De omgeving van de Telemojo. Wekelijksch Overzicht Sport Tijdschriften Kerk en school van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door de, aan welk bedrijf de politie ten slotte door krachtig ingrijpen een eind had gemaakt. De tasch met het geld werd niet meer in zijn bezit gevonden. Gister hebben oom en neef te Amsterdam terechtgestaan. Eerst werd de zaak van den kantoorlooper behandeld door den kinderrechter, met geslo ten deuren. De kinderrechter, mr. de Jongh, veroor deelde den jongen onvoorwaardelijk ter be schikking van de regeering en onder gezins voogdij te worden gesteld. Het O. M., mr. Van Thiel, deed afstand van het recht van appèl. Vervolgens stond de 43-jarige oom terecht voor de Zesde Kamer der Amsterdamsche rechtbank ter zake van heling, al of niet in vereeniging met zijn neef. Opgeroepen waren zes getuigen a charge, van wie één niet was verschenen, en twee ge tuigen deskundigen a décharge, welke laat- sten het eerst werden gehoord. Tegen het optreden van den jongen als ge tuige maakte de verdediger mr. Pauwels be zwaar op grond van art. 341 derde lid W. v. Strafrecht en op moreele gronden, wijl de jongen leugenachtig is volgens hem. Na schorsing besloot de rechtbank, den jongen wèl als getuige te hooren. Zij behield zich et recht voor, aan diens verklaringen zooveel gewicht te hechten, als zij zal ver- meenen te behooren. De jongen deelde daarna mede hoe en waar hij zijn oom het geld had overhandigd, nadat tevoren meermalen over dergelijke ver duistering was gesproken. Als volgende getuige werd gehoord G. B. de Boer, die Van Dieren op de bewuste plaats heeft zien staan te wachten in de houding van iemand, die niet van plan is om door te loopen. Verd. droeg toen een bolhoed. Verd. herinnerde zich dezen getuige niet. Get. H. W. v. Dijk heeft den jongen man aan den kant-Konigsplein uit het urinoir zien "komen op den bewusten dag. De fiets lag op den grond. Het gezicht heeft hij niet gezien, maar de gestalte komt overeen met die van den kantoorlooper. Ook een man heeft get. eruit zien komen, maar of dit v. Dieren was, kan get. niet met zekerheid zeggen. Het was een persoon in donkere jas met donkeren hoed op. Get. K. Bilkes, een kennis van den jongen, heeft van dezen gehoord, o.a. dat diens oom vaak op de bewuste plek aanwezig was. De thans niet opgekomen getuige wist méér bij zonderheden, doch drufde deze niet tegen ds politie vertellen. Bij ontstentenis van een getuige, die een winkel in de Spuistraat heeft, werd diens verklaring voorgelezen, dat twee mannen hem met doodslag hebben bedreigd, ingeval hij aan de justitie zou verklaren, Piet van Die ren te herkennen. Uit angst hiervoor heeft get. eerst een valsche verklaring afgelegd; is wijl hij zich hierdoor bezwaard achtte, daar later op teruggekomen. Verdachte blijft ontkennen. Verd. verklaarde dat deze getuigenis on mogelijke feiten bevat. De hoofdzaak, het te Jaste gelegde feit, ontkende verd. Hij heeft zijn neef niet vaak ontmoet, ook al doordat hij onder geneeskundige behandeling was. -Als hij hem sprak, praatten zij nooit over geld. Wat de jongen dienaangaande gezegd heeft, heette spr. liegen. Het geld heeft hij nooit onder zich gehad. Hij wees erop, dat de jongen voor de justitie tegenstrijdige ver klaringen heeft afgelegd. „Ik wou maar dat hij de waarheid sprak want er zit heel wat anders achter" verklaarde verdachte. Hij heeft langs het Singel geloopen en is daar overgestoken, maar in de waterplaats is hij niet geweest. Wie het geld wél heeft, daar weet hij niet van. De eisch. Het O.M., mr. van Thiel, achtte verdachte wel schuldig en noemde diens ontkenning onhandig. Het feit vond spr. buitengewoon ernstig. Volgens het observatie-rapport was de loopjongen van huis uit een eerlijke fatsoen lijke jongen, in wien zijn patroon onbeperkt vertrouwen stelde. Van Dieren heeft een on- schuldigen knaap tot misdaad verleid. Wie zooiets wil doen, is dan ten minste zoo spor tief, dat hij zelf zijn eigen boontjes dopt. Dit is een laffe, gemeene streek, die zelfs in mis- dadigerskringen diep wordt veracht. De maximumstraf is hier vier jaar. Als lid van het college van regenten sprak spr. zijn verbazing uit, dat de pleiter meent aanmer kingen te moeten maken op de controle op den gezondheidstoestand van de in het Huis van Bewaring gedetineerden. Dit is geen onschuldig verduistering zaakje, maar een geval uit duister Amster- d-n. In dit geval herinnert spreker aan den geheimzinnigen dood van. Bleeke Willem. Deze van Dieren zit aan alle kanten ver strikt, hij kan niet bekennen. Ten slotte eischte spr. een gevangenisstraf van drie jaren. Pleidooi. De verdediger bestreed dat hier verleiding Aas geschied, noemde de getuigenverklarin gen zwak, releveerde de mogelijkheid, dat Bleeke Willem de hand in deze zaak heeft gehad, laakte de gewoonte om minderjarige jongens zulk verantwoordelijk werk te laten verrichten, wees op de tragiek van het milieu, waarin verdachte verkeert en achtte, naast vrijspraak, ale termen voor clementie aanwe zig Na repliek werd de uitspraak bepaald op 10 Juni. De streek der jongste uitbarsting- Over een berg op Java, zelfs een van bijrm 2000 meter, wordt niet gesproken tenzij hij zich ernstig laat hooren en gevoelen. De 1 eiemojo, een en al rust, werd niet genoemd *n zijn naam werd slechts uitgesproken door de bezoekers van een landelijk hotelletje, die wel de Telemojo op wilden, een uitstap voor een voormiddag. Nu hij eenige dagen geleden op het onver wachtst een ontzaglijke golf van modder uit zijn ingewand heeft uitgeworpen, is hij op eens een machtige geworden, tot wien aller 00"en in de omgeving opzien en omtrent wiens gedraging eiken dag berichten worden «'gewacht en gevreesd. Hij is met één s<ag op gelijke lijn gekomen met die kolossen, d't steeds werkzaam zijn en van tijd tot tijd rommelen en schudden of zelfs een vurigen gloed op hun kruin dragen. En er is er een in j puurt, die steeds de vrees gaande houdt: de Merapi. Trekt men een lijn van Semarang zuid waarts tot Jogja, dan kan men zich langs die lijn een weinig westwaarts drie vulkanen denken van noord tot zuid: de Oengaran, de Merbaboe en de Merapi. Oengaran en Mer- baboe hielden zich al zóó lang stil, dat men ze voor gedoofd houdt, maar de Merapi werkt steeds. De I eiemojo is een voorberg van den Merbaboe en juist hij heeft zich nu doen ken nen als geenszins gedoofd. Het onheil, de vorige week aangericht, is in zijn soort heel matig. De modderbandjirs zijn in den regel als vulkanische uitbarsting grooter en heviger. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de menschen van het dorpje Lika- san een ware ramp hebben ondergaan en men moet een Javaansche gemeente hebben ge zien in de ure van groot bandjirgevaar om te weten hoe wanhopig en hoe ontredderd de menschen zijn. Bij de nadering van water- of modderstroom wordt alarm geroepen en in hun verschrikking zijn de meesten het hoofd kwijt. Men grijpt uit de huisjes nutte- looze dingen en vergeet naar een kind om te zien. Ofschoon de desa-menschen alle paden in alle richtingen kennen en ze in donkersten nacht kunnen vinden, is het in groot gevaar alsof zij een vreemdeling zijn in eigen buurt en zij loopen rechts en links gejaagd en stuur loos. Daarom is het een bijzonder gelux, wanneer er ouderen of hoofden tegenwoor dig zijn, die dan wel beseffen dat men het hoofd er bij moet houden en die de menschen weten te dwingen naar den weg tot behoud Wie zich herinnert de uitbarstingen van d-e Keloet, in twintig jaar twee zware, weet ook hoezeer de modderbandjirs toen veel meer offers eischten, modderbandjirs die zelfs het stadje Blitar bereikten. Wie niet bijtijds waren gevlucht, moesten er zich op groote meubels als omgeworpen kasten en derge lijke buiten het bereik van de heete modder trachten te houden. Ook de westerling wordt in zulke perikelen radeloos en ook bij hem faalt dan wel het instinct tot behoud. Het gebied op de hellingen en aan den voet van midden-Java's vulkanen is over het geheet overvloedig van schoonheid en was dom. De geweldige figuren van toppen en hellingen zijn indrukwekkend ook voor wie ze dagelijks aanschouwt en de grootschheid van het berglandschap van midden-Java biedt een weldadige afwisseling van het woeste en het vriendelijke. Kruinen, van ruw gesteente, omhoog geworpen grillige rot sen, waarop geen leven wil zijn, maar ook de ravijnen met klaterende beek en bonte be groeiing, ook van de valleien met de kleurige vlakken van kleinen en grooten landbouw. Er is in het berglandschap van midden-Java een schakeering, geboren uit de natuur zelve en uit het bedrijf van den landbouwenden mensch, die het verheft tot een heel eenig gebied van eigen schoonheid, welke een mensch wel zal ondergaan maar niet ver mag uit te zeggen. Het is een oude heerbaan die Semarang met de Vorstenlanden verbindt, de weg langs Oengaran, Ambarawa, Salatiga, Bojolati. Thans zijn de hoofdwegen in midden-Java kundig met asphalt gedekt, geeffend voor het snelst vervoer, en men vliegt langs het schil derachtige landschap met een vaart die geen bezinning toelaat. Maar eertijds waren zulke wegen verhard met steenslag en de paardjes voor den reiswagen waren even kundig in het kiezen van de vaart als de bruine menner op den bok; zij spanden zich tot het nemen van den klim en overigens bleven zij matig van gang en rustig van ge drag. De reiziger kon genieten rechts en links en zonder haast bracht hij zijn reistijd ten einde zooals hij dien van te voren wist, een dag met vele uren. Toen de auto nog geen gebruikelijk vervoermiddel was, had men voor een reis van Semarang naar Wonosobo ruim 12 uur noodig, want men spoorde tot Setjang en nam daar een reiswagen, waarin men via Temanggoeng en Parakan over het zadel tusschen tusschen den Soembing en den Sindoro ter bestemming kwam. Tegenwoor dig neemt men te Semarang een auto en komt na 4 uur snellen rit te Wonosobo. Tegen woordig is men verwend door den sneltrein en brengt er een groote genieting goeddeels aan ten offer; vroeger wist men van die snel heid niet en een reis naar het bergland van midden-Java was «co gebeurtenis in het leven, die werd bepaald door de fleurige landouwen omlaag en weer omhoog en door de majesteit der vulkanen, niet door de benzinekracht. De oude heerbaan van Semarang naar de Vorstenlanden heeft een nog eenvoudiger kleedij gehad dan die van steenslag, want toen de Vorstenlanden nog vorstenlanden waren, stelde het verkeer weinig eischen. Maar wanneer hooge bezoekers voor Jogja en Solo te Semarang aan land kwamen, trokken zij toch dienzelfden weg langs te paard, in draagstoelen en koetsen en hadden pleisterplaatsen te Oengaran, te Salatiga en nog wel meer en overal werden zij gediend met eerbetoon zooals de opperheeren in de Vorstenlanden het hadden bevolen. Daar zat een stijl in zooals hij te zien was in al het gezagsleven naar buiten, stijl, dien wij nu nog kennen uit de vormen van wezenlijk Javaan sche kunst en wezenlijk Javaansche plechtig heden. De bevolking van de oude Vorstenlanden heeft van haar echte trekken nog wel iets be houden, maar aan het verkeer is het .toe te schrijven, dat veel méér verloren ging. Ver lies aan de eene zijde, maar aan de andere gelukkig een winst. Want niet slechts de voortdurende werkzaamheid van ons be- stuurstoezicht, doch juist ook een verkeer, dat velerlei bedrijf en handel moest dienen, heeft de maatschappelijke zelfstandigheid van het dessavolk. bevorderd. En dat kon en kan een inheemsch vorstenbestuur niet doen, het ligt buiten zijn natuur. Ontegenzeggelijk is er in midden-Java in de jongste kwarteeuw een toeneming van volkswelvaart op te merken. Een gemakkelijk waarneembaar teeken daarvan is de deel neming van de bevolking, juist ook van die uit de omgeving van den Telemojo, aan het pasarverkeer. Vroeger kon men honderden uit de omgeving van Salatiga zien zwoegen met een last over den weg naar Semarang, waar zij hun koopwaar van de hand zouden doen. Vooral de vrouwen, armoedig ge kleed, zagen er beklagenswaardig uit met de dunne leertjes onder de voetzolen tegen ruwheid en hitte van den weg. Het was de bescherming aan de voeten, die ook aan run deren op langen marsch werd verleend. De menschen sjouwden 4 en soms 6 uur om de Semarangsche markt te bereiken en in den namiddag even zoovele terug. De koopwaar had vaak een waarde van enkele dubbeltjes. De armelijkheid is er haast niet meer. Men •ziëtvdaarentegen de autobussen steeds vol pasargangers, de kleeding is veel beter. In het binnenland zijn de woningen over het geheel dégelijker en de tuinderij er omheen is toege nomen. Een ramp als die van den Telemojo- bandjir kunnen de menschen tegenwoordig beter dragen dan voorheen, want zij vinden een ruimer hulp bij de buren hier en verwan ten elders. Dadelijke hulp is bij een wel toe gerust verkeer mogelijk, maar het bezetten van nieuwe gronden voor woningen en tuin bouw kan nooit het werk van een oogenblik zijn. De verwoeste streek kan in geen tien tallen van jaren opnieuw in gebruik worden genomen, maar wel is het te verwachten dat net modderdek, eenmaal verweerd, evenals zoovele lava-overdekkingen elders het deden, de vruchtbaarheid zal vergrooten. Menige ramp uit de vulkanen voortgekomen is Java ten zegen geworden. PENGAN HORMAT. Voor dè betrekking van hoofd der open bare lagere school te Giessen (N.B.) heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. De heer J. C. J. Kuiper, van Hoorn, is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaat- examen theologie. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Juni 1930. Ned. Hervormde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. BERGEN, vm. 10 uur, ds. v. d. Kieboom BROEK OP LANGENDIJK, Herv. Kerk, 8 Juni 9.30 uur o.t., ds. van Baaien. 2.30 uur o.t., de heer van der Meer, van Noordwijk aan Zee. 9 Juni 9.30 uur o.t., Ds. Hak, van Alk maar. Geref. Kerk, 8 Juni, 9.30 uur o.t. en 2.30 uur o.t., ds Donner. 9 Juni 9.30 uur o.a. Ds. Dragt. Chr. Geref. Kerk, 8 Juni, 9.30 o.t. en 2.30 o.t., ds. Drenth. 9 Juni 9.30 o.t., Ds. Drenth. Doopsgezinde Kerk, 8 Juni, 9.45 o.t., Ds. de Jong. 9 Juni, geen dienst. CALLANTSOOG, vm. 10BI uur, dr. van Beek. EGMOND AAN ZEE, Evangelisatie in Welgelegen bij 't Strand, Zondagavond 7.15 uur zomertijd, J. J. Ruijs, van Bergen. Zang Zr. KI. de Bruin, van Bergen. EGMOND-BINNEN, vm. 10.15 uur, Ds. K. Nobel. EGMOND AAN DEN HOEF, 9 Juni) vm. 10.30 uur, Ds. K. Nobel. HOOGWOUD, 9 Juni, v.m. 10.30 uur, ds. Kruizinga. NOORDSCHARWOUDE, 8 Juni, 9.30 c.t., Ds. Staal. 9 Juni, geen dienst. URSEM, 9 Juni, vm. 10.30 uur, ds. Red- dingius. ZUIDSCHARWOUDE, 8 Juni en 9 Juni, geen dienst. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, vm. 10 uur, ds. Kuipers. NIEUWE NIEDORP, vm. 10.30 uur, ds Hddrs DE RIJP, vm. 10 uur, ds. Vis. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni 1930: 3 kratten; 5 loten; kindertaschje; sierspeld; kist met eieren; melksleutel; portemonnaie; belasting- merk in étui; hondenhalsband met penning; sleutels; handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni 1930: fabriekspenning, J. Ammers, St. Josephstraat 6; papiertje met geld, T. Groot, Langestraat 32; portemonnaie met inh., Gasfabriek, Helderschewegautoped A. Am- se (conciërge J. de Lange) Pastoorsteegbe lastingmerk, G. Mulder. Wildemanstraat 24; haarspeldje, M. Dekker, Kinheimstraat 33; belastingmerk, Postkantoor, Koorstraat; beugeltasch, C. Prins, Dijk C 3; damestascb met inh., P. Peperkamp, Wognumsche buurt 6; doublé ketting, L. Deen p. a. C. Hooij- boer, Lindegracht 13; belastingmerk, D. Bin- newijzend. Gashouderstraat 23; mes, J. Vre- denburg, St. Josephstraat 10; kunstgebit, A. Groot, opzichter Reiniging, Zeglis; Jon genshoepel, H. Wouters, Varnebroek 47; schroevendraaier, W. Mooij. Omval 28; kin- derportemonnaie met inh., M. C. Foppen, Ritsevoort 9a; autoped, C. Wesseling, Boter- straat no. 6: olie-gauge-ijzer (van motorrij tuig) D. Haasbroek, Fnidsen 74; kindertrui, C. 'Dikkers, Burg. Bosstraat 49, Oudorp; 2 tasschen met drinkkruik, J. Zwart. Overdle- straat 32; doos kleeren, filiaal S. Krom, Langestraat hoek Schoutenstraat; eenige centen, R. Ober, Spoorstraat 44. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Voetbal. De toer van Ajaz. Volgens de N. R. Ct. gaat Ajax een toer naar Centraal Europa maken met twee elftallen. Op den veertienden Juni vertiekt men en 15 Juni des avonds komt het gezelschap te Zagreb in Zuid- Slavië aan, waar 19 Juni tegen de amateur-club Conccrdia wordt gespeeld. Van Zagreb gaat het dan naar Weenen, waar Ajax op 23 Juni tegen Rapid, de kampioensclub van Oostenrijk, speelt. HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Juni. Hoog water Laag water Datum v.m. n.m. v.m. n.m. 8 1.52 2.22 10.19 10.58 9 2.41 3.08 11.09 11.46 10 3.23 3.50 0.00 De wedstrijd wordt voorafgegaan door een wedstrijd van de reserves var beide clubs. Twee dagen later, op 25 Juni, speelt Ajax tegen de beroepsclub Wachen, ook een van de sterkste ver- eenigingen van Oostenrijk en ook deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een wedstrijd van de reserveploegen. De toer wordt besloten met een wedstrijd op 27 Juni te Bratislava het oude Pressburg waar tegen de amateurclub van dien naam wordt gespeeld. Op 1 Juli is het gezelschap, dat uit ca. 40 personen zal bestaan, weer in Amsterdam terug. Van de bekende spelers kunnen alleen Diepenveen, Hamel en Twelker de reis ni' t medemaken, zoodat beide elftallen nagenoeg volledig uitkomen. Egmond-Binnen speelt oefenwedstrijden. Ofschoon nog wel geen overwinning werd behaald, bemerken wij toch reeds vooruitgang in de Egmondbinner club. Woensdagavond werd door E.S.V. I tegen een tweede elftal uit Beverwijk te Egmond-binnen gespeeld en de wedstrijd eindigde met 22. E.S.V. II was in Alkmaar minder gelukkig en moest het tegen A.R.C. III afleggen met 32. Automobilisme. De 10,000 K.M. rit en nog wat. We hebben onlangs eenigszins uitvoerig stil gestaan bij deze monsterachtige rit, wel ke in Juli e.k. gehouden zou worden en zou leiden door een groot gedeelte van Europa. En wij schreven toen ook, dat de heer ten Bruggencate uit Heiloo daaraan deel zou nemen. Thans echter wordt geméld, dat de tocht niet doorgaat, wegens gebrek aan belangstel ling. Ze is nu voor een jaar uitgesteld en zal nu einde Mei 1931 worden gehouden. Bovenstaande zal wel eenige teleurstelling wekken bij de vele enthousiaste personen, die zich als mede-passagier hadden opgegeven. Het bleek toch, dat er voor die tocht veel be langstelling bestond bij diverse sportmen hier en in de omgeving. Verschillende keeren kwam men bij den heer ten Bruggencate in- formeeren, „of er wellicht een piaats vrij was gekomen door de een of andere onvoorziene omstandigHeid". Dan zou men gaarne willen invallen. Bovenstaande wijst er op, dat zich hier wel liefhebbers bevinden voor het automobilisme en vandaar, dat wij nog even de aandacht vragen voor het volgende Om het tourisme per auto te bevorderen, wil de heer ten Bruggencate dezen zomer nog verschillende autotochten ondernemen, waar bij passagiers tegen geringe vergoeding mee kunnen rijden. Deze tochten zullen zoowel in het binnen- als in het buitenland onderno men worden en de medereizenden kunnen dan zelf ondervinden, welk 'n genot een auto rit met zich meebrengt. Welk een verschh toch is het, of men per auto of met den trein reist. Bij de laatste is men gebonden aan tijd en weg, twee feiten, die men met een auto niet kent. Met de auto zoekt men de mooiste streken op, rust uit op de mooiste plekjes, kortom, geniet men met volle teugen van het landschap en van de reis zelf. Zoo is reeds een tocht in elkaar gezet naar Arnhem en Nijmegen, waarbij men een prachtig stuk van ons eigen land kan bewon deren. Verder heeft de heer ten Bruggencate een grooten tocht georganiseerd, die zal gaan over den Haag en Rotterdam naar Ant werpen en van daar naar Brussel; om dwars door de Ardennen met zijn wereldberoem de grotten van Han e.a. naar Luik te toe ren. Langs de Maas gaat het dan verder naar Ned. Limburg en via Maastricht, Roer mond, Venlo, Nijmegen enz. weer terug naar Alkmaar. Deze tocht is buitengewoon mooi. Door de mooiste streken van België en Nederland gaat de reis, die drie dagen zal duren. Dat is tourisme per auto. Ons dunkt, er zijn liefhebers genoeg voor dezen tocht. La ten zij zich eens in verbinding stellen mei den organisator en eens vragen, wat de kos ten er van zijn. Het zal blijken, dat de reis kosten beneden die van een treinreis zijn Maar, moet er nu één auto gaan naar Bel gië? Of zijn er hier nog meer liefhebbers, die een eigen auto hebben, maar die wellicht alleen zoo'n tocht niet aandurven? Automobi listen, stelt u zich eens in verbinding met den heer- ten Bruggencate te Heiloo en orga niseert samen eens zoo'n tocht. Laat er een karavaan van Alkmaar optrekken om Neder land en België te leeren kennen en bovenaf, om het automobilisme te leeren genieten. Lat ten de liefhebbers zelf eens ondervinden, hoe mooi dergelijk tourisme is en laten ze ervaren, dat zoo'n tocht heusch niet duur is. In Licht het populair-wetenschappelijki weekblad, dat bij den uitgever W. de Haan ti Utrecht verschijnt bespreekt C. K. het werk van Henry Dunant en het Roode Kruis. W. S. laat in woord en beeld zien hoe men vroeger kerken bouwde en de redactie vertelt in dezen tijd van schatgraven van Kapitein Kidd, de kaperkapitein die zijn geroofde schatten onder den grond verborg. E. WesenbergLund verhaalt van visschen, die levende electrische batterijen zijn, waarna een interessant artikel volgt over den enkeling en de beroepsarbeid. Ten slotte geeft A. Hallema een beschouwing over den dood in de levende kunsten. In Kie-ke-boe, het weekblad voor de jeugd, dat eveneens bij den uhgever W de Haan te Utrecht verschijnt, komt een aardig op muziek gezet versje van den heer BloemiDk voor -r/er het Pinksterfeest. Mevr. CramerSchaap vevolgt haar vretelling over de avonturen var. Kiekeboe en Martha de Vries verhaalt in „Een wedstrijd" hoe Jaapje zijn moeder hielp. De redactrice doet mededee'ing over den uit slag vdn den Apri.l-wedstrijd, de heer Bloe- mink vertelt van een poesje en een mooi kus sen, S. Franke geeft een versje over een ziek hondje en mevr. De Blocq van Kuffeler heeft het voorbeeld van een eenvoudig handwerkje voor de achterpagina ingezonden. Aflevering 27 van Landen en Volken, de wereld in al haar kleurenpracht een uit gave van de Eerste Nederlandsche Uitgevers maatschappij te Amsterdam bevat een ar- tikel over de wonderen van het verleden, waarin Egypte en het graf van Toet-Ankh- Amen natuurlijk een voorname plaats inne men. Daarna worden de zigeuners, hun her komst en levenswijze besproken en menige gekleurde plaat brengt dit* schilderachtige volkje in beeld. Over West-Indië wordt heel wat wetenswaardigs verteld en daarna volgt een artikel over de Vereenigde Staten van Brazilië, dat in aflevering 28 voortgezet wordt. Vervolgens wordt uitvoerig over het land van den witten olifant, over Siam en zijn bewoners verteld waarbij vele afbeeldingen zoowel in zwarten druk als in kleurendruk zijn opgenomen. Over Duitsohland, dat daar na aan de beurt komt, is natuurlijk heel wat te vertellen. Het land, zijn zeden en gewoon ten en vooral zijn bewoners worden aan een uitvoerige en rijk geïllustreerde beschouwing onderworpen. Deze aflevering eindigt met een artikel over muziek en muziekinstrumenten van allerlei volkeren worden besproken. De Kampioen, orgaan van den A.N. W.B. Toeristenbond voor Neder land. Dit weekblad van den Wielrijders- bond, dat steeds in aantrekkelijken vorm verschijnt met tal van interessante rubrieken, is op den laatsten Vrijdag van Mei verschenen met een bijzonder nummer speciaal gewijd aan het rijwiel* toerisme en het werken voor rijwiel paden. De rijwieltoeristenronörit door Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland wordt allereerst besproken. Een artikel over rijwielDaden met aardige kaartjes voldoet uitstekend. „De kleeding van den toerist" geeft practische wenken en de beelden uit de geschiedenis van het rijwiel zijn heel aardig evenals een artikel over het verkeer door alle tijden. Het kampioenverhaal en de rubriek: Rijwiel-techniek moge nog genoemd. De A. N. W. B. doet mooi werk en zijn weekblad, dat reeds in zijn 47en jaar gang is, verdient de belangstelling. FONDSEN. 31 Mei 2 Juni 3 Juni 6 obl. N.W.S. 1000 1922 5 idem 1000 '18 4 idem 1000 '17 4 idem 1000 '16 4^ O.-Ind. 1000 '26 6 idem 1000 '22 6 idem 100 '23 5idem 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 Koloniale Bank Ned, Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Alg. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr, Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v, A. Comm, Studebake- Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust i Senembah South. Pacific Union Pacific Prolongatie Exdividend. 3- 'J 102U/16 103 101 u/u 981 96} 10U/16 103 101} 100I3/i6 174 153 170 110} 284 104} 384} 121# 38} 174} 129} 466 337 385} 401 451 138} 82 175' 158 342} 360 72} 375} 2} 103 10213/16 10U/16 99 96} 101} 102} 101 173 153} 169} 110} 84} 285 102} 410 380 122} 9513f 38} 174>"/i6 130 I 461} 334 383} 398} 451 136} 103 31} 82} 173} 154" 338} 354} 70} 371 2} 10215/16 10216/18 101»/,6 9816/18 96} 1019/16 103 1003/18 172} 1537 170} 110} 282 101} 412 382} 121} 95} 38 173} 129 451} 331} 399} 133} 99 31 83 171} 154 334} 355 70} 375 226 2} 4 Juni 5 Juni 6 Juni 1031/16 103'/i6 103I/4 l02'6/i8 103 10215/j, 101} 102 102} 9815/18 9815/16 9815/,, 96} 965/8 96} ÏOI»/,, 1013/4 10113/,, 1033/1. 103'/s 103} 101} 100.1/ 100} 100} 170} 172 170 153} 153} 170 ïeof* 160} 515 109} 80} 268} 272 271} 97} 97} 100} 412 410 411* 377 381 374} 120 118 114} 94'A6 93} 93} 38 37} 36}* 170} 17U3/16 16911/1, 129 130} 128 452} 451} 444} 331} 332} 330 381 380} 380} 3961 397 - 394} 453 451 447} 133} 127} 122} 95} 93} 90} 30} 30} 30} 83 83-» 83 171} 168} 165} 153 146 330 330 328} 349 346} 344} 74 744 70} 370 370 366} 120 225 224?. lï 2' 2

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11