PUROL in UwZacleHas Geneeskundige brieven. Binnenland behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube 0oo« 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten W De kerk was inwendig op schitterende wijze met palmen, onder groen en guirlandes versierd, in de stad hadden verschillende be woners de vlag uitgestoken. I De plechtigheid. Te ruim 10 uur 15 vingen de plechtig heden aan. Twee altaren waren in gereedheid gebracht, het groot-altaar voor den con secrator mgr. Schioppa en een altaar voor den uitverkorene mgr. Jansen. Een kruis met vier kaarsen was geplaatst op het groot-altaar, in de nabijheid van de credenstafel, waarop twee kaarsen; op het andere altaar bevond zich een kruis met twee kaarsen, het misboek en het pontificale, voorts het bisschoppelijk ornaat in witte kleur. Daarnaast op de credenstafel stonden de bisschoppelijke onderscheidingsteekenen. IHier was ook het gewaad van de assisteeren- de bisschoppen in gereedheid gebracht. Op het oogenblik dat de bisschoppen met den wijdeling aan de deur der kerk door de gees telijkheid werden afgehaald, hieven de zan gers den gebruikelijken feestzang aan. Vervolgens begon het gansche uitvoerige ceremonieel der wijding. Hoofdmomenten in dit ceremonieel waren de voorlezing van den apostolischen last brief, het uitspreken van het eedsformulier door den voor mgr. Schioppa neergeknielden wijdeling en het onderzoek, waarbij de con secrator zich overtuigde of de wijdeling be reid was al de plichten der bisschoppelijke waardigheid te vervullen en tevens of zijn leer overeenkomstig is met die der kerk of hij instaat is het geloof te verdedigen. Na het onderzoek ving de H. Mis aan welke mgr. Jansen tegelijk met mgr. Schiop pa opdroeg. Bijzonder plechtig was vervolgens, nadat de wijding zelve geschied was, het ontvangen door den gewijde van de onderscheidings teekenen zijner bisschoppelijke waardigheid. Na de voortzetting der H. Mis, aan het einde waarvan de mijter, in het wijdingsge bed genoemd, alsook de handschoenen door mgr. Schioppa gewijd werden, kwam de laat ste plechtigheid, n.1. die der intronisatie. Ter wijl mgr. Schioppa, het gelaat naar het al taar gekeerd, de Hymnus „Te Deum" aan hief welke door al de anderen werd voortge zet, daalde de nieuwe aartsbisschop van den zetel op den bisschoppel ijken troon af om, be geleid door mgr. Schrijnen en mgr. Hop mans, zegenend door de kerk te schrijden -'Nadat mgr. Jansen zijn plaats op den troon weer had ingenomen, waarbij mgr. Schioppa, mgr. Schrijnen en mgr. Hopmans zonder myter ter rechterzijde van hem plaats na men, werd het ceremonieel na het „Te Deum" voortgezet. Na het verrichten tenslotte van het dankgebed en een korte aanbidding bij het sacraments-altaar, verlieten de aartsbis schop en de bisschoppen, begeleid door de geestelijkheid, de kerk, terwijl het orgel, be speeld door den organist der»O.L. Vrouwe- kerk, zijn feesttonen hooren deed. De stoet van kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders begaf zich vervolgens binnen het hek naar de pastorie. In een der zalen was daar voor de diplomaten en andere hooge autoriteiten gelegenheid om den aartsbisschop te complimenteeren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Des namiddags tusschen twee uur en kwart voor drie heeft mgr. Jansen in het aartsbis schoppelijk paleis voor de geestelijkheid een receptie gehouden De receptie voor wereldlijke autoriteiten, organisaties, kloosteroversten uit de stad Utrecht en particulieren vindt heden plaats. TIENDE LUSTRUM VAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Maandag 20 October 1930 zal het vijftig jaren geleden zijn, dat de Vrije Universiteit, uitgaande van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag te Amsterdam, werd gesticht Het ligt in de bedoeling van directeuren der Vereeniging om dit feit alsdan feestelijk te herdenken in de stad waar de universiteit is gevestigd. Reeds werd een eere-comté gevormd, waar in zitting hebben genomen de heeren: ds. D. 'Bakker te Santpoort; Mr. H. Bos Kzn. te Rotterdam; jhr. mr. P. A. J. van den Bran- deler te 's-Gravenhage; Jhr. mr. A. C. K. de Brauw te 's-Gravenhage; ds. W. Breukelaar te Santpoort; baron van Dedem te Dalfsen; mr. dr. J. Donner te 's-Gravenhage; ds. K. Fernhout te Vreeland; dr. M. van Haaften te ÏAmsterdam; dr. T. Hoekstra te Kampen; mr. A. v. d. Hoeven te Rotterdam; ds. J. rl. Hout zagers te Arnhem; prof. L Lindeboom te Kampen; jhr. dr. A. Röell te Haarlem, jhr. mr. dr. W. F. Röell te Amsterdammr. R. A- H. M. Romme te 's-Gravenhage; jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck te 's-Gravenhage; mr J- Terpstra te 's-Gravenhage; W. de Vlugt te Amsterdam; mr. W. L. baron de Vos van van Steenwijk te Wijhe. Een uitgebreid feestcomité samengesteld uit een aantal Amsterdamsche dames en hee ren, het locaal comité van Amsterdam en de voorzitters en secretarissen der provinciale ringen heeft reeds voorbereidende maatrege- lengetroffen. EietLocaal Comité van Amsterdam treedt daarbij als Uitvoerend Comité op. Het feest, dat verdeeld is over drie dagen, zo; aanvangen op Maandag 20 October 1930 des voormiddags te kwart over elf met een gebedsure in de Keizersgrachtkerk. Ook voor 'verdere is het programma reeds vast gesteld. door v. d. Baar PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Juni. i. Groote Kerk, voorm. half elf, Ds. Avond 6 uur, Ds. Hak. Kapelkerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Collec te voor de zending. i tr~£nZettscll-Lullier$che Kerk, voorm. u/30 uur, Ds. H. Makkink. Pinksteren. Westrezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. J^2l0nstranisch-Gereformeerde Kerk, vm. _0 uur, geen dienst. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Wolf, van 's Gravenhage Zending UUr' de2elfde- Collecte voor de Hersteld Apostolische Oemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. uur en Woensdagavond half acht dienst. LEGER DES HEILS. Zaterdagavond 8 uur groote Openlucht bijeenkomst op de Steenen brug. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. Nl"; 3-30 uur, Openluchtsamenkomst bij den Kattenberg. s Avonds 8 uur, Heildemonstratie in de Leger des Heils zaal. De samenkomsten worden geleid Ensigne Mulder uit- Amsterdam. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, Vrije Evangelische gemeente, Komlaan 12, huize Berkenhof, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. Evang. E. V. „Maranatha", voorm. 10.15 uur, de heer Dun, van Alkmaar. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, Ds. Roo- bol. GROET, 10.30 uur, Preekdienst. Ds. A. J. P. Boeke. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Loysen HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan Evangelisatielokaal, v.m. 10 uur, Ds. v. J. Hak. van Alkmaar. KOEDIJK, 's middags 2 uur, Ds. Kieboom. LIMMEN, avond 7 uur, Ds. Deetman. OBDAM, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. OUDKARSPEL, 10.30 uur, Ds. de Leeuw. OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. Rooker. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. STOMPETOREN, 10.30 uur, Ds. Heep. STOMPETOREN, Evangelisatie, voorm. 10.15 uur, de heer L. van der Meer, van Noordwijk aan Zee. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. rendonk. UITGEEST, Ned. Herv. Kerk, 10 Ds. vap Pegrsem. Medewerking van Kerkkoor. Evangelisatiegebouw Sedeur: 10 uur, de heer K. A. Weeda, van Amsterdam. 2e Pinksterdag de heer G. G. Vrouwwerf van Heemstede. Zondagmorgen 11.30 uur. Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbellezing door den heer A. Donker van Koog aan de Zaan. Tweede Pinksterdag. Groote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. van Baaien, van Broek op Langendijk. Gereformeerde Kerk, Ds. A. G. Barkey Wolf, van 's Gravenhage. VEENHUIZEN, 10.30 uur (n.t.) Ds. v. d. Kieboom. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Zillin- ger Molenaar. UIT DE OMGEVING. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, Ds. Roo- bol. DE RIJP, JO uur, Ds. Rooker BERGEN, Evang. E. V. „Maranatha" voorm. 10.15 uur, de heer Scholtz, van Am sterdam. Beide dagen collecte voor het Bouwfonds. GROET, Vrije Evang. gemeente, zaal van K. Piis, voorm! 10 uur, J. J. Ruijs. HEILOO, Evangelisatielokaal, vm. 10 u., Ds. C. A. ter Linden, v. Amsterdam. SCHOORL, 9 uur, Jeugdddienst A. J. P. Boeke. Koorzang. Cantate no. 53. Boe uur, het WIJZIGING MfLITAIRE PENSIOEN WET? Naar de Tel. verneemt moet de minister van defensie voornemens zijn de militaire pensioenwet in dien zin te wijzigen, dat de militairen na 35 dienstjaren weder hun volle pensioen hébben verdiend. Voor elk dienst jaar zou in dit geval 2 pCt. van de genoten jaarwedde worden toegekend of bij 35 dienstjaren 70 pCt. De maatregel zou noo- dig zijn voor doorstrooming van het kader en om de bevordering, die uiterst gering is, te verbeteren. Thans bedraagt het pensioen voor militairen 1.3/4 pCt. per jaar. DE TE gevallen te Gou- KINDERVERLAMMING GOUDA. Hoewel direct, nadat de eerste van besmettelijke kinderverlamming da werden waargenomen, de noodige maat regelen zijn genomen om verdere besmetting tegen te gaan, hebben zich sedert Maandag nog drie nieuwe gevallen voorgedaan. Het totaal aantal gevallen is daarmede gestegen tot zes. Gisteren is een kind van vijf jaar aan de ziekte gestorven. Dit is het derde geval met doodelijken afloop. De burgemeester van Gouda heeft gisteren met den hoofdin specteur van de volksgezondheid en alle Goudsche doktoren een bespreking gehad. Alle bewaarscholen en kinderbewaarplaat sen zijn gesloten. Een kennilgeving van den burgemeester heeft de inwoners met de ver schijnselen van de ziekte bekend gemaakt, zoodat nu onmiddellijk kan worden ingegre pen. HISTORISCHE VONDST OP HET PRINSENHOF TE DELFT. De trap, waarlangs Balthazar Gheraerts, na den moord op. Willem den Zwijger, ontsnapte. Bij herstellingswerken, welke thans in het historische Prinsenhof worden uitgevoerd, is blootgelegd een ongeveer 2 meter breede trap, welke onder het plaveisel was verbor gen. Deze trap leidde naar de binnenplaats en het is hoogstwaarschijnlijk dat Balthazar Gheraerts na den moord op Prins Willem van Oranje langs dien weg ontvluchtte, zegt de Tel. Men meende n.1. dat de moordenaar ontkomen zou zijn over de steenen trap, wel ke van de Historische Zaal naar de School straat voerde. Deze opvatting was echter in strijd met hetgeen wordt vermeld in het Verhael van de Moort, gedaan aan den Persone des Doorluchtigen Hooch gheboorn Fursten ende Heeren, Hern Wilhelms enz.;', een bij den „drucker Ordinaris der Staten s landts van Hollandt" in 1584 te Delft ver schenen vlugschrift. Hierin wordt medege deeld dat Balthazar Gheraerts ontvluchtte angs de achterplaats en de stallen. Op grond van de verdere beschrijvingen welke ■n het „Verhael van de Moort" worden ge daan, kan worden geconcludeerd, dat de moordenaar inderdaad langs de nu gevon den trap is gevlucht. Enkele leden van 's Rijksbureau voor Mo numentenzorg en de districts-bouwkundige hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Door het verwijderen van een één-steen dik ken muur, wellee tegen den ouden gevel was gemetseld en waardoor alle sporen van vroe ger waren verdwenen, is voorts nog te voor schijn gekomen een fraaie korfboog van on geveer 2 M. spanning. Deze boog vormde de bekroning van een poort, die van de bloot gelegde trap naar de binnenplaats leidde. Als vrij zeker kan worden aangenomen, dat thans de weg is gevonden, langs welken Balthazar Gheraerts uit het gebouw is ont snapt. INVOERRECHT OP BOTER IN FRANKRIJK VERDUBBELD. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens bericht van den rijkslandbouw- consulent te Parijs het invoerrecht op boter in Frankrijk is verhoogd van 100 tot 200 francs per 100 K.G., welke verhooging on middellijk in werking is getreden. HET GIJZELINGSGEVAL TE GOUDA. De handelingen van den heer Dor- gelo afgekeurd. Op verzoek van den heer Dorgelo was een eereraad benoemd, die de handelingen van den heer Dorgelo in het gijzelingsgeval Duy- vestein zou onderzoeken. Naar het Volk verneemt, moet deze eere raad, bestaande uit de heeren mr. Droste te Rotterdam, Ed. Schur/.ann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond en den heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Filmkeuringscom missie, met algemeene stemmen de hande lingen van den heer Dorgelo hebben afge keurd. NEDERLANDSCHE AANNEMERS- BOND. De bindende besluiten. Het hoofdbestuur van den Nederl. Aanne- mersbond, die op 18 en 19 dezer te Maas tricht zijn jaarlijksche algemeene vergade ring voor te besluiten, de tijdelijke opschor- tricht zijn jaarl. algem. vergadering houdt, zal daar voorstellen te besluiten, de tijdelijke opschorting van de bindende besluiten ten aanzien van de overheidslichamen te beëindi gen, met dien verstande, dat de bindende be sluiten ook ten aanzien van de overheidsli chamen wederom van toepassink zullen zijn met ingang van 'n datum, waarvan de vast stelling door de algem. vergadering aan het hoofdbestuur wordt overgelaten en opgedra gen. Het hoofdbestuur betreurt het, dat de in voering van de algemeene arbitrage door de overheidslichamen zich minder snel voltrekt dan het indertijd meende te mogen verwach ten. Het komt derhalve het hoofdbestuur ge- wenscht voor, dat het apparaat der bindende besluiten weer zal kunnen worden in wer king gesteld. EXCURSIE ORNITHOLOGISCH CONGRES. Door het zevende Ornithologisch Congres te Amsterdam werd gisteren een excursie naar Texel georganiseerd. Onder de deelne mers 60 in getal bevond zich ook ex-tsaar Ferdinand van Bulgarije. Onder leiding van de heeren J. Drijver en E. Bundel werd het eiland doorkruist en werd een bezoek gebracht aan vele vogelbroedplaatsen Het diner werd gebruikt in het Strand-Hotel „Prinses Juliana" te De Koog. Ook de bur gemeester van Texel, de heer W. B. Dort, zat aan. De reis van Den Helder naar Texel werd met een extra boot gemaakt. TE VROEG UITGESTAPT. Gisteravond omstreek half twaalf is op den hoek van de Celebesstraat en den Zeeburger- dijk een ernstig ongeluk gebeurd. Een man stapte daar te vroeg van lijn 3. Doordat de trambaan daar opgebroken is en er veel zand ligt, kwam de man te vallen, met het gevolg, dat hij tusschen den motorwagen en een bij wagen terecht kwam. Voordat de bestuurder de tram tot staan kon brengen, was de onge lukkige reeds 14 M. meegesleurd over de tus schen de opgebroken trambaan liggende ijze ren ribben. De man werd zwaar gewond in hoogst zorgwekkenden toestand naar het O.L. Vrouwengasthuis vervoerd. ONDERSCHEIDING VOOR HARDJO DIRINGGO. Door den heer Bern. J. Veldhuys, voorzit ter van den Raad van Beheer van het „Hol land-Huis" te Brussel, werden heden te Am sterdam namens den Belgischen minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan Ra den Soeratno Hardjo Diringgo, leider van het Javaansche Tooneelgezelschap „Ardjoe- no" de versierselen overhandigd van de ko ninklijke onderscheiding „Het Bizondere Landbouw Eereteeken der 1ste klasse". COMMUNIQUÉ RADIO-VOLKS UNIVERSITEIT HOLLAND. Op Maandag 30 Juni a.s. wordt de Radio- Volksuniversiteit Holland, uitgaande van den Bond van Nederlandsche Volks-Univer- siteiten, geopend met een rede van Dr. J. Th de Visser, Óud-Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Een speciale commissie, waarin vertegen woordigers van de verschillende gezindten zitting hebben, heeft de zorg voor het radio programma, dat voorloopig 3 halve uren per week zal beslaan, op zich genomen. De leden der commissie zijn: Dr. K. F. Proost, voor zitter; Mej. I. M. van Dugteren secretares se; Henri Dekking; Dr. J. C. A. Fetter; A. C. de Neeve; A. Reitsma; Prof. Ir. W. SchermerhornW. Vogt en Prof. Mr. F. de Vries. De A. V. R. O. verleent zijn bemid-, deling voor deze uitzendingen, die echter ge-; heel onder verantwoording van den Bond van Nederlandsche Volk9-Üniversiteiten staan. Met deze stichting wordt een oude illusie van den Bond van Nederlandsche Volks-Uni- versiteiten vervuld: De Radio meer dan tot dusver dienstbaar te maken aan de Alge meene Volksontwikkeling. De Radio-Volks universiteit zal niet zijn een concurrent van de bestaande Volks-Universiteiten en andere instellingen werkzaam op het gebied van de ontwikkeling van volwassenen, maar zij zal veel kunnen bijdragen tot een bewust streven naar meer ontwikkeling van ons volk. De ra dio^ursussen van den Bond zullen een zeer eigen karakter dragen. Lange lezingen en uitvoerige referaten zullen niet gegeven wor den. De leuze waarnaar gewerkt zal worden is drieledig: kort, actueel, inleidend. De opzet is tot dusver zeer gelukkig ge slaagd. Het bestuur van den Bond vond tal van bekwame personen, van verschillende wetenschappelijke gebieden en uit alle politie ke kringen, bereid mede te werken. Van alle kanten kwamen instemmende berichten in van docenten die aan de nieuwe instelling hun krachten willen geven. Begonnen wordt in Juli met een drietal cursussen, systematisch van opzet. De serie muziek-halfuren zal staan onder speciale lei ding van den bekenden musicus Sem Dres- den, die zal openen met een Beethoven-cyclus, waarbij bekende kunstenaars hun medewer king zuilen verkenen. Tenslotte zij nog vermeld dat Mevrouw Noordewier-Reddingius haar medewerking heeft toegezegd bij de plechtige opening van de nieuwe instelling. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide Zwakzinnigheid. In mijn vorigen brief gaf ik een soort ovepzicht van den mensch in het eerste levensjaar. Wij zagen, hoe zijn ontwik keling aanvankelijk in hoofdzaak van de hersenen, met uitzondering van de groote hersenen, uitgaat, terwijl eerst langzamerhand de hoogere functies daarin gaan deelen. Grofweg gezegd, heeft dus de lichamelijke ontwikkeling gedurende het eerste levensjaar verre weg de overhand. Nu gaan lichamelijke en geestelijke ontwikkeling volstrekt niet altijd hand aan hand. Zoo begrijpen wij de groote teleurstelling voor de ouders, wanneer de geestelijke ontwik keling blijkt, niet in normale mate tot stand te komen in tegenstelling van den krachtigen vooruitgang in lichamelijk opzicht. Op deze tegenstelling wordt niet gerekend. Van het kind, dat goed drinkt, elke week de normale toene ming in gewicht en lengte vertoont, ja zelfs tot trots der moeder soms een overmaat, geen enkele afwijking laat merken, wordt allicht verwacht, dat het ook in andere richtingen even voor spoedig zal opgroeien. Eerst langzamer hand komt men dan tot de overtuiging, dat alles niet zoo gaat als het eigenlijk hoort. En vooral wanneer de ouders nog niet veel ervaring hebben op dit gebied, dan is het oordeel ook inderdaad moei lijk. Er komt niet veel uitdrukking op het gelaat, wat niet zooveel indruk maakt omdat het kind wel lacht. De schrik- reflex, welke ik beschreef in den laat- sten brief, blijft langer bestaan, er komt geen lust tot zitten en opstaan, de tong wordt vaak tusschen de lippen zicht baar, zoodat de indruk gewekt wordt dat zij te lang is, de willekeurige bewe gingen blijven uit. Dit achterblijven in ontwikkeling is meestal aangeboren en dus als zoodanig ongeneeslijk, maar ook kunnen derge lijke toestanden door ziekelijke afwij kingen en groeistoornissen ontstaan. De ware toestand wordt dikwijls pas na het eerste jaar duidelijker. Het kind blijft ten slotte op een lagsren trap van ont wikkeling staan en naar de mate van terugblijven in ontwikkeling onder scheiden wij drie graaen: achterlijkheid, zwakzinnigheid en idiotie. Onlangs werden de resultaten gepubli ceerd van een onderzoek van Lewis, die in Engeland op een bevolking van 623.000 zielen 5334 zwakzinnigen vond. Hij neemt aan, dat in Engeland en Wales op elke 1000 inwoners 8 zwakzinnigen worden aangetroffen. De verdeeling over de drie groepen zou deze zijn, dat 75 behooren tot de debielen (achter lijken), 20 tot de imbecillen (zwak zinnigen) en 5 tot de idioten. Als deze uitkomst ook voor ons land mag gelden, kunnen wij dus aannemen, dat hier zijn 42.000 achterlijken, 11.200 zwakzinnigen en 2800 idioten. Ook al zouden deze ge tallen niet volkomen juist den toestand hier te lande weergeven, dan zijn zij toch voldoende om te bewijzen, dat wij hier te doen hebben met een vraagstuk van groote sociale bete^kenis. Het betreft hier toch een belangrijk tekort in de hoogere hersenfuncties. Want het beperkt zich niet tot de reeds genoemde afwijkingen, waardoor het vermogen om te leeren en zich in een handwerk te bekwamen vermindert, maar gewoonlijk gaan zij gepaard met andere stoornissen, zooals van karakter en moreel voelen, die aan de lijders al lerlei moeilijkheden in de gewone sa menleving bezorgen. In vele gevallen zien wij deze wisselwerking, dat de maatschappij voor den zwakzinnige een gevaar oplevert, terwijl omgekeerd de zwakzinnige in de vrije maatschappij een gevaar kan beteekenen. In de eerste jaren kan een verstandige en geduldige moeder dikwijls nog veel goed doen, meer nog dan de voor deze patiënten bestaande inrichtingen. Bij de bespreking van de opvoeding van deze abnormale individuen kan toch op den voorgrond gesteld worden, dat deze een individueel karakter moet dragen en dat klassikaal onderwijs uitgesloten of althans slechts in zeer beperkte mate mogelijk is. Over de idioten kan ik kort zijn. In de maatschappij zijn deze ongelukkigen absoluut onbruikbaar. Tot productieven arbeid zijn zij niet geschikt te maken, zoodat de bemoeiing met hen zich be paalt tot verzorging. Volgens de wet zijn zij gelijk gesteld met krankzinnigen, zooda. de inrichtingen voqr krankzinni gen en idioten door eenzelfde wet gere geld worden. De overgangen van de eene soort in de andere zijn zoo geleidelijk, dat het ons niet vei wondert, dat ook onder de zwak zinnigen nog velen voorkomen, die niet veel anders dan als idioten behandeld kunnen worden. Dikwijls vinden wij tevens nog andere afwijkingen, zoodat met recht niet alleen van gestoorde her san werking, maar van defecte persoon lijkheden gesproken wordt. Hoe men ook zijn best dcet, de nog aanwezige ca paciteiten te ontwikkelen en praktisch bruikbaar te maken, meestal is het re sultaat bedroevend en hoogst zelden bereikt men eenige bruikbaarheid voor het gewone leven. Algemeen is men dan ook v?.n oordeel, dat voor hen een soort afzonderlijke kleine maatschappij moet worden ingericht, waar voldoende toe- zlch i; en ieder naar zijn krachten toch ook nog eenig nuttig werk kan doen. Er wordt soms gesproken van rendeerenden arbeid. Natuurlijk zou het zeer wensche- lijk zijn, als het zoo kon worden inge richt, dat zulk een kleine gemeenschap zich zelf kon bedruipen. Dit mag men evenwel niet verwachten. En als het gelukt, op deze wijze verkeerde en ge vaarlijke menschen buiten de groote maatschappij te houden, mag dat toch zeker ook wel als een rendement van be- teekenis beschouwd worden. Misschien het moeilijkst op te lossen vraagstuk leveren de achterlijken op. Ten opzichte van de zwakzinnigen is men het er wel over eens, dat voor hen gezorgd moet worden en dat, indien particuliere hulp te kort schiet, de ge meenschap voor hun verzorging aan sprakelijk is. Met de achterlijken is het anders. In de lichte graden bestaat zoo weinig verschil met het gemiddelde der normale personen, dat tot voor korten tijd er in het geheel niet aan gedacht werd, te hunnen behoeve afzonderlijke maatregelen te treffen. Thans wordt daar wel anders over gedacht. Maar in de wijze van behandeling gaan niet alleh accoord. Er bestaan in sommige plaat sen afzonderlijke scholen of klassen voor achterlijke kinderen. Dit is zonder twijfel een zeer toe te juichen maatregel In deze klassen worden veel minder leerlingen opgenomen dan op de gewone school, zoodat de onderwijzer meer aan dacht aan elk kind afzonderlijk kan wijden. Ook wordi voor de onderwijzers een betere keuze mogelijk. Het komt hi.-r meer cp karaktervorming en ande re geestelijke eigenschappen aan dan op de gewone leerstof, waar feitenkennis op den voorgrond staat. Toch achten ve len het een bezwaar, dat de inrichting nog te veel op de leest van de gewone school geschoeid is. Er wordt te veel aan gewone leervakken besteed, in plaats dat men hoofdzakelijk practisch handelen onderwijst. Alleen in deze richting mag men verwachten, dat de achterlijken in de maatschappij riiet ge heel nutteloos zullen voortleven. Intel- lectueele vakken zijn voor hen uitge sloten. Elke proefneming in dezen zin is van te voren tot mislukking gedoemd. Zoo begrijpen wij het uiterst moei lijke vraagstuk, hoe na het verlaten der school een werkkring kan gevonden worden, waartoe zij geschikt zijn. welke hen niet alleen bezig houdt maar ook nog in staatVis, hen iets te laten verdie nen, zoodat zij niet geheel, liefst- in het geheel niet ten laste van de gemeen schap behoeven te komen. Hier ligt een te. rein voor veel en intensieven arbeid. Het is te hopen, dat de vereeniging A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardigen), die tegenwoordig groote activiteit ten toon spreidt, er in slagen moge, voor vele anders hopeloos ongelukkigen het le /en nog wat aangenaam te maken. H. A. S. Automobilist (tot z'n meisje, terwijl ze zich weg-,, spoeden van de plaats des orhells). .Lieveling, beloof me dat Je nooit een woord sult herhalen van wat je daar-, juist hoorde", J OLosdon Opiniorü**.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7