lllimfstlt Humt. Alcmaria Victrix I Homberger Spielverein. m 1903 Rechtszaken Tooneel. Luchtvaart Zeetijdingen H««d«r(l twee en dertigste Jaargang. Vrijdag Juni Onze Staatsmachine. Binnenland zcït. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Z0NDA6 (Iste PINKSTERDAG) 6) uur Hedenmorgen te half zeven boven Mallorca. stoomvaartlijnen; Ko. 132 1930 BOTERMARKT. be Directeur van het Marktwezen deelt belanghebbenden mede, dat het verbod om op de botermarkt „natuurboter anders aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden, dan in stukken of zoogenaamde koppen, wegende één kilogram of vijf hectogram" is OPGEHEVEN. In het vervolg is het dus toegestaan na tuurboter ook IN VATEN OF OP ANDERE WIJZE VERPAKT op de botermarkt aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden. Alkmaar, 6 Juni 1930. De Directeur voornoemd, DE SCHENK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld in art. 3 der Armen wet, is geplaatst de Burger-IJsclub, alhier. Alkmaar, 6 juni 1930. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. LANDBOUWTELLING 1930. Tusschen 20 Me< en 20 Juni a.s. zal ook in deze gemeente, evenals in 1910 en 1921, een Landbouwtelling, d. w. z. een telling inzake het grondgebruik en den veestapel, worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld v den landbouw en dus voor de be hartiging der landbouwbelangen on misbaar zijn. De grondgebruikers en veehouders dienen in de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen, die gevraagd worden naar beste weten verstrekken. Met vertrouwen roep ik daarom de medewerking in vau allen, die het wel meenen met onzen Land bouw en deze telling zoo joed mogelijk ie doen slagen. De taak van de personen, die met de uitvoering van de telling belast zijn, zal ten zeerste kunnen worden verlicht, in dien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlich tingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders gepacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; e hoeveel eenrniters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarm de kassen afzonderlijk op te geven; f hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeenten dan waar de be drijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden bene den er. boven 3 jaar, de eerste onder scheiden in veulens en in andere paar den beneden 3 jaar, de laatste in warm bloed-, koudbioedpaarden en hitten; het aantal runderen en wel afzonderlijk: springstieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen; het aantal andere scha pen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal tieiten en bokken; het aan tal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven: oiggen beneden 6 weken, fok- zeugen, varkens van 6 weken tot 60 Iv.G. van" GO Iv.G. tot 100 K G. en boven 100 K.G.; het aantal kippen en het aantal eenden, voor eik der kuikens en de oudere dieren afzonderlijk en ten slotte het aantal korven en kasten met bijen. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Wetsontwerp-De Visser inzake de Pachtcommlssies. Dit dezer dagen onder de Bijlagen tot de Handelingen der Tweede Kamer gepubliceei- de wetsontwerp van het Kamerlid den heei L. de Visser, is in zeker opzicht een unicum, omdat we hiei te doen hebben met een, voor zoover ons althans momenteel bekend, eerste poging om in Nederland een wet te geven, welke gedragen wordt door de communisti sche gedachte. Het is daarom, dat we dit slechts acht artikelen tellende wetsontwerp (zeer zeker is de kortheid, waarnaar ge streefd werd, te prijzen) in deze serie willen bespreken. Het zal onzen lezers natuurlijk niet onbe kend wezen, dat ook door de regeering een ontwèrp-Paohtwet werd ingediend, waarvan mede de bedoeling is om etgemoet te komen aan de nooden, welke in den landbouwenden stand van Nederland heerschen, door her vormingen in te voeren ten bate der pach ters. We hebben ook aan dit wetsontwerp destijds te dezer olaatse de aandacht gewijd, ^o'gens den heer De Visser echter brengt t twgeeringsontwerp aan de kapitalistische Pachters eenig voordeel, maar aan den ar- roen- en den middelboer, die pachter is, zek?r enkel voordeel, hetgeen de heer L><- Visser, uitgaande van zijn standpunt, dan uiteenzet. Ten slotte nemen we ter kenschet sing dezen zin: ..zoodat de uitvoering yan det wet geheet aan de vijanden van de mtge- "Me pachters in handen wordt gegeven. Het Regeeringsontwerp kan dan ook tot niets andejrs leiden dan tot misleiding van de uit gebuite bevolking van het platteland". In plaats van dit ontwerp dan stelt de heer, De Viseer een wetsontwerp voor, dat uitgaat van de volgende beginselen: a. Ook op het platteland bestaat de tegenstelling tusschen de kapitalistische boeren; <fie tot de bezitten de klasse behooren en met deze solidair zijn, en de uitgebuite klassen, aldaar vertegen woordigd door de landarbeiders en de kleine en midelboeren, gelijk in it wetsontwerp na- er wordt bepaald, wier belangen vijandig zijn aan die van het kapitalisme, b. De uitge buite klassen op het platteland kunnen zich ook maar de geringste verbetering van hun toestand alleen veroveren door den klassen- strijd, gevoerd in bondgenootschap met het stedelijk proletariaat, tegen de grondeige naars en andere kapitalisten. Zij hebben daarbij alleen van hun eigen activiteit, docli van de burgerlijke Staatsmacht in al haar vormen niets te verwachten, c. Zonder de be sliste doorbreking van het burgerlijk eigens- domsrecht op den grond kunnen zij ook niet de geringste verbeteringen in hun toestand verkrijgen. Dit zijn, volgens den voorsteller de beginselen, waarvan dit wetsontwerp uit gaat. Hoe ziet nu het wetsontwerp, op die begin selen berustende, er uit? Onder kleine boeren verstaat het landbouwers en tuinders, die zelf of met hun gezinsleden het landbouwers- bedrijf op een boerderij uitoefenen en daar buiten geen arbeidskracht in loondienst ge bruiken. Onder middelboeren worden ver staan zulke boeren en tuinders, die in 'hun be drijf gedurende niet meer dan rie maanden per jaar ten hoogste twee vreemde arbeids krachten in loondienst hebben en wier zuiver inkomen een bedrag van 1500 gulden per jaar niet te boven gaat. Onder landarbeiders worden verstaan personen, die gedurende drie maanden of meer per jaar in loondienst iandarbeid verrichten. Na deze omschrijvingen wordt een defini tie gegeven van een dorpsvergadering, een College, dat dit ontwerp brengen wil. De dorpsvergadering dan bestaat uit de land arbeiders, de kleine boeren en hunne in het bedrijf werkzame gezinsleden van 21 jaar en daarboven. Zij kiest in de maand Januari van ieder jaar in iedere gemeente volgens al gemeen en geheim kiesrecht uit hun midden een pachtcommissie voor de werkende boe ren, bestaande uit vijf leden, van wie er één als voorzitter in die functie wordt gekozen. Deze pachtcommissie stelt het bedrag vast, dat in de gemeente, waar zij gekozen is, voor het levensonderhoud noodzakelijk is en stelt algemeene regelen op, waaraan de pachtcon- tracten in die gemeente moeten voldoen. De dorpsvergadering krijgt dit ontwerp ter be handeling en kan daarin veranderingen aan brengen.' Iedere kleine of middelboer, die een stuk grond of een hoeve gepacht heeft, heeft het recht te allen tijde beroep te doen op de pachtcommissie van zijn woonplaats, ten einde het bedrag van zijn pacht opnieuw te doen vaststellen. Om dit bedrag te bepalen houdt de pachtcommissie dan rekening met de opbrengst van het bedrijf, na aftrek van alle kosten, belastingen en andere lasten, de gegoedheid van den verpachter, het nood- zakelijkl evensonderhoud van den pachter met het oog op zijn gezin en wettelijke ver plichting tegenover familieleden. Deze som zal nooit hooger mogen zijn dan de geschat te opbrengst van het bedrijf, verminderd met de kosten van het levensonderhoud van den pachter, terwijl verder de pachtcommissie het recht heeft den pachter van het betalen van pacht geheel te ontslaan. ledêre pachter heeft verder het recht om een half jaar vóór het eindigen van den pachttermijn verlen ging van de pacht te vragen, ook wanneer de verpachter de pacht heeft opgezegd. In den regel moet die pacht dan verlengd wor den, behalve wanneer de verpachter een kleine of een middelboer is en de verpachte grond voor eigen levensonderhoud noodig heeft. Wanneer een pacht geindigd is op de een of andere wijze, heeft de pachter het recht op een billijke vergoeding voor de ver beteringen, die hij aan het gepachte aan bracht. De pachter heeft steeds, maar de verpach ter nooit het recht van hooger beroep op de dorpsvergadering, die in laatste instantie be slist. Tenslotte heeft de dorpsvergadering het recht te besluiten, indien er gebrek aan pacht gronden is, dat grondbezitters, niet tot de kleine of middelboeren behoorende, verplicht zijn bepaalde deelen van hun grondbezit te verpachten op door de dorpsvergadering vast te stellen voorwaarden. DE EX-TSAAR VAN BULGARIJE NAAR NED.-INDIE. Het Hbld. verneemt, dat de gewezen tsaar van Bulgarije voornemens is binnenkort een reis fe maken naar Nederlandsch Iridië wijl hij veel belangstelling heeft voor tropisch Nederland en voor ons regeeringsstelsel aldaar. INBREKER GEARRESTEERD. Te Heerenveen is gevankelijk binnen ge bracht een ongeveer 40-jarige man, verdacht van inbraken in het najaar van 1929 gepleegd in de garage van Graaf van Limburg Stirum te Oranjewoud, de Coöp. Zuivelfabriek te Oudeschoot en in twee boerderijen te Kat- lijk en Bontebok. Bij het verhoor ontkende hij iets van de in braken af te weten; hij beweerde destijds in Luxemburg vertoefd te hebben en na 1926 niet in deze omgeving te zijn geweest. Verscheidene personen te Heervenveen hebben hem echter dn de dagen van de in braken gezien. Hij werd met deze personen geconfronteerd, doch bleef ontkennen. De man is daarop in preventieve hechtenis gesteld. VER K'EE RSONGEVAL LE N. Drie gewonden. Gistermiddag heeft aan den Frieschen Straatweg te Groningen een ernstige auto botsing plaats gehad. Een luxe-auto van den heer de V., aldaar, bestuurd door den chauf feur A.P.G., reed op een vrachtauto van de fa. Switters in, waarop het echtpaar de O. De chauffeur G. bekwam een ernstige wond boven het linkeroog. De G. kreeg een ernstigen schedelwond, ziin echtgenoote liep eveneens een schedelwond op, benevens een beenwond en een lichte hersenschudding. Been verbrijzeld. Gisteravond te ongeveer half negen reed zekere Ouwerling uit Breda op zijn motor in de richting Tilburg. Hij wilde op het kruis punt onder de gemeente Gilse den van de richting Reijen komenden vrachtauto van den kolenhandelaar Wouters uit Gilse pas- seeren. Hij kwam daarbij met den auto in bosing, waardootr hij viel en een zijner bce- nen al het ware werd verbrijzeld. De man werd in het zieken te B^reda opgenomen. fl'eV' -f"' ERNSTIGE BRAND,TE HELMOND In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de motorwerkplaats .van de firma de Rooij, gelegen achter een groep huizen aan den Steenweg te Helmond. Door vele brandbare stoffen greep het vuur snel om zich heen. Voor dat de brandweer arriveerde, was de braad overgeslagen naar het aangrenzende sigaren- en sigarettten- pakhuis van den heer de Wit. Verdere uit breiding kon worden voorkomen. De motorwerkplaats en het sigraenpakhuis zijn geheel uitgebrand. Zeven motorrijwielen, een aantal fietsen en de inventaris van de werkplaats en een groote partij sigaretten uit het pakhuis gingen verloren. De schade worat op ongeveer 10.000 geraamd. Een half na dezen brand werd de brand weer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de slaapkamer van het woon huis van den heer de Rooij. Ook deze brandde geheel uit. DIEFSTAL DOOR EEN DIENSTBODE EN HAAR VERLOOFDE. Deze man bleek reeds getrouwd te zijn. Ongeveer twee maanden geleden is bij afwezigheid der bewoners ongewenscht be zoek geweest in een huis aan den Nieuwen Weg te Amsterdam. Het vermoeden bestond dat de Duitsche dienstbode haar verloofde, een jonge Duitscher, die sinds kort in de hoofdstad woont, in. het huis had toege laten. Sen bedrag aan geld en tal van sieraden waren de buit. Eergisteren zijn de Duitshe dienstbode en haar verloofde, die echter naar spoedig bleek, al met een andere vrouw getrouwd was, te Diisseldorf door de politie aange houden. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat zij, na op den Nieuwen Weg hun slag te •hebben geslagen, per trein naar Utrecht zijn gegaan, waar zij een auto naar de grens hadden genomen, om vervolgens met een anderen auto het Duitsche gebied verder in bereiken. Het gestolen geld bleek op te zijn. Van de gestolen sieraden is nog een gedeelte op het meisje gevonden. Daar het tweetal niet kan worden uitgeleverd, zal het vermoedelijk in Duitscbland terechtstaan. SMOKKELHANDEL. De beambte K. van het grenskantoor Vaalserkwartier. bij Vaals, inspecteerde Dinsdagmiddag 4 uur nabij het kantoor Vaals een uit Nederland gekomen auto. Hij vond daarin 400 pond koffie verborgen. De chauffeur trachtte te ontkomen. De be ambte sprong op de treeplank en trachtte het stuur te wenden. De chauffeur reed echter door; andere beambten losten revolver schoten. De banden werden doorgeschoten, en ten slotte reed de auto in een weide. De Nederlandsche chauffeur werd- opgesloten, en de auto en de smokkelwaar zijn in beslag genomen. KORTE BERICHTEN. De vereenigde vergadering van den polder Brandwijk heeft besloten tot afbraak van den nog overgebleven watermolen van den polder. In enkele jaren is dit de tiende molen langs den Graafstroom, die verdwijnt. Te Den Haag is overleden jhr. J. L. Storm van 's-Gravesande, een bekend schil der van miniaturen, kinderportretjes in water verf, enz. Te Rosmalen is overleden de heer C. J. Zwijsen, rector van het gesticht Coudewater, oud-missionaris-leeraar en journalist op Cura^ao, oud-hoofdredacteur van „De Tijd". Te Hilversum is gister in grooten een voud het huwelijk voltrokken van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht met mevr. de wed. W. M. A. Thomas Meijer. Het publiek toonde veel be langstelling. Vandaag wordt te Rotterdam een con ferentie gehouden, waar de belangen van de Ned. Angora-konijnenfokkers zullen worden besproken. Tegen zekeren M. B., uit Geneve, thans gedetineerd te Rotterdam, is twee jaar ge vangenisstraf geëischt wegens brandstich ting in het pijpenmagazijn zijner firma aan den Oppert in de Maasstad. A. M. DE JONG CONTRA NAP DE LA MAR. Een proces over de vertooningen van Merijntje Oijzen's Jeugd. Dinsdagmorgen werd voor de Amsterdam- sche Rechtbank in referee gepleit voor den in kort geding door den schrijver A M. de Jong aanhangig gemaakten eisch tot onmiddellijke schorsing van het tusschen hem en den too- neelspeler Nap de la Mar gesloten contract in zake de vertooning van „Merijntje Gijzen's Jeugd" („Het verraad" en „Flierefluiters op onthoud"). De auteur is van meening, dat de wijze, waarop zijn schepping vertoond wordt, in het nadeel is van het stuk. Voor Nap de la Mar, die op het oogenblik in het Burgerzie kenhuis vertoeft, pleitte mr. Hartog de Vries, dat de rechter zich onbevoegd zou verlaren. Voor A M. de Jong trad mr. Van Wijk op, die onmiddellijke schorsing der voorstellingen bepleitte op grond van de ergerlijke wijze, waarop zij worden uitgebracht. Over een week zal de rechter uitspraak doen. DE MOORD ONDER VOORBURG. De Derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft opnieuw met dertig dagen verlengd den termijn van gevangenhouding van den per soon, die gearresteerd is als verdachte van den moord op den Voorburgschen manufactu- rier Van der Drift. ONTVOERING. De Haagsche rechtbank heeft tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld een 24-jarig handelsreiziger uit Den Haag wegens het op 19 Maart j.1. ontvoeren van een 12-jarig jongetje, dat hij op een motorrijwiel naar de Wassenaarsche duinen had gevoerd en waarmede hij zekere handelingen heeft ge pleegd. OUD-RAADSLID WEGENS OPLICHTING VEROORDEELD. De rechtbank te Haarlem deed uitspraak in de zaak tegen het oud-raadslid van Sloten, D., die terecht stond wegens oplichting van een drogist te Zandvoort. De rechtbank ver oordeelde hem tot vijf maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en daarna voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regeering. DE OPERETTE FRIEDERIKE- De Haagsche rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van Fritz Hirsch en Hugo Helmi, die door den kanton rechter zijn ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het doen optreden van kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd in de operette Friederike, van welke uitspraak het O. M. in hooger beroep was gekomen. De officier van justitie mr. Rijken had tegen elk der verdachten 5 maal 0.50 boete geëischt. De rechtbank overwoog, dat dit optreden geen inbreuk maakte op de bepalingen der Arbeidswet en bevestigde derhalve het vrij sprekende vonnis van den kantonrechter. EEN MOTORFIETSDRAMA. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gister terecht gestaan de 22-jarige winkelbe diende N. T., wien ten laste was gelegd, dat hij op 22 Januari in de Bloemstraat te Rot terdam als bestuurder van een motorfiets met zijspan hoogst roekeloos en onvoorzichtig, zonder de behandeling van het mechanisme behoorlijk meester te zijn, heeft gereden, met liet gevolg, dat hij zijn stuur is kwijt geraakt en de voetstraat is opgereden en de 74-jarige juffrouw J. Kemmers aan- en omvergereden heeft, waardoor deze drie ribben had gebro ken en een fractuur van het voetgewricht had bekomen. Ten tweede zou hij, na van den agent van politie Wielaard de opdracht ge kregen te hebben het motorrijtuig naar de garage terug te brengen een handel in de tweede versnelling hebben geplaatst, waar door de motorfiets plotseling vooruit was ge schoten en in zijn vaart het jongetje J. G. Schmitz hebben aangereden, waardoor deze een fractuur aan het rechter onderbeen, be nevens een schedelfractuur had bekomen, ten gevolge waarvan hij eenige dagen later was overleden. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. IN EEN KUIP MET KOKEND VETZUUR VERDRONKEN. Voor de Haarlemsche rechtbank werd gis termiddag een zaak behandeld tegen den heer D. L., directeur van de Oliefabriek „De Engel" te Wormerveer, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat de arbeider L. in den nacht van 4 op 5 Maart in de raffinaderij in een kuip met kokende vloeistof was gevallen, tenge volge waarvan hij was overleden. De heer D. L. was niet verschenen, daar hij wegens ziekte buitenslands vertoeft. De officier van justitie zeide, dat het ten laste gelegde feiten wel bewezen is. Verdach te moet wel aansprakelijk gesteld worden voor het gemis aan veiligheid. Spr. had den toestand zelf in oogenschouw genomen en vond dezen zeer gevaarlijk. Verdachte gaat zeer gebukt onder het on geluk, daarvan hij thans nog onder den in druk is. De officier eischt tenslotte 1000 boete subs 20 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. HET SCHOUWBURGVRAAGSTUK IN DE HOOFDSTAD. Toch een tweede Stadsschouwburg? De Commissie, indertijd door B. en W. van Amsterdam ingesteld ter bestudeering van het schouwburgvraagstuk, heeft nog geen rapport aan B. en W. uitgebracht. De ver schillende bij haar ingediende plannen wor. den door haar nauwkeurig bezien, de finan- cieele opzet speelt bij de beoordeeling een groote rol. Afgezien echter van de voorstellen, eventueel van de commissie te verwachten, wordt op het departement voor kunstzaken nog ernstig overwogen de mogelijkheid om een tweede stadsschouwburg te stichten; en vastgehouden aan het denkbeeld, het plan van architect Staal te vereenvoudigen. Als plaats van vestiging wordt ook nu weer gedacht het IJsclubterrein, zegt het Hbl. Daar zal dan, mocht het denkbeeld in raadskringen instemming vinden, een schouw burg komen, geschikt voor tooneel- en opéra- opvoeringen. Aan het ontwerp van het plan wordt ge werkt. VLIEGVELD ROTTERDAM—DEN HAAG. Voorstel B. en W. van 's-Gra venhage Verschenen is thans een voorstel van B. en W. van 's-Gravenhage inzake een luchtvaart terrein tusschen Den Haag en Rotterdam. Het voorstel is een beginselbesluit en strekt om goed te keuren, op de basis als daarin nader is aangegeven, met het gemeentebe stuur van Rotterdam in verdere onderhande ling te treden. Te Sevilla en weer gestart. Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" gis teravond te 16.25 uur M.E.T. voor den eer sten keer over Sevilla was gepasseerd, kwam het te 17.35 uur weer terug. Op het vlieg veld waren 10.000 M3 gas en groote hoeveel heden benzine en olie in gereedheid gebracht. Door het luchtschip werd medegedeeld, dat het hiervan geen gebruik wenschte te ma ken. Te 18 uur precies werden de landings- touwen uitgeworpen en te 18.10 uur was de landingsmanoeuvre beëindigd. Nadat nieu- passagiers en levensmiddelen waren ingeno men, steeg het luchtschip te 18.30 uur weer. (no.3 van de West Duitsche KampioensComp.', Voorverkoop-kaarten bij HARTLAND en PORSIUS. op en zette den tocht naar FriedTichshafen voort. Er was veel belangstelling. Het weet was somber. In den afgeloopen nacht te ruim half drie koerste de Graf Zeppelin ten Oosten van Cartagena op weg naar de Balearen. Vol gens een hedenmorgen bij de luchtschepen- werf ontvangen radiogram van boord van de Graf Zeppelin bevond het luchtschip zich hedenmorgen te half zeven boven Mallorca DE HAAGSCHE GEMEENTERAAD IN DE LUCHT. Gistermorgen hebben 40 leden van dei Haagschen Gemeenteraad en 3 vertegen woordigers van de Haagsche pers een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven en zijn daarna in 3 vliegtuigen van de K. L. M. via Den Haag en Wassenaar naar Schiphol gevlogen, alwaar zij de gasten waren van de gemeente Amsterdam die hun daar een noen maal aanbood. Zij vlogen omstreeks 12 uur boven de Residentie en beschreven daarbij eenige groote bochten boven de stad. AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Kort na het opstijgen te Boston is hedei een verkeersvliegtuig van een hoogte van ongeveer 30 M. in de nabijheid van de kust in zee gestort. 12 Reizigers en de beide pilo- ten werden gewond, terwijl 1 reiziger doode- lijk gewond werd. Daar het geen watervlieg tuig was liep de kabine snel onder, zoodai de pasagiers genoodzaakt waren op de vleu gels hun toevlucht te zoeken, vanwaar zij gered werden. VLIEGTUIG OP MALTA NEER GESTORT. Hedenmorgen is te Birzebugia nabij hel vliegveld Calafrana op Malta een militaii vliegtuig neergestort. De vlieger-officier en de radio-telegrafist werden gedood. Stoo* ..vaart Mij. Nederland. Karimata, thuisreis, 5 Juni v. Port Soedan. P. C. Hooft, uitreis, 4 Juni te Southamptofl. Roepat, uitreis, 4 Juni v. Belawan. Rondo, uitreis, 5. Juni v. Suez. Singkep, uitreis, 4 Juni v. Genua. Kon, Ned. Stoomb. Maatschappij, Ares, uitreis, 3 Juni v. Mollendo. Ariadne, 5 juni v. A'dam n. Rotterdam. Baarn, uitreis, 3 Juni te Guayaquil. Bodegraven, 5 Juni v. A'dam n. Corral. Ceres, 5 Juni v. Venetië te Triëst. Euterpe, 5 Juni v. A'dam n. Nykjöbing. Hermes, 4 juni v. A'dam te Hamburg. Rhea, 4 Juni v. A'dam te Hamburg. Trajanus, 30 Mei v. Santo Domingo n. Puerto Cortes. Venus, 5 Juni v. Hamburg n. A'dam. Boskoop, uitreis, 4 Juni te Valparaiso. Deucalion, 4 Juni v. Smyrna te Constantin. Eos, 4 Juni te en v. Venetië n. Triëst. Erato, 4 Juni v. A'dam te Bordeaux. Faune, thuisreis, 4 Juni te Havre. Iris, 4 Juni te en v. Passages n. Bilbaö. Nereus, 5 Juni v. A'dam n. Kopenhagen. Oberon, 4 Juni v. Vigo n. Lissabon. Poseidon, 4 Juni te en v. Piraeus n. Malta. Simon Bolivar, 5 Juni v. A'dam te Barbados. Stella, 4 Juni v. Livorno n. Napels. Stuyvesant, 4 Juni v. A'dam te Bremen. Telamon, 4 Juni v. Malta te Tripolis. Tellus, 4 Juni v. Barcelona te Tarragona. Kon. Holl. Lloyd. Maasland, 5 Juni v. Amsterdam n. Antw. Flandria, uitreis, 4 Juni v. Las Palmas. Rotterdamsche Lloyd. Djember, uitreis, 4 Juni v. Djeddah. Kedoe, thuisreis, 4 Juni v. Padang. Kota Pinang, 5 Juni v. Rott. n. Batavia. Kota Radja, thuisreis, 5 Juni te Londen. Kota Tjondi, 5 Juni v. Rott. te Hamburg. Ternate, 4 Juni v. Djeddah te Onrust. HollandAmerika-Lijn. Lochkatrine, 3 Juni v. Rott. te Vancouver. Narenta, 5 Jpni v. Hamburg n. Bremen. Nictheroy, Pac.-kust-Rott., 3 Juni v. Liverp Binnendijk, 4 Juni v. Newport News n. Rott HollandAfrika-Lijn. Jagersfontein, thuisreis, 3 Juni te Dar-es- Salaam. Randfontein, thuisreis, 4 Juni te Pt. Eliza- beth. HollandAustralië-Lijn, Aagtekerk, 5 Juni Bremen te Hamburg. Almkerk, 4 Juni v. Hamburg n. Bremen. Abbekerk, uitreis 5 Juni te Sydney. Holland—Britsch-Indië-L!]n. Schiekerk, 4 Juni v. Rott. te Calcutta. HollandOost-Azië-Lljn. Oostkerk, uitreis, 4 Juni te Tsingtao. HollandW est- Af rika-Lijn. Amstelkerk, thuisreis, 2 Juni v. Takoradi. Drechtstroom, 4 Juni v. Hamburg n. A'daffl. Java—Bengalen-Lijn. Bali, 3 Juni v. Rangoon n. Batavia. JavaNew Tork-Lljn. Boschdijk, Java-New-York, 4 Juni te Suez, City of Swansea, Java n. New-York, 4 Juni te Penang. Soemba, Java-New-York, 3 Juni r. Singap Java—China—Japan-Lijn. Tjiliwong, 2 Juni te Hongkong. Tjisaroea, 2 Juni v. Hongkong n. Müntok. RotterdamZnid-Amerkia-Ltjn. Alcyone, uitreis, 4 Juni te Montevideo. Alhena, 4 Juni v. B.-Ayres n. Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan. Diomed. Japan-Rolt., 5 Juni te Vladiwoetock Medon, Bat.-A'dam via Lond. 4 Juni te Svez, Melampus, Bat.-A'dam, 3 Juni v. Pt. Soe dan. m Perseus.. Japan-Rott., 4 Juni v. P Swcttaa- ham.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9