Voelt U zich mat? PEPERMUNT Kerk en school (Humorist), j Electrische kabels in sommige wegen. Verzoek van de directie der Spoorwegen <?m vergunning tot het leggen en hebben van electrische kabels in sommige wegen. B. en W. stelden voor de gevraagde ver gunning te verteenen. Alzoo werd besloten. Bestrijding iepenziekte Voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van bestudeering en bestrijding van de iepenziekte. B. en W. wezen erop, dat het daartoe gedane verzoek van de desbetref fende commissie door het provinciaal be stuur krachtig ondersteund wordt. Aange zien er in Heiloo veel iepen staan, achtten B. en W. het wenschelijk op het verzoek in te gaan. Zij stelden daarom voor een bedrag van 25 beschikbaar te stellen. Goedgekeurd. Benoeming onderwijzer en onder wijzeres. Ter voorziening in de bestaande vacatures aan de lagere school hadden B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt: a. vaca- ture-mej. Dik: 1. mej. Hoekmeijer, 2. mej. Van Ooijen, beiden te Alkmaar en 3. mej. Barkman te Schagen; b. vacature-Muller: 1. J. Wiersma te Oldeboorn, 2. F. N. Stam te Westwoud, 3. J. A. van der Vlis te Den Hel der. De voorzitter deelde mede, dat bij de samenstelling dezer voordrachten rekening was gehouden met een ofnrcrking van den heer Vrijburg in een vorige vergadering, n.1. dat aandacht zou worden geschonken aan het onderwijs in zang en muziek, Alle voorgedragenen waren tot het geven van dat onderwijs bekwaam. Benoemd werden de eerst-voorgedragenen, mej. Hoekmeijer met zes stemmen en de heer Wiersma met algemeene stemmen. Mej. van Ooijen kreeg drie stemmen. Aanleg gasleiding in het wegje ach ter den tuin van J. Drijver. Voorstel tot het verleenen van een garantie roor aanleg van een gasleiding in bovenge- ïioemden weg. De voorzitter deelde mede, dat inlich tingen gevraagd waren van den directeur der gasfabriek te Alkmaar en dat deze had mede gedeeld, dat er geen bezwaar tegen inwilli ging van het verzoek kon bestaan, als een ge bruik van 700 M3. werd gegarandeerd. Aangezien aan bedoelden weg reeds ge bouwd werd en te verwachten is, dat er in de toekomst nog meer huizen zullen komen, acht ten B. en W. het wenschelijk, dat terstond de gasleiding wordt gelegd, om te voorkomen dat later de weg weer moet worden opgebroken. B. en Wl stelden voor de garantie voor rekening der gemeente te nemen. Alzoo besloten. Rijwielpad Heiloo—Egmond. De voorzitter herinnerde aan hetgeen de heer van de Vall indertijd voorstelde ten aanzien van een verbinding met Egmond. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. met de Rijwielpadvereeniging geconfereerd en !het resultaat hiervan is, dat er thans een plan 'bestaat voor het leggen van een rijwielpad, .waarvan de kosten pl.m. 21000 zullen zijn. De gemeente Alkmaar zegde 500 toe, de A. 'N.W.B. geeft eenzelfde bedrag; het Prov. be stuur zal waarschijnlijk een derde van het be- noodigde bedrag geven. Gezien deze alge meene belangstelling, stelden B. en W. voor ook een derde deel der kosten aan te bieden, dus 7000, omdat voor Heiloo de aanleg zeer gewenscht is te achten Spr. merkte r.og op, dat, als twee gemeenten in het verzoek om subsidie bewilligen, terstond met den aanleg kan worden begonnen, zoodat nog dit jaar een betere verbinding met Egmond tot stand zal kunnen komen. De heer V r ij b u r g hoopte, dat het voor stel met algemeene stemmen zou worden aan genomen en bracht dank aan den heer van de Vall, die de zaak aanhangig maakte. Voorts bracht spr. dank aan den voorzitter der Rijwielpadvereeniging, mr. J. P. Bosman en den gemeentesecretaris voor hunne bemoei ingen in deze zaak. De heer K o o m e n vroeg of de gemeente niet voor nog hoogere kosten zal komen te staan dan 7000, als b.v. de provincie geen subsidie geeft. De v o o r z i 11 e r antwoordde ontken nend. De Rijwielpadvereeniging zal voor het eventueel meer benoodigde moeten -zorgen. Het is vrij zeker, dat de provincie 7000 zal geven. Het voorstel werd zonder stemming aange nomen. De voorzitter was verheugd, dat uit den Raad een dankbetuiging was gekomen aan het adres van de heeren Bosman en Bruul en voegde daar die van hem zelf nog aan toe Levering van electrischen stroom aan de St. WUlibrordusstichting. Voorstel tot het aangaan van contracten met de St. Willibrordusstichting inzake leve ring van electrischen stroom en het stichten van een transformatorstation op het terrein van die stichting. De voorzitter stelde in het licht, dat dergelijke stichtingen bijzonder groote af nemers zijn en daarom een speciaal contract moeten hebben. B. en W. hadden inzage gehad van de con tracten, waarop de gemeente Alkmaar stroom 'levert aan dergelijke inrichtingen en boven dien hadden zij zich gewend tot het advies bureau van den heer Boom te Haarlem. Deze .had een contract ontworpen, dat beide par tijen bevredigt. Het bouwen van een nieuw transformator huisje is daarvoor noodig. Dat zou bij den jaanleg van den weg naar het kanaal toch heb ben moeten gebeuren. De kosten worden voor de helft door de Stichting betaald. De trans formator, die thans reeds overbelast is, zal door een nieuwe moeten worden vervangen. De heer Keesman vond het niet wen schelijk, dat het nieuwe gebouwtje op grond van de Stichting wordt geplaatst. Hij meen de, dat een gemeentelijk bedrijf op eigen terrein moest geplaatst worden'. De v o o r z i 11 e r. antwoordde, dat het be wuste stuk grond voor'den tijji van 4 "jaar is gehuurd van de Stichting. Spr. geloofde niet, dat daar moeilijkheden uit zullen voortvloeien. Het transformatorgebouw bij den voormali- gen tol staat ook op particulier terrein en daar heeft men nog nooit moeilijkheden van onder bonden. De heer K o o m e n zag het gebouwtje liever op een andere plaats, hij vreesde af breuk aan een goed geheel met de omgeving Devoorzitter merkte op, dat het tranajorrpatorgebouw zal worden gebouwd op aanwijzing van den architect van het gesticht en dat zal wel een waarborg zijn voor een goed geheel. De heer K o o m e n betwijfelde dit, omdat hij meende, dat het gebouwtje aan den weg komt, terwijl het gesticht daar wel 60 M. van daan staat. De heer Opdam merkte op, dat het nieuw te bouwen transformatorhuisje 15 M uit de rooilijn komt. Hierna werd het voorstel z.h.st. aangeno men. Schoolboden. Adres van de stichting „Badhuis van het Witte Kruis" te Heiloo om een bijdrage in de kosten van stichting van een badhuis en een bijdrage in de kosten van instand houding daarvan. De voorzitter achtte deze stichting zeer in het belang van de gemeente, zeker niemand zal er zijn die niet toejuicht de ge legenheid die nu geboden wordt tot het ver krijgen van baden. B. en W. stelden voor 1000 te verleenen in de stichtingskosten en 300 voor het on derhoud. Zij wenschen gebruik te maken van de gelegenheid om schoolbaden in te voeren cn de jeugd daardoor op te voeden in de noodzakelijkheid van het gebruik van baden. Er zijn hier pl.m. 600 schoolkinderen. Het bestuur van de stichting heeft goedgevon den deze wekelijks gelegenheid voor een bad te geven, waarvoor dan de kostprijs van 8 ct. per kind zal worden in rekening gebracht. De gemeente zal daarvan volgens B. en W. 3 cent voor hare rekening dienen te nemen, zoodat de ouders dan voor een wekelijksch bad hunner kinderen slechts 2.60 per jaar hebben te betalen. Spr. geloofde, dat de kinderen, die gewend zijn geraakt aan geregelde baden, deze later ■niet meer zullen willen missen en geregelde bezoekers van het badhuis zullen blijven. De heer Keesman juichte het voorslei van B. en W. toe voor zoover het betrof het geven van een bijdrage in de stichting en het onderhoud. Wat betreft het derde deel van het voor stel geloofde spr., dat voor sommige ge zinnen, die 3 of 4 schoolgaande kinderen hebben, de kosten te hoog zullen worden. Spr. zou de schoolbaden verplicht willen stellen voor de hoogste klassen en meende dat de uitgaven voor de gemeente dan niet hooger zullen worden dan bij de regeling door B. en W. voorgesteld, cmdat daarbij vrijheid wordt gelaten om al dan niet van de schoolbaden gebruik te maken. De heer S c h u y t zou zich tegen dwang in dezen willen verzetten. Als er moeders zijn, die meenen voor het geringe bedrag van vijf centen zelf hunne kinderen te kunnen reinigen, moeten zij daar vrij in zijn. Intus- schen betwijfelde spr. het, of dit mogelijk zal wezen. De heer V a h 1 was ook tegen dwang en geloofde, dat de deelname geringer zal zijn als men de schoolbaden dwingend zou wil len voorschrijven. De heer Vr ij b u r g meende, dat men nog eerst aan de schoolbaden zal moeten wen nen en zou daarom tegen dwang zijn. Spr. hoopte niet, dat de subsidie van de ge meente een sluitpost op de begrooting der 'stichting zal worden. De heer V a n 't Veer sloot zich aan bij den heer Vrijburg. De voorzitter geloofde dat de sub sidie van 300 voorloopig wel een onmis bare bijdrage zal zijn, maar op den duur zal zij geen sluitpost van de begrooting dei- stichting mogen wezen. Om dit te voor komen, zal elk jaar bij de gemeente een be grooting moeten worden ingediend, opdat telken jare de te verleenen bijdrage kan worden vastgesteld. Ten aanzien van de woorden van den heer Keesman merkte spr. op, dat de kinderen uit de lagere klassen der scholen evenzeer be hoefte hebben aan baden als die in de hoogste klassen. Spr. was tegen de ver plichting, het zou toch ook te ver gaan om kinderen, die thuis gelegenheid hebben voor het gebruik van baden, verplicht zouden worden op school te baden. Wel hoopte spr., dat de onderwijzers hun best zullen doen de baden te populariseeren. Spr. gaf in over weging om op het voorstel van B. en W. in te gaan. Het betreft hier een geheel nieuwe zaak, waarvan men de werking nog eerst moet afwachten. De heer Schuyt deelde mede, dat het aantal baden bij de begrooting van de stich ting is geraamd op 2000. Men zal z. i. niet bevreesd behoeven te zijn dat de begrooting opgeschroefd zal blijken te zijn. Nadat de heer Keesman zijn meening nog eens had verduidelijkt tegenover wet houder Opdam, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Hondenbelasting. Het kohier hondenbelasting werd vast gesteld op 353. Aankoop van grond. Op voorstel van B. en W. werd besloten nog pl.m. 45 M. grond te koopen van den heer V. M. Oud, waar een schuine hoek aan den Heerenweg zal kunnen verdwijnen. De verkooper, die 100 zou moeten bijdragen in de verharding enz., zal tegen afstand van bedoelde 45 M. daarvan worden vrijgesteld. Af- en overschrijving. Eenige af- en overschrijvingen op de rekening 1929 werden goedgekeurd. Hierna sluiting. Wat zal U weder verkwikken? Is 11 „down"? Wat zal Uwe stem ming verbeteren? Bedenkt in al die ge vallen, dat het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching is. STOMPETOREN. De secretaris der afd. „Scheimeer" der doll. Mij. van Landbouw schrijft ons: Door de afd. „Schermeer" der Holl. Mij. van Landbouw en de Vereeniging van Land en Tuinbouwers, werd Woehsdag 4 juni een excursie gehouden, raar den proefpolder te Andijk en de Zuiderzeewerken. Begunstigd door prachtig weer aan vaardde het uit 40 personen, zoowel dames als heeren, bestaande gezelschap 's morgens te half negen de reis, eerst door het mooie Westfriesland over Hoorn naar Andijk, waar het gezelschap door de h.h. landbouw ingenieurs op prettige en onderhoudende wijze rond geleid werden; bij alle proef velden werd een duidelijke en uitvoerige uit eenzetting gegeven. Het was ongetwijfeld voor de vele land- jouwers een openbaring om te zien, dat op de meeste velden geen verschil met hun -ak kers thuis was te constateeren, bijna alle soorten gewas, zelfs vele perceelen zonder kunstmest, vertoonden een normaal, zelfs best gewas; meegedeeld werd dat het zout gehalte van het zakwater, hetwelk uit de draineerbuizen vloeide zeer laag was, wat een gunstig teeken genoemd werd. Nadat alles bezichtigd was. werd met een woord van dank van den vriendelijken geleider af scheid genomen. Zeer voldaan werd de reis vervolgd naar Medemblik waar het electrische gemaal be zichtigd' werd; dit maakte een kolossale in druk, vooral de drie groote centrifugaai- .pompen, waarvan er slechts één werkte, trokken de aandacht. Duidelijk bleek, welke groote massa water verplaatst kon worden als op volle kracht gewerkt werd; meege deeld werd dat het peil reeds drie meter is gedaald. Uit den aard der zaak was het bezoek hier niet van langen duur en werd de reis ver volgd naar Wieringen. Hierbij was volop gelegenheid te genieten van het mooie echt Noordhollandsche land schap, overal, zoowel bij gras als bouw land en in de tuinstreek werd een welige groei geconstateerd' als gevolg van de bui tengewoon mooie Meimaand, en voor de deelnemers was het ongetwijfeld een genot om het oog te laten gaan over de welige graanvelden van Waard en Groetpolder, zoowel over de sappige graslanden van de Wieringerwaard. Vooral het gedeelte, ge naamd de „twee wegen" was mooi. Te Van Ewycksluis was men in de gele genheid het openen van de enorm groote draaibrug te zien, waarna de reis over de nieuwe dijk naar Wieringen vervolgd werd; zeer trok de aandacht dat de boeren hun vee weiden op de typische door hooge wal len omsloten stukken land, waarbij hoog en laag elkaar afwisselen. Aan Den Oever werd halt gehouden; hier werd het gezelschap wederom door een vriendelijken geleider ontvangen, en rond geleid. Nadat men in de z.g.n. put was afge daald, werden de ontzaggelijke werken van de spoor- en wegbruggen en de groote spui- sluizen bezichtigd. Dit alles maakte een ge weldigen indruk, zoodat men menigmaal de opmerking hoorde, dit is nóg mooier dan de proefpolder, en een ieder keerde onder den indruk van de prestatie van onze Hollandsche ingenieurs weer naar den vasten wal terug. Nadat in de zaal van den heer Lont de in wendige mensch versterkt was, werd' de terug reis aanvaard, en deze uitstekend geslaagde excursie beëindigd. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan de heeren, welke hun auto beschikbaar stelden, en aan de heeren W'ilken, Kok en Tuinman voor de 'keurige autobus, op billijke voorwaarden voor dit doel beschikbaar gesteld. TEXEL. Donderdagmorgen, toen op de haven te Oudeschild de lammeren werden ingescheept, die naar de Leidsche markt werden vervoerd liep een voor een lammerenwagen gespannen paard plotseling achteruit, 't Dier kwam te recht op een veeboot die daar aan den waj lag, midden tusschen de daarop geladen lam meren. Gelukkig kon men de lammeren nog tijdig opzij halen. Het ipaard kwam daarna aan het tuig te hangen tusschen de boot en den wal, waardoor 't dier losgesneden moest worden. Door de boot iets op zij te duwen heeft men het paard, dat zwemmende bleef met behulp van een bootje naar den over kant van de haven kunnen halen, waar het uitgeput op de scheepshelling aankwam. De heer J. H. Timmer is bij Koninklijk Besluit herbenoemd als Dijkgraaf van den Prins Hendrik Polder. OUDE NIEDORP. Op de vergadering van stemgerechtigde ■«ingelanden van den W.O.L.-polder in hei 'café van denheer G. EigtharU te-'Zijdewind? op Dinsdagavond, waren aanwezig 1'6 per-? 'sonen, het bestuur inbegrepen. ,'r" V De voorzitter deelde mede daU'dé stuk geraakte waaier der^ machine tdoordefNiV.' M aehinefabriek ,'Jaf fa* is yer;' (wangen;door een nieuwe?>voor|<renpwfeWan) '/:Ï45;k dat 1929 een voprdeelig. ja|«\ „is geweest} voor wat betreft liet stroom verbruik,' •'omdat] jvoor-i/TlQO in ihet gphegle-ja|r is^yerbruik|;| Jdats'het batig,slot':over 1929'nogal 'beduidend» 'is, doch dat rekening-moet w;orden-gehoudeni met de omstandigheid; dat, in"bedoeld jaarj de vernieuwing van de valbrug is geraamd? welke werkzaamheden eerst dit jaar zullen worden uitgevoerd, zoodat dat daarvoor een, bedrag van ongeveer 1500 in het batig slot! zit. Een en ander \Verd voor kennisgeving aan-; genomen. Met algemeene stemmen werd aangeno men het bestuursvoorstel om in opdracht van Gedeputeerde Staten een bedrag van j$ 125 rentegevend te beleggen, zijnde de opbrengst van den Oosterkampermolenom een over eenkomst aan te gaan met de banne Oude Niedorp, waarbij in overeenstemming met een desbetreffend besluit van het heemraad schap der Niedorperkogge Strijkmolens de jaarlijksche vergoeding voor 'het onderhoud der kadijken langs Raaksmaatboezem zal worden verdubbeld, in verhouding met de bij drage volgens het bestaande contract van 1'843 en gebracht op 120 per jaar. Besloten werd om de aanhangige sluis- plannen voorloopig uit te stellen. Vervolgens werd namens de commissie be last met het onderzoek der rekening over 1929 door het lid P. Klaver rapport uitge bracht, waarbij deze ten slotte voorstelde den penningmeester te dechargeeren, wat door de vergadering werd bevestigd. Tot commissieleden belast met het onder zoek der rekening over 1930 werden be noemd de heeren Jac. van Wachendorff van Rijn, P. Dekker en W. Goudsblom. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld op de daarbij genoemde bedragen, waarbij de lasten werden bepaald als volgt: Wester kampen 16 (18), Oosterkampen 19 (22) en de Leijen 23 (24). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de lasten aan over het vorige jaar. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot uitvoering der voorgenomen werken in eigen beheer. Bij de rondvraag besprak de heer Gouds blom de vaargelegenheid binnen den Leijer- polder, welke nog veel te wenschen overlaat, terwijl hij vvzocht om het water niet be neden peil te laten afmalen, omdat dan in het geheel niet kan worden gevaren. De voorzitter zeide, dat het water zooveel mogelijk op peil zal worden gehouden en dat verzoeken om het in bepaalde tijden boven peil te mogen hebben, niet meer worden inge willigd. SCHAGEN. Op de Schager eierenveiling werden van 6 Maart tot 5 Juni 3.203.269 eieren aangevoerd. Het aantal kippenhouders gaat in 't Noorden hard vooruit, vooral onder den kleinen boerenstand en deze toename levert aan het bedrijf ecne belangrijke bate. Het Schager marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee verzekerde in het le kwartaal van 1930, 278 runderen, waarvan in de openbare slachthuizen 36 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten bedroe gen 1171,59, de uitgaven 874,63. De ge ringe aangifte getuigt wel, dat Schagen krachtig aan den leverstrijd heeft deelgeno men. EGMONDBINNEN. De fanfare „Eensgezindheid" zal 0p den 2den Pinksterdag deelnemen aan het natio naai concours, uitgeschreven door de Har moniekapel der Koninklijke Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, en uitkomen in de afd. Uitmuntendheid. Op Woensdag 11 Juni zal de verlat- zing plaats hebben van een lid van bestuur voor het Waterschap de Oningepoldfde Landen onder Egmondbinnen. Aftredend is de heer P. I. Bommer, die her kiesbaar is. HEEMSKERK. Gemeenteraad. De Raad kwam Donderdagochtend voltal lig bijeen. Voorzitter was burgemeester de Vreugde. Ingekomen stukken. Verzoek van den heer D. Brammer om voor den tijd van 1 jaar ontheven te worden van schoolgeld. Goedgevonden. Idem van den heer G. E>enijs te Beverwijk voor vergunning tot het venten met ijs. B. en W. stelden voor afwijzend hierop te beschik ken, daar reeds voor dit doel vergunning is verleend aan een onzer plaatsgenooten, n.1. den heer P. Kóper Iz. Alzoo besloten. Idem van I. de Wilde e.a. om de autobus hal te verplaatse van café „de Oranjeboom" t/o. 5. I. v. d. Ploeg. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. Als voren. Idem van dr. IJpma e.a. om subsidie der zweminrichting op „Veldhuis" voor het plaatsen eener tent, het aanschaffen van kleeren benevens toezicht. De voorzitter stelde voor, omdat dit stuk te elfder ure binnenkwam, de behandeling uit te stellen tot eene volgende bijeenkomst. De heer de Vries achtte dit met het oog op het seizoen niet goed en drong aan op spoed- behandeling, doch de meerderheid van den raad besloot het request voor prae-advies naar B. en W. te doen zenden. Ingekomen was een verzoek van den heer I. Tromp, bewoner der Kerklaan, om nu hij een gedeelte grond heeft afgestaan voor ver breeding van die laan een tegelpad voor zijn huis te maken. Hierop werd afwijzend be schikt. Wel besloot de raad aan den heer P. Hen- neman Az., die mede voor dat doel grond had afgestaan, een bedrag van 25 te voteeren voor afscheiding. Hierna ging de raad van 11 tot 1 uur in comité. Na heropening stelden B. en W. nog den Raad voor (de heer G. de Ruijter had dezen reeds verlaten) om een vroeger gevoteerd be drag van 13000 voor den bouw eener ambtswoning van den burgemeester te ver- hoogen tot 19000. Na eenige discussies werd dit aangenomen met de stemmen van de heeren de Vries en Klaasse tegen. Woensdagavond heeft een ongeveer 35- jarige man op den Oudendijk te Heemsker kerduin de 18-jarige mej. W. met oneerbare bedoelingen aangerand. Het meisje wist zich dapper te weren, waarop de aanrander het duin in vluchtte. De politie stelt een onderzoek in. P. OOSTERLEE OVERLEDEN." In den ouderdom van 67 jaar is gistermo gen te Nijmegen overleden de heer P. Oostei lee, oud-directeur van de kweekschool „Dt Klokkenberg" aldaar en een zeer bekende per. soonlijkheid op onderwijsgebied. DE BISSCHOPSCONSECRATIE VAN MGR. J. H. G. JANSEN. Een grootsche plechtigheid. De hoogste kerkelijke en wereldlijke auto riteiten onder de katholieken in Nederland waren gister in Utrecht bijeengekomen om luister bij te zetten aan de grootsche plech tigheid der wijding van mgr. J. H. G. Jan sen, die, voor hij door den paus tot de hooge waardigheid van aartsbisschop verheven werd, als vicaris-capitularis het bestuur van het aartsbisdom heeft waargenomen. Wegens het aanzienlijke aantal menschen, dat zij in zich kan opnemen, was de kerk van L. Vrouw ten Hemelopneming aan de Biltstraat uitverkoren om de bisschopsconsecratie bin nen haar muren te zien voltrekken. Tot half tien bleef deze kerk voor een ieder gesloten en bestond er geen gelegenheid, zooals op andere dagen, tot het bijwonen van de H. Mis. Op gemeld uur werd de kerk voor de plechtigheid opengesteld. Speciale maatregelen waren ge troffen om een te grooten toevloed van be langstellenden tegen te gaan. Zooals te ver wachten was, heerschte er reeds van negen uur af in de Biltstraat en omgeving een bij zondere drukte; behalve het grootste deel van Utrecht's bevolking waren talloozen van hein de en verre gekomen om indrukken op te doen. Van half tien af was het voor de kerk een aan- en afrijden van auto's De aartsbisschop, de bisschoppen en de abten hadden zich met den internuntius vereenigd in het aartsbis schoppelijk paleis in de Maliebaan. Vandaar werd per auto naar de kerk aan de Biltstraat fereden en toen deze kerkelijke hoogwaardig- eidsbekleeders daar te 10 uur 15 arriveer den, stegen er uit de wachtende massa luide toejuichingen,op. Kort tevoren reeds waren de gezanten e'n de Malthezer ridders gearri veerd; eerstgenoemden hadden zich aan het Centraal Station te Utrecht vereenigd, van waar zij met auto's, voorafgegaan met mo torrijders van de politie, naar het kerkgebouw gereden waren; laatstgenoemden hadden den rit gemaakt vanaf het huis der Duitsche Ba- leye aan de Nieuwe Gracht, waar zij waren bijeengekomen. Alle auto's voor de hooge ker kelijke en wereldlijke autoriteiten waren wel willend door de notabelen uit de bisschopstad beschikbaar gesteld. Bij de aankomst van den stoet van de kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders had de politie het geheele tramver keer op de Biltstraat doen stopzetten. Ontvangst der gasten. De gasten werden in de kerk ontvangen door de kapelaans van de parochies O.L. Vr. Hemelvaart, H. Hart en bt. Catharina, ter wijl de aartsbisschop en de met hem gekomen kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders ont vangen werden door den pastoor der O. L. Vrouwekerk. De bisschoppen en abten namen plaats in het priesterkoor; de overige autori teiten in de gereserveerde banken in de kerk. De Malthezer ridders namen plaats achter de gezanten, overeenkomstig het daarvoor vastgestelde protocol. Wie aanwezig waren. Onder de vele officiëele autoriteiten, die de plechtige consecratie bijwoonden waren in de eerste plaats zeer vele kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleederc en voorts de gezanten van Argentinië, België, Brazilië, Chili, Denemar ken, Italië, Mexico, Oostenrijk, Peru, Polen, Portugal; de ministers jhr. mr.'Ruys de Bee- renbrouck en dr. Deckers, mr. v. Schaik, voor zitter Tweede Kamer, graaf Du Monceau Opperceremoniemeester van de koningin, de heer v. Vollenhoven oud-gezant en mevr. v. Vollenhoven geb. prinses v. Bourbon; de hee ren mr. Harte v. Teckelenburg en mr. dr. Kooien, leden van den Raad van State, de katholieke leden der Eerste en Tweede Ka mer; de commissaris der koningin in de pro vincie Utrecht, de leden van Ged. Staten v. Spanje en mr. de Vink, de griffier der Staten van Utrecht, het volledig college van B. en W. van Utrecht, de waarn. garnizoenscom mandant van Utrecht, de bestuursleden der St. Radboudstichting, de rector magnificus der r.k. universiteit te Nijmegen, de rector magnificus r.fc handels Hoogeschool te Til burg, de rector-magnificus der rijks-universi teit te Utrecht; de katholieke hoogleeraren der verschillende universiteiten van Nederland, hoofdredacteuren van verschillende katholieke dagbladen in Nederland, vertegenwoordigers van verschillende katholieke stands- en vak organisaties, enz. enz. <tydens 06 brand op het brandt gered. Maar lk "'TV*uwes Rem" met me yoet dooehl^el,^..1' W

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6