Waterzuchtige Zwellingen. RugpijnNieren Pillen1 Schaakrubriek Damrubriek Nieuws uit België. DE AVONTUREN VAN EEN VERHEERS AG ENT JE, ///jm W%/. WM. Mm Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen? Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. steken, want dat is gewoonlijk de taak der bewindslieden, en toen is de rust op en iu l zijn hoofd weergekeerd. Wij stellen ons 'voor, dat hij, nadat ten aanzien van den vas ten bespeler des stedelijken schouwburgs zoo wel de sollicitate van Ed. Verkade als die van Louis Saalborn door den Raad verwor pen was wij stellen ons voor, dat hij toen de tooneelspelers aldus toegesproken heeft: De Raad heeft de door u geleide gezelschap- ,.pen gewogen en te licht bevonden. Gij moet het nu met elkaar eens worden over een com promis. Anders verhuur ik den schouwburg per avond aan Jan-en-alleman en moeten de gezelschappen maar afwachten wat zij krij gen. Iets dergelijks moet inderdaad gezegd zijn. En dientengevolge zaten den volgenden dag de leiders der concurreerende gezelschappen met zorgelijke gezichten en zonder uiterlijke vijandschap rond de groene tafel, ten einde op een vergelijk aan te sturen. Zij vergaten een oogenblik alle onvriendelijk dingen, die zij wederzijds, bij hunne bezoeken aan de wethouders en Raadsleden, over elkaar in 'gedachten hadden gehad of in de gedachten van de weerpartij hadden vermoed; zij ver- I gaten gedurende enkele etmalen oude en nieuwe grieven. Saalborn temperde den fie- ren en bliksemenden blik van Vorst Lucifer tot een zachten glans en poogde zich in te denken in de sfeer van „Veel leven om niets''. Och, als het dat maar was, maar het bleef veel leven om veel! Verkade zette 'zijn uilenbril van 'hoorn op en peinsde met een wetenschappelijke allure op „Uitkomst", ten einde. „De Storm" te bezweren. Dirk Verbeek rimpelde zijn edel gewelfd voor hoofd, mompelde, naar aanleiding van de raadsdebatten, iets over ,,'n Straattooneel" en over „Kletspraatjes" en wierp zich in het debat, als het ware door „De Heilige Vlam" van de geestdrift bezield. Wat van Dalsum betreft, hij vond dat heele Raads-gedoe een „Comedie van het (on)-geluk" en streefde temidden van de tooneel-broeders naar vriendschappelijke eendracht. „Een kameel gaat wel niet door het oog van een naald" zeide hij, maar „De Karavaan" der tooneel- kameelen kan toch wel door de poort van den Stadsschouwburg. Laat ons hier, vergaderd onder het boomenloover, dat den Burgwal siert, tot „Liefde onder de Olmen" geraken. Nu bleek veel mogelijk, maar ook veel vol strekt onmogelijk. Louis Sr.rlborn wilde mis schien wel met Eduard Vïrkade samenwer ken. maar dan moest hij de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" verloochenen en dat kon hij toch niet doen. Dirk Verbeek zag in samenwerking met Verkade geen heil, sinds laatstgenoemde leider het „Ver. Tooneel" als een artistiek monstrum" had gedood verfd. Verkade zelf, die al drie mede-regis seurs heeft (Johan de Meester Jr., Albert van Dalsum en Eug. Defresne) kon er toch niet nog een vierde bijnemen, zelfs niet ai heette die Saalborn en daarom zag men geen uitkomst De beraadslagingen hadden iets van de „Driestuiversopera", zij waren schil derachtig, maar wat het emotioneele betreft, vrij verward. Tot daar één der heeren kwam met een lugubere vondst. Wij hebben, zeide hij, niet de problematische beschikking over één schouwburg, den schouwburg van de stad, wij hebben de beschikking over drie too- neelen. Want Saalborn heeft den Holland- schen Schouwburg in huur en Verkade heeft de hand gelegd op het Rika-Hopper-Theater, Als wij de twee gezelschappen nu eens eerlijk over deze drie schouwburgen verdeelden? En hetzelfde deden met de subsidies, die wij toch zouden krijgen wanneer wij ons, elk afzon derlijk, hadden gehandhaafd? Inderdaad, in die richting viel te praten. Maar, zei een der voorzichtigste tooneel- leiders, het publiek gaat nu niet zoo grif naar de theaters in de Middenlaan. Wel, luidde het antwoord, wij zullen het publiek er wei aan wennen en zelfs dwingen: wij richten onze couponboekjes zóó in, dat men in een album met zes coupons er twee voor iederen schouwburg koopt. Dan gaat de Amsterdam mer ook wel naar de Middenlaan en als hij eenmaal een paar keer gegaan is, zal hij spoedig bemerken, dat die schouwburgen daar nog zoo kwaad niet zijn en niet zoo vreeselijk ver van het stads-centrum liggen. Natuurlijk moet de Hollandsche Schouwburg verbeterd worden. En ziet, wat niemand durfde hopen is ge schied. De tooneelspelers werden het eens. Zij gaven den leden hunner gezelschappen contracten van twaalf maanden, zij verdeel-' den de speelgelegenheden eerlijk, zij ontwier pen plannen voor de verbouwing van den Hollandschen Schouwburg, en de Raad, in dezen door den wethouder in- en voorgelicht, gaf zijn zegen. Nu zal men zeggen: hoe kan men drie schouwburgen eerlijk over twee gezelschap pen verdeelen. Maar dat is toch vrij eenvou dig. Laat ons aannemen, dat „Het Amster- damsch Tooneel (Verkade en van Dalsum) de eerste week van het seizoen den Stads schouwburg en het Rika-Hopper-Theater be speelt. Verkade geeft dan bijv. in den Stads schouwburg „De groote Reis" en van Dal sum speelt in het kleine theater Langers „Kameel". Terzelfdertijd speelt de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" in den Hol landschen Schouwburg, laat ons zeggen „De getemde Feeks" en het groepje van Verbeek reist naar de provinciale steden. De tweede week is het dan stuivertje -wisselenVerkade reist, Saalborn treedt met „Lucifer" in den Stadsschouwburg op, Verbeek geeft „Als ik wilde" in het Rika-Hopper-Theater en van Dalsum speelt „Volpone" in den Holland schen Schouwburg, juist omdat elk der twee gezelschappen eigenlijk weer uit wee groepen besaat, is een verdeel ing zoo gemakkelijk en eenvoudig als het ei van Columbus. De Hollandsche Schouwburg zal intus; schen gedurende de zomermaanden geheel worden verbouwd. De lange leelijke pijpenla wordt verkort en er komt een groot-ver-voor uitspringend balcon, zoodat men beneden en boven niet meer zoo ver van het tooneel zal zitten. Voorts gaat het aftandsche meubilair naar den brandstapel, er komen behoorlijke zitplaatsen, terwijl de vestiaire aanzienlijk n 'mer wordt. Daarmede kan men zich de eerste jaren wel helpen. Blijft de vraag: of het publiek lust zal toonen om naar de Middenlaan te gaan. Voor uitgaand Amsterdam eindigt de stad bij den Amstel (Frederiksplein en Amstel- straat). Men is huiverig om naar den ande ren oever te gaan, het Amsterdamsche publiek komt nu eenmaal niet zoo gemakke lijk over de brug, wat in een stad, die eigen lijk uit tallooze, door bruggen verbonden eilandjes bestaat, wel heel zonderling is. Maar het feit staat onomstootelijk vast. Er zal dus wel iets blijven wat „schouwburg- nood" heet. Nu heeft de wethouder echter beloofd, dat hij nog dezen zomer zal komen met plannen voor schouwburgbouw en wel met een plan, dat twee schouwburgen een kléinen en een grooten omvat. Welke plan nen heeft hij op het oog? Het is niet waar schijnlijk, dat hij het z.g. plan-Koopman on dersteunen zal, daar dit weinig aantrekkelijk is. Vermoedelijk zal hij' komen met een ge wijzigd plan voor het Museum-theater, een complex dus op het nog altijd braak liggen de Museum-terrein, omvattende twee zalen, maar zonder dat Staal's prachtige stede- bouwkundige oplossing gewijzigd wordt. De tegenstand, dien dit plan vroeger onder vond, zal nu wel geluwd zijn. De behoefte aan behoorlijke Amsterdamsche schouwbur gen wordt eindelijk algemeen begrepen. Amsterdam, Juni '30 EME'RGO. Oplossing probleem 286. 1. De2 Tg2 2. De5 Lg7 3. De8 en 4. Da8 mat. Na 2Ta2 of Tgl volgt 3. Ddi met Db6 mat. Aardig is op te merken dat Da8 ver hinderd kan worden door Lc6 waarom zwart gedwongen wordt tot Tg2 en ook dat Da8 verhinderd wordt door Tg8 waarom wit zwart noodzaakt tot Lg7. Oplossing probleem 287. 1. Da4 Leo 2. Dc4 Tc4 3. Lgo e4 4. Lf4 mat. Oplossing eindspel 360. 16. Te4! Zwart geeft op want 17. Dh7 is niet te pareeren. Probleem 288. (R. G. Thomson). ab o de fgh Tweezet. Probleem 289. F. Anderson. abcdefgü Tweezet. Eindspel 361. (R. Weinheimer). M Tm Kennelijk is 1. f7 niet juist. Immers dan volgt 1Pf7 2. Pf7 Lf7 3. Df7 en zwart wordt niet mat in 4 zetten. Daar om moeten L. en P. weggelokt van hun plaats. Dus 1. Db5 (dreigt Db8) Pc6 2. Df5 (dreigt Dh7 mat) Lc2 Nu kan het 3. f7 en 4. f8D mat. Onze landgenoot J. W. Keemink uit Hilversum speelde de volgende partij per correspondentie met den Pool Al. Wagner. 1. Pf3 b5 2. a4 b4 3. d4 Lb7 4. c4 bc3 e. p. 5. bc3 e6 6. g3 c5 7. Lg2 cd4 8. cd4 Lb4 9. Ld2 Ld2 10. Pd2 Pa6 11. 0—0 Pf6 12. Pc4 d5 Zoo verspert Zwart zijn eigen Looper den weg. Er tvas toch wel wat anders. B.v. De7 of d6. 13. Peo Natuurlijk was 't na 13. ...i dc4 volgt Lb7 enz. 1 3Tb8 14. Tbl Weer juist! Weer is do. dc4 minder goed. 1 40-0 15. Dd2 La8 16. Pa5 Tbl 17. Tbl Pb 8 18. Db4 Pfd7 19. Pd3 Pc6 20. Pc6 Lc6 21. a5 Da8? Zwart wil TbS spelen. Beter was Db8. Maar er komt: 22. Dd6 a6 23. Lfl Pb8 24. Pe5 Lb5 Eenige plaats. 25. e3 Lfl 26. Kfl Te8 Er dreigde 27. Df8!f Kf8 28. Tb8f Db8 29. Pd7 enz. 27. Dc7 Tf8 gedwongen. 28. Tb7! En zwart geeft op. Punt f7 valt en ook dreigt Ta8 met Damewinst. Wit heeft heel sterk gespeeld en zwart heeft daartoe goed gelegenheid gegeven door eenige zwakke zetten. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem no. 1123 (A. v. d. Werff). Stand. Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 15, 17, 26, 32. W. 8 sch. op: 20, 23, 24, 30, 31, 33, 44, 47. Oplossing. 1. 44-39 1. 26 :37 2. 47—42 2. 37 :48 3. 30-25 3. 48 28 (3 sch.) 4. 33 4 4. 15 24. 5. 4: 3! Uit de partij. Hieronder volgen nog een. tweetal standen, berustend.op dezelfde idé.e als aangegeven in onze vorige rubriek. In beide gevallen komt zwart voor een eigenaardige verrassing te staan, die hem echter niet voor verlies kan be hoeden. (L. D. 'd. G.) Ie stand. Zw. 6 sch. op: 6, 8, 12, 25, 39, 43. W. 3 sch. op: 11, 20, 42 en dam op 14. Wit aan zet speelt: 1. 1423! Zwart kan nu 6 17 of 25 14 slci8.n 2. 23 7 of 1. Zwart 25 14 of 6 17. 3. 42—38. Zwart 43 32. 4. Wit speelt nu zijn dam op 12 en wint de partij wat zwart ook doet. 2e stand. i m I ppr yyy//y yym. Zw. 7 sch. op: 8, 11, 16, 18, 20, 36, 43. W. 5 sch. op: 19, 27, 31, 32, 50 en dam op 46. *Wit speelt hier als eersten zet 2721! Zwart kan nu slaan 16 of 36 38, maar na 5044 van wit als tweeden zet volgt dan 36 of 16 27. Wit brengt nu schijf 43 van zwart naar 34 door 4439 en speelt vervolgens 1913! Zwart moet dan wel 18 9 slaan en dan beslist wit de partij door 4632!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1124 van D. A. L. Schröder te Amsterdam. iipi npi lm pp| ipp w,. HL Zw. 5 sch. op: 12, 20, 23, 28, 29. W. 6 sch. op: 34, 38, 39, 40, 43, 44. Wit speelde 3934. Zw. 2025. Wit loot aan met 3934 op hoop van 28—33? Waarom is dit fout? In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Van onzen bijzonderen correspondent. De Belgische nationale en koloniale deelneming. De koloniale af deeling vóór ai belangrijk. Overstelpend veel in de' buitenlandsche paviljoenen. Brussel, Juni 1930. Wie met de Antwerpsche tentoonstelling heeft kennis gemaakt, zooals zij er uiterlijk uitziet, met de attracties en de prachtige ver lichting, zal er vérder aan gaan denken ken nis te maken met wat er nu eigenlijk binnen, in al de rijke en met veel geld. gebouwde pa viljoenen is te zien. Dit kunnen we vooraf reeds zeggen, dat er van het goede zooveel is, dat slechts weinigen het zoover zullen bren gen, de aanschouwelijke encyclopedie, die de tentoonstelling eigenlijk is, tot het einde, met dezelfde inspanning en onverminderde be langstelling door te werken. Men zou trou wens bestendig in de blanke stad moeten verblijven om van alles een grondige studie te maken. Maar dit doel wel niemand. Ieder een stelt ten slotte slechts in bepaalde din gen belang en al het overige gaat aan zijn aandacht voorbij, laat slechts algemeene in drukken. Er is de Belgische deelneming en de bui tenlandsche. Het spreekt van zelf dat met het karakter van de tentoonstelling sterk is reke ning gehouden en men bijgevolg in hoofd zaak allerlei te zien krijg dat met scheep vaart, vervoer en koloniën verband houdt. De tentoonstelling van Vlaamsche kunst, die deze welke te Londen werd gehouden, het vorige jaar nog zal overtreffen, wordt eerst begin juni geopend in de nieuwe kerk en school. Maar zoowel in de Belgische afdee lingen als in de verschillende buitenlandsche is deze specialiseering toch zoo uitgegroeid, dat zij tot een demonstratie is geworden van de economische macht van elk, in een zeer breeden geest. De twee groote Belgische hallen bevinden zich, samen met het koloniaal paleis en de Zweedsche afdeeling, die, bij wijze van at tentie voor prinses Astrid, van het geheel der Belgische hallen deel uitmaakt, achter aan op het tentoonstellingsterrein. Het kota niaal paleis, naar het tentoongestelde zeer interessant, bevindt zich in het midden ge flankeerd door twee reusachtige zalen, eigen lijk groote loodsen, die werden ingebouwd en aantrekkelijk gemaakt. In twee verschil- lende zalen kan men een chocoladefabriek eri een confiserie in werking zien. Voortdurend is hier een belangstellend enproevend publiek. Wat de afdeelingen zelf te zien ge ven is wel niet samen te vatten. De linker" vleugel bevat hoofdzakelijk industrieele stands. Scheepsbouw-, mijnexploitatie, lucht vaart- en spoorwegmaterieel wordt er gede monstreerd, in groote en kleine stands, niet alleen het panorama van een mijn, maar de stands zelf, waar voor ruim honderd mil- lioen aan diamanten zijn tentoongesteld, on- der strenge bewaking. Men heeft er gelegen- heid na te gaan hoe een ruwe steen tot een schitterenden diamant wordt omgetooverd onder de handen van bekwame arbeiders. De tweede vleugel, welke op dit oogenblik nog steeds niet volkomen gereed is, alhoewel de officieele opening dezer dagen heeft plaats gehad, is vooral gewijd aan de decoratie, in terieurs, kunst- en kledingindustrieën. Men zal er inderdaad een voortreffelijk overzicht bekomen van wat op dit gebied in België is tot stand gebracht. Wij zeiden reeds dat het koloniaal paleis zeer interessant is. Wie over de Belgische koloniale geschiedenis meer wil weten zal er met vrucht een paar uren doorbrengen. Hier heeft men inderdaad met een niet alle^ daagsche prestatie te doen en heeft men zoo veel mogelijk getracht op boeiende wijze, door pakkende middelen, hét groote en vreemde publiek in te wijden in de geschie denis van de Belgische kolonie, in den strijd van België om haar te veroveren, dé inspan ning van het moederland om haar uit te rus ten, te organiseeren. In tallooze groote en kleine zalen geen plaatsje is onbenut ge bleven ziet men dan verder voorstellingen van het natuurschoon, van de inlandsche zé den, van de groot-industrie, van de bescha vingsactie der missionarissenmen vindt ér kunstproducten van de inlanders, die ieder een verbazen. Al staan op het oogenblik sommige maatregelen van de Belgische ko- loniale politiek aan ernstige kritiek bloot, in dit paleis moet men tot de overtuiging ko men dat, wat België aan den evenaar heeft tot stand gebracht, grootsch werk is, het welk alleen door een levenskrachtige gemeen schap kan worden bereikt. In de eerezaal van het paleis is het borstbeeld geplaatst van Leopold II, aan wiens waarlijk scherp- zinnigen diplomatengeest België het bezit van Congo heeft te danken. De hulde is ver diend want het is een van de groote daden geweest van internationale beteekenis in de negentiende eeuw. Belgische steden en firma's hebben nog aparte paviljoenen opgericht, welke de be langstelling kunnen opwekken. Maar hun bespreking zou ons te ver voeren. De buiten landsche deelneming komt na de groote Bel gische afdeelingen,. speciaal op den voor grond. Er is Groot-Brittannië, Italië, Frank rijk, Nederland, Brazilië, Portugal; om slechts van de groote en belangrijkste te ge wagen. Over het Nederlandsche paviljoen hebben wij u reeds uitvoerig geschreven. Nu ook de andere landen hun deuren hebben geopend, die tot op den dag van de ope ning jaloersch werden bewaakt, kan men de wijze, waarop Nederland voor den dag komt, vergelijken met wat de andere na ties presteeren en men mag getuigen dat dit niet ten nadeele van Nederland uitvalt. Op enkele plaatsen zouden nog meer ver duidelijkende teksten kunnen worden aange bracht. zoo b.v. voor de mooie Zuiderzee kaart in de groote zaal. De te koopstelling van een niet te dure uitgave, waarin, ovër- zichtelijk, wordt uiteengezet wat er wordt tentoongesteld, zou o.i. eveneens zeer nuttig kunnen zijn om de indrukken, welke de be zoeker heeft opgedaan, te bestendigen. Dit kan trouwens voor elke buitenlandsche af deeling gelden. En waarom zouden ook niet op geregelde uren van den dag, wandelle zingen kunnen worden ingericht door heel het paviljoen om het publiek, het leergrage publiek dan, behulpzaam te zijn? Wij zijn overtuigd dat een dergelijk initiatief succes zou beleven. Als men weet, dat Groot-Brittannië 17.500.000 francs heeft uitgegeven om op waardige wijze aan de Antwerpsche wereld tentoonstelling deel te nemen, dan kan men zich al eenigszins voorstellen, wat men in abcdefgh .Wit geeft mat in hoogstens 4 zetten. 1. Nu gaan we jullie vertellen van een verkeersagentje, die allerlei avontureti beleefde, Het agentje, zooals jullie ziet is een pop, die door een vliegenier was gekocht, om hem mee te nemen op zijn vliegtocht om de wereld. Jullie kent wel die poppetjes, die ook wsl boven den radiator van een auto staan of in de auto s hangen. Het zijn zoogenaamde gelukspoppetjes, omdat de menschen meenen, dat ze geluk aanbrengen en zor gen, dat men geen ongeluk krijgt op zijn tocht. Het was een echt mooi verkeersagentje met een helmhoed °P ®n een sabel opzij en met zijn eenen arm in de hoogte, j o j w'' zeggen: „stop nou even, laat eerst de lui, die van den anderen kant komen, voorbijgaan." 2 En wat een bof voor zoo'n eenvoudig agentje om een rei® om e wereld in een vliegmachien te mogen maken. Op zulk een reis kan men heel veel zien en beleven. Die zal wat kunnen navertellen, als de reis volbracht is. Vreemde landen te zien en vreem e volken te bezoeken is een voorrecht, dat niet e er een te beurt valt. En de verkeersagent was dan ook erg DU), toen de vliegenier even vóór de reis om de wereld begon, r" "T vllegmachine zette, terwijl tal van menschen, die zagen om den vliegenier te zien vertrekken, het mnrïw|0U meemoeht", riep een jongen, „en de plaats i® jLmmen T f.00'" kleinen verkeersagent. bewaren T W1, ze' een «nder", „kun jij de orde en de ruil bewaren, daar boyen in de lucht?." -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6