Landbouw en Veeteelt. Stadsnieuws Marktberichten Laatste berichten. Ingezonden stukken Jav»New-York-lijn. ~5' Breedijk 3 Juni v. Philadelphia. Simaloer, New-York n. Java, 6 Juni v. Suer. Soekaboemi 5 Juni v. New-York te Batavia. Boschdijk, Java n. New-York 5 Juni v. Port Said. I Kon. Paketvaart-Mij. N.-Holland 5 Juni v. Singapore te Sydney, RotterdamZuid-Amerika-lijn. Algorab, thuisr., 5 Juni v. Las Palmas. Alpherat, thuisr., 4 Juni v. Bahia. Stoomvaart Mij. Oceaan, Agapenor, Japan/Rott., 31 Juni v. Iloilo. Laertes 4 Juni v. Amst. 1. v. Lond. te Luverp. ''Melampus, Batavia/Amst., 6 Juni te Suez. Memnon, Rott./Japan, 5 Juni te Penang. Orestes, Japan/Rott., 6 Juni te Shanghai. Patroclus, Japan/Amst,, 5 Juni te Suez. Perseus, Japan itl, 5 Juni te Penang. £mzetco-lijn. Jonge Anthony, 4 Juni v. Barcelona te Port de Bouc. JUBILEUM JOH. JANSEN. De heer Joh. Jansen, vertegenwoordiger van Ringers' Chocoladefabrieken AlkmaarRotter dam, herdacht heden den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. De heer Jansen trad in functie enkele maanden na de oprichting van de fabriek. Uit de geschiedenis van de fabriek, die wij voor eenige maanden publiceerden, heeft men kunnen vernemen, dat aanvankelijk de produc ten door de afnemers als overbodig werden ontvangen. De heer Jansen, die aanvankelijk het geheele land bereisde, bleek echter een uitstekend ver tegenwoordiger en slaagde er in de cliënten er Van te overtuigen, dat de fabriek er bovenal naar streefde om het beste van het beste te ma ken. Wie eenmaal afnemer was bleef het, doch om iemand voor het eerst tot afnemer te maken was een buitengewoon moeielijk werk. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de directie er prijs op stelde den heer Jansen te huldigen. Ook de collega's van den jubilaris en het kantoorpersoneel van beide zaken, dat hem als een prettig collega en mensch had leeren kennen, gevoelde daartoe behoefte. Om 12 uur werd de heer Jansen met de zij nen per auto van zijn woning afgehaald, in het versierde kantoor te Alkmaar aan de Noorder kade ontvangen en toegesproken door den oudsten directeur, den heer H. Ringers, die in warme bewoordingen zijn verdienste teekende en hem namens de directie een mooi cadeau aanbood. Een der collega's voerde hierna namens de 12 vertegenwoordigers het woord en huldigde den heer Jansen als een uitnemend collega. Uit waardeering bood ook hij een prachtig cadeau aan. Een vertegenwoordiger van het kantoorper soneel te Rotterdam sprak hierna woorden van waardeering, eveneens onder het aanbieden van een huldeblijk, waarna nog het woord werd gevoerd door een lid van het kantoor- persorfeel te Alkmaar, die den heer Jansen verzekerde, dat men hem op het kantoor in Alkmaër ook ten zeerste heeft leeren waardee- ren. Ook hij bood een cadeau aan. De heer Jansen dankte voor de hem gebrach te hulde en verzekerde dat deze voor hem een aansporing was om, zoo mogelijk, de producten van de zaak nog meer ingang te doen vinden. Men bleef hierna nog een poos gezellig bijeen. DE AANRIJDING VAN DEN HEER MANTEL. In de courant van Vrijdag 6 Juni heeft een bericht gestaan over het aanrijden in Schoorl- dam met doodelijk gevolg van den heer Man rel, verpleegde in het Diaconiehuis te Alk maar. Ons werd toen opgegeven dat de bestuur der van den aanrijdenden auto een vertegen woordiger was van Van Rossem's tabakfa- briek te Rotterdam. De vertegenwoordiger dezer fabriek voor Noord-Holland deelt ons mede van een aan rijding niets te weten. Hem is thans door de secretarie te War- menhuizen medegedeeld, dat de bestuurder der aanrijdenden auto vertegenwoordiger is der firma van Rossum Co. (Good Year) te Amsterdam. OCHTEND-CONCERT VAN HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Evenals andere jaren zal ook nu weer op Pinkster-Maandag, des voormiddags 8 uur, een concert worden gegeven. Waar dit concert geheel onverplicht door het S. M- wordt'aangeboden, ver diént het een flink bezoek. Maar boven dien mag worden gezegd, dat het juist in den ochtend zoo heerlijk frisch is in den Müziektuin met zijn fraai geboomte, zoodat ook daarom reeds op een talrijk PRbliek mag worden gerekend. DE UITGEREIKTE PLANTEN OP DE SCHOLEN. De voorzitter van de Floraliavereeniging alhier deelt ons mede, dat de plantjes aan de kinderen van twintig scholen heden zijn uitgereikt. Om dit mooie sociale werk zoo goed moge lijk te doen slagen, wordt door het bestuur uan die kinderen, welke moeilijk potten en goede plantaarde kunnen bekomen, dit na Pinksteren beschikbaar gesteld aan de kwee- kerij DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Wij maken in dit nummer een aan- Va"g met eer. rubriek kinderplaatjes. Daarnaar is al meermalen gevraagd ®n XVU hopen vele kinderen van onze lezers een genoegen te doen door vanaf «leden in elke courant twee plaatjes met onderschrift op te nemen. De geschiedenis, die thans in woord c" beeld gepubliceerd wordt, gaat over oen verkeersagentje dat allerlei wonder- "Jke avonturen beleeft. Het verhaal belooft heel lang en heel spannend te worden en alle vaders en 'Hoeders hebben dus van nu af des VAkl1 Pen extra taak gekregen: ■oor te lezen wat er onder de plaatjes staat. LICHTÖP! ledenavond voor rijwielen en motorrijtui »en en andere voertuigen te 9.48 uur licht ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. ..^P Zondag 8 Juni (1ste Pinksterdag en Maandag 9 Juni (2e Pinksterdag) is de apotheek van Mevr. de Wed. P. A. F. Schou ten, Verdr. Oord 121 geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van s avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. .Geopend van 9—1 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9—12 en Maan dag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werk zoekenden zijn ingeschreven: 1 bankwerker, 1 boekbinder, 1 chauffeur, 1 electricien, 4 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 metselaar, 1 pakhuisknecht, 2 reizigers, 1 schoenmaker, 7 sigarenmakers, 1 stipeur- drukker, 1 steerrbikker, 1 tabakbewerker, 4 timmerlieden, 1 ijzerwerker, 1 schipper, 25 losse arbeiders. Geplaatst: 1 buffetbediende, 1 colporteur, 2 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 1 metselaar, 3 opperlieden, 4 tabakstrippers, 1 timmerman, 6 losse arbeiders, 1 dienstbode, 1 meisje en 2 werksters. Alkmaar, 7 Juni 1930. De Directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. N.V. MIJ. ALKMAAR PACKET. Aan het verslag van de directie aan de aan deelhouders ontkenen wij het volgende: In aansluiting aan ons verslag over 1928 kan ook nu geen voorstel tot dividend-uitkee- ring worden gedaan. Het jaar 1929 was voor ons bedrijf niet gunstig. Van alle zijden werd een scherpe concurrentie ondervonden. Er heerschte een algemeene malaise in zaken, terwijl cok de buitengewoon strenge winter en een staking onder de havenarbeiders te Zaandam van ruim 6 maanden ongunstig op het vervoer hebben gewerkt. Aan onze vloot voegden wij toe een nieuwe goederenboot van 74 ton, gebouwd op de werf Pannevis. Onze besteldienst werd uit gebreid door de aanschaffing van een bestel auto met aanhangwagen. In den toestand van het vaarwater langs de Zaan en in de bediening van de schut sluis te Zaandam werd geen verbetering ge bracht. Tot ons groot leedwezen moeten wij het overlijden vermelden van onzen commissaris, den heer L. Schrijver te Amsterdam, die in het begin van het jaar 1930 ons is ontvallen. In zijn plaats is in de algemeene vergadering van 18 Febr. 1930 benoemd de.heer Mr. M. Mcens, directeur van het Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar. Voor de toekomst van ons vaste personeel zorgden wij door de oprichting van de veree ning „het Pensioenfonds Alkmaar Packet" gevestigd te Amsterdam. De vennootschap maakt op het oogenblik ongunstige jaren door. Wij hopen door groote inspanning aan de concurrentie het 'hoofd te kunnen blijven bieden. De accountant, de heer J. C. Pos, heeft de Balans en Winst- en Verliesrekening per 31 Dec. 1929 sluitende na afschrijving ad 30.284.26 met een winstsaldo ten bedrage van 704.82 in overeenstemming met de boe ken bevonden. De heer F. E. Hoekstra te Hoorn is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het cand. ex. theologie. DOOR EEN MACHINE GEGREPEN Vanmorgen omstreeks half negen vond een arbeider van de firma Alers Suilem den 18- jarigen zoon van den firmant Suilem te Roermond met ingedrukte borstkas en een zware hoofdwonde dood op den grond lig gen. De jongeman is vermoedelijk bij het poetsen van de stoommachine, toen deze in werking was, gegrepen en onmiddellijk ge dood. HET TABAKSMONOPOLIE. Naar het persbureau V. D. van welinge lichte zijde verneemt, heeft de ITongaarsche regeering met de directie der Bataafsche Tabakscompagnie te Amsterdam tot overeen stemming gekomen inzake het tabksmoiio- polie. Dientengevolge komt het ITongaar sche tabaksmonopolie in handen van boven genoemde maatschappij. Daar een der directeuren, de heer L, Roetman, zich nog in Hongarije bevindt, kunnen nog geen verdere bijzonderheden worden meegedeeld. LANGENDIJK Rattenplaag. Meermalen hebben de tuinbouwers zich in hun organisatie bezig gehouden met de schade, welke de ratten aan de tuinbouwakkers en de daarop groeiende gewassen veroorzaken. De middelen om deze schadelijke dieren te vernietigen, zijn herhaaldelijk besproken, doch he laas zijn deze niet afdoend gebleken in den strijd, welke de tuinders tegen dit ongedierte hebben aangebonden. De klachten over de schade, welke de ratten veroorzaken zijn niet alleen legio, doch worden geuit door ieder, die deze dier tjes in zijn onmiddellijke woonplaats heeft, of die, zooals hier aan den Lan- gendijk, zijn land- of tuinbouwbedrijf uitoefent op plaatsen, waar ratten veel vuldig voorkomen. Als zij buitengewoon veelvuldig zijn op een plaats, zegt Brehm in „Het leven der Dieren", kan men het er werkelijk bijna niet meer uithouden. En er zijn plaatsen, waar zij in zoo groote getale voorkomen, dat. wij ons hiervan nagenoeg geen begrip kunnen vormen. In Parijs werden in deni tijd van vier weken niet minder dan lü.uuo stuks ratten in een enkel slachthuis doodgeslagen; in een vilderij in de na bijheid van genoemde hoofdstad ver slonden zij in een enkelen nacht 35 lijken van paarden, zoodat er alleen de been deren van overbleven. Zoodra zij be merkten, dat de mensch tegenover haar machteloos is, neemt haar onbe- srhaamdheid op waarlijk verbazende wijze toe. La;, Cases verhaalt, dat Napo leon, evenals de getrouwen, die den ge vallen veroveraar in zijn ballingschap op St. Helana, gevolgd waren, den 27 Juni 1816 zonder ontbijt moesten blijven,, omdat de ratten gedurende den vorigen nacht in de keuken waren binnen ge drongen en alles medegenomen hadden. Ze waren op dit verbanningsoord in groote menigte voorhanden', zeer kwaad aardig en buitengewoon stoutmoedig. Gewoonlijk hadden zij maar weinige dagen noodig om de n)üren en de hou ten beschotten voor de eenvoudige wo ning van den keizer te doorknagen. Ter wijl Napoleon aan den disch zat, kwa men ze in de eetzaal, na den maaltijd moesten de bedienden met deze knaag dieren letterlijk oorlog voeren om de ge rechten van de tafel te kunnen nemen. Hoe slecht de zeelieden over de ratten te spreken zijn, is algemeen bekend. Welk e enschade zij op schepen kunnen aanrichten en hoe telkens de middelen om ze te vernietigen hebben gefaald, zullen velen wel eens hebben gelezen. Tallooze middelen zijn reeds aangewend, om de ratten te verdelgen. Allerlei soorten van vallen worden te doen einde met meer of minder goed gevolg gebruikt. De tuinbouvv- vereeniging „De Toekomst" te Zuid-Schar- woude zal het nu eens probeeren met knip pen. (Zie ons verslag van de laatste verga dering). Brehm zegt: Om te maken dat de vallen goeden dienst kunnen doen, moet men dikke handschoenen aantrekken om ze te stellen. (Hetzelfde zal dus ook voor knippen wel gel den. Inzender). De lucht, die de aanraking met de hand achteruaat, is genoeg om d« ratten te waarschuwen. Oucfe ratten, die reeds andere stamgenooten hebben zien van gen, zijn bijna niet in een val te lokken. Als de dieren bemerken, dat zij zeer hevig ver volgd worden, verhuizen zij niet zelden, dcch komen weder zoodra de vervolging ophoud!. En, als zij zich ergens opnieuw vertoonen, vermenigvuldigen zij zich in korten tijd zoo sterk, dat de last, dien men van hen onder vindt, weer even hevig is als vroeger. De meest gebruikelijke middelen tof verdelging van de ratten zijn verschillende vergiften, die men neerlegt op de plaatsen, waar deze die ren zich bij voorkeur ophouden. Beter is het een mengsel van mout en ongebluschte kalk voor de ratten rieer te zetten; als zij hiervan gegeten hebben, zullen zij zeer dorstig wor den; door het water, dat zij drinken, wordt de kalk gebluscht, hetwelk den dood van het dier tengevolge heeft. Tal van middelen tegen deze knaagdieren worden besproken, doch aan allen zijn moei lijkheden en bezwaren verbonden. Aan den Langendijk heeft men de verdelging be proefd, door het gebruiken van serum, waar in broed gedrenkt wordt, doch over 't geheel belast men zich niet van dit middel. Paste men het ovér het algemeen en serieus toe, dan zou men de resultaten ook beter kunnen beoordeel en. Of het nu aan .te wenden .middel, n.1 knip pen, meer succes za] opleveren, kunnen we niet toeoord-eeien. Het Ts reeds eerderi toegepast; doch eert' algemeen gezruik liet te wenschen over, want de bewaarder van de knippen 'heefjt ze zeer'Tang-en tijd op zijn zolder gehad, men kwam ze voor 't gebruik niet afhalen. Voor een 15 jaar geleden werd er te Zuid- Scharwdude premie gesteld op het inleveren van gedoode ratten, en honderden van deze lijkjes werden ingeleverd. Doc-h dit kost tamelijk veel geld en zal nu wegens den slechten algemeenen toestand wel moeilijk uitvoerbaar zijn. Het wil ons voorkomen, dat, gezien de groote schade welke door de „waterrat" wordt aangericht, het noodig zal zijn kósten noch moeite te spa ren, om van dit lastige goedje af te komen. Hoe gróót die schade zijn kan, merkten we, toen een bloembollenkweeker ons liet zien, hoeveel bollen er door de ratten van zijn akker waren weggesleept. De waarde aan die vernielde en weggesleepte bloembol len was niet minder dan 400. Ook aan ver schillende tuinbouwproducten is de aange richte schade soms groot. In deze tuinbouw streek verslappe men dus niet in zijn actie, om de rat uit te roeien en onwillekeurig rijst dev raag, of er, machten de vereenigingen van tuinbouwers, die een zeer moeilijke tijd doormaken, niet over de noodige financieele middelen beschikken, om het uitroeiïngs- systeem te bekestingen, voor de gemeenschap in dezen geen taak is weggelegd. We zouden willen adviseeren voort te gaan met het in toepassing brengen van de verschillende ver- delgingsmidedlen, desgewenscht nu het in winnen van deskundig advies, om dan, in een vrij afdoend middel gevonden, zoo noodig, een beroep op de gemeenschap te doen, want deg emeenschap is belanghebbende bij de Langendijker cultuur. Deze kwestie kan niet te serieus worden opgevat en behoort te wor den behandeld met den eriist,'dien zij voor deze Streek verdient. Lfehtvaasrt VEILIG GELAND. Vliegende boven Colworth in Engeland verloor een bommenwerper van de Royal Air Force plotseling zijn propeller. Van een hoogte van ca. 1200 M. stortte het vliegtuig omlaag. De inzittenden een piloot en twee mecaniciens slaagden er in om met hunne parachutes veilig te landen. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Te Friedrichshafen vlot gedaald. De,„Graf Zeppelin" is gisteravond te 19.20 vlot geland te Friedrichshafen. In.de' straten van Friedrichshafen was het buitengewoon druk en een menigte van dui zenden mensehen stroomde in de richting van de Luchtschepenwerf. Politie en militai ren handhaafden de orde. De stad was ge heel met vlaggen versierd. Na de landing van het luchtschip bestegen drie douanebeambten het schip ter uitoefe ning van hun plicht. Het luchtschip had den handelsvlag geheschen, waarnaast als talis man een krokodil hing. Tijdens de landings- rflanöeuyre kruiste een vliegtuig boven de werf. Om 7 uur 50 was het luchtschip veilig en wel in de hal geborgen, waarna de pas sagiers het luchtschip verlieten, 3 dames en 15 heeren. Dr. Eckener, von Schiller en kap. I.ehmann werden, toen zij uitstegen door de menigte stormachtig toegejuicht. Dr. Eckener werd toegesproken en hem werd een lauwerkrans overhandigd. Ten slotte speelde de muziekkapel: Deutschland, Deutschland über alles. De Rijksminister van Verkeer heeft aan Dr. Hugo Eckener een telegram gezonden, waarin hij hulde brengt aan de nieuwe pres tatie van de „Graf Zeppelin". In totaal heeft de Zeppeling op zijn Zuid- Amerikavlucht niet minder dan 30.000 K.M. - dus 3/4 van den aardomtrek afgelegd. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in dexe rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). EEN NAKLANK UIT DEN RAAD DER GEMEENTE OTERLEEK. Zoo is dan de slag gevallen: met 4 tegen 3 stemmen nam de Raad der gemeente Oter leek het voorstel van B. en W. aan: De school te Oterleek wordt verbouwd en inge richt overeenkomstig het Bouwbesluit 1924 èn te Stompetoren wordt gebouwd een 2- klassige school met gymnastieklokaal en ondcrwij zers won i ng. Eindelijk dan, na eenige zittingen, werd den Raad iets concreets gepresenteerd B. en W. kwamen ditmaal met een voorstel. Was dit een bewijs van eenstemmigheid? een product van één gedachte? Of was het een meerderheids-voorstel: de W's. tegenover den B.? Merkte toch (als mijn geheugen mij niet bedriegt) de laatste bij de algemeene be schouwingen niet op, dat men bij den bouw van de driemansschool rekening diende te houden met den aanwas der bevolking, zoo dat na een paar jaar een vierde leerkracht noodig zou zijn? Immers, het aantal kinderen, dat 1 Mei 1930 beide scholen in de gemeente bezocht, bedroeg 116, de maximale grens volgens de leerlingenschaal „1923" voor 3 leerkrachten. In verband hiermede wijzigde ik, op een vingerwijzing van den heer Saai mijn voor stel: „de lokalen voor 36 leerlingen in te richten" in „voor 40 kinderen te bestemmen", wat in 'i ruwe beteekende, behalve andere voordeelen, 10 pCt. besparing op de bouw kosten. O, hoopvol verschiet! Zouden B. en W. voelen voor de 3-mansschool? Ze bestreden het desbetreffende voorstel immers niet met zakelijke argumenten! En had niet een der wehouders, de heer Dekker, in de vorige raadsvergadering zich aldus geuit bij aan neming van mijn voorstel in zake opgave van bouw- en verbouwkosten: „Als we de op gaven, door den heer Heringa gevraagd, voor ons hebben, kan het wel eens gebeuren, dat een egtenstanders van de driemansschool verkeert in een voorstander. Met de gebleken voorliefde van 2 leden van het college voor 2 scholen, meen ik mij vraag gewettigd: de 2 B's. tegen den B.?". Het voorstel van B. en W. bracht ontnuch tering. Er was al zooveel over beide soort scholen gesproken, betrekkelijk weinig ge argumenteerd echter, dat al spoedig tot stem ming kon worden overgegaan. Een lid, de heer Jac. de Boer Czn., brak een lans voor liet voorstel voor B. en W., zijn stoot was gericht op de 3 mansschool. Hij had over wegende bezwaren tegen den afstand van de verst-afwonende kinderen tot de plaats, waar de school zou verrijzen. We hebben ze, als eerlijk gemeend en warm gevoeld, ook als be zwaar gevoeld, maar ze hebben onze over tuiging niet aan 't wankelen gebracht. De te groote afstand betrof eenige kinderen, die de school te Stompetoren bezoeken. De tegen woordige afstand zou vergroot worden met dien van de oude school te Stompetoren tot de plaats van de nieuwe 3-mansschool, een plaats, die nog niet bepaald is en die in plaats van „aan 't kruis" „de tocht" kan zijn. Geldelijke overwegingen schenen nu niet te bestaan. De driemansschool met gymnastiek lokaal en onderwijzerswoning zou een paar duizend gulden duurder zijn, dan het plan- B. en W., dit zou over 40 jaar verdeeld, weinig verschil per jaar bedragen in rente en af lossing. De stemming is bekend. De gemeente krijgt voor een kleine halve ton een verbouwde school zonder gym nastieklokaal en een nieuwe. Bouwt men te Oterleek ook een gymnastieklokaal (en de praktijk zal leeren, dat die noodig is), dan zal het thans aangenomen voorstel 10.000 duurder worden en met een belangrijk bedrag overtreffen het plan-driemanschool, hetgeen ik in allerlaatste instantie nog heb opge merkt. Beide scholen worden, zooals reeds is op gemerkt, ingericht voor 2 leerkrachten. Dit beteekent dat de onderwijzeres aan elke school de eerste, 3 leerjaren, de moeilijkste, heeft te onderwijzen en het hoofd 4 leerjaren, zegge 4 groepen van leerlingen, die een jaar in leer tijd, dus in vorderingen verschillen. Hoe dit in een driemansschool zou zijn? Een onder wijzeres voor de le en 2e klasse, een onder wijzer(és) voor de 3e en 4e klasse en het hoofd voor de laatste 3 leerjaren. In plaats van 3 of 4 groepen leerlingen van verschil lende vorderingen, krijgt elke leerkracht er 2 of 3 (het hoofd). Zijn leerlingen kunnen voor enkele vakken gecombineerd worden b.v. een aardrijkskundige les voor de 5e kl., nieuwe Ieerstofgevende, wordt een repetitieles voor de 6e kl. Een leek op onderwijsgebied zal kunnen begrijpen, dat de leerlingen aan een laatst genoemde inrichting meer en beter kunnen leeren, dan in een met twee leer krachten. We gaan hierbij natuurlijk van de veronderstelling uit, dat de krachten, aan beide scholen, in tact, inzicht, ijver en toe wijding gelijkwaardig zijn. De meerderheid van den raad heeft voor lange jaren de schoone gelegenheid tot ver betering van het Volksonderwijs verloren la ten gaan, ten koste van duizenden guldens. Hoe zal het tegenwoordig geslacht en hoe het toekomstige oordeelen? Want steeds groeit de innerlijke drang naar geestelijken en stoffelijken vooruitgang. Hoe hebben de ouders der tegenwoordige schoolkinderen getuigd? De Oudercommis- sie-Stompetoren zond den avond voor de Raadsvergadering een adres in, behelzende het verzoek, een driemansschool te bouwen. Zij voerde onderwijskundige gronden aan. Als contrast was ingediend een adres van de Plaatselijke Schoolcommissie, bevattend* het verzoek, te Stompetoren een tweemans- school te bouwen, met argumenten, die niei het onderwijs, maar den buitenkant raakten. De voorzitter heeft beide adressanten de be leefdheid bewezen, de stukken aan den Raad voor te lezen. Eenigen invloed op de meenin gen en de stemming hebben ze niet gehad en konden ze niet meer hebben. Opmerkelijk in dezen is de verschillende mentaliteit, die spreekt uit beide adressen. Waarom heeft niet de stem geklonken van hen, die het naast bij het onderwijs zijn be trokken De Raad heeft besloten, maar de school' der Raadsmeerderheid staat er nog niet. Voor de warme voorstanders van goed volksonderwijs, het eenige, dat de meeste kin deren zullen ontvangen en waarop ze hua geheelel even moeten teren, voor hen staaf nog ééne weg open. Dien ingeslagen in de hoop op succes. S. H'ERINGA, Stompetoren, Juni '30. Lid v. d. Gem.raad. ALKMAAR, 7 Juni 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 39 Paarden 225450; Hitten 100—270; 10 Melkkoeien 270400; 48 Nuchtere kalv. (slacht) 10—26; 36 Vette schapen 3240; 42 Lammeren 1824; 105 Biggen (10 weken) 20 30; 6 Bokken en geiten 6—/ 12; Kleine bokjes 12.50. Flandel stil. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 7 Juni 1930. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor: Fa- brieksboter le s. 0.72)4—0.82)4; Fa- brieksboter 2e s. 0.60—0.70; Eieren (groothandel) 4.30—4.80; Eendeieren 3.50-/ 4. PIEPKUIKENMARKT. ALKMAAR, 7 Juni 1930. Op de heden gehouden Piepkuikenmarkt waren aange voerd 61 kisten en 11 korven. Prijs 1.05— 1.20 per K.G. De handel was vlug. N.V. EIERVEILÏNG NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 7 Juni 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 215.000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt waren: 5658 44.30; 58—60 4.20—4.50; 60—62 4.60— 4.80; 62—64 4.705.30; Bruin 60- 62 4.605.60.45000 stuks Fendeieren 380—4.40. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 6 Juni 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 154 stapels, wegende 175611 K G. kaas aange voerd, waarvan de prijzen als volgt waren: Fabriekskaas: Kleine 40; Commissie 38.50; Boerenkaas: Kleine 40; Commis sie 42.50 Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 6 Juni 1930. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 K.G. 7.7012.10; Aardbeien per doos 0.10—0.20; Andijvie per 100 stuks 2.70—8.10; Asperges per 100 bos 2146; Bloemkool le s. per 100 stuks 912; Bloemkool 2e s. per 100 stuks 37; Doperwten per 100 pond ƒ18; Kropsla per 100 stuks 0.80—3.60; Komkommers per 100 stuks 8—20; Prei per 100 bos 380; Postelein per bakje 10 25 cent; Peulen per 100 pond 23; Rabar ber per 100 bos 1.50—6.20; Radijs per 100 bos 12.50; Selderie per 100 bos 1.502.70; Spinazie per bak 1425 ct.; Snijboonen per 100 pond 43; Dubbele Spercieboonen per 100 pond 57—62; To maten per 100 pond: A 18; B 16.40 en C 15; Wortelen per 100 bos 3—8. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. i AMSTERDAM, 7 Juni 1930. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 143 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juni '30. Langendijker Groentenveiling. 11000 K.G. Tomaten: A 35.40; B 32.90; C 33.60: CC 17.70; 26000 K.G. Aardappelen, w.o.; Schotsche muizen 9.80—11.30; Drielin gen 5.80—7.90; Kleine 3.604.50, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 6 Juni 1930. Bi: Aardappelen 0.50; Bravo's 0.30; Schotsere muizen 11.10; Drielingea 6.10, alles per 100 K.G. Aanvoer: 050 K.G. Aardappelen. BOVENKARSPEL, 6 Juni 1930: „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Aardappelen 4.905.20; Drielingen 3—3.20; Kriel 1.30—1.90; Bloem kool 6.50. PURMEREND, 6 Juni 1930. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Aardappelen: Schotsche muizen 2 50 3.75, Borgers 0.28; Schotsche Muizen (kleine) 0.752.25 per zak, 25 K.G.; Tuinboonen 3.60 per zak, 15 K.G.; Peulen ƒ1115 per zak, 50 K.G.; Doperwten 1822 per zak, 50 K.G Roode Aalbes sen 36 cent per doosje; Aardbeien 14—32 ct. per doosje; Komkommers 10—14 cent perst.; Tomaten: A 0.37 en C 0.24 per K.G.; Bloemkool 218 per 100; Spinazie 10—74 cent per mand, 6 K.G.; Postelein 12 —54 cent per mand, 6 K.G.; Sla 0.40— 5 per 100 krop; Andijvie 1—4.10 per 100 krop; Radijs 090—6.90 per 100 bos: Pieterselie 4.80 per 100 bos; Selderie 3— 6 per 100 bos; Rabarber 1.507 per 100 bos; Wortelen 3—15 per 100 bos Prei 3.404.60 per 100 bos; Slabooneii 0.821.06 per K.G.; Snijboonen 0 40 -ƒ 0.59 per K.G. BEVERWIJK, 6 Juni 1930. Vrije veiling. Asperges 3150 en 12—24 cent; Wortelen 515 cent; Rabarber 25 cent; Div. soep groenten 25 cent; Raapstelen 1—2 cent; Radijs 24 cent per bos; Bloemkool 710 en 25 cent; Komkommers 915 cent; SI? 1 Yt6 cent per krop; Spinazie 4—10 cent; Postelein 3—7 cent; Aardbeien 1.20— 1.60; Tomaten 20—40 cent; Peulen 32 34 cent; Doppers 5055 cent; Boonen 78— 81 cent per K.G.; Postelein 15—35 cent; Spi nazie 25—75 cent; Sla f 0.45—1.30 p. kist

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3