DAGBLAD YQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De terugkeer van prins Carol van Roemenie. Aanslag op den Duit- schen gezantte Lissabon De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. Stoomerij en Ververij No. 134 DINSDAG ÏO JUNI 1930 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. Carol II legt den eed op de Grondwet af. Door twee schoten doodeli jk getroffen van A.lle goederen binnen enkele dagen terug. Onze naam waarborgt I? prima afwerking. mBÉ> - ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PRINS CAROL TOT KONING VAN ROEMENIE UITGEROEPEN. Zijn terugkeer naar het vaderland. Zaterdag namen we nog juist een. be richt op, dat de terugkeer van prins Carol naar Roemenië bevatte. Sinds dien is er veel in Roemenië gebeurd en het slot is geweest, dat de prins na tal yan omzwervingen en eenige liefdesdrama's eindelijk bezit heeft genomen van de kroon. Prins Carol was de laatste dagen niet meer verschenen in het luxueuze hotel te Parijs, waar hij placht af te stappen. Hij was door het laatst op 17 Mei gezien. Donderdag had men op Le Bourget een speciaal vliegtuig besteld, dat naar het heet te, een zekeren kapitein Popp naar Boeka rest zou brengen. Met 15 andere personen begaf deze officier zich aan boord van de machine, die Vrijdag te Boekarest is aange komen. Toen eerst bleek de gewaande kapi tein niemand anders te zijn dan prins Carol zelf. In Roemenië werd Carol op enthousiaste wijze ontvangen. Te Clausenburg stonden troepen gereed en te Boekarest wachtte prins 'Nicolaas zijn broeder aan het hoofd van twee regimenten op het vliegveld op. De in structies voor de opstelling der troepen wa ren door den minister-president verstrekt. Ordeverstoringen hebben nergens plaats ge had. Na den terugkeer van prins Carol. Den zelfden avond werd nog een minister raad gehouden. De minister-president Ma- niae wilde Carol tot regent benoemen, maar bleef in de minderheid. Als gevolg hiervan overhandigde Manioe aan den Regentschapsraad zijn besluit om af te treden,«dat aanvaard werd. Met de kabinetsvorming werd de minister van buitenlandsche zaken Mironescu belast, die Zaterdagavond nog pogingen aanwend de, om een nieuwe regeering te formeeren. Te 11 uur 's avonds kwam de Nationale Vergadering in buitengewone zitting bijeen. Er werd een ontwerp ingediend tot intrekking van de op Carol betrekking hebbende wet van 1 Januari 1926. Dit geschiedde en Zondagmorgen werd prins Carol door de Nationale Vergadering tot koning van Roemenië uitgeroepen, terwijl de regeering aftrad. Om 11 uur Zondagmorgen kwamen Senaat en Kamer, elk afzonderlijk in buiten gewone zitting bijeen, ter bepaling van hun houding ten opzichte van het aftreden van de regeering in verband met den onverwachten terugkeer van prins Carol en om een beslis sing te nemen inzake intrekking van de wet van 4 Januari 1926, in het bijzonder de ar tikelen 6 en 7 van de bepalingen omtrent het Koninklijk Huis. Beide huizen spraken zich uit voor de in trekking van bedoelde wet en namen het voorstel aan den tegenwoordigen jongen Koning Michael als erfprins den titel te ver kenen van Voivod van AlbaJulia (Aarts hertog van Alba—-Julia). Onmiddellijk na beëindiging van beide zittingen kwamen de beide huizen in gecom bineerde vergadering bijeen om de genomen besluiten te bekrachtigen. Allereerst werd het woord gevoerd door professor Jorga, die een overzicht gaf van de gebeurtenissen, die plaats grepen voor de instelling van den Kroonraad en voor het vertrek van prins Carol uit Roemenië. Hij achtte geen termen aanwezig, die den prins zouden kunnen beletten het koningschap te aanvaarden. De eenige voorwaarde, die nog moet worden vervuld, is de nietigverklaring van zijn echtscheiding met zijn vroegere ge malin Helene, waardoor deze laatste tot 'Koningin kan worden uitgeroepen. Hierop diende de oud-minister van Justi tie, Iunian, een wetsontwerp in tot intrekking van de wet van 4 Januari 1926, betrekking hebbende op prins Carol. Dit voorstel werd, nadat nog het woord was gevoerd door ver schillende afgevaardigden, met algemeene stemmen aangenomen, waardoor prins Carol als Koning Carol II den troon bestijgt. Onmiddellijk na het vallen van dit besluit begaf de minister-president, Mironescu, zich naar het Koninklijk Paleis, om den nieuwen Koning in kennis te stellen van den uitslag der stemming. Hierop spoedde zich de Koning per gala rijtuig naar het Parlementsgebouw. Op zijn weg naar de Nationale Vergade ring had' de nieuwe monarch talrijke ovaties in ontvangst te nemen. Een groot enthou siasme heeft zich van de bevolking meester gemaakt. Het garnizoen zorgde voor een be hoorlijke afzetting. Voor de Nationale Vergadering hield Koning Carol een korte rede, waarin hij zei- de naar Roemenië te zijn teruggekeerd met een gevoel van zekerheid en vertrouwen in rijn volk. Zijn houding tusschen de staats kundige confessioneele minderheden zou van deze gevoelens in den toekomst blijk geven Nadat de Koning zijn rede had beëmdigc omhelsde hij zijn broeder prins.. Nicolaas. Een stormachtig gejuich steeg op uit de ver gadering, dat langer dan een kwartier aan hield. Daarna verhief zich Mironescu, de minis ter-president, van zijn zetel" en bood den Koning het ontslag der regeering aan, het welk door dezen werd aanvaard. Hierop keerde Koning Carol naar het aleis terug. Groot enthousiasme. Koning Carol II heeft Zondagmiddag ïn de Nationale Vergadering den eed op de Grondwet afgelegd. Toen Koning Carol II zich van het paleis naar het Huis van Afgevaardigden begaf werd hij op weg daarheen door het publiek op enthousiaste wijze begroet. De menigte riep „Leve de koning!" Mirenescu ontving Z. M. namens de re geering, terwijl tot de aanwezigen behoor den de leden van het Corps Diplomatiqué. Koning Carol was gekleed in de uniform van generaal der Luchtvloot. Nadat de storm der toejuichingen eenigs- zins verminderd was sprak Carol II onge veer als volgt: Het is mijn wensch de Con stitutie te eerbiedigen, de wetten en de een heid van het land te handhaven en te beves tigen. Ik druk den wensch uit, daarbij de me dewerking te mogen ontvangen van allen in het belang van het land en voor den voor spoed van ons Volk." Iedere mededeeling van den Koning werd luide toegejuicht. Het is mij een groot genoegen voor deze Nationale Vergadering aanwezig te zijn. Door de hartelijke ontvangst welke mij is ten deel gevallen, ben ik zeer bewogen. Met groote vreugde constateer ik de hechtheid der banden welke mij met U, mijn volk ver binden. Ik herinner mij den heiligen band welke bestaan heeft tusschen den koning aan de tene en de wetten en het Volk aan de andere zijde. Met weemoed gedenk ik de vier jaren wel ke door mij in ballingschap in het buiten land zijn doorgebracht, verwijderd van hen te midden van wie ik ben geboren en opge groeid, waarbij het doel was mij te verwijde ren van het Roemeensche Volk. De schitterende manifestatie welke bij mijn terugkeer mij ten deel is gevallen toont ten duidelijkste wat zich afspeelt. Zij zijn het beste bewijs, zelfs ten aanzien van hen die getracht hebben de onverbreek bare banden welke tusschen mij en allen die waarachtige Roemeenen zijn hebben getracht te verbreken, welke gevoelens in het Volk le ven. Dat wij allen met liefde voor het land en met welwillendheid voor ons Volk bezield aan den vooruitgang arbeiden! (Luide toe juichingen). Nadat deze rede door langdurig applaus werd onderbroken, nam Carol opnieuw het woord, waarbij hij zeide, diep bewogen te zijn bij de herinnering aan hen, die voor hem op dezelfde plaats denzelfden eed heb ben afgelegd en hun leven aan het Vader land hebben gewijd. In het bizonder aan Carol I, zijn grootvader, wiens schaduw mij, aldus Carol II heden begeleidt nu ik mij in Uw midden bevind alsmede de bezieling welke uitgaat van de gedachte aan mijn zeerbeminden vader. De verwezenlijking van zijn laatsten wil en zijn innigsten wensch. Het voorbeeld dat zij mij gaven door hun groote liefde voor het land en de verdediging van zijn belangen, zal door mij volledig worden nagevolgd. Ik ben in Uw midden opgevoed. Het geestelijk voedsel, dat ik heb genuttigd was het voedsel van Uw ziel en van Uw smarten. Uw smar ten zijn de mijne geweest. De idealen van mijn volk, zijn de mijne. Wij moeten de eenheid van de natie, van hare natuurlijke grenzen bewaren. Deze er fenis zij onze heiligste schat en vaster dan ooit ben ik besloten zonder aarzelen mijn eed gestand te doen de onaantastbaarheid en de hechtheid van het nationale gebied te handhaven ter verwezenlijking van deze be lofte, waarbij ik Uw aller medewerking be hoef zonder eenig bijoogmerk. Alle krachten welke de natie in zich heeft moeten samen werken. Zonder algeheele vereeniging zullen wij niet kunnen verschijnen voor hen, die ons benijden. Wij zullen het leger naar de laat ste eischen uitrusten, waarbij men steeds zal kunnen rekenen op mijn hartelijke mede werking in het belang van de tot stand ko ming van dit nationale werk. In het verdere deel van zijn rede zeide koning Carol II nog o.m., dat men zou moe- ten samenwerken met twee landen, waaraan Roemenië gelieerd is en in het bizonder aan het herstel van de door den grooten oorlog veroorzaakte onheilen. Hierna sprak Stefane Cico Pop, president van de Wetgevende Vergadering, die uiting gaf aan de groote vreugde wslfce in bet land heerscht over den terugkeer van den zeerbe minden vorst. Vervolgens werd opnieuw het woord ge voerd door Carol, die sprak over de vreugde welke in hem omging op het eerste oogenblik, dat hij in het land was teruggekeerd. Dit was een schoon oogenblik in zijn leven geweest. Eindelijk sprak de koning zijn vreugde er over uit, dat hij zijn zoo geliefden zoon heeft weergevonden, die hij zou kunnen opvoeden met geheel zijn genegenheid in de gevoelens die zijn voorvaderen hebben gesierd. Ik wensch nog mijn dankbaarheid te betui gen jegens mijn zeer geliefden broeder (prins Nicolas) die tijdens mijn afwezigheid als lid van den Regentschapsraad het land heeft bestuurd. Dat de burgers van de vier deelen van het land zich vereenigen voor den opbouw van het land in het belang van ons Volk, eindigde de koning zijn rede, en thans aan het werk!" Een telegram van de koningin weduwe. De koningin-weduwe Maria heeft een tele gram gezonden aan koning Carol, waarin zij haar vreugde er over uitdrukt, dat het ge lukt is Carol tot koning te kronen. Carol antwoordde met een danktelegram. Gisteren had de koning een onderhoud met den oud-minister-president Maniu die naar men verwacht de nieuwe regeering zal vor men, waartoe waarschijnlijk behalve de le den der nationale Boerenpartij ook leden der Volkspartij en den onafhankelijke Boerenpar tij zullen behooren. De koning heeft gisteren een besluit onder teekend, waarbij hij alle onder de vorige re geering tot stand gekomen wetten erkent. Bij het Duitsche Ministerie van Bui- tenlrr.dsche Zaken te Berlijn is bericht binnen gekomen, dat Zaterdag op den Duitschen gezant te iissabon Von Bali e-and een moordaanslag gepleegd is. Het Departement heeft zich onmiddellijk te lefonisch met het Duitsche Gezantschap te Lissabon in verbinding gesteld, al waar men genoemd bericht bevestigde. Gebleken is, dat de aanslag te 11.15 uur op de pier nabij de kruiser Konings berg", die daar gemeerd ligt, gepleegd De gezant had juist een tegenbezoek aan boord van dezen oorlogsbodem af gelegd, toen een onbekende eensklaps verscheidene revolverschoten op hem loste, met het gevolg, dat Von Baligand zwaar gewond werd. De gezant werd, door twee schoten aan het hoofd getrof fen, naar het ziekenhuis vervoerd, al waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand wordt als hopeloos be schouwd. De dader kon gearresteerd worden. Omtrent zijn identiteit verkeert men nog in het onzekere. Beweerd wordt, dat het hier een Duitschen zeeman betreft, die sedert enkele dagen zonder emplooi is. De Gezant overleden. De Duitsche gezant te Lissabon Von Baligand is des middags te 16 uur in het zi kenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden. De dader bekend. Volgens uit Lissabon ontvangen be richten is de naam van den zeeman, die den moord op den Duitschen gezant Baligand gepleegd heeft, Franz Pin- chowski. De dader een communist? Uit Lissabon wordt gemeld, dat de zeeman Frans Piechowski, die den moord op den Duitschen gezant Von Baligand aldaar gepleegd heeft, uit Danzig afkomstig is. Drie weken geleden werd tegen den dader, die uit Spanje komend te Lissabon was gearriveerd, een arrestatiebevel uitgevaardigd we gens pasvervalsching. Hij ontkent ech ter de betreffende persoon te zijn en zegt ook niet tot de communistische partij te behooren. In zijn zakken wer den evenwel telegrammen uit Madrid en Rio de Janeiro aan Moskou gezonden die op communistische oriënteering we zen. De politie heeft voorts verklaard, dat de aanslag op Von Baligand een persoonlijke wraakneming schijnt te zijn. De diplomaten van Engeland, Ver- eenigde Staten en Duitschland zijn ver antwoordelijk voor de vervolging van den man, en hij had derhalve besloten zich op hem te wreken. Daar men aan neemt, dat Piechowski niet geheel toe rekeningsvatbaar is, zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden inge steld. Begrafenisplechtigheid van den te Lissabon doodgeschoten ge zant. De Portugeesche gezant Da Costa Ca- bral heeft aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken medegedeeld, dat de Portugeesche regeering besloten heeft, den overleden Duitschen gezant von Baligrand, de eerbewijzen overeenkom stig zijn rang te betuigen. Alle te Lissabon in garnizoen verblij vende troepen van land- en zeemacht zullen aan de treurparade deelnemen, terwijl eveneens aanwezig zullen zijn de regeering, de leden van het corps di plomatiqué en de bezetting van het Duitsche eskader. De treurparade vindt heden plaats in aanwezigheid van den presic ent der republiek. De lijkstoet zal zich van het Duitsch gezant naar de Duitsche begraafplaats bee-even. Donderdag zal onder deelname van de regetring en het corps diplomatiqué een mis worden gecelebreerd in de Duitsche kerk, waarna de lijkkist op den Duit schen kruiser „Königsberg" zal worden overgebracht. Mevrouw von Baligrand vertrekt Woensdag uit Lissabon. De moordenaar zal voor den krijgs raad terecht staan. Ter gelegenheid van den treurdag zijn alle officieele feestelijkheden welke in verband met het bezoek van het Duitsche eskader zouden plaats hebben, afgelast. Er zal slechts een noenmaal in intie- men kring plaats hebben ter eere van den Duitschen admiraal ten paleize van den president der republiek. Ernstige ongeregeldheden in het Midnapore-district. Er worden ernstige ongeregeldheden ge meld uit Gheenaghat (district Midnapore), waar twee politieofficieren vermist worden, terwijl een derde als vermoord wordt opgege>- ven. Naar verluidt zijn 17 personen gewond als gevolg van het feit, dat de politie Zaterdag te Balisai (Midnapore) op 1500 vrijwilligers van Gandhi gevuurd heeft. Gisternacht is de inspecteur-generaal van Politie uit Bengalen naar Midnapore vertrokken met versterkingen in verband met de situatie, welke ernstig begint te worden. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Noordelijken bezetten Tsinantoe. De hoofdstad van de provincie Sjantoeng, Tsinanfoe, is naar uit Peking gemeld wordt, door de troepen van het Noordelijke leger bezet, die daarmee hun succesvollen op- marsch bekronen met een belangrijke strate gische overwinning. Het schijnt dat voor den intocht der Noordelijke troepen een overeen komst is getroffen met den bevelhebber der regeeringstroepen, waardoor deze laatsten een vrije aftocht hebben verkregen. Het vertrek der regeeringstroe pen. Het vertrek der regeeringstroepen en de intocht der Noordelijke troepen vonden in de grootste orde plaats, zonder dat zich inci denten voordeden. GEWELDIGE BRAND IN DENEMARKEN. Een stad grootendeels verwoest. Een groot deel van de havenstad Nykjbing aan den Falster, een plaats van 15000 inwoners is Zondag door een geweldigen brand geteisterd. Het vuur is ontstaan in een houtop slagplaats aan de haven. Door den hevi- gen wind sloeg de brand over op de belendende pakhuizen en op het z.g. zakenkwartier alsmede op vele woon huizen. Vele graansilo's, tabak- en sigarenfa brieken geraakten in brand. De aangerichte schade bedraagt vele millioenan kronen. Volgens de laatste berichten zou de brand bedwongen De schade ongeveer 3K millioen. De brand te Nykjoebing, waardoor een groot aantal opslagplaatsen, fabrieksgebou wen en woonhuizen werd vernield, heeft naar thans geschat kan worden een schade aangericht van ongeveer 3V& millioen kro nen. Tengevolge van den hevigen storm kon het vuur zich zoo snel uitbreiden. Men acht het waarschijnlijk, dat de brand is veroorzaakt door de achteloosheid van eenige zwervers, die in een der houtopslagplaatsen den nacht hebben doorgebracht. OUD-MINISTERS VAN SAN DOMINGO GEARRESTEERD. Uit Son Domingo wordt gemeld, dat de voormalige minister van buitenlandsche zaken dr. Soler en de voormalige minister van financiën Marzin de Moya van San Domingo zijn gearresteerd en gevangen gezet. MUNITIE GEVONDEN IN EEN WEENSCH REDACTIEBUREAU. In verband met een aanklacht wegens beleediging heeft het politiecommissa riaat van Weenen-No.. ;tadt in opdracht van de Justitie een huiszoeking verricht in de redactiebur.aux van het sociaal democratisch dgg^d „GleMke&k de schrijftafel van den verantwoordelij ken redac'"'-:- Jo" "i H. z trof men 3000 stuks infanteriepatronen aan en 4000 revolverpatronen, die alle in beslag zijn genomen. Deze zaak wordt nader -onderzocht GROOTE WOUDBRANDEN IN CANADA. Zeven en een half millioen schade. Tengevolge van de hevige woudbranden, welke gedurende de laatste vijf dagen in Noord West Ontario hebben gewoed en welke thans na zeer veel moeite be dwongen zijn, is voor meer dan zever en een half millioen schade geleden. ERNSTIG ONGELUK MET EEN AUTOBUS IN POLEN. Te Tarnowo heeft een ernstig autobus- ongeluk plaats gehad. De bestuurder van een autobus wilde uitwijken voor een kind, dat op den weg liep. Hij wierp het stuur te jjer om, waardoor de wagen omsloeg en van den berm stortte. Er werden 20 personen gewond, van wie S levensgevaarlijk. ZEVEN NIEUWE GEVALLEN MET DOODELIJKEN AFLOOP TE LUBECK. Tijdens de Pinksterdagen zijn opnieuw zeven kinderen overleden als gevolg van de inenting met Calmette-prepa- raat. In het geheel zijr, thans 36 gevallen met tl'Oodelijken afloop te betreurén. AUTO MET EEN BRUILOFTSGEZEL. SCHAP TEGEN BOOM GEREDEN. Pinksterzondag heeft te Berlijn eer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij 13 bruiloftsgasten ten deele zwaar werden gewond. In de Berlijnsche voorstad Schoenei- che reed des morgens pm zes uur een auto waarin een dertiental personen was gezeten. Tot de inzittenden behoorde het briïidspaar. Op den weg naar Char- lotterburg reed de wagen tegen een boom. De kap werd daarbij van den wa gen gerukt en geheel vernield. Door de in het rond geslingerde glas scherven werden alle inzittenden, met uitzondering van den chauffeur, zwaat gewond. Voorbijgangers waarschuwden politie en brandweer. De bruid kwam er met Betrekkelijk lichte verwondingen af, terwijl de bruidegom zich nog "in het ziekenhuis bevindt. Direct na het ongeluk was de chauf feur verdwenen. Het was een broer van' het jonge bruidje. Hij liep weg, aange zien de menigte een dreigende houding tegen hem aannam. Hij heeft zich even wel bij de politie te Schoeneiche aange meld. Van de dertien personen, die aanvan kelijk in het ziekenhuis werden opgeno men, konden zeven, wier verwondingen van minder ernstigen aard zijn, huis waarts keeren. OOK IN ENGELAND EEN VROUWENMOORDENAAR Zondagmorgen vroeg heeft men tfc Brighton, in een laan, het lijk gevonden van een door messteken om het leven gebrachte vrouw. Dit is in de laatste we ken reeds het derde geheimzinnige ge val van dien aard. Thans betreft het mrs. Beatrice Pren- dergast, een 56-jarige vrouw, die, naar, het schijnt, met een pennemes, drie doo- delijke steken in de borstkas heeft ont vangen. Bij de andere mysteries zijn betrokken mrs. Garrie Whitehouse, een vrouw, die men te Cheadle (Cheshire) met bloote voeten aan den kant van den weg dood heeft aangetroffen, waarbij gebleken is dat men haar cocaïne had toegediend en miss Agnes Kessan, een 21-Jarig meisje, welks lijk Donderdag te Epsom in een sloot was gevonden. DYNAMIET-ONTPLOFFING BW DETROIT. Zes dooden; tion gewonde» Bij den bouw van een tunnel in den rots grond onder de Detroit-rivicr in de nabiihead van de stad Detroit kwam een hoeveelheid van 250 pond dynamiet verwwfd te ontplof- Zes arbeiders werden gecjood en tien g*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1