eiliiirsdt Cnnot. Gemeenteraad van Alkmaar. Radio-hoekje FEUILLETON. Oe betalende logé. Htnrisrd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag- Juni Proirinoiaal nieuw |fo. 132 1930. Zaterdag 7 Juni. Hilversum298 M. (Na 6 uur 1071 M.) ƒ0-10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Mode praatje door Mevr. de Leeuw—van Rees. 2.304.30 Aansluiting van het Tuschinski- Theater te Amsterdam. 4.305.Sport- praatje door H. Hollander. 5.6.Grammo foonplaten. 6.8.Concert. Omroeporkest. Aart Gremme, tenor. 8.V. A. R. A. W. F. Detiger: „De on volwaardige arbeidskrachten". 8.30 V. A. R. A. Uitz. van den Ned. Arbeiders Sportbond vanuit het Concertgebouw te Amsterdam. 'Zangvereen. „Kunst en Strijd". Het V. A. R. A.-Orkest. Sprekers: mevr. Suze Groeneweg, Hr. M. C. Bolle, Edo Fimmen. 11.Bij de pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klep perman. 11.15 V. A. R. A. Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.15—9.— Gramofoonpl. 11.30—12. Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Poli- tieber. 12.15—1.15 Concert door 't K. R. O.- Trio. 1.152.Gramofoonpl. 2.—3.15 Kin deruurtje. 4.405.Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.6.Gramofoonplaten. 6.01 ■—6.15 Lezing. 6.156.30 S. P. J. Borsten: .Waterpolo". 6.30—6.55 Gramofoonplaten. 6.557.15 Journ. Weekoverzicht door Paul1 de Waart. 7.15—7.45 Paul Speet: Afbraak van het huwelijk in Sovjet Rusland. 7.45 g.politieber. 8.018.30 W. F. Detiger: Het vraagstuk van den arbeid". 8.3011.30 Concert. Het K. R. O.-orkest. Theo de Witte, declamator. 11.30—12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11 0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestcon cert. 3.50 Concert. A. Pcndarvis, alt. H. Wen- don, tenor. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsberichten. 7— Sportberichten. 7.05 Liederen-voordracht door D. Helmrich en G. Parker. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing 7.50 Vau deville. 9 20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10. Concert. A. Lilley, sopraan. Orkest. 11.05— 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50 Gra mofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dans muziek. 9.05 „Le Gendre de M. Poirier" van E. Augier. 10.20 Concert. Strijkkwartet en soliste. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.25—2.50 Concert. Militaire kapel. 5.50—6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 1.051.35 Gramo foonplaten. 3.505.50 Orkestconcert en le zing. 3.209.20 Orkestconcert, 10.05 11.20 Orkestconcert. 11.20—12.35 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 6.507.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50--12.20 Le zingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15 1.50 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 „Wiener in Ber- lin". Zangspel in 1 bedrijf van Holtjei. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.50 Dansmu ziek. DE NIEUWE REGELING VOOR DE ZENDTIJDVERDEELING. Ingaande op 30 Juni. Gelijk bekend, heeft de minister van Water staat bepaald, dat de nieuwe regeling inzake de zendtijdverdeeling moet ingaan op 1 Juli a.s. Het Hbld. verneemt thans, dat een en ander zal ingaan op Maandag 30 Juni a.s. (Vervolg). Na heropening om half vier de comité vergadering had een half uur geduurd stelde de voorzitter de ingekomen stukken aan de orde. Ingekomen zijn: a. Een besluit dd. 7 Mei 1930, nr. 30, van Gedeputeerde Staten van deze provincie, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 10 April 1930, tot wijzi ging van de data der veemarkten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een besluit dd. 7 Mei 1930, nr. 48, van hetzelfde college, tot verdaging hunner be slissing omtrent het raadsbesluit van JO April 1930, tot aankoop van grond en opstal aan de Vischmarkt en de Ridderstraat. Aangenomen voor kennisgeving. Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. 13) Anders was het altijd Clover, die honderd uit praatte, terwijl Mary dan toeluisterde. Maar nu waren de rollen omgekeerd: Clover was zeer stil en Mary deed haar best, opge wekt te praten. De vriendin had vandaag haar „beau jour" vond Clover. Zij droeg een japon van champagne-kleurige voile; zeer eenvoudig, maar bevallig van snit. Clover dacht wel, dat Mary Thurston, Warwick terug verwachtte voor het avondeten en dat zij zich nu vast gekleed had. In ieder geval zag zij er aardiger uit, dan ooit. »>Dat is zeker, omdat ze liefde voor hem voelt en nu haar best doet, er zoo goed tno- ?elijk uit te zien. O, ik wou, dat ik ze beiden dooden kon!" luidde Clovers innerlijke ver zuchting. Het was nu juist een week geleden, dat zij haar verjaardag had „gevierd". Het was een ellendige tijd voor haar ge weest. Om maar zoo weinig mogelijk van Warwick te hoeven zien, had zij Juliet over gehaald, hem zoo lang te bedienen; maar bij de enkele gelegenheden, dat ze elkaar niet hadden kunnen ontloopen, had zijn koude beleefdheid haar tot in het hart getrof c. Een brief dd. 21 Mei 1930, nr. 205, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 10 April 1930, tot wijziging der verordening op de veemarkten. Aangenomen voor kennisgeving. Een brief dd. 17 Mei 1930, nr. 6608, afd. V. H. M. D. van den Minister van On derwijs, K. en W., daarbij goedkeurende het raadsbesluit van 10 April 1930 tot vaststel ling eener verordening tot wijziging der ver ordening, regelende de bezoldiging van het bedienend personeel aan het Gymnasium, ae Handelsschool en de Handelsavondschool. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een brief dd. 12 Mei 1930 van J. Wit haar, daarbij mededeelende zijne benoeming tot lid van de commissie van Toezicht op het L. O. aan te nemen. Aahgenomen voor kennisgeving. f. Een adres dd. 12 Mei 1930, van het bestuur der vereeniging „Oud Alkmaar", ver zoekende een subsidie uit de gemeentekas, ten behoeve van den aankoop van het perceel St. Annastraat 9. In handen van B. en W. om bericht en raad. g. Een brief dd. 8 Mei 1930 van het Be stuur der afdeeling Alkmaar van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden, een sub sidie uit de gemeentekas verzoekende. In handen van B. en W. gesteld ter af doening. h. Een adres, ingekomen dd. 9 Mei 1930, van J. W. Boersen, nogmaals verzoekende aan den Omval een kermis te doen houden. Afgewezen. i. Een brief dd. 29 Mei 1930, nr. 22.06.2, van het bestuur der vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, daarbij ver zoekende de uitkeering uit de gemeentekas, op grond van art. 72 der L.O. Wet 1930, van de gelden noodig voor de aanschaffing van schoolborden voor de St. Bavoschool aan de St. Annastraat. In handen van B. en W. om bericht en raad. j. Een adres dd. 26 Mei 1930, van J. N. Wortel en andere bewoners van de Clarissen- buurt, verzoekende den naam Clarissenbuurt te veranderen in Clarissenbolwerk. Als voren. k. Een brief dd. 30 Mei 1930, nr. 2.07.516 van den voorzitter van het Centraal Stem bureau, ten geleide van een besluit van dien datum, houdende de benoeming van den heer N. Schats tot lid van den Raad. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een brief dd. 31 Mei 1930 van Mr. H. A. J. M. Kusters, daarbij ontslag nemende als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, als lid van de Com missie van Toezicht op het Nijverheidsonder wijs en als voorzitter van een stembureau. Het ontslag uit deze functies eervol ver leend, onder dankbetuiging voor de als zoo danig aan de gemeente bewezen diensten. m. Een besluit van 21 Mei 1930, nr. 236, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende mededeeling aan A. van 't Hof, dat hun college in verband met zijn bezwaar schrift tegen het raadsbesluit van 27 Februari 1930 inzake de verpachting van de auto- en rijwielstalling op het Sportpark, geen termen aanwezig acht tot tusschenkomst. Aangenomen voor kennisgeving, n. Een brief dd. 24 Mei 1930 van P. A. de Lange daarbij ontslag verzoekende als lid der commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs en op het Gemeentelijk Nijverheidsonderwijs. Het ontslag eervol verlfeend, onder dank betuiging voor de diensten als zoodanig aan de gemeente bewezen. o. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 6, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen voor zooveel noodig goedgekeurd raadsbesluit van 10 April 1930 tot aankoop van grond aan de Mi ent en Vischmarkt en aan de Oudegracht en Ridder straat. Aangenomen voor kennisgeving, p. Een adres dd. 30 Mei 1930 van J. M. Reynders, alhier, mede namens eigenaren van huizen staande aan den Westerweg ten zui den van de Algemeene Begraafplaats, om trent de aansluiting hunner perceel en aan het gemeente-riool. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. De heer S i e t s m a drong op het be trachten van spoed aan. De voorzitter zeide dat het voorstel in bewerking is. q. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 176, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raads besluit van 8 Mei 1930 tot het voeren van een rechtsgeding tegen C. Broertjes te Hoorn. Voor kennisgeving aangenomen, r. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 137, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen zooveel noodig goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot aankoop van een stukje grond aan den hoek Emmastraat—Nieuw- landersingel. Alsvoren. fen. Voort het eerst in haar leven had Clover een man ontmoet, die zich onverschillig voor haar betoonde en ze maakte zichzelve wijs, dat hij juist de eenige was, dien zij ooit zou lief hebben. Ze kon niet slapen, zóó zeer wa- cr_ haar gedachten van hem vervuld en ze kwelde zich, door zich in gedachten steeds weer de gelukkige uren voor den geest te roepen,, die zij samen hadden doorgebracht. En zij begreep, dat hier niets meer aan te veranderen viel: zij was eenmaal te ver ge gaan; hij zou haar in het vervolg negeeren. Clover was met geen vast plan op Ladv- wood gekomen; ze wilde enkel maar uitvin den, of het waar was, wat zij vermoedde, dal Warwick liefde voelde voor Mary Arm- strong. En het leek haar, of Mary door haar uiterlijk alleen reeds het antwoord op deze vraag had gegeven. Onder den invloed van liefde eh geluk leek zij zooveel mooier gewor- worden. Clover schrikte ineens wakker uit een droef gepeins door de schetsende opmerking van Mary „Maar kind, ik geloof, dat je sliep! Ik heb je nu tweelmaal achtereen dezelfde vraag gedaan en je hoorde mij niet." „Ja, ik heb ook slaap. Ik heb den laatsten tijd slechte nachten gehad. O, ik voel mij zooelledig!" Zij verborg het gezichtje in de handen en barstte in snikken uit. Het volgend oogenblik lag Mary naast haar geknield en had het hoofdj'e op haar schouders getrokken. Het was niet voor het eerst, dat zij haar op die manier troostte s. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 137, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot verkoop vaji grond aan de Fontein Verschuirstraat. Alsvoren. t. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 137, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot verkoop van een terrein aan de Juliana van Stolberglaan. Alsvoren. u. Een adres dd. 2 Juni 1930, van het Be stuur van de Vereeniging D. E. S., gevormd uit de bewoners van huizen der Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", verzoeken de eene bijdrage uit de gemeentekas van 200 voor onderhoud der speeltuinen. In handen van B. en w. om bericht en raad. v. Een brief dd. 4 Juni 1930, van A. Pie per, daarbij verzoekende hem een andere wo ning te verhuren. In handen van B. en W. ter afdoening, w. Een proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger op 3 Juni 1930. Voor kennisgeving aangenomen, x. Een brief dd. 28 Mei 1930, nr. 179, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij de ontvangst berichtende van de bij raadsbesluit van 19 December 1929 vastge stelde verordening tot regeling van het ver keer op de wegen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Alsvoren. ij. Een brief dd. 3 Juni 1930, van het lid van den raad S- J- A. Keesom, daarbij verzoe kende aan Burgemeester en Wethouders vra gen te mogen stellen omtrent de tramverbin ding met P urmerend. De v o o r z i 11 e r wilde daartoe gelegen heid geven aan het einde der agenda. z. Een brief dd 4 Juni 1930, van M. Jim- mink, houdende dankbetuiging voor de ver hooging van zijn salaris als conciërge van de Handelsschool. DE VRAGEN VAN DEN HEER KEESOM. De heer Keesom had de volgende vragen gesteld: 1. Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van het door de Regee ring bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediende wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van de in richting der tramwegen van Amsterdam naar Ëdam en van Schouw naar Pur- merend voor electrische beweegkracht? 2. In hoeverre is het B. en W. bekend, dat na electrificatie van evengenoemde tra jecten, het traject Purmerend—-Alkmaar zal worden opgeheven? 3. Welke pogingen hebben B. en W. aange wend om opheffing van dit traject te voorkomen? De heer Keesom herinnerde aan de electrificatie van de tram van Amsterdam naar Edam. Spr. vreest dat het gevolg zal zijn ophef fing van het traject Alkmaar—Purmerend, hetgeen hij in de eerste plaats met het oog op de markten zou betreuren. Hij wees op de veeteelt, den graanbouw en de groenteteelt in de Schermer en Beemster. Voorts wees hij op het bezoek van leerlin gen der diverse scholen. Er komen er zelfs uit Purmerend. Ook voor het Vreemdelingen verkeer is het behoud van de tram een fac tor, omdat men daardoor de schoonheid van de polders kan bewonderen. Wanneer de tram wordt opgeheven dan wordt het Zuiden van het Noorden afgesneden. Waar het volk is, is de nering. Spr. herinnerde aan het hoofdartikel in de Alkm. Crt. van 22 Febr. 1930, waarmede hij zich vereenigde. Het is een groot middenstandsbelang er voor t? zorgen, dat als de tram wordt opgeheven er iets voor in de plaats komt. Onze voorva deren begrepen dit en zorgden er voor, de verkeerswegen naar Alkmaar te leiden. Noord-Holland boven het IJ moet zich op Alkmaar concentreeren. De voorzitter wilde mededeelen dat het antwoord in de volgende ver gadering kan worden gegeven. Hij wilde des ondanks wel probeeren 'n antwoord te geven. Het wetsontwerp voor electrificatie is B. en W. bekend, zij juichen de electrificatie toe, maar hebben ook gevreesd, dat de opheffing van het verdere deel het gevolg er van zai zijn. Met Purmerend en andere belanghebben den is er over in Purmerend vergaderd. Het college is 't met interpellant eens, dat in Alk maar een traditie voortgezet moet worden. Een vraag is of de tram nog van belang Is. De opbrengst bewijst dit niet. De electrifica tie vraagt heel wat offers. De kans op de electrificatie van Purmerend vordert sommen die niet te betalen zijn. De Z. H. tram is aan het electrificeeren en het is toevallig, dat deze een plaats zocht voor het vrijkomende materiaal. Met de ver betering van de verkeerswegen waren B. en W. het eens, doch zij zien niet in daarom of fers te moeten brengen. Het zal vooral een gemis worden met het oog op de belangen van de tusschen liggende gemeenten en het schoolbezoek. Dat Purmer end er voor is begrijpt spr. omdat hij veron derstelt dat men daar in de eerste plaats met de voordeelen zal gaan strijken. De opheffing zal niet zoo spoedig geschie den. Er zijn reeds 4 aanvragen voor auto bussen en spr. denkt dat daardoor met het Alkmaarsch belang voldoende rekening kan worden gehouden. De heer Keesom had de vergadering niet verwacht en daarom zijn vragen te laat ingediend. Hij hoopte op diligentie van het college voor andere vervoermiddelen als de tram wordt opgeheven. Hij dringt niet op electrificatie aan, al is de electrische tram, minder gevaarlijk dan een bus en verdient ze de voorkeur. Het publek zal op het reizen met de bussen, die voor langen afstand niet deu gen, wel terug komen. Hoe meer menschen naar Alkmaar worden getrokken, des te beter is het. Door de bol- ienbeurs trekken velen uit Limmen en Cas- tricum reeds thans naar Haarlem. Devoorzitter:U verkiest de electri sche tram boven de autobus. Ook wij doen dit, doch het is de vraag of dit loonend kan geexploiteerd worden en dit gelooven wij niet van de lijn AlkmaarPurmerend. De soort van den grond is ongunstig om dat hier veebedrijf is met een kleinere bevol king. In tuincentra is een rijker vervoer. De zuigkracht van Haarlem is niet alleen een kwestie van de bollenbeurs. In den kop van N. H. zit een zekere neiging om naar het Zuiden te gaan en wij moeten maken, dat de vervoermiddelen naar het Noorden goed zijn. Wij zullen de diensten van de autobussen r.aar h;t Zuiden echter niets in den weg leg gen. De heer Keesom betoogde, dat ook in de Schermer de wijze van landgebruik zich wijzigt. De heer G o v e r s betoogde, dat de men schen uit de Schermer op andere wijze naar Alkmaar komen dan per tram. Zelfs het vee wordt met auto's vervoerd. Geen H.L. graan wordt zelfs per tram naar Alkmaar ver voerd. De tram is ten doode opgeschreven en spr. kon niet denken, dat er zonder veel kos ten verbetering in is te brengen en dan nog is ook hij overtuigd, dat Purmerend er de vruchten van zal plukken. Hierop werd de interpellatie gesloten en de openbare vergadering gesloten. HEILOO. Raadsvergadering. De gisteravond gehouden raadsvergade ring werd niet bijgewoond door de heeren Sengers en De Jager, die bericht van ver hindering hadden gezonden. Installatie van den heer Keesman, Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat van den heer W. van de Vall een brief was ingekomen, d.d. 7 Mei, meldend dat hij wegens vertrek uit de gemeente be dankt als lid van den raad. De beste wen- schen voor de leden en voor mooi Heiloo waren daaraan toegevoegd. Tevens was van het Centraal stembureau bericht ingekomen van dit bedanken. Als opvolger van den heer Van de Vall was aan gewezen de heer Keesman. Spr. wees de heeren Van 't Veer, Koomen en Vahl aan om de geloofsbrieven van den heer Keesman te onderzoeken. Na dit onderzoek deelde de commissie me de, dat de geloofsbrieven in orde waren be vonden, zoodat tegen de toelating van den heer Keesman geen bezwaren bestonden. De secretaris leidde hierop den heer Keesman binnen, die op eea desbetref fende vraag van den voorzitter verklaarde den eed te zullen afleggen. De v o o r z i t ter heette den heer Kees man welkom als lid van den raad en wees er op, dat het raadslidmaatschap veel aan genaams meebrengt, maar toch ook veel moeilijkheden en groote verantwoordelijk heid. Het is niet meer zooals vroeger, toen de raad van een plattelandsgemeente nog be trekkelijk weinig bemoeiingen had. Thans is dat heel anders, doordat tal van wetten be moeienis vragen, zooals u zal ondervinden. U zult zich veel bezwaren en moeiten moe ten getroosten, maar desondanks vertrouw ik, zoo vervolgde spr., dat u met lust en ijvei het raadslidmaatschap zult waarnemen en 'n waardig opvolger zult zijn van den heei v. d. Vall, die steeds op de bres stond vooi de belangen der gem. en zijn partij en daar voor streed met open vizier en eerlijke mid delen. Spr. hoopte dat de heer Keesman noe vele jaren tot eigen voldoening en tot heil van de gemeente zitting zal hebben in den raad. De heer Keesman dankte voor deze vriendelijke woorden en ook voor de bereid willigheid, waarmee de secretaris hem was tegemoet getreden. Spr. betuigde voorts dank voor hetgeen de voorzitter had gezegd aan het adres van den heer Van de Vall, die, naar ook spr. meende te mogen getuigen, steeds de socialistische beginselen met over tuiging heeft verdedigd en toonde in te zien de waarheid van het gezegde: regeeren en vooruitzien. Spr. was overtuigd, dat zijn ge mis niet alleen in den raad zal worden ge voeld, maar in de heele gemeente. Spr. be loofde zoo goed mogelijk de plaats van den heer Van de Vall te zullen bezetten. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten waren verschillende be richten ingekomen met goedkeuring van raadsbesluiten. Van den heer Muis was een dankbetuiging ontvangen voor zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur. De heer Louwe zond een dankbetuiging voor de ontvangen gratificatie. Van het provinciaal bestuur was een schrijven ingekomen met dankbetuiging voor het van de gemeente Heiloo ontvangen ca deau voor het nieuwe provinciehuis. De voorzitter deelde hierbij mede, dat hij, toen hij heden Donderdagvoormiddag te Haarlem was geweest, zich had kunnen overtuigen, dat de aangeboden kroon voor de kamer van den griffier 'n zeer mooi stuk is, dat bijzonder geslaagd kan worden ge noemd. De griffier was er zeer mee ingeno men. Voorts was nog ingekomen een missive, met mededeeling van de bedragen die op grond van de nieuwe wettelijke regeling aan de gemeente zullen worden uitgekeerd uit het te vormen gemeentefonds. Het gemiddelde van de belastingopbrengst in de jaren 1926, 1927 en 1928 was 60327.98, welk bedrag aan de gemeente wordt toegekend. De gemiddelde uitgaven, die voor de vast stelling van den factor in aanmerking komen zijn 63429.80. De voorzitter betuigde den secretaris dank voor de vele en ingewikkelde bereke ningen, die hij zich had getroost voor het opgeven van die gemiddelde bedragen. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Geen ongekeurde bokken. Verzoek van de geitenfokvereeniging om het houden van ongekeurde bokken te verbic- den. In dit adres werd opgemerkt, dat op Texel een soortgelijk verbod bestaat. De voorzitter meende, dat veel werk wordt gemaakt van de bevorde ring der geitenfokkerij en de geit zeker als een belangrijk dier voor zeer velen kan worden aangemerkt, en stelde namens B. en W. voor op het verzoek goedgunstig te be schikken. De heer S c h u y t was het hiermee eens, maar vroeg of de toepassing van een gemeen telijke verordening in dezen wel mogelijk zal zijn. Krijgen we langzamerhand niet te veel regelingen? vroeg spr. De voorzitter dacht, dat een verorde ning als bedoeld beter uitvoerbaar zal zijn dan de verordening op de aardappelteelt. Bovendien zullen de geitenfokkers wel op de naleving toezien. De heer V r ij b u r g was het eens met den heer Schuyt. Waar is het einde? Straks komt nog een verzoek om een verordening te ma ken op het houden van stieren, honden en katten. Het voorstel werd hierop aangenomen met aanteekening, dat de heer Vrijburg te gen was. Een medaille voor D.o.v.e.s, Adres van de gymnastiekvereniging D.O. V.E.S. cm beschikbaarstelling van een prijs voor den te houden sportdag. B. en W., van oordeel, dat de vereeniging. nuttig werk doet, stelden voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. Goedgekeurd. Maar nu wilde de uitbarsting maar niet be daren en ze kon dus niet anders, dan aan raden: „Toe, Clover, als j'e zoo voortgaat, maak je je nóg maar ziek! Én als je mij niet vertelt wat er aan scheelt, dan kan ik je ook niet helpen". „Niemand kan mij helpen. Het was ook heel dwaas van mij, om hier bij je te komen. O, Mary, had ik toch maar een verstandige moeder, als zooveel andere meisjes!" „Laat ik dan over je „moederen", Clover! De jongens komen ook me al hun vetrdriet bij mij aan. Heert het iets te maken met geld? Zeg het dan gerust en je weet, dat ik je graag helpen zal". Clover schudde het hoofd. „Neen, geld is het niet. Ik schaam mij eigenlijk, om het te zeggen, want je zult het vreeselijk dwaas vinden! Jij bent zoo goed, Mary; zoo hoogstaand Het is Mr. War wick Mary toonde geen schrik, maar zij stond, op uit haar geknielde 'houding en ging naast Clover op de bank zitten. Met meesterlijke zelfbeheersching hield zij haar stem in be dwang; althans geheel op denzelfden toon ging zij voort: „Vertel er mij eens alles van, Clover? Zóó begrijp ik het niet." Het was een verward verhaal, waar' het meisje nu mee aankwam en onder het luiste ren was het Mary telkens, of zij een steek in het hart kreeg. „Je ziet, ik weet dus niet, wat ik doen moet", besloot Clover. „Den eenen dag ben ik zoo goed als zeker, dat hij om mij geeft en den volgden dag denk ik, dat hij zich enkel maar wat vroolijk over mij heeft gemaakt. Soms wilde ik liever, dat hij wegigng, en dan denk ik toch ook weer, dat het mij het hart breken zou, als ik hem niet meer zag. Vader kon nog wel eens zoo streng etgen hem op treden en dat zou ik verschrikkelijk vinden!' „Wat bedoel je daarmee? Hoe zou je vader nu streng kunnen optreden?" Boetvaardig liet Clover het hoofdje hangen. „Ja, zie je, een paar avonden geleden zat ik nog laat op Mr. Warwick te wachten, en Vader vond ons toen samen. Warwick hield den arm hali om mij heengeslagen. Vader stuurde mij onmiddellijk naar bed en hij staarde hem aan Nuj je weet, hoe Vader dan kijken kan." „Maar, Clover, je had toch ook niet voor Mr. Warwick moeten opblijven?" „Waaróm niet? Hij was hiér geweest en hij komt altijd eerst zoo laat van Ladywood terug. Maar wat maakt het nu voorverschil, dat jij hier op hem zit te wachten en Ik thuis op hem? Kijk, dit heb ik van hem gekregen. Is dat niet aardig van hem? O, Mary, hoe kon ik nu helpen, dat ik hem heb lief-gekregen!,.... Heb je wel gemerkt, hoe diep en donker zijn oogen zijn? En zijn stem!Ik geloof niet, dat er een tweede zoo op de wereld bestaat." Mary vroeg zich af, wat ze nog allemaal meer zou moeten aanhooren, zonder zich te verraden. „Heeft Mr. .Warwick j$ jdit tfftf^en?^ vrgeiL zij zoo gewoon mogelijk. „Ja, en toen ik er hem voor kuste Hier begaf haar de stem en andermaal barst te zij uit in een stroom van tranen. Het kwam niet bij Mary op, om aan de echt heid van Clover's aandoeningen te twijfelen. Dus nu moest zij wel denken: de man, dien zij zoo hoog had gesteld, had liefde opgevat voor dit aardige kind en hij had haar gekust. O, had zij toch maar ineens kunnen ontvluchten dat schreiende schepseltje met het medaillon om, dat hij haar gegeven had! Gelukkig had zij nooit iets van hem gehad: geen boek, geen bloem, of wat dan ook. Toch was het niet iets voor Mary, om lang over 'zichzelve te denken. Ze stond op en voor zichtig trok zij Clover's handjes weg van het betraande gezichtje. Ik ben zeker, dat je geen reden hebt, om je zoo overstuur te maken. Als Mr. Warwick heeft getoond, dat hij voor je voelt, dan is dit ook, omdat hij je lief heeft, daarvan ben ik over tuigd. Hij is niet tot iets laags of onteerends in staat. Will en ik mogen hem heel graag, we zijn trotsch op zijn vriendschap. Hij zal er wel gauw met je Vader over spreken en dan zal je je schamen, dat je ooit aan hem getwijfeld hebt." „Ik wilde wel, dat ik er óók zoo over denken kon. Mary. En ik zou dan ook nooit aan hem getwijfeld hebben, als ik niet die praatjs over hem had gehoord." V „Wat voor praaUet?" t (Wordt vety.Qlgd)v 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5