F Vllb vliegtuigen werden in Maart in dienst gesteld, zoodat de vloot van de K.N.I, L.M. thans bestaat uit 7 Fokker Vllb 3 motorige machines. V" CORRUPTIE EN VAI.SCHHEID IN GESCHRIFTE. Benadeeling van de gemeente Amsterdam. Heden zette de vierde Kamer van de Am sterdamsche rechtbank de behandeling voort van de rechtszaak tegen de drie ex-ambtena ren van den dienst van publiek', werken en tegen de beide ex-leiders van de Neuchatel- asphalt Campany in Nederland. De drie ambtenaren zouden bij het op meten van herstellingswerk, door de As- phalt Mij. verricht, meer opgegeven hebben dan juist was. De gemeente-ambtenaren kre gen een gedeelte van het door de Asphalt- maatschappij ontvangen geld. De beide leiders van de Company hadden zich te verantwoorden wegens het gebruiken van staten, wetende dat deze staten valsch waren. De officier van justitie eischte tegen den Engelschen directeur voor Holland van de Neuchatel, verd. H., een gevangenisstraf van een jaar; tegen den Hollandscben directeur P. een jaar en vier maanden. Wat de ambtenaren betreft, eischtc de of ficier tegen verdachten S. en G. ieder een ge vangenisstraf var. twee jaar en tegen ver dachte F. een gevangenisstraf van een jaar. De officier vroeg bovendien de opheffing van de geschorste voorloopige hechtenis ten opzichte van den Engelschman H. en zijn onmiddellijke gevangenneming. De verdediger van H., mr. T. Muller Massis, verzette zich hiertegen met klem. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechtbank het verzoek van het O. M. af. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 9.46 uur licht op- BURGERLIJKE STAND. Op den 2den Pinksterdag zal het Bureau van den Burgerlijken Stand geopend zijn van des voormiddags 10)411 uur. ONDERTROUWD: Johannes Vreeker en Catharina Molen kamp. Bernardus Bruin en Idskie Homma. Jozef van Houten en Nanda Jongejan. Jan Jansen en Adriana Mors Theodorus van Diepen en Johanna Roet. Theodoor van Kes- sel en Margaretha Schaper. Elize Vlessing en Maria van der Moer. GEBOREN: Anna Bernardina d. v. Carel Dekker en Anna Klein. Nicolaas Johannes z. v. Johan nes van der Meulen en Antoinete Alleman. Lucia d. v. Jan Bommer en Lucia Smit. Opgave van IVoordliollaiidsch LandtirïHwcredief. S.V, IQuilftP^en Pei draadlooze telefoon}, STAATSLEENINGEN. 5 1918 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Kol Bank Ned. Ind Handelsbank Fransche Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels' Patent Calvé Delft Cert. Centrale Suiker Holi. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl Amerika Gem Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash -Exdivideud. fExclaim. Koers van heden t< Vorige pl.m. pl.m. pl.m. pl.m koers 1.30 1.45 2.— 2.15 103 1603/,» 160-1 172 15 7/s 531 520 292 288 280 973/, 98i/s-9 997a 98J.9* 99 110'/, 110 110 127 124 124 124 124 48'/, 80'/, 272 270 270-2 271 269?.-71 381 384'/s-5 374 3731/H 72 701/. 118 1147a 93'/, 32 317a 311/2 31 -9/i« 171'3/l6 169 292 4513/, 448 449 444-6 443-5 332 i/s 331 331 130'/, 107 47 193 195 195 137 137 82 380'/, 396-8 397 395 3947a 163 1623/4 163 127»/. 1231/s 122 1234.44 1233/, 813/, 80 140", 93'i 91V4 57/s 47j6 30'/, 307a 293/, 167 297a 163'/, 62'/, 6U/4 71'/, 711/4 70i'4 71 340 34572 3451/g 370 371 3Ó9 330 32872 3281/2 329 445/8 441/3 l»u/n ISt-Va 113i/o 224'/, 2247a 49'/, 49 49 48- PROLONGATIE vorige koers 2 pCt. heden 2 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFFICIEEL New-York Italië Vorige koers 12.088/g 59.34'/, 9.751.8 34.71 48.15 35.10 66.55 66.75 66.57'/, 2.4o3/, 13.04 Koers op heden 3 uur 12.081', 59.33'/, 9.75'/, 34 71 48 15 35.10 66.55 66.75 66.57'/, 2.48"/w 13.03

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11